Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Fofi29 είπε:

Καλημέρα θαλια μου χρόνια πολλά...ξάπλα με πόνους Δυστυχώς.. ΕΣΎ?

Κοπέλα μου δε πολύ μπαίνω πλέον εδώ γτ έχουμε την ομάδα με τις μανουλες του Οκτωβρίου που ανήκω εν τέλη αλλά επειδή στην αρχή είχα έρθει σε εσάς(καθώς τότε δεν υπήρχαν Οκτωβρίου μανουλες) μπαίνω ακόμη που κ που να βλέπω νέα σας.. στεναχωριέμαι με τη κατάσταση που περνάς όμως δε μπορώ να πιστέψω πως στην 16η εβδομάδα που είσαι που έχει φύγει θεωριτικα η πιθανότητα αποβολής κ το κοριτσακι σου μεγαλώνει μια χαρά,εσύ να φοβάσαι μη γίνει στραβή!!

Το καλό είναι πως το μωρό αναπτύσσεται απ'ότι είπε ο γιατρός κ επίσης θετικό είναι ότι είναι κορίτσι γτ είμαστε πιο ανθεκτικές ακόμη κ από έμβρυα(επιστημονικά αποδεδειγμένο αυτό!) Οπότε πίστεψε σε εσένα κ τη κόρη σου κ όλα θα περάσουν!! Πάντως αν συνεχίσει σκέψου για το utrogestan γτ μπορεί να σε επιβαρύνει αλλά είναι σωτήριο σε καραστασεις συσπάσεων!!

Σου εύχομαι ο,τι καλύτερο ολόψυχα!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, vana rtzn είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες και μέλλουσες. Είμαι και εγώ έγκυος στον πέμπτο μήνα στο πρώτο μωράκι. Γεννάμε αρχές Σεπτεμβρίου πρώτα ο Θεός:grin::grin:

Καλησπέρα καλώς μας ήρθες!!!!!έχεις μάθει τι είναι το μωράκι???σε ποια εβδομάδα είσαι??:)

1 ώρα πρίν, Fofi29 είπε:

Καλημέρα θαλια μου χρόνια πολλά...ξάπλα με πόνους Δυστυχώς.. ΕΣΎ?

Πόνους ε???η κοιλιά ακόμα πετρώνει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thaliamp είπε:

Καλησπέρα καλώς μας ήρθες!!!!!έχεις μάθει τι είναι το μωράκι???σε ποια εβδομάδα είσαι??:)

Πόνους ε???η κοιλιά ακόμα πετρώνει???

Ναι δυστυχώς πετρωνει...ΘΑ δω θα περιμένω 2 3 μέρες ακόμη και θα ξανά μιλήσω με τον γιατρό.. κορίτσια έχω αρχίσει και δεν βολεύομαι στον ύπνο εσείς?


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Ναι δυστυχώς πετρωνει...ΘΑ δω θα περιμένω 2 3 μέρες ακόμη και θα ξανά μιλήσω με τον γιατρό.. κορίτσια έχω αρχίσει και δεν βολεύομαι στον ύπνο εσείς?

Και εγώ νιώθω εντωμεταξυ σαν να είναι συνέχεια τεντωμένη η κοιλιά μου.....έχει μεγαλώσει η κοιλίτσα???

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!! 

@Fofi29 εννοείται βάζω μαξιλάρια παντού ,ποδια ,αγκαλια, γυρνάω συνέχεια μέχρι να βολευτώ! Επίσης μια θέλω να έχω μαξιλάρι φουσκωτό στο κεφάλι και μια ίσιο σαν φέτα!! Παράνοια!! :-?

Εγώ κορίτσια προβληματίζομαι για τα κιλά! Ξεκίνησα ήδη υπέρβαρη, 80 κιλα δηλαδη! Και έχω πάρει 4 κιλά μέχρι σήμερα!! Ο γιατρός μου είχε βάλει όριο εξ αρχης τα 10 κιλά! Αλλά δεν το βλέπω! Θα τα ξεπεράσω! Λίγο το ότι έκοψα το τσιγάρο, λίγο η καραντίνα! Προσπαθώ να το μαζέψω και να προσέχω όσο μπορώ αν και όταν παίρνω το utrogestan μετά από λίγο πονάει το στομάχι μου και μόνο αν φάω σταματάει!! Ελπίζω να μου τα κόψει σιγά σιγά!! 


url%5D

Link to comment
Share on other sites

Just now, nairobi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!! 

@Fofi29 εννοείται βάζω μαξιλάρια παντού ,ποδια ,αγκαλια, γυρνάω συνέχεια μέχρι να βολευτώ! Επίσης μια θέλω να έχω μαξιλάρι φουσκωτό στο κεφάλι και μια ίσιο σαν φέτα!! Παράνοια!! :-?

Εγώ κορίτσια προβληματίζομαι για τα κιλά! Ξεκίνησα ήδη υπέρβαρη, 80 κιλα δηλαδη! Και έχω πάρει 4 κιλά μέχρι σήμερα!! Ο γιατρός μου είχε βάλει όριο εξ αρχης τα 10 κιλά! Αλλά δεν το βλέπω! Θα τα ξεπεράσω! Λίγο το ότι έκοψα το τσιγάρο, λίγο η καραντίνα! Προσπαθώ να το μαζέψω και να προσέχω όσο μπορώ αν και όταν παίρνω το utrogestan μετά από λίγο πονάει το στομάχι μου και μόνο αν φάω σταματάει!! Ελπίζω να μου τα κόψει σιγά σιγά!! 

