Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση..αν δεν κάνουμε επισκληριδιο (επειδή το θέλουμε) μετά την ώρα που μας ράβουν από κάτω τι γίνεται???? Κάνουν κάποια τοπική αναισθησία?

.λοιπον εγω αυτο το ρωτησα και στην μαια και σεμια γνωστη μου...δυστυχως νιωθεις οτι σε ραβουν μου ειπαν και οι δυο..η μαια επισης μου ειπε οτι αν δουν οτι δεν μπορεις σου κανουν μια ξυλοκαινη αλλα παλι νιωθεις και αν δεν την παλευεις καθολου σου κανουν μια μικρη μεθη..

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Ρε κορίτσια να κάνω μια ερώτηση..αν δεν κάνουμε επισκληριδιο (επειδή το θέλουμε) μετά την ώρα που μας ράβουν από κάτω τι γίνεται???? Κάνουν κάποια τοπική αναισθησία?

Ναι εμένα μου έκανε εκείνη την στιγμή πριν με κόψουν όταν ήταν να βγει η μικρή μια ένεση τοπική και δεν κατάλαβα τίποτα μετά.. στο ράψιμο δεν ξέρω όμως μετά γιατί εμένα όπως έβγαινε η μικρή με έσκισε από μέσα με το χέρι της μάλλον και έπρεπε να μου κάνουν νάρκωση κανονική να μπορούν να με ράψουν και από μέσα γιατί λέει θα ποναγα πολύ αλλιώς.

Just now, Fofi! είπε:

.λοιπον εγω αυτο το ρωτησα και στην μαια και σεμια γνωστη μου...δυστυχως νιωθεις οτι σε ραβουν μου ειπαν και οι δυο..η μαια επισης μου ειπε οτι αν δουν οτι δεν μπορεις σου κανουν μια ξυλοκαινη αλλα παλι νιωθεις και αν δεν την παλευεις καθολου σου κανουν μια μικρη μεθη..

Ναι μπράβο ξυλοκαινη μου έκανε εκεί τοπικά. Το σκισιμο πάντως που μου έκανε μετά την ένεση δεν το κατάλαβα καθόλου.

  • Ευχαριστώ 1

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Από ότι μου έχουν πει φίλες κ γνωστές με φυσιολογικό που έχουν γεννήσει ......δεν το καταλαβαίνεις εκείνη την ώρα....τώρα ας πει κ κάποια από δω που να έχει εμπειρία!!!!!!!

Κορίτσια ψώνισα κ εγώ πυτζάμες ....2 νυχτικά κ 2 πάνω κάτω....κάτι βρακιά αερόστατα όλοι τέτοια μου είπαν να πάρω μετά δεν ξέρω τι θα τα κάνω βέβαια...κ σουτιέν!!!να ξεκινήσω να φτιάχνω κ εγώ σιγά σιγά βαλίτσα.....

Βρακιά αερόστατα;;; Κλαίω ρε συ :D:D

Δεν πήρες μιας χρήσης; Εγώ έχω πάρει ότι μπορείς να φανταστείς σε αυτό το θέμα:

Βρακια μια  χρήσης (μεγάλα κι εγώ), 2 διαφορετικά είδη σερβιέτες από το mothercare (εκεί μου είπαν τις μεγάλες -κάτι τεράστιες!! Αλλά εγώ πήρα και κάποιες λίγο πιο normal με φτερά...). Επίσης πήρα και τα Tena Lady γιατί διάβασα εδώ από κάποιες κοπέλες ότι είναι καλύτερα για την καισαρική γιατί τα αλλά λέει ότι θα ενοχλούν στην πληγή...

Αφηστε μια τσάντα βρακιά, σερβιέτες και πάνες!!! Χαχαχαχαχαχα

  • Χαχα 2

GcVIp2.png
 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

.λοιπον εγω αυτο το ρωτησα και στην μαια και σεμια γνωστη μου...δυστυχως νιωθεις οτι σε ραβουν μου ειπαν και οι δυο..η μαια επισης μου ειπε οτι αν δουν οτι δεν μπορεις σου κανουν μια ξυλοκαινη αλλα παλι νιωθεις και αν δεν την παλευεις καθολου σου κανουν μια μικρη μεθη..

 

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Ναι εμένα μου έκανε εκείνη την στιγμή πριν με κόψουν όταν ήταν να βγει η μικρή μια ένεση τοπική και δεν κατάλαβα τίποτα μετά.. στο ράψιμο δεν ξέρω όμως μετά γιατί εμένα όπως έβγαινε η μικρή με έσκισε από μέσα με το χέρι της μάλλον και έπρεπε να μου κάνουν νάρκωση κανονική να μπορούν να με ράψουν και από μέσα γιατί λέει θα ποναγα πολύ αλλιώς.

