Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

Just now, Fofi! είπε:

Καλημερα κοριτσια...θελω τα φωτα σας....πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση λειζερ..μετα μεμτην εγκυμοσυνη το σταματησα το πρωτο τριμηνο και μετα συνεχισα μονο ποδια μασχαλη..τωρα ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω αλλα διαβαζω στο ιντερνετ οτι το γαλα ρης ημερας που θα κανω λειζερ δεν θα πρεπει να το δωσω...εχετε γνωση πανω στο θεμα?θελετε να ρωτησετρ και εσεις τον παιδιατρο σας για μια δευτερη γνωμη?

Δε μπορώ να συσχετισω το μυαλό μου το λέιζερ με το γάλα..:blink:

Δε νομίζω πως υπάρχει κανένα πρόβλημα!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fofi! είπε:

Καλημερα κοριτσια...θελω τα φωτα σας....πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση λειζερ..μετα μεμτην εγκυμοσυνη το σταματησα το πρωτο τριμηνο και μετα συνεχισα μονο ποδια μασχαλη..τωρα ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω αλλα διαβαζω στο ιντερνετ οτι το γαλα ρης ημερας που θα κανω λειζερ δεν θα πρεπει να το δωσω...εχετε γνωση πανω στο θεμα?θελετε να ρωτησετρ και εσεις τον παιδιατρο σας για μια δευτερη γνωμη?

Αν έχεις φέισμπουκ υπάρχει ομάδα θηλασμου για κάθε περιοχή (Αττική, Θεσσαλονίκη κλπ) κ εκεί θα σε βοηθήσουν πιστεύω! Κ με την απορία που είχες αν ξαναζεσταινεται το μητρικό γάλα. Εμένα με βοήθησαν αρκετά στην αρχή με διάφορες απορίες! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, LidaK είπε:

Καλημέρα! Γεννήθηκε 3780 και στον μήνα ήταν 4600! Το τρώμε το φαΐ μας χαχαχαχ, τώρα έχουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα θα τη ζυγίσει μαζί με το πρώτο εμβολιο. Εντάξει έφαγε χθες 90ml ξενο δεν της έφτασε θήλασε κιολας 2 φορές κ κοιμήθηκε 1-7!!!!!!!!! Κοιμήθηκα 6 ώρες μετά από 55 μέρες! Όντως πάντως δεν παλεύεται κάθε μισή ώρα γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, ούτε να ασχοληθώ με την πιο μεγάλη μου κόρη που είναι 2 χρόνων κ με έχει ανάγκη..

 

Καλημέρα :) και αντέχεις ακόμα; Μπράβο σου! Ξεκίνησα με πολύ καλές βλέψεις για τον θηλασμό, αλλά βλέπω δεν τα καταφέρνω με τον αποκλειστικό... Ήρθε κ η αλλεργία στα γαλακτοκομικά κ κάνω αποχη κ με αποτελείωσε! Επίσης η μικρή δεν κάθεται στον μπαμπά της για κανένα λόγο! Όλα αυτά μας οδήγησαν να δώσουμε κ ξενο κυρίως το βράδυ για να κοιμάμαι λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή έτυχε αλλά πιστεύω μας βοήθησε και στους κολικούς..

