Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες να στε καλά να χαίρεστε τα μωράκια σας!!!!!!

Γέννησα στο Ρέα αρετή μου!!

Μου είχαν βάλει υπόθετο με πόνους αλλά όρο μου βάλανε 8 το πρωί!!ναι έχω 4...πάλι καλά μου είπε ο γιατρός με τέτοιο μωρό...με τραβανε κ τσούζουν η αλήθεια είναι!!!!πόνεσα γιατί ενώ μου έβαλε μια σωστή επισκληριδιο....μετά το μωρό είχε κολλησει....κ ήθελε να καταλαβαίνω που ακριβώς να σπρώξω για να κατέβει....κ ήταν πολύ λίγη η δόση κ τα ένιωθα όλα...φαντάσου στο τέλος έβαλε βεντούζα!!!!!

Να σου ζησει κοπελα μου!!!Πω πω 4.400 κ φυσιολογικα;;;ΗΡΩΑΣ!!!!!!Καλη αναρρωση τωρα κ ευχομαι συντομα να τον εχεις αγκαλιτσα!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Anna3 είπε:

Έλα έλα σε μια βδομάδα θα είσαι και εσύ εδώ με το μπεμπακι αγκαλιά να μοιράζεσαι εμπειρίες εδώ στο ατελείωτο ξενύχτι και παιχνίδι το πρωί με αντοχές άπειρες... το μόνο που ήταν πιο εύκολο στη δεύτερη ήταν ο θηλασμός κ λιγότερος πόνος κ πιο άμεση συνεργασία ... Ελπίζω και πιο άμεση εδραιωση χαχα 

Όσο για τη πάνα εμένα μ βοήθησε πολύ το σχολειο που έβλεπε τα άλλα να πηγαίνουν στις μικρές λεκανιτσες κ το είχε σαν εικονα. Πήρα γιογιό δε κάναμε ποτέ εκεί τπτ πήρα το άλλο το αξεσουρ που μπαίνει πανωωστη λεκάνη επισης τπτ ... Με αυτό που τα κατάφερα ήταν μια μικρή λεκανη απο τζάμπο(ούτε μουσικές ούτε σχεδιακια) δίπλα στη μεγαλη δε τη βγάζω απο το μπανιο... 1αυγουστου της την έβγαλα τη πανα . Και συνέχεια της το έλεγα πάμε πάμε βοηθαγε που πήγαινα κ εγώ κάθε δέκα λεπτά μη ξεχνιόμαστε.κ τα καταφέραμε με ελάχιστα ατυχήματα. Τώρα με το μωρό τα ατυχήματα αυξήθηκαν...

Καλημέρα! Ναι να γεννήσω κ εγώ γτ δεν αντέχω άλλο.. Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Οπότε θέλει επιμονή.  Εμάς κάνει στο γιο γιο άλλα πριν το μπάνιο κ όταν του αλλάζουμε πάνα . Μόνος δεν το λέει άλλα δε έχω επιμείνει κιόλας.. θα το αναλάβει η μαμά μου μάλλον!!!!

1 ώρα πρίν, Thaliamp είπε:

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες να στε καλά να χαίρεστε τα μωράκια σας!!!!!!

Γέννησα στο Ρέα αρετή μου!!

Μου είχαν βάλει υπόθετο με πόνους αλλά όρο μου βάλανε 8 το πρωί!!ναι έχω 4...πάλι καλά μου είπε ο γιατρός με τέτοιο μωρό...με τραβανε κ τσούζουν η αλήθεια είναι!!!!πόνεσα γιατί ενώ μου έβαλε μια σωστή επισκληριδιο....μετά το μωρό είχε κολλησει....κ ήθελε να καταλαβαίνω που ακριβώς να σπρώξω για να κατέβει....κ ήταν πολύ λίγη η δόση κ τα ένιωθα όλα...φαντάσου στο τέλος έβαλε βεντούζα!!!!!

 Ωχ ταλαιπωρήθηκες αρκετά.. με τοσο μεγάλο μωρό , λογικό το βρίσκω. δεν πειράζει πέρασαν  Όλα τώρα.  Όταν τον κρατάς, τα ξεχνάς όλααα . Λίγο θα πονάς από κάτω, βρες τη θέση που σε βολεύει στο πλάι για να πληγώσεις τα ράμματα Και σε λίγες μέρες θα περάσει ο πόνος. 

