Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Anna3 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, κάνεις ότι λένε οι γιατρόι μη σε αγχωνει και ξένο να πιει... Βάζει χέρια στο στόμα γιατί πεινάει.... Άστο πάνω σου να πιπιλαει για να κατευει το γάλα.τη δεύτερη μέρα εγώ την είχα αρχικά 20 λεπτά απ' τη μια 20 λεπτά απ' την άλλη μετά τον άφηνα μετά έκλαιγε και πάλι απ' την αρχή. Ώσπου έμεινε 4 ώρες πάνω μου και απλά αλλάζαμε σρηθος, μετά τον πήραν για τυπικές εξετάσεις έλειπε κάνα δυωρο καινοταν το ξαναφεραν πάλι αρχίσαμε με 20λεπτα στήθος 10λεπτα break  κλάμα και πάλι απ' την αρχή ώσπου πάλι πήγαμε σερί 4ωρο... Έκλαιγε αλλά δεν το έβαλα κάτω δε κοιμήθηκα καθόλου ζόμπι.... Ε τη τρίτη μέρα χλαπκιασε...

Τώρα δε ξέρω και εγώ πιο είναι το σωστό στο θηλασμό άλλοι λένε τον βάζεις στη μια μεριά να αδειάσει τελείως το στήθος κι στο επόμενο γεύμα στο άλλο. Εγώ όμως νιώθω ότι θα εκραγω. Τον βάζω απ' τη μια μετά τον περιποίουμε (εκτός αν έχει κάνει κακά) και μετά συνεχίζω με την άλλη μεριά να αποσυμφοριθω,.... 

Αλλά δυσκολεύομαι με άλλα, που έχω το άλλο μου μικρό μέσα στο σπίτι και το κυνηγαω και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το συνδυασμό ώστε ένα δυο γεύματα να φευγουν πιο γρήγορα... Δε ξέρω έχω πελαγωσει με τα δυο... Έχω σκεφτεί μήπως υπάρχει κάτι που να τον βάζω σα μάρσιπο και να θηλάζει μόνος του :lol: υπάρχει άραγε; Με αυτό έχω στεναχωρηθεί που θα του το στρησω στο τέλος γιατί είμαι μόνη μου...

 

Πάντως θα τα καταφέρεις μην αγχώνεσαι λίγο στη αρχή θέλει επιμονη.

Πολλά έγραψα πάλι όρεξη να έχεις να διαβάζεις χαχαχαχα!

Κοριτσια

ειλικρινά με συγκινησσυγκινησατε ολες... 

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την κατάθεση της εμπειρίας σας.... Είναι πολυ σημαντική για μένα... Θα απαντήσω σε μια μια ξεχωριστά μόλις μπορέσω.... Ειλικρινά σας ευχαριστω παρα πολυ ολες... Με βοηθήσατε πολυ.. Ευχομαι στην καθεμία τα καλυτερα.... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Elen_2 είπε:

Στο βάρος του δικού σου μωρού είναι όλα πολύ πιο άνετα. Άλλο ένα μωράκι που από 3500 γίνεται 3200 και άλλο από 2500 2200. Παίζουν διάφορα όπως και ο ίκτερος που αναφέρεις. Εγώ πάντως δεν είδα οι παιδίατροι να μην είναι υπέρ του θηλασμού.και ο παιδίατρος της κλινικής και αυτή που ήρθε μετά να δει το μωράκι είναι πολύ υπέρ του θηλασμού και με παρότρυναν και βοήθησαν πολύ , παρά το άγχος για το βάρος που είχα.

