Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

8 αποβολες ανευ λογου


Recommended Posts

Just now, Ele@n είπε:

Ο καρυότυπος που έχετε κάνει θυμάσαι ποιος ήταν; Συμβατικός ή μοριακός;

Και εγώ έκανα εξωσωματική με προεμφυτευτικό. Και σε εμένα όλα τα εμβρυάκια είχαν χρωμοσωμικό πρόβλημα εκτός από ένα! Τι εξήγηση σου έδωσαν οι γιατροί για αυτό το αποτέλεσμα του προεμφυτευτικού;

Απλο καρυοτυπο δεν μας προτειναν τον μοριακο..το μοριδιο ηταν μετριας ποιοτητας με θρυματισμο,οποτεχρωμοσωμικα μπορει να ηταν υγιες αλλα μπορει να μην αντεξε η καρδουλα του...εμει το απεδωσαν...εσυ τελικα τα καταφερατε?

Just now, agg83 είπε:

Εμείς έχουμε στο σπέρμα πρόβλημα αλλά και πάλι όχι κάτι τόσο τρομερό.. όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μου μια χαρά.. κάναμε και καρυότυπο ζεύγους πριν τα χριστούγεννα κ περιμένουμε τα αποτελέσματα.Ναι νομίζω μπορείς να πάρεις τις υπόλοιπες. Αλλά αυτά τα ξέρουν καλά στα κέντρα εξωσωματικής, να ρωτήσεις εκεί ή στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ  για σίγουρα..

Ωραια θα το δω,κατι ακομα,μοριακο καρυοτυπο κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sanel067 είπε:

Απλο καρυοτυπο δεν μας προτειναν τον μοριακο..το μοριδιο ηταν μετριας ποιοτητας με θρυματισμο,οποτεχρωμοσωμικα μπορει να ηταν υγιες αλλα μπορει να μην αντεξε η καρδουλα του...εμει το απεδωσαν...εσυ τελικα τα καταφερατε?

Ωραια θα το δω,κατι ακομα,μοριακο καρυοτυπο κανατε?

Άμα σου πω ότι δεν ξέρω? Πάντως πληρώσαμε 200€.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Δεν ξέρω αν πιστεύεις, αλλά εκει που η επιστήμη κολλάει, τη λύση την έχει ο Θεός! Έχεις παει στην Αγια Ειρηνη τη Χρυσοβαλαντω; Είναι στη Λυκόβρυση! Πέρνα μια βόλτα!! Σου εύχομαι να αποκτήσεις αυτο που τοσο επιθυμείς!

Αμα σου πω που εχω παει.Νηστευουμε,προσευχομαστε,εξομολογουμαι,κοινωναω,καθε φορα που αποβαλω κανουμε ευχελαιο,εχω παει 2 φορες στην Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου,στη Τηνο,στην Παναγια Μαλεβη,στην Παναγια Γοργουπηκοο μσνδρα αττικης,αγιο Εφραιμ,αρχαγγελο μιχαηλ στη θασο.Εχουμε κανει τοσα χιλιομετρα απο θεσσαλονικη,και εκει που καθε φορα ειχα την ελπιδα και με την προσευχη πιστευα οτι θα γινει το θαυμα,δυστυχως το ονειρο γινεται σκονη και εξαφανιζεται απο τα χερια μου.Το ξερω ακουγομαι μαρθα βουρτση αλλα δυστυχως αυτη ειναι η καθημερινοτητα μας....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sanel067 είπε:

Απλο καρυοτυπο δεν μας προτειναν τον μοριακο..το μοριδιο ηταν μετριας ποιοτητας με θρυματισμο,οποτεχρωμοσωμικα μπορει να ηταν υγιες αλλα μπορει να μην αντεξε η καρδουλα του...εμει το απεδωσαν...εσυ τελικα τα καταφερατε?