Κ εγώ φοβάμαι η αλήθεια είναι να μην βγει πάνω από 3500γρ αλλά Βλέπω έχει βολευτεί η δεσποινίς κ ακόμα τίποτα. Μάλλον πάμε για 40η εβδομάδα.  Βέβαια αυτή την βδομάδα έχω τα πόνακια μου στην μέση κ περιόδου οπότε λέω που θα πάει θα αποφασίσει να βγει.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τον πήρα στο δωμάτιο σήμερα κ ξεκίνησα να θηλάζω....πονάει πολύ η είναι η ιδέα μου???μου είπαν βέβαια ότι όσο μεγάλο είναι το παιδί τόσο πιο δυνατά ρουφάει....κ δεν έχουν συνηθίσει οι θηλές....δίνω συμπλήρωμα!!!επίσης είναι πολύ γκρινιάρης κ λίγο δύστροπος ο κύριος!!!!ο θεός βοηθός!!!!!

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημέρα! Ναι να γεννήσω κ εγώ γτ δεν αντέχω άλλο.. Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Οπότε θέλει επιμονή.  Εμάς κάνει στο γιο γιο άλλα πριν το μπάνιο κ όταν του αλλάζουμε πάνα . Μόνος δεν το λέει άλλα δε έχω επιμείνει κιόλας.. θα το αναλάβει η μαμά μου μάλλον!!!!

 Ωχ ταλαιπωρήθηκες αρκετά.. με τοσο μεγάλο μωρό , λογικό το βρίσκω. δεν πειράζει πέρασαν  Όλα τώρα.  Όταν τον κρατάς, τα ξεχνάς όλααα . Λίγο θα πονάς από κάτω, βρες τη θέση που σε βολεύει στο πλάι για να πληγώσεις τα ράμματα Και σε λίγες μέρες θα περάσει ο πόνος. 

Κ εγώ φοβάμαι η αλήθεια είναι να μην βγει πάνω από 3500γρ αλλά Βλέπω έχει βολευτεί η δεσποινίς κ ακόμα τίποτα. Μάλλον πάμε για 40η εβδομάδα.  Βέβαια αυτή την βδομάδα έχω τα πόνακια μου στην μέση κ περιόδου οπότε λέω που θα πάει θα αποφασίσει να βγει.

Άντε κ εσύ να ελευθερωθεις!!!!Εγώ πάντως αν το ξερα ότι ήταν τόσο μεγάλος θα έκανα σίγουρα καισαρική!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσια τον πήρα στο δωμάτιο σήμερα κ ξεκίνησα να θηλάζω....πονάει πολύ η είναι η ιδέα μου???μου είπαν βέβαια ότι όσο μεγάλο είναι το παιδί τόσο πιο δυνατά ρουφάει....κ δεν έχουν συνηθίσει οι θηλές....δίνω συμπλήρωμα!!!επίσης είναι πολύ γκρινιάρης κ λίγο δύστροπος ο κύριος!!!!ο θεός βοηθός!!!!!

Άντε κ εσύ να ελευθερωθεις!!!!Εγώ πάντως αν το ξερα ότι ήταν τόσο μεγάλος θα έκανα σίγουρα καισαρική!!!

Μπράβο κορίτσι μου,άντε με το καλό.Κανονικα δεν θα έπρεπε να πονάει καθόλου,ίσως λίγο στην αρχή .Πιάνει σωστά τη θηλή;Σας είδε κάποια μαία;Αν είναι και λαίμαργος ίσως πιάνει με μανία.Κανε εκεί ότι μπορείς κι αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά φέρε μια σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι να δει πώς πιάνει το μωρό,η και ο παιδίατρος σου αν ξέρει.Εμενα πάντως η μαία την πρώτη φορά στο μεγάλο μου χε βάλει το μωρό στο στήθος να μου δείξει πως πρέπει να τον βάζω και δεν με πονούσε καθολου.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Comet είπε:

Μπράβο κορίτσι μου,άντε με το καλό.Κανονικα δεν θα έπρεπε να πονάει καθόλου,ίσως λίγο στην αρχή .Πιάνει σωστά τη θηλή;Σας είδε κάποια μαία;Αν είναι και λαίμαργος ίσως πιάνει με μανία.Κανε εκεί ότι μπορείς κι αν θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά φέρε μια σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι να δει πώς πιάνει το μωρό,η και ο παιδίατρος σου αν ξέρει.Εμενα πάντως η μαία την πρώτη φορά στο μεγάλο μου χε βάλει το μωρό στο στήθος να μου δείξει πως πρέπει να τον βάζω και δεν με πονούσε καθολου.

Πολλες γυναικες πονανε και σωστα να πιανει το μωρο. Κι εγω πονουσα πολυ τις πρωτες μερες. Η συμβουλος μου το εβρισκε απολυτως φυσιολογικο. Μετα απο λιγο συνηθιζουν οι θηλες. Δεν ειναι ολες οι γυναικες το ιδιο. Καλη επιτυχια @Thaliamp κ να σου ζησει το μωρο σου. Το μονο που θα σε συμβουλευα ειναι πως αν θα ηθελες να προσπαθησεις για αποκλειστικο θηλασμο, μην δινεις καθολου συμπληρωμα. Μονο να βαζεις το μωρο οσο θελει στο στηθος κατ απαιτηση του ιδιου. Τοσο τεραστιο μωρο κιολας, δεν εχει καμια απολυτως αναγκη για ξενο.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2020 at 6:38 ΜΜ, ada32 είπε:

 Μπράβο σου! Καλά έκανες κ έκανες επισκληριδιο! Να σου ζήσει το μπεμπακι σου, γερό κ δυνατό να είναι ! Καλούς θηλασμόυς τώρα! Έγω έχω απορία να μου πεις όταν έσπασαν τα νερά , Πώς το κατάλαβες? Κ Πότε ξεκίνησαν οι πόνοι? (Στο πρώτο μου τα εσπασαν τα νερα). οπότε το ροζ σε σένα ήταν ότι σιγά σιγά ξεκινούσε ο τοκετός.  

 

On 6/9/2020 at 6:38 ΜΜ, Christine. S είπε:

Συγχαρητήρια! Μπραβο σου, πρεπει να παλεψες πολυ....Να σας ζήσει! Γέρο κ καλότυχο να είναι! Καλους θηλασμους!!!! 

 

On 6/9/2020 at 6:37 ΜΜ, Nina13 είπε:

Να σας ζήσει ο παιδααααρος 

Γερο τυχερό και χαρουμενο.. Και να ΣτΕ παντα καλά 

Να το χαίρεστε!!! 

 

On 6/9/2020 at 5:50 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Κοριτσάκι μου να σου ζήσει!!!!!!! ταλαιπωρήθηκες λίγο αλλά όλα καλά τα καταφέρατε!!!!πολύ χαίρομαι!!!!να ευχαριστήθεις το μπέμπη κ να ξεκουραστεις τώρα !!!

Κορίτσια γύρισα κ εγώ σπίτι σήμερα....κ για κάποιο λόγο έχουν τα πόδια μου διπλασιαστεί από χτες τρομερό πρήξιμο ξαφνικά...δεν ξέρω γιατί δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα....είναι λες κ ειμαι 500 κιλά παραπανω....αφού τα βλέπω κ τρομάζω!!!!το έχει πάθει καμιά???

 

On 6/9/2020 at 5:38 ΜΜ, Renez είπε:

Να χαίρεσαι τον κούκλο σου κοριτσάρα μου!!

Να τον καμαρώνεις πάντα υγιή κ δυνατό!! 

 

On 6/9/2020 at 5:12 ΜΜ, SasT είπε:

Να σου ζησει! Μπορει να μην ξερω κανενα κοριτσι εδω μεσα αλλα χαιρομαι πολυ που φτασατε στο τελος και ειναι ολα καλα!

