Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, LidaK είπε:

Επιτρέπεται να μου γραψεις μάρκα φίλτρου;; 

Έτσι θα προσπαθήσω κ εγώ γιατί δε βλέπω φως χαχα

Γιατί όχι;Το imperial plus έχουμε.Εδω και 4 χρόνια.Μια φορά το χρόνο δίνουμε 120 ευρώ κι έρχεται ο τεχνικός σπίτι και το αλλαζει

8 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Εμεις εδω και καιρό τον παίρναμε μαζί μας όταν τρώγαμε και μας έβλεπε που τρώγαμε και μας κοιτούσε και ήταν σαν να ήθελε και αυτος!πιο πολυ το κάναμε για να μαθαινει την διαδικασία του καθόμαστε να φάμε!εμενα για πρώτες μέρες δεν τα πήγε άσχημα μου ειπε ο παιδίατρος!κ ότι εφαγε και πολύ!αυριο ξεκινάω φρουτο δεν ήθελα να του τα βάλω όλα μαζί!μια γεύση την φορά για να συνηθιζει!φρουτο και εγω πιστευω δεν θα φαει πολύ!θα το παλέψω γιατί πρέπει να τα τρωει ολα!αν και σκέφτομαι πως θα δινω στο παιδί μου φαγητά που δεν τα τρώω ουτε εγω!:roll:

Όντως έφαγε αρκετά!Όταν ξεκινάνε λίγο νωρίτερα στερεές είναι καλό να τρώνε πρώτα ριζαλευρο γιατί δεν έχει έντονη γεύση όπως τα φρούτα και δεν κάνει αλλεργίες.Ετσι κάνεις σιγά σιγά εισαγωγή στις στερεές και μαθαίνει το μωρό το κουταλι

Just now, Thaliamp είπε:

Νομίζω τέλος του μήνα θα μπουν!!!!!

Κοριτσια όσες έχετε ξεκινήσει φαγητό....τι πιάτακι κ τι κουταλάκι χρησιμοποιείται???

Εγώ έχω ένα παιδικό του ανιψιού μου άγνωστη μάρκα που χωράει 250 μλ.(ώστε να υπολογίζω πόσο τρώει) και κουταλάκια της ΝUK από 6 μηνών.Για να χωράνε στο στοματακι  του.Πολυ βολικα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια έχετε σκεφτεί τι θα κάνετε με την βαφτιση;ποσα άτομα επιτρεπονται;εμεις λέγαμε για το καλοκαίρι αλλά αν είναι 20 άτομα μόνο θα πρεπει να μην πάμε εμείς!η οικογένεια και μόνο είναι 25 άτομα!

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Angelina87 είπε:

Κοριτσια έχετε σκεφτεί τι θα κάνετε με την βαφτιση;ποσα άτομα επιτρεπονται;εμεις λέγαμε για το καλοκαίρι αλλά αν είναι 20 άτομα μόνο θα πρεπει να μην πάμε εμείς!η οικογένεια και μόνο είναι 25 άτομα!

Εμείς τον βαπτισαμε τον Οκτώβρη που ήταν 4 μηνών.Ειχαμε 28 άτομα(τότε επιτρέπονταν 50).Όλοι φορούσαν μάσκα και κρατούσαν αποστάσεις εκτός από τους γονείς,τον νονό και τον παπά.Ηταν λίγο κάπως και πολύ διαφορετικά από του πρώτου αλλά τι να κάνουμε.

  • Λυπημένη/-ος 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Κοριτσια κάτι άσχετο αλλά μπήκαν σε σας το δεύτερο μέρος από το επίδομα γεννας;νομίζω η δεύτερη δόση είναι στους 5 μήνες όταν γεννηθει το μωρο!

Καλησπέρα

Σε εμένα όχι ακόμα..

2 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Και εμείς το ίδιο αναρωτιόμαστε γιατί οι δικοί μου γονείς είναι Κέρκυρα κ ο νονός μας Αμερική και πρέπει να βρούμε μήνα κ γενικά περίοδο που θα βολέψουμε τα πάντα. Συν τα άτομα που έτσι κ αλλιώς θέλαμε λίγους κ καλούς, αλλά δεν ξέρω πως θα το οργανώσουμε.

Καλησπέρα κ από εμένα,

εσεις κορίτσια ποτέ γυρνάτε στη δουλειά;; Ισόχρονη άδεια πιστεύεται θα σας δώσουν; Τα μωρά που θα τα αφήσετε;

όσο τα σκέφτομαι αγχώνομαι... 

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2021 at 12:00 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!!καλή αρχή!!!εμένα γυρνάει από ανάσκελα μπρούμυτα....από μπρούμυτα ανάσκελα γυρνάγε δεύτερο τρίτο μήνα...τώρα έχει σταματήσει...δεν ξέρω ίσως επειδή βάρυνε κ του είναι πιο δύσκολο!!!!