Ναι, καλή μου. Σε μία βδομάδα μπαίνω στον μήνα μου! Κι εμείς απλό είχαμε κάνει και είχε βγει καθαρός. Είχα όμως περύσι μία εγκυμοσύνη με ένα εμβρυάκι παθολογικό και ξέραμε τα χρωμοσώματα που είχε πρόβλημα. Με δική μας επιμονή κάναμε και μία άλλη τεχνική fish λέγεται (αλλά πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί δεν γίνεται σε όλα τα χρωμοσώματα) και βγήκε ότι ο σύζυγος έχει ένα θεματάκι στα ίδια χρωμοσώματα με το εμβρυάκι μας. Οπότε ο προεμφυτευτικός ήταν μία σίγουρη λύση. Χωρίς να είμαι ειδικός, εκείνο που έχω καταλάβει με τον καρυότυπο είναι ότι αν υπάρχει θέμα χρωμοσωμικό σε πολύ πολύ μικρό βαθμό και η ευαισθησία των μηχανημάτων του εργαστηρίου δεν είναι ακριβής μπορεί και να μην το βρει. Έχεις μιλήσει στην Αθήνα με τον Πάγκαλο;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, agg83 είπε:

Άμα σου πω ότι δεν ξέρω? Πάντως πληρώσαμε 200€.

Τωρα δωσατε 200€ για τον καρυοτυπο?Τοτε θα ειναι ο μοριακος γιατι ο απλος γραφεται...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sanel067 είπε:

Ειμαστε θεσσαλονικη,εχω μιλησει με εμβρυολογο και οτι λυσεις μας εδωσε τις καναμε και πηραμε μηδεν.Αν μου επιτρεπεις εσεις τι θεματακι εχεις και κανεις διεγερσεις?Επισης εγω περασα επιτροπη τον οκτωβριο του 2018,δικαιουμαι ορμονες για δυο διεγερσεις,εγω χρησιμοποιησα μονο το ενα χαρτι για 1 διεγερση το αλλο δεν το χρησιμοποιησα,λογικα τωρα δεν μπορω να τις παρω σωστα?

Ναι κοπελα μου οντως εχουμε μιλησει,το μοριδιο ηταν μετριας ποιοτητας με θρυματισμο οποτε η αιματολογος μας ειπε οτι μπορει χρωμοσωμικα να ηταν υγιες μπορει πμως να ειχε θεμα με την καρδια του και να μην αντεξε.Μοριακο καρυοτυπο δεν καναμε ποτε.Πως γινεται?Ενας γυναικολογος ρωτησε εναν γνωστο του αν πρεπει να κανουμε και ειπε πως δεν ειναι απαραιτητο.Πως γινεται ο μοριακος καρυοτυπος?

Δηλαδή αν δεν είναι απαραίτητο μετά από 8 αποβολες πότε είναι;;να σου πω εμείς κάναμε μοριακό καρυοτυπο στο τελευταίο εμβρυο που έγινε αποξεση και αφού βρέθηκε κάτι στο έμβρυο στη συνέχεια καναμε κι εγώ και ο άντρας μου..Τώρα εσείς θα πάτε εκεί που κάνατε τον απλο καρυοτυπο και θα ζητήσετε να κάνετε και μοριακο..φαντάζομαι έτσι γίνεται..κι εμάς ο απλός καρυοτυπος μια χαρά ήταν..το πρόβλημα ήταν στον μοριακό..θα σου έλεγα κάντε το και αυτό οπότε αν προχωρήσετε ξανα σε εξωσωματικη να ξερετε τι ψάχνετε. Βέβαια μπορεί όντως να έτυχε το ένα έμβρυο χωρίς χρωμοσωμικες ανωμαλίες να είχε αλλο θέμα όπως σας είπαν αλλά αυτό είναι φοβερή ατυχία..πιθανόν σε νέα διεγερση να είστε πιο τυχεροί και να είναι υγιη τα εμβρυα.στο εύχομαι από την καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολυ

Ευχομαι το 2020 να γεμίσει η αγκαλιά σας κ το σπίτι με φωνούλες μωρου

Νομιζω πρέπει να κάνετε μοριακό καρυοτυπο, δ γινεται τόσες βλαστοκυστες με πρόβλημα

