Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

On 7/10/2020 at 7:58 ΜΜ, Ellie S είπε:

Δοκιμασα,να την αφηνω στο κρεβατι διπλα μου με μουσικη το πολυ 5 λεπτα κάθεται το ιδιο και στο καροτσακι,κλαιει λεω να μην την παρω αμεσως αγκαλια να μην συνηθίσει αλλα σηκωνει την γειτονια στο ποδι μετα τι να κανω χαχαχα!!!! Εχεις δικιο και καλα κανεις που μου λες την εμπειρια σου θα δοκιμασω τα παντα γιατι οπως ειπα και πριν νιωθω πτωμα μεταα    

Την γειτονιά καλα κάνει και την σηκώνει στο ποδι.. Μην ασχολείσαι με αυτό. Μωρό είναι και τα μωρά κλαίνε... Καλυτερα να αποφυγεις το κούνημα για το δικό σου καλό μα και για το παιδι.. Είναι λίγο κουραστικό για ένα παιδακι να κουνιέται για να κοινηθει δεν βρίσκεις? Πόσο μάλλον για εσένα? Η σκέψου αργότερα αν παει παιδικο και πρεπει κάποιος να το κουνάει για να κοιμηθεί... Ποπο και μόνο στην ιδέα τρέλα με πιανει.... Ευχομαι να βρεις τι σας ταιριάζει... 

On 7/10/2020 at 11:07 ΜΜ, Dinakim είπε:

Ειμαι παθουσα κ συμφωνω απολυτως...Τωρα στο τριτο εβαλα μυαλο..αγκαλιτσα οσο θελει αλλα καθιστη!!!Κοβεται πολυυυ δυσκολα το κουνημα μετα...

Καθιστή αγάπη μου, αγκαλίτσες πολλες και ήρεμα λογάκια να ηρεμει το μωράκι... 

On 8/10/2020 at 6:12 ΠΜ, ada32 είπε:

 

Κ εγώ μαζί σου.  Τώρα μόνο αγκαλιά..

Ετσι έτσι.... 

16 ώρες πρίν, Christine. S είπε:

 Είχες κατεβάσει γάλα πριν παρεις τα χάπια;

Και έβαλες επίδεσμο;;;

Εγω είχα θηλασει τρεις μήνες, πηρα 15 χάπια νομιζω... Επίδεσμο και σφιχτό σουτιέν.. Και πηγα και σε συμβουλουσ θηλασμός και με κοιτουσαν ανά τακτά χρονικά διαστήματα.. Κόπηκε εντελώς αμέσως. 

16 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Καλέ ρωτά ότι θες!!!!είχα γάλα ναι φαντάσου έτρεχε χωρίς να ακουμπήσω το στήθος...δεν έβαλα επίδεσμο απλά φορούσα σουτιέν λίγο πιο σφιχτό κ το βράδυ για 3-4 μέρες!!!!θα πάρεις χάπι????

 

15 ώρες πρίν, Renez είπε:

ίχες κάποια παρενέργεια από το χάπι? Ρωτάω γτ ενώ είμαι αποφασισμένη μέχρι 3ων μηνών που θα είμαι σπίτι να θηλάζω μετά που θα γυρίσω στη δουλειά σκέφτομαι πως να το κόψω..δε ξέρω πόσο παίρνει κ φυσικός αποθηλασμος..

Σε εμένα είχε παρενεργειες

Εξαρτάται ποιο χάπι θα παρεις γιατί υπάρχουν τρία νομίζω... 

Και για ποσο χρονικό διάστημα

Τι καλυτερο όμως είναι ο στα διάκος από θηλασμός με την διακοπή γευμάτων, εσυ αφου δίνεις ξένο το βράδυ και αφου πινει από μπουκάλι δνε θα έχεις κανένα θέμα... 

Ρωτα και τις μαίες σου

15 ώρες πρίν, SasT είπε:

Για πιπιλα κολπο ειναι, εκει που παει να τη φτυσει κανεις πως την τραβας ελαχιστα προς τα πισω κ συ, αντι να τη σπρωχνεις. Το κανεις μερικες φορες κ μπορει να την παρει τοτε. Μην κανεις κουνημα με καροτσι πχ γτ  θα συνηθισει να κοιμαται ετσι και θα δεινοπαθησεις. Καλυτερα αγκαλιτσα. Εκτος κ αν σε βολευει κουνημα τι να πω. 
@Christine. S μην μπεις στη διαδικασια να συγκρινεις  ποσο πινει το παιδι σου με τα αλλα γτ μονο θα αγχωνεσαι... βαρος να πΑιρνει και να στε χαρουμενοι!

Συμφωνω σε οοοο ολα!!!!!!! 