Ναι μπράβο ξυλοκαινη μου έκανε εκεί τοπικά. Το σκισιμο πάντως που μου έκανε μετά την ένεση δεν το κατάλαβα καθόλου.

Αχχχ Παναγίτσα μου είστε ηρωίδες οι χωρίς επισκληριδιο..

Εγώ εξ αρχής ήμουν κ είμαι βέβαιη ότι θέλω με όλη μου τη καρδιά φτ (εφόσον βέβαια πάνε όλα καλά!!) Αλλά αμφιταλαντευομαι ακόμη για επισκληριδιο ή όχι..ουφφφ έχω ακόμη 7 εβδομαδες να σκεφτω:P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

 

Αχχχ Παναγίτσα μου είστε ηρωίδες οι χωρίς επισκληριδιο..

Εγώ εξ αρχής ήμουν κ είμαι βέβαιη ότι θέλω με όλη μου τη καρδιά φτ (εφόσον βέβαια πάνε όλα καλά!!) Αλλά αμφιταλαντευομαι ακόμη για επισκληριδιο ή όχι..ουφφφ έχω ακόμη 7 εβδομαδες να σκεφτω:P

Και εγω το επεξεργαζομαι για το αν θα αντεξω...οι μισες λενε οτι ηταν πολυ καλα χωρις επισκληριδιο και οι αλλες μου λενε 10 παιδια θα εκανα με την επισκληριδιο...

Just now, didi2 είπε:

Βρακιά αερόστατα;;; Κλαίω ρε συ :D:D

Δεν πήρες μιας χρήσης; Εγώ έχω πάρει ότι μπορείς να φανταστείς σε αυτό το θέμα:

Βρακια μια  χρήσης (μεγάλα κι εγώ), 2 διαφορετικά είδη σερβιέτες από το mothercare (εκεί μου είπαν τις μεγάλες -κάτι τεράστιες!! Αλλά εγώ πήρα και κάποιες λίγο πιο normal με φτερά...). Επίσης πήρα και τα Tena Lady γιατί διάβασα εδώ από κάποιες κοπέλες ότι είναι καλύτερα για την καισαρική γιατί τα αλλά λέει ότι θα ενοχλούν στην πληγή...

Αφηστε μια τσάντα βρακιά, σερβιέτες και πάνες!!! Χαχαχαχαχαχα

Βρε κοριτσια εμενα 5 εσωρουχα κανονικα μου ειπε η μαια και ενα πακετο σερβιετες νυχτος μεγαλες πηρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

 

Αχχχ Παναγίτσα μου είστε ηρωίδες οι χωρίς επισκληριδιο..

Εγώ εξ αρχής ήμουν κ είμαι βέβαιη ότι θέλω με όλη μου τη καρδιά φτ (εφόσον βέβαια πάνε όλα καλά!!) Αλλά αμφιταλαντευομαι ακόμη για επισκληριδιο ή όχι..ουφφφ έχω ακόμη 7 εβδομαδες να σκεφτω:P

Αχ βρε κορίτσια εγώ την πρώτη γέννα την έζησα τόσο ο όμορφα πραγματικά δεν έκανα επισκληριδιο και οι πόνοι που είχα δεν ξέρω δεν ήταν το κάτι τραγικό για μένα. Ήταν όμορφοι πόνοι. Κάθε πόνος που ερχόταν ήξερα ότι ήμουνα πιο κοντά στο μωρό μου. Και βγήκε και πολύ εύκολα με 2 -3 σπρωξίματα. αφού μου είπε  ένας εκεί που ήταν από τους γιατρούς δεν ακούστηκα καθόλου σπάνιο...:grin: εύχομαι όλες να έχετε μια τέτοια εύκολη γέννα

Just now, Fofi! είπε:

Και εγω το επεξεργαζομαι για το αν θα αντεξω...οι μισες λενε οτι ηταν πολυ καλα χωρις επισκληριδιο και οι αλλες μου λενε 10 παιδια θα εκανα με την επισκληριδιο...

Βρε κοριτσια εμενα 5 εσωρουχα κανονικα μου ειπε η μαια και ενα πακετο σερβιετες νυχτος μεγαλες πηρα...

Και εγώ εσώρουχα κανονικά πήρα βαμβακερά 5 αλλά πήρα και σερβίρετες μεγάλες αλλά και αυτά που ειναι σαν πάνες  γιατι θυμάμαι την πρώτη νύχτα είχα ζητήσει από τις νοσοκόμες. Α μου δώσουν ένα τέτοιο γιατί είχα πολύ ροή.. 

