Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Είπα το παράπονο μου στην ομάδα μου θα το πω κ σε εσάς γτ είστε πλέον κ εσείς δικά μου κορίτσια!! (Εδώ που τα λέμε μανούλα Σεπτεμβρίου είμαι εν τέλη κ εγω:D)!!

Εμείς εχθές είχαμε περίεργη βράδυα..γενικά το πρόγραμμα του είναι από τις 10 περίπου που σηκωνόμαστε για πρωί μέχρι τις 9 που κοιμάται για βράδυ πίνει αποκλειστικά στήθος κ ή μένει ξύπνιος ή κοιμάται το πολύ κάτι 30' κ έναν καλό ύπνο 2ωρο κάνει το μεσημέρι..το βράδυ λοιπόν μου κοιμάται 2.5-3 ώρες (είτε έχει πιεις στήθος είτε έχω δώσει κ συμπληρωμα)κ στο στήθος γενικά κάθεται περίπου 20-30' σύνολο σε κάθε θηλασμό..

Εχθές λοιπόν είχε γκρίνια το βράδυ κ κοιμήθηκε εν τέλη στις 12.. έπειτα ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..στήθος έμενε μόνο 10' κ ξανά κοιμόταν..έδωσα συμπλήρωμα ήπιε 50μλ κ ξανά ξύπνησε στη 1.5 ώρα!! Μέρα προσπάθησα να ξανά δώσω συμπληρωμα (το δίνω βέβαια αφότου έχει θηλάσει) δεν το ήθελε καν..επίσης να πω ήταν κ σαν να πονούσε/ήθελε κάνα γτ σφιγγοταν κ μάζευε ποδαράκια..

Κακά/τσισα κάνει κανονικά! Κ το πρωί το ίδιο βιολί..10' μόνο κάθεται στήθος κ το αφήνει δείχνει χορτασμένος κ κοιμάται κ ξυπνάει στη 1 ώρα (για πρωί είναι κ πολύ βέβαια η 1 ώρα)..ρώτησα τον παιδίατρο μου λέει είναι ή φάση/άλμα(κ ας είναι νωρίς μου εξήγησε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι..) ή κάτι έφαγα κ ίσως τον ενοχλησε(έφαγα φακές κ αυγά βραστά χθες αλήθεια είναι..)

Δεν είναι ακριβώς ότι ανησυχώ γτ οκ βλεπω τις πάνες του  κ πως κοιμάται ήσυχος έστω κ λίγο..κ όπως είπε κ μια φίλη @EugenJen δεν είναι ρομποτακια να έχουν πάντα ίδιο πρόγραμμα, απλά στεναγχωριεμαι μήπως δεν ξεκουράζεται ή μήπως τον ενοχλεί κάτι κ δεν ξέρω τι..εχετε περάσει κάτι τετοιο? Εσείς οι δευτερομανουλες? Οι πρωτοτοκες που έχουν μωράκια κοντά στον δικό μου

Πιθανόν να είναι κολικοι. Η και να τον πείραξαν οι φακές.Εγω απέφευγα όλα τα όσπρια για 3 μήνες(καλώς η κακώς) γιατί είχε πολλούς κολικούς.Παντως να ξέρεις ότι περνάνε πολλές τέτοιες φάσεις τα μωρά.Μπορει να τρώει για μέρες στο 3 ωρο και να κοιμάται αρκετά και ξαφνικά 2-3 μέρες  να τρώει ανά 1 ώρα και να κοιμάται μισάωρα.Ο δικός μου μπήκε στον 5ο και κατά διαστήματα το κάνει ακόμη.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Renez είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Είπα το παράπονο μου στην ομάδα μου θα το πω κ σε εσάς γτ είστε πλέον κ εσείς δικά μου κορίτσια!! (Εδώ που τα λέμε μανούλα Σεπτεμβρίου είμαι εν τέλη κ εγω:D)!!

Εμείς εχθές είχαμε περίεργη βράδυα..γενικά το πρόγραμμα του είναι από τις 10 περίπου που σηκωνόμαστε για πρωί μέχρι τις 9 που κοιμάται για βράδυ πίνει αποκλειστικά στήθος κ ή μένει ξύπνιος ή κοιμάται το πολύ κάτι 30' κ έναν καλό ύπνο 2ωρο κάνει το μεσημέρι..το βράδυ λοιπόν μου κοιμάται 2.5-3 ώρες (είτε έχει πιεις στήθος είτε έχω δώσει κ συμπληρωμα)κ στο στήθος γενικά κάθεται περίπου 20-30' σύνολο σε κάθε θηλασμό..

Εχθές λοιπόν είχε γκρίνια το βράδυ κ κοιμήθηκε εν τέλη στις 12.. έπειτα ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..στήθος έμενε μόνο 10' κ ξανά κοιμόταν..έδωσα συμπλήρωμα ήπιε 50μλ κ ξανά ξύπνησε στη 1.5 ώρα!! Μέρα προσπάθησα να ξανά δώσω συμπληρωμα (το δίνω βέβαια αφότου έχει θηλάσει) δεν το ήθελε καν..επίσης να πω ήταν κ σαν να πονούσε/ήθελε κάνα γτ σφιγγοταν κ μάζευε ποδαράκια..

Κακά/τσισα κάνει κανονικά! Κ το πρωί το ίδιο βιολί..10' μόνο κάθεται στήθος κ το αφήνει δείχνει χορτασμένος κ κοιμάται κ ξυπνάει στη 1 ώρα (για πρωί είναι κ πολύ βέβαια η 1 ώρα)..ρώτησα τον παιδίατρο μου λέει είναι ή φάση/άλμα(κ ας είναι νωρίς μου εξήγησε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι..) ή κάτι έφαγα κ ίσως τον ενοχλησε(έφαγα φακές κ αυγά βραστά χθες αλήθεια είναι..)

Δεν είναι ακριβώς ότι ανησυχώ γτ οκ βλεπω τις πάνες του  κ πως κοιμάται ήσυχος έστω κ λίγο..κ όπως είπε κ μια φίλη @EugenJen δεν είναι ρομποτακια να έχουν πάντα ίδιο πρόγραμμα, απλά στεναγχωριεμαι μήπως δεν ξεκουράζεται ή μήπως τον ενοχλεί κάτι κ δεν ξέρω τι..εχετε περάσει κάτι τετοιο? Εσείς οι δευτερομανουλες? Οι πρωτοτοκες που έχουν μωράκια κοντά στον δικό μου

Κ εμένα εδώ κ 3 βραδια στις 12 την πιάνει έντονο κλάμα που δε σταματάει με τίποτα, τσιρίζει στο στηθος όταν τη βάζω κ ηρεμεί μόνο με λευκούς ήχους στο κινητό (όχι πάντα) όπου τελικά κοιμάται γύρω στις 1:30 αλλά έχει πολύ ανήσυχο ύπνο κ κουνάει τα ποδαράκια. Ενώ μες στη μέρα ούτε που κουνιέται στον ύπνο της! 

