Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Αυγουστου 2020


Recommended Posts

On 9/11/2020 at 2:51 ΜΜ, smaro30 είπε:

 

 

 

Καλημέρα κορίτσια. Είναι οικογενειακή επιχείρηση και δεν μπορούσα να κάτσω άλλο. Να φαναστείτε στην πρώτη επέστρεψα στις 10 ημέρες, τώρα έκατσα 1 μήνα αν μη τι άλλο.

@TzortzinakiΟ μικρός και εμάς τρέμει το χειλάκι του όταν κλαίει και μας είπε ότι είναι αντανακλαστικό. 

Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε το 2ο εμβόλιο. Είναι 6700 κιλά αλλά πήρε μόνο 500 γρ τον τελευταίο μήνα και μου είπε να τον ταίζω πάλι το βράδυ για να μην χάνει γεύματα... Άντε παλι, ο μικρός τρώει τελευταίο γεύμα στις 12.30 και μετά τον ταίζαμε στις 9.00, τώρα του δίνουμε ένα γεύμα και στις 4 το πρωί. Γεννήθηκε 3200, εμένα πάντως χοντρούλης μου φαίνεται. 210 ml την φορά πίνει. Φόρμουλα πίνει και σε εμάς... Εσάς πόσα κιλά είναι;

Όλα καλά όμως, ας ελπίσουμε ότι θα την περάσουμε χωρίς ασθένειες, γιατι με αγχώνει λίγο που η μικρή πηγαίνει σχολείο. Βέβαια τον βγάζω κάθε μέρα βόλτα για να παίρνει καθαρό αέρα όπως μου είπε η παιδίατρος αλλά βλέπουμε.

Μην αγχώνεσαι. Εμενα έκλεισε τον 4ο μηνα 24.12.20 8900 αποκλειστικό θηλασμο με αντλήσεις. Βαλαμε νωρις τροφες λογω γοπ.αλλα μην στεναχωριέσαι να του δινεις ενα γευμα όπως κανεις μεσα στη νυχτα. 6700 ειναι μια χαρα ομως


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 657
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλες! Χρόνια Πολλά με υγεία, ελευθερία και πολλά ταξίδια! Πως είστε;

Εμείς μια χαρα! Αρχίσαμε κρέμες, το απόγευμα τρώει ρυζαλευρο, το πρωι φρουτόκρεμα μήλο-αχλάδι-μπανάνι διαλυμένο σε χυμό καρότο. Είμαι πολύ χαρούμενη, τρώει όλο το φαγητό του και ανοίγει στόμα διάπλατα! Με την μεγάλη παιδευτήκαμε πάρα πολύ, ακόμα δηλαδή που είναι 4 δεν τρώει καλά, με τα χίλια ζόρια. Αυτός ο καημένος τρώει τόσο καλά. Είναι 7900 και 78 cm ύψος. Το βράδυ ακόμα ξυπνάει να πιει γάλα κατα τις 2 και μετά στις 8 το πρωι τις καθημερινές και τα σ/κ του δίνω το γάλα στις 9 και γιατι θέλω να ξεκουραστώ λίγο.

Εν τω μεταξύ γελάει καρκαριστα ιδίως με τον σκύλο και την αδερφή του, αλλά είναι και αγκαλίτσας. Έχει πολύ διαφορετικό χαρακτήρα από την μεγάλη μου...

Να σας ρωτήσω αισθάνεστε και εσείς μονίμως κουρασμένες ή πρέπει να το κοιτάξω. Το πρόγραμμά μας είναι αρκετά εξουθενωτικό δεδομένου ότι σηκώνομαι στις 7, επιστρέφω στο σπίτι στις 4.30 και μετά τα παιδιά έχουν ξυπνήσει από το μεσημεριανό και καταλήγω μέχρι να τελειώσω μπιμπερό, νεροχύτη, δουλειές κλπ να ξαπλώνω στις 12. Εσείς αισθάνεστε εξουθενωμένες ή να πάρω βιταμίνες;

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ κορίτσια! Ρε συ @alexia92 πως τα καταφέρνεις με το θήλαστρο;;; Επέστρεψα εδώ και 2 εβδομάδες στη δουλειά, φυσικά λόγω της κατάστασης δουλεύω από σπίτι, και δεν καταφέρνω κάθε φορά να βγάζω πέραν των 50μλ με το θήλαστρο. Έτσι αναγκάζομαι σα δουλεύω να τον ταΐζω ταυτόχρονα και έχει φορές που τον σταματώ ξαφνικά γιατί προκύπτει δουλεια και κλαίει το καημένο.