Εχεις ελέγξει κ ζάχαρο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Ναι, καλή μου. Σε μία βδομάδα μπαίνω στον μήνα μου! Κι εμείς απλό είχαμε κάνει και είχε βγει καθαρός. Είχα όμως περύσι μία εγκυμοσύνη με ένα εμβρυάκι παθολογικό και ξέραμε τα χρωμοσώματα που είχε πρόβλημα. Με δική μας επιμονή κάναμε και μία άλλη τεχνική fish λέγεται (αλλά πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί δεν γίνεται σε όλα τα χρωμοσώματα) και βγήκε ότι ο σύζυγος έχει ένα θεματάκι στα ίδια χρωμοσώματα με το εμβρυάκι μας. Οπότε ο προεμφυτευτικός ήταν μία σίγουρη λύση. Χωρίς να είμαι ειδικός, εκείνο που έχω καταλάβει με τον καρυότυπο είναι ότι αν υπάρχει θέμα χρωμοσωμικό σε πολύ πολύ μικρό βαθμό και η ευαισθησία των μηχανημάτων του εργαστηρίου δεν είναι ακριβής μπορεί και να μην το βρει. Έχεις μιλήσει στην Αθήνα με τον Πάγκαλο;

Ο συζυγος εκανε fish σε αρκετα αλλα βγηκαν ολα οκ...δεν εχω μιλησει με τον παγκαλο μιλησα ομως με την Φλωρεντιν του αλφα λαμπ η οποια δεν ξερει τι να μου πει.Εσεις 1 φορα κανατε προεμφυτευτικο και βρηκατε μονο 1 υγιες?

Just now, Nansy29 είπε:

Δηλαδή αν δεν είναι απαραίτητο μετά από 8 αποβολες πότε είναι;;να σου πω εμείς κάναμε μοριακό καρυοτυπο στο τελευταίο εμβρυο που έγινε αποξεση και αφού βρέθηκε κάτι στο έμβρυο στη συνέχεια καναμε κι εγώ και ο άντρας μου..Τώρα εσείς θα πάτε εκεί που κάνατε τον απλο καρυοτυπο και θα ζητήσετε να κάνετε και μοριακο..φαντάζομαι έτσι γίνεται..κι εμάς ο απλός καρυοτυπος μια χαρά ήταν..το πρόβλημα ήταν στον μοριακό..θα σου έλεγα κάντε το και αυτό οπότε αν προχωρήσετε ξανα σε εξωσωματικη να ξερετε τι ψάχνετε. Βέβαια μπορεί όντως να έτυχε το ένα έμβρυο χωρίς χρωμοσωμικες ανωμαλίες να είχε αλλο θέμα όπως σας είπαν αλλά αυτό είναι φοβερή ατυχία..πιθανόν σε νέα διεγερση να είστε πιο τυχεροί και να είναι υγιη τα εμβρυα.στο εύχομαι από την καρδιά μου.

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου και με το καλο τα μωρακια σας.Ασε απο ατυχια μας βαραει αλυπητα.Να σε ρωτησω ο μοριακος ποσο κοστιζει?Και κατι ακομα,εγω μπορω να παρω τις ορμονες της 2ης εξωσω που δικαιουμαι?Περασα επιτροπη τον οκτωβριο του 2019 και πηρα τις ορμονες μονο της πρωτης...

Just now, Ele@n είπε:

Ναι, καλή μου. Σε μία βδομάδα μπαίνω στον μήνα μου! Κι εμείς απλό είχαμε κάνει και είχε βγει καθαρός. Είχα όμως περύσι μία εγκυμοσύνη με ένα εμβρυάκι παθολογικό και ξέραμε τα χρωμοσώματα που είχε πρόβλημα. Με δική μας επιμονή κάναμε και μία άλλη τεχνική fish λέγεται (αλλά πρέπει να ξέρεις τι ψάχνεις γιατί δεν γίνεται σε όλα τα χρωμοσώματα) και βγήκε ότι ο σύζυγος έχει ένα θεματάκι στα ίδια χρωμοσώματα με το εμβρυάκι μας. Οπότε ο προεμφυτευτικός ήταν μία σίγουρη λύση. Χωρίς να είμαι ειδικός, εκείνο που έχω καταλάβει με τον καρυότυπο είναι ότι αν υπάρχει θέμα χρωμοσωμικό σε πολύ πολύ μικρό βαθμό και η ευαισθησία των μηχανημάτων του εργαστηρίου δεν είναι ακριβής μπορεί και να μην το βρει. Έχεις μιλήσει στην Αθήνα με τον Πάγκαλο;

Με το καλο το μωρακι σας να ερθει κοπελα μου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sanel067 είπε:

Ο συζυγος εκανε fish σε αρκετα αλλα βγηκαν ολα οκ...δεν εχω μιλησει με τον παγκαλο μιλησα ομως με την Φλωρεντιν του αλφα λαμπ η οποια δεν ξερει τι να μου πει.Εσεις 1 φορα κανατε προεμφυτευτικο και βρηκατε μονο 1 υγιες?