2 ώρες πρίν, ΚατεριναΣκ είπε:

Κορίτσια τι κάνετε? Το ξέρω χάθηκα. Αλλά ξέρω μπορείτε να καταλάβετε όσες έχετε και άλλο παιδάκι. Τρέχω όλη μέρα να προλάβω τα πάντα. Η μεγάλη μου είναι 2,5 και γενικά είναι πολύ ζωηρή όλο κάτι κάνει και πολλές φορές λόγο αϋπνίας κτλ της φωνάζω και στεναχωριέμαι.. έχει βγάλει ζήλεια και ένα η μικρή αλλά όχι προς το μωρό το μωρό το φιλάει το χαϊδεύει το ψάχνει λέει που είναι ο φουλης μου άμα δεν τον δει στο καρότσι κτλ. Έχει βγάλει άρνηση προς τα εμενα. και θέλει μόνο τον μπαμπα τής. Δεν θέλει να την βάλω εγώ για ύπνο να της πω τραγουδάκια τίποτα... 3επισης ξεκίνησε να κάνει τσίσα στο κρεβάτι ενώ δεν έκανε. τα κάνουν και τα δικά σάς???

Με τον θηλασμό εμείς τα πάνε καλά. Ξυπνάει το βράδυ βεβαια ανά 2 με 3 ώρες αλλά ξέρω ότι είναι φυσιολογικό αυτό. Σε λίγο καιρό θα φτιάξει. Θέλει πολύ υπομονή ο θηλασμός. Πημηαγμε και παιδίατρο την προηγούμενη Παρασκευή που 40σαμε  όλα καλά. Πήρε 1.600 από την γεννήσει του. Και μου βγάζει και πολύ γάλα κάνει εμετούς είναι λαίμαργος πολύ. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου κ να χαίρεσαι κ την μεγαλύτερη! Κ εγώ κάπως έτσι, 40 ημερών η μια , 2 χρόνων η άλλη.. Κ εμένα αγαπάει πολύ τη μικρή την αγκαλιάζει κλπ, αλλά ζηλεύει πολύ όταν την έχω αγκαλιά μου λέει να την αφήσω για να παίξω μαζί της κ κάνει ψέμματα ότι κλαίει πολλές φορές. Είχα μιλήσει με ψυχολόγο μες στο μαιευτήριο γιατί είχα άγχος πως θα το πάρει η κόρη μου κ μου είχε πει τα εξής: να μην αλλάξουμε τίποτα στις συνήθειες της(δλδ αν την έκανα εγώ μπάνιο, αν την έβγαζα εγώ βόλτα να συνεχίσω να τα κάνω) κ να προσπαθώ να βρίσκω καθημερινά έστω μια ώρα που να ασχολούμαι αποκλειστικά μαζί της (πχ παιχνίδι). Το μαρσιπο με βοηθάει αρκετά γιατί η μικρή δεν πολύκάθεται στο λίκνο, θέλει πολύ αγκαλιά.
Έπισης πολλά έχουν την λεγόμενη παλινδρόμηση σε μια συνήθεια(όπως για τα τσίσα που λες), είτε αυτό είναι η πάνα, είτε δε μιλάνε για λίγες μέρες αλλά μετά επανέρχονται! 
Τα έχω παίξει κ εγώ με τόσο μικρή διαφορα που έχουν κ με τον θηλασμό... Εμένα η μικρή κλαίει κάθε βράδυ με αποτέλεσμα να ξυπνάει κ η μεγάλη (είναι κοντά τα δωμάτια) μετά κοιμάται αργά κ το πρωί είναι γκρινιάρα.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet είπε:

Πιθανόν να είναι κολικοι. Η και να τον πείραξαν οι φακές.Εγω απέφευγα όλα τα όσπρια για 3 μήνες(καλώς η κακώς) γιατί είχε πολλούς κολικούς.Παντως να ξέρεις ότι περνάνε πολλές τέτοιες φάσεις τα μωρά.Μπορει να τρώει για μέρες στο 3 ωρο και να κοιμάται αρκετά και ξαφνικά 2-3 μέρες  να τρώει ανά 1 ώρα και να κοιμάται μισάωρα.Ο δικός μου μπήκε στον 5ο και κατά διαστήματα το κάνει ακόμη.

Ευχαριστώ πολύ comet μου..

Με ανακουφίζει πως το περνάνε τελικά σχεδόν όλα τα μωράκια..ξέρετε..πρώτη φορά μανούλα κ με κάτι τέτοιες εναλλαγές φρικαρω γτ δε ξέρω αν είναι φυσιολογικές ή έχει κάτι το μωρό μου!!

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2020 at 1:32 ΠΜ, LidaK είπε:

Πολύ καλά κανεις κ θηλάζεις κ μετά το δίνεις το μωρό για να δώσεις σημασία στο μεγαλύτερο! Εμένα ακόμα δεν κάθεται ούτε στον μπαμπά της! Οπότε μόνο όταν κοιμάται μπορώ να παίξω με την μεγάλη :( Στην πρώτη μου κόρη είχα δώσει ξενο το βράδυ στο 2μηνο με αποτέλεσμα να μειωθεί πολύ το γάλα μου κ αποθήλασα στους 3 μηνες οπότε αυτό θέλω να αποφύγω τώρα, τουλάχιστον αφού είμαι σπιτι κάποιους μήνες λέω ας προσπαθήσω να θηλάσω αλλά δεν ξέρω μου φαίνεται βουνό...κ είμαστε ακόμα στις 38 μέρες!

Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω.. εμένα ευτυχώς πίνει κ κοιμάται προς το παρόν.  Οπότε μπορώ να ασχοληθώ λίγο. 

Εσύ Γτ όμως αποθηλασες τόσο γρήγορα? Έγω στο πρωπρώτο επειδή το είχα στην μενν 6 μέρες , κατέβασα γάλα όταν το πήρα σπίτι . Εκεί όμως έπινε ξένο κ συνέχισα κ του έδινα αν αρχή 2-3 φορές κ μετά από 3 μέρες του έδινα μόνο 1 φορά την μέρα σαν συμπλήρωμα προς το βράδυ για να κοιμόταν παραπάνω κ αν έφευγα να του έδιναν όποιος το κρατούσε  . Γάλα όμως εγώ είχα πολύ , Δεν επηρεάστηκε από το ξένο ούτε από την πιπίλα(αν κ δεν την κράτησε πολύ) κ τον θήλασα 16 μήνες μέχρι που έμεινα έγκυος.  Την μέρα όμως θηλάζε συνέχεια..

