Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , linaa είπε:

      Συνήθως δεν τις σταματάνε εξαρτάτε κ η ηλικία της γυναίκας . Γενικά εγώ που είχα ρωτήσει αιματολογο αν Κ μπορεί να μην είναι πάντα απαραίτητες μετά τα 35 τις δίνουν γιατί υπάρχουν Κ τα αναπάντεχα γεγονότα οπότε βοηθάνε γενικότερα κακό δεν κάνουν. 

      Στην εγκυμοσυνη που ειχα και τελικα εχασα το μωρο στις 30 εβδομαδες μου ειπε η γενετιστρια οτι δεν αιματωνοταν καλα το μωρο γιατι επαθα καποιου ειδους θρομβωση σε καποιο αγγειο. ενω εκανα αντιπηκτικες απο την αρχη, μετα πηγα σε αιματολογο και μου ειπε να τις σταματησω και τισ σταματησα κάπου στον 3ο μηνα και μετα ξαναπήγα γιατι εκανα την εξεταση d dimmers και βγηκε οριακη και τις ξεκινησα ξανα νομιζω 5ο μηνα. στην ερωτηση αν θα το ειχα γλιτωσει κανοντας αντιπηκτικες, μου απαντησε πως οχι, 

       

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο ή σε φυσικό τροποποιημένο


Recommended Posts

Just now, *Vasoula είπε:

Εγω ξεκίνησα για εξωσωματικη κανονικά...καθως εχω πρόωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια και δεν παραγω και κάθε μήνα ωαριο ειπαμε να μη χάσουμε χρόνο με φυσικους κυκλους....ετυχε ομως να εχω ραντεβού με το γιατρο μου πάνω π ειχα ενα καλο ωαριο...και πρότεινε να το παρουμε αμέσως....εκανα την ovitrelle τη τριτη το βράδυ και την  πεμπτη που μας πέρασε το πήραμε...δόξα το θεό πηγαν ολα καλα και γονιμοποιηθηκε και τη κυριακη το καταψυξαμε γιατί ο γιατρος θελει να έχουμε τουλάχιστον αλλο ενα για να μεταφέρουμε...εσυ το μετέφερες αμέσως ε???μακάρι να ειναι το τυχερό σου!!!!!!!πότε εχεις χοριακη???

Να ρωτησω και κατι αλλο???στο φυσικο τροποποιημενο τι αλλάζει??

ναι κατευθειαν κ μου ειπε οτι ηταν πολυ καλο...τωρα θα δουμε...χοριακη στις 9 του μηνα...και δεν περναν οι μερες με τιποτα...κ εμενα η πρωτη ειναι οποτε δεν γνωριζω κ πολλα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν περνεις πολλα φαρμακα για να παραξεις ωαρια ..κοπελες που κανουν κανονικη εξωσωματικη παραγουν πολλα περισσοτερα λογο της φαρμακεφτικης αγωγης...εγω φαντασου με την εναρξη του κυκλου επερνα τα φεμαρα μονο κ πριν την ωοληψια εκανα κ εγω την οβιτρελ...κ μετα ξεκινησα χαπια  κ τωρα μετα την μεταφορα κανω καθε μερα κ ενεση  prolutex ...Αθηνα εισαι ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, πελαργος είπε:

ναι κατευθειαν κ μου ειπε οτι ηταν πολυ καλο...τωρα θα δουμε...χοριακη στις 9 του μηνα...και δεν περναν οι μερες με τιποτα...κ εμενα η πρωτη ειναι οποτε δεν γνωριζω κ πολλα αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν περνεις πολλα φαρμακα για να παραξεις ωαρια ..κοπελες που κανουν κανονικη εξωσωματικη παραγουν πολλα περισσοτερα λογο της φαρμακεφτικης αγωγης...εγω φαντασου με την εναρξη του κυκλου επερνα τα φεμαρα μονο κ πριν την ωοληψια εκανα κ εγω την οβιτρελ...κ μετα ξεκινησα χαπια  κ τωρα μετα την μεταφορα κανω καθε μερα κ ενεση  prolutex ...Αθηνα εισαι ;;;

Πραγματικά μακαρι να εισαι!!!!!8 μερες ακόμα ε???αχ!!!

