Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Anna3 είπε:

Τη τρίτη μέρα περίπου σε εμένα αλλά δεν έδωσα ξένο απλά το είχα το μωρό όλη την ώρα στο στήθος για να ενεργοποιήθει ο μηχανισμός. αν μπορείς κ αντέχεις  μη δόσεις ξένο για να  ενεργοποιηθεί η διαδικασία πιο γρήγορα άλλωστε είναι αναμενόμενο το μωρό θα έχει χάσει μέχρι  να βγειτε...(εμένα γεννήθηκε 3470 και βγήκαμε 3250). Μην αγχώνεσαι απλά κάνε το μωρό σκουλαρικακι πάνω σου

Καλημερα Αννα,... 

Από σήμερα το πρωί έδωσα (μου είπαν να δώσω αν θέλω για να μη βγάλει ικτερο κ να μην αφυδατωθει, όλη την υπόλοιπη μέρα είναι στο στήθος,πραγματικα δεν ξέρω αν έκανα καλα)... Τρεις ώρες μετά το ξένο γαλα, θέλει να θηλάζει όλη την ώρα... Τον θηλαζω 20 λεπτά, τον βγάζω 5' κλαιει κ μετα το  ξαναβαζω... Τρώει όλη την ώρα τα δακτυλα του κ ψαχνει στήθος, ενώ έχει μόλις φάει.... Πραγματικα φαίνεται ν α πειναει παρα ποκυ κ τον λυπάμαι.....

Εσυ για ποση ώρα το θηλαζες και κάθε ποτε μέχρι να βγάλεις το κανονικό γάλα;;;

3 ώρες πρίν, Renez είπε:

Συγχαρητήρια Χριστίνα μου,υγιές κ ευτυχισμένο να είναι μια ζωή!!

Ξέρω από φίλες μου που γέννησαν ότι γάλα κανονικά κατέβηκε από τη 3η ημέρα κ μετά κ ναι κ οι 3 δώσανε συμπλήρωμα τις 2 πρώτες ημέρες κ μετά οι 2 θήλασαν κανονικά κ άλλη κάνει μικτη διατροφή..

Πάντως ότι θα δίνεις (αν δώσεις) κ ξένο δε σημαίνει πως δε θα το βάζεις στο στήθος γτ όπως λένε όλοι ο θηλασμός είναι ζήτηση κ παραγωγή οπότε θέλουμε τις θηλαστικες κινήσεις του μωρού..

Πες μου τώρα σε παρακαλώ τι πόνοι? Ο ς τους ένιωσες? Γεννησες φτ ή κτ? Πόσα κιλά το νινι σου???

(Σόρρυ για την ανάκριση αλλά καταλαβαίνεις φίλη!!!!)

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τις πληροφοριες... 

Γέννησα με. Κτ... Πόνο έντονο είχα δεξιά από την θέση του εμβρύου απλά μάλλον... 

Εσυ ποτε γεννας κορίτσι;;Με το καλό. Και το δικό σου!!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Christine. S είπε:

Καλημερα Αννα,... 

Από σήμερα το πρωί έδωσα (μου είπαν να δώσω αν θέλω για να μη βγάλει ικτερο κ να μην αφυδατωθει, όλη την υπόλοιπη μέρα είναι στο στήθος,πραγματικα δεν ξέρω αν έκανα καλα)... Τρεις ώρες μετά το ξένο γαλα, θέλει να θηλάζει όλη την ώρα... Τον θηλαζω 20 λεπτά, τον βγάζω 5' κλαιει κ μετα το  ξαναβαζω... Τρώει όλη την ώρα τα δακτυλα του κ ψαχνει στήθος, ενώ έχει μόλις φάει.... Πραγματικα φαίνεται ν α πειναει παρα ποκυ κ τον λυπάμαι.....

Εσυ για ποση ώρα το θηλαζες και κάθε ποτε μέχρι να βγάλεις το κανονικό γάλα;;;

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τις πληροφοριες... 

Γέννησα με. Κτ... Πόνο έντονο είχα δεξιά από την θέση του εμβρύου απλά μάλλον... 

