Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

23εβδομάδα,αιμορραγία και υγρό σα νερό...


Recommended Posts

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά. Τοκολυτικά δεν έχει νόημα να δοθούν παρά μόνο στο τελευταίο τρίμηνο.

Μόνο utrogestan δλδ; Δεν το ήξερα σε ευχαριστώ πολύ 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Μόνο utrogestan δλδ; Δεν το ήξερα σε ευχαριστώ πολύ 

Ναι, utrogestan και μαγνήσιο έως και τον 6ο. Από τον 7ο μπορούν να δοθούν και τοκολυτικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία. Σήμερα,μετά τα τσίσα(την πάπια εννοείται) έβγαλα υγρά τα οποία συνεχίζονται όταν θέλω κάνω τσίσα.... Όταν είμαι ακίνητη δεν τρέχουν.... Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό και μου είπε ότι είναι θετικό που έχει σταματήσει το αίμα και για τα υγρά το παλεύουμε όπως τώρα... Ακινησία απόλυτη και υπομονή.... Δεν ξέρει για πόσο...... τα υγρά αναπληρώνονται και κάποια στιγμή θα κλείσει μάλλον.... Κουράστηκα όμως.... δεν σας το κρύβω.... η ψυχολογία μου(και του άντρα μου) έχει διαλυθεί.......... Πρέπει να είναι συνεχώς μαζί μου, μεροκάματο μηδέν..... Απελπίζομαι τόσο πολύ.......


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου καλή χρονιά. Εγώ θα σου ξαναπώ να σκεφτείς να πας σε ένα νοσοκομείο. Κι εκεί σε κατάκλιση θα σε έχουν κι ούτε θα χρειάζεσαι τον άντρα σου όλη μέρα. Θα σου πουν αν είναι απώλεια αμνιακού υγρού ή άλλες κολπικές εκκρίσεις που μπορεί να οφείλονται σε λοίμωξη (θα σου κάνουν και καλλιέργειες για να δουν αν συνέβη από μικρόβιο ώστε να σου χορηγήσουν άμεσα αντιβίωση). Θα ελέγξουν και το μωρό και τον τράχηλο. Προσωπικά το βρίσκω πιο ριψοκίνδυνο να μένεις στο σπίτι, αβέβαιη για το τι ακριβώς σου συμβαίνει. Γνώμη μου. Ο γιατρός σου κι εσύ η ιδιά, σίγουρα θα ξέρετε καλύτερα. Καλή ανάρρωση.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Του το είπα αλλά είπε δεν ρισκάρει την μετακίνηση και ότι δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτα παραπάνω... Είμαι απογοητευμένη,δυστυχώς... Αν έλεγα να πάμε σε ιδιωτικό είμαι σίγουρη ότι θα με είχε βάλει μέσα.... Νιώθω εγκλωβισμένη,καθώς δεν μπορώ να βρώ άλλον γιατρό στην παρούσα κατάσταση... Νιώθω ότι με έχει αφήσει στην μοίρα μου κι εμένα και το μωρό μου.......

Just now, Pagotoula είπε:

Κορίτσι μου καλή χρονιά. Εγώ θα σου ξαναπώ να σκεφτείς να πας σε ένα νοσοκομείο. Κι εκεί σε κατάκλιση θα σε έχουν κι ούτε θα χρειάζεσαι τον άντρα σου όλη μέρα. Θα σου πουν αν είναι απώλεια αμνιακού υγρού ή άλλες κολπικές εκκρίσεις που μπορεί να οφείλονται σε λοίμωξη (θα σου κάνουν και καλλιέργειες για να δουν αν συνέβη από μικρόβιο ώστε να σου χορηγήσουν άμεσα αντιβίωση). Θα ελέγξουν και το μωρό και τον τράχηλο. Προσωπικά το βρίσκω πιο ριψοκίνδυνο να μένεις στο σπίτι, αβέβαιη για το τι ακριβώς σου συμβαίνει. Γνώμη μου. Ο γιατρός σου κι εσύ η ιδιά, σίγουρα θα ξέρετε καλύτερα. Καλή ανάρρωση.