Η εμπειρια μου με τους παιδιατρους, ανεξαρτητως επιστημονικης τους επαρκειας, ειναι οτι δεν γνωριζουν σε βαθος τα του θηλασμου ολοι. Γι αυτο αναγκαστηκα στο πρωτο μου και αλλαξα πεντε παιδιατρους (ειχα υπερπαραγωγη και μου προτειναν ολοι με το καλημερα συμπληρωμα επειδη δεν τα καυαφερνα υποτιθεται ενω το μωρο επαιρνε φουλ βαρος). Προφανως ολοι κρινουν απο τις δικες τους εμπειριες. Οπως ειπα βεβαια σε μωρο που χανει βαρος , η παιδιατρος δεν ξερουμε τι μπορει να ειδε και να συστηνει συμπληρωμα, γιατι απο την αλλη ειναι κρισιμο να τρεφονται τα μωρα και να μην αφυδατωθουν. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είναι λίγο δύσκολο με τον θηλασμό γιατί δεν ξέρεις κ ποσό πίνει.. αλλά το μόνο σίγουρο είναι όσο περισσότερο στο στήθος.  Κ μην αισθάνεστε τύψεις αν δώσετε και σκόνη, σημασία έχει το μωρό να είναι χορτάτο κ να παίρνει βάρος.  @Christine. S μπορεί τώρα που είναι αρχή να θέλει να πάρει λίγο βάρος η παιδίατρος κ στο πρότεινε.  Το να δίνεις ένα γεύμα σκόνη δεν είναι κακό!! Ούτε σύγχυση παθαίνει ούτε τίποτα.  Εγώ από επιλογή στον γιο μου έδινα το απόγευμα γτ τότε ένιωθα ότι δεν χόρταινε από μένα κ αργότερα μου το έκοψε μόνος του. 

 Επίσης κορίτσια  Μην είστε τόσο φανατικές με τον αποκλειστικό θηλασμό κ κάνετε κοπέλες που δίνουν κ ξένο να νιώθουν άσχημα. Δεν είναι τραγικό!!! Όπως μπορεί η καθεμία..

@Anna3 πραγματικά μπράβο με 2 μωρά στο σπίτι κ χωρίς βοήθεια ?? ήρωας  !! Έγω αν με το καλό γεννήσω κ πάνε Όλα καλά, Θα σκεφτώ το βράδυ να δώσω ένα γεύμα ξένο για να χορταίνει κ να κοιμάται κ να κοιμηθώ κ εγω λιγάκι.. Θα δούμε

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Μανούλα Σεπτεμβρίου κι εγώ (ΠΗΤ 29/9) σας διαβάζω από την αρχή αλλά μέχρι τώρα δεν είχα φτιάξει profil να μιλήσω.. σε όσες γέννησαν να σας ζήσουν τα μωράκια! Όλες μοιραστηκατε τις εμπειρίες σας με πολύ όμορφο τρόπο κ τώρα βλέπω πως υποστηρίζετε η μία την άλλη στο θηλασμό κ σας χαίρομαι!! @ada32υπομονη κ από ότι κατάλαβες δεν είσαι η μόνη/τελευταία!

Μια ερώτηση για όσες γεννησατε στο Ρέα.. Αν δε πάει κάποια με ραντεβού (σπάσουν τα νερά) τι γίνεται με το τεστ κορονοιου; Βγαίνουν άμεσα τα αποτελέσματα;; Ο σύζυγος παρέμεινε κοντά ή δεν τον αφήνουν ώσπου υπάρχει αρνητικό τέστ;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thaliamp είπε:

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

Βρε μη στεναχωριέσαι.... Είναι αυτό που έχουμε πει όλοι κατά καιρούς εδώ χαρούμενη μαμά χαρούμενο παιδί ... Μη στεναχωριέσαι αν χαλαρώσεις μπορεί και να προκύψει αλλά μη σκας και αν δε γίνει... Εγώ γέννησα από επιλογή με καισαρική  επειδή φοβόμουν πολύ ,με κραξάνε πολλοί. Αλλά αυτό τι σημαίνει ότι δεν αγαπάω τα παιδιά μου η ότι δε θέλω το καλό τους. Το πρώτο το θήλασα 3 μήνες και από την αρχή συνδυαστικα  με σκονογαλα. Μια χαρά κοριτσαρος ειναι . Μη στεναχωριέσαι κάνεις κακό και σε εσένα και στο μωρό σου και μετά από καιρό θα λες κοίτα για τι εσκαγα και πόσες στιγμές έχασα!!!! Σίγουρα κάνει καλό ο θηλασμός αλλά από το να πεθανουμε καλύτερα χορτάτο και εμείς δίπλα τους γερές ψυχολογικά κ σωματικα !!! 