Κρητη ειμαι εγω....εσυ Αθήνα ε????αν επιτρέπεται σε ποιο κεντρο??

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Θεσσαλονίκη είμαι.Πήγα σε ένα κέντρο εξωσωματικής και μου ειπαν εξωσωματική.

Εγω θέλω να δω αν διορθώνεται κάτι και αν μπορω να κάνω παιδί από μόνη μου...αυτ'ο με τον φυσικό κύκλο καλό μου φα'ινεται...δεν μου το ανέφεραν σαν επιλογή.

θα πάω και αλλού ...'εχω άλλο ραντεβού σήμερα..σε μια γιατρό που πήγε μια γνωστή μιας φίλης μου....εσ'υ που πας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, VASIOULA είπε:

Και εγω Θεσσαλονίκη είμαι.Πήγα σε ένα κέντρο εξωσωματικής και μου ειπαν εξωσωματική.

Εγω θέλω να δω αν διορθώνεται κάτι και αν μπορω να κάνω παιδί από μόνη μου...αυτ'ο με τον φυσικό κύκλο καλό μου φα'ινεται...δεν μου το ανέφεραν σαν επιλογή.

θα πάω και αλλού ...'εχω άλλο ραντεβού σήμερα..σε μια γιατρό που πήγε μια γνωστή μιας φίλης μου....εσ'υ που πας;

Με το γιατρο σου το συζητησες???γιατί εκεινος θα σε βοηθήσει με όλο αυτό!!!!στο κεντρο προτείνουν τα φάρμακα θεωρώ για πιο άμεσο και για πιο πολλες πιθανοτητες...αλλα αν δε το θέλεις να βρεις ενα γιατρο να σε βοηθησει για φυσικους κυκλους!!!!αν μάλιστα παράγεις μονη σου ωαρια γιατι να μη προσπαθήσεις?

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, *Vasoula είπε:

Με το γιατρο σου το συζητησες???γιατί εκεινος θα σε βοηθήσει με όλο αυτό!!!!στο κεντρο προτείνουν τα φάρμακα θεωρώ για πιο άμεσο και για πιο πολλες πιθανοτητες...αλλα αν δε το θέλεις να βρεις ενα γιατρο να σε βοηθησει για φυσικους κυκλους!!!!αν μάλιστα παράγεις μονη σου ωαρια γιατι να μη προσπαθήσεις?

Πήγα στην γιατρό χθες...δεν μου μίλησε καθόλου για εξωσωματική ….ειπε ότι όλες οι εξετάσεις έιναι καλές (το ηξερα αυτό και από τους άλλους) και μου είπε ΄΄ότι θέλει να κάνω μια υστεροσκόπηση (τις φαίνεται περίεργο οι ανωμαλία της περιόδου και η ποσότητα του αίματος)...πιστεύει ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι χαρήκαμε ...αλλά οι α΄λλοι μας είπαν κατευθείαν εξωσωματικη!!!!! Η υστεροσκόπηση δεν θέλει πολλά λεφτά οπότε ειπαμε θα την κάνουμε άμεσα (ταιριαζει και η περίοδος μου ο΄ποτε ξεμπερδευω ....μετά μας είπε να περιμένουμε 3 μήνες να δούμε αν θα έχουμε εγκυμοσύνη...αν όχι θα συζητήσουμε για το τί κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, VASIOULA είπε:

