Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Η αλήθεια επειδή είναι η πρώτη εγκυμοσύνη δεν πολύ καταλαβαίνω από συσπάσεις κτλ. Αλλά νομίζω δεν ένιωσα να πέτρωνε ολόκληρη η κοιλιά μου άρα υποθέτω πως δεν είχα. Απλά θυμάμαι ότι παλαιότερα μου είπε ο γιατρός ότι είναι ισχιακο αλλά νομίζω από τότε θα γύρισε πολλές φορές. Αν έχουμε συσπάσεις μπορεί να το ελέγξει ο γιατρός ακόμη και τη στιγμή που δε συμβαίνει;

Συσπαση ειναι να πετρωνει εστω δευτερόλεπτα η κοιλια πονοι σαν περιοδου. Αν ειναι με τα ποδια προς τα κάτω υποφέρεις. Οταν γυρνάει τσουζω απο τα χτυπήματα ειλικρινα. Ωστοσο ο γιατρος μπορει να ψιλαφησει την κοιλια να δει αν ειναι μαλακή κλπ . Αργότερα μετα τις 30+ βδομαδες βλέπουν συσπασεις με καρδιοτοκογραφο ( συνήθως τοσο νωρίς σε γυναικες που νοσηλευονται ) κανονικά για nst καρδιοτοκογραφο πας στις  34+ βδομαδες :)

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια! Τελικά ο μικρός κουτουλιές δίνει και νομίζω θα φύγει από κάτω. Πήγαμε σήμερα γιατρό και είπε ότι ο μπέμπης έχει γυρίσει. Φυσικά έχουμε δρόμο ακόμη. Μου έκανε και το εμβόλιο για κοκκύτη. Εσείς το κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τελικά ο μικρός κουτουλιές δίνει και νομίζω θα φύγει από κάτω. Πήγαμε σήμερα γιατρό και είπε ότι ο μπέμπης έχει γυρίσει. Φυσικά έχουμε δρόμο ακόμη. Μου έκανε και το εμβόλιο για κοκκύτη. Εσείς το κάνατε;

Το εκανα και κοκκυτη και γρίπη

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, evi1996 said:

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;;

Καλησπέρα και σε εσένα! Εγώ το ένιωθα την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουνα στην 27η. Αν και θεώρησα ότι πιθανότατα να είναι γυρισμένος προς τα κάτω με τα πόδια ο υπέρηχος έδειξε ότι κάτω είναι το κεφάλι. Όπως και να 'χει ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό 

14 ώρες πρίν, evi1996 είπε:

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

Όσον αφορά τη διάθεση μας, λένε ότι το έμβρυο επηρεάζεται. Αλλά δε νομίζω με το να μην είσαι καλά κάποιες μέρες από τις 40 εβδομάδες θα παίξει τόσο δραματικό ρόλο. Παρόλα αυτά όσο γίνεται προσπάθησε να ηρεμήσεις. Εγώ δυστυχώς την εβδομάδα που μας πέρασε έπαθα ήπιας μορφής κρίση πανικού. Η αλήθεια με φόβισε αλλά προσπαθώ να μη με καταβάλει.

Link to comment
Share on other sites

On May 30, 2020 at 8:15 PM, evi1996 said:

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;;

On May 30, 2020 at 10:54 AM, evi1996 said:

Κορίτσια καλημέρα !! Τι κάνετε ;; Από χθες είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά για θέματα που προέκυψαν με τον άντρα μου έκλαιγα όλη μέρα και σήμερα πάλι τα ίδια χωρίς να μπορώ να σταματήσω ούτε να το ελέγξω . Ξέρετε αν επηρεάζω το μωρό μου ;; Το έχετε πάθει ;;; Είμαι 30 εβδομάδων 

On May 31, 2020 at 3:57 AM, GeoA said:

Καλησπέρα και σε εσένα! Εγώ το ένιωθα την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουνα στην 27η. Αν και θεώρησα ότι πιθανότατα να είναι γυρισμένος προς τα κάτω με τα πόδια ο υπέρηχος έδειξε ότι κάτω είναι το κεφάλι. Όπως και να 'χει ο γιατρός είπε ότι είναι φυσιολογικό 

Όσον αφορά τη διάθεση μας, λένε ότι το έμβρυο επηρεάζεται. Αλλά δε νομίζω με το να μην είσαι καλά κάποιες μέρες από τις 40 εβδομάδες θα παίξει τόσο δραματικό ρόλο. Παρόλα αυτά όσο γίνεται προσπάθησε να ηρεμήσεις. Εγώ δυστυχώς την εβδομάδα που μας πέρασε έπαθα ήπιας μορφής κρίση πανικού. Η αλήθεια με φόβισε αλλά προσπαθώ να μη με καταβάλει.