Κορίτσια έπεσε ο μικρός μου!!!τον άφησα με τον άντρα μου να τον αλλάξει για να δω το φαγητό....κ ενώ του έχω πει το μωρό γυρνάει δεν το αφήνουμε μόνο του....τον βλέπω ξαφνικά να έρχεται στη κουζίνα...κ εκεί που πάω να πω που είναι το μωρό κ να πάω μέσα ακούω τσιριδα...γύρισε ο καημενος κ έπεσε από το κρεβάτι...είμαι να σκάσω!!!

On 5/2/2021 at 11:06 ΜΜ, Angelina87 είπε:

Σήμερα πήγαμε στον παιδιατρο μου ειπε είναι μια χαρά και στο προσωπο του δεν έχει τπτ πλέον!τουλάχιστον δεν είναι το γαλα μου ειπε!του βαζω ενυδατικη καθε μερα και ειναι απαλό το προσωπο του!

Ευτυχως που δεν είναι το γάλα.. Κ εμένα έχει μια ψιλοδερματιτδα στο μαγουλακι

Καλημερα κορίτσια

Τι κάνετε εσείς κ τα μπεμπακια σας... Διάβασα ότι ξεκινησατε στέρεες... Να σας ρωτησω... Κρατάνε καλά το κεφαλακι τα μικράκια σας;;σε μια εβδομαδα θα κλεισουμε τον 5ο κ το κουναει δεξιά κ αριστερά κ πανω κατω, εννοώ επειδή δεν έχει απόλυτο έλεγχο του κεφαλιου... Δε θα έπρεπε να το στηρίζει καλά;(θα μιλήσω κ στη γιατρό την άλλη εβδομάδα) 

***Ανησυχώ όπως καταλάβατε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Christine. S είπε:

Ευτυχως που δεν είναι το γάλα.. Κ εμένα έχει μια ψιλοδερματιτδα στο μαγουλακι

Καλημερα κορίτσια

Τι κάνετε εσείς κ τα μπεμπακια σας... Διάβασα ότι ξεκινησατε στέρεες... Να σας ρωτησω... Κρατάνε καλά το κεφαλακι τα μικράκια σας;;σε μια εβδομαδα θα κλεισουμε τον 5ο κ το κουναει δεξιά κ αριστερά κ πανω κατω, εννοώ επειδή δεν έχει απόλυτο έλεγχο του κεφαλιου... Δε θα έπρεπε να το στηρίζει καλά;(θα μιλήσω κ στη γιατρό την άλλη εβδομάδα) 

***Ανησυχώ όπως καταλάβατε

Όταν τον βάζεις μπρούμυτα το σηκώνει το κεφάλι του;εμενα οταν τον βαζω το κρατάει αρκετή ώρα αν τον αφησω πολύ κουράζεται!μιλα με τον παιδιατρο αλλα μην αγχωνεσαι όλα τα παιδια δεν είναι το ίδιο!εμενα από τότε που γεννήθηκε το κρατάει το κεφάλι του οχι τόσο πολυ στις αρχές αλλα το κρατούσε!

Κοριτσια πως αλέσετε τα φρουτα;ειπα αυριο να ξεκινήσω με μήλο σημερα που έκανα μια προσπάθεια μου βγήκε με κομματάκια!και έτσι δεν του εδωσα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Angelina87 είπε:

Όταν τον βάζεις μπρούμυτα το σηκώνει το κεφάλι του;εμενα οταν τον βαζω το κρατάει αρκετή ώρα αν τον αφησω πολύ κουράζεται!μιλα με τον παιδιατρο αλλα μην αγχωνεσαι όλα τα παιδια δεν είναι το ίδιο!εμενα από τότε που γεννήθηκε το κρατάει το κεφάλι του οχι τόσο πολυ στις αρχές αλλα το κρατούσε!

Κοριτσια πως αλέσετε τα φρουτα;ειπα αυριο να ξεκινήσω με μήλο σημερα που έκανα μια προσπάθεια μου βγήκε με κομματάκια!και έτσι δεν του εδωσα!

Έβαλες λίγο νεράκι;Αλλιώς το μήλο δεν αλέθεται.Εγω το άλεθανλ στο μουλτι με λίγο νερό κι έβαζα όλο το μήλο άσχετα που θα έτρωγε 2-3 κουταλιές ώστε να αλεθει καλά.Βεβαια δεν θα γίνει τελείως κρέμα αλλά σχεδον

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angelina87 είπε:

Όταν τον βάζεις μπρούμυτα το σηκώνει το κεφάλι του;εμενα οταν τον βαζω το κρατάει αρκετή ώρα αν τον αφησω πολύ κουράζεται!μιλα με τον παιδιατρο αλλα μην αγχωνεσαι όλα τα παιδια δεν είναι το ίδιο!εμενα από τότε που γεννήθηκε το κρατάει το κεφάλι του οχι τόσο πολυ στις αρχές αλλα το κρατούσε!