Το δικο σου γαλα ειναι καλυτερη λυση στην αλλεργια.. Στο λεω με μωρακι με αλλεργια, γοπ κι αποκλειστικο θηλασμο. Ειμαστε 7μηνων ξυπναμε συνεχεια τα βραδια ακομα και τη μερα επισης δεν εχει κανενα προγραμμα... Εκανα αποχη στα παντα ολα κι εδω κ ενα μηνα ξεκινησαμε προκληση μεσω εμου και παει πολυ καλα η μικρη...οσο για την προσκλολληση ειναι απολυτως φυσιολογικο να θελει εσενα...εισαι η μαμα της..ο κοσμος της ολος...τον πρωτο χρονο της ζωης τους τα βρεφακια εχουν αναγκη να αναγνωριζουν ενα βασικο φροντιστη...ασχετως του οτι εμεις λογω τροπου ζωης προσπαθουμε να τα δινουμε σε γιαγιαδες, ντανταδες κλπ... δεν ειναι κατι το παραλογο θελω να πω, το να προσκολλαται σε σενα..εδω η δικια μου τωρα αρχιζει να δεχεται καμια ωριτσα τον μπαμπα της, οι δυο τους... για τριτο προσωπο ακομα ουτε λογος...καληβεπιτυχια κ ελπιζω να ναι καποια ψευδοαλλεργια κ να ξεπεραστει πολυ πολυ αμεσα!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Και εμένα τοσες κάνει κακα αλλα σφιγγεται για να κάνει!αυτές τις μερες μου έκανε πρασινα κακα αλλα μου ειπε ο παιδίατρος ότι το γαλα πολλές φορές κάνει ή μπορεί να είναι λιγο κρυωμενος!εχθες κοιμόταν ολη μερα σημερα μισάωρα μόνο!γενικά είναι με τις μερες του!τσαι δίνεις καθολου;

Κοροτσια γιατί δίνετε τσάι;;το ειχα διαβασει κάπου... 

Που βοηθάει;

Κορίτσια καλημέρα

Μη με βρίσετε

Χρειαζόμαι τη βοήθειά σας αν μπορείτε... 

Πήρα το δοσομετρητη για τη σκόνη γάλα

Αφου το αποστειρωσω αν το σκουπισω με χαρτί δε χαλάει η αποστείρωση με τα μικρόβια από το χαρτί;;;

Επίσης αν το αφήσω στον αποστείρωση να στεγνώσει κάνει δέκα ώρες κ μένει υγρασία.... 

Τι να κάνω;;;;

Εσείς πως στεγνωνετε το δοσομετρητη για τη σκόνη στη βόλτα;;;

3 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Το ξενο καλό είναι να μην το κρατάς στο μπουκάλι πανω από μια ώρα!εμενα δεν του αρέσει χλιαρό θελει να είναι ζεστό και μπορεί αν γίνει χλιαρό να το ζεστάνω λιγο στο μπρίκι!αλλα πινει 120 ml και μερικές φορές και παραπάνω!καλό θα ήταν αν μπορούσες μια φορά να το βγάλεις με το θήλαστρο να δεις πόσο πινει!ίσως απλά το εχει σαν παρηγορια και δεν πινει πολυ!μια φίλη μου αυτό έπαθε δεν επινε απλα πιπιλουσε και δεν πηρε καθολου κιλα το μωρο και της έδωσε ο παιδίατρος ξενο γαλα και να το βγάζει για να δει ποσο πινει!απλα και για σένα καθε μισή ώρα στο στηθος δεν παλεύεται η αληθεια ειναι δεν μπορείς να κανει τπτ!από κιλα πηρε;το ζύγισε ο γιατρος μετα που γεννήθηκε;

Εμενα μου το έδωσε γιατι δυσκολευοταν να κάνει κακα και επειδή είχε κολικους μεχρι να αλλάξουμε γαλα για να μαλακώνει η κοιλια του!δεν αντικαθιστά γεύματα αλλα εμενα τον βοηθάει να κάνει κακα χωρις να ζορίζεται τοσο πολυ!καλό είναι να έχεις στο σπίτι!βέβαια αυτό θα στο πει και ο παιδίατρος!

Καταλαβα κορίτσι.... Σε ευχαριστώ... Θα ρωτησω κ την παιδιατρο... Δεν το ήξερα για το τσάι... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christine. S είπε:

Κοροτσια γιατί δίνετε τσάι;;το ειχα διαβασει κάπου... 

Που βοηθάει;

Κορίτσια καλημέρα

Μη με βρίσετε

Χρειαζόμαι τη βοήθειά σας αν μπορείτε... 

