Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

Καλησπέρα. Εγώ μίλησα με λοιμωξιολογο είναι οικογενειακός μας φίλος. Λοιπόν μου είπε πως η ανησυχία αφορά το μέγεθος της εξάπλωσης Όχι καθαυτόυ τον ιό. Δηλαδή φοβούνται ότι εξαπλώνεται γρήγορα. Πρόκειται για ίωση την οποία ένα παιδί χωρίς ιστορικό υγειας η ένας ενήλικας χωρίς ιστορικό υγειας θα το ξεπεράσουν ως γρίππη. Το πρόβλημα όπως και με τον απλό τύπο της γρίππης η1ν1 η η2ν3 είναι πως ο κορωνοιος προκαλεί έντονη λοίμωξη στο αναπνευστικό ίσως και πνευμονία και τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη δεν έχουμε πολλά κρεβατια σε εντατική ώστε να αντιμετωπιστεί σε όλο το εύρος. Από εκεί και πέρα ψυχραιμία μου είπε Όχι σε εμπορικά κέντρα Όχι σε μέσα μαζικής μεταφοράς όσο γίνεται καλό πλύσιμο χεριών.

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα κοριτσια!

On 27/2/2020 at 11:57 ΠΜ, smaro30 είπε:

Καλημέρα σε όλες!!! Και εγώ είχα συσπάσεις και πήρα μαγνήσιο, είμαι στην 17η εβδομάδα αλλά ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ καθόλου.

όσο για τον κορωναιό, και εγώ ανησυχούσα κυρίως γιατι θα πάω επαγγελματικό ταξίδι στην Τσεχία σε 2 εβδομάδες και θα ανέβω σε 4 αεροπλάνα και επίσης γιατι οι γονείς μυο αυτή την στιγμή είναι Αμερική για δουλειά οπότε καταλαβαίνετε σε πόσα μέρη και με τι κόσμο θα βρεθούν. Επίσης το 3ήμερο θα έρθουμε Αθήνα για βόλτα με την μικρή και απλά θα αποφύγουμε να μπούμε σε μετρό και σε μέρη με πολύ κόσμο. Χθες πήγαμε στη παιδίατρο της μικρής γιατι έχει μια ιωσούλα και μου είπε ότι αρχικά είναι μια απλή γρίπη με ποσοστό θνησιμότητας μικρότερο από την γρίπη. Κατα δεύτερον οι υγιείς άνθρωποι το πιο πιθανό να νοσήσουν και να μην καταλάβουν καν ότι έχουν κορωναιό. Επίσης τα παιδιά το περνάνε σχεδόν ασυμπτωματικά και όσον αφορά τις εγκύους όσες έχουν νοσήσει μέχρι στίγμης ο ιός δεν πέρασε στο έμβρυο και η έγκυος το πέρασε απλα σαν ένα κρύωμα. 

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο ανησυχίας ιδίως για όσες κοπέλες δεν μετακινούνται ιδιαίτερα, για τις υπόλοιπες που θα αναγκαστούμε να μπούμε σε αεροπλάνα και σε μέρη πε πολλή κόσμο απλά θα είμαστε λίγο πιο προσεκτικές, αντισηπτικά, δεν θα ακουμπάμε πρόσωπο, καμιά μασκούλα και ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά!!!!

Ψυχραιμία και μη βλέπετε τηλεόραση!

γυρισαμε απο την Πραγα πριν λιγες μερες!το ειχα αγχος κ γω αλλα ολα καλα!

On 27/2/2020 at 1:43 ΜΜ, evi1996 είπε:

Και τελικά πήγαν όλα καλά ;; Οι συσπάσεις που μπορεί να Οφείλονται ξέρουμε;;;

εχω αγχωθει πολυ....

ναι μια χαρα...δεν ειχα θεμα...γεννησα μς καισαρικη 38 κ κατι αλλα κ μεχρι τελους να πηγαινα δεν ειχα θεμα με τις συσπασεις!


BBILp3.png8ZWsp3.pngAY0qp3.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Mariats82 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!!εχει κάνει καμία κοπέλα περιδεση ;αν ναι ποσο είναι το κόστος;

Δεν χρειάστηκε ποτέ. Αλλά έχουν κάνει πάρα μα πάρα πολλές γνωστές μου. Νομίζω 160 ευρώ σε ιδιωτική κλινική παρακολούθηση θέλει πλήρη ξεκούραση και utrogestan.

13 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

τι κανετε κοριτσια?? μου βρηκαν ουρεοπλασμα μυκοπλασμα και τωρα περνω αντιβιωση. εχω αγχωθει πολυ....

Είχα Κ εγώ πριν κάνω παιδιά 19 Χρόνων ουεροπλασμα. Δεν έφευγε με τίποτα. Πήρα 17 ημέρες ειδική αντιβίωση.. θα πρέπει να κάνεις πολλές καλλιέργειες μετά την αγωγή να δεις ότι έχει φύγει πλήρως. Νομίζω ότι με τη σωστή αντιβίωση έφ όσων το βρήκες πριν δημιουργήσει πρόβλημα δεν θα έχεις κανένα θέμα και όλα θα  πάνε καλά.