 

On 6/9/2020 at 6:42 ΜΜ, Vag1a είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!! Τι να πει κανένας για τον αγώνα που έδωσες ... αρκεί που είσαι καλά και είναι και το αγοράκι σου καλά!! Καλούς θηλασμούς!!
Ο άντρας σου μπόρεσε να είναι στον τοκετό;; Είχες κάποιο σύμπτωμα έντονο πριν σπάσουν τα νερά; Απορία το έχω αυτό ... 

Ναι απλά ο γιατρός είπε ότι δεν έχει να κάνει το πως ήμουν ξαπλωμένη..όμως μετά από το δεκάλεπτο αυτό που γύρισα αριστερά γιατί ήρθε μια άλλη νοσοκόμα και μου είπε μην κάθεσαι έτσι μια χαρά φαινόταν οι παλμοί. Την Τρίτη θα πάω πάλι για καρδιοτοκογράφο, ελπίζω όλα να πάνε καλά και να μην έχει κάτι το ζουζούνι μου. :unsure:

 

On 7/9/2020 at 3:04 ΠΜ, Athenaa είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Μπήκα Τετάρτη 12 παρά το βράδυ για πρόκληση και γέννησα Πέμπτη απόγευμα!! 03/09 :wub:

Ζορίστηκα πολύ στη γέννα, κράτησε πολλές ώρες και πόνεσα πολύ...αλλά τώρα πέρασε, πονάω ακόμη αλλά έχουμε έναν κούκλο που μας έχει πάρει τα μυαλά...είμαστε τρισευτυχισμένοι με τον άντρα μου :wub::wub:

Θηλάζω με λίγο κόπο γιατί έχουν ερεθιστεί πολύ οι θηλές μου και πονάνε...έχει κάποια καμία λύση πάνω σε αυτό πώς περνάει; Βάζω κρέμα, προσπαθώ να έχω το στήθος ελεύθερο να αερίζονται οι θηλές και χρησιμοποιώ και ψευδοθηλές τώρα, αν και ο πόνος είναι σχεδόν ο ίδιος, απλά αντέχεται λίγο παραπάνω. Ξέρετε αν σταματήσω να χρησιμοποιώ μετά τις ψευδοθηλές θα έχω κάποιο θέμα;

Σήμερα θα πηγαίναμε σπίτι μας αλλά ανέβασε ίκτερο 14,5 ο μικρούλης οπότε μείναμε άλλη μια μέρα για να κάνει φωτοθεραπεία, και θα φύγουμε αύριο..ανυπομονώ να πάμε σπίτι μας :wub::wub:

Πώς πάτε εσείς κορίτσια;

Δεν προλάβαινα να μπω αυτές τις μέρες και έχω χάσει τα νέα σας...κοιμάμαι κάπου 1 ώρα τη μέρα :lol: Γέννησε κάποια άλλη κοπέλα;

Με το καλό κορίτσια μου να ζήσετε όλες αυτή την ευλογία και να πάρετε αγκαλιά τα μωράκια σας...είναι ένα θαύμα δε μπορώ να σας περιγράψω :wub:

Γέννησαα αγάπη!! Την Πέμπτη!! :wub::grin:

Έναν κούκλο 3330γρ και 54εκατ!!! 

Είπα και στην Άντα τα νέα μας διάβασε πιο πάνω!!

Εσύ τι κάνεις γέννησες;; Έχω χάσει πολλές σελίδες....σήμερα θα παίρναμε εξιτήριο αλλά είμαστε ακόμα στο μαιευτήριο γιατί ανέβασε ίκτερο ο μικρούλης και μείναμε για να κάνει φωτοθεραπεία..αύριο πάμε σπίτι μας και ανυπομονώ!!

 

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσια τον πήρα στο δωμάτιο σήμερα κ ξεκίνησα να θηλάζω....πονάει πολύ η είναι η ιδέα μου???μου είπαν βέβαια ότι όσο μεγάλο είναι το παιδί τόσο πιο δυνατά ρουφάει....κ δεν έχουν συνηθίσει οι θηλές....δίνω συμπλήρωμα!!!επίσης είναι πολύ γκρινιάρης κ λίγο δύστροπος ο κύριος!!!!ο θεός βοηθός!!!!!