Εσυ ποτε γεννας κορίτσι;;Με το καλό. Και το δικό σου!!!! 

Ποτέ γεννάω ε?? Μακάρι να ήξερα Χριστίνα μου!! Τώρα είμαι 37η..

Τον περιμένω δλδ από μέρα σε μέρα!! Εσύ πόσο ήσουν όταν γεννησες? 

Πόνο δεξιά δλδ στη κοιλιά ένιωσες? Όχι πόνο περιόδου που λένε άλλες ή στη μέση ε..? 

Είστε καλύτερα σήμερα στο θέμα θηλασμού? 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Κορίτσια καλησπερα, 

Γέννησα κ εγώ χτες γιατί με έπιασε πονος από το προηγουμενο βράδυ αργά.... 

Όσες γεννησατε με καισαρική ποτέ σας Κατέβηκε το γάλα;;Δώσατε συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει;;;;;.. Δεν εννοώ το πρωτογαλα.... 

Καλημερα κ να σου ζησει το μωρο σου!!Εγω κ στις 3 καισαρικες δεν εδωσα καθολου ξενο κ μου κατεβηκε το γαλα κανονικοτατα!!!Τη 2η μερα το βραδυ συγκεκριμενα!Ειναι λογικο στην αρχη να θελει συνεχεια στηθος ειδικα αν ειναι μεγαλο μωρο!!


C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Καλημερα Αννα,... 

Από σήμερα το πρωί έδωσα (μου είπαν να δώσω αν θέλω για να μη βγάλει ικτερο κ να μην αφυδατωθει, όλη την υπόλοιπη μέρα είναι στο στήθος,πραγματικα δεν ξέρω αν έκανα καλα)... Τρεις ώρες μετά το ξένο γαλα, θέλει να θηλάζει όλη την ώρα... Τον θηλαζω 20 λεπτά, τον βγάζω 5' κλαιει κ μετα το  ξαναβαζω... Τρώει όλη την ώρα τα δακτυλα του κ ψαχνει στήθος, ενώ έχει μόλις φάει.... Πραγματικα φαίνεται ν α πειναει παρα ποκυ κ τον λυπάμαι.....

Εσυ για ποση ώρα το θηλαζες και κάθε ποτε μέχρι να βγάλεις το κανονικό γάλα;;;

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τις πληροφοριες... 

Γέννησα με. Κτ... Πόνο έντονο είχα δεξιά από την θέση του εμβρύου απλά μάλλον... 

Εσυ ποτε γεννας κορίτσι;;Με το καλό. Και το δικό σου!!!! 

Καλημέρα κορίτσι μου, κάνεις ότι λένε οι γιατρόι μη σε αγχωνει και ξένο να πιει... Βάζει χέρια στο στόμα γιατί πεινάει.... Άστο πάνω σου να πιπιλαει για να κατευει το γάλα.τη δεύτερη μέρα εγώ την είχα αρχικά 20 λεπτά απ' τη μια 20 λεπτά απ' την άλλη μετά τον άφηνα μετά έκλαιγε και πάλι απ' την αρχή. Ώσπου έμεινε 4 ώρες πάνω μου και απλά αλλάζαμε σρηθος, μετά τον πήραν για τυπικές εξετάσεις έλειπε κάνα δυωρο καινοταν το ξαναφεραν πάλι αρχίσαμε με 20λεπτα στήθος 10λεπτα break  κλάμα και πάλι απ' την αρχή ώσπου πάλι πήγαμε σερί 4ωρο... Έκλαιγε αλλά δεν το έβαλα κάτω δε κοιμήθηκα καθόλου ζόμπι.... Ε τη τρίτη μέρα χλαπκιασε...

Τώρα δε ξέρω και εγώ πιο είναι το σωστό στο θηλασμό άλλοι λένε τον βάζεις στη μια μεριά να αδειάσει τελείως το στήθος κι στο επόμενο γεύμα στο άλλο. Εγώ όμως νιώθω ότι θα εκραγω. Τον βάζω απ' τη μια μετά τον περιποίουμε (εκτός αν έχει κάνει κακά) και μετά συνεχίζω με την άλλη μεριά να αποσυμφοριθω,.... 