On May 30, 2020 at 8:15 PM, evi1996 said:

Καλησπέρα ! Είμαι στην 30η εβδομάδα και έχει 2 μέρες που νιώθω το μωρό να κουνιέται πολύ χαμηλά προς τα γεννητικά όργανα Εκεί που είναι το τριχωτό . Το έχει καμία ;;;

Καλημέρα σε όλες σας! Λένε ότι η διάθεση επηρεάζει το έμβρυο αλλά να σας πω την αλήθεια πιστεύω ότι όλα είναι σχετικά. Κρίση πανικού ήπια έπαθα τον πρώτο μήνα εγκυμοσύνης πριν καταλάβω ότι είμαι έγκυος και το έμβρυο μια χαρά είναι. Μια φίλη μου πάθαινε συχνά σε όλη την εγκυμοσύνη της και το μωρό γεννήθηκε μια χαρά. Άνθρωποι είμαστε όχι ρομποτ, σε 9 μήνες κύησης πολλά μπορούν να συμβούν, και άγχος θα έχουμε, και στεναχώριες και τα μωρά γεννιούνται μια χαρά. Να κοιτάξεις τον εαυτό σου και την οικογένεια σου και μετά θα είναι καλά και το μωρό. Ελπίζω όλα καλά με τον σύζυγο τώρα και να ήταν κάτι αναίμακτο.

Κάτω χαμηλά αισθάνομαι και εγώ πολύ κίνηση σαν να θέλει να βγει. Τι φάση και αυτή; Δεν ανησυχώ όμως γιατι δεν έχω συσπάσεις ή κάτι άλλο οπότε όλα καλά. Την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον γιατρό και ανυπομονώ! Σιγά-σιγά φτιάξαμε και το δωμάτιο του μπέμπη, πήραμε κουρτίνες, κάτι αυτοκόλλητα για τον τοίχο και τοσοδούλικα ρουχαλάκια... Αρχίζω και ανυπομονώ να έρθει. Η κόρη μας ψιλοζήλεψε και της πήραμε και για το δικό της δωμάτιο αυτοκόλλητα. Προβλέπω να έχουμε ψιλοζήλειες, αλλά θα δούμε μέχρι τότε!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/5/2020 at 3:10 ΠΜ, alexia92 είπε:

Το εκανα και κοκκυτη και γρίπη

 

On 26/5/2020 at 3:37 ΜΜ, GeoA είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τελικά ο μικρός κουτουλιές δίνει και νομίζω θα φύγει από κάτω. Πήγαμε σήμερα γιατρό και είπε ότι ο μπέμπης έχει γυρίσει. Φυσικά έχουμε δρόμο ακόμη. Μου έκανε και το εμβόλιο για κοκκύτη. Εσείς το κάνατε;

Γεια σας και από μένα κορίτσια!

Σας διαβάζω καιρό, αλλά δεν έχω γράψει ποτέ. Είμαι 27 εβδομάδων με ΠΗΤ 29 Αυγούστου. Ο γιατρός μου μου είπε και εμένα να κάνω το εμβόλιο του κοκκύτη. Θέλω να σας ρωτήσω, σε ποια βδομάδα το κάνατε;  Και κάτι πιο ειδικό:  Ψάχνοντας για το εμβόλιο είδα ότι καλώς μας το προτείνουν οι γιατροί μας ( περιλαμβάνεται στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών, το λέει και το CDC) με προβλημάτισε  όμως ότι μου έχει γράψει να κάνω το DTP και όχι το Dtap, το οποίο και είναι κατάλληλο για εγκύους. Εσείς ποιο κάνατε; Σας ευχαριστώ από καρδιάς. Με το καλό τα μωρά μας.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Agrabeli είπε:

 

Γεια σας και από μένα κορίτσια!

Σας διαβάζω καιρό, αλλά δεν έχω γράψει ποτέ. Είμαι 27 εβδομάδων με ΠΗΤ 29 Αυγούστου. Ο γιατρός μου μου είπε και εμένα να κάνω το εμβόλιο του κοκκύτη. Θέλω να σας ρωτήσω, σε ποια βδομάδα το κάνατε;  Και κάτι πιο ειδικό:  Ψάχνοντας για το εμβόλιο είδα ότι καλώς μας το προτείνουν οι γιατροί μας ( περιλαμβάνεται στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών, το λέει και το CDC) με προβλημάτισε  όμως ότι μου έχει γράψει να κάνω το DTP και όχι το Dtap, το οποίο και είναι κατάλληλο για εγκύους. Εσείς ποιο κάνατε; Σας ευχαριστώ από καρδιάς. Με το καλό τα μωρά μας.

Γεια σου! Με το καλό να ορίσει το μωράκι σου. Εγώ το έβαλα στην 28η εβδομάδα. Τώρα για το ποιο ακριβώς μου έκανε θα σε γελάσω γιατί μου το έκανε εκεί κατευθείαν ο γυναικολόγος 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα! Πως είστε;;; Τριήμερο επιτέλους μπας και ξεκουραστούμε λίγο! Θα πάτε πουθενά; Κλείσαμε παραλιακώς να πάμε και ανυπομονώ! Δεν μπορώ άλλο έχω ξοφήσει με την δουλειά, το σπίτι και την μικρή. Το βλέπω να με πιάνουν οι πόνοι και εγώ να είμαι στο γραφείο.

Υποφέρετε και εσείς από αυπνίες ή μόνο εγώ είμαι η χαζή που κόβω βόλτες όλο το βράδυ;;; Εκεί που ξαφνικά κοιμάμαι, ξυπνάω και με ξαναπαίρνει ο ύπνος κατα τις 6 το πρωί, ε μετά 7 και πρέπει να σηκωθώ... Εν τω μεταξύ όταν ξυπνάω δεν βολεύομαι πουθενά, αισθάνομαι και ένα βάρος σαν να μην μπορώ να αναπνεύσω και μετά περνάει και ξεραίνομαι. Να μην σχολιάσω και την ζέστη.... Τι ζέστη που έχει, τα έχω όλα τεντα ρέντα και ο άντρας μου και η κόρη μου σκεπάζονται μέχρι επάνω σαν να βρίσκονται στον βόρειο πόλο ενώ εγώ με ένα νυχτικό και μετα βίας ένα σεντόνι... Ρε κορίτσια μόνο εγώ είμαι η τρελή ή αυτήν η εγκυμοσύνη θα με τρελάνει τελείως;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 4/6/2020 at 2:10 ΜΜ, smaro30 είπε:

κορίτσια καλημέρα! Πως είστε;;; Τριήμερο επιτέλους μπας και ξεκουραστούμε λίγο! Θα πάτε πουθενά; Κλείσαμε παραλιακώς να πάμε και ανυπομονώ! Δεν μπορώ άλλο έχω ξοφήσει με την δουλειά, το σπίτι και την μικρή. Το βλέπω να με πιάνουν οι πόνοι και εγώ να είμαι στο γραφείο.

Υποφέρετε και εσείς από αυπνίες ή μόνο εγώ είμαι η χαζή που κόβω βόλτες όλο το βράδυ;;; Εκεί που ξαφνικά κοιμάμαι, ξυπνάω και με ξαναπαίρνει ο ύπνος κατα τις 6 το πρωί, ε μετά 7 και πρέπει να σηκωθώ... Εν τω μεταξύ όταν ξυπνάω δεν βολεύομαι πουθενά, αισθάνομαι και ένα βάρος σαν να μην μπορώ να αναπνεύσω και μετά περνάει και ξεραίνομαι. Να μην σχολιάσω και την ζέστη.... Τι ζέστη που έχει, τα έχω όλα τεντα ρέντα και ο άντρας μου και η κόρη μου σκεπάζονται μέχρι επάνω σαν να βρίσκονται στον βόρειο πόλο ενώ εγώ με ένα νυχτικό και μετα βίας ένα σεντόνι... Ρε κορίτσια μόνο εγώ είμαι η τρελή ή αυτήν η εγκυμοσύνη θα με τρελάνει τελείως;;;

Γεια σου κορίτσι! Δόξα τω Θεώ με τον ύπνο ακόμα δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά έχω ακούσει γνωστές μου ότι ζορίστηκαν με τις αϋπνίες. Εγώ τα βράδια έχω θέμα με τις κράμπες αλλά αυτό που ξεκίνησε και με παιδεύει είναι ότι νιώθω βάρος χαμηλά, εκεί που "κόβει" η λεκάνη. Είτε κάθομαι είτε περπατάω με δυσκολεύει πολύ και με πονάει 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 7:16 ΠΜ, GeoA είπε:

Κορίτσια έχει καμία άλλη φαγούρα; Από χθες το απόγευμα με έπιασε τρελή φαγούρα στην κοιλιά και δε ξέρω πώς να ανακουφιστώ

Μιλησε με το γιατρο σου να δειτε ηπατικα ενζυμα.

  • Μου αρέσει 1

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

On June 7, 2020 at 7:16 AM, GeoA said:

Κορίτσια έχει καμία άλλη φαγούρα; Από χθες το απόγευμα με έπιασε τρελή φαγούρα στην κοιλιά και δε ξέρω πώς να ανακουφιστώ

κάνεις καλή ενυδάτωση στην κοιλίτσα;;; επειδή ανοίγει το δέρμα και τεντώνεται μπορεί να είναι και αυτό. Τώρα δεν το έχω αλλά στην πρώτη εγκυμοσύνη το είχα και τελικά έβαζα μπόλικο αμυγδαλέλαιο και έτσι σώθηκα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, smaro30 είπε:

κάνεις καλή ενυδάτωση στην κοιλίτσα;;; επειδή ανοίγει το δέρμα και τεντώνεται μπορεί να είναι και αυτό. Τώρα δεν το έχω αλλά στην πρώτη εγκυμοσύνη το είχα και τελικά έβαζα μπόλικο αμυγδαλέλαιο και έτσι σώθηκα...

Η αλήθεια έβαζα λαδάκι για ραγάδες μια φορά την ημέρα αλλά τώρα ξεκίνησα να βάζω και κρέμα περισσότερες φορές 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...