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 hours ago, alexia92 said:

Δεν χρειάστηκε ποτέ. Αλλά έχουν κάνει πάρα μα πάρα πολλές γνωστές μου. Νομίζω 160 ευρώ σε ιδιωτική κλινική παρακολούθηση θέλει πλήρη ξεκούραση και utrogestan.

Είχα Κ εγώ πριν κάνω παιδιά 19 Χρόνων ουεροπλασμα. Δεν έφευγε με τίποτα. Πήρα 17 ημέρες ειδική αντιβίωση.. θα πρέπει να κάνεις πολλές καλλιέργειες μετά την αγωγή να δεις ότι έχει φύγει πλήρως. Νομίζω ότι με τη σωστή αντιβίωση έφ όσων το βρήκες πριν δημιουργήσει πρόβλημα δεν θα έχεις κανένα θέμα και όλα θα  πάνε καλά.

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου !!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!! Εσείς φοβάστε για τον κοροναιό;;;; Από χθες που έκλεισαν τα σχολεία, πήρα άδεια 15 ημερών. Ο άντρας μου δεν μπορεί να πάρει άδεια και δουλεύει σε πολυεθνική με 25 άτομα. Έρχεται σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο και σαν προληπτικό μέτρο πριν ανέβει στο κυρίως σπίτι αλλάζει ρούχα σε μια γκαρσονιέρα που έχουμε στο υπόγειο, κάνει μπάνιο και φοράει καθαρά ρούχα. Στα σουπερμάρκετ χθες δεν μπορούσα να βρω γάλα για το παιδί και σήμερα πήρα μια κούτα εβαπορέ. Στα φαρμακεία δεν μπορούσα να βρω οινόπνευμα και τους φυσιολογικούς ορούς, χρησιμοποιώ μισό λίτρο την ημέρα για πλύσεις λόγω ιγμορίτιδας. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ όχι τόσο για την μικρή και τον συζυγο, ακόμα και να κολλήσουν είναι δυνατοι οργανισμοί, δεν έχουν προηγούμενες παθήσεις δόξα το Θεό, όσο ανησυχώ για το έμβρυο. Για εμένα δεν με νοιάζει αλλά το μωρό, τι θα συμβεί αν κολλήσω;;; Χθες είπαν ότι πρέπει να νοσήσει το 60% του πληθυσμού για να επέλθει ανοσία, φοβάμαι και έχω τρομοκρατηθεί.... Την Παρασκευή έχω γυναικολόγο και θα τον ρωτήσω. Εσάς κορίτσια ποια είναι η άποψή σας;;;;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Εσείς φοβάστε για τον κοροναιό;;;; Από χθες που έκλεισαν τα σχολεία, πήρα άδεια 15 ημερών. Ο άντρας μου δεν μπορεί να πάρει άδεια και δουλεύει σε πολυεθνική με 25 άτομα. Έρχεται σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο και σαν προληπτικό μέτρο πριν ανέβει στο κυρίως σπίτι αλλάζει ρούχα σε μια γκαρσονιέρα που έχουμε στο υπόγειο, κάνει μπάνιο και φοράει καθαρά ρούχα. Στα σουπερμάρκετ χθες δεν μπορούσα να βρω γάλα για το παιδί και σήμερα πήρα μια κούτα εβαπορέ. Στα φαρμακεία δεν μπορούσα να βρω οινόπνευμα και τους φυσιολογικούς ορούς, χρησιμοποιώ μισό λίτρο την ημέρα για πλύσεις λόγω ιγμορίτιδας. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ όχι τόσο για την μικρή και τον συζυγο, ακόμα και να κολλήσουν είναι δυνατοι οργανισμοί, δεν έχουν προηγούμενες παθήσεις δόξα το Θεό, όσο ανησυχώ για το έμβρυο. Για εμένα δεν με νοιάζει αλλά το μωρό, τι θα συμβεί αν κολλήσω;;; Χθες είπαν ότι πρέπει να νοσήσει το 60% του πληθυσμού για να επέλθει ανοσία, φοβάμαι και έχω τρομοκρατηθεί.... Την Παρασκευή έχω γυναικολόγο και θα τον ρωτήσω. Εσάς κορίτσια ποια είναι η άποψή σας;;;;

 

Έχω μιλήσει παραπάνω. Και η γνώμη μου συγκλίνει με ότι υποστηρίζει η επιστήμη. Υστερία στα μέσα χωρίς πραγματικά να είναι αναγκαίο..μόνο τρομοκρατία . Όσοι δεν έχουν ιστορικό υγειας δεν παθαίνουν τπτ. Το μέγεθος της εξάπλωσης είναι κάτι ανησυχητικό Αλλά δεν αφορά όλους. Για εμένα το μοναδικό πρόβλημα είναι πως έχω 2 ζωηρά παιδιά εξαιρετικά απαιτητικά και πρέπει να κάτσουν σπιτι 15 μέρες χωρίς λόγο.. αν πλένετε τα χέρια σας συχνά αποφεύγετε τις επισκέψεις και τον συνωστισμό σε εμπορικά κλπ κλπ κλπ δεν θα πάθει κάνεις τπτ....