Αλλά δυσκολεύομαι με άλλα, που έχω το άλλο μου μικρό μέσα στο σπίτι και το κυνηγαω και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το συνδυασμό ώστε ένα δυο γεύματα να φευγουν πιο γρήγορα... Δε ξέρω έχω πελαγωσει με τα δυο... Έχω σκεφτεί μήπως υπάρχει κάτι που να τον βάζω σα μάρσιπο και να θηλάζει μόνος του :lol: υπάρχει άραγε; Με αυτό έχω στεναχωρηθεί που θα του το στρησω στο τέλος γιατί είμαι μόνη μου...

 

Πάντως θα τα καταφέρεις μην αγχώνεσαι λίγο στη αρχή θέλει επιμονη.

Πολλά έγραψα πάλι όρεξη να έχεις να διαβάζεις χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, κάνεις ότι λένε οι γιατρόι μη σε αγχωνει και ξένο να πιει... Βάζει χέρια στο στόμα γιατί πεινάει.... Άστο πάνω σου να πιπιλαει για να κατευει το γάλα.τη δεύτερη μέρα εγώ την είχα αρχικά 20 λεπτά απ' τη μια 20 λεπτά απ' την άλλη μετά τον άφηνα μετά έκλαιγε και πάλι απ' την αρχή. Ώσπου έμεινε 4 ώρες πάνω μου και απλά αλλάζαμε σρηθος, μετά τον πήραν για τυπικές εξετάσεις έλειπε κάνα δυωρο καινοταν το ξαναφεραν πάλι αρχίσαμε με 20λεπτα στήθος 10λεπτα break  κλάμα και πάλι απ' την αρχή ώσπου πάλι πήγαμε σερί 4ωρο... Έκλαιγε αλλά δεν το έβαλα κάτω δε κοιμήθηκα καθόλου ζόμπι.... Ε τη τρίτη μέρα χλαπκιασε...

Τώρα δε ξέρω και εγώ πιο είναι το σωστό στο θηλασμό άλλοι λένε τον βάζεις στη μια μεριά να αδειάσει τελείως το στήθος κι στο επόμενο γεύμα στο άλλο. Εγώ όμως νιώθω ότι θα εκραγω. Τον βάζω απ' τη μια μετά τον περιποίουμε (εκτός αν έχει κάνει κακά) και μετά συνεχίζω με την άλλη μεριά να αποσυμφοριθω,.... 

Αλλά δυσκολεύομαι με άλλα, που έχω το άλλο μου μικρό μέσα στο σπίτι και το κυνηγαω και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το συνδυασμό ώστε ένα δυο γεύματα να φευγουν πιο γρήγορα... Δε ξέρω έχω πελαγωσει με τα δυο... Έχω σκεφτεί μήπως υπάρχει κάτι που να τον βάζω σα μάρσιπο και να θηλάζει μόνος του :lol: υπάρχει άραγε; Με αυτό έχω στεναχωρηθεί που θα του το στρησω στο τέλος γιατί είμαι μόνη μου...

 

Πάντως θα τα καταφέρεις μην αγχώνεσαι λίγο στη αρχή θέλει επιμονη.

Πολλά έγραψα πάλι όρεξη να έχεις να διαβάζεις χαχαχαχα!

Υπαρχει κατι τετοιο σα μαρσιππο που λες που μπορει το μωρο κ να θηλαζει!!Κ εγω παντως δινω απο το ενα για οση ωρα θελει μεχρι να αφησει μονη της τη θηλη(εκτος αν δω οτι μονο πιπιλαει για πολλη  ωρα,τοτε τη βγαζω εγω)κ μετα προσφερω κ το αλλο μπας κ χορτασει καλυτερα κ κρατηθει περισσοτερη ωρα!!

  • Μου αρέσει 2

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

Κορίτσια καλησπερα, 

Γέννησα κ εγώ χτες γιατί με έπιασε πονος από το προηγουμενο βράδυ αργά.... 