Άντε κ εσύ να ελευθερωθεις!!!!Εγώ πάντως αν το ξερα ότι ήταν τόσο μεγάλος θα έκανα σίγουρα καισαρική!!!

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

  • Λυπημένη/-ος 4

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

Κοπελα μου ηρεμησε. Χαλαρωσε. δεν φταις εσυ... αλλα το μαλακισμενο συστημα υγειας π εχουμε...κ η αμαθεια κ ημιμαθεια μας... λοιπον, ηρεμησε κ βαζε το μωρο σου οσο πιο συχνα μπορεις στο στηθος κ για οοοοση ωρα θελει...θα ξεπερασει τη συγχυση με επιμονη...δεν ειναι κατι να πεθανουμε...σιγα..μην επιμενεις με μπιμπερο με αντλημενο γιατι το παιδι θα κολλησει ακομα περισσοτερο στην ψευτικη θηλη κ υπαρχει μεγαλος κινδυνος σταδιακα να οδηγηθεις σε αποθηλασμο.μπορεις να μιλησεις αμεσα με μια συμβουλο να σε ξεαγχωσει και να σε καθοδηγησει...ειναι τοσο αρχη π στο χερι σ ειναι να τα καταφερεις περιφημα αφου το θες.τελος, οι θηλες σ ειναι γενικα επιπεδες; ή εισεχουσες;;; αυτο εμενα μονο με προβληματιζει. αν οντως δηλ ειναι ανατομικο θεματακι θελει πιο πολυ επιμονη ισως κ ψευδοθηλες...αλλα μονο συμβουλος μπορει να κρινει...αν κ δεν το κοβω για ανατομικο.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@nairobi ηρέμησε και μη το βλέπεις ετσι το πρώτο και βασικό είναι να καλά το γλυκό σου το μωράκι!!! Συμφωνω και εγω με τη @Pagotoula αφού έχεις τόση θέληση σίγουρα θα τα καταφέρει ς!!!και σίγουρα απευθυνσου σε σύμβουλο ! Θα τα καταφέρεις θα το δεις και όλο αυτό θα ειναι κάποιες κακουλικες μερες!!!

 

.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

Κοριτσι μου δεν εχουμε ξαναμιλησει αλλα σε καταλαβαινω και θα ηθελα να σου πω απλα να παρεις μια ανασα. Να ξεφυσηξεις και να πειις ουουφφφ γεννησα ενα υγιεστατο πλασμα και εγω ειμαι καλα!! 

Παμε τωρα στα του θηλασμου (χωρις να σημαινει οτι ειναι απαραιτητο να θηλασεις-πρωτα πρεπει να εισαι ΕΣΥ καλα-απλα επειδη γραφεις οτι νιωθεις απαισια πηρα το θαρρος να σου απαντησω) Τα καλα νεα ειναι οτι επειδη ειναι πολυ νωρις, οοολα ειναι εφικτα. Ναι! Και ο αποκλειστικος θηλασμος! Απο το στηθος. 

Αυτο που θα σου προτεινα εγω να κανεις ειναι να βαζεις το παιδι οσο πιο συχνα γινεται στο στηθος. Αν δεις οτι διαμαρτυρεται εντονα και δεν δεχεται με τιποτα η καλυτερη λυση ειναι να αντλεις το γαλατακι σου και μετα να μην το δωσεις με μπιμπερο. Αυτο θα κανει τα πραγματα πιο δυσκολα. Αλλα με εναλλακτικο τροπο.

Εγω στον δικο μου ειχα δωσει λιγες φορες ακομα κ συμπληρωμα τις πρωτες μερες με το δαχτυλο! Πας στο φαρμακειο και παιρνεις εναν μικρο καθετηρα σιτισης, ειναι ενα σωληνακι πολυ μικρουλι (μου το χε δωσει συμβουλος θηλασμου που ειχε ερθει σπιτι μου). Αυτο ουσιαστικα το δενεις στο δαχτυλο σου με ταινια και η μια ακρη απο το σωληνακι ειναι μεσα στο μπιμπερο κ η αλλη ακρη στο δαχτυλο σου το οποιο και βαζεις στο στομα του παιδιου και αυτο ρουφαει και πινει (φαντασου σαν να πινει απο μινι καλαμακι).