Έτσι για να ευθυμισουμε ....έκανα ψες βόλτα το μπεμπακι με το καρότσι και για καλή μου τύχη έπεσα σε γειτονισα "ξεφουσκώσει ε;; Αλλά πάλι είσαι..." λέω σας είχαμε πριν να μας κραζατε και τώρα......

Και ακολουθούν όλες οι  αναμενόμες ερωτήσεις και ανάλογα τι θα απαντήσεις τρως τη καμπάνια...

Δε το λέω τυχαία όλα αυτά μας βάζουν σε μια διαδικασία.τυψεων και στεναχώριας... Μέχρι και εγώ λέω μωρέ μήπως έπρεπε να προσπαθήσω φυσιολογικα; 

Αλλά όχι το παν είναι να χαμογελάμε εμείς και τα μπεμπακια μας.!!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

Καταρχάς είσαι τρελή να αγχώνεσαι για τομ θηλασμό!! Έλεος!!

Παλεψες,δε σου βγαίνει,τέλος!! Ωραιότατες επιλογές σε έτοιμο υπάρχουν!!

Απλά η προσωπική μου συμβουλή μόνο κ μόνο γτ τώρα είσαι ευάλωτη συναισθηματικα κ δε θέλω να το μετανιώσεις μετά ,ξεκινά μια καλή μικτή διατροφή κ χαζό πάλευε να θηλάζεις ώστε να μη κοπεί κ το γάλα αμέσως αλλά να είσαι κ ήσυχη πως τρώει καλά το παιδάκι σου για να μην αγχώνεσαι κ είτε θα δεις πως σπίτι θα ηρεμήσεις ,θα βρεις τους ρυθμούς σου κ θα συνεχίσεις μικτή ή θα παλέψεις ακόμη κ για αποκλειστική μετα ή θα βεβαιωθείσ ότι δεν είσαι καλά με τον θηλασμό κ θα τον κόψεις τελείως με τα υπέροχα χαπακια κ θα είσαι μιααα χαρααα κοριτσάκι μου!!

Όσο για το τι θα κάνεις με το μωρό εδώ αγχώνομαι εγώ που δεν έχω ακόμη γεννήσει..αλλά θα κάνουμε ότι κάθε μανούλα,θα βρούμε τη δύναμη να είμαστε πάντα εκεί για ότι χρειαστεί!! Σιγά σιγά κ μέρα με τη μέρα θα βρεις τα πατήματα σας ..θα έχεις μια βοήθεια στην αρχή ώστε να μην αγχωθεις πολύ? Πχ μαμά /πεθερά?

Just now, Anna3 είπε:

Βρε μη στεναχωριέσαι.... Είναι αυτό που έχουμε πει όλοι κατά καιρούς εδώ χαρούμενη μαμά χαρούμενο παιδί ... Μη στεναχωριέσαι αν χαλαρώσεις μπορεί και να προκύψει αλλά μη σκας και αν δε γίνει... Εγώ γέννησα από επιλογή με καισαρική  επειδή φοβόμουν πολύ ,με κραξάνε πολλοί. Αλλά αυτό τι σημαίνει ότι δεν αγαπάω τα παιδιά μου η ότι δε θέλω το καλό τους. Το πρώτο το θήλασα 3 μήνες και από την αρχή συνδυαστικα  με σκονογαλα. Μια χαρά κοριτσαρος ειναι . Μη στεναχωριέσαι κάνεις κακό και σε εσένα και στο μωρό σου και μετά από καιρό θα λες κοίτα για τι εσκαγα και πόσες στιγμές έχασα!!!! Σίγουρα κάνει καλό ο θηλασμός αλλά από το να πεθανουμε καλύτερα χορτάτο και εμείς δίπλα τους γερές ψυχολογικά κ σωματικα !!! 