On 9/10/2020 at 11:49 ΠΜ, Nina13 είπε:

Την γειτονιά καλα κάνει και την σηκώνει στο ποδι.. Μην ασχολείσαι με αυτό. Μωρό είναι και τα μωρά κλαίνε... Καλυτερα να αποφυγεις το κούνημα για το δικό σου καλό μα και για το παιδι.. Είναι λίγο κουραστικό για ένα παιδακι να κουνιέται για να κοινηθει δεν βρίσκεις? Πόσο μάλλον για εσένα? Η σκέψου αργότερα αν παει παιδικο και πρεπει κάποιος να το κουνάει για να κοιμηθεί... Ποπο και μόνο στην ιδέα τρέλα με πιανει.... Ευχομαι να βρεις τι σας ταιριάζει... 

Καθιστή αγάπη μου, αγκαλίτσες πολλες και ήρεμα λογάκια να ηρεμει το μωράκι... 

Ετσι έτσι.... 

Εγω είχα θηλασει τρεις μήνες, πηρα 15 χάπια νομιζω... Επίδεσμο και σφιχτό σουτιέν.. Και πηγα και σε συμβουλουσ θηλασμός και με κοιτουσαν ανά τακτά χρονικά διαστήματα.. Κόπηκε εντελώς αμέσως. 

 

Σε εμένα είχε παρενεργειες

Εξαρτάται ποιο χάπι θα παρεις γιατί υπάρχουν τρία νομίζω... 

Και για ποσο χρονικό διάστημα

Τι καλυτερο όμως είναι ο στα διάκος από θηλασμός με την διακοπή γευμάτων, εσυ αφου δίνεις ξένο το βράδυ και αφου πινει από μπουκάλι δνε θα έχεις κανένα θέμα... 

Ρωτα και τις μαίες σου

Συμφωνω σε οοοο ολα!!!!!!! 

 

 

Βρε αφήστε τις τυψεις... Έχουμε κι αλλά παιδακια και πως να τα καταφέρουμε ολα??? Πρέπει να ναι χαρουμενα τα μωρά με ότι αυτό συνεπάγεται... Ακόμα και το ξένο λυση ειναι.. Και η μικτή διατροφή είναι η καλυτερη.. Σας το λέω εγώ που δνε θα το θηλασω μέρα το δευτερο παιδι

Και όχι δεν νιώθω καθόλου τυψεις... Μα καθόλου. Δεν θα κριθεί η υγεία του μωρου μου αν δώσω ξένο.. Ουτε θα κρίνω αν ειμαι καλή μάνα η όχι αν δώσω ξένο.. Έλεος... 

Καντε αυτό που νομίζετε εσείς καλυτερο καιβηρεμηστε και απολαυστε ολα αυτα τα ωραία τα πρωτα με τα παιδακια σας

 Συμφωνώ μαζί σου !Η μεικτή διατροφή είναι μια χαρά!!! Έτσι μπορεί κ ο μπαμπάς να το ταΐσει!

Αχ κορίτσια δράμα η κατάσταση με 2 μωρά... εμένα ο γιος μου μια πάει κ τη κουνάει κ μια βγάζει μια ζήλεια κ θέλει να την χτυπήσει.  Αλλά τον μπαμπά του δεν τον αφήνει να την πάρει .

Εγώ έχω άλλη απορία όμως , η μπέμπα είναι 15 μερών , θήλαζρι  κ κοιμάται.  Μόνο κατά τις 11.30 με 1 το βράδυ έχει κολικούς μάλλον κ κλαίει κ θέλει αγκαλιά.  Την μέρα πίνει στο 3ωρο  ενώ την νύχτα κοιμάται κ 5 ώρες . Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.  

  • Μου αρέσει 2

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω.. εμένα ευτυχώς πίνει κ κοιμάται προς το παρόν.  Οπότε μπορώ να ασχοληθώ λίγο. 

Εσύ Γτ όμως αποθηλασες τόσο γρήγορα? Έγω στο πρωπρώτο επειδή το είχα στην μενν 6 μέρες , κατέβασα γάλα όταν το πήρα σπίτι . Εκεί όμως έπινε ξένο κ συνέχισα κ του έδινα αν αρχή 2-3 φορές κ μετά από 3 μέρες του έδινα μόνο 1 φορά την μέρα σαν συμπλήρωμα προς το βράδυ για να κοιμόταν παραπάνω κ αν έφευγα να του έδιναν όποιος το κρατούσε  . Γάλα όμως εγώ είχα πολύ , Δεν επηρεάστηκε από το ξένο ούτε από την πιπίλα(αν κ δεν την κράτησε πολύ) κ τον θήλασα 16 μήνες μέχρι που έμεινα έγκυος.  Την μέρα όμως θηλάζε συνέχεια..

 Συμφωνώ μαζί σου !Η μεικτή διατροφή είναι μια χαρά!!! Έτσι μπορεί κ ο μπαμπάς να το ταΐσει!

Αχ κορίτσια δράμα η κατάσταση με 2 μωρά... εμένα ο γιος μου μια πάει κ τη κουνάει κ μια βγάζει μια ζήλεια κ θέλει να την χτυπήσει.  Αλλά τον μπαμπά του δεν τον αφήνει να την πάρει .

Εγώ έχω άλλη απορία όμως , η μπέμπα είναι 15 μερών , θήλαζρι  κ κοιμάται.  Μόνο κατά τις 11.30 με 1 το βράδυ έχει κολικούς μάλλον κ κλαίει κ θέλει αγκαλιά.  Την μέρα πίνει στο 3ωρο  ενώ την νύχτα κοιμάται κ 5 ώρες . Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.  

Φυσιολογικό είναι.Το κάνε και ο δικός μου τις πρώτες μέρες και μετά τις 15-20 άρχισαν οι πολλοί κολικοί και έγινε ότι να ναι.Αφου στην αρχή λέγαμε ότι έχει και πρόγραμμα και τι καλά που είναι.Αμ δε ...Εύχομαι όμως εσένα να συνεχίσει έτσι και να είναι ήσυχο μωρο

πρίν από 48 λεπτά , Renez είπε:

Ευχαριστώ πολύ comet μου..

Με ανακουφίζει πως το περνάνε τελικά σχεδόν όλα τα μωράκια..ξέρετε..πρώτη φορά μανούλα κ με κάτι τέτοιες εναλλαγές φρικαρω γτ δε ξέρω αν είναι φυσιολογικές ή έχει κάτι το μωρό μου!!