Και εγώ ξεκίνησα 60kg και είμαι ήδη 63kg και είμαι κ 2 εβδομαδες πριν από εσένα.. εντάξει δεν είμαι και υπέρβαρη (που ούτε εσύ μου φαίνεσαι για 80κιλα εκτός αν είσαι κατω από 1.60..) αλλά μου φαίνονται πολλά ήδη τα 3 κιλά που πήρα γμτ.. η αλήθεια είναι στην αρχή δε πρόσεχα καθόλου σα να μπηκε δικαιολογία σε κάθε μου μπουκιά..μετά τα 2 κιλά άρχισα να προσέχω τον τελευταίο μήνα κ τρώω πολύ πιο υγιεινά κ το βράδυ ελάχιστα σαλάτα ή φρούτα.. άντε να καλοκαιριασει λίγο να το ρίξουμε στα καρπούζια ,πεπόνια ,ροδάκινα κ σαλατουλες!!!!!

Επίσης να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσια? Έχετε ακόμη ανεβασμένη θερμοκρασία εσείς? Εγώ από όταν έμεινα έγκυος (που έβαζα θερμόμετρο μετά την ωορρηξία για να δω μην πέσει η θερμοκρασία κ αδιαθετησω) μέχρι τώρα που ειμαι 12 εβδομάδων έχω 36.7-36.9 ενώ πριν την εγκυμοσύνη είχα 36.5-36.6.. κοινώς έχω ανέβει περίπου 0.3.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, nairobi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και χρόνια πολλά!! 

@Fofi29 εννοείται βάζω μαξιλάρια παντού ,ποδια ,αγκαλια, γυρνάω συνέχεια μέχρι να βολευτώ! Επίσης μια θέλω να έχω μαξιλάρι φουσκωτό στο κεφάλι και μια ίσιο σαν φέτα!! Παράνοια!! :-?

Εγώ κορίτσια προβληματίζομαι για τα κιλά! Ξεκίνησα ήδη υπέρβαρη, 80 κιλα δηλαδη! Και έχω πάρει 4 κιλά μέχρι σήμερα!! Ο γιατρός μου είχε βάλει όριο εξ αρχης τα 10 κιλά! Αλλά δεν το βλέπω! Θα τα ξεπεράσω! Λίγο το ότι έκοψα το τσιγάρο, λίγο η καραντίνα! Προσπαθώ να το μαζέψω και να προσέχω όσο μπορώ αν και όταν παίρνω το utrogestan μετά από λίγο πονάει το στομάχι μου και μόνο αν φάω σταματάει!! Ελπίζω να μου τα κόψει σιγά σιγά!! 

Εγώ είμαι 1,77 και είχα πάρει 10 κιλά περίπου είχα φτάσει στα 89....πριν μάθω ότι είναι έγκυος έχασα τα 5....κ τώρα έχω πάρει πάλι τα 4....η αλήθεια είναι ότι είμαι ψηλή κ δεν φαίνεται,αλλά δεν θέλω να πάρω πολλά....κ τώρα που καθόμαστε σπίτι...όλο σαβουριαζω...ο θεός βοηθός....

Just now, Renez είπε:

Και εγώ ξεκίνησα 60kg και είμαι ήδη 63kg και είμαι κ 2 εβδομαδες πριν από εσένα.. εντάξει δεν είμαι και υπέρβαρη (που ούτε εσύ μου φαίνεσαι για 80κιλα εκτός αν είσαι κατω από 1.60..) αλλά μου φαίνονται πολλά ήδη τα 3 κιλά που πήρα γμτ.. η αλήθεια είναι στην αρχή δε πρόσεχα καθόλου σα να μπηκε δικαιολογία σε κάθε μου μπουκιά..μετά τα 2 κιλά άρχισα να προσέχω τον τελευταίο μήνα κ τρώω πολύ πιο υγιεινά κ το βράδυ ελάχιστα σαλάτα ή φρούτα.. άντε να καλοκαιριασει λίγο να το ρίξουμε στα καρπούζια ,πεπόνια ,ροδάκινα κ σαλατουλες!!!!!

Επίσης να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσια? Έχετε ακόμη ανεβασμένη θερμοκρασία εσείς? Εγώ από όταν έμεινα έγκυος (που έβαζα θερμόμετρο μετά την ωορρηξία για να δω μην πέσει η θερμοκρασία κ αδιαθετησω) μέχρι τώρα που ειμαι 12 εβδομάδων έχω 36.7-36.9 ενώ πριν την εγκυμοσύνη είχα 36.5-36.6.. κοινώς έχω ανέβει περίπου 0.3.. 

Όχι δεν έχω παρατηρησει κάτι ιδιαίτερο....μέχρι 36.8...αλλα είναι φυσιολογικό δεν είναι αισθητή η διαφορά!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Και εγώ νιώθω εντωμεταξυ σαν να είναι συνέχεια τεντωμένη η κοιλιά μου.....έχει μεγαλώσει η κοιλίτσα???

Κοίτα γενικά νομίζω σε σύγκριση με άλλες ότι δεν έχω καθόλου κοιλιά.. τώρα έχει αρχίσει και πετάγεται λίγο...ΕΣΎ?

Just now, Renez είπε:

Και εγώ ξεκίνησα 60kg και είμαι ήδη 63kg και είμαι κ 2 εβδομαδες πριν από εσένα.. εντάξει δεν είμαι και υπέρβαρη (που ούτε εