Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 hours ago, Maroxmarox said:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα η γιατρός μου έδωσε τρία χάπια ημερησίως δηλαδή 600mg σύνολο φολικο οξυ και βιταμίνη d στην οποια παρουσίασα ανεπάρκεια μ έδωσε 4000 αρχικά κ μετά 2.000… βοήθησε η όχι δεν το γνωρίζω ακόμα κοπελα Μου … πάντως  η coq10 με πάχυνε ρε γαμωτο …

Δεύτερο παιδάκι κ ημερομηνία γέννησης


Recommended Posts

Καλημέρα! Έχουμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ έχω έναν ενδοιασμο ως προς τον μήνα που θα γεννηθεί... Είναι λάθος που σκέφτομαι ότι αν ξεκινήσουμε από τον επόμενο μήνα θα γεννηθεί Σεπτέμβρη ίσως κ αργότερα δηλαδή μέσα στους μήνες φουλ ιώσεων κτλπ... Η κόρη μου πηγαίνει παιδικό οπότε σκέφτομαι ότι όλο κ κάτι θα φέρνει από το σχολείο .... Μήπως είμαι υπερβολική ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, stellitsa93 είπε:

Καλημέρα! Έχουμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ έχω έναν ενδοιασμο ως προς τον μήνα που θα γεννηθεί... Είναι λάθος που σκέφτομαι ότι αν ξεκινήσουμε από τον επόμενο μήνα θα γεννηθεί Σεπτέμβρη ίσως κ αργότερα δηλαδή μέσα στους μήνες φουλ ιώσεων κτλπ... Η κόρη μου πηγαίνει παιδικό οπότε σκέφτομαι ότι όλο κ κάτι θα φέρνει από το σχολείο .... Μήπως είμαι υπερβολική ?

Καλημέρα,  γνώμη μου είναι αφού θέλετε κι άλλο παιδάκι ξεκινήστε προσπάθειες χωρίς να σκέφτεσαι πότε θα γεννηθεί γιατί για να γεννηθεί καλοκαιρινούς μήνες πρέπει να κάνετε προσπάθειες περίπου κοντά στο καλοκαίρι.  Όποτε μείνεις και θα δεις όταν γεννήσεις τι θα κάνεις με την μικρή.

Αν γεννήσεις χειμώνα κράτησε την σπίτι μέχρι να 40ντησεις και μετά προσοχή.....μένεις έγκυος,  γεννας το μωρό και βλέπει τότε....

Με το καλό σου εύχομαι!!!

  • Ευχαριστώ 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, stellitsa93 είπε:

Καλημέρα! Έχουμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ έχω έναν ενδοιασμο ως προς τον μήνα που θα γεννηθεί... Είναι λάθος που σκέφτομαι ότι αν ξεκινήσουμε από τον επόμενο μήνα θα γεννηθεί Σεπτέμβρη ίσως κ αργότερα δηλαδή μέσα στους μήνες φουλ ιώσεων κτλπ... Η κόρη μου πηγαίνει παιδικό οπότε σκέφτομαι ότι όλο κ κάτι θα φέρνει από το σχολείο .... Μήπως είμαι υπερβολική ?

Καλημερα. Δεν ξερω αν εισαι υπερβολικη παντως κι εμεις καπως ετσι το σκεφτηκαμε.Ο δικος μου δεν θα παει παιδικο του χρονου,τον κραταει η μαμα μου,αλλα ο αντρας μου δουλευει σαν γιατρος σε μεγαλο γηροκομειο κι οταν σαραντησε ο γιος μου,αρχες Απριλη μας κολλησε μια γερη ιωση και το μωρο νοσηλευτηκε μια βδομαδα.Ηταν τοσο δυσκολο.Οποτε οταν ξεκινησαμε προσπαθειες για 2ο ειπαμε να γενναω καλοκαιρι.Ειχαμε ομως πολλες πιθανοτητες να πιασω γρηγορα γιατι ειχα μεινει ηδη 3 φορες εγκυος με την πρωτη.Και ετσι εγινε.Τωρα ειμαι 11 βδομαδων και γενναω τελη Μαιου.Απλα θα πρεπει να περιμενεις αρκετους μηνες να ξεκινησεις.Αν εχεις χρονο και δεν βιαζεσαι δοκιμασε το,μπορει να σου κατσει.Το ευχομαι

  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, stellitsa93 είπε:

Καλημέρα! Έχουμε αποφασίσει να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ έχω έναν ενδοιασμο ως προς τον μήνα που θα γεννηθεί... Είναι λάθος που σκέφτομαι ότι αν ξεκινήσουμε από τον επόμενο μήνα θα γεννηθεί Σεπτέμβρη ίσως κ αργότερα δηλαδή μέσα στους μήνες φουλ ιώσεων κτλπ... Η κόρη μου πηγαίνει παιδικό οπότε σκέφτομαι ότι όλο κ κάτι θα φέρνει από το σχολείο .... Μήπως είμαι υπερβολική ?