Έτσι για να ευθυμισουμε ....έκανα ψες βόλτα το μπεμπακι με το καρότσι και για καλή μου τύχη έπεσα σε γειτονισα "ξεφουσκώσει ε;; Αλλά πάλι είσαι..." λέω σας είχαμε πριν να μας κραζατε και τώρα......

Και ακολουθούν όλες οι  αναμενόμες ερωτήσεις και ανάλογα τι θα απαντήσεις τρως τη καμπάνια...

Δε το λέω τυχαία όλα αυτά μας βάζουν σε μια διαδικασία.τυψεων και στεναχώριας... Μέχρι και εγώ λέω μωρέ μήπως έπρεπε να προσπαθήσω φυσιολογικα; 

Αλλά όχι το παν είναι να χαμογελάμε εμείς και τα μπεμπακια μας.!!!!

Ααααα αυτό που το παίζουμε ανοιχτομυαλες όλες κ μόλις έχουμε ευκαιρία κατηγορουμε ανοιχτά ή με υπόνοιες επιλογές της κάθε γυναίκας όπως καισαρική/φυσιολογικο ή θηλασμό/ξένο με ΕΞΟΡΓΙΖΕΙ!! Κ να πρέπει δλδ να νιώθει η λεχώνα ότι πρέπει κ να απολογηθεί?? Θα τρελαθώ δλδ!! Έλεος!!

Κ το λέω παρότι εγώ θέλω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ,μα τόσο πολύ να γεννήσω φυσιολογικα ώστε να το νιώσω όσο περισσότερο γίνεται στο τέρμα κ φυσικά μετά να θηλάσω κ να νιώθω ότι δίνω από μέσα μου ότι καλύτερο έχω κ μπορώ για το μωρό μου ΑΛΛΑ δε περιορισα ποτέ το μυαλό μου σε αυτές τις επιλογές!! Αυτά είναι τα θέλω μου μεν αλλά κυρίαρχο λόγω για το αν θα τα καταφέρω έχει η ΨΥΧΟΛΟΓΊΑ μου κ φυσικά η υγεία του παιδιού!

Οπότε καλύτερα εξ αρχής να μην έχουμε τις τρελές απαιτήσεις κ προσδοκίες κ αν αφήνουμε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά!!

Όλες θα τα καταφέρουμε άψογα,η κάθε μία με τον δικό της μοναδικό τρόπο!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, nairobi said:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να σου ζησει Θαλεια μου!! Γερος και δυνατος!!! 

 

Κοριτσια εξαφανιστηκα! Δεν ειμαι καλα ψυχολογικα! Εδωσα ξενο στο μωρο λογω ικτερου!! Δεν ηθελα αλλα μου το πλασαραν ως η μονη λυση για να φυγει ο ικτερος! Θηλασα λιγες μερες ελαχιστες φορες!! Δεν επιανε και ποτε εντελως καλα! Παντα του ξεγλιστρουσε η θηλη! Μαλακωνει και γινεται επιπεδη δεν ξερω τι να πω!! Τωρα αντλω με ενα οικιακο θηλαστρο κ αυριο θα νοικιασω νοσοκομειακο για να δω τι αλλο κπορει να γινει! Το μωρο εχει παθει συγχυση θηλων! Δεν θελει να μπει στηθος 3 μερες τωρα! Βγαζω ισα ισα 100ml το πολυ τη μερα και του τα δινω!! Ειμαι απογοητευμενη!! Με εχει παρει απο κατω!! Και ολο κλαιω!! Εχω τη μαμα και τον συζυγο για βοηθεια!!! Αλλα νιωθω ενα κενο!!! Μου κλεψανε κατι πολυτιμο!!! Δεν ηταν η μονη λυση το ξενο γαλα!! Μπορουσα να το σωσω με περισσοτερη καθοδηγηση!!! Δεν ξερω δεν θελω να πω αλλα!!! Ειμαι πολυ πληγωμενη!! 

Συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε!!! Λυπαμαι που δεν ημουν στη συζητηση να σας ευχηθω και εχασα τοσες σελίδες!! 