13 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Γεια σας κορίτσια! Μανούλα Σεπτεμβρίου κ εγώ (01.09 γέννησα κοριτσάκι)! Να ζήσουν σε όλες τα μωράκια σας να είναι γερά κ τυχερά. Διαβάζω πως τα πατε! Εμείς εδώ παλεύουμε με τον αποκλειστικό θηλασμό, ο οποίος έχει εδραιωθεί , αλλά δεν ξέρω ποσο θα αντέξω γιατί έχω ακόμα μια κορούλα 2 χρόνων κ δεν μπορώ να της δώσω την πρέπουσα σημασία που χρειάζεται αυτές τις μέρες καθώς είμαι κουρασμένη από τη βραδινή αϋπνία κυριως :( . Να σας ρωτήσω αυτές που δίνετε ξενο το βράδυ πόσες ώρες κοιμούνται τα μωράκια σας;;! Εμένα με τον θηλασμό το πολύ να κάνει ένα 3ωρο υπνο(που φυσικά με αλλάγματα, πλύσιμο κλπ εμένα ο ύπνος μου θα είναι 2 ώρες). Σκέφτομαι να δώσω ξενο αλλά από την άλλη έχω πολλές τύψεις καθώς δεν έχω άλλο λόγο για ξενο... 

 

12 ώρες πρίν, Anna3 είπε:

Αααχχχχ να ξερες πόσο σε νιώθω και εγώ μια απ' τα ίδια ενώ όλα πάνε καλά ξεκίνησα να του δίνω λιγο ξενο από προχθές (αύριο θα κλείσουμε ένα μήνα ) μην αποτρελαθει η μεγάλη(3χρονων). Αλλά εμένα το πρωί ας πούμε σήμερα ξυπνήσαμε 7.30(κάπως να οριοθέτηση τη μερα χαχα) θήλασα μετά ξανά στις 8.30 κια μετά το πήγαιναμε αν μισάωρο 12.30 του δωσα 60μλ ξένο  αφου ειχα θηλάσει κ;ι εκεί κοιμήθηκε κάνα 3ωρο... τώρα θα του δώσω μια το βράδυ λίγο ξένο σκέφτομαι να το πάω συνδυαστικά. Και νιώθω τύψεις τύψεις αλλά τι να κάνω ; Να τρελάνω τη κόρη  άστα σε νιώθω .....

 

Υγ.Καιτο βράδυ συνήθως ξυπνά με ανά τρίωρο αλλά εγώ κοιμαμαι λιγότερο γιατί κάνει κακά συνέχεια και έχω να αλλάζω 

 

10 ώρες πρίν, Dinakim είπε:

Κοριτσια συμπασχω!!!Τη Δευτερα σαραντιζουμε αλλα εδω κ δυο εβδομαδες περιπου της δινω κ εγω δυο φορες την ημερα ξενο!Μια το μεσημερι γιατι τρεχω τις μεγαλες σε δραστηριοτητες κ αναγκαστικα κουβαλαω κ το μωρο κ της δινω ξενο για να μην κλαιει στο αμαξι..κ της δινω κ αλλη μια φορα στο τελευταιο γευμα πριν τον υπνο αφου πρωτα θηλασει!Θα ηθελα να ειχα τα κουραγια να της δινω κ ενα γευμα μεταμεσονυχτιο γιατι κ εμενα ξυπναει 3 φορες μεσα στη νυχτα αλλα δεν εχω τα κουραγια...:?

Επισης να σας πω για να παρετε θαρρος οτι κ εμενα εκανε πααααρα πολλες φορες κακα!!!Παντα μετα απο καθε γευμα αλλα κ ενδοιαμεσα πολλες φορες κ τη νυχτα εννοειται...αλλα 3 μερες τωρα τα εχει μειωσει αρκετα ετσι ξαφνικα απο μονη της!!!Τοσο που τη νυχτα θελει αλλαγμα μονο μια φορα!!!Παρτυ!!!!!!:tongue:

Βρε αφήστε τις τυψεις... Έχουμε κι αλλά παιδακια και πως να τα καταφέρουμε ολα??? Πρέπει να ναι χαρουμενα τα μωρά με ότι αυτό συνεπάγεται... Ακόμα και το ξένο λυση ειναι.. Και η μικτή διατροφή είναι η καλυτερη.. Σας το λέω εγώ που δνε θα το θηλασω μέρα το δευτερο παιδι

Και όχι δεν νιώθω καθόλου τυψεις... Μα καθόλου. Δεν θα κριθεί η υγεία του μωρου μου αν δώσω ξένο.. Ουτε θα κρίνω αν ειμαι καλή μάνα η όχι αν δώσω ξένο.. Έλεος... 