Γεια σου Στελλιτσα!!κ εγω το σκεφτηκα καπως ετσι...και για τις ιωσεις απ το παιδικο(3 χρονων ο γιος μου-παει απο περυσι) αλλα κυριως για τη δουλεια μου...ετσι κ αλλιως τον γιο μου δεν θα τον στειλω αναγκαστικα ενα 2 μηνο για να μην φερει κατι στο σπιτι...για μενα η δουλεια μου ηταν ενα σημαντικο κομματι...δλδ σεπτεμβριο να εμπαινα ξανα κανονικα- αφου τον Αυγουστο θα ηταν κλειστο το γυμναστηριο μας.....επειδη ομως αυτα δεν γινονται παντα οπως θελουμε ...μην  σκεφτεσαι τι και πως.....ας ερθει το μωρακι που επιθυμεις και τοτε θα τη βρεις τη λυση σου...κ εσυ κ εγω.....:razz:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δ θα το έκανα, κ τα δυο παιδακια μου γεννήθηκαν χειμωνα κ δ ειχαμε κάποιο θέμα, αλλά κ γτ δ ξερεις πόσο καιρό θα κανεις να μεινεις εγκυος κ αν θα βολέψει αυτό που σκεφτεσαι

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να μείνω έγκυος απλά το σκέφτομαι γιατί δεν θα έχω κάποια μόνιμη βοήθεια ...αν έρθει η μητέρα μου κάνα μήνα ... Επίσης ποια η γνώμη σας που δεν στέλνουν σχολείο τα μεγαλύτερα παιδιά κάνα μήνα πριν γεννήσουν κ κάτι μήνες μετά ? Εγώ το θεωρώ υπερβολή να κλείσω την μικρή μου μέσα στο σπίτι τόσο καιρό... Το λατρεύει το σχολείο ...

Just now, vals είπε:

Γεια σου Στελλιτσα!!κ εγω το σκεφτηκα καπως ετσι...και για τις ιωσεις απ το παιδικο(3 χρονων ο γιος μου-παει απο περυσι) αλλα κυριως για τη δουλεια μου...ετσι κ αλλιως τον γιο μου δεν θα τον στειλω αναγκαστικα ενα 2 μηνο για να μην φερει κατι στο σπιτι...για μενα η δουλεια μου ηταν ενα σημαντικο κομματι...δλδ σεπτεμβριο να εμπαινα ξανα κανονικα- αφου τον Αυγουστο θα ηταν κλειστο το γυμναστηριο μας.....επειδη ομως αυτα δεν γινονται παντα οπως θελουμε ...μην  σκεφτεσαι τι και πως.....ας ερθει το μωρακι που επιθυμεις και τοτε θα τη βρεις τη λυση σου...κ εσυ κ εγω.....:razz:

Vals  είναι κ αυτό στο μυαλό μου... Δεν έχω μαζέψει ακόμα τα ένσημα που θέλω για να πληρωθώ στην άδεια μητρότητας... Σκέφτομαι ότι θα πρέπει να δουλέψω κανονικά και αν χρειαστώ νωρίτερα άδεια για οποιοδήποτε λόγο δεν θα πληρωθώ στην άδεια... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, stellitsa93 είπε:

Σίγουρα δεν ξέρω πόσο καιρό θα μου πάρει να μείνω έγκυος απλά το σκέφτομαι γιατί δεν θα έχω κάποια μόνιμη βοήθεια ...αν έρθει η μητέρα μου κάνα μήνα ... Επίσης ποια η γνώμη σας που δεν στέλνουν σχολείο τα μεγαλύτερα παιδιά κάνα μήνα πριν γεννήσουν κ κάτι μήνες μετά ? Εγώ το θεωρώ υπερβολή να κλείσω την μικρή μου μέσα στο σπίτι τόσο καιρό... Το λατρεύει το σχολείο ...

Vals  είναι κ αυτό στο μυαλό μου... Δεν έχω μαζέψει ακόμα τα ένσημα που θέλω για να πληρωθώ στην άδεια μητρότητας... Σκέφτομαι ότι θα πρέπει να δουλέψω κανονικά και αν χρειαστώ νωρίτερα άδεια για οποιοδήποτε λόγο δεν θα πληρωθώ στην άδεια... 

καταλαβα...δεν ξερω...απλως το νεογεννητο δεν εχει αντισωματα οπως εχει ενα παιδι οπως πχ ειναι το δικο μου....εμενα περυσι πρωτη χρονια δεν περασε μηνας που να μην ηταν αρρωστος...οποτε γιατι να βαλω σε κινδυνο το νεογεννητο που δεν μπορει να παρει ουτε φαρμακο ουτε τπτ???