Και πάλι το fish  συστήνεται μόνο όταν ξέρεις τι να ψάξεις, αλλιώς και καλά ψάχνεις τα πιο γνωστά. Στον προεμφυτευτικό που κάνατε οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι σε διαφορετικά χρωμοσώματα; Ναι, μία φορά κάναμε στην Φλωρεντίν και βρήκαμε μόνο μία υγιή βλαστοκύστη. Σου είπα για τον Πάγκαλο γιατί θεωρείται η κορυφή στην Αθήνα και με πολύ εξελιγμένο εργαστήριο. Στην Φλωρεντίν κάνατε τον ένα καρυότυπο;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ele@n είπε:

Και πάλι το fish  συστήνεται μόνο όταν ξέρεις τι να ψάξεις, αλλιώς και καλά ψάχνεις τα πιο γνωστά. Στον προεμφυτευτικό που κάνατε οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες είναι σε διαφορετικά χρωμοσώματα; Ναι, μία φορά κάναμε στην Φλωρεντίν και βρήκαμε μόνο μία υγιή βλαστοκύστη. Σου είπα για τον Πάγκαλο γιατί θεωρείται η κορυφή στην Αθήνα και με πολύ εξελιγμένο εργαστήριο. Στην Φλωρεντίν κάνατε τον ένα καρυότυπο;

Στη φλωρεντιν εστειλαν τα εμβρυα για προεμφυτευτικο.Τα δυο ειχαν το ιδιο χρωμοσωμα τα υπολοιπα ειχαν διαφορετικα

Just now, agg83 είπε:

Ναι τώρα. Δεν είχαμε κάνει κάτι πριν, πρώτη φορά το ελέγχουμε.

Οποτε ο μοριακος ειναι...σου ευχομαι συντομα φουσκωμενη κοιλιτσα και γρηγορα μανουλα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sanel067 είπε:

Ο συζυγος εκανε fish σε αρκετα αλλα βγηκαν ολα οκ...δεν εχω μιλησει με τον παγκαλο μιλησα ομως με την Φλωρεντιν του αλφα λαμπ η οποια δεν ξερει τι να μου πει.Εσεις 1 φορα κανατε προεμφυτευτικο και βρηκατε μονο 1 υγιες?

Σ ευχαριστω πολυ κοπελα μου και με το καλο τα μωρακια σας.Ασε απο ατυχια μας βαραει αλυπητα.Να σε ρωτησω ο μοριακος ποσο κοστιζει?Και κατι ακομα,εγω μπορω να παρω τις ορμονες της 2ης εξωσω που δικαιουμαι?Περασα επιτροπη τον οκτωβριο του 2019 και πηρα τις ορμονες μονο της πρωτης...

Σε ευχαριστω πολυ!εμας μας κόστισε 200 - 300 ευρώ μαζί με του εμβρύου..έχω ακούσει όμως ότι αν γίνει στους ενήλικες μόνο είναι πιο ακριβός αλλά πιστεύω αξίζει το κόστος..μπορείς να ρωτήσεις τιμές

Για τις ορμόνες δεν ειμαι σιγουρη..λογικά ναι αλλά επειδή είχες θετική χοριακη δεν ξέρω..ρωτα αν θες στο  θεμα "καφε εξωσωματικης" εκεί θα ξέρουν σίγουρα..

Τα εμβρυα τι είχαν στον προεμφυτευτικο;τρισωμιες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sanel067 είπε:

Στη φλωρεντιν εστειλαν τα εμβρυα για προεμφυτευτικο.Τα δυο ειχαν το ιδιο χρωμοσωμα τα υπολοιπα ειχαν διαφορετικα

Οποτε ο μοριακος ειναι...σου ευχομαι συντομα φουσκωμενη κοιλιτσα και γρηγορα μανουλα...

