Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο ή σε φυσικό τροποποιημένο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!! Θα ήθελα να υπάρχει και μια συζήτηση για εμάς που κάνουμε φυσικούς κύκλους και θέλουμε να μοιραζομαστε τις αγωνίες μας και να ανταλλάσουμε πληροφορίες. Καλή μας αρχή λοιπόν!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έκανα ένα φυσικό τροποιημενο με ελάχιστα φάρμακα( σερπαφαρ) πήρα 4 προχώρησαν τα 3 κ είχα μια βλαστοκυστη...την έβαλα στον ίδιο κύκλο μαζί με μια κατεψυγμένη( για αυτό είχα κάνει τον φυσικό). Το αποτέλεσμα ήταν δίδυμη κύηση...απέβαλαν δυστυχώς την 8 βδομάδα για άλλους λόγους....

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Αχ εσύ @island1 πόσα έχεις περάσει... σε έχω διαβάσει πολύ,  πάντα πρόθυμη να βοηθήσεις.  Εγώ έκανα 2  διεγερσεις με αποτέλεσμα 1 ωαριο στην καθεμία. Το πρώτο 3ημερων και 0 χοριακη.  Το δεύτερο ανώριμο.  Προωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια . Είμαι 34. Τώρα προσπαθώ με φυσικούς κ κυνηγάω το 1. Στην 6η προσπάθεια βρήκαμε 1 αλλά έφτασε μέχρι 3η μέρα 8 κύτταρα. Δεν παράγω.. περιμένω πότε θα ρθει το καλό. Αν έρθει φυσικά.  

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, lizard12 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!!! Θα ήθελα να υπάρχει και μια συζήτηση για εμάς που κάνουμε φυσικούς κύκλους και θέλουμε να μοιραζομαστε τις αγωνίες μας και να ανταλλάσουμε πληροφορίες. Καλή μας αρχή λοιπόν!!

Απο τον Μάρτιο ως τον Νοέμβριο εκανα 5 ωοληψιες με εντελώς φυσικους ή φυσικούς τροποιημενους με λίγες μονάδες. Απο τους δυο μάζεψα δυο βλαστοκυστες και απο εναν κύκλο τέσσερις. Πραγματικά ειναι θεμα καλού κυκλου. 

Οι δυο ωοληψιες ηταν με εντελώς φυσικό που μου εδωσαν το ενα έμβρυο και οι άλλες τρεις με 150 μονάδες + serpafar και απο τον ενα κύκλο έμεινα χωρις κανένα έμβρυο, στον ενα με ενα και στον αλλο με τέσσερα.

 Πορτοφόλι γερό να εχεις και θα ρθει και καλος κυκλος!

  • Μου αρέσει 2

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

ας γραψω και εγω εδω ξανα :) κανω φυσικους απο ιουνιο2019 και ακομα δεν πηρα ωριμο ωαριο...ή ηταν χαμηλη η ε2..ή δεν το προλαβαιναμε ή ανωριμο...ακομα προσπαθω.. θα δοκιμασω κ με λιγο μενοπουρ..αυριο θα παω για υπερηχο 2η μερα..να δουμε αν θα προχωρησουμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρωσίγουρα αλλά νομίζω η.  0.37 ΑΜΗ μου δεν είναι για πολλά πολλά.  Και δυστυχώς το κόστος είναι τρελό στα  περισσότερα ιδιωτικά. Εγώ κάνω στο Παπαγεωργίου αλλά τώρα μας είπαν ότι δε μπορούμε να πηγαίνουμε κάθε μήνα επειδή έχουν πολύ κόσμο κ απογοητεύτηκα πάρα πολύ.... θα πηγαίνω κι έξω όταν δε μας δέχονται εκεί αλλά δεν ήθελα καθόλου να αλλάξω γιατρό.  Είμαι πολύ ευχαριστημένη.  Του έχω εμπιστοσύνη.  Είναι μεγάλη απογοήτευση να ξέρεις ότι δεν έχεις αποθέματα κ να σου λένε μην έρχεσαι κάθε μήνα. Σα να έφαγα χυλοπιτα από γκόμενο ένιωσα χαχαχαχσ.  

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κορίτσια σε βοήθησαν νομίζω πολύ παραπάνω..οι φυσικοί είναι της υπομονής..κ με όλα τέλεια μην ξεχνάς ότι σε φυσική συλλυψη οι γιατροί δίνουν περιθώριο 1 χρόνο κ παραπάνω ακριβώς γιατί κάποιοι κύκλοι μας δεν είναι καλοί...μην απελπίζεται...είναι εντελώς νομίζω( ας με διορθώσουν τα κορίτσια) φυσιολογική για φυσικούς κύκλους η πορεία σου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 5/12/2019 at 6:14 ΜΜ, island1 είπε:

Εγώ έκανα ένα φυσικό τροποιημενο με ελάχιστα φάρμακα( σερπαφαρ) πήρα 4 προχώρησαν τα 3 κ είχα μια βλαστοκυστη...την έβαλα στον ίδιο κύκλο μαζί με μια κατεψυγμένη( για αυτό είχα κάνει τον φυσικό). Το αποτέλεσμα ήταν δίδυμη κύηση...απέβαλαν δυστυχώς την 8 βδομάδα για άλλους λόγους....