Λογικό είναι .πρώτη φορά μανούλα,που να τα ξέρεις όλα.Εδω και δεύτερο που έχουμε κι αν κάνει κάτι διαφορετικό από το πρώτο αναρωτιόμαστε τι γινεται

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 44 λεπτά , ada32 είπε:

Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω.. εμένα ευτυχώς πίνει κ κοιμάται προς το παρόν.  Οπότε μπορώ να ασχοληθώ λίγο. 

Εσύ Γτ όμως αποθηλασες τόσο γρήγορα? Έγω στο πρωπρώτο επειδή το είχα στην μενν 6 μέρες , κατέβασα γάλα όταν το πήρα σπίτι . Εκεί όμως έπινε ξένο κ συνέχισα κ του έδινα αν αρχή 2-3 φορές κ μετά από 3 μέρες του έδινα μόνο 1 φορά την μέρα σαν συμπλήρωμα προς το βράδυ για να κοιμόταν παραπάνω κ αν έφευγα να του έδιναν όποιος το κρατούσε  . Γάλα όμως εγώ είχα πολύ , Δεν επηρεάστηκε από το ξένο ούτε από την πιπίλα(αν κ δεν την κράτησε πολύ) κ τον θήλασα 16 μήνες μέχρι που έμεινα έγκυος.  Την μέρα όμως θηλάζε συνέχεια..

 Συμφωνώ μαζί σου !Η μεικτή διατροφή είναι μια χαρά!!! Έτσι μπορεί κ ο μπαμπάς να το ταΐσει!

Αχ κορίτσια δράμα η κατάσταση με 2 μωρά... εμένα ο γιος μου μια πάει κ τη κουνάει κ μια βγάζει μια ζήλεια κ θέλει να την χτυπήσει.  Αλλά τον μπαμπά του δεν τον αφήνει να την πάρει .

Εγώ έχω άλλη απορία όμως , η μπέμπα είναι 15 μερών , θήλαζρι  κ κοιμάται.  Μόνο κατά τις 11.30 με 1 το βράδυ έχει κολικούς μάλλον κ κλαίει κ θέλει αγκαλιά.  Την μέρα πίνει στο 3ωρο  ενώ την νύχτα κοιμάται κ 5 ώρες . Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.  

Δεν ξέρω πως έγινε κ αποθηλασα τόσο γρήγορα! Δεν ήμουν καλα ενημερωμένη για τον θηλασμό είναι η αλήθεια... Είχαμε ξεκινήσει με αποκλειστικό και μετά από δυο δυόμιση μήνες μου είπε ο παιδίατρος να δώσω ξενο γιατί δεν της έφτανε, μέχρι που περιπου στο 3μηνο δεν είχα καθόλου γάλα. Είχα αδιαθετησει αλλά λένε δεν επηρεάζει αυτό, μόνο μειώνει τη ροη λίγες μέρες. Ούτε χάπια πήρα, ούτε πρήστηκε το στηθος ούτε τίποτα! Μάλλον επειδή είχε μειωθει η ζήτηση δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς...! Και είχα αρχικά παρα πολύ ροη έως υπερπαραγωγή, όπως κ τώρα στη δεύτερη κόρη μου.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!!όχι δεν έχουμε βγει ακόμα....θέλω να σαραντησει πρώτα!!μόνο για γιατρούς!!!για έξω ναι σε θερμός....το καθαρίζω μια φορά τη μέρα με ξύδι λευκό κ βραστό νερό....όπως κ τον αποστειρωτη!!!το μπιμπερο δεν ξέρω να σου πω...εγώ θα τα αποστειρωνω κ θα τα βάζω κανονικά στη τσάντα...αφού θα είναι κλειστά φαντάζομαι δεν θα υπάρχει πρόβλημα!!!!επίσης πήρα θήκες για τις μεζούρες για το γάλα από το τζαμπο για να μην κουβαλάω το γάλα όλο!!!!!

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν θήκες για μεζούρες... Θα το ψάξω... Σε ευχαριστωωω

Πρέπει να πλενουμε κ τον αποστείρωτη;;;;;

Εγώ δεν τον έχω πλυνει.... 

Επίσης που τα αφήνεις να στεγνώσουν τα μπιμπερό;;;τα βάζεις εννοείς στην τσάντα κλειστά κ ας έχουνε μέσα λίγες στσταγονες νερό/υγρασία από την αποστείρωση;;;

16 ώρες πρίν, Nina13 είπε:

Καμια άντληση και δνε ακουμπάς καθόλου το στήθος... Δεν κάνεις μπάνιο, μα και να κάνεις αποφευγεις να ακουμπήσεις το στήθος.. Για δεκαπέντε μέρες. Αυτές ήταν οι οδηγίες της και τέλος ολα... 

Το θερμός δεν αποστειρωνεται

Το διατηρούμε σε θερμός. 

Η αποστείρωση κράτα 24 ώρες. 

Το γάλα σκόνη,οταν το παρασκευασεις,κράτα δυο ωρες, δλδ σε δυο ωρες πρεπει να το χει πιει το μωρο, μετά το πευας... 

Εγώ παιρνω μαζί μου σε δοσομετρητη δοχείο, την ακριβή ποσοτητα σκονης, 

Βέβαια μπορείς να μετρήσεις τη σκόνη και να τη βάλεις μέσα στο μπιμπερό, και απλά προσθετεις μετα το νερό,

Ο ότι άλλο χρειαστείς ρωτα μας

Και καλεεες βόλτες.. Δεν με περιορισε ποτε η διαδικασία προετοιμασίας και τάισματος  με σκονη, εκτός σπιτιου... Όποτε μου είναι παιχνιδακι

Καταλαβααα.... Δοσομετρητη δοχείο εννοείς σαν αυτο που είπε η  thalia από τα    jumbo;;

Αχ τα περιγράφεις τόσο ευκολα όλα!!!εγώ τα βλέπω λίγο βουνό, ειδικά για το στηθος! Ασε που μου έχουν πει αλλά...Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!!! Να είσαι καλά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Κ εμένα εδώ κ 3 βραδια στις 12 την πιάνει έντονο κλάμα που δε σταματάει με τίποτα, τσιρίζει στο στηθος όταν τη βάζω κ ηρεμεί μόνο με λευκούς ήχους στο κινητό (όχι πάντα) όπου τελικά κοιμάται γύρω στις 1:30 αλλά έχει πολύ ανήσυχο ύπνο κ κουνάει τα ποδαράκια. Ενώ μες στη μέρα ούτε που κουνιέται στον ύπνο της! 