  • Μου αρέσει 2

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, didi2 είπε:

Βρακιά αερόστατα;;; Κλαίω ρε συ :D:D

Δεν πήρες μιας χρήσης; Εγώ έχω πάρει ότι μπορείς να φανταστείς σε αυτό το θέμα:

Βρακια μια  χρήσης (μεγάλα κι εγώ), 2 διαφορετικά είδη σερβιέτες από το mothercare (εκεί μου είπαν τις μεγάλες -κάτι τεράστιες!! Αλλά εγώ πήρα και κάποιες λίγο πιο normal με φτερά...). Επίσης πήρα και τα Tena Lady γιατί διάβασα εδώ από κάποιες κοπέλες ότι είναι καλύτερα για την καισαρική γιατί τα αλλά λέει ότι θα ενοχλούν στην πληγή...

Αφηστε μια τσάντα βρακιά, σερβιέτες και πάνες!!! Χαχαχαχαχαχα

Λοιπόν πήρα κ μιας χρήσης ένα πακετακι πήρα κ 6 από τα μεγάλα τα ελκυστικά που είπα...  Ε πόσα ποια να χρειαστούμε???????σερβιετες όλο το ξεχνάω ρε γαμωτο.....κ εγώ τα tena lady έλεγα να πάρω κάποια εδώ το είπε ότι είναι καλά.... Σαν πάνα είναι αυτό??????έχει νούμερα????πω πωωω τι άλλο θα παρουμεεεεε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να μην κανεις επισκληριδιο τελεια ειναι, αν εχεις καλο τοκετο. Στο πρωτο μου πονουσα για μερες, πονους κανονικους και νομιζα οτι θα γεννησω. Τη μερα του τοκετου ειχα ωδινες 16 ωρες, χτυπουσα συσπασεις 100ρες και παραπανω για ολες αυτες τις ωρες, χωρις να ανοιγει ο τραχηλος και αποφασισα τοτε να κανω. Ευτυχως προλαβα και την εκανα γιατι το παιδι εκανε σοβαροτατες αλλοιωσεις και πηγαμε επειγουσα καισαρικη λιγα λεπτα μετα. Γλιτωσα παρα τριχα την γενικη.

Οποια σκεφτεται να κανει επισκληριδιο καλο ειναι να ενημερωθει απο το γιατρο της πρωτα. Εχει καποια μειονεκτηματα- παρενεργειες που θα πρεπει να τα ζυγισει πριν παρει την αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε κορίτσια έτσι είναι όπως ειπε ο γιατρός σου Κατρίνα μου "σπανιο" να μην ακουστεις κ να μην πονέσεις τοοοσο όσο εσύ φτου φτου κ στο εύχομαι κ τώρα στο επόμενο το ίδιο!!

@Fofi! Μου για να είμαστε κ οι δύο σχεδόν στο μήνα μας κ ακόμη να το σκεφτόμαστε μας βλέπω με ενεσουλα:D νομίζω αλλιώς θα ήμασταν πιο βέβαιες για την απόφαση μας....λέω εγώ...

@AspasiaT απόλυτο δικό έχεις να το συζητήσουμε με τον γιατρό μας κ το έχω κάνει ήδη γτ καθώς θα είμαι σε δημόσιο με ρώτησε αν θέλω επισκληριδιο για να το κανονίσει..(γτ στο φτ δεν είναι στάνταρ στο δημόσιο η επισκληριδιος) κ του είπα ναι..καλύτερα να το έχω Σταντ μπαι παρά να το θέλω τελευταία ώρα κ να μην...

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια επισκληριδιο γιατί δεν θέλετε????φοβάστε την ένεση???.η αλήθεια είναι ότι με αγχωνουν όλα τα άλλα....εκτός από τον τοκετό....ίσως με πιάσει εκείνη την ώρα το αγχος....έχω συνηδητοποιησει ότι θα πονέσω νομίζω..:grin:αλλα λέω γι'αυτό είμαστε φτιαγμένες βρε παιδί μου...δεν μπορεί να είναι κ τόσο τρομερό πια.....ε????????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Thaliamp είπε:

Βρε κορίτσια επισκληριδιο γιατί δεν θέλετε????φοβάστε την ένεση???.η αλήθεια είναι ότι με αγχωνουν όλα τα άλλα....εκτός από τον τοκετό....ίσως με πιάσει εκείνη την ώρα το αγχος....έχω συνηδητοποιησει ότι θα πονέσω νομίζω..:grin:αλλα λέω γι'αυτό είμαστε φτιαγμένες βρε παιδί μου...δεν μπορεί να είναι κ τόσο τρομερό πια.....ε????????

Καλέ ποιος είπε ότι δεν θέλουμε καλεεεε!!! Απλά το σκεφτόμουν να το πήγαινα all the way φυσικά να το ζήσω ρε αδερφέ αλλά από την άλλη είμαι αρκετά φοβιτσιαρα στον πόνο γμτ νομίζω οπότε μάλλον με επισκληριδιο θα καταλήξω...