 


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alcedo είπε:

Του το είπα αλλά είπε δεν ρισκάρει την μετακίνηση και ότι δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτα παραπάνω... Είμαι απογοητευμένη,δυστυχώς... Αν έλεγα να πάμε σε ιδιωτικό είμαι σίγουρη ότι θα με είχε βάλει μέσα.... Νιώθω εγκλωβισμένη,καθώς δεν μπορώ να βρώ άλλον γιατρό στην παρούσα κατάσταση... Νιώθω ότι με έχει αφήσει στην μοίρα μου κι εμένα και το μωρό μου.......

 

Εάν φοβάσαι την μετακίνηση με το αμάξι, κάλεσε ασθενοφόρο. Δεν είναι απαραίτητο να βρεις ιδιωτικό νοσοκομείο, μπορείς να καλέσεις και το 166, να έρθει ασθενοφόρο και να σε πάνε στο Αλεξάνδρας ή Έλενα ή Αττικό (αν είσαι σε άλλη πόλη, θα σε πάνε στο νοσοκομείο της πόλης σου) και θα σου δώσουν προτεραιότητα εφόσον είσαι με ασθενοφόρο. Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι μπορεί να πάθεις κάτι χειρότερο από αυτήν την μετακίνηση. Αν ήταν έτσι καμιά γυναίκα με αποκόλληση, απώλεια αμνιακού, κοντό τράχηλο, ρήξη υμένων κλπ, κλπ, δεν θα πήγαινε σε νοσοκομείο. Θα κάθονταν όλες σπίτι και θα περίμεναν.  Όσον αφορά τον γιατρό σου, δεν μπορώ να τον κρίνω γενικά, αλλά σίγουρα στην προκειμένη περίπτωση, δεν δείχνει ούτε να ενδιαφέρεται, ούτε να σε καθοδηγεί επαρκώς. Γιατί δεν ψάχνεις μέσω κάποιας φίλης ή συγγενούς, κάποιον άλλο; Να πάρεις απλά ένα τηλ., να πεις αυτό κι αυτό, να πεις τι σου λέει ο άλλος και δεν καλύπτεσαι και να ρωτήσεις εν τέλει τι σου προτείνει; Μπορείς να βρεις κι άσχετο, μέσω google. Eγώ το έχω κάνει στη ζωή μου και μια χαρά μου είχε απαντήσει ο άνθρωπος και μου είπε τη γνώμη του.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Εάν φοβάσαι την μετακίνηση με το αμάξι, κάλεσε ασθενοφόρο. Δεν είναι απαραίτητο να βρεις ιδιωτικό νοσοκομείο, μπορείς να καλέσεις και το 166, να έρθει ασθενοφόρο και να σε πάνε στο Αλεξάνδρας ή Έλενα ή Αττικό (αν είσαι σε άλλη πόλη, θα σε πάνε στο νοσοκομείο της πόλης σου) και θα σου δώσουν προτεραιότητα εφόσον είσαι με ασθενοφόρο. Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι μπορεί να πάθεις κάτι χειρότερο από αυτήν την μετακίνηση. Αν ήταν έτσι καμιά γυναίκα με αποκόλληση, απώλεια αμνιακού, κοντό τράχηλο, ρήξη υμένων κλπ, κλπ, δεν θα πήγαινε σε νοσοκομείο. Θα κάθονταν όλες σπίτι και θα περίμεναν.  Όσον αφορά τον γιατρό σου, δεν μπορώ να τον κρίνω γενικά, αλλά σίγουρα στην προκειμένη περίπτωση, δεν δείχνει ούτε να ενδιαφέρεται, ούτε να σε καθοδηγεί επαρκώς. Γιατί δεν ψάχνεις μέσω κάποιας φίλης ή συγγενούς, κάποιον άλλο; Να πάρεις απλά ένα τηλ., να πεις αυτό κι αυτό, να πεις τι σου λέει ο άλλος και δεν καλύπτεσαι και να ρωτήσεις εν τέλει τι σου προτείνει; Μπορείς να βρεις κι άσχετο, μέσω google. Eγώ το έχω κάνει στη ζωή μου και μια χαρά μου είχε απαντήσει ο άνθρωπος και μου είπε τη γνώμη του.