Να σου ζήσει το μωράκι σου κ να χαίρεσαι κ την μεγαλύτερη! Κ εγώ κάπως έτσι, 40 ημερών η μια , 2 χρόνων η άλλη.. Κ εμένα αγαπάει πολύ τη μικρή την αγκαλιάζει κλπ, αλλά ζηλεύει πολύ όταν την έχω αγκαλιά μου λέει να την αφήσω για να παίξω μαζί της κ κάνει ψέμματα ότι κλαίει πολλές φορές. Είχα μιλήσει με ψυχολόγο μες στο μαιευτήριο γιατί είχα άγχος πως θα το πάρει η κόρη μου κ μου είχε πει τα εξής: να μην αλλάξουμε τίποτα στις συνήθειες της(δλδ αν την έκανα εγώ μπάνιο, αν την έβγαζα εγώ βόλτα να συνεχίσω να τα κάνω) κ να προσπαθώ να βρίσκω καθημερινά έστω μια ώρα που να ασχολούμαι αποκλειστικά μαζί της (πχ παιχνίδι). Το μαρσιπο με βοηθάει αρκετά γιατί η μικρή δεν πολύκάθεται στο λίκνο, θέλει πολύ αγκαλιά.
Έπισης πολλά έχουν την λεγόμενη παλινδρόμηση σε μια συνήθεια(όπως για τα τσίσα που λες), είτε αυτό είναι η πάνα, είτε δε μιλάνε για λίγες μέρες αλλά μετά επανέρχονται! 
Τα έχω παίξει κ εγώ με τόσο μικρή διαφορα που έχουν κ με τον θηλασμό... Εμένα η μικρή κλαίει κάθε βράδυ με αποτέλεσμα να ξυπνάει κ η μεγάλη (είναι κοντά τα δωμάτια) μετά κοιμάται αργά κ το πρωί είναι γκρινιάρα.. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Προσπαθώ και εγώ να ασχολουμε όσο μπορώ μαζί της. Είναι δύσκολη και αυτή η ηλικία των 2.. έχω διαβάσει πολλά άρθρα  για γενικές συμπεριφορές για τα ξεσπάσματα κτλ που έχουν έτσι και αλλιώς σε αυτή τη ηλικία και με το μωρό τώρα ήρθε και έδεσε. Με στεναχωρεί λίγο που μου δείχνει ότι δεν με θέλει αλλά ξέρω ότι είναι αντίδραση και θα περάσει..

Εμένα ετυχως δεν ξυπνάει το βράδυ άμα κλαίει το μωρό. Και είναι απέναντι τα δωμάτια κοντά αλλά άμα κοιμηθεί αυτή δεν ξυπνάει εύκολα... Πω πω και μετά όταν ξυπνάει πας να την κοιμήσει πάλι??

16 ώρες πρίν, Comet είπε:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.Κι εμενα εβγαλε ζήλια και κόλλησε πάνω μου.Θελει συνέχεια εμένα.Οσο για την πανα ήθελε πάλι να την φοράει.Τα κάνε πάνω του και την ξαναβαλαμε.Του δώσαμε 2-3 μήνες να συνηθίσει το μωρό και τώρα τη βγάλαμε πάλι.(μας είχε προειδοποιήσει η γιατρός ότι θα συμβεί).Το μωρό το αγαπάει το φιλάει,θέλει να παίζουν και του δίνει παιχνίδια.

Πάντως πολύ κούραση με 2 μωρά και να θηλάζεις.

Καλημέρα.Τη μέρα κοιμάται περισσότερο το πρωί(2-3 φορές από 1,5-2 ώρες.Μεσημερι καθόλου.3-4 ώρες ξύπνιος.Το απόγευμα κανένα 2ωρο και μετά τις 9 το βράδυ κοιμάται και ξυπνάει ανά 2-2,5 ώρες για θηλασμό.Πρωι σηκώνεται νωρίς.Κατα τις 6 το πολύ 7και μένει ξύπνιος κάνα 2 ωρο.Καθεται λίγο στο ριλαξ,λίγο στο λίκνο με παιχνιδάκια που μασουλαει και μετά κλαίει να τον σηκώσω.

Εσένα έκανε το αντίθετο ε? Κόλλησε πάνω σου..

Αχ δεν θέλω να της βάλω πάνα δεν ξέρω γιατί το θεωρώ πισωγυρισμα.. δεν ξέρω γιατί το βλέπω έτσι..  βεβαια υπάρχουν τώρα σιγά σιγά νύχτες συνεχόμενες που σηκώνεται και μας το λέει ότι θέλει τσίσα. Δηλαδή μέσα στη βδομάδα θα κάνει κάνα 2 φορές στο κρεβάτι. Ένα διάστημα έκανε κάθε νύχτα και 2 φορές μπορεί να τύχαινε.

Εσείς σε λίγο ξεκινάτε στέρεες τροφές ε?? Κάνα μήνα και?? Άντε άντε.. μήπως ηρεμήσεις λίγο.. εμένα δεν με κουράζει τόσο ο θηλασμός σαν θηλασμός πιο πολύ το ότι δεν κοιμάμαι καλά. Είμαι πολύ του ύπνου και ξαφνικά υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν 4 ώρες μόνο το 24 ωρο..

@Thaliamp πως τα πάς κορίτσι? Εσένα τώρα που πίνει μόνο ξένο πόσες ώρες σου κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ? 

Με παιδίατρο τι έκανες τελικά?? 


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Προσπαθώ και εγώ να ασχολουμε όσο μπορώ μαζί της. Είναι δύσκολη και αυτή η ηλικία των 2.. έχω διαβάσει πολλά άρθρα  για γενικές συμπεριφορές για τα ξεσπάσματα κτλ που έχουν έτσι και αλλιώς σε αυτή τη ηλικία και με το μωρό τώρα ήρθε και έδεσε. Με στεναχωρεί λίγο που μου δείχνει ότι δεν με θέλει αλλά ξέρω ότι είναι αντίδραση και θα περάσει..

Εμένα ετυχως δεν ξυπνάει το βράδυ άμα κλαίει το μωρό. Και είναι απέναντι τα δωμάτια κοντά αλλά άμα κοιμηθεί αυτή δεν ξυπνάει εύκολα... Πω πω και μετά όταν ξυπνάει πας να την κοιμήσει πάλι??

Εσένα έκανε το αντίθετο ε? Κόλλησε πάνω σου..

Αχ δεν θέλω να της βάλω πάνα δεν ξέρω γιατί το θεωρώ πισωγυρισμα.. δεν ξέρω γιατί το βλέπω έτσι..  βεβαια υπάρχουν τώρα σιγά σιγά νύχτες συνεχόμενες που σηκώνεται και μας το λέει ότι θέλει τσίσα. Δηλαδή μέσα στη βδομάδα θα κάνει κάνα 2 φορές στο κρεβάτι. Ένα διάστημα έκανε κάθε νύχτα και 2 φορές μπορεί να τύχαινε.