Κοριτσια πως αλέσετε τα φρουτα;ειπα αυριο να ξεκινήσω με μήλο σημερα που έκανα μια προσπάθεια μου βγήκε με κομματάκια!και έτσι δεν του εδωσα!

Έχω διαβάσει ότι το κάνουν κ στον τρίφτη!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Comet είπε:

Έβαλες λίγο νεράκι;Αλλιώς το μήλο δεν αλέθεται.Εγω το άλεθανλ στο μουλτι με λίγο νερό κι έβαζα όλο το μήλο άσχετα που θα έτρωγε 2-3 κουταλιές ώστε να αλεθει καλά.Βεβαια δεν θα γίνει τελείως κρέμα αλλά σχεδον

Έβαλα λιγο ναι αλλα δεν έβαλα ολο το μήλο μαλλον γι αυτο!μου ειπαν πως πρέπει να το βράσω πρώτα λιγο για να είναι μαλακό!ελπίζω αύριο να τα καταφέρω πρέπει να ξεκινήσουμε το φρούτο σιγα σιγα!δεν έχω πολλές ελπίδες βέβαια ότι θα το φάει αλλα για να δούμε!

Just now, Thaliamp είπε:

Έχω διαβάσει ότι το κάνουν κ στον τρίφτη!!!!

Εμενα μου ειπαν να το βράσω λίγο πρώτα και μετά να το κάνω με το νερό που το έβρασα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Έβαλα λιγο ναι αλλα δεν έβαλα ολο το μήλο μαλλον γι αυτο!μου ειπαν πως πρέπει να το βράσω πρώτα λιγο για να είναι μαλακό!ελπίζω αύριο να τα καταφέρω πρέπει να ξεκινήσουμε το φρούτο σιγα σιγα!δεν έχω πολλές ελπίδες βέβαια ότι θα το φάει αλλα για να δούμε!

Εμενα μου ειπαν να το βράσω λίγο πρώτα και μετά να το κάνω με το νερό που το έβρασα 

Κάποιοι το βραζουν.Δοκιμασε το.Μπορει και να το φάει,δεν ξέρεις. Μακαρι δηλ.

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 9/2/2021 at 12:22 ΠΜ, Angelina87 είπε:

Κοριτσια καλησπερα πως τα πάτε με τις τροφες;εμενα το ρυζαλευρο το τρώει σχεδόν ολο σήμερα του έκανα με 150 ml νερό και άφησε πολύ λίγο!φρουτο σκέφτομαι την τεταρτη ήθελα πρώτα λίγο να συνηθίσει με την κρέμα δεν ήθελα όλα μαζί!όπως επίσης σκέφτηκα πως αμα δεν την τρωει την κρέμα δεν θα του δώσω γαλα μετα πρέπει να μάθει πως αμα δεν τρωει δεν θα πινει γαλα!μπορει να είναι μικρά αλλα πιστεύω καταλαβαίνουν τα πάντα και τα συνδυάζουν!εξάλλου και ο παιδίατρος μου ειπε πως αν εφαγε 120 να μην του δώσω γαλα γιατί είναι πολύ για πρωτες μερες!για το φρούτο σκέφθηκα αχλάδι πρώτα!το μήλο το βράζετε λίγο πρωτα;όταν τα αλέθεται βάζετε και λίγο βραστό νερο;

Εγω δεν το βραζω το μηλο..απλα βαζω λιγο νερακι στο μπλειντερ για να γινει κρεμουλα..

On 9/2/2021 at 8:12 ΜΜ, Thaliamp είπε:

Νομίζω τέλος του μήνα θα μπουν!!!!!

Κοριτσια όσες έχετε ξεκινήσει φαγητό....τι πιάτακι κ τι κουταλάκι χρησιμοποιείται???

Θαλεια μου καλησπερα..εγω πηρα της munchkin...

21 ώρες πρίν, Vag1a είπε:

Καλησπέρα

Σε εμένα όχι ακόμα..

Και εμείς το ίδιο αναρωτιόμαστε γιατί οι δικοί μου γονείς είναι Κέρκυρα κ ο νονός μας Αμερική και πρέπει να βρούμε μήνα κ γενικά περίοδο που θα βολέψουμε τα πάντα. Συν τα άτομα που έτσι κ αλλιώς θέλαμε λίγους κ καλούς, αλλά δεν ξέρω πως θα το οργανώσουμε.