Κ ναι λοιπόν!! Δίκιο έχεις!! Είμαστε φτιαγμένες για αυτό!!

Εσείς όπου να ναι θα αρχίσετε τα γεννητουρια με το καλό!! Να γράφεται κ εδω τις εμπειρίες σας να μαθαίνουμε οι επόμενες εεεε?????:D

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2020 at 11:41 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κ κάτι....παιδίατρο έχετε????ειδικά όσες είναι το πρώτο σας.....

Επίσης νομίζω ότι όλες είμαστε σε μια κατάσταση άγχους η καθεμία για τα δικά της.....όλα καλά θα πάνε κοριτσια:x:xπρεπει να ηρεμήσουμεεεεε.....έχει αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση.....να δούμε ποια θα κάνει την αρχή!!!!!!

Εγώ παιδίατρο θα έχω της συννυφαδας μου όποτε έχω ξενοιασει μ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efakiefaki είπε:

Εγώ παιδίατρο θα έχω της συννυφαδας μου όποτε έχω ξενοιασει μ αυτο

Εγώ δεν έχω βρει παιδίατρο....θα ρωτήσω κ το γιατρό μου μπας κ μου προτείνει κανέναν....το είχα ξεχάσει αλλά είναι βασικό κ αυτό!!!!!

Just now, Renez είπε:

Καλέ ποιος είπε ότι δεν θέλουμε καλεεεε!!! Απλά το σκεφτόμουν να το πήγαινα all the way φυσικά να το ζήσω ρε αδερφέ αλλά από την άλλη είμαι αρκετά φοβιτσιαρα στον πόνο γμτ νομίζω οπότε μάλλον με επισκληριδιο θα καταλήξω...

Κ ναι λοιπόν!! Δίκιο έχεις!! Είμαστε φτιαγμένες για αυτό!!

Εσείς όπου να ναι θα αρχίσετε τα γεννητουρια με το καλό!! Να γράφεται κ εδω τις εμπειρίες σας να μαθαίνουμε οι επόμενες εεεε?????:D

Κ εγώ αν πρώτα ο Θεός γεννησω φυσιολογικά θα την ζητήσω την ενεσουλα μου .....ότι μπορούμε να γλυτώσουμε δεν με χαλάει καθόλου!!!!:grin:Εννοειται αυτό εγώ θα γράψω σίγουρα....κ ο θεός βοηθος:grin:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Βρε κορίτσια επισκληριδιο γιατί δεν θέλετε????φοβάστε την ένεση???.η αλήθεια είναι ότι με αγχωνουν όλα τα άλλα....εκτός από τον τοκετό....ίσως με πιάσει εκείνη την ώρα το αγχος....έχω συνηδητοποιησει ότι θα πονέσω νομίζω..:grin:αλλα λέω γι'αυτό είμαστε φτιαγμένες βρε παιδί μου...δεν μπορεί να είναι κ τόσο τρομερό πια.....ε????????

Εγώ δεν θέλω γιατί θέλω να ζήσω την εμπειρία αυτή στο φουλ. Όπως ήθελα να το ζήσω έτσι και στην πρώτη γέννα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Επίσης εχω ακούσει και κάποια αρνητικά λίγα μεν αλλά δεν ξέρω με έχουν επηρεάσει. Προτιμώ χωρίς όπως παλιά.. πως γενναγαν??

  • Μου αρέσει 2

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Εγώ δεν έχω βρει παιδίατρο....θα ρωτήσω κ το γιατρό μου μπας κ μου προτείνει κανέναν....το είχα ξεχάσει αλλά είναι βασικό κ αυτό!!!!!

Κ εγώ αν πρώτα ο Θεός γεννησω φυσιολογικά θα την ζητήσω την ενεσουλα μου .....ότι μπορούμε να γλυτώσουμε δεν με χαλάει καθόλου!!!!:grin:Εννοειται αυτό εγώ θα γράψω σίγουρα....κ ο θεός βοηθος:grin:

Άντε να δούμεεε!! Όλα να πάνε κατ ευχήν σε όλες κορίτσια κ εύχομαι έναν τοκετό όπως τον ονειρεύεται η κάθε μία με τη ψυχούλα της!! 

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Εγώ δεν θέλω γιατί θέλω να ζήσω την εμπειρία αυτή στο φουλ. Όπως ήθελα να το ζήσω έτσι και στην πρώτη γέννα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Επίσης εχω ακούσει και κάποια αρνητικά λίγα μεν αλλά δεν ξέρω με έχουν επηρεάσει. Προτιμώ χωρίς όπως παλιά.. πως γενναγαν??

Με δυσκολία..??:mrgreen::roll:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...