Στο Έλενα θα γεννήσω (πρώτα Ο Θεός), εκεί είπα να μεταφερθώ(ακόμα και με ιδιωτικό ασθενοφόρο) αλλά ο γιατρός δεν το συζήτησε παραπάνω(είπε ό,τι θέλεις εσύ, αλλά μπορεί να κολλήσεις μικρόβιο, δεν θα σου κάνουν τίποτα παραπάνω απ' ότι κάνουμε τώρα..).Όσο για νέο γιατρό είμαι στα χαμένα.. Όλοι οι φίλοι- γνωστοί έχουν σε ιδιωτικά μαιευτήρια .. Από το internet δεν έχω βγάλει άκρη(έχω ρωτήσει σε κάποιες σελίδες με γιατρούς αλλά δεν πήρα απάντηση...). Γι'αυτό έγραψα κι εδώ, μήπως κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!


ptHjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alcedo είπε:

Στο Έλενα θα γεννήσω (πρώτα Ο Θεός), εκεί είπα να μεταφερθώ(ακόμα και με ιδιωτικό ασθενοφόρο) αλλά ο γιατρός δεν το συζήτησε παραπάνω(είπε ό,τι θέλεις εσύ, αλλά μπορεί να κολλήσεις μικρόβιο, δεν θα σου κάνουν τίποτα παραπάνω απ' ότι κάνουμε τώρα..).Όσο για νέο γιατρό είμαι στα χαμένα.. Όλοι οι φίλοι- γνωστοί έχουν σε ιδιωτικά μαιευτήρια .. Από το internet δεν έχω βγάλει άκρη(έχω ρωτήσει σε κάποιες σελίδες με γιατρούς αλλά δεν πήρα απάντηση...). Γι'αυτό έγραψα κι εδώ, μήπως κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Εφόσον έχεις αμφιβολίες, μην χάνεις άλλο χρόνο. Ακολούθησε το ένστικτό σου. Βρες ένα γιατρό, έστω ιδιωτή και πάρτον τηλ. και ρώτα τον. Το πιθανότερο κιόλας να σου πει να σε εξετάσει άμεσα. Αν όλες κολλούσαν μικρόβια στα νοσοκομεία και για την πιθανότητα αυτή δεν πήγαιναν, οι γυναικολογικές κλινικές θα ήταν άδειες. Με την λογική αυτή πού ξέρει ότι δεν έχεις ήδη μικρόβιο που έχει περάσει στο αμνιακό και σου προκαλεί απώλεια; Δεν ξέρω... Προσωπικά και πάλι, δεν καλύπτομαι καθόλου από τις απαντήσεις του. Μην κάθεσαι σε αναμμένα κάρβουνα, πάρε την κατάσταση στα χέρια σου. Από ότι βλέπω ούτε με τον συγκεκριμένο έχεις κάποια ιδιαίτερη σχέση κι εμπιστοσύνη. Εσύ όμως κουβαλάς αυτή την ψυχούλα μέσα σου και ξέρεις τι είναι καλύτερο για αυτήν. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια και με το καλο το μωρακι σου!Θα συμφωνησω κι εγω με το οτι αποκλειεται να μην υπαρχει ασφαλης τροπος μετακινησης, τον οποιο βεβαια θα πρεπει να σου υποδειξει γιατρος ισως με μεγαλυτερο ενδιαφερον αλλα κυριως ενσυναισθηση για την κατασταση που βρισκεσαι. Κι εγω ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη στο κρεβατι με αποκολληση και φανταζομαι την ψυχολογια σου. Οσο για το μικροβιο στο νοσοκομειο, το να μολυνθει απο εσωτερικο μικροβιο ο σακος που μπορει να εχει καποια τρυπα πώς το διαχειριζεται ο γιατρος σου; Δεν πρεπει να παρεις ειδικη αγωγη ισως ή εστω αν ειναι οντως αμνιακο να παρακολουθειται το εμβρυο για τυχον δυσφορια του; Αν παλι δεν ειναι αμνιακο γιατι να περνας ολο αυτο το αγχος και τη στενοχωρια; Δεν ειμαστε εναν αιωνα πριν που οι οποιες επιπλοκες στην εγκυμοσυνη αφηνονταν στο ελεος του Θεου και της τυχης. Μηπως να παρεις τη γνωμη ενος ιδιωτη γιατρου που θα ερθει να σε δει στο σπιτι; 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα στεναχωριεμαι που δεν ξερω τι να πω για να σε βοηθησω...