Καντε αυτό που νομίζετε εσείς καλυτερο καιβηρεμηστε και απολαυστε ολα αυτα τα ωραία τα πρωτα με τα παιδακια σας

  • Μου αρέσει 3

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε;Βλέπω παιδευομαστε όλες με το θηλασμό.Ειναι δύσκολα και περισσότερο αν έχεις κι άλλο παιδάκι.Εμενα ακόμη τρώει το βράδυ στο δίωρο.Πηρε 500γρμ.αυτο το μήνα και παλεύω να φτάσουμε στις στερεές .Πολυ κούραση και νυστα.

Μην νιώθετε τυψεις για το ξένο αν χρειαστεί θα δώσω.Ηδη το έχω θηλάσει αποκλειστικά όσο τον πρώτο.απλα μου βγάζει γουλιες και φοβάμαι μήπως με το ξένο ειναι χειρότερα.Λιγο ακόμη λέω..

 

 

  • Μου αρέσει 2

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε??απελπισμενη και εγω...απο τις 5 το πρωι μεχρι το βραδυ στις δεκα η μπεμπα ειναι ολο βυζι πιπιλισμα και λιγο φαι..θελει μ8νο αγκαλια και αν την αφησω κλαιει..κοιμαται απο τις δεκα μεχρι μια και μιση το βραδυ..μετα μισαωρα με μια ωρα...

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια τι κανετε??απελπισμενη και εγω...απο τις 5 το πρωι μεχρι το βραδυ στις δεκα η μπεμπα ειναι ολο βυζι πιπιλισμα και λιγο φαι..θελει μ8νο αγκαλια και αν την αφησω κλαιει..κοιμαται απο τις δεκα μεχρι μια και μιση το βραδυ..μετα μισαωρα με μια ωρα...

Αχ Φώφη μου σε καταλαβαίνω!!!!κ εμείς όλο ξύπνιοι!!!βοήθεια έχεις καθόλου????

4 ώρες πρίν, Comet είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε;Βλέπω παιδευομαστε όλες με το θηλασμό.Ειναι δύσκολα και περισσότερο αν έχεις κι άλλο παιδάκι.Εμενα ακόμη τρώει το βράδυ στο δίωρο.Πηρε 500γρμ.αυτο το μήνα και παλεύω να φτάσουμε στις στερεές .Πολυ κούραση και νυστα.

Μην νιώθετε τυψεις για το ξένο αν χρειαστεί θα δώσω.Ηδη το έχω θηλάσει αποκλειστικά όσο τον πρώτο.απλα μου βγάζει γουλιες και φοβάμαι μήπως με το ξένο ειναι χειρότερα.Λιγο ακόμη λέω..

 

 

Τουλάχιστον κοντευετε για στέρεες κ εσεις!!!!από ύπνο πως τα πάτε???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi! είπε:

Κοριτσια τι κανετε??απελπισμενη και εγω...απο τις 5 το πρωι μεχρι το βραδυ στις δεκα η μπεμπα ειναι ολο βυζι πιπιλισμα και λιγο φαι..θελει μ8νο αγκαλια και αν την αφησω κλαιει..κοιμαται απο τις δεκα μεχρι μια και μιση το βραδυ..μετα μισαωρα με μια ωρα...

Αν κάνεις μικτή το βράδυ?? Αν κ απ' ότι λένε μανουλες που δίνουν ακόμη κ αποκλειστικά ξένο αν ειναξ στο παιδί να ξυπνάει ξυπνάει το άτιμο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thaliamp είπε:

Αχ Φώφη μου σε καταλαβαίνω!!!!κ εμείς όλο ξύπνιοι!!!βοήθεια έχεις καθόλου????

Τουλάχιστον κοντευετε για στέρεες κ εσεις!!!!από ύπνο πως τα μονο για σι

Μονο στο σιδερωμα εχω βοηθεια...αλλιως αφηστε...και εγω στην μεση και την δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Fofi! είπε:

Μονο στο σιδερωμα εχω βοηθεια...αλλιως αφηστε...και εγω στην μεση και την δουλεια...

Και ποτέ ξεκουράζεσαι βρε κορίτσι μου?????

Link to comment
Share on other sites

On 8/10/2020 at 4:48 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Καλέ ρωτά ότι θες!!!!είχα γάλα ναι φαντάσου έτρεχε χωρίς να ακουμπήσω το στήθος...δεν έβαλα επίδεσμο απλά φορούσα σουτιέν λίγο πιο σφιχτό κ το βράδυ για 3-4 μέρες!!!!θα πάρεις χάπι????