Όλοι μου λένε να του ξεκινήσω έστω λίγο ξένο αλλά ήθελα πολύ να τον πάω αποκλειστικό θηλασμό μέχρι τα 6 Που μας είπε ο παιδίατρος ότι θα ξεκινήσουμε στέρεες.

@smaro30 κορίτσι μου είναι νομίζω απόλυτα φυσιολογικό με δύο παιδιά να νιώθεις έτσι. Αλλά δεν είναι κακό να παίρνεις και καμία βιταμίνη. Εγώ δε σταμάτησα να τις παίρνω. Το μεγάλο θέμα μου Σ αυτό τον τομέα είναι ότι πέφτουν απίστευτα πολύ τα μαλλιά μου. Νομίζω θα γίνω φαλακρή. 

Όσον αφορά τον μικρούλη ψες μέσα στη νύχτα του έταξα ξυλο :( Θέλει συνέχεια να είναι στο στήθος, του φεύγει και συνεχώς. Τσάκισαν τα νεύρα μου... Το πονάνε απ ότι κατάλαβα τα ούλα του. Επίσης σηκώνουμε το κεφαλάκι αρκετά ψηλά και βάζει πείσμα να σηκωθεί από τώρα.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;;;; Εμείς έχουμε τρελαθεί με τα ούλα μας. Εδώ και δύο μέρες είναι και πάρα πολύ ανήσυχος και πολλά νεύρα. Αντί να κλαίει τσιρίζει... στα ύψη και τα δικά μου νεύρα  :(

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2021 at 6:36 ΜΜ, GeoA είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κάνετε;;;; Εμείς έχουμε τρελαθεί με τα ούλα μας. Εδώ και δύο μέρες είναι και πάρα πολύ ανήσυχος και πολλά νεύρα. Αντί να κλαίει τσιρίζει... στα ύψη και τα δικά μου νεύρα  :(

Κορίτσι μου πως είσαι ; εμείς καλά ειμαστε κ εμένα ο δικός μου έχει τα ουλακια Του βάζει τα πάντα στο στόμα και τον τρώνε πολύ μας ειπε ο παιδίατρος τα πάνω είναι έτοιμα κ έχω δει ένα άσπρο σαν ρυζακι κάτω απ το ουλο Του. Κάνε υπομονή δώστου κανένα μασητικο. Εγώ του έβαζα και τζελ αλλά δεν μας εκανε τιποτα και το σταμάτησα. Κάνε υπομονή οπλισου γιατί έχουμε μέλλον ακόμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Tzortzinaki είπε:

Κορίτσι μου πως είσαι ; εμείς καλά ειμαστε κ εμένα ο δικός μου έχει τα ουλακια Του βάζει τα πάντα στο στόμα και τον τρώνε πολύ μας ειπε ο παιδίατρος τα πάνω είναι έτοιμα κ έχω δει ένα άσπρο σαν ρυζακι κάτω απ το ουλο Του. Κάνε υπομονή δώστου κανένα μασητικο. Εγώ του έβαζα και τζελ αλλά δεν μας εκανε τιποτα και το σταμάτησα. Κάνε υπομονή οπλισου γιατί έχουμε μέλλον ακόμη!!!

Δόξα τω Θεώ! Το παλεύουμε, το αντράκι μεγαλώνει και δημιουργεί χαρακτήρα.

Και του μικρού φάνηκε άσπρο στα ούλα αλλά εκεί που είναι οι κυνόδοντες.

Περιμενω να πάμε την άλλη εβδομάδα παιδίατρο για να δω αν θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά στέρεες ώστε να μειώσουμε θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Δόξα τω Θεώ! Το παλεύουμε, το αντράκι μεγαλώνει και δημιουργεί χαρακτήρα.

Και του μικρού φάνηκε άσπρο στα ούλα αλλά εκεί που είναι οι κυνόδοντες.

Περιμενω να πάμε την άλλη εβδομάδα παιδίατρο για να δω αν θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά στέρεες ώστε να μειώσουμε θηλασμό.