Μονο αν καποια το χει περασει θα μπορουσε να δωσει πιο σωστη λυση ..

Απκ την αλλη ειτε ο γιατροσ ειναι ιδιωτησ..ειτε δημοσιου..δεν μπορω να διανοηθω οτι δεν ενδιαψερετάι..εδω ςνδοαφερομαστε εμεισ κ προσπαθουμε να βοηθησουμε..κατι θα ξερει παραπανω για να τα λεει αυτα..γιατροσ ειναι...

Εγω στη θεση σου θα εβαζα μια καλη μογ φιλη να παρει τηλ τον δικο τησ γυναικολογο..εγω αυτο θα εκανα...για να χεισ κ εσυ μια 2η γνωμη κ να μην σε τρωνε οι αμφιβολιεσ...

Οσο για το μεροκαματο..δικιο εχεισ..αλλα αυτη τη στιγμη προηγεισαι εσυ..θα τα αναπληρωσει ολα μολισ εισαι εσυ καλυτερα..

Απο τι το επαθεσ? Εγω απο κουραση 3 φορεσ καθισα στονκρεβατι...τη 1 στο νοσοκομεοο...

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσι μου σε διαβαζω κι ανησυχω κι εγω παρα πολυ και στενοχωριεμαι που περνας τετοια ταλαιπωρια, αλλα δεν ηξερα τι να σου προτεινω και δεν μιλουσα... Αλλα περνανε οι μερες κι εσυ βασανιζεσαι περισσοτερο απ οσο ειναι λογικο ακομη κι οταν προκειται για εγκυμοσυνη που απαιτει αυστηρη κατακλιση.. Θα συμφωνησω με τς κοριτσια που σου λενε να παρεις και μια δευτερη γνωμη.. Δεν εχεις να χασεις τιποτα εξαλλου! αλλα επειδη καταλαβαινω οτι μπορει να υπαρχει δυσκολια με τα οικονομικα, εαν καλεσεις το 166 δεν θα στειλουν ενα ασθενοφορο να σε παρει; Η να καλεσεις ενα ιδιωτικο ασθενοφορο να σε παει σε οποιο γυναικολογικο εχει σημερα εφημερια; Να σε εξετασουν κ να ξερεις τι ακριβως σου συμβαινει; 

Σκεψου το και μην μενεις στο κρεβατι να υποφερεις.. Οσο για το γιατρο σου δεν μπορω να τον κρινω, δεν ειμαι γιατρος η ιδια ουτε θελω να  παραστησω το γιατρο, αλλα αυτη η λογικη του καθομαστε και βλεπουμε ενω εσυ βασανιζεσαι δεν μου φαινεται λογικη..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alcedo είπε:

Στο Έλενα θα γεννήσω (πρώτα Ο Θεός), εκεί είπα να μεταφερθώ(ακόμα και με ιδιωτικό ασθενοφόρο) αλλά ο γιατρός δεν το συζήτησε παραπάνω(είπε ό,τι θέλεις εσύ, αλλά μπορεί να κολλήσεις μικρόβιο, δεν θα σου κάνουν τίποτα παραπάνω απ' ότι κάνουμε τώρα..).Όσο για νέο γιατρό είμαι στα χαμένα.. Όλοι οι φίλοι- γνωστοί έχουν σε ιδιωτικά μαιευτήρια .. Από το internet δεν έχω βγάλει άκρη(έχω ρωτήσει σε κάποιες σελίδες με γιατρούς αλλά δεν πήρα απάντηση...). Γι'αυτό έγραψα κι εδώ, μήπως κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία. Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

Καλησπέρα κοπέλα μου ! Πάρε ένα ιδιώτη γιατρό που να ξέρεις από κάποια φίλη και μα του στο τηλ ! Έστω να σε δει στο σπίτι δεν ξέρω . Μια επιπλέον γνώμη . Δεν μπυ έτυχε ποτέ κάτι παρόμοιο αλλά Πραγνατιξα θα έπαιρνα δεύτερη γνώμη πριν αποφασίσω το οτιδήποτε . Δες τι θα σου πει  , μην κινείσαι καθόλου μέχρι να πάρεις δεύτερη γνώμη όμως κάνε το . 

Επίσης νομίζω συνήθως δίνουν προληπτικά αντιβίωση για τυχόν μόλυνση . Παίρνεις κάτι ;; δεν είμαι γιατρός φυσικά αλλά κάτι τέτοιο νομίζω το κάνουν . Πάρε γιατρό οπωσδήποτε ! 

  • Ευχαριστώ 1

NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alcedo είπε:

Καλημέρα και καλή χρονιά με υγεία. Σήμερα,μετά τα τσίσα(την πάπια εννοείται) έβγαλα υγρά τα οποία συνεχίζονται όταν θέλω κάνω τσίσα.... Όταν είμαι ακίνητη δεν τρέχουν.... Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό και μου είπε ότι είναι θετικό που έχει σταματήσει το αίμα και για τα υγρά το παλεύουμε όπως τώρα... Ακινησία απόλυτη και υπομονή.... Δεν ξέρει για πόσο...... τα υγρά αναπληρώνονται και κάποια στιγμή θα κλείσει μάλλον.... Κουράστηκα όμως.... δεν σας το κρύβω.... η ψυχολογία μου(και του άντρα μου) έχει διαλυθεί.......... Πρέπει να είναι συνεχώς μαζί μου, μεροκάματο μηδέν..... Απελπίζομαι τόσο πολύ.......

Περασα κατακλιση στο νοσοκομειο λογω συσπασεων π δεν ειχε καταλαβει ο γιατρος μ(ιδιωτης)εγω διαβασα εδω πως ειναι οι συσπασεις κ ελεγα οτι ειναι αυτο μ ειχαν ξεκινησει την 14η εβδομαδα κ τις ειχα μεχρι την μερα π γεννησα εκεινος επεμενε οτι δεν ειναι αλλα ταυτοχρονα με μπουκωνε στα trofocard τελικα κατεληξα στο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου απο επιλογη με συσπασεις τοκετου μολις ειχα μπει στην 34εβδομαδα(τλκ οι συσπασεις υπηρχαν οπως ειχα πει κ ηταν κ 100αρες)..εκει διαπιστωσαμε κοντο τραχηλο 1εκ ολιγοαμνιο(λιγες λιμνες)(δεν εχανα απλα ειχε μεινει λιγο) και γερασμενο πλακουντα grade III μ κανανε εισαγωγη ενεσεις κορτιζονης ορους με μαγνησιο κ 2χαπια διαφορετικα απο το στομα ολημερις σχεδον στον καρδιοτογραφο και 1φορα την ημερα υπερηχο κ ληψη κολπικου υγρου γ μικροβια! ας μην χαρακτηρισω τον γιατρο μου π δεν νοιαστηκε οταν τ ελεγα ειναι συσπασεις κ οταν με θεωρουσε υπερβολικη οταν ελεγα ας μετρησουμε τον τραχηλο μην τυχον ειναι συσπασεις κ μειωνεται λεγοντας μ οτι δεν μπορει να γινει κατι αν κοντυνει μπορει να ανοθξει στο δευτερολεπτο κ να γεννησω....τελικα εμεινα 1εβδομαδα στο δημοσιο τοπικο νοσοκομειο μας κ αλλη μια εβδομαδα σε δημοσιο στην θεσσ επεοδη ο τραχηλος ειχε φτασει 7χιλιοστα(εφοσον οι συσπασεις δεν σταματησαν ποτε με κανενα φαρμακο) κ υπηρχε περιπτωση τοκετου την 35η εβδομαδα κ δεν εχουμε μενν εδω! Μεταφερθηκα με ασθενοφορο κ μ εγινε εισαγωγη σε ενα νοσοκομειο 1κ ωρα μακρυα απο εδω με συσπασεις σε ολη την διαδρομη τλκ με στειλανε σπιτι μου την 36η εβδομαδα με φαρμακα μπολικα με κατακλιση αλλα αυστηρα καθε 2μερες να πηγαινω για υπερηχο στο δικο μας νοσ να κοιτανε τα υγρα τον τραχηλο κ το μωρο! Εκανα διαστολη 1 την 37η, διαστολη 2 την 38η,διαστολη 3 την 39η κ γεννησα 39κ3 

