Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Κοριτσια πραγματικα ειναι στεναχωρο να μην πηγαινει ο θηλασμος οπως τον εχουμε φανταστει αλλα οπως ειπε κ καποια κοπελα πιο πανω δεν ειναι παντα ευκολος..κ θα προσθεσω οτι δεν ειναι κ το σημαντικοτερο!Το σημαντικοτερο ειναι η ηρεμη κ χαρουμενη μαμα κ το χορτατο μωρο!Εγω αναγκαστηκα κ εδωσα χθες το βραδυ κ σημερα το μεσημερι λιγο ξενο στο μωρο μετα το θηλασμο γιατι ειχα πελαγωσει...ειχα τη μεγαλη που επρεπε να τη βοηθησω με το διαβασμα,τη μεσαια που τριγυρναγε στα ποδια μου γιατι βαριοτανε κ το μωρο στο στηθος να μην το αφηνει..ε,δεν αντεξα...ενιωσα να κλαταρω κ της εδωσα ξενο κ κοιμηθηκε κ ηρεμησε κ εκεινη κ εγω...

Κ να σημειωσω οτι θηλασα την πρωτη μου κορη 25 μερες κ τη δευτερη 5.5 μηνες...κ δοξα τω Θεω ειναι κ οι δυο υγιεστατες,πανεξυπνες(κουκουβαγια:D)κ μην τις ματιασω καμια τους δεν αρρωσταινει ευκολα...Αυτα για να μην τρελαινομαστε!!!

  • Μου αρέσει 3

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Christine. S είπε:

Εγώ τα πάω χάλια... Φυσιολογικά ή με. Καισαρική;;;θυμισε μου;;;;

Δεν έχω κατεβάσει γάλα και το παιδι πειναει....  Κια. Πρέπει να. Δώσω ξένο συμφωνα με. την παιδιατρο.... 

 

Κορίτσια μια απογοήτευση κ κλάμα... 

Σήμερα ήρθε η δική μας παιδιατρος που είχε διαφωνήσει με τον παιδιατρο του μαιευτηριου να δίνουμε ξένο γάλα σε κάθε γευμα μετά το δικό μου και επειδή το μωρό ήπιε μπροστά της 50 ml ξένο και στην κυριολεξία το ρουφήξει, μας είπε να του δίνουμε ξένο 40 ml πρωί μεσημέρι και βράδυ.... Είπε ότι απομακρυνόμαστε βέβαια από τον αποκλειστικό θηλασμό, εγώ απλά τον διέγραψα από το μυαλό μου κ έσφιγγα τα δόντια μου να μη κλάψω.... 

Πράγματι το παιδι πεινουσε... Μου είπε επίσης ότι δεν έχει νόημα να αφήνω το παιδι πανω απο 15-20 λεπτά στο στήθος γιατί το κανει πιπιλα ενώ εγώ το αφήνω και μισάωρο στο κάθε στήθος... Επίσης επειδή καθισε μια ώρα μας ειδε κ αυτή ότι το παιδι δυσκολεύεται να πιει είτε Γιατί δεν έχω πολυ είτε αποκοιμάται επειδή δεν κατεβαίνει ευκολα και σταματα την προσαπθεια...... 

Πραγματικά εν ξέρω τι νόημα έχει να δίνω πρωο μεσημέρι βράδυ ξένο κ εγώ να προσπαθω τις άλλες φορές.... Αφου δεν προκςιται ποτε να καλυψω τα 120 ml του ξένου.... 

Σε ευχαριστώ για τις ιδέες! Να είσαι καλά!!!! 

Φυσιολογικά κορίτσι μου....τι να πω υπομονή κ σε σένα!!!!

3 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Θαλεια μου καταρχάς να σας ζησει!

Εχω χαθεί πλέον, αλλά κι εγώ δεν είμαι καλά...

Έχω τεραστιο θέμα ψυχολογικό, και μου έχει βγει απογοήτευση και επιθετικότητα στον άνδρα μου, ίσως γιατί δεν έχω καμία απολύτως βοήθεια από την πρώτη ημέρα και δεν προβλέπεται (αυτό με τρελαίνει περισσότερο)...

Αλλα... προσπαθώ παρά πολύ, και σκέφτομαι τι δώρο είναι η ίδια η μικρούλα μου! 
Αν δεν μπορείς να θηλάσεις, να δώσεις φόρμουλα! Μην αφήνεις την κακή ψυχολογία να σε τσακίσει. Η κούραση είναι μεγάλη και οι ορμόνες μας στα ύψη...

ειπες ότι ζορίστηκες πολύ στη γέννα και μπορώ να σε καταλάβω. Εγώ σοκαρίστηκα όσο δεν φαντάζεσαι με το ότι η μικρή μπήκε απευθείας στην εντατική που έκανα ένα 24ωρο σχεδόν να μιλήσω! Αυτό πιστεύω με τσακισε σε συνδυασμό με μια συμπεριφορά του άνδρα μου που με απογοήτευσε... Αλλά κάθε μέρα προσπαθώ να είμαι καλύτερα!

Μην αφήνεις τίποτα να σε πάρει από κάτω! 
Να θυμάσαι το εξής:

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΛΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

Είναι δύσκολα για σένα κ χωρίς βοήθεια....νομίζω οι άντρες μας πρέπει όσο μπορούν να βοηθάνε κ να έχουν κατανόηση αλλιώς δεν βγαίνει με τίποτα έτσι νιωθω!!!!κ ο δικός μου δουλευει πολλές ώρες.... ψυχολογικά κ εγώ χάλια φοβερές μεταπτώσεις...μια κλαίω μια έχω νεύρα.....κ νομίζω πως αν κ κατέβηκε το γάλα μάλλον θα καταλήξω μόνο σε φόρμουλα αν κ είναι πολύ κουραστικό κ αυτό...γιατί δεν έχω την υπομονή να προσπαθήσω κ τη ψυχολογία!!!!!!

Κορίτσια από κούραση πως τα πάτε????μόνο εγώ νιώθω έτοιμη να πέσω κάτω στη κυριολεξία????δεν έχω κουράγιο ούτε μπάνιο να κάνω....νιώθω τελειως εξαντλημενη....κ είμαι κ άυπνη βέβαια φουλ...όταν κοιμάται ο μικρός έχω υπερένταση κ δεν κλείνει το μάτι με τίποτα....επίσης δεν έχω καθόλου όρεξη για φαγητό.... πραγματικά προσπαθώ να φαω.πως τα καταφέρνετε?????

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, didi2 είπε:

Θαλεια μου καταρχάς να σας ζησει!

Εχω χαθεί πλέον, αλλά κι εγώ δεν είμαι καλά...

Έχω τεραστιο θέμα ψυχολογικό, και μου έχει βγει απογοήτευση και επιθετικότητα στον άνδρα μου, ίσως γιατί δεν έχω καμία απολύτως βοήθεια από την πρώτη ημέρα και δεν προβλέπεται (αυτό με τρελαίνει περισσότερο)...

Αλλα... προσπαθώ παρά πολύ, και σκέφτομαι τι δώρο είναι η ίδια η μικρούλα μου! 
Αν δεν μπορείς να θηλάσεις, να δώσεις φόρμουλα! Μην αφήνεις την κακή ψυχολογία να σε τσακίσει. Η κούραση είναι μεγάλη και οι ορμόνες μας στα ύψη...

ειπες ότι ζορίστηκες πολύ στη γέννα και μπορώ να σε καταλάβω. Εγώ σοκαρίστηκα όσο δεν φαντάζεσαι με το ότι η μικρή μπήκε απευθείας στην εντατική που έκανα ένα 24ωρο σχεδόν να μιλήσω! Αυτό πιστεύω με τσακισε σε συνδυασμό με μια συμπεριφορά του άνδρα μου που με απογοήτευσε... Αλλά κάθε μέρα προσπαθώ να είμαι καλύτερα!

Μην αφήνεις τίποτα να σε πάρει από κάτω! 
Να θυμάσαι το εξής:

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΛΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΕΣΥ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

Αχ αυτοί οι άντρες.. Κ εγώ τα είχα πάρει μαζί του όταν γέννησα αλλά κ τώρα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.. πραγματικά κάποιο ι δεν καταλαβαίνουν.  Αν είναι το πρώτο σου,θα βρείτε εύκολα του ς ρυθμούς σας μην ανησυχεις κ χωρίς βοήθεια.  Μετά το 40μερο θα είσαι οκ. Λιγάκι υπομονή θελει !

Just now, Thaliamp είπε:

Φυσιολογικά κορίτσι μου....τι να πω υπομονή κ σε σένα!!!!

Είναι δύσκολα για σένα κ χωρίς βοήθεια....νομίζω οι άντρες μας πρέπει όσο μπορούν να βοηθάνε κ να έχουν κατανόηση αλλιώς δεν βγαίνει με τίποτα έτσι νιωθω!!!!κ ο δικός μου δουλευει πολλές ώρες.... ψυχολογικά κ εγώ χάλια φοβερές μεταπτώσεις...μια κλαίω μια έχω νεύρα.....κ νομίζω πως αν κ κατέβηκε το γάλα μάλλον θα καταλήξω μόνο σε φόρμουλα αν κ είναι πολύ κουραστικό κ αυτό...γιατί δεν έχω την υπομονή να προσπαθήσω κ τη ψυχολογία!!!!!!

Κορίτσια από κούραση πως τα πάτε????μόνο εγώ νιώθω έτοιμη να πέσω κάτω στη κυριολεξία????δεν έχω κουράγιο ούτε μπάνιο να κάνω....νιώθω τελειως εξαντλημενη....κ είμαι κ άυπνη βέβαια φουλ...όταν κοιμάται ο μικρός έχω υπερένταση κ δεν κλείνει το μάτι με τίποτα....επίσης δεν έχω καθόλου όρεξη για φαγητό.... πραγματικά προσπαθώ να φαω.πως τα καταφέρνετε?????

Για κάποιες γυναίκες είναι λίγο δύσκολα Δυστυχώς στην αρχή.  Να κάνεις ότι θα σε κάνει να νιώθεις καλά, το μόνο καλό με την φόρμουλα είναι η νύχτα που πρέπει να σηκωθείς να έχεις έτοιμο πλύμενο μπιμπερό ,να ζεστάνεις το νερό κτλ.ενω με τον θηλασμό απλά τον παίρνεις στο κρεβάτι κ περιμένεις να πιει κ να κοιμηθεί.  

Πάρε τον γυναικολόγο σου μήπως σου δώσει βιταμίνες για ενδυνάμωση .

Έγω δεν είχα τέτοια αισθήματα τότε θυμάμαι , Μόνο την κούραση κ τα νεύρα μου με τον άντρα μου που ερχόταν αργά.  Μετά το 40μερο όμως που κοιμόταν το μωρό 4-5 ώρες σερί ήμουν καλά. 

2 ώρες πρίν, Anna3 είπε:

Όχι μωρέ αν ήταν θα είχε ξεκινήσει δε νομίζω να άλλαζε κάτι αν καθίσουν όρθια καλύτερα που κοιμήθηκες!!! Μάζευε δυνάμεις και όταν μπεις για γέννα απόλαυσε τη περιποίηση με δύο εγώ δε προλαβαίνω να φάω ήδη έχω χάσει 12κιλα από τη μέρα που γέννησα (και έχω μια βδομάδα στο σπίτι μόνο....!!!!)και φαεεε και απόλαυσε στην αγκαλιά σου το μικρουλι σου μετά απλά το έχεις αγκαλιά για να φάει και.μετα τρέχεις... Εκεί να δείτε τύψεις που με πιάνουν....

 

Το είχα.παθει και εγώ αυτό στο πρώτο γιατί θεωρούμε δεδομένο ότι θα βοηθάνε αλλά ... Θεωρούν ότι βοηθάνε είναι ένα περίεργο πως το έχουν στο μυαλό τους ... Και όταν ακούς να σου λέει απαπα πτώμα είμαι σου έρχεται να τον πνίξεις χαχαχα

Απλά πάρε απόφαση ότι είσαι μόνη σου χωρίς να έχεις προσδοκίες και ότι κάνει ας είναι καλοδεχουμενο... Γιατί είναι αυτό που λες κούραση +ορμόνες=#@ ΤΡΕΛΑ.... Όλοι πιστεύουν ότι αφού γεννήσες δεν έχεις ανάγκη. 

Και εγώ μέσα στις τύψεις είμαι όλη μέρα μια με τη μικρή που τη σταμάτησα σχολείο αλλά δεν έχω επιλογή και όσο πήγαινε ήταν τόσο χαρούμενη... Μια με το μικρό που δεν τον έχω όπως το πρώτο ούτε αγκαλιες ούτε φιλία τόσο όσο θα θελα το σπιτι μονιμα  βομβαρδισμενεμο και ποιος τα ακούει; Ο άντρας μου.... 

Και δε προλαβαίνω και να φάω/μαγειρέψω για όλους τοση πείνα ούτε  πριν χαχαχχα ας ευθυμισουμε κ λίγο ...

Καλα τα λες. Καλα να φαω??? Αν δεν γεννήσω δνε θα φαω σαν ανρθωπος !!! Σήμερα έκανα πατάτες με κεφτεδακια κ επειδη διψουσα ήπια λίγο νεράκι πάρα πάνω.. Ε αυτό ήταν,εμετό κατευθείαν  κ. Μετά έμεινα νηστικη γτ βαριόμουν να ξανά φάω. 

Εσύ Κάνε ότι προλαβαίνεις.. πες τον άντρα σου να φέρνει κάτι απέξω να τρώτε . Που να προλάβεις  ..

πρίν από 23 λεπτά , Anna3 είπε:

Ούτε εγώ χαχαχα και από αύριο γυρνάει ο σύζυγος δουλειά λογικά θα πετάνε και μυγουλες πάνω μου ούτε μπάνιο χαχαχαχα βόλτα (μανάβη φουρνον κτλ)φαντάζει πολυτελεία^_^ καλά δε φαντάζομαι να θες και μαγαζιά η καφέ;;;; Χαχαχαχα !!!!

 Βόλτα ?? με νεογέννητο??? που θηλάζει?? που θα πάτε βρε κορίτσια? Εγώ θυμάμαι δεν είχα βγει κ μετά τον μήνα που ερχόταν η μαμά  μου Παρασκευή&Κυριακή  , έβγαινα 1 ώρα μόνη μου κ τα άκουγα κιόλας..

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dinakim είπε:

Κοριτσια πραγματικα ειναι στεναχωρο να μην πηγαινει ο θηλασμος οπως τον εχουμε φανταστει αλλα οπως ειπε κ καποια κοπελα πιο πανω δεν ειναι παντα ευκολος..κ θα προσθεσω οτι δεν ειναι κ το σημαντικοτερο!Το σημαντικοτερο ειναι η ηρεμη κ χαρουμενη μαμα κ το χορτατο μωρο!Εγω αναγκαστηκα κ εδωσα χθες το βραδυ κ σημερα το μεσημερι λιγο ξενο στο μωρο μετα το θηλασμο γιατι ειχα πελαγωσει...ειχα τη μεγαλη που επρεπε να τη βοηθησω με το διαβασμα,τη μεσαια που τριγυρναγε στα ποδια μου γιατι βαριοτανε κ το μωρο στο στηθος να μην το αφηνει..ε,δεν αντεξα...ενιωσα να κλαταρω κ της εδωσα ξενο κ κοιμηθηκε κ ηρεμησε κ εκεινη κ εγω...

Κ να σημειωσω οτι θηλασα την πρωτη μου κορη 25 μερες κ τη δευτερη 5.5 μηνες...κ δοξα τω Θεω ειναι κ οι δυο υγιεστατες,πανεξυπνες(κουκουβαγια:D)κ μην τις ματιασω καμια τους δεν αρρωσταινει ευκολα...Αυτα για να μην τρελαινομαστε!!!

3 έχεις;;;;;;;;;;;;;; Είσαι ΗΡΩΑΣ!!!!!

Συμφωνώ μαζί σου με.το θηλασμο!!! Νόημα έχει όταν είμαστε κ εμείς καλά... Και εγώ το παλεύω αλλά  με τη μικρή σπίτι δεν είμαι πολύ αισιόδοξη... Κάθε μέρα ετοιμάζω και τα αποστειρωματα μου γιατί ποτέ δε ξέρω πότε θα μου χρειαστούν!!!!

Κορίτσια το παν είναι να μαστε καλα!!! Έχουμε τόσα πράγματα να διαχειριστούμε. Ωραία τα λένε τα  site και οι γιατροί αλλά δεν ζούμε.σε παλάτια με 50 βοηθούς... Δώστε με αγάπη ότι κανετε... Ξένο και μη το παν είναι το παιδί και εμείς να μαστε καλα !!!και  εγώ είμαι σε οριακό σημείο δεν αντέχω θηλασμός κ μικρό παιδί στο σπίτι είναι θέμα ημερών να δώσω ξένο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια τι κανετε???πολυ κουραση και νευρα........να σας ρωτησω πιπιλα βαζετε??

Ναι εγω ξεκινησα...Ποτε τη θελει κ την πιανει καλα ποτε οχι...Λενε οτι παθαινουν συγχυση θηλων αλλα εμενα προσωπικα μια χαρα ξεχωριζει πιπιλα κ στηθος!Της την εδωσα για να κοιμαται λιγο μεσα στη μερα χωρις να χρειαζεται στηθος για να αποκοιμηθει...

  • Μου αρέσει 1

C5ylp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3 είπε:

3 έχεις;;;;;;;;;;;;;; Είσαι ΗΡΩΑΣ!!!!!

Συμφωνώ μαζί σου με.το θηλασμο!!! Νόημα έχει όταν είμαστε κ εμείς καλά... Και εγώ το παλεύω αλλά  με τη μικρή σπίτι δεν είμαι πολύ αισιόδοξη... Κάθε μέρα ετοιμάζω και τα αποστειρωματα μου γιατί ποτέ δε ξέρω πότε θα μου χρειαστούν!!!!

Κορίτσια το παν είναι να μαστε καλα!!! Έχουμε τόσα πράγματα να διαχειριστούμε. Ωραία τα λένε τα  site και οι γιατροί αλλά δεν ζούμε.σε παλάτια με 50 βοηθούς... Δώστε με αγάπη ότι κανετε... Ξένο και μη το παν είναι το παιδί και εμείς να μαστε καλα !!!και  εγώ είμαι σε οριακό σημείο δεν αντέχω θηλασμός κ μικρό παιδί στο σπίτι είναι θέμα ημερών να δώσω ξένο...

Κορίτσι μου πόσο σε καταλαβαινω,αν δεν ερχόταν η μανα μου κατά διαστήματα να παίρνω μια ανάσα μπορεί να είχα σταματήσει.Οταν έμεινα ένα ολόκληρο μήνα μόνη μου με 2 μωρά και να θηλάζω έφτασα πολύ κοντά να δώσω ξένο.Δες το βράδυ πως πάει.Στις 9 θιλασα και κοιμησα το μωρό,έκανα μπάνιο και ψιλοταισα το 2χρονο.Ο άντρας μου ήρθε από τη δουλειά 9:40,είπαμε απλά γεια και στις 10 πήρα το μεγάλο να το κοιμησω.Κοιμηθηκε στις 11:15 (κόντεψα να κοιμηθώ μαζί του) και μόλις ξαναθιλασα το μωρό.Μες τη νύχτα θα ξυπνάει ανά 2,5 ώρες το πολύ και στις 6 χέζει και μετά τέρμα ύπνος.Ξανακοιμαται στις 8 που έχει ήδη ξυπνήσει ο μεγάλος και φεύγει κι ο άντρας μου για δουλειά.

Η κοπέλα με τα 3 παιδιά...ΗΡΩΑΣ...

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια τι κανετε???πολυ κουραση και νευρα........να σας ρωτησω πιπιλα βαζετε??

Την ξεκίνησα στις 50 μερες (να μην πάθει σύγχυση θηλών νωρίτερα).Το πάλεψα πολύ αλλά με το ζόρι την παίρνει  μόνο όταν νυστάζει πολύ και αν....Εννοείται όταν κοιμηθεί τη φτύνει ...

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια τι κανετε???πολυ κουραση και νευρα........να σας ρωτησω πιπιλα βαζετε??

Καλησπέρα.Εγω της δίνω πιπίλα και είμαστε 27 ημερών.Αλλοτε την παίρνει και άλλοτε όχι.Οταν είναι έτοιμη να κοιμηθεί τότε την δέχεται και ηρεμη.

Κορίτσια καλησπέρα.Σημερα έγινε κάτι και με αγχωσε.Πηγα να βάλω την μικρή στην μπανιέρα της να την κάνω μπάνιο και έτσι όπως την ακούμπησα έφυγε το κεφαλάκι της και ακούμπησε στο πλαϊνό της μπανιερας.Ειναι επικίνδυνο αυτό το χτύπημα;Δεν έπεσε από ύψος.Να σκεφτείτε ότι ο πωπος της ακουμπούσε στην μπανιέρα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, merl30 είπε:

Καλησπέρα.Εγω της δίνω πιπίλα και είμαστε 27 ημερών.Αλλοτε την παίρνει και άλλοτε όχι.Οταν είναι έτοιμη να κοιμηθεί τότε την δέχεται και ηρεμη.

Κορίτσια καλησπέρα.Σημερα έγινε κάτι και με αγχωσε.Πηγα να βάλω την μικρή στην μπανιέρα της να την κάνω μπάνιο και έτσι όπως την ακούμπησα έφυγε το κεφαλάκι της και ακούμπησε στο πλαϊνό της μπανιερας.Ειναι επικίνδυνο αυτό το χτύπημα;Δεν έπεσε από ύψος.Να σκεφτείτε ότι ο πωπος της ακουμπούσε στην μπανιέρα 

Ακούμπησε η χτύπησε;και που;Στο πλαι του κεφαλιού της,στο μέτωπο η πίσω;Ποτέ έγινε αυτό;

Αν χτυπήσει κεφαλάκι προσέχουμε να μην κάνει εμμετο μετά και αν γίνεται δεν το κοιμιζουμε για 2 ωρες.Αν κοιμηθεί γιατί είναι μικρό ανά διαστήματα το ξυπναμε.Πιο πολύ μας ανησυχεί αν χτύπησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Ακούμπησε η χτύπησε;και που;Στο πλαι του κεφαλιού της,στο μέτωπο η πίσω;Ποτέ έγινε αυτό;

Αν χτυπήσει κεφαλάκι προσέχουμε να μην κάνει εμμετο μετά και αν γίνεται δεν το κοιμιζουμε για 2 ωρες.Αν κοιμηθεί γιατί είναι μικρό ανά διαστήματα το ξυπναμε.Πιο πολύ μας ανησυχεί αν χτύπησε στο πίσω μέρος του κεφαλιού.

Στο πλαι ακούμπησε ίσα ίσα το κεφαλάκι της στην μπανιέρα.η μπανιέρα είναι με σταθερό ξαπλωτο κάθισμα και έτσι όπως πήγα να την βαλω,ακούμπησε ο πωπος κάτω αλλά έβαλε δύναμη και έφυγε το κεφαλάκι της δεξιά και ακουμπησε στην μπανιερα.Αυτο έγινε στις 9:30.Δεν έκανε εμετό,δεν έκλαψε καθόλου και έφαγε 120 ml.περισσοτερο από καθε άλλη φορά.δεν χτύπησε με πολλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, merl30 είπε:

Στο πλαι ακούμπησε ίσα ίσα το κεφαλάκι της στην μπανιέρα.η μπανιέρα είναι με σταθερό ξαπλωτο κάθισμα και έτσι όπως πήγα να την βαλω,ακούμπησε ο πωπος κάτω αλλά έβαλε δύναμη και έφυγε το κεφαλάκι της δεξιά και ακουμπησε στην μπανιερα.Αυτο έγινε στις 9:30.Δεν έκανε εμετό,δεν έκλαψε καθόλου και έφαγε 120 ml.περισσοτερο από καθε άλλη φορά.δεν χτύπησε με πολλή δύναμη.

Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα,πέρασαν και 3,5 ώρες.Αν όμως αγχώνεσαι επειδή είναι μικρό μπορείς να πάρεις τηλ. τον παιδίατρο.Εγω την είχα πάρει τέτοια ώρα κάποια στιγμή στον πρώτο μου για κάτι.Αλλιως θα την παρακολουθείς απόψε πιο στενά.Παντως για να μην έκλαψε δεν θα χτύπησε πολύ.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Λογικά δεν θα έχει πρόβλημα,πέρασαν και 3,5 ώρες.Αν όμως αγχώνεσαι επειδή είναι μικρό μπορείς να πάρεις τηλ. τον παιδίατρο.Εγω την είχα πάρει τέτοια ώρα κάποια στιγμή στον πρώτο μου για κάτι.Αλλιως θα την παρακολουθείς απόψε πιο στενά.Παντως για να μην έκλαψε δεν θα χτύπησε πολύ.

Μπορώ να πω ότι τώρα που το σκέφτομαι ξανά είναι πιο ήρεμη.Δεν έπεσε ούτε από ύψος ούτε με πολλή δύναμη.Απλα είναι το πρώτο μας χτύπημα για αυτό αγχώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Comet είπε:

Κορίτσι μου πόσο σε καταλαβαινω,αν δεν ερχόταν η μανα μου κατά διαστήματα να παίρνω μια ανάσα μπορεί να είχα σταματήσει.Οταν έμεινα ένα ολόκληρο μήνα μόνη μου με 2 μωρά και να θηλάζω έφτασα πολύ κοντά να δώσω ξένο.Δες το βράδυ πως πάει.Στις 9 θιλασα και κοιμησα το μωρό,έκανα μπάνιο και ψιλοταισα το 2χρονο.Ο άντρας μου ήρθε από τη δουλειά 9:40,είπαμε απλά γεια και στις 10 πήρα το μεγάλο να το κοιμησω.Κοιμηθηκε στις 11:15 (κόντεψα να κοιμηθώ μαζί του) και μόλις ξαναθιλασα το μωρό.Μες τη νύχτα θα ξυπνάει ανά 2,5 ώρες το πολύ και στις 6 χέζει και μετά τέρμα ύπνος.Ξανακοιμαται στις 8 που έχει ήδη ξυπνήσει ο μεγάλος και φεύγει κι ο άντρας μου για δουλειά.

Η κοπέλα με τα 3 παιδιά...ΗΡΩΑΣ...

Την ξεκίνησα στις 50 μερες (να μην πάθει σύγχυση θηλών νωρίτερα).Το πάλεψα πολύ αλλά με το ζόρι την παίρνει  μόνο όταν νυστάζει πολύ και αν....Εννοείται όταν κοιμηθεί τη φτύνει ...

 Κ εγώ είχα δώσει σχετικά νωρίς 10 μερών  αλλά εμένα έπιασε μόνο της nuk κ πολύ λίγο . την έφτυνε.δεν έπαθε καμία σύγχυση θηλων. Αφού θηλαζσ, έπινε με μπιμπερό κ πιπίλα .

1 ώρα πρίν, merl30 είπε:

Μπορώ να πω ότι τώρα που το σκέφτομαι ξανά είναι πιο ήρεμη.Δεν έπεσε ούτε από ύψος ούτε με πολλή δύναμη.Απλα είναι το πρώτο μας χτύπημα για αυτό αγχώθηκα.

 Μην ανησυχείς.  Αν έκλαιγε τότε να ανησυχούσες.. Εφόσον είναι ήρεμη , είναι μια χαρά


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

 Κ εγώ είχα δώσει σχετικά νωρίς 10 μερών  αλλά εμένα έπιασε μόνο της nuk κ πολύ λίγο . την έφτυνε.δεν έπαθε καμία σύγχυση θηλων. Αφού θηλαζσ, έπινε με μπιμπερό κ πιπίλα .

 Μην ανησυχείς.  Αν έκλαιγε τότε να ανησυχούσες.. Εφόσον είναι ήρεμη , είναι μια χαρά

Αχ σε ευχαριστώ πολύ.Ολο το βράδυ ήταν ήρεμη.Σηκωθηκε και στις 3 ώρες για να φάει.Στις 12 έφαγε 130ml ξενο και στις  3 90ml.ουτε εμετό έκανε.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, SasT είπε:

Καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Το μωρο θηλαζει οσο θελει . Αυτα ηθελα να ξερα που τα ειδε. Δεν θελω να τον θιξω ως επιστημονα μπορει να ναι εξαιρετικος αλλα αυτα καμια σχεση με την πραγματικοτητα του θηλασμού.

Το πρωτο μου χρειαζοταν μιση ωρα περιπου σε καθε στηθος η και παραπανω. Το δευτερο κατι λιγοτερο απο δεκα λέπτα. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Μαλιστα τα νεογεννητα πιο κοντα ειναι στο μισαωρο Παρα στο δεκαλεπτο- τεταρτο.

Οταν βγαζεις την πανα τα αγορακια στο επομενο πενταλεπτο κανουν συνηθως τσισα οποτε την ανοιγεις κ μετα την κρατας λιγο κλειστη και περιμενεις να κανουν... αυτο για να μη λερωνουν παντου. Η τα πας πολυ γρηγορα για πλυσιμο αν σκοπευεις να τα πλυνεις .κ τα κανουν εκει

Ειναι φυσιολογικο τα συχνα κακα απ ο,τι φαινεται. Το πρωτο μου παιδι εκανε πιο αραια αλλα αυτος εδω εχει σε καθε αλλαγμα κακα. 
 Εδω ειναι λινκ απο πολυ αξιοπιστο σαιτ για θηλασμο. Οποια μαμα ξερει αγγλικα και ξεκιναει να θηλαζει θα της λυθουν πολλες αποριες αν το διαβασει

https://kellymom.com/hot-topics/newborn-nursing/


εδω λεει για το ποτε ερχεται το γαλα για τις κοπελες που ανησυχουν

https://kellymom.com/ages/newborn/when-will-my-milk-come-in/

Σε ευχαριστώ πολυ βρε κορίτσι, να είσαι καλά!! Το δοκίμασα κ βοηθάει.... Εσυ πως παει;

Επεξεργάστηκαν by Christine. S
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...