Πόσο είστε εσείς κορίτσι μού; εμείς έχουμε ξεκινήσει κρέμα βανίλια και φρούτα. Αύριο θα του βάλω μηλο αχλάδι.με σκέτο το μηλο ξινιζει την μούρη τού. Κ επίσης το νερό Δεν το θέλει καθόλου!!! Ούτε να το δει.τον ξεγελαω λίγο και του Ρίχνω σταγόνες στο στόμα απ τ μπιμπερό νερό μήπως πιει λίγο έτσι! Άσε τώρα όσο μεγαλώνουν και κάνουν καινούργια πράγματα είναι σκέτη γλύκα... :*

Link to comment
Share on other sites

On 25/1/2021 at 9:32 ΜΜ, Tzortzinaki είπε:

Πόσο είστε εσείς κορίτσι μού; εμείς έχουμε ξεκινήσει κρέμα βανίλια και φρούτα. Αύριο θα του βάλω μηλο αχλάδι.με σκέτο το μηλο ξινιζει την μούρη τού. Κ επίσης το νερό Δεν το θέλει καθόλου!!! Ούτε να το δει.τον ξεγελαω λίγο και του Ρίχνω σταγόνες στο στόμα απ τ μπιμπερό νερό μήπως πιει λίγο έτσι! Άσε τώρα όσο μεγαλώνουν και κάνουν καινούργια πράγματα είναι σκέτη γλύκα... :*

Την περασμένη Κυριακή κλείσαμε τον 5ο. Εσείς;; Δέχτηκε εύκολα τις στέρεες;; Περιμένω πως και πως 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, GeoA είπε:

Την περασμένη Κυριακή κλείσαμε τον 5ο. Εσείς;; Δέχτηκε εύκολα τις στέρεες;; Περιμένω πως και πως 

Εμείς είμαστε 5,5 μηνων. Την κρέμα την πήρε με πολύ μεγάλη ευκολία εάν θες το πιστεύεις άνοιξε το στόμα του απ την πρώτη μπουκιά..με τα φρούτα δίνουμε μάχη Δεν τρελαίνεται. Σήμερα έφαγε λίγο παραπάνω λόγω ότι του πρόσθεσα μπανάνα. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Tzortzinaki είπε:

Εμείς είμαστε 5,5 μηνων. Την κρέμα την πήρε με πολύ μεγάλη ευκολία εάν θες το πιστεύεις άνοιξε το στόμα του απ την πρώτη μπουκιά..με τα φρούτα δίνουμε μάχη Δεν τρελαίνεται. Σήμερα έφαγε λίγο παραπάνω λόγω ότι του πρόσθεσα μπανάνα. 

Ανυπομονώ λοιπόν να δω τις αντιδράσεις του μικρού. Ξυπνάει εσένα τη νύχτα;;

Εμένα με έχει ταράξει. Ξυπνάει συνεχώς και θέλει στήθος. Κάνουμε συγκοίμηση αλλά και πάλι ο ύπνος μου είναι χαμένος. Φοβάμαι ότι έμαθε και πλέον δε θα μπορεί να κοιμηθεί μόνος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On January 29, 2021 at 11:28 AM, GeoA said:

Ανυπομονώ λοιπόν να δω τις αντιδράσεις του μικρού. Ξυπνάει εσένα τη νύχτα;;

Εμένα με έχει ταράξει. Ξυπνάει συνεχώς και θέλει στήθος. Κάνουμε συγκοίμηση αλλά και πάλι ο ύπνος μου είναι χαμένος. Φοβάμαι ότι έμαθε και πλέον δε θα μπορεί να κοιμηθεί μόνος. 

Γεια σας και απο εμένα! Και εμείς περάσαμε μια εβδομάδα που έκλαιγε όλο το βράδυ και καταλήξαμε να του δώσουμε ντεπον 2 φορές. Τελικά έβγαλε 2 δοντάκια κάτω, εχει πολύε γέλιο σαν κουνελάκι είναι.

Εμάς τρώει τα πάντα πλεόν, φρουτόκρεμα το πρωί, μοσχάρι, κοτόπουλο ή όσπρια το μεσημέρι και το απόγευμα κρέμα δημητριακών. Τον επόμενο μήνα ξεκινάμε και αυγό. Μια χαρά δεν έχω παράπονο, τρώει αρκετά και είναι σαν μπαρμπουνάκι...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2021 at 5:04 ΜΜ, smaro30 είπε:

Γεια σας και απο εμένα! Και εμείς περάσαμε μια εβδομάδα που έκλαιγε όλο το βράδυ και καταλήξαμε να του δώσουμε ντεπον 2 φορές. Τελικά έβγαλε 2 δοντάκια κάτω, εχει πολύε γέλιο σαν κουνελάκι είναι.

Εμάς τρώει τα πάντα πλεόν, φρουτόκρεμα το πρωί, μοσχάρι, κοτόπουλο ή όσπρια το μεσημέρι και το απόγευμα κρέμα δημητριακών. Τον επόμενο μήνα ξεκινάμε και αυγό. Μια χαρά δεν έχω παράπονο, τρώει αρκετά και είναι σαν μπαρμπουνάκι...