Ναι μου είπε να παρω γιατί βγάζω γάλα τόσες μέρες όχι όμως να τρέχει... Έβγαινε με θηλαστρο και 130 ml χωρίς να τρέχει... Άλλες 40 άλλες 80...ασε μια ταλαιπωρία... 

Να σε ρωτήσω έχετε βγει βόλτα;;

 

On 8/10/2020 at 5:30 ΜΜ, Renez είπε:

Στο πετρωμενο στήθος μόνο το μωρό κάνει δουλειά..:|

Τι κάνεις φίλη? Σας χαζό διαβάζω οπότε προλαβαίνω όπως κ τις δικές μου γτ θηλάζω κ ζω κάτι αιωωωνιους θηλασμους!!

Πως είναι το μωράκι σου?

Είχες κάποια παρενέργεια από το χάπι? Ρωτάω γτ ενώ είμαι αποφασισμένη μέχρι 3ων μηνών που θα είμαι σπίτι να θηλάζω μετά που θα γυρίσω στη δουλειά σκέφτομαι πως να το κόψω..δε ξέρω πόσο παίρνει κ φυσικός αποθηλασμος..

Έχεις δίκιο απλα το δικό μου κοιμόταν στο στήθος δε ρουφαγε

On 8/10/2020 at 5:54 ΜΜ, SasT είπε:

Για πιπιλα κολπο ειναι, εκει που παει να τη φτυσει κανεις πως την τραβας ελαχιστα προς τα πισω κ συ, αντι να τη σπρωχνεις. Το κανεις μερικες φορες κ μπορει να την παρει τοτε. Μην κανεις κουνημα με καροτσι πχ γτ  θα συνηθισει να κοιμαται ετσι και θα δεινοπαθησεις. Καλυτερα αγκαλιτσα. Εκτος κ αν σε βολευει κουνημα τι να πω. 
@Christine. S μην μπεις στη διαδικασια να συγκρινεις  ποσο πινει το παιδι σου με τα αλλα γτ μονο θα αγχωνεσαι... βαρος να πΑιρνει και να στε χαρουμενοι!

Δικιο έχεις... Απλά με μπέρδεψε η συμβουλος θηκασμου κ η παιδιατρος που έλεγαν τελείως αντίθετα... Συνεννοηθήκαμε με μια άλλη παιδιατρο τελικά... 

Σε ευχαριστωωω

On 9/10/2020 at 12:46 ΠΜ, ada32 είπε:

Αχ είναι δύσκολο με το θήλαστρο κ γενικά τα νεογέννητα είναι δύσκολα... υπομονή κ μακάρι να βρεις άκρη με το θήλαστρο κ να μην πετρωνει το στήθος σου..

Άστο, πετρώσει κ του εμπορίου δεν μου έκανε δουλειά... Πήγα νοσοκομείο να με βοηθήσει η μαία να ξεπετρωσει με νοσοκομειακό.... 

20 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Την γειτονιά καλα κάνει και την σηκώνει στο ποδι.. Μην ασχολείσαι με αυτό. Μωρό είναι και τα μωρά κλαίνε... Καλυτερα να αποφυγεις το κούνημα για το δικό σου καλό μα και για το παιδι.. Είναι λίγο κουραστικό για ένα παιδακι να κουνιέται για να κοινηθει δεν βρίσκεις? Πόσο μάλλον για εσένα? Η σκέψου αργότερα αν παει παιδικο και πρεπει κάποιος να το κουνάει για να κοιμηθεί... Ποπο και μόνο στην ιδέα τρέλα με πιανει.... Ευχομαι να βρεις τι σας ταιριάζει... 

Καθιστή αγάπη μου, αγκαλίτσες πολλες και ήρεμα λογάκια να ηρεμει το μωράκι... 

Ετσι έτσι.... 

Εγω είχα θηλασει τρεις μήνες, πηρα 15 χάπια νομιζω... Επίδεσμο και σφιχτό σουτιέν.. Και πηγα και σε συμβουλουσ θηλασμός και με κοιτουσαν ανά τακτά χρονικά διαστήματα.. Κόπηκε εντελώς αμέσως. 

 

Σε εμένα είχε παρενεργειες

Εξαρτάται ποιο χάπι θα παρεις γιατί υπάρχουν τρία νομίζω... 

Και για ποσο χρονικό διάστημα

Τι καλυτερο όμως είναι ο στα διάκος από θηλασμός με την διακοπή γευμάτων, εσυ αφου δίνεις ξένο το βράδυ και αφου πινει από μπουκάλι δνε θα έχεις κανένα θέμα... 

Ρωτα και τις μαίες σου

Συμφωνω σε οοοο ολα!!!!!!! 