Όσες γεννησατε με καισαρική ποτέ σας Κατέβηκε το γάλα;;Δώσατε συμπλήρωμα μέχρι να κατέβει;;;;;.. Δεν εννοώ το πρωτογαλα.... 

Γυρω στο 3ο 24ωρο. Δεν χρειαζεται συμπληρωμα. Το μωρο γεννιεται με ενα στομαχακι σε μεγεθος κερασιου που τις πρωτες μερες χρειαζεται απλα λιγες σταγονες πρωτογαλα για να τραφει. Εμενα ηταν στην μενν και τις πρωτες δυο μερες του εδιναν απλα σταγονιτσες που εβγαζα με το θηλαστρο με μια συριγγα. Ποτε δεν μου ειπαν για ξενο και μιλαμε και για μωρο στη μενν. Απο την τριτη μερα κατεβαινα και τη θηλαζα μονη μου. Και να σου πω οτι με αποκλειστικο θηλασμο το μωρο (κοριτσακι μαλιστα) τον 1ο μηνα πηρε 1.700. Χωρις ουτε μια φορα να δωσω ξενο. Η φυση προνοει, δεν χρειαζεται συμπληρωμα. ΕΙΔΙΚΑ τα πρωτα 24ωρα. Αυτο μονο στα νοσοκομεια της Ελλαδας το προωθουν φυσικα. Φροντισε να βαζεις το μωρακι στο στηθος, οσο εχει αναγκη θα το παρει. Μην ξεχνας οτι τις πρωτες μερες κυριως κοιμαται. Να σου ζησει!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, nairobi είπε:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

 

8 ώρες πρίν, nairobi είπε:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

Κοπελα μου κατ αρχας ηρεμησε.   υπαρχει τροπος να επαναφερεις το θηλασμο και τωρα. Θελει λιγο κόπο βεβαια. Και μενα ανεβασε πολυ ικτερο στην αρχη και πηρε και συμπληρωμα για καλο και για κακο... τον κρατησαμε το θηλασμο βεβαια κ τωρα θηλαζουμε μονο. Αυτα ολα με σωστη καθοδηγηση... Αλλα καταλαβαινω οτι με λαθος καθοδηγηση σαν πρωτομανουλα και συ δεν ηξερες τι να κανεις. Δεν ειναι δικο σου θεμα δεν εφταιγες πουθενα. Κατ αρχας το οτι αντλεις εκατο μλ δεν λεει κατι. Και γω τοσα μπορω να βγαλω με το δικο μου. Πρωτες συμβουλες που εχω να σου πω, αν θες να θηλασεις, το μωρο στο στηθος συνεχως και συνεχως αντλησεις με ΔΙΠΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ. Επισης, βρισκεις αμεσα συμβουλο θηλασμου και ξεκινατε προσπαθεια να ανεβει η παραγωγη σου και να κοβεις σταδιακα και πολυ αργα το συμπληρωμα, ωστε να μην εχεις καμια τυψη οτι το μωρο δεν τρεφεται.

Μην τρελαινεσαι ομως! Αν το θες προσπαθησε το. Αν τελικα αισθανεσαι κουρασμενη, σημασια εχει να εισαι εσυ καλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Καλημερα Αννα,... 

Από σήμερα το πρωί έδωσα (μου είπαν να δώσω αν θέλω για να μη βγάλει ικτερο κ να μην αφυδατωθει, όλη την υπόλοιπη μέρα είναι στο στήθος,πραγματικα δεν ξέρω αν έκανα καλα)... Τρεις ώρες μετά το ξένο γαλα, θέλει να θηλάζει όλη την ώρα... Τον θηλαζω 20 λεπτά, τον βγάζω 5' κλαιει κ μετα το  ξαναβαζω... Τρώει όλη την ώρα τα δακτυλα του κ ψαχνει στήθος, ενώ έχει μόλις φάει.... Πραγματικα φαίνεται ν α πειναει παρα ποκυ κ τον λυπάμαι.....