Αχ, βρε κορίτσι! Σου εύχομαι γρήγορα να βρείτε λύση σε αυτό το μυστήριο. Ο άνδρας σου εννοείς ότι έκανε fish στο σπέρμα ή με αιμοληψία; Εμείς κάναμε με αιμοληψία. Τι σου έχουν προτείνει οι γενετιστές που μιλήσατε; Γιατί αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα έμβρυάκια παρουσιάζουν παθογένεια και δεν κρατιούνται.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!εμας μας κόστισε 200 - 300 ευρώ μαζί με του εμβρύου..έχω ακούσει όμως ότι αν γίνει στους ενήλικες μόνο είναι πιο ακριβός αλλά πιστεύω αξίζει το κόστος..μπορείς να ρωτήσεις τιμές

Για τις ορμόνες δεν ειμαι σιγουρη..λογικά ναι αλλά επειδή είχες θετική χοριακη δεν ξέρω..ρωτα αν θες στο  θεμα "καφε εξωσωματικης" εκεί θα ξέρουν σίγουρα..

Τα εμβρυα τι είχαν στον προεμφυτευτικο;τρισωμιες;

Ναι ειχαν καποιες τρισωμιες 20,21,17 και σε 2 δεν μας εδωσαν απαντηση,καναμε και μια εμβρυομεταφορα το ενα απο τα δυο που δεν μας εδωσαν απαντηση επειδη ηταν 6αα αριστης ποιοτητας και πηρα μηδενικη χοριακη...

Just now, Ele@n είπε:

Αχ, βρε κορίτσι! Σου εύχομαι γρήγορα να βρείτε λύση σε αυτό το μυστήριο. Ο άνδρας σου εννοείς ότι έκανε fish στο σπέρμα ή με αιμοληψία; Εμείς κάναμε με αιμοληψία. Τι σου έχουν προτείνει οι γενετιστές που μιλήσατε; Γιατί αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα έμβρυάκια παρουσιάζουν παθογένεια και δεν κρατιούνται.

Με το σπερμοδιαγραμμα εγινε η fish.Δεν ξερουν τι αλλο να μας προτεινουν,μεσα σ ενα χρονο με 1 διεγερση,2 εμβρυομεταφορες προεμφυτευτικο 1 λαπαροσκοπηση μας εφυγαν 12000,χώρια οι εξετασεις οι αποξεσεις κλπ των υπολοιπων ετων...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sanel067 είπε:

Ναι ειχαν καποιες τρισωμιες 20,21,17 και σε 2 δεν μας εδωσαν απαντηση,καναμε και μια εμβρυομεταφορα το ενα απο τα δυο που δεν μας εδωσαν απαντηση επειδη ηταν 6αα αριστης ποιοτητας και πηρα μηδενικη χοριακη...

Με το σπερμοδιαγραμμα εγινε η fish.Δεν ξερουν τι αλλο να μας προτεινουν,μεσα σ ενα χρονο με 1 διεγερση,2 εμβρυομεταφορες προεμφυτευτικο 1 λαπαροσκοπηση μας εφυγαν 12000,χώρια οι εξετασεις οι αποξεσεις κλπ των υπολοιπων ετων...

Κάτι επηρεάζει χρωμοσωμικά τα έμβρυα. Τώρα διάβασα την ιστορία σου και είδα ότι τελικά δεν καταφέρατε να κάνετε τελικά μοριακό σε έμβρυο γιατί δεν είχατε στοιχεία του. Η fish στο σπέρμα σωστά έγινε, για να δουν αν υπάρχει κάποιο θέμα στις γοναδες. Αλλά άμα δεν ξέρεις τι ψάχνεις, πώς να έχει σίγουρο αποτέλεσμα. Τον μοριακό γιατί σας τον έχουν προτείνει; Εμάς μας έλεγαν ότι δεν χρειάζεται (μπακάλης γενετιστής στην επαρχία) γιατί θα φαινόταν σε εμάς αν είχαμε κάποιο θέμα. Αλλά δεν είναι έτσι, γιατί αν είναι πολύ πολύ πολύ μικρό το χρωμοσωμικό θέμα δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Για το οικονομικό κομμάτι σε καταλαβαίνω απόλυτα. Οπότε μπορείς να κινηθείς με το δημόσιο. Μήπως να μιλήσεις με τη διευθύντρια στο Χωραίμειο να σου πει τη γνώμη της που είναι δημόσιο; Κανονικά μετά τον προεμφυτευτικό και με τέτοιο αποτέλεσμα θα έπρεπε να παραξενευτούν οι γιατροί και να σας δώσουν κάποια εξήγηση...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...