Η διαφορα ειναι οτι η αισθηση του δαχτυλου ειναι πιο κοντα στο στηθος σου απ οτι το μπιμπερο, finger feeding λεγεται η μεθοδος. Διαφορετικα αν δεν σ αρεσει αυτο, με μια συριγγα σιτισης επισης μπορεις. Και μετα αμεσως θα βαζεις το παιδι στο στηθος, αφου θα χει φαει και θα ναι πιο δεκτικο. 

Γενικοτερα δεν εχει χαθει το παιχνιδι να ξερεις, ειναι πολυ νωρις κ πολυ λογικο να προτιμαει το μπιμπερο που το γαλα ρεει πανευκολα απο το στηθος που θελει προσπαθεια. Ωστοσο αν το θελεις μπορεις να το καταφερεις, αυτο ειναι σιγουρο!! Με επιμονη και υπομονη.

Θηλασα τον πρωτο μου αποκλειστικα 1 χρονο, αλλα περασα πολυ δυσκολα στην αρχη και μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω με καποιον τροπο οπως θα ηθελα να κανουν κ για μενα. Επισης μπορεις να καλεσεις συμβουλο θηλασμου να ερθει σπιτι σου κ να σε βοηθησει.

 

  • Μου αρέσει 1

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπερα, 

Γέννησα κ εγώ χτες γιατί με έπιασε πονος από το προηγουμενο βράδυ αργά.... 

Όσες γεννησατε με καισαρική ποτέ σας Κατέβηκε το γάλα;;Δώσατε συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει;;;;;.. Δεν εννοώ το πρωτογαλα.... 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thaliamp είπε:

Κορίτσια τον πήρα στο δωμάτιο σήμερα κ ξεκίνησα να θηλάζω....πονάει πολύ η είναι η ιδέα μου???μου είπαν βέβαια ότι όσο μεγάλο είναι το παιδί τόσο πιο δυνατά ρουφάει....κ δεν έχουν συνηθίσει οι θηλές....δίνω συμπλήρωμα!!!επίσης είναι πολύ γκρινιάρης κ λίγο δύστροπος ο κύριος!!!!ο θεός βοηθός!!!!!

Άντε κ εσύ να ελευθερωθεις!!!!Εγώ πάντως αν το ξερα ότι ήταν τόσο μεγάλος θα έκανα σίγουρα καισαρική!!!

Υπομονή κορίτσι μου , βάλε κρέμα. Είναι κ μεγάλο το μωρό κ πεινάει περισσότερο.  Αν δεν μπορείς τώρα , δώσε κ λίγο συμπλήρωμα.  Θα συνηθίσεις με τον θηλασμό.

Ναι σίγουρα εσύ με τόσο μεγάλο μωρό αν το ήξερες ,η καισαρική θα ήταν ιδανική λύση. Σήμερα ήμουν στην γιατρό, 0 συσπάσεις , το μωρό έχει κατέβει αλλά δεν έχει εμπεδωθεί . 3550 το έβγαλε ο υπέρηχος αλλά στα 3400 μου ειπε θα βγει. Θα περιμένουμε μέχρι την Τρίτη ,39 +6 κ μετά να μπούμε με πρόκληση . Την είπα ότι θα περιμένω μέχρι 40+5 κ δεν της άρεσε  πολύ.. τεσπα περιμένουμε..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Κορίτσια καλησπερα, 

Γέννησα κ εγώ χτες γιατί με έπιασε πονος από το προηγουμενο βράδυ αργά.... 

Όσες γεννησατε με καισαρική ποτέ σας Κατέβηκε το γάλα;;Δώσατε συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει;;;;;.. Δεν εννοώ το πρωτογαλα....

Συγχαρητήρια Χριστίνα μου,υγιές κ ευτυχισμένο να είναι μια ζωή!!

Ξέρω από φίλες μου που γέννησαν ότι γάλα κανονικά κατέβηκε από τη 3η ημέρα κ μετά κ ναι κ οι 3 δώσανε συμπλήρωμα τις 2 πρώτες ημέρες κ μετά οι 2 θήλασαν κανονικά κ άλλη κάνει μικτη διατροφή..