Αγάπη μ καταλαβαίνω πώς νιώθεις κ στεναχωριέμαι κι εγώ μαζί σου. Σ έχει πάρει από κάτω αλλά όπως είπαν κ τα κορίτσια είναι νωρίς κ μπορείς να θηλάσεις κ ας του έδωσαν ξένο. Πολλά μωράκια πήραν ξένο, πολλά μωράκια δεν έπιαναν το στήθος στην αρχή κ μετά θήλασαν αποκλειστικά. Μην αποθαρρύνεσαι. Βάζε το μωρό συνέχεια όσο μπορείς στο στήθος κι ας μην τρώει. Θα πιάσει κάποια στιγμή. Μίλα κ με μία σύμβουλο θηλασμού και θα σε κατευθύνει. Όλα θα πάνε καλά να είσαι σίγουρη και όλο αυτό θα είναι απλά μια κακή εμπειρία.

Όσο για τις θηλες πάλι θα σε βοηθήσει η σύμβουλος. Ίσως να βολέψει να πάρεις ψευδοθηλή για λίγο. Μπορεί και το μωρό να στις βγάλει έξω, ή να βοηθήσει η ψευδοθηλή. Κοχύλια έχεις δοκιμάσει; Κάπου είχα ακούσει ότι βοηθάνε και στο σχηματισμό της θηλής. Ρώτα κάποια σύμβουλο θηλασμού και θα σε βοηθήσει σε όλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

Αγαπη μου γλυκειά μην στεναχωριέσαι όλα θα γίνουν.Θα πάτε σπίτι σας και θα βρείτε τους ρυθμούς σας.Παρε αγκαλίτσα το μπεμπακο σου,χάιδεψε τον,μύρισε τον,νανούρισε τον κι όλα θα πάνε καλά.Αυτος τη μανούλα του θέλει.Αν θέλεις βάλε τον στο στήθος σου και μετά δώσε του μπουκάλι η μην τον βάζεις και καθόλου,όπως νιώθεις.Αν θέλεις μίλησε πρώτα με μια σύμβουλο θηλασμού και πάρε την απόφαση σου.Εχεις ακόμη χρόνο...Ότι και να αποφασίσεις το μωράκι σου θα σε λατρευει:wub:

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Thaliamp said:

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

Με τι έχεις πρόβλημα αγάπη; Πονάνε οι θηλές σου; Δεν πιάνει το μωρό; Μην πελαγώνεις για όλα υπάρχει λύση. Εμένα στην αρχή είχαν ερεθιστεί πολύ οι θηλές μου και είχαν ματώσει, έκλαιγα και έλεγα στον άντρα μου δε μπορώ, αλλά τελικά βρήκα λύσεις και τα κατάφερα. Από την 5η-6η μέρα είμαστε οκ. Και μία φίλη μου που της τα’πα είχε το ίδιο θέμα και έκλαιγε έδινε το μωρό στον άντρα της και του’λεγε πάρτο δε μπορώ δώς του μπουκάλι, και της έλεγε αυτός κάνε υπομονή και τελικά μετά από 1-2 εβδομάδες ήταν οκ. Και η αδερφή μου τα ίδια της είχαν ερεθιστεί οι θηλές, πέτρωσε το στήθος της, ανέβασε πυρετό, έσφιγγε τα δόντια θήλαζε και έκλαιγε και μετά από 1-2 βδομαδες πέρασε και θήλαζε 2μιση χρόνια.

Πες μας τι πρόβλημα έχεις μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε όλες τα ίδια περνάμε, και πάνω απόλα μη σε παίρνει από κάτω λύσεις υπάρχουν στην τελική εσύ να είσαι καλά

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Thaliamp είπε:

Κοριτσια πως είστε????Εγώ δεν έχω καθόλου καλή ψυχολογία....δεν ξέρω ζοριζομαι με το θηλασμό πολύ.Ο άντρας μου, μου λέει να το αφήσω κ αυτό σκέφτομαι να κάνω.απλα αύριο βγαίνουμε κ είμαι πελαγωμενη κλαίω και σκέφτομαι τι θα κάνω με το μωρό στο σπίτι.

Αχ ποσο σε καταλαβαινω...ΟΡΜΟΝΕΣ ειναι κοριτσακι μου γλυκο κ κανουν τα παντα να σου φαινονται βουνο...Κ εγω στο πρωτο καθε μερα εκλαιγα..οσο για τον θηλασμο αν ΕΣΥ θελεις να το προσπαθησεις καντο!Μη σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι..Αν νιωθεις οτι σε καταβαλει δωσε ξενο κ παλι ολα καλα!!

  • Μου αρέσει 4

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια όλες..  θα έρθει η μαμά μου για βοήθεια τις πρώτες μέρες....γιατί κ ο άντρας μου θα δουλεύει....κ δεν θέλω να είμαι τελείως μόνη μου μιας κ δουλεύει πολλές ώρες!!!Απλά ίσως τα περίμενα αλλιώς τα πράγματα στο μυαλό μου κ δεν ήρθαν βέβαια αυτά δεν τα υπολογίζουμε...!!!Το πρόβλημα με το θηλασμό είναι ότι πονάει πολύ το στήθος μου οι ρώγες μου αλλά κ το μωρό εκνευριζεται δεν κάθεται καθόλου....αλλά είναι κ η ψυχολογία μου άσχημη κ δεν έχω την υπομονή τη διάθεση δεν ξέρω να προσπαθήσω....ενώ από την άλλη στεναχωριέμαι που δινω ξένο....άντε να βγάλεις άκρη.....νομίζω πως όλα ξεκίνησαν από τη γέννα...έπαθα μεγάλο σοκ..κ στεναχωριέμαι γιατί δεν νιώθω χαρούμενη για το μωρό. Ελπίζω αύριο που θα πάω σπίτι μου να νιώσω καλύτερα κάπως... ευχαριστω όλες για τη συμπαράσταση!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Gi@nn@ είπε:

Καλησπέρα!! Μανούλα Σεπτεμβρίου κι εγώ (ΠΗΤ 29/9) σας διαβάζω από την αρχή αλλά μέχρι τώρα δεν είχα φτιάξει profil να μιλήσω.. σε όσες γέννησαν να σας ζήσουν τα μωράκια! Όλες μοιραστηκατε τις εμπειρίες σας με πολύ όμορφο τρόπο κ τώρα βλέπω πως υποστηρίζετε η μία την άλλη στο θηλασμό κ σας χαίρομαι!! @ada32υπομονη κ από ότι κατάλαβες δεν είσαι η μόνη/τελευταία!

Μια ερώτηση για όσες γεννησατε στο Ρέα.. Αν δε πάει κάποια με ραντεβού (σπάσουν τα νερά) τι γίνεται με το τεστ κορονοιου; Βγαίνουν άμεσα τα αποτελέσματα;; Ο σύζυγος παρέμεινε κοντά ή δεν τον αφήνουν ώσπου υπάρχει αρνητικό τέστ;;

Οπότε περιμένουμε μαζί!!! Λογικά είσαι 38η εβδομάδα?? Θα πας φυσιολογικά? 

Just now, Thaliamp είπε:

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια όλες..  θα έρθει η μαμά μου για βοήθεια τις πρώτες μέρες....γιατί κ ο άντρας μου θα δουλεύει....κ δεν θέλω να είμαι τελείως μόνη μου μιας κ δουλεύει πολλές ώρες!!!Απλά ίσως τα περίμενα αλλιώς τα πράγματα στο μυαλό μου κ δεν ήρθαν βέβαια αυτά δεν τα υπολογίζουμε...!!!Το πρόβλημα με το θηλασμό είναι ότι πονάει πολύ το στήθος μου οι ρώγες μου αλλά κ το μωρό εκνευριζεται δεν κάθεται καθόλου....αλλά είναι κ η ψυχολογία μου άσχημη κ δεν έχω την υπομονή τη διάθεση δεν ξέρω να προσπαθήσω....ενώ από την άλλη στεναχωριέμαι που δινω ξένο....άντε να βγάλεις άκρη.....νομίζω πως όλα ξεκίνησαν από τη γέννα...έπαθα μεγάλο σοκ..κ στεναχωριέμαι γιατί δεν νιώθω χαρούμενη για το μωρό. Ελπίζω αύριο που θα πάω σπίτι μου να νιώσω καλύτερα κάπως... ευχαριστω όλες για τη συμπαράσταση!!!!

Συμφωνώ με τα κορίτσια πιο πάνω. Οι ορμόνες κάνουν παρτυ..Δεν τράβηξες κ λίγα βρε Θάλεια μου.. χαλάρωσε όσο μπορείς κ κανε ότι σε κάνει να νιώθεις καλά . Αν δεν μπορείς , δώσε ξένο κ μετά βάλε τον στο στήθος για να έχει κ τν αίσθηση του στήθους.  Βάλε κρέμα στο στήθος,μια κοπέλα είχε αναφέρει μια πολυ καλή κρεμα εδώ που είπε ότι έκανε δουλειά,ψευδοθηλες Μήπως σε βοηθήσουν? Αν έχεις την δυνατότητα , πάρε μια σύμβουλο θηλασμού, Ίσως σε βοηθήσει.  Έχεις κ μεγάλο μωρό κ θα πεινάει σίγουρα πολύ. 

Αλλά κ ξένο να δώσεις , Δεν κάνεις κάτι κακό.  Αν δεν μπορείς με τον θηλασμό , Δεν έγινε κ κάτι.  Είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο, το σημαντικό είναι να είναι καλά το μωρό κ να χορταίνει κ εσύ να νιώθεις καλά.Και φυσικά να δεχτείς βοήθεια στο σπίτι , εφόσον θα έχεις την μαμά  σου , Να κοιμάσαι με το μωρό για να ξεκουράζεσαι και θα βρείτε τους ρυθμούς σας. 

  • Μου αρέσει 3

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Οπότε περιμένουμε μαζί!!! Λογικά είσαι 38η εβδομάδα?? Θα πας φυσιολογικά? 

 

Διανύω τη 39η.. ναι αν όλα πάνε καλά θα γεννήσω φυσιολογικά. Για αυτό κ το άγχος μου με το τέστ. Εσύ;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας παρακολουθώ από την αρχή,αλλα σημερα ένιωσα την ανάγκη να γράψω και εγώ καθώς ειμαι πολύ προβληματισμενη και αγχωμένη! Ειμαι 39+3 και ΠΗΤ 23/9 είχα επισκεψη σήμερα στον γιατρό και μου λέει πως είμαι σχεδόν 40 εβδομάδων και ηθελε να δει αν εχω διαστολή, όποταν με έλεγξε κολπικά με το χέρι,αλλα δεν παρέμεινε μόνο να δει αν εχω διαστολή,μου είπε πως θα με βοηθησει λιγάκι με το χέρι να με κάνει να γεννήσω οποταν εβαλε δυνατά το χέρι βαθυα,δεν περιγράφω τον πόνο! Λέει ξέρω πονάς αλλά πρέπει να σε βοηθήσω είσαι  σχεδον 40 εβδομαδων,εχω διαστολή 2 είπε. πιστεύω πως εχω ακομα περιθώριο και ειμαι της αποψης οτι δεν χρειάζονται τέτοιες παρεμβασεις,επισης μου είπε πως θα δω λίγο αίμα και είναι φυσιολογικο,ειδα αίμα και τωρα νιώθω σαν να έχω πόνους περιόδου. Μου είπε θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα  εκτός κι αν σπάσουν τα νερά μου η εχω πόνους καθε 2-3 λεπτα. Πια η άποψη σας; Ηταν φυσιολογικό αυτό που έκανε; Ως τώρα ημουν θετική με τον φυσιολογικό τοκετο αλλά μετά από αυτο φοβάμαι πολύ και οσο πλησιάζει η ωρα φοβάμαι δεν θελω τέτοιον πόνο με παρεμβάσεις χεριών! Επίσης των ρώτησα αν στον τοκετό θα κάνουμε επισκληρίδειο,μου λέει θα το δούμε με τον αναισθησιολογο. Έχω μπερδευτεί τοσο πολύ που δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...