Σου είπαν γιατί απεβαλες ?εμένα αυτό είναι το θέμα μου οι βιοχημικές κ αποβολές μετά από εξωσωματική παντα

Link to comment
Share on other sites

Just now, di.hoyf είπε:

Σου είπαν γιατί απεβαλες ?εμένα αυτό είναι το θέμα μου οι βιοχημικές κ αποβολές μετά από εξωσωματική παντα

Όχι αλλά πλέον θεωρώ ότι είναι θέμα ωαρίων ο,τι κι αν μου λένε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, island1 είπε:

Όχι αλλά πλέον θεωρώ ότι είναι θέμα ωαρίων ο,τι κι αν μου λένε...

Έχεις κάνει προεμφυτευτικους κλπ εγώ αναρωτιέμαι μήπως έχω κάποιο κληρονομικό νόσημα κάτι δεν ξέρω πια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, di.hoyf είπε:

Έχεις κάνει προεμφυτευτικους κλπ εγώ αναρωτιέμαι μήπως έχω κάποιο κληρονομικό νόσημα κάτι δεν ξέρω πια

Στον προεμφυτευτικο δεν κοιτάζουν κληρονομικά, μονο το χρωμόσωμα που εχεις δώσει στο έμβρυο εκείνη την στιγμή. Τυχαίο δηλαδη και λόγω ηλικίας. Ο καρυοτυπος ο δικος σας βλέπει τα κληρονομικά .


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Στον προεμφυτευτικο δεν κοιτάζουν κληρονομικά, μονο το χρωμόσωμα που εχεις δώσει στο έμβρυο εκείνη την στιγμή. Τυχαίο δηλαδη και λόγω ηλικίας. Ο καρυοτυπος ο δικος σας βλέπει τα κληρονομικά .

Επειδή αυτά με μπερδεύουν βοήθησε με , δηλαδή εμείς έχουμε κάνει  καρυότυπους κ ήταν οκ.Μπορω να ελέγξω αν είμαι φορέας κυστικής η νωτιαιας μυϊκής ατροφίας ,κάτι που δεν φαίνεται τελικά στον προεμφυτευτικο?

Link to comment
Share on other sites

Just now, di.hoyf είπε:

Επειδή αυτά με μπερδεύουν βοήθησε με , δηλαδή εμείς έχουμε κάνει  καρυότυπους κ ήταν οκ.Μπορω να ελέγξω αν είμαι φορέας κυστικής η νωτιαιας μυϊκής ατροφίας ,κάτι που δεν φαίνεται τελικά στον προεμφυτευτικο?

Ναι φυσικα με ειδική εξέταση, δεν ειναι στο πακέτο του καρυοτυπου ομως. Κυστικη απο τωρα ειναι πολυ σημαντική αν δεν στο εχει πει ο γιατρος σου. Σου προτείνω το χωρεμιο. Και μυική ατροφία επισης πηγαίνεις σε γενετιστή, δεν ξερω αν γινεται σε δημόσιο και στο ψάχνουν.

 Στον προεμφυτευτικο που γινεται στα έμβρυα ενώ υπάρχει καθαρός καρυοτυπος στο ζευγάρι  ψάχνουν σύνδρομα πχ 4, 18, 21 κλπ

 εάν βρεθεί πρόβλημα στους γονείς πχ κυστικη ή μ. ατροφία γινεται ειδικός ο έλεγχος που κανουν ψάχνουν στοχευμένα αυτο.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Ναι φυσικα με ειδική εξέταση, δεν ειναι στο πακέτο του καρυοτυπου ομως. Κυστικη απο τωρα ειναι πολυ σημαντική αν δεν στο εχει πει ο γιατρος σου. Σου προτείνω το χωρεμιο. Και μυική ατροφία επισης πηγαίνεις σε γενετιστή, δεν ξερω αν γινεται σε δημόσιο και στο ψάχνουν.

 Στον προεμφυτευτικο που γινεται στα έμβρυα ενώ υπάρχει καθαρός καρυοτυπος στο ζευγάρι  ψάχνουν σύνδρομα πχ 4, 18, 21 κλπ

 εάν βρεθεί πρόβλημα στους γονείς πχ κυστικη ή μ. ατροφία γινεται ειδικός ο έλεγχος που κανουν ψάχνουν στοχευμένα αυτο.

Σε ρωτάω γιατί στο χωρεμειο κάνουν όλες τις εξετάσεις αυτές ,ναι έχει κάνει ο σύζυγος για κυστική θα κάνω κ γω όμως γιατί έκανε το 50 τοις εκατό των μεταλλάξεων.Στον προεμφυτευτικο δηλαδή δεν φαίνεται η μυϊκή ατροφία?

Link to comment
Share on other sites

Just now, di.hoyf είπε:

Σε ρωτάω γιατί στο χωρεμειο κάνουν όλες τις εξετάσεις αυτές ,ναι έχει κάνει ο σύζυγος για κυστική θα κάνω κ γω όμως γιατί έκανε το 50 τοις εκατό των μεταλλάξεων.Στον προεμφυτευτικο δηλαδή δεν φαίνεται η μυϊκή ατροφία?

Δεν εχω ρωτήσει για την μυική ατροφία και δεν ξερω. Για την μυοπαθεια που με ενδιέφερε και ρώτησα δεν το εξετάζουν στον προεμφυτευτικο. Με καθαρό τον κάρυοτυπο των γονέων.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...