 

 

Βρε αφήστε τις τυψεις... Έχουμε κι αλλά παιδακια και πως να τα καταφέρουμε ολα??? Πρέπει να ναι χαρουμενα τα μωρά με ότι αυτό συνεπάγεται... Ακόμα και το ξένο λυση ειναι.. Και η μικτή διατροφή είναι η καλυτερη.. Σας το λέω εγώ που δνε θα το θηλασω μέρα το δευτερο παιδι

Και όχι δεν νιώθω καθόλου τυψεις... Μα καθόλου. Δεν θα κριθεί η υγεία του μωρου μου αν δώσω ξένο.. Ουτε θα κρίνω αν ειμαι καλή μάνα η όχι αν δώσω ξένο.. Έλεος... 

Καντε αυτό που νομίζετε εσείς καλυτερο καιβηρεμηστε και απολαυστε ολα αυτα τα ωραία τα πρωτα με τα παιδακια σας

Καταλαβα... Όταν λες εντελώς αμέσως;;;έκανες αντλήσεις με θηλαστρο στην αρχή με το χάπι;;

Κορίτσια καλημερα

Τι κάνετε;;

Στη βόλτα έξω που φυλατε το νερό για το γάλα;Σε θερμός;;;το θερμός αποστειρωνετε;;;

Επίσης το μπιμπερό ποση ωρα κάνει να μείνει εκτός ψυγείου αποστειρωμένο στη βόλτα;

Όπως καταλάβατε δεν έχω ιδέα τι να κάνω με το γάλα έξω στη βόλτα****

Οποία μπορεί ας ρίξει τα φώτα της!!!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε? Το ξέρω χάθηκα. Αλλά ξέρω μπορείτε να καταλάβετε όσες έχετε και άλλο παιδάκι. Τρέχω όλη μέρα να προλάβω τα πάντα. Η μεγάλη μου είναι 2,5 και γενικά είναι πολύ ζωηρή όλο κάτι κάνει και πολλές φορές λόγο αϋπνίας κτλ της φωνάζω και στεναχωριέμαι.. έχει βγάλει ζήλεια και ένα η μικρή αλλά όχι προς το μωρό το μωρό το φιλάει το χαϊδεύει το ψάχνει λέει που είναι ο φουλης μου άμα δεν τον δει στο καρότσι κτλ. Έχει βγάλει άρνηση προς τα εμενα. και θέλει μόνο τον μπαμπα τής. Δεν θέλει να την βάλω εγώ για ύπνο να της πω τραγουδάκια τίποτα... 3επισης ξεκίνησε να κάνει τσίσα στο κρεβάτι ενώ δεν έκανε. τα κάνουν και τα δικά σάς???

Με τον θηλασμό εμείς τα πάνε καλά. Ξυπνάει το βράδυ βεβαια ανά 2 με 3 ώρες αλλά ξέρω ότι είναι φυσιολογικό αυτό. Σε λίγο καιρό θα φτιάξει. Θέλει πολύ υπομονή ο θηλασμός. Πημηαγμε και παιδίατρο την προηγούμενη Παρασκευή που 40σαμε  όλα καλά. Πήρε 1.600 από την γεννήσει του. Και μου βγάζει και πολύ γάλα κάνει εμετούς είναι λαίμαργος πολύ. 

  • Μου αρέσει 3

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Christine. S είπε:

Ναι μου είπε να παρω γιατί βγάζω γάλα τόσες μέρες όχι όμως να τρέχει... Έβγαινε με θηλαστρο και 130 ml χωρίς να τρέχει... Άλλες 40 άλλες 80...ασε μια ταλαιπωρία... 

Να σε ρωτήσω έχετε βγει βόλτα;;

 

Έχεις δίκιο απλα το δικό μου κοιμόταν στο στήθος δε ρουφαγε

Δικιο έχεις... Απλά με μπέρδεψε η συμβουλος θηκασμου κ η παιδιατρος που έλεγαν τελείως αντίθετα... Συνεννοηθήκαμε με μια άλλη παιδιατρο τελικά... 

Σε ευχαριστωωω

Άστο, πετρώσει κ του εμπορίου δεν μου έκανε δουλειά... Πήγα νοσοκομείο να με βοηθήσει η μαία να ξεπετρωσει με νοσοκομειακό.... 

Καταλαβα... Όταν λες εντελώς αμέσως;;;έκανες αντλήσεις με θηλαστρο στην αρχή με το χάπι;;

Κορίτσια καλημερα

Τι κάνετε;;

Στη βόλτα έξω που φυλατε το νερό για το γάλα;Σε θερμός;;;το θερμός αποστειρωνετε;;;

Επίσης το μπιμπερό ποση ωρα κάνει να μείνει εκτός ψυγείου αποστειρωμένο στη βόλτα;

Όπως καταλάβατε δεν έχω ιδέα τι να κάνω με το γάλα έξω στη βόλτα****

Οποία μπορεί ας ρίξει τα φώτα της!!!!! 