Τέλεια!!! Ξεκινήσαμε και εμείς δειλά δειλά είμαστε ακόμη στην αρχή αλλά αναλόγως ανοίγει στοματάκι. Αύριο ξεκινάμε να βάζουμε ένα ένα λαχανικό στη διατροφή μας. 

Δυσκολεύεται λίγο με το νερό αλλά θα το βρούμε.

Το στήθος όμως δε λέμε να το αποχωρήσουμε. Είναι αγάπη μας χα χα χα 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μού όμορφα  τι κάνετε; εμείς σήμερα καλύτερα είμαστε..κάναμε προχθές το  εμβόλιο bexsero της μηνιγγίτιδας κ ο μπέμπης μού είχε μια μέρα πυρετό. Ευτυχώς μόνο μια μέρα αλλά πολύ γκρίνια πολύ κλάμα και Ξύπναγε το βράδυ συνέχεια..από φαγητό πολύ λίγο...χθες ηρθαμε στα ίσια μας λίγο ξεκινήσαμε κ τις σουπιτσες χθες Δόξά το Θεό το εφαγε με ευχαρίστηση...είμαστε 6 μηνών και 7 ημερών! Κορίτσια λύστε μου μια απορία.. μου είπε ο παιδίατρος ότι τα ουλακια του είναι σκληρά έτοιμα.. χθες το βράδυ λοιπόν εκεί π κοιμόταν έκλαιγε κ σταματούσε. Σήμερα παρατήρησα στα πάνω ούλα δεξιά κ αριστερά ότι είναι το σχήμα του δοντιού κάτασπρα και πρησμένα πιο πολύ απ τα υπόλοιπα χθες δεν το χα παρατηρήσει .λετε να βγάζει δόντι;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Tzortzinaki είπε:

Κορίτσια μού όμορφα  τι κάνετε; εμείς σήμερα καλύτερα είμαστε..κάναμε προχθές το  εμβόλιο bexsero της μηνιγγίτιδας κ ο μπέμπης μού είχε μια μέρα πυρετό. Ευτυχώς μόνο μια μέρα αλλά πολύ γκρίνια πολύ κλάμα και Ξύπναγε το βράδυ συνέχεια..από φαγητό πολύ λίγο...χθες ηρθαμε στα ίσια μας λίγο ξεκινήσαμε κ τις σουπιτσες χθες Δόξά το Θεό το εφαγε με ευχαρίστηση...είμαστε 6 μηνών και 7 ημερών! Κορίτσια λύστε μου μια απορία.. μου είπε ο παιδίατρος ότι τα ουλακια του είναι σκληρά έτοιμα.. χθες το βράδυ λοιπόν εκεί π κοιμόταν έκλαιγε κ σταματούσε. Σήμερα παρατήρησα στα πάνω ούλα δεξιά κ αριστερά ότι είναι το σχήμα του δοντιού κάτασπρα και πρησμένα πιο πολύ απ τα υπόλοιπα χθες δεν το χα παρατηρήσει .λετε να βγάζει δόντι;

Γεια σου κοριτσι μου! Καλά είμαστε. Εδώ να δεις παίδεμα με τα ούλα. Σήμερα τον λυπήθηκε η ψυχή μου, από το πόσο τον ενοχλούσαν τα ούλα του. 

Ναι λογικά είστε στη φάση που μπορεί να το δεις να πεταχτεί αλλά μπορεί και πάλι να περάσει καιρός και μετα...

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2021 at 12:59 ΠΜ, GeoA είπε:

Γεια σου κοριτσι μου! Καλά είμαστε. Εδώ να δεις παίδεμα με τα ούλα. Σήμερα τον λυπήθηκε η ψυχή μου, από το πόσο τον ενοχλούσαν τα ούλα του. 

Ναι λογικά είστε στη φάση που μπορεί να το δεις να πεταχτεί αλλά μπορεί και πάλι να περάσει καιρός και μετα...

Καλημέρα κοπέλα μ! Κ σεις τα ίδια με τα ούλα ε; άσε 2 μέρες πολύ κλάμα το βράδυ με πολύ γκρίνια σε φάση τον αφηνα κουνια όταν κοιμόταν και να σου παλι το κλαμα κορομηλο.. χθες πάνω στο έντονο κλάμα είπε μαμα να σου και το κλάμα εγώ..τα έχασα συγκινήθηκα. Ο άντρας μού λέει με έκανες ξεφτίλα με εφαγες  Αχαχαχχαχα..το θέμα είναι ότι το λέει μόνο σε έντονο κλάμα αχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...