9 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

τι κανετε κοριτσια?? ειμαι στην 17η εβδομαδα και μ εχει πιασει ενασ πονοσ δεξια στην κοιλια οταν περπαταω η κουνιεμαι....το εχει καμια??

Μάλλον μυϊκό. Να μιλήσεις με τον γιατρό σ.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!! Εσείς φοβάστε για τον κοροναιό;;;; Από χθες που έκλεισαν τα σχολεία, πήρα άδεια 15 ημερών. Ο άντρας μου δεν μπορεί να πάρει άδεια και δουλεύει σε πολυεθνική με 25 άτομα. Έρχεται σε επαφή με πάρα πολύ κόσμο και σαν προληπτικό μέτρο πριν ανέβει στο κυρίως σπίτι αλλάζει ρούχα σε μια γκαρσονιέρα που έχουμε στο υπόγειο, κάνει μπάνιο και φοράει καθαρά ρούχα. Στα σουπερμάρκετ χθες δεν μπορούσα να βρω γάλα για το παιδί και σήμερα πήρα μια κούτα εβαπορέ. Στα φαρμακεία δεν μπορούσα να βρω οινόπνευμα και τους φυσιολογικούς ορούς, χρησιμοποιώ μισό λίτρο την ημέρα για πλύσεις λόγω ιγμορίτιδας. Έχω αγχωθεί πάρα πολύ όχι τόσο για την μικρή και τον συζυγο, ακόμα και να κολλήσουν είναι δυνατοι οργανισμοί, δεν έχουν προηγούμενες παθήσεις δόξα το Θεό, όσο ανησυχώ για το έμβρυο. Για εμένα δεν με νοιάζει αλλά το μωρό, τι θα συμβεί αν κολλήσω;;; Χθες είπαν ότι πρέπει να νοσήσει το 60% του πληθυσμού για να επέλθει ανοσία, φοβάμαι και έχω τρομοκρατηθεί.... Την Παρασκευή έχω γυναικολόγο και θα τον ρωτήσω. Εσάς κορίτσια ποια είναι η άποψή σας;;;;

 

Εγώ πάνω- κάτω στα ίδια με σενα. Έχω πανικοβληθεί αρκετά και με αγχώνει περισσότερο η ανωριμότητα μας κυρίως ο λαός (μιλάω για Κύπρο) γιατί όλο αυτό σε μας έχει ήδη αρχίσει να διασπείρετε λόγω μεγέθους και αποστάσεων. Εγώ έχω γυναικολόγο την ερχόμενη εβδομάδα αλλά έχω μιλήσει με την παθολόγο μου και ήταν γενικά καθησυχαστική. Φυσικά επειδή δουλεύω σε ΜΜΕ και η μόνη μας ασχολία πλέον  είναι αυτό, πιστέψτε με εμείς είμαστε πιο πανικοβλημενοι καθώς έρχονται και πληροφορίες που εν τέλει δε βγαίνουν προς τα έξω. Λυπάμαι και το μικρό εκεί μέσα με τόσο άγχος.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 12/3/2020 at 1:30 ΠΜ, alexia92 είπε:

Έχω μιλήσει παραπάνω. Και η γνώμη μου συγκλίνει με ότι υποστηρίζει η επιστήμη. Υστερία στα μέσα χωρίς πραγματικά να είναι αναγκαίο..μόνο τρομοκρατία . Όσοι δεν έχουν ιστορικό υγειας δεν παθαίνουν τπτ. Το μέγεθος της εξάπλωσης είναι κάτι ανησυχητικό Αλλά δεν αφορά όλους. Για εμένα το μοναδικό πρόβλημα είναι πως έχω 2 ζωηρά παιδιά εξαιρετικά απαιτητικά και πρέπει να κάτσουν σπιτι 15 μέρες χωρίς λόγο.. αν πλένετε τα χέρια σας συχνά αποφεύγετε τις επισκέψεις και τον συνωστισμό σε εμπορικά κλπ κλπ κλπ δεν θα πάθει κάνεις τπτ....

Μάλλον μυϊκό. Να μιλήσεις με τον γιατρό σ.

Θαυμάζω τη ψυχραιμία σου και το εννοώ

Πώς είστε κορίτσια! Εμάς τελικά μας πήρε Ο γιατρός τηλέφωνο και μας ακύρωσε το ραντεβού που είχαμε λόγω της κατάστασης που επικρατεί

Από την άλλη νομίζω ένιωσα τις πρώτες κλωτσιές αλλά δεν είμαι και απολύτως σίγουρη  :)))

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2020 at 2:53 ΜΜ, evi1996 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου !! Τι κάνετε ;; Πως τα πάτε ;;; Έχω αρχίσει να έχω πολλά υγρά λευκά τελευταία εσείς ;;;

Καλή μέρα! Νομίζω αν δε μυρίζουν να μη σε ανησυχεί. Εγώ κατά περιόδους, έρχονται και φεύγουν  :))

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...