Πήρα το δοσομετρητη για τη σκόνη γάλα

Αφου το αποστειρωσω αν το σκουπισω με χαρτί δε χαλάει η αποστείρωση με τα μικρόβια από το χαρτί;;;

Επίσης αν το αφήσω στον αποστείρωση να στεγνώσει κάνει δέκα ώρες κ μένει υγρασία.... 

Τι να κάνω;;;;

Εσείς πως στεγνωνετε το δοσομετρητη για τη σκόνη στη βόλτα;;;

Καταλαβα κορίτσι.... Σε ευχαριστώ... Θα ρωτησω κ την παιδιατρο... Δεν το ήξερα για το τσάι... 

Αγαπημένη μου ο Π.Ο.Υ συστήνει αυστηρά μέχρι τον 6ο η μόνη τροφή/υγρό του μωρού να είναι το γαλα! Είτε μητρικό είτε ξένο. Ούτε χαμομήλι ούτε τίποτε! Δεν έχουν βέβαια κάποια έρευνα αρνητική για τις επιπτώσεις του αλλά δεν προτείνεται..αν νιώθεις πως έχεις δοκιμάσει τα πάντα (μασαζακι κ ασκήσεις για κολικους/προβιοτικα/θερμαντική κρεμουλα κτλ) κ δε πιάνουν,ρώτησε τη παιδίατρο σου να το.δοκιμασετε ως ύστατη λύση..

Όσο αφορά την αποστείρωση ο δικός μου γιατρός μου είπε να μην τρελαινομαι! Με όλα φεύγει κ δε χρειάζεται να είμαστε υπερβολικοί. Δλδ κ στο βραστηρα όσες βάζουμε το βράδυ νερό έτοιμο δεν ακουμπάμε πχ το καπάκι με τα χέρια μας ή στον πάγκο κ το ξανά κλείνουμε? Στα αποστειρωμενα μπιμπερο μόλις ανοίξουμε το καπάκι δεν έρχονται σε επαφή με τον αέρα κ τη σκόνη που υπάρχει κτλ κτλ φυσικά κ ναι..

Πρέπει να τα έχουμε όσο πιο καθαρά,να βάζουμε τον αποστειρωτη μεν ως τον 3ο τουλάχιστον (γτ τότε ωριμάζει περίπου πλήρως το γαστρεντερικό τους σύστημα) αλλά να μην είμαστε υπερβολικές. Κάνε το με ένα καθαρό χαρτάκι ή πετσετουλα που θα έχεις μόνο για πράγματα του μπέμπη κ θα τη πλένεις με το απορρυπαντικό του πχ..

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Και εμένα τοσες κάνει κακα αλλα σφιγγεται για να κάνει!αυτές τις μερες μου έκανε πρασινα κακα αλλα μου ειπε ο παιδίατρος ότι το γαλα πολλές φορές κάνει ή μπορεί να είναι λιγο κρυωμενος!εχθες κοιμόταν ολη μερα σημερα μισάωρα μόνο!γενικά είναι με τις μερες του!τσαι δίνεις καθολου;

Όχι κορίτσι μου....μου είπαν ότι απαγορεύεται....αλλά αν βοηθάει δεν ειμαι αρνητικη να δώσω!!!ποιο του δίνεις κ πόσο???

πρίν από 51 λεπτά , Fofi! είπε:

Καλημερα κοριτσια...θελω τα φωτα σας....πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση λειζερ..μετα μεμτην εγκυμοσυνη το σταματησα το πρωτο τριμηνο και μετα συνεχισα μονο ποδια μασχαλη..τωρα ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω αλλα διαβαζω στο ιντερνετ οτι το γαλα ρης ημερας που θα κανω λειζερ δεν θα πρεπει να το δωσω...εχετε γνωση πανω στο θεμα?θελετε να ρωτησετρ και εσεις τον παιδιατρο σας για μια δευτερη γνωμη?

Φώφη μου κ εγώ κάνω....την ρώτησα κ μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!

Just now, Christine. S είπε:

Κοροτσια γιατί δίνετε τσάι;;το ειχα διαβασει κάπου... 