 

Καλημέρα κορίτσι μου!!!!όχι δεν έχουμε βγει ακόμα....θέλω να σαραντησει πρώτα!!μόνο για γιατρούς!!!για έξω ναι σε θερμός....το καθαρίζω μια φορά τη μέρα με ξύδι λευκό κ βραστό νερό....όπως κ τον αποστειρωτη!!!το μπιμπερο δεν ξέρω να σου πω...εγώ θα τα αποστειρωνω κ θα τα βάζω κανονικά στη τσάντα...αφού θα είναι κλειστά φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα!!!!επίσης πήρα θήκες για τις μεζούρες για το γάλα από το τζαμπο για να μην κουβαλάω το γάλα όλο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Christine. S είπε:

Ναι μου είπε να παρω γιατί βγάζω γάλα τόσες μέρες όχι όμως να τρέχει... Έβγαινε με θηλαστρο και 130 ml χωρίς να τρέχει... Άλλες 40 άλλες 80...ασε μια ταλαιπωρία... 

Να σε ρωτήσω έχετε βγει βόλτα;;

 

Έχεις δίκιο απλα το δικό μου κοιμόταν στο στήθος δε ρουφαγε

Δικιο έχεις... Απλά με μπέρδεψε η συμβουλος θηκασμου κ η παιδιατρος που έλεγαν τελείως αντίθετα... Συνεννοηθήκαμε με μια άλλη παιδιατρο τελικά... 

Σε ευχαριστωωω

Άστο, πετρώσει κ του εμπορίου δεν μου έκανε δουλειά... Πήγα νοσοκομείο να με βοηθήσει η μαία να ξεπετρωσει με νοσοκομειακό.... 

Καταλαβα... Όταν λες εντελώς αμέσως;;;έκανες αντλήσεις με θηλαστρο στην αρχή με το χάπι;;

Κορίτσια καλημερα

Τι κάνετε;;

Στη βόλτα έξω που φυλατε το νερό για το γάλα;Σε θερμός;;;το θερμός αποστειρωνετε;;;

Επίσης το μπιμπερό ποση ωρα κάνει να μείνει εκτός ψυγείου αποστειρωμένο στη βόλτα;

Όπως καταλάβατε δεν έχω ιδέα τι να κάνω με το γάλα έξω στη βόλτα****

Οποία μπορεί ας ρίξει τα φώτα της!!!!! 

 

Καμια άντληση και δνε ακουμπάς καθόλου το στήθος... Δεν κάνεις μπάνιο, μα και να κάνεις αποφευγεις να ακουμπήσεις το στήθος.. Για δεκαπέντε μέρες. Αυτές ήταν οι οδηγίες της και τέλος ολα... 

Το θερμός δεν αποστειρωνεται

Το διατηρούμε σε θερμός. 

Η αποστείρωση κράτα 24 ώρες. 

Το γάλα σκόνη,οταν το παρασκευασεις,κράτα δυο ωρες, δλδ σε δυο ωρες πρεπει να το χει πιει το μωρο, μετά το πευας... 

Εγώ παιρνω μαζί μου σε δοσομετρητη δοχείο, την ακριβή ποσοτητα σκονης, 

Βέβαια μπορείς να μετρήσεις τη σκόνη και να τη βάλεις μέσα στο μπιμπερό, και απλά προσθετεις μετα το νερό,

Ο ότι άλλο χρειαστείς ρωτα μας

Και καλεεες βόλτες.. Δεν με περιορισε ποτε η διαδικασία προετοιμασίας και τάισματος  με σκονη, εκτός σπιτιου... Όποτε μου είναι παιχνιδακι

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Το ξέρω χάθηκα. Αλλά ξέρω μπορείτε να καταλάβετε όσες έχετε και άλλο παιδάκι. Τρέχω όλη μέρα να προλάβω τα πάντα. Η μεγάλη μου είναι 2,5 και γενικά είναι πολύ ζωηρή όλο κάτι κάνει και πολλές φορές λόγο αϋπνίας κτλ της φωνάζω και στεναχωριέμαι.. έχει βγάλει ζήλεια και ένα η μικρή αλλά όχι προς το μωρό το μωρό το φιλάει το χαϊδεύει το ψάχνει λέει που είναι ο φουλης μου άμα δεν τον δει στο καρότσι κτλ. Έχει βγάλει άρνηση προς τα εμενα. και θέλει μόνο τον μπαμπα τής. Δεν θέλει να την βάλω εγώ για ύπνο να της πω τραγουδάκια τίποτα... 3επισης ξεκίνησε να κάνει τσίσα στο κρεβάτι ενώ δεν έκανε. τα κάνουν και τα δικά σάς???