Εσείς σε λίγο ξεκινάτε στέρεες τροφές ε?? Κάνα μήνα και?? Άντε άντε.. μήπως ηρεμήσεις λίγο.. εμένα δεν με κουράζει τόσο ο θηλασμός σαν θηλασμός πιο πολύ το ότι δεν κοιμάμαι καλά. Είμαι πολύ του ύπνου και ξαφνικά υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν 4 ώρες μόνο το 24 ωρο..

@Thaliamp πως τα πάς κορίτσι? Εσένα τώρα που πίνει μόνο ξένο πόσες ώρες σου κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ? 

Με παιδίατρο τι έκανες τελικά?? 

Καλά κορίτσι μου....τρέξιμο κ εμείς!!!! συνήθως κ εμείς με το ξένο ειμαστε στς 2,5-3.....αλλά μου έχει κάνει κ 4ωρο....χτες δηλαδή κοιμήθηκε 10κ 30 με 2κ30....μου κάνει αλλά όχι συνέχεια!!!!χάλια κ εσύ από ύπνο ε???βοήθεια δεν έχεις από κανέναν????παιδίατρο τελικά πήγα κ είδα αυτή που μου σύστησε ο γιατρός μου κ μου αρεσε κ πρωστοπαρον έχω κάτσει με αυτή!!!!!!

Just now, Christine. S είπε:

Δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν θήκες για μεζούρες... Θα το ψάξω... Σε ευχαριστωωω

Πρέπει να πλενουμε κ τον αποστείρωτη;;;;;

Εγώ δεν τον έχω πλυνει.... 

Επίσης που τα αφήνεις να στεγνώσουν τα μπιμπερό;;;τα βάζεις εννοείς στην τσάντα κλειστά κ ας έχουνε μέσα λίγες στσταγονες νερό/υγρασία από την αποστείρωση;;;

Καταλαβααα.... Δοσομετρητη δοχείο εννοείς σαν αυτο που είπε η  thalia από τα    jumbo;;

Αχ τα περιγράφεις τόσο ευκολα όλα!!!εγώ τα βλέπω λίγο βουνό, ειδικά για το στηθος! Ασε που μου έχουν πει αλλά...Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!!! Να είσαι καλά!!!! 

Τον πλένουμε ναι....τον βάζεις με λευκό ξύδι κ νερό να δουλέψει....για να φύγουν άλατα κτλ!!!!ανοίγω λίγο τον αποστειρωτη να φύγουν οι πολλοί υδρατμοί...κ μετά τα συναρμολογω κ έτοιμα!!!ναι κ ας έχουν σταγόνες η παιδίατρος μου είπε δε πειράζει!!!!στην αρχή μου φαινόταν κ μένα δύσκολα....τώρα τα έχω ψιλοβρει....!!!!ότι θες ρωτά με!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Καλά κορίτσι μου....τρέξιμο κ εμείς!!!! συνήθως κ εμείς με το ξένο ειμαστε στς 2,5-3.....αλλά μου έχει κάνει κ 4ωρο....χτες δηλαδή κοιμήθηκε 10κ 30 με 2κ30....μου κάνει αλλά όχι συνέχεια!!!!χάλια κ εσύ από ύπνο ε???βοήθεια δεν έχεις από κανέναν????παιδίατρο τελικά πήγα κ είδα αυτή που μου σύστησε ο γιατρός μου κ μου αρεσε κ πρωστοπαρον έχω κάτσει με αυτή!!!!!!

Τον πλένουμε ναι....τον βάζεις με λευκό ξύδι κ νερό να δουλέψει....για να φύγουν άλατα κτλ!!!!ανοίγω λίγο τον αποστειρωτη να φύγουν οι πολλοί υδρατμοί...κ μετά τα συναρμολογω κ έτοιμα!!!ναι κ ας έχουν σταγόνες η παιδίατρος μου είπε δε πειράζει!!!!στην αρχή μου φαινόταν κ μένα δύσκολα....τώρα τα έχω ψιλοβρει....!!!!ότι θες ρωτά με!!!!

Μέχρι να πάει 40 ημερών ξύπναγε το βράδυ ανά 2 ώρες.. τώρα αρχίζει και μου κάνει κάτι 3ωρα 4ωρα και 5 ώρα πιο σπάνια τα 5ωρα.. αλλά τουλάχιστον κοιμάμαι παραπάνω. Επίσης δεν μου κοιμάται με τίποτα ανάσκελα. Τον ανακτεβει το πολύ γάλα που πίνει του έρχεται αναγουλα δεν ξέρω κάτι τον ενοχλεί έτσι και μόλις τον έβαλα μπρούμυτα ξαφνικά ηρεμεί και κοιμάται αρκετα... 

Ααα τέλεια.. αφού σου κάνει εννοείται να παραμείνεις στην παιδίατρο που σου είπε η γιατρός σού.. εμένα αυτή που μου είχε συστήσει η γιατρός μου δεν μου έκανε καθόλου. 

  • Μου αρέσει 1

%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές. Προσπαθώ και εγώ να ασχολουμε όσο μπορώ μαζί της. Είναι δύσκολη και αυτή η ηλικία των 2.. έχω διαβάσει πολλά άρθρα  για γενικές συμπεριφορές για τα ξεσπάσματα κτλ που έχουν έτσι και αλλιώς σε αυτή τη ηλικία και με το μωρό τώρα ήρθε και έδεσε. Με στεναχωρεί λίγο που μου δείχνει ότι δεν με θέλει αλλά ξέρω ότι είναι αντίδραση και θα περάσει..

Εμένα ετυχως δεν ξυπνάει το βράδυ άμα κλαίει το μωρό. Και είναι απέναντι τα δωμάτια κοντά αλλά άμα κοιμηθεί αυτή δεν ξυπνάει εύκολα... Πω πω και μετά όταν ξυπνάει πας να την κοιμήσει πάλι??

Εσένα έκανε το αντίθετο ε? Κόλλησε πάνω σου..

Αχ δεν θέλω να της βάλω πάνα δεν ξέρω γιατί το θεωρώ πισωγυρισμα.. δεν ξέρω γιατί το βλέπω έτσι..  βεβαια υπάρχουν τώρα σιγά σιγά νύχτες συνεχόμενες που σηκώνεται και μας το λέει ότι θέλει τσίσα. Δηλαδή μέσα στη βδομάδα θα κάνει κάνα 2 φορές στο κρεβάτι. Ένα διάστημα έκανε κάθε νύχτα και 2 φορές μπορεί να τύχαινε.

Εσείς σε λίγο ξεκινάτε στέρεες τροφές ε?? Κάνα μήνα και?? Άντε άντε.. μήπως ηρεμήσεις λίγο.. εμένα δεν με κουράζει τόσο ο θηλασμός σαν θηλασμός πιο πολύ το ότι δεν κοιμάμαι καλά. Είμαι πολύ του ύπνου και ξαφνικά υπήρχαν μέρες που κοιμόμουν 4 ώρες μόνο το 24 ωρο..