Που βοηθάει;

Κορίτσια καλημέρα

Μη με βρίσετε

Χρειαζόμαι τη βοήθειά σας αν μπορείτε... 

Πήρα το δοσομετρητη για τη σκόνη γάλα

Αφου το αποστειρωσω αν το σκουπισω με χαρτί δε χαλάει η αποστείρωση με τα μικρόβια από το χαρτί;;;

Επίσης αν το αφήσω στον αποστείρωση να στεγνώσει κάνει δέκα ώρες κ μένει υγρασία.... 

Τι να κάνω;;;;

Εσείς πως στεγνωνετε το δοσομετρητη για τη σκόνη στη βόλτα;;;

Καταλαβα κορίτσι.... Σε ευχαριστώ... Θα ρωτησω κ την παιδιατρο... Δεν το ήξερα για το τσάι... 

Εγώ να σου πω την αλήθεια απλά τα έπλυνα!!!αφού έτσι κ αλλιώς η σκόνη δεν είναι αποστειρωμενη!!!!

Κορίτσια μέσα σε όλα τα άλλα ειμαι κ σε φάση μετακόμισης μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να έχουμε τελειώσει...κ έχω πήξει....!!!!η πεθερά μου μία ώρα να της αφήσω το μωρό νομίζει ότι θα πεθάνει....κ έτσι έχω μόνο τη μάνα μου την οποία τη θέλω στη μετακόμιση να βοηθήσει....όποτε με βλέπω στο ένα χέρι ο μπέμπης στο άλλο οι κούτες.κ ο θεός βοηθός!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Όχι κορίτσι μου....μου είπαν ότι απαγορεύεται....αλλά αν βοηθάει δεν ειμαι αρνητικη να δώσω!!!ποιο του δίνεις κ πόσο???

Φώφη μου κ εγώ κάνω....την ρώτησα κ μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!

Εμενα ο παιδίατρος μου ειπε να του δώσω τσαι επειδή πονούσε η κοιλιά του και μου ειπε το κιντερτε ρόφημα βοτάνων!δεν του πολυ αρέσει να σου πω την αληθεια και αν πιει 30ml ειναι καλα!αλλα τον βοηθάει να μην ποναει όταν κανει κακα!δεν του δίνω καθε μερα μόνο αν δω πως δεν έχει κάνει κακα μεχρι το μεσημερι και ζορίζεται!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Όχι κορίτσι μου....μου είπαν ότι απαγορεύεται....αλλά αν βοηθάει δεν ειμαι αρνητικη να δώσω!!!ποιο του δίνεις κ πόσο???

Φώφη μου κ εγώ κάνω....την ρώτησα κ μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!

Εγώ να σου πω την αλήθεια απλά τα έπλυνα!!!αφού έτσι κ αλλιώς η σκόνη δεν είναι αποστειρωμενη!!!!

Κορίτσια μέσα σε όλα τα άλλα ειμαι κ σε φάση μετακόμισης μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να έχουμε τελειώσει...κ έχω πήξει....!!!!η πεθερά μου μία ώρα να της αφήσω το μωρό νομίζει ότι θα πεθάνει....κ έτσι έχω μόνο τη μάνα μου την οποία τη θέλω στη μετακόμιση να βοηθήσει....όποτε με βλέπω στο ένα χέρι ο μπέμπης στο άλλο οι κούτες.κ ο θεός βοηθός!!!!

Φίλη πάρε μάρσιπο να σωθείς!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Thaliamp είπε:

Όχι κορίτσι μου....μου είπαν ότι απαγορεύεται....αλλά αν βοηθάει δεν ειμαι αρνητικη να δώσω!!!ποιο του δίνεις κ πόσο???

Φώφη μου κ εγώ κάνω....την ρώτησα κ μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα!!!!

Εγώ να σου πω την αλήθεια απλά τα έπλυνα!!!αφού έτσι κ αλλιώς η σκόνη δεν είναι αποστειρωμενη!!!!