Με τον θηλασμό εμείς τα πάνε καλά. Ξυπνάει το βράδυ βεβαια ανά 2 με 3 ώρες αλλά ξέρω ότι είναι φυσιολογικό αυτό. Σε λίγο καιρό θα φτιάξει. Θέλει πολύ υπομονή ο θηλασμός. Πημηαγμε και παιδίατρο την προηγούμενη Παρασκευή που 40σαμε  όλα καλά. Πήρε 1.600 από την γεννήσει του. Και μου βγάζει και πολύ γάλα κάνει εμετούς είναι λαίμαργος πολύ. 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Κι εμενα εβγαλε ζήλια και κόλλησε πάνω μου.Θελει συνέχεια εμένα.Οσο για την πανα ήθελε πάλι να την φοράει.Τα κάνε πάνω του και την ξαναβαλαμε.Του δώσαμε 2-3 μήνες να συνηθίσει το μωρό και τώρα τη βγάλαμε πάλι.(μας είχε προειδοποιήσει η γιατρός ότι θα συμβεί).Το μωρό το αγαπάει το φιλάει,θέλει να παίζουν και του δίνει παιχνίδια.

Πάντως πολύ κούραση με 2 μωρά και να θηλάζεις.

14 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Αχ Φώφη μου σε καταλαβαίνω!!!!κ εμείς όλο ξύπνιοι!!!βοήθεια έχεις καθόλου????

Τουλάχιστον κοντευετε για στέρεες κ εσεις!!!!από ύπνο πως τα πάτε???

Καλημέρα.Τη μέρα κοιμάται περισσότερο το πρωί(2-3 φορές από 1,5-2 ώρες.Μεσημερι καθόλου.3-4 ώρες ξύπνιος.Το απόγευμα κανένα 2ωρο και μετά τις 9 το βράδυ κοιμάται και ξυπνάει ανά 2-2,5 ώρες για θηλασμό.Πρωι σηκώνεται νωρίς.Κατα τις 6 το πολύ 7και μένει ξύπνιος κάνα 2 ωρο.Καθεται λίγο στο ριλαξ,λίγο στο λίκνο με παιχνιδάκια που μασουλαει και μετά κλαίει να τον σηκώσω.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Είπα το παράπονο μου στην ομάδα μου θα το πω κ σε εσάς γτ είστε πλέον κ εσείς δικά μου κορίτσια!! (Εδώ που τα λέμε μανούλα Σεπτεμβρίου είμαι εν τέλη κ εγω:D)!!

Εμείς εχθές είχαμε περίεργη βράδυα..γενικά το πρόγραμμα του είναι από τις 10 περίπου που σηκωνόμαστε για πρωί μέχρι τις 9 που κοιμάται για βράδυ πίνει αποκλειστικά στήθος κ ή μένει ξύπνιος ή κοιμάται το πολύ κάτι 30' κ έναν καλό ύπνο 2ωρο κάνει το μεσημέρι..το βράδυ λοιπόν μου κοιμάται 2.5-3 ώρες (είτε έχει πιεις στήθος είτε έχω δώσει κ συμπληρωμα)κ στο στήθος γενικά κάθεται περίπου 20-30' σύνολο σε κάθε θηλασμό..

Εχθές λοιπόν είχε γκρίνια το βράδυ κ κοιμήθηκε εν τέλη στις 12.. έπειτα ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..στήθος έμενε μόνο 10' κ ξανά κοιμόταν..έδωσα συμπλήρωμα ήπιε 50μλ κ ξανά ξύπνησε στη 1.5 ώρα!! Μέρα προσπάθησα να ξανά δώσω συμπληρωμα (το δίνω βέβαια αφότου έχει θηλάσει) δεν το ήθελε καν..επίσης να πω ήταν κ σαν να πονούσε/ήθελε κάνα γτ σφιγγοταν κ μάζευε ποδαράκια..

Κακά/τσισα κάνει κανονικά! Κ το πρωί το ίδιο βιολί..10' μόνο κάθεται στήθος κ το αφήνει δείχνει χορτασμένος κ κοιμάται κ ξυπνάει στη 1 ώρα (για πρωί είναι κ πολύ βέβαια η 1 ώρα)..ρώτησα τον παιδίατρο μου λέει είναι ή φάση/άλμα(κ ας είναι νωρίς μου εξήγησε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι..) ή κάτι έφαγα κ ίσως τον ενοχλησε(έφαγα φακές κ αυγά βραστά χθες αλήθεια είναι..)