Εσυ για ποση ώρα το θηλαζες και κάθε ποτε μέχρι να βγάλεις το κανονικό γάλα;;;

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τις πληροφοριες... 

Γέννησα με. Κτ... Πόνο έντονο είχα δεξιά από την θέση του εμβρύου απλά μάλλον... 

Εσυ ποτε γεννας κορίτσι;;Με το καλό. Και το δικό σου!!!! 

Καλημέρα κορίτσι μου,να σου ζήσει.Μην αγχώνεσαι για το ξένο και να πάρει λίγο δεν πειράζει.Οσο για το μαιευτηριο εμένα το φέρνανε κάθε 3 ώρες και το αφήνανε μία ώρα(αν ήθελες το κρατούσες λιγότερο η πιο πολύ). Κάθε φορά που τον φέρνανε μόλις τον σήκωνα έκλαιγε για στήθος και τον έβαζα και ρουφούσε σαν τρελό.Εννοειται δεν τον άφηνα μόνο 20 λεπτά αλλά μέχρι να αποκοιμηθεί στο στήθος. δύο -τρεις φορές η μαία που ήρθε να τον πάρει μου είπε να τον κρατήσω κι άλλο γιατί ακόμη ρουφουσε-πιπιλιζε και να την φωνάξω όταν σταματήσει.Την Δεύτερη μέρα βράδυ κατέβηκε το γάλα.Παντως δεν του δώσανε ξένο (φαινόταν έτσι όπως ούρλιαζε για στήθος) εκτός από μια φορά που σίγουρα είπιε γιατί ήρθε κοιμισμένος και δεν ξυπνούσε με τίποτα.Εννοειται δεν είπα κάτι γιατί δεν έγινε και κάτι.

Πάντως τα νεογέννητα θηλάζουν συνέχεια,τον έβγαζα έκλαιγε και τον ξαναβαζα.Τον πρώτο μήνα πήρε 1.600 

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Καλημερα Αννα,... 

Από σήμερα το πρωί έδωσα (μου είπαν να δώσω αν θέλω για να μη βγάλει ικτερο κ να μην αφυδατωθει, όλη την υπόλοιπη μέρα είναι στο στήθος,πραγματικα δεν ξέρω αν έκανα καλα)... Τρεις ώρες μετά το ξένο γαλα, θέλει να θηλάζει όλη την ώρα... Τον θηλαζω 20 λεπτά, τον βγάζω 5' κλαιει κ μετα το  ξαναβαζω... Τρώει όλη την ώρα τα δακτυλα του κ ψαχνει στήθος, ενώ έχει μόλις φάει.... Πραγματικα φαίνεται ν α πειναει παρα ποκυ κ τον λυπάμαι.....

Εσυ για ποση ώρα το θηλαζες και κάθε ποτε μέχρι να βγάλεις το κανονικό γάλα;;;

Σε ευχαριστώ κορίτσι για τις πληροφοριες... 

Γέννησα με. Κτ... Πόνο έντονο είχα δεξιά από την θέση του εμβρύου απλά μάλλον... 

Εσυ ποτε γεννας κορίτσι;;Με το καλό. Και το δικό σου!!!! 

Κοριτσια επειδη θηλασα ενα για πανω απο δυο χρονια και τωρα παμε για το δευτερο. Τα νεογεννητα θελουν να ναι ολη μερα στο στηθος. Ειναι φυσιολογικο. Ετσι παραγεται το γαλα. Μαλιστα μπορει να ναι τεσσερις ωρες στο στηθος και μετα να του δωσεις συμπληρωμα και να το πιει κ αυτο . Αυτο δε λεει κατι... με τα πρωτα σημαδια πεινας το μωρο μπαινει στο στηθος για οση ωρα θελει, μπορει αυτο να ναι δεκαπεντε εικοσι λεπτα μια ωρα εκεινο ξερει. Πρακτικα τις πρωτες μερες η μαμα δεν κανει τιποτα αλλο.