Κορίτσια μέσα σε όλα τα άλλα ειμαι κ σε φάση μετακόμισης μέχρι το τέλος της εβδομάδας πρέπει να έχουμε τελειώσει...κ έχω πήξει....!!!!η πεθερά μου μία ώρα να της αφήσω το μωρό νομίζει ότι θα πεθάνει....κ έτσι έχω μόνο τη μάνα μου την οποία τη θέλω στη μετακόμιση να βοηθήσει....όποτε με βλέπω στο ένα χέρι ο μπέμπης στο άλλο οι κούτες.κ ο θεός βοηθός!!!!

Καταλαβααα.... Έχεις δίκιο για τη σκόνη!!! Δεν το σκέφτηκα!!!! 

2 ώρες πρίν, Renez είπε:

Αγαπημένη μου ο Π.Ο.Υ συστήνει αυστηρά μέχρι τον 6ο η μόνη τροφή/υγρό του μωρού να είναι το γαλα! Είτε μητρικό είτε ξένο. Ούτε χαμομήλι ούτε τίποτε! Δεν έχουν βέβαια κάποια έρευνα αρνητική για τις επιπτώσεις του αλλά δεν προτείνεται..αν νιώθεις πως έχεις δοκιμάσει τα πάντα (μασαζακι κ ασκήσεις για κολικους/προβιοτικα/θερμαντική κρεμουλα κτλ) κ δε πιάνουν,ρώτησε τη παιδίατρο σου να το.δοκιμασετε ως ύστατη λύση..

Όσο αφορά την αποστείρωση ο δικός μου γιατρός μου είπε να μην τρελαινομαι! Με όλα φεύγει κ δε χρειάζεται να είμαστε υπερβολικοί. Δλδ κ στο βραστηρα όσες βάζουμε το βράδυ νερό έτοιμο δεν ακουμπάμε πχ το καπάκι με τα χέρια μας ή στον πάγκο κ το ξανά κλείνουμε? Στα αποστειρωμενα μπιμπερο μόλις ανοίξουμε το καπάκι δεν έρχονται σε επαφή με τον αέρα κ τη σκόνη που υπάρχει κτλ κτλ φυσικά κ ναι..

Πρέπει να τα έχουμε όσο πιο καθαρά,να βάζουμε τον αποστειρωτη μεν ως τον 3ο τουλάχιστον (γτ τότε ωριμάζει περίπου πλήρως το γαστρεντερικό τους σύστημα) αλλά να μην είμαστε υπερβολικές. Κάνε το με ένα καθαρό χαρτάκι ή πετσετουλα που θα έχεις μόνο για πράγματα του μπέμπη κ θα τη πλένεις με το απορρυπαντικό του πχ..

 

 

Δικιο εχεισ... Απλά στεναχωρηθηκα που δε πήρε αντισώματα πολλα το μωρό γιατί θηλασα πολυ λίγο κ φοβάμαι... Χαίρομαι που με συμβουλευετε κ ειλικρινά σας ευχαριστω!!!! 

Επίσης κάθε ποτε καθαρίζεις τον αποστηρωτη με ξυδι;;

Η thalia πριν μέρες νομίζω μου ειχε πει ότι το κάνει κάθε μέρα... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Καλημέρα! Γεννήθηκε 3780 και στον μήνα ήταν 4600! Το τρώμε το φαΐ μας χαχαχαχ, τώρα έχουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα θα τη ζυγίσει μαζί με το πρώτο εμβολιο. Εντάξει έφαγε χθες 90ml ξενο δεν της έφτασε θήλασε κιολας 2 φορές κ κοιμήθηκε 1-7!!!!!!!!! Κοιμήθηκα 6 ώρες μετά από 55 μέρες! Όντως πάντως δεν παλεύεται κάθε μισή ώρα γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο, ούτε να ασχοληθώ με την πιο μεγάλη μου κόρη που είναι 2 χρόνων κ με έχει ανάγκη..