Πήγα στην γιατρό χθες...δεν μου μίλησε καθόλου για εξωσωματική ….ειπε ότι όλες οι εξετάσεις έιναι καλές (το ηξερα αυτό και από τους άλλους) και μου είπε ΄΄ότι θέλει να κάνω μια υστεροσκόπηση (τις φαίνεται περίεργο οι ανωμαλία της περιόδου και η ποσότητα του αίματος)...πιστεύει ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Η αλήθεια είναι ότι χαρήκαμε ...αλλά οι α΄λλοι μας είπαν κατευθείαν εξωσωματικη!!!!! Η υστεροσκόπηση δεν θέλει πολλά λεφτά οπότε ειπαμε θα την κάνουμε άμεσα (ταιριαζει και η περίοδος μου ο΄ποτε ξεμπερδευω ....μετά μας είπε να περιμένουμε 3 μήνες να δούμε αν θα έχουμε εγκυμοσύνη...αν όχι θα συζητήσουμε για το τί κάνουμε.

Η υστεροσκοπηση ειναι για να δουν την μήτρα ε??μα κοριτσάκι μου??έχεις κάνει σαλπιγγογραφια??

Link to comment
Share on other sites

Just now, *Vasoula είπε:

Η υστεροσκοπηση ειναι για να δουν την μήτρα ε??μα κοριτσάκι μου??έχεις κάνει σαλπιγγογραφια??

Ναι έκανα σαλπιγγογραφία , την ειδαν στο κέντρο εξωσωματικής που πήγα αλλά την έδειξα και στην γιατρό χθες ...ηταν πολύ καλή...αλλα πρα'γματα μου είπε ότι ψάχνει στην υστεροσκόπηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, VASIOULA είπε:

Ναι έκανα σαλπιγγογραφία , την ειδαν στο κέντρο εξωσωματικής που πήγα αλλά την έδειξα και στην γιατρό χθες ...ηταν πολύ καλή...αλλα πρα'γματα μου είπε ότι ψάχνει στην υστεροσκόπηση

Ξερω πως στην υστεροσκόπηση κοιτάνε την μητρα ..δε ξερω κοριτσι μου...η αλήθεια είναι πως αφου οι εξετάσεις σου είναι ολες καλές...και οι ορμόνες και η σαλπιγγογραφια...αλλα προσπαθείτε τοσο καιρο και δεν έχει συμβει γιατί να μην το κάνεις κ αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα την υστεροσκόπηση και γύρισα και σπίτι....όλα πήγαν καλά μου είπε η γιατρός ..είχα συμφύσεις ,τις αφαίρεσε και έξυσε μου είπε τον πυθμένα της μήτρας....μου ειπε να πάρω αντιβίωση για λίγες μέρες και μόλις έρθει η καινούργια περίοδος ...μου είπε σε καμια 10αρια μέρες να ξεκινήσουμε να έχουμε επαφές....

Αχ ελπιζω αυτό να ήταν το πρόβλημα ….αν και δεν λέει και πολλά η γιατρός θέλει να ελπίζει ότι θα τα καταφέρουμε χωρίς εξωσωματική

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, VASIOULA είπε:

Κορίτσια έκανα την υστεροσκόπηση και γύρισα και σπίτι....όλα πήγαν καλά μου είπε η γιατρός ..είχα συμφύσεις ,τις αφαίρεσε και έξυσε μου είπε τον πυθμένα της μήτρας....μου ειπε να πάρω αντιβίωση για λίγες μέρες και μόλις έρθει η καινούργια περίοδος ...μου είπε σε καμια 10αρια μέρες να ξεκινήσουμε να έχουμε επαφές....