Απο την αλλη να πω οτι και στα δυο παιδια εδωσα λιγο συμπληρωμα στην αρχη, στο πρωτο γιατι το γαλα μου κατεβηκε τεταρτη μερα και στο δευτερο γιατι ειχε παρα πολυ ψηλη χολερυθρινη. Κατα τα αλλα ηταν ολη μερα στο στηθος και δεν αντιμετωπισαμε προβλημα συχγυσης θηλης. Βεβαια αυτο ειναι μια πρακτικη που οι συμβουλοι αποθαρρυνουν, ομως εμας δεν βγηκε σε κακο.

10 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Κορίτσια τον πήρα στο δωμάτιο σήμερα κ ξεκίνησα να θηλάζω....πονάει πολύ η είναι η ιδέα μου???μου είπαν βέβαια ότι όσο μεγάλο είναι το παιδί τόσο πιο δυνατά ρουφάει....κ δεν έχουν συνηθίσει οι θηλές....δίνω συμπλήρωμα!!!επίσης είναι πολύ γκρινιάρης κ λίγο δύστροπος ο κύριος!!!!ο θεός βοηθός!!!!!

Άντε κ εσύ να ελευθερωθεις!!!!Εγώ πάντως αν το ξερα ότι ήταν τόσο μεγάλος θα έκανα σίγουρα καισαρική!!!

Θαλεια μου δεν ποναει πολυ. Μαλλον δεν τοποθετειται σωστα το μπεμπακι πρεπει να σου δειξει καμια μαια εκει περα. Μια ηπια ευαισθησια δικαιολογειται. Ειδικα στην αρχη που μπαινει και τις πρωτες μερες. Τωρα καθε κοπελα εχει διαφορετικη αισθηση του πονου, υπαρχει και η περιπτωση να μην το εχεις συνηθισει απλως. Και παλι τσεκαρε το με μια μαια η συμβουλο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, κάνεις ότι λένε οι γιατρόι μη σε αγχωνει και ξένο να πιει... Βάζει χέρια στο στόμα γιατί πεινάει.... Άστο πάνω σου να πιπιλαει για να κατευει το γάλα.τη δεύτερη μέρα εγώ την είχα αρχικά 20 λεπτά απ' τη μια 20 λεπτά απ' την άλλη μετά τον άφηνα μετά έκλαιγε και πάλι απ' την αρχή. Ώσπου έμεινε 4 ώρες πάνω μου και απλά αλλάζαμε σρηθος, μετά τον πήραν για τυπικές εξετάσεις έλειπε κάνα δυωρο καινοταν το ξαναφεραν πάλι αρχίσαμε με 20λεπτα στήθος 10λεπτα break  κλάμα και πάλι απ' την αρχή ώσπου πάλι πήγαμε σερί 4ωρο... Έκλαιγε αλλά δεν το έβαλα κάτω δε κοιμήθηκα καθόλου ζόμπι.... Ε τη τρίτη μέρα χλαπκιασε...

Τώρα δε ξέρω και εγώ πιο είναι το σωστό στο θηλασμό άλλοι λένε τον βάζεις στη μια μεριά να αδειάσει τελείως το στήθος κι στο επόμενο γεύμα στο άλλο. Εγώ όμως νιώθω ότι θα εκραγω. Τον βάζω απ' τη μια μετά τον περιποίουμε (εκτός αν έχει κάνει κακά) και μετά συνεχίζω με την άλλη μεριά να αποσυμφοριθω,.... 

Αλλά δυσκολεύομαι με άλλα, που έχω το άλλο μου μικρό μέσα στο σπίτι και το κυνηγαω και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το συνδυασμό ώστε ένα δυο γεύματα να φευγουν πιο γρήγορα... Δε ξέρω έχω πελαγωσει με τα δυο... Έχω σκεφτεί μήπως υπάρχει κάτι που να τον βάζω σα μάρσιπο και να θηλάζει μόνος του :lol: υπάρχει άραγε; Με αυτό έχω στεναχωρηθεί που θα του το στρησω στο τέλος γιατί είμαι μόνη μου...

 

Πάντως θα τα καταφέρεις μην αγχώνεσαι λίγο στη αρχή θέλει επιμονη.

