Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Παλινδρομη κυηση και αμνιακη μπαντα


Recommended Posts

Είμαι νέα στο φόρουμ και θέλω πολύ να συζητήσω το θέμα μου μαζί σας.Ειμαι 28 χρόνων,τον Ιούνιο αποφασίσαμε με τον άντρα μου να προσπαθήσουμε για παιδάκι και μεσα στον πρώτο μήνα προσπαθειών έμεινα έγκυος.Ολα πήγαιναν καλά μέχρι που κάναμε την αυχενική και ο γιατρός διέκρινε το σύνδρομο αμνιακης μπάντας.Τα χεράκια του μωρού μας είχαν εγκλωβιστεί μέσα στην μεμβράνη με αποτέλεσμα να μην αναπτυχθούν τα δαχτυλα του,και υπηρχε κίνδυνος να εγκλωβιστούν και άλλα μελη.Πηραμε και άλλες γνώμες γιατρών και όλοι έλεγαν να κάνουμε διακοπή κύησης.Οντως στην 13 εβδομάδα πραγματοποιήσαμε την διακοπή.Ο γιατρός μου είπε ότι πρόκειται για τυχαίο και σπάνιο γεγονος.Στεναχωρηθηκαμε πολύ αλλά είπαμε ότι δεν θα το βάλουμε κάτω.Οταν πήγα στον γιατρό μετά από 15 μερες,ο γιατρός διέκρινε καρδιοσχημη μήτρα.Τον ρώτησα αν έφταιγε αυτό για το πρόβλημα και μου είπε ότι δεν έχει καμμία σχέση.Μου είπε ότι απλά θα πρέπει να προσέξουμε λίγο παραπάνω στην επόμενη εγκυμοσύνη.Μετα από δύο μήνες ξαναμενω έγκυος,πηγαίνουμε στο γιατρό στις 6 εβδομάδες  και ακούμε και καρδούλα 109 παλμοί.Η χοριακη μου στα ύψη 480000.Η γιατρός μου δίνει  utrogestan και όλα καλά.Παμε μετά από μια εβδομάδα και το έμβρυο είχε παλινδρομησει.Η ψυχολογία μου στα πατώματα.Ξανα αποξεση.Κανουμρ καρυότυπο εμβρύου και αναλόγως απτά αποτελέσματα θα δείξει σε αν θα κάνουμε και εμείς.Ο γιατρός πιστεύει πως ήταν τυχαίο γεγονος,αλλά θέλει να ψάξουμε λίγο και το θέμα της μήτρας.Μου είπε ότι κατά την αποξεση έπιασε ένα διάφραγμα αλλά δεν φτάνει μέχρι κάτω αλλά περίπου στη μέση.Θελει να κάνουμε σαλπιγγογραφια ώστε να δούμε μέχρι που φτάνει το διάφραγμα και αν χρειαστεί να κάνουμε υστεροσκοπηση για την αφαίρεση του.Μου είπε ότι θέλει να αποκλείσει όλα τα ενδεχόμενα έτσι ώστε αν προκύψει άλλη εγκυμοσύνη να πάει καλά.Εχω πελαγωσει τελείως....φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ να κάνω παιδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκό κοριτσάκι χρονιά σου πολλα και καλη χρονιά. Και εγω μέσα στο 19 δυο παλινδρομες. Και Στις δυο άκουσα καρδούλα και μετα στην επόμενη επίσκεψη είχαν παλλινδρομησει...το κοινα μας ειναι οτι ξαι εγω στην δεύτερη εγκυμοσύνη ξεκίνησα με τεράστια χοριακή που με παραξένεψε....εμενα γιατι τον γιατρό δεν τον απασχολησε.μετα απο καριοτυπο το μωρακι μας ειχε τρισωμια 22 που συνδέεται με την τεράστια χοριακη μου.....και εγω τις ιδιες σκεψεις κανω ότι δεν θα τα καταφέρω......το θελω πολυ ομως και ελπιζω....

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι τόσο πολύ κυρίως για το σχήμα της μήτρας μου,για το αν θα έχω διάφραγμα,αν θα χρειαστεί να κάνω υστεροσκοπηση και γενικά πως αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο.Ο γιατρός είναι αισιόδοξος,αλλά εγώ πραγματικά τρέμω μια ακόμα απώλεια και ειδικά πιο προχωρημένη όπως ήταν η πρώτη.Θα ήθελα πολύ να μάθω για άλλες κοπέλες που τα κατάφεραν με μια τέτοια μήτρα.Ο γιατρός λέει ότι αφού στην πρώτη εγκυμοσύνη η μήτρα δεν είχε πρόβλημα θα τα καταφέρει ξανα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...