 

Καλημέρα :) και αντέχεις ακόμα; Μπράβο σου! Ξεκίνησα με πολύ καλές βλέψεις για τον θηλασμό, αλλά βλέπω δεν τα καταφέρνω με τον αποκλειστικό... Ήρθε κ η αλλεργία στα γαλακτοκομικά κ κάνω αποχη κ με αποτελείωσε! Επίσης η μικρή δεν κάθεται στον μπαμπά της για κανένα λόγο! Όλα αυτά μας οδήγησαν να δώσουμε κ ξενο κυρίως το βράδυ για να κοιμάμαι λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου ή έτυχε αλλά πιστεύω μας βοήθησε και στους κολικούς..

Σε καταλαβαίνω.Ειναι πολύ δύσκολο,κι εμένα ο μεγάλος στα 2,5 και τρέχει πίσω μου.Ευτυχως δεν μας έκανε μεγάλες ζηλιές.Λιγα πράγματα.Να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω πως αντέχω.Καποιες ώρες κοιμάμαι όρθια.Απλα έφτασα ως εδώ και λέω άντε λίγο ακόμη,τουλαχιστον να πάμε στις στερεές,ένας μήνας είναι.Εμενα βγάζει συχνά γουλιες και φοβάμαι μην με το ξένο είναι χειρότερα.Μην μετανιώνω μετά.Μακαρι να σας βοηθήσει το γαλα

Α ξέχασα...Έσκασε μύτη το πρώτο μας δοντακι!Το κάτω αριστερά.Νωρις νωρίς και με ζόρι,θηλασμός πολύ συχνά και δαγκώνει τα πάντα με μανια,και από σάλια τρέχουν σαν βρύση.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Christine. S είπε:

Καταλαβααα.... Έχεις δίκιο για τη σκόνη!!! Δεν το σκέφτηκα!!!! 

Δικιο εχεισ... Απλά στεναχωρηθηκα που δε πήρε αντισώματα πολλα το μωρό γιατί θηλασα πολυ λίγο κ φοβάμαι... Χαίρομαι που με συμβουλευετε κ ειλικρινά σας ευχαριστω!!!! 

Επίσης κάθε ποτε καθαρίζεις τον αποστηρωτη με ξυδι;;

Η thalia πριν μέρες νομίζω μου ειχε πει ότι το κάνει κάθε μέρα... 

Τι ευχαριστείς βρε? Είμαστε εδώ η μία για την άλλη κ όλες μαθαίνουμε το κάτι τις μας ;)

Εγώ 1-2 φορές την εβδομάδα να είμαι ειλικρινής..κ κάνω κ το θερμό επίσης γτ κ εκείνο μαζεύει άλατα..

Όσο για τα αντισώματα που λες να ξέρεις πως ακόμη κ μια ημέρα θηλασμού είναι πολύτιμη! Πέραν τούτου κ τα γάλατα σκονη παρότι σαφώς δεν έχουν ίδια αξία με το δικό μας είναι πλήρως προσαρμοσμένα στις ανάγκες των μωρών με βιταμίνες που χρειάζονται για ένα γερό ανοσοποιητικό!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Κοριτσια χρειάζομαι τη βοήθεια σας.Τα μικρά σας ρευονται το βράδυ;;;εμένα όλη την ημέρα ρευεται κανονικα,το βράδυ που τρώμε δεν ρευεται με τίποτα.Την κρατάω 10-15 λεπτά όρθια αλλά η καημένη επειδή θέλει να κοιμηθεί χτυπιέται.Κουναει χέρια πόδια κεφάλι μέχρι που την αφήνω στο κρεβάτι και ηρεμεί.Μετα από Πέντα λεπτά που έχει κοιμηθεί την σηκωνω ξανά μέσα στον ύπνο της μήπως ρευτει.Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω.Απλα να σας πω ότι δίνω μόνο ξένο.

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2020 at 10:12 ΜΜ, LidaK είπε:

Θηλαζα αποκλειστικά, δώσαμε εδώ κ δυο μέρες το βράδυ ξενο υποαλλεργικο(γιατί εμφάνισε αλλεργία στα γαλακτοκομικά που έτρωγα εγώ) το οποίο είναι για τους κολικούς κ περιμένουμε να δούμε...