οσον αφορα τη δουλεια τι να σου πω....εγω λεω να τα πας ολα βημα βημα...δες λοιπον ποσα ενσημα σου λειπουν και υπολογισε τα...απλα να ξερεις οτι δεν βγαινουν ολα οπως τα υπολογιζουμε...ξεκινα απο την ανοιξη και βλεποντας και κανοντας.....αν και η γνωμη μου ειναι να μην το σκεφτεσαι.....να ευχαριστιεσαι τις στιγμες με το συζυγο σου και το μωρακι θα ερθει......ουτε αν εχεις ωορρηξια,ουτε να κοιτας θερμοκρασιες...απ οτι καταλαβαινω δεν κανεις εξωσωματικη...μιλαμε για προσπαθεια με φυσικη συλληψη.....

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι το πρώτο; 

Εμενα η μεγάλη δ ειχε παει σχολειο πριν γεννηθει ο μικρος κ πηγε κατευθείαν προνηπια οπότε δ ειχα τέτοιο θεμα

Ειναι αναλογα κ το παιδι, αν κολλάει εύκολα. Αν είσαι σπίτι θα μπορείς να κρατήσεις το μεγάλο αρκετά να αναρρώνει καλά. Τουλ για το πρώτο τρίμηνο του νεογεννητου, που αν αρρωστήσει χρειάζεται νοσηλεια, νομιζω καλό είναι να είστε πιο προσεχτικοι

Απο την αλλη, τα προνηπια η κ στο δημοτικο, τα παιδια πανε υποχρεωτικά, δ θα σταματησει το 5-6-7χρονο η μεγαλύτερο επειδή έχει νεογεννητο αδερφακι

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου είναι τριών... Απλά συζητάω με γνωστές μου που περιμένουν το δεύτερο ,και οι μισές μου λένε ότι δεν το πάνε καθόλου σχολείο ούτε θα πάει για κάποιους μήνες αφού γεννήσουν για να μην φέρουν καμία ίωση κ μου παραφανηκε πολύς ο καιρός... @vals ναι εννοείται τίποτα από αυτά δεν υπολογίζεται ούτε είναι στάνταρ ότι θα συμβεί ακόμα κ αργότερα να προσπαθήσουμε ,απλά λέω όσο μπορώ ... Ναι για φυσική σύλληψη μιλαω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, stellitsa93 είπε:

Η κόρη μου είναι τριών... Απλά συζητάω με γνωστές μου που περιμένουν το δεύτερο ,και οι μισές μου λένε ότι δεν το πάνε καθόλου σχολείο ούτε θα πάει για κάποιους μήνες αφού γεννήσουν για να μην φέρουν καμία ίωση κ μου παραφανηκε πολύς ο καιρός... @vals ναι εννοείται τίποτα από αυτά δεν υπολογίζεται ούτε είναι στάνταρ ότι θα συμβεί ακόμα κ αργότερα να προσπαθήσουμε ,απλά λέω όσο μπορώ ... Ναι για φυσική σύλληψη μιλαω

Αν δ υπαρχει θέμα λόγω εργασίας καλό είναι να μενει κ το μεγάλο σπίτι, παλι αναλόγως των συνθηκών. Πχ εμενα που δ πηγαινε αν την έστελνα στα δυο, φοβομουν μην το πάρει ότι την διώχνω για να μεινω με το μωρο

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου. Εμάς ο δεύτερος ήρθε απρογραμμάτιστα και επειδή ο μεγάλος μου πήγαινε παιδικό κ ο μικρός θα γεννιόταν χειμώνα, κ εγώ είχα έναν μικρό φόβο. Τελικά το παιδί σταμάτησε τον παιδικό τη μέρα της γέννας για να έρθει στο μαιευτήριο, επέστρεψε στις 30 μόλις ημέρες γιατί βαριόταν σπιτι το καημένο κ ήθελε τους φίλους του και όλα πήγαν κατ' ευχήν. Αν είχα όμως την 'επιλογή' της εποχής γέννας (ας μου επιτραπεί η έκφραση), οσο ημουν εγκυος θα ηθελα να εχω γεννησει μαιο ιουνιο, να προλάβει να ξεπεταχτει μεχρι τον αλλο χειμωνα. Επισης ειναι και πρακτικο το θεμα, γιατί αν γεννιόταν καλοκαιράκι θα είχα ρούχα από τον αδερφό του, ενώ χειμερινά δεν είχα καθόλου! Τέλος πάντων, όλα πήγαν καλά, κανεις δεν αρρώστησε, ρούχα αγοράσαμε και τα παλικάρια μου μου αρκεί που είναι γερά! 

  • Ευχαριστώ 1

okVgp3.pngf0C9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...