Πολλά έγραψα πάλι όρεξη να έχεις να διαβάζεις χαχαχαχα!

Κοριτσάκι μου να χαίρεσαι τα μωρά σου.Ειναι πολύ δύσκολο να θηλάζεις αποκλειστικά όταν έχεις κι άλλο μικρό να φροντίσεις.Κι εγώ κουράζομαι πολύ γιατί δεν κοιμάμαι αρκετά.Σκεφτικα να δίνω δικό μου με μπουκάλι κάποιο γεύμα για το βράδυ αλλά δεν ξέρω αν θα βοηθούσε κάπου.Εχω νοσοκομειακό θηλαστρο αλλά δεν έχω χρόνο να αντλήσω.Ολο λέω λίγο ακόμη και λίγο ακόμη να φτάσουμε στις στερεές...

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Dinakim είπε:

Καλημερα κ να σου ζησει το μωρο σου!!Εγω κ στις 3 καισαρικες δεν εδωσα καθολου ξενο κ μου κατεβηκε το γαλα κανονικοτατα!!!Τη 2η μερα το βραδυ συγκεκριμενα!Ειναι λογικο στην αρχη να θελει συνεχεια στηθος ειδικα αν ειναι μεγαλο μωρο!!

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές... Με. έχουν μπερδέψει... Ήρθε ο παιδιατρος κ έχει χασει  γραμμάρια 260 λέει κ να παίρνει σε κάθε γευμα λίγο ξένο... Μαι απογοήτευση... 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, nairobi είπε:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

Καλή μου μη το βλέπεις έτσι δε φταις εσύ για αυτό. Δεν είναι και τόσο τραγικό το ότι δίνεις ξένο γάλα αλλά σε καταλαβαίνω. Το θέμα είναι να είναι καλά το μωράκι,να μεγαλώνει φυσιολογικα. Μόνο αυτό! 

Πάντως να ξέρεις όσο ήμουν στο μαιευτήριο δε μπορούσα να το βρω και να θηλάσω το μωρό.δεν έπιανε την θηλή και δυσκολευόταν. Οπότε δώσαμε ξένο όσο ήμασταν εκεί και προσπαθούσα συγχρόνως και να το θηλάσω αλλά όχι επιτυχως. Με το που γυρίσαμε σπίτι ως δια μαγείας αυτό άλλαξε και θηλάζει μια χαρά. Κόψαμε τελείως το συμπλήρωμα και θηλάζει αποκλειστικα, έχει πάρει και βάρος και όλα πάνε καλά. Μην απογοητευεσαι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές... Με. έχουν μπερδέψει... Ήρθε ο παιδιατρος κ έχει χασει  γραμμάρια 260 λέει κ να παίρνει σε κάθε γευμα λίγο ξένο... Μαι απογοήτευση... 

Τα μωρα χανουν 7% περιπου του σωματικου τους βαρους τις πρωτες μερες. Δεν ειναο βαρος αλλα υγρα. Πχ εμενα γεννηθηκε 3430 κ μετα απο 48 ωρες ηταν 3200. Ο παιδιατρος τον ζυγισε και το μονο σχολιο ηταν μπραβο συνεχιστε να θηλαζετε. Εμεις διναμε απο μονοι μας λιγο συμπληρωμα (περιπου 40 μλ τη μερα ) γιατι ειχε ηδη ξεκινησει ικτερο τη δευτερη μερα και απλως δεν διαφωνησε.   Την τεταρτη μερα ηταν 3400 παλι. 
αυτο πληροφοριακα. Τωρα η παιδιατρος δεν ξερουμε τι μπορει να ειδε και να συστηνει συμπληρωμα, γιατι απο την αλλη ειναι κρισιμο να τρεφονται τα μωρα και να μην αφυδατωθουν. 
Μην απελπιζεστε παντως βρε κοριτσια! Δυστυχως οι παιδιατροι δεν ειναι υποστηρικτικοι στο θηλασμο. Υπαρχει ομως μια καλη λυση , να φερετε ενα παιδιατρο που ειναι και συμβουλος θηλασμου ταυτοχρονα και ετσι εχετε τη σιγουρια του γιατρου και την υποστηριξη του θηλασμου. Ειδικα για τις κοπελες που εχουν δωσει ηδη πολλα χρηματα σε ιδιωτικα μαιευτηρια και ισως εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, SasT είπε:

Τα μωρα χανουν 7% περιπου του σωματικου τους βαρους τις πρωτες μερες. Δεν ειναο βαρος αλλα υγρα. Πχ εμενα γεννηθηκε 3430 κ μετα απο 48 ωρες ηταν 3200. Ο παιδιατρος τον ζυγισε και το μονο σχολιο ηταν μπραβο συνεχιστε να θηλαζετε. Εμεις διναμε απο μονοι μας λιγο συμπληρωμα (περιπου 40 μλ τη μερα ) γιατι ειχε ηδη ξεκινησει ικτερο τη δευτερη μερα και απλως δεν διαφωνησε.   Την τεταρτη μερα ηταν 3400 παλι. 
αυτο πληροφοριακα. Τωρα η παιδιατρος δεν ξερουμε τι μπορει να ειδε και να συστηνει συμπληρωμα, γιατι απο την αλλη ειναι κρισιμο να τρεφονται τα μωρα και να μην αφυδατωθουν. 
Μην απελπιζεστε παντως βρε κοριτσια! Δυστυχως οι παιδιατροι δεν ειναι υποστηρικτικοι στο θηλασμο. Υπαρχει ομως μια καλη λυση , να φερετε ενα παιδιατρο που ειναι και συμβουλος θηλασμου ταυτοχρονα και ετσι εχετε τη σιγουρια του γιατρου και την υποστηριξη του θηλασμου. Ειδικα για τις κοπελες που εχουν δωσει ηδη πολλα χρηματα σε ιδιωτικα μαιευτηρια και ισως εχουν την οικονομικη δυνατοτητα για κατι τετοιο.

Στο βάρος του δικού σου μωρού είναι όλα πολύ πιο άνετα. Άλλο ένα μωράκι που από 3500 γίνεται 3200 και άλλο από 2500 2200. Παίζουν διάφορα όπως και ο ίκτερος που αναφέρεις. Εγώ πάντως δεν είδα οι παιδίατροι να μην είναι υπέρ του θηλασμού.και ο παιδίατρος της κλινικής και αυτή που ήρθε μετά να δει το μωράκι είναι πολύ υπέρ του θηλασμού και με παρότρυναν και βοήθησαν πολύ , παρά το άγχος για το βάρος που είχα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές... Με. έχουν μπερδέψει... Ήρθε ο παιδιατρος κ έχει χασει  γραμμάρια 260 λέει κ να παίρνει σε κάθε γευμα λίγο ξένο... Μαι απογοήτευση... 

Κοριτσάκι μου μην απογοητεύεσαι.Πόσα κιλά γεννήθηκε το μωράκι;Ο δικός μου γεννήθηκε 2900 έπιασε πολύ καλά από την αρχή και έχασε μόνο 80 γρμ.δεν με πόνεσε ποτέ κι επειδή είναι το δεύτερο που θηλαζω ήμουν πιο ήρεμη.Οποτε μου ήρθαν όλα εύκολα στην αρχή με το θηλασμο.Αν όμως  ήμουν στη θέση σου πιθανόν να έκανα ότι μου λέγανε στο μαιευτήριο.

Δεν μπορεί κάποιος έτσι απλά να σου πει να μην δώσεις συμπλήρωμα,μπορεί όντως να το χρειάζεται.Βαζε το κάθε φορά αρκετή ώρα στο στήθος και μετά δώσε λίγο συμπλήρωμα .Όταν πάτε σπίτι φέρε μια δική σου παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού ώστε να ξέρει τι κάνει και από κει αναλόγως πράττεις.Εννοειται το πιο σημαντικό είναι να είναι καλά το μωράκι και ακόμη είναι αρχή μπορείς να το γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό με ασφάλεια αλλιώς θα κάνεις μικτή διατροφή .


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...