Εντωμεταξύ το δέχτηκε κατευθείαν το ξενο αλλά τρώει μόνο 20-30 ml και μετά από λίγη ώρα θηλαζει! Μπορώ κάπως να το αλλάξω αυτό και να τρώει παραπάνω; Αλλιώς είναι όλη μέρα κ όλη νύχτα στο στηθος χωρίς πρόγραμμα! Είμαστε 55 ημερών  

Κ εμένα κορίτσια το βράδυ παρα πολύ ανήσυχο ύπνο, ενώ μες στη μέρα κοιμάται σαν πουλάκι!

Το να δινετε ξενο για τους κολικους και τις αλλεργιες δεν εχει βαση... αλλο αν το δινετε γιατι θελετε να κανετε μικτη . 

@Christine. S Μετα την αποστειρωση δεν σκουπιζουμε. Τα αφηνουμε να στεγνωσουν στον αερα. 
 Επισης κοριτσια γιατι να κανετε απο μονες σας περιοριστικες διαιτες χωρις οδηγια παιδιατρου. Φανταζομαι ειναι οτι θελετε να κανετε κατι επειδη βλεπετε τα μωρα να υποφερουν, ομως σπανιως βοηθουν. Αποκλειεται ολα τα μωρα του φορουμ να εχουν αλλεργια η να τα πειραζει αυτο που τρωτε. Δεν εχει αποδειχτει πουθενα οτι αυτο που τρωμε πειραζει τα μωρα. Σκεφτειτε στην ιαπωνια η στο μεξικο τι τρωνε και τα μωρα θηλαζουν και εκει.

Η βελτιωση που βλεπουμε μετα απο τετοιες παρεμβασεις εχει να κανει συνηθως με την τυχη η το placebo effect. Τα μωρα εχουν τρομερα ανωριμο γαστρεντερικο και συντομα θα φτιαξει. Μετα το χρονο δεν θα θυμαστε καν αυτες τις στιγμες. Υπομονη και αγκαλια ειναι η λυση. Παραθετω ξανα το αγαπημενο μου σαιτ ( ελπιζω να επιτρεπεται)

https://kellymom.com/parenting/parenting-faq/gassybaby/

11 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Καλημερα κοριτσια...θελω τα φωτα σας....πριν μεινω εγκυος εκανα αποτριχωση λειζερ..μετα μεμτην εγκυμοσυνη το σταματησα το πρωτο τριμηνο και μετα συνεχισα μονο ποδια μασχαλη..τωρα ρωτησα τον παιδιατρο μου ειπε οτι μπορω να συνεχισω αλλα διαβαζω στο ιντερνετ οτι το γαλα ρης ημερας που θα κανω λειζερ δεν θα πρεπει να το δωσω...εχετε γνωση πανω στο θεμα?θελετε να ρωτησετρ και εσεις τον παιδιατρο σας για μια δευτερη γνωμη?

Δεν υπαρχει θεμα μου εχουν πει

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Τι ευχαριστείς βρε? Είμαστε εδώ η μία για την άλλη κ όλες μαθαίνουμε το κάτι τις μας ;)

Εγώ 1-2 φορές την εβδομάδα να είμαι ειλικρινής..κ κάνω κ το θερμό επίσης γτ κ εκείνο μαζεύει άλατα..

Όσο για τα αντισώματα που λες να ξέρεις πως ακόμη κ μια ημέρα θηλασμού είναι πολύτιμη! Πέραν τούτου κ τα γάλατα σκονη παρότι σαφώς δεν έχουν ίδια αξία με το δικό μας είναι πλήρως προσαρμοσμένα στις ανάγκες των μωρών με βιταμίνες που χρειάζονται για ένα γερό ανοσοποιητικό!

Όχι, όχι, σας ευχαριστώ όλες!!!!!Και το θερμός ε;;;δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, απλά το αγόρασα... Θα το δω κ αυτό πως θα είναι με τα άλατα...Μακάρι να βοηθάει το ξένο, γιατί μου κόστισε η διακοπή θηλασμου.... Καλημερα! 