Αχ ελπιζω αυτό να ήταν το πρόβλημα ….αν και δεν λέει και πολλά η γιατρός θέλει να ελπίζει ότι θα τα καταφέρουμε χωρίς εξωσωματική

Στο ευχομαι καλή επιτυχία κ ανάρρωση 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, VASIOULA είπε:

Κορίτσια έκανα την υστεροσκόπηση και γύρισα και σπίτι....όλα πήγαν καλά μου είπε η γιατρός ..είχα συμφύσεις ,τις αφαίρεσε και έξυσε μου είπε τον πυθμένα της μήτρας....μου ειπε να πάρω αντιβίωση για λίγες μέρες και μόλις έρθει η καινούργια περίοδος ...μου είπε σε καμια 10αρια μέρες να ξεκινήσουμε να έχουμε επαφές....

Αχ ελπιζω αυτό να ήταν το πρόβλημα ….αν και δεν λέει και πολλά η γιατρός θέλει να ελπίζει ότι θα τα καταφέρουμε χωρίς εξωσωματική

Στο ευχομαι κοριτσι μου!!!!μακαρι από εδώ και πέρα να σου ερθει πολυ ευκολα!!!!!καλή ανάρρωση τώρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση, αν χρειαστεί να κάνω εξωσωματική (δεν θέλω) με φυσικό κύκλο , μπορώ να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου; Και που θα ξέρω αν εκανα παιδί τελικά από μόνη μου ή από εξωσωματική;

Link to comment
Share on other sites

Just now, VASIOULA είπε:

Κορίτσια μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση, αν χρειαστεί να κάνω εξωσωματική (δεν θέλω) με φυσικό κύκλο , μπορώ να έρθω σε επαφή με τον άντρα μου; Και που θα ξέρω αν εκανα παιδί τελικά από μόνη μου ή από εξωσωματική;

Όταν λέμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο σημαίνει ότι αφήνουμε το ωάριο να ωριμάσει αλλά κάνουμε ωοληψία. Το παίρνει ο γιατρός δηλαδή και ο σύντροφός μας δινει σπέρμα και η γονιμοποίηση του γίνεται στο εργαστήριο και το βάζουν στη μήτρα. Δεν υπάρχει ωάριο στις σάλπιγγες ώστε να γίνει φυσιολογική σύλληψη. Φυσικός κύκλος είναι κύκλος χωρίς ενέσεις με ορμόνες. Τα υπόλοιπα της εξωσωματικής γίνονται κανονικά. Ωοληψία γονιμοποίηση και μεταφορά πίσω. Επαφές μπορείς να έχεις κανονικά μέχρι τη μέρα που θα σου πει ο γιατρός σου για διασκέδαση και μόνο.

Η άλλη περίπτωση είναι να γίνει παρακολούθηση του κύκλου με άλλες συνθήκες (ίσως χάπια ίσως λίγες ενέσεις) και την ημέρα που θα σας πει ο γιατρός να έχετε επαφές στο σπίτι σας. Αλλά αυτό δεν είναι εξωσωματική σε φυσικό κύκλο. Δεν λέγεται έτσι δηλαδή. Είναι μια μορφή υποβοηθούμενης αναπαραγωγής που συστήνεται ανάλογα την περίπτωση. 

  • Μου αρέσει 1

 Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2020 at 4:47 ΜΜ, VASIOULA είπε:

Κορίτσια έκανα την υστεροσκόπηση και γύρισα και σπίτι....όλα πήγαν καλά μου είπε η γιατρός ..είχα συμφύσεις ,τις αφαίρεσε και έξυσε μου είπε τον πυθμένα της μήτρας....μου ειπε να πάρω αντιβίωση για λίγες μέρες και μόλις έρθει η καινούργια περίοδος ...μου είπε σε καμια 10αρια μέρες να ξεκινήσουμε να έχουμε επαφές....

Αχ ελπιζω αυτό να ήταν το πρόβλημα ….αν και δεν λέει και πολλά η γιατρός θέλει να ελπίζει ότι θα τα καταφέρουμε χωρίς εξωσωματική

Καλημέρα !!!! Σε ποια μέρα του κύκλου έκανες την υστεροσκόπηση; Θα κάνω κι εγω σε αυτόν τον κύκλο .


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...