Πάντως ότι θα δίνεις (αν δώσεις) κ ξένο δε σημαίνει πως δε θα το βάζεις στο στήθος γτ όπως λένε όλοι ο θηλασμός είναι ζήτηση κ παραγωγή οπότε θέλουμε τις θηλαστικες κινήσεις του μωρού..

Πες μου τώρα σε παρακαλώ τι πόνοι? Ο ς τους ένιωσες? Γεννησες φτ ή κτ? Πόσα κιλά το νινι σου???

(Σόρρυ για την ανάκριση αλλά καταλαβαίνεις φίλη!!!!)

Link to comment
Share on other sites

'@nairobi μην στενοχωριέσαι . Πρώτον γεννησες κ είστε κ οι 2 σας καλά.  

Πάμε στον θηλασμό, μην νιώθεις άσχημα που δίνεις ξένο Αφού το μωρό είναι πολύ μικρό κ μπορείς να θηλασεις ακόμα. Συμφωνώ με τα κορίτσια με όσα σου είπαν. Κ για σύμβουλο θηλασμού.

Να σου πω την εμπειρια μου, γέννησα κ το μωρό το πήγαν στην μενν κατευθείαν, Εννοείται έδωσαν ξένο για να το ταΐσουν Κ δν είχα αντίρρηση , την 3η μερα πήγα κ έβαλα το μωρό στο στήθος αλλά δεν είχα γάλα απλά να συνηθίσει. Έκατσε 7 μέρες στην μενν κ 2 φορές τη μέρα πήγαινα εγώ κ τον τάιζα με μπιμπερό.  Το τι άκουσα ότι οι θηλές μου είναι μεγάλες, Είναι επίπεδες κτλ. Δεν λέγεται.. πήρα κ νοσοκ. Θήλαστρο αλλά απογοητεύτηκα γτ δεν έβγαζα γάλα .. Μόλις πήρα το μωρό σπίτι , το έβαλα στο στήθος κ αυτό ήταν.  Έδωσα συμπλήρωμα για 2-3 μέρες από 2 φορές κ μετά θηλσζε κ επέλεξα έγω να του δίνω 1 φορά το βράδυ για τι έβλεπα ότι τον ηρεμουσε..Κ θηλάσε μέχρι 16 μηνών.  

Οπότε κορίτσι μου μην στενοχωριέσαι , θέλει λίγο επιμονή κ προσπάθεια τώρα που είναι αρχή.  Δοκίμασε κ ψευδοθηλες Μήπως σου διαμορφώσουν τις θηλές σου. 

Just now, Christine. S είπε:

Κορίτσια καλησπερα, 

Γέννησα κ εγώ χτες γιατί με έπιασε πονος από το προηγουμενο βράδυ αργά.... 

Όσες γεννησατε με καισαρική ποτέ σας Κατέβηκε το γάλα;;Δώσατε συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει;;;;;.. Δεν εννοώ το πρωτογαλα.... 

 Να σας ζήσει !! Γερό κ καλοτυχο να είναι. Πώς είσαι εσύ από την καισαρική?

Όντως έμεινα η τελευταία!!!

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Κορίτσια καλησπερα, 

Γέννησα κ εγώ χτες γιατί με έπιασε πονος από το προηγουμενο βράδυ αργά.... 

Όσες γεννησατε με καισαρική ποτέ σας Κατέβηκε το γάλα;;Δώσατε συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει;;;;;.. Δεν εννοώ το πρωτογαλα.... 

Τη τρίτη μέρα περίπου σε εμένα αλλά δεν έδωσα ξένο απλά το είχα το μωρό όλη την ώρα στο στήθος για να ενεργοποιήθει ο μηχανισμός. αν μπορείς κ αντέχεις  μη δόσεις ξένο για να  ενεργοποιηθεί η διαδικασία πιο γρήγορα άλλωστε είναι αναμενόμενο το μωρό θα έχει χάσει μέχρι  να βγειτε...(εμένα γεννήθηκε 3470 και βγήκαμε 3250). Μην αγχώνεσαι απλά κάνε το μωρό σκουλαρικακι πάνω σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...