1 ώρα πρίν, SasT είπε:

Το να δινετε ξενο για τους κολικους και τις αλλεργιες δεν εχει βαση... αλλο αν το δινετε γιατι θελετε να κανετε μικτη . 

@Christine. S Μετα την αποστειρωση δεν σκουπιζουμε. Τα αφηνουμε να στεγνωσουν στον αερα. 
 Επισης κοριτσια γιατι να κανετε απο μονες σας περιοριστικες διαιτες χωρις οδηγια παιδιατρου. Φανταζομαι ειναι οτι θελετε να κανετε κατι επειδη βλεπετε τα μωρα να υποφερουν, ομως σπανιως βοηθουν. Αποκλειεται ολα τα μωρα του φορουμ να εχουν αλλεργια η να τα πειραζει αυτο που τρωτε. Δεν εχει αποδειχτει πουθενα οτι αυτο που τρωμε πειραζει τα μωρα. Σκεφτειτε στην ιαπωνια η στο μεξικο τι τρωνε και τα μωρα θηλαζουν και εκει.

Η βελτιωση που βλεπουμε μετα απο τετοιες παρεμβασεις εχει να κανει συνηθως με την τυχη η το placebo effect. Τα μωρα εχουν τρομερα ανωριμο γαστρεντερικο και συντομα θα φτιαξει. Μετα το χρονο δεν θα θυμαστε καν αυτες τις στιγμες. Υπομονη και αγκαλια ειναι η λυση. Παραθετω ξανα το αγαπημενο μου σαιτ ( ελπιζω να επιτρεπεται)

https://kellymom.com/parenting/parenting-faq/gassybaby/

Δεν υπαρχει θεμα μου εχουν πει

Λογικό, να μη σκουπίζουμε με την Αποστηρωση αλλά δε στεγνώνει με τίποτα στον αποστηρωτη.... Μπρος γκρεμός κ πισω ρεμα...Για αυτό ήθελα να ακουσω κ τη δική σας γνώμη... Καλημερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Το δικο σου γαλα ειναι καλυτερη λυση στην αλλεργια.. Στο λεω με μωρακι με αλλεργια, γοπ κι αποκλειστικο θηλασμο. Ειμαστε 7μηνων ξυπναμε συνεχεια τα βραδια ακομα και τη μερα επισης δεν εχει κανενα προγραμμα... Εκανα αποχη στα παντα ολα κι εδω κ ενα μηνα ξεκινησαμε προκληση μεσω εμου και παει πολυ καλα η μικρη...οσο για την προσκλολληση ειναι απολυτως φυσιολογικο να θελει εσενα...εισαι η μαμα της..ο κοσμος της ολος...τον πρωτο χρονο της ζωης τους τα βρεφακια εχουν αναγκη να αναγνωριζουν ενα βασικο φροντιστη...ασχετως του οτι εμεις λογω τροπου ζωης προσπαθουμε να τα δινουμε σε γιαγιαδες, ντανταδες κλπ... δεν ειναι κατι το παραλογο θελω να πω, το να προσκολλαται σε σενα..εδω η δικια μου τωρα αρχιζει να δεχεται καμια ωριτσα τον μπαμπα της, οι δυο τους... για τριτο προσωπο ακομα ουτε λογος...καληβεπιτυχια κ ελπιζω να ναι καποια ψευδοαλλεργια κ να ξεπεραστει πολυ πολυ αμεσα!

Σ’ευχαριστω πολύ κ εγώ το ελπίζω! Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες απλα εγώ πρέπει να επιστρέψω σχετικά σύντομα στη δουλειά, όση τράπεζα με γαλατακια είχα κάνει στην κατάψυξη λόγω της πιθανής αλλεργίας πάει χαμένη :( κ η μικρή πρέπει να συνηθίσει κ τον μπαμπά κ την γιαγιά που θα τη φροντίζουν τις ώρες που θα λείπω.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...