@Thaliamp πως τα πάς κορίτσι? Εσένα τώρα που πίνει μόνο ξένο πόσες ώρες σου κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ? 

Με παιδίατρο τι έκανες τελικά?? 

Καλημέρα.Στερεες θα δώσω όταν κλείσει τους 6 μήνες ,το νωρίτερο στους 5,5 αν είναι έτοιμος.Δεν δίνουμε ριζαλευρο θα φάει κατευθείαν φρουτα.Εχουμε 1,5  μήνα ακόμη.Προς το παρόν συνεχίζω να κοιμάμαι 4 ώρες σπαστες το 24ωρο.Χτες πήγα το μεγάλο στο χωριό στη μαμά μου,θα μείνει 10 μέρες.Θα ζούμε μια μικρή ανακαίνιση στο σαλόνι και δεν μπορούσα να τον κρατήσω.Εκει βέβαια δεν με ζητάει.Ειναι και ο ανήψιος μου και παίζουν και κάθε μέρα βολτα με τη γιαγιά.Ισως ξεκουραστώ λίγο τώρα.Φυσικα μου λείπει ήδη...Έχει τόση ησυχία το σπιτι

Just now, ΚατεριναΣκ είπε:

Μέχρι να πάει 40 ημερών ξύπναγε το βράδυ ανά 2 ώρες.. τώρα αρχίζει και μου κάνει κάτι 3ωρα 4ωρα και 5 ώρα πιο σπάνια τα 5ωρα.. αλλά τουλάχιστον κοιμάμαι παραπάνω. Επίσης δεν μου κοιμάται με τίποτα ανάσκελα. Τον ανακτεβει το πολύ γάλα που πίνει του έρχεται αναγουλα δεν ξέρω κάτι τον ενοχλεί έτσι και μόλις τον έβαλα μπρούμυτα ξαφνικά ηρεμεί και κοιμάται αρκετα... 

Ααα τέλεια.. αφού σου κάνει εννοείται να παραμείνεις στην παιδίατρο που σου είπε η γιατρός σού.. εμένα αυτή που μου είχε συστήσει η γιατρός μου δεν μου έκανε καθόλου. 

4ωρα;Μπράβο του.Εμεις το πολύ 3ωρο.Οχι κάθε μέρα.Συνηθως 2-2,5 ώρες το βράδυ.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι 5,5 είχαμε ξεκινήσει και εμείς κατευθείαν με φρούτα όχι ρυζαλευρο. Μου είπε όσα θηλάζουν συνήθως τους δίνουν κατευθείαν φρούτα.. εμείς σε 12 μέρες κλείνουμε 2 μήνες.. ποτε πέρασαν δεν έχω πάρει χαμπάρι αλήθεια...  Αχ και εγώ πολλές φορές θέλω να πάει η μικρή να μείνει για λίγο στην γιαγιά αλλά είμαι σίγουρη ότι όταν το κάνω για αρκετές μέρες δεν θα μπορώ:-P το θέλουμε το τρέξιμο μας τελικά... 

Just now, Comet είπε:

Καλημέρα.Στερεες θα δώσω όταν κλείσει τους 6 μήνες ,το νωρίτερο στους 5,5 αν είναι έτοιμος.Δεν δίνουμε ριζαλευρο θα φάει κατευθείαν φρουτα.Εχουμε 1,5  μήνα ακόμη.Προς το παρόν συνεχίζω να κοιμάμαι 4 ώρες σπαστες το 24ωρο.Χτες πήγα το μεγάλο στο χωριό στη μαμά μου,θα μείνει 10 μέρες.Θα ζούμε μια μικρή ανακαίνιση στο σαλόνι και δεν μπορούσα να τον κρατήσω.Εκει βέβαια δεν με ζητάει.Ειναι και ο ανήψιος μου και παίζουν και κάθε μέρα βολτα με τη γιαγιά.Ισως ξεκουραστώ λίγο τώρα.Φυσικα μου λείπει ήδη...Έχει τόση ησυχία το σπιτι

4ωρα;Μπράβο του.Εμεις το πολύ 3ωρο.Οχι κάθε μέρα.Συνηθως 2-2,5 ώρες το βράδυ.

Πω πω και είστε και 4 μηνών και ;κιμά σου κοιμάται 3ωρα ε?? Υπομονή.. και ο μεγάλος έτσι έκανε???


%20url%5D%20url%5D%20url%5D

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Renez είπε:

Τι κάνετε κορίτσια μου?? Είπα το παράπονο μου στην ομάδα μου θα το πω κ σε εσάς γτ είστε πλέον κ εσείς δικά μου κορίτσια!! (Εδώ που τα λέμε μανούλα Σεπτεμβρίου είμαι εν τέλη κ εγω:D)!!

Εμείς εχθές είχαμε περίεργη βράδυα..γενικά το πρόγραμμα του είναι από τις 10 περίπου που σηκωνόμαστε για πρωί μέχρι τις 9 που κοιμάται για βράδυ πίνει αποκλειστικά στήθος κ ή μένει ξύπνιος ή κοιμάται το πολύ κάτι 30' κ έναν καλό ύπνο 2ωρο κάνει το μεσημέρι..το βράδυ λοιπόν μου κοιμάται 2.5-3 ώρες (είτε έχει πιεις στήθος είτε έχω δώσει κ συμπληρωμα)κ στο στήθος γενικά κάθεται περίπου 20-30' σύνολο σε κάθε θηλασμό..

Εχθές λοιπόν είχε γκρίνια το βράδυ κ κοιμήθηκε εν τέλη στις 12.. έπειτα ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..στήθος έμενε μόνο 10' κ ξανά κοιμόταν..έδωσα συμπλήρωμα ήπιε 50μλ κ ξανά ξύπνησε στη 1.5 ώρα!! Μέρα προσπάθησα να ξανά δώσω συμπληρωμα (το δίνω βέβαια αφότου έχει θηλάσει) δεν το ήθελε καν..επίσης να πω ήταν κ σαν να πονούσε/ήθελε κάνα γτ σφιγγοταν κ μάζευε ποδαράκια..

Κακά/τσισα κάνει κανονικά! Κ το πρωί το ίδιο βιολί..10' μόνο κάθεται στήθος κ το αφήνει δείχνει χορτασμένος κ κοιμάται κ ξυπνάει στη 1 ώρα (για πρωί είναι κ πολύ βέβαια η 1 ώρα)..ρώτησα τον παιδίατρο μου λέει είναι ή φάση/άλμα(κ ας είναι νωρίς μου εξήγησε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι..) ή κάτι έφαγα κ ίσως τον ενοχλησε(έφαγα φακές κ αυγά βραστά χθες αλήθεια είναι..)

Δεν είναι ακριβώς ότι ανησυχώ γτ οκ βλεπω τις πάνες του  κ πως κοιμάται ήσυχος έστω κ λίγο..κ όπως είπε κ μια φίλη @EugenJen δεν είναι ρομποτακια να έχουν πάντα ίδιο πρόγραμμα, απλά στεναγχωριεμαι μήπως δεν ξεκουράζεται ή μήπως τον ενοχλεί κάτι κ δεν ξέρω τι..εχετε περάσει κάτι τετοιο? Εσείς οι δευτερομανουλες? Οι πρωτοτοκες που έχουν μωράκια κοντά στον δικό μου

Δεν μπορω να πω οτι περιγραφεις κατι περιεργο! Δεν εχω καταλαβει τι σε προβληματισε ακριβως; Μη δινεις κ τοση σημασια σε λεπτομερειες, τη μια μερα θα ναι ετσι την αλλη αλλιως μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, SasT είπε:

Δεν μπορω να πω οτι περιγραφεις κατι περιεργο! Δεν εχω καταλαβει τι σε προβληματισε ακριβως; Μη δινεις κ τοση σημασια σε λεπτομερειες, τη μια μερα θα ναι ετσι την αλλη αλλιως μεχρι να μεγαλωσουν λιγο.

Θα σου εξηγήσω τι με προβλημάτισε..ότι δύο εβδομάδες κοιμόταν στάνταρ 3ωρες κ θήλαζε στάνταρ πάνω από 20' κ ξαφνικά προχθές ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα κ δεν έτρωγε πάνω από 10' οπότε τα μείωσε κ τα δυο στο μισό ξαφνικά. Επίσης ενώ κοιμόταν κατευθείαν προχθές είχε 2 ώρες γκρίνια κ σαν να πονούσε κ μάζευε τα ποδαράκια του κ δεν ηρεμούσε!! 

Αυτά με παραξενεψαν..όπως είπα κατανοώ ότι δεν είναι ρομποτακια να είναι κάθε μέρα ίδια αλλά αυτή η ξαφνική αλλαγή στο φαι τον ύπνο κ τη γκρίνια με ξάφνιασε κ με ανησυχισε. 

Τέλος πάντων,κατάλαβα,είναι σύνηθες κ να περιμένω κ άλλες αλλαγές..αφ εξής θα είμαι πιο προετοιμασμένη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Καλά κορίτσι μου....τρέξιμο κ εμείς!!!! συνήθως κ εμείς με το ξένο ειμαστε στς 2,5-3.....αλλά μου έχει κάνει κ 4ωρο....χτες δηλαδή κοιμήθηκε 10κ 30 με 2κ30....μου κάνει αλλά όχι συνέχεια!!!!χάλια κ εσύ από ύπνο ε???βοήθεια δεν έχεις από κανέναν????παιδίατρο τελικά πήγα κ είδα αυτή που μου σύστησε ο γιατρός μου κ μου αρεσε κ πρωστοπαρον έχω κάτσει με αυτή!!!!!!

Τον πλένουμε ναι....τον βάζεις με λευκό ξύδι κ νερό να δουλέψει....για να φύγουν άλατα κτλ!!!!ανοίγω λίγο τον αποστειρωτη να φύγουν οι πολλοί υδρατμοί...κ μετά τα συναρμολογω κ έτοιμα!!!ναι κ ας έχουν σταγόνες η παιδίατρος μου είπε δε πειράζει!!!!στην αρχή μου φαινόταν κ μένα δύσκολα....τώρα τα έχω ψιλοβρει....!!!!ότι θες ρωτά με!!!!

Καταλαβα...απλά σκέφτομαι ποση ωρα κανει να μείνουν τα μπουκαλάκια με το ελάχιστο νερό μέσα;;;σου είπε η παιδιατρος;;;εγώ άλλαξα παιδιατρο γιατί μας έλεγε ότι να ναι με τον αφαλό του μωρου που είχαμε ένα θεματακι.... Οποτε δεν ξέρω τι ίσχυε από όλα αυτά που μας είχε πει...Κ τωρα εχω μαζέψει απορίες για την επόμενη φορά που θα μιλήσουμε.... 

18 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Είναι πολύ δύσκολο το ξέρω.. εμένα ευτυχώς πίνει κ κοιμάται προς το παρόν.  Οπότε μπορώ να ασχοληθώ λίγο. 

Εσύ Γτ όμως αποθηλασες τόσο γρήγορα? Έγω στο πρωπρώτο επειδή το είχα στην μενν 6 μέρες , κατέβασα γάλα όταν το πήρα σπίτι . Εκεί όμως έπινε ξένο κ συνέχισα κ του έδινα αν αρχή 2-3 φορές κ μετά από 3 μέρες του έδινα μόνο 1 φορά την μέρα σαν συμπλήρωμα προς το βράδυ για να κοιμόταν παραπάνω κ αν έφευγα να του έδιναν όποιος το κρατούσε  . Γάλα όμως εγώ είχα πολύ , Δεν επηρεάστηκε από το ξένο ούτε από την πιπίλα(αν κ δεν την κράτησε πολύ) κ τον θήλασα 16 μήνες μέχρι που έμεινα έγκυος.  Την μέρα όμως θηλάζε συνέχεια..

 Συμφωνώ μαζί σου !Η μεικτή διατροφή είναι μια χαρά!!! Έτσι μπορεί κ ο μπαμπάς να το ταΐσει!

Αχ κορίτσια δράμα η κατάσταση με 2 μωρά... εμένα ο γιος μου μια πάει κ τη κουνάει κ μια βγάζει μια ζήλεια κ θέλει να την χτυπήσει.  Αλλά τον μπαμπά του δεν τον αφήνει να την πάρει .

Εγώ έχω άλλη απορία όμως , η μπέμπα είναι 15 μερών , θήλαζρι  κ κοιμάται.  Μόνο κατά τις 11.30 με 1 το βράδυ έχει κολικούς μάλλον κ κλαίει κ θέλει αγκαλιά.  Την μέρα πίνει στο 3ωρο  ενώ την νύχτα κοιμάται κ 5 ώρες . Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.  

Αχ μπράβο σου με δυο μωρά!!!! 

Δε χαίρεσαι που κοιμάται 5 ώρες;;;;Η παιδιατρος τι λεει;ρώτησες;;και εμάς την ίδια ώρα κλαίει κ δεν κάθεται μόνος του... Αγκαλιά θέλει, αλλιώς Βαλάντωνει στο κλάμα.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...