Καλησπέρα κ από εμένα,

εσεις κορίτσια ποτέ γυρνάτε στη δουλειά;; Ισόχρονη άδεια πιστεύεται θα σας δώσουν; Τα μωρά που θα τα αφήσετε;

όσο τα σκέφτομαι αγχώνομαι... 

Εγω ηδη εχω ξεκινησει...το πηγαινω στην μαμα μου και μηπως την παρουν βρεφικο τον σεπτεμβριο...αλλιως προβλημα μετα και θα βαλω γυναικα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Fofi! είπε:

Εγω δεν το βραζω το μηλο..απλα βαζω λιγο νερακι στο μπλειντερ για να γινει κρεμουλα..

Θαλεια μου καλησπερα..εγω πηρα της munchkin...

Εγω ηδη εχω ξεκινησει...το πηγαινω στην μαμα μου και μηπως την παρουν βρεφικο τον σεπτεμβριο...αλλιως προβλημα μετα και θα βαλω γυναικα.. 

Καλημέρα Φώφη μου....κ εγώ θέλω να τον βάλω βρεφικό από Σεπτέμβρη....ξέρεις ποια είναι η διαδικασία????

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Καλημέρα Φώφη μου....κ εγώ θέλω να τον βάλω βρεφικό από Σεπτέμβρη....ξέρεις ποια είναι η διαδικασία????

Θα κανεις τα χαρτια σου τον Ιούλιο αν δικαιούστε εσπα!δεν ξερω που μένετε αλλα θα πρέπει να δείτε σε τι παιδικο θα πάει!δούλευα σε δημόσιο αρκετά χρόνια!είναι σε κάποιες πόλεις όπως εδώ που μένω τωρα που οι ιδιωτικοί είναι μακράν καλυτεροι από τους δημόσιους!γνώμη αλλα αμα έχεις κάποιον να στο κρατήσει να το προτιμήσεις αλλιώς θα είσαι όλο άδεια γιατί θα αρρωσταίνει!εγω πάντως θα τον πάω κατευθείαν προνηπιο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelina87 είπε:

Θα κανεις τα χαρτια σου τον Ιούλιο αν δικαιούστε εσπα!δεν ξερω που μένετε αλλα θα πρέπει να δείτε σε τι παιδικο θα πάει!δούλευα σε δημόσιο αρκετά χρόνια!είναι σε κάποιες πόλεις όπως εδώ που μένω τωρα που οι ιδιωτικοί είναι μακράν καλυτεροι από τους δημόσιους!γνώμη αλλα αμα έχεις κάποιον να στο κρατήσει να το προτιμήσεις αλλιώς θα είσαι όλο άδεια γιατί θα αρρωσταίνει!εγω πάντως θα τον πάω κατευθείαν προνηπιο!

Ναι ε????δεν θέλω να τον πάω καθόλου να σου πω την αλήθεια....αλλά η πεθερά μου δεν αναλαμβάνει....η μάνα μου δουλεύει....ο άντρας μου δουλευει από το πρωί έρχεται βράδυ....κ υπάρχει ανάγκη να ξεκινήσω κ εγώ δουλειά δεν μας παίρνει οικονομικά.... αλλά λυπάμαι να το αφήσω...κ σκέφτομαι κ αυτό που λες ότι θα αρρωσταίνει.... πφφφφφ

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Ναι ε????δεν θέλω να τον πάω καθόλου να σου πω την αλήθεια....αλλά η πεθερά μου δεν αναλαμβάνει....η μάνα μου δουλεύει....ο άντρας μου δουλευει από το πρωί έρχεται βράδυ....κ υπάρχει ανάγκη να ξεκινήσω κ εγώ δουλειά δεν μας παίρνει οικονομικά.... αλλά λυπάμαι να το αφήσω...κ σκέφτομαι κ αυτό που λες ότι θα αρρωσταίνει.... πφφφφφ

Θα σου πω θα σου αρρωσταίνει συνέχεια!πιστεψε με Ιανουαρίο και Φεβρουάριο δεν πάει καθόλου θα σου είναι αρρώστο!με 2 παιδια ήταν το τμήμα που είχα τότε για αρκετούς μήνες γιατί ήταν αρρωστα όλα!δεν ξερω αν θα μπορεις να παίρνεις άδεια ή αν θα μπορεις να βάλεις κοπελα να στο κρατάει!εμεις είχαμε πει από την αρχή πως το παιδι θα πάει κατευθείαν προνηπια!επειδή τα έχω ζήσει από μέσα στο λεω!δεν θα μπορεί να είναι αρρωστο και να το πηγαίνεις στο παιδικό!θα πρεπει να το κρατάς τουλάχιστον μια εβδομαδα στο σπίτι για να γίνει καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...