Τι θα γινοταν εαν ακουγα τον γιατρο μου μεχρι τελους? Θα γεννουσα προωρα σπιτι μου; ή θα ειχα πεισει τον εαυτο μου ως 'υπερβολικη'? Τον ενοιαζε καθαρα μονο το 50αρι της επισκεψης!

Εγω θ σ ελεγα σηκω κ πανε να σε δουν σε ενα δημοσιο.. πηγαινα καθε 2μερες μιση ωρα με αυτοκινητο κ αλλη ποση αναμονη για να με δουν με μισο εκατοστο τραχηλο κ πολλα αλλα!

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Περασα κατακλιση στο νοσοκομειο λογω συσπασεων π δεν ειχε καταλαβει ο γιατρος μ(ιδιωτης)εγω διαβασα εδω πως ειναι οι συσπασεις κ ελεγα οτι ειναι αυτο μ ειχαν ξεκινησει την 14η εβδομαδα κ τις ειχα μεχρι την μερα π γεννησα εκεινος επεμενε οτι δεν ειναι αλλα ταυτοχρονα με μπουκωνε στα trofocard τελικα κατεληξα στο δημοσιο νοσοκομειο της πολης μου απο επιλογη με συσπασεις τοκετου μολις ειχα μπει στην 34εβδομαδα(τλκ οι συσπασεις υπηρχαν οπως ειχα πει κ ηταν κ 100αρες)..εκει διαπιστωσαμε κοντο τραχηλο 1εκ ολιγοαμνιο(λιγες λιμνες)(δεν εχανα απλα ειχε μεινει λιγο) και γερασμενο πλακουντα grade III μ κανανε εισαγωγη ενεσεις κορτιζονης ορους με μαγνησιο κ 2χαπια διαφορετικα απο το στομα ολημερις σχεδον στον καρδιοτογραφο και 1φορα την ημερα υπερηχο κ ληψη κολπικου υγρου γ μικροβια! ας μην χαρακτηρισω τον γιατρο μου π δεν νοιαστηκε οταν τ ελεγα ειναι συσπασεις κ οταν με θεωρουσε υπερβολικη οταν ελεγα ας μετρησουμε τον τραχηλο μην τυχον ειναι συσπασεις κ μειωνεται λεγοντας μ οτι δεν μπορει να γινει κατι αν κοντυνει μπορει να ανοθξει στο δευτερολεπτο κ να γεννησω....τελικα εμεινα 1εβδομαδα στο δημοσιο τοπικο νοσοκομειο μας κ αλλη μια εβδομαδα σε δημοσιο στην θεσσ επεοδη ο τραχηλος ειχε φτασει 7χιλιοστα(εφοσον οι συσπασεις δεν σταματησαν ποτε με κανενα φαρμακο) κ υπηρχε περιπτωση τοκετου την 35η εβδομαδα κ δεν εχουμε μενν εδω! Μεταφερθηκα με ασθενοφορο κ μ εγινε εισαγωγη σε ενα νοσοκομειο 1κ ωρα μακρυα απο εδω με συσπασεις σε ολη την διαδρομη τλκ με στειλανε σπιτι μου την 36η εβδομαδα με φαρμακα μπολικα με κατακλιση αλλα αυστηρα καθε 2μερες να πηγαινω για υπερηχο στο δικο μας νοσ να κοιτανε τα υγρα τον τραχηλο κ το μωρο! Εκανα διαστολη 1 την 37η, διαστολη 2 την 38η,διαστολη 3 την 39η κ γεννησα 39κ3 

Τι θα γινοταν εαν ακουγα τον γιατρο μου μεχρι τελους? Θα γεννουσα προωρα σπιτι μου; ή θα ειχα πεισει τον εαυτο μου ως 'υπερβολικη'? Τον ενοιαζε καθαρα μονο το 50αρι της επισκεψης!

Εγω θ σ ελεγα σηκω κ πανε να σε δουν σε ενα δημοσιο.. πηγαινα καθε 2μερες μιση ωρα με αυτοκινητο κ αλλη ποση αναμονη για να με δουν με μισο εκατοστο τραχηλο κ πολλα αλλα!

Βαλεντίνα νομίζω είναι πιο συνετό να μιλήσει πρώτα με δεύτερο γιατρό που θα την κατευθύνει . Εσυ ήσουν ήδη στην 35η και τα πράγματα κυλούν διαφορετικά . Επίσης η διαφορά είναι ότι ίσως λέω ίσως να έχει τρυπήσει ο σάκος ( δεν το ξέρει Σιγοθρα η κοπέλα από ότι κατάλαβα ... απλά βλέπει πολλά υγρα) . Λογικό ακούγεται η εισαιγωγη αλλά δεν είμαστε γιατροί και η λεπτομέρειες πάντα κάνουν την διαφορά . 


NTTHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Summer love είπε:

Βαλεντίνα νομίζω είναι πιο συνετό να μιλήσει πρώτα με δεύτερο γιατρό που θα την κατευθύνει . Εσυ ήσουν ήδη στην 35η και τα πράγματα κυλούν διαφορετικά . Επίσης η διαφορά είναι ότι ίσως λέω ίσως να έχει τρυπήσει ο σάκος ( δεν το ξέρει Σιγοθρα η κοπέλα από ότι κατάλαβα ... απλά βλέπει πολλά υγρα) . Λογικό ακούγεται η εισαιγωγη αλλά δεν είμαστε γιατροί και η λεπτομέρειες πάντα κάνουν την διαφορά . 

Εαν εχει τρυπηθει ο σακος(ρηξη θυλακιου) παλι πρεπει να την δει γιατρος ωστε να παρθουν τα καταλληλα μετρα κ να διαπιστωθει φυσικα εαν ισχυει αυτο ο γιατρος για 2η γνωμη στο τηλεφωνο πως θα καταλαβει αν ειναι ρηξη ή αν ειναι κολπικα υγρα θα μεντεψει;;; ακριβως γιαυτο το λογο επειδη ειναι πιο μικρη εβδομαδα υπαρχουν περισσοτερες θεραπειες(βλ κοντο τραχηλο)

Ασχετο αλλα καπου εδω να ανεφερω οτι πριν απο την εισαγωγη ειχα παει 2φορες να με δουν αν χανω αμνιακο γτ ειχα πααααααρα πολλαααα υγρα γινομουν μουσκεμα παντου! Αλλα τλκ αρνητικο παντα! 

  • Μου αρέσει 3

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...