Δεν είναι ακριβώς ότι ανησυχώ γτ οκ βλεπω τις πάνες του  κ πως κοιμάται ήσυχος έστω κ λίγο..κ όπως είπε κ μια φίλη @EugenJen δεν είναι ρομποτακια να έχουν πάντα ίδιο πρόγραμμα, απλά στεναγχωριεμαι μήπως δεν ξεκουράζεται ή μήπως τον ενοχλεί κάτι κ δεν ξέρω τι..εχετε περάσει κάτι τετοιο? Εσείς οι δευτερομανουλες? Οι πρωτοτοκες που έχουν μωράκια κοντά στον δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Είπα το παράπονο μου στην ομάδα μου θα το πω κ σε εσάς γτ είστε πλέον κ εσείς δικά μου κορίτσια!! (Εδώ που τα λέμε μανούλα Σεπτεμβρίου είμαι εν τέλη κ εγω:D)!!

Εμείς εχθές είχαμε περίεργη βράδυα..γενικά το πρόγραμμα του είναι από τις 10 περίπου που σηκωνόμαστε για πρωί μέχρι τις 9 που κοιμάται για βράδυ πίνει αποκλειστικά στήθος κ ή μένει ξύπνιος ή κοιμάται το πολύ κάτι 30' κ έναν καλό ύπνο 2ωρο κάνει το μεσημέρι..το βράδυ λοιπόν μου κοιμάται 2.5-3 ώρες (είτε έχει πιεις στήθος είτε έχω δώσει κ συμπληρωμα)κ στο στήθος γενικά κάθεται περίπου 20-30' σύνολο σε κάθε θηλασμό..

Εχθές λοιπόν είχε γκρίνια το βράδυ κ κοιμήθηκε εν τέλη στις 12.. έπειτα ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..στήθος έμενε μόνο 10' κ ξανά κοιμόταν..έδωσα συμπλήρωμα ήπιε 50μλ κ ξανά ξύπνησε στη 1.5 ώρα!! Μέρα προσπάθησα να ξανά δώσω συμπληρωμα (το δίνω βέβαια αφότου έχει θηλάσει) δεν το ήθελε καν..επίσης να πω ήταν κ σαν να πονούσε/ήθελε κάνα γτ σφιγγοταν κ μάζευε ποδαράκια..

Κακά/τσισα κάνει κανονικά! Κ το πρωί το ίδιο βιολί..10' μόνο κάθεται στήθος κ το αφήνει δείχνει χορτασμένος κ κοιμάται κ ξυπνάει στη 1 ώρα (για πρωί είναι κ πολύ βέβαια η 1 ώρα)..ρώτησα τον παιδίατρο μου λέει είναι ή φάση/άλμα(κ ας είναι νωρίς μου εξήγησε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι..) ή κάτι έφαγα κ ίσως τον ενοχλησε(έφαγα φακές κ αυγά βραστά χθες αλήθεια είναι..)

Δεν είναι ακριβώς ότι ανησυχώ γτ οκ βλεπω τις πάνες του  κ πως κοιμάται ήσυχος έστω κ λίγο..κ όπως είπε κ μια φίλη @EugenJen δεν είναι ρομποτακια να έχουν πάντα ίδιο πρόγραμμα, απλά στεναγχωριεμαι μήπως δεν ξεκουράζεται ή μήπως τον ενοχλεί κάτι κ δεν ξέρω τι..εχετε περάσει κάτι τετοιο? Εσείς οι δευτερομανουλες? Οι πρωτοτοκες που έχουν μωράκια κοντά στον δικό μου

Γεια σου @Renez Να σου ζησει!Γέννησα τον Φεβρουάριο εγω! Αυτό με τα μαζεμένα ποδαράκια και την γκρίνια μοιάζει με κολικούς! Ξεκίνησε και το δικό μου τόσο νωρίς! Να κάνεις μασάζ στην κοιλίτσα και να βάζεις ζεστά επιθέματα να ηρεμεί. Αν τον ενοχλούσε κάτι που είχες φάει θα φαινόταν με διάρροια, αίμα στα κακα ή εξανθήματα. Πολλές φορές επισης τους ανεβαίνουν γαστρικα υγρά όταν τρώνε και βγαίνουν από το στήθος κλαίγοντας. Ή μπορει να κανεις υπερπαραγωγη και να δυσανασχετει στιγμιαια οταν θηλαζει!Ακομη το πεπτικό τους είναι τελείως ανώριμο, να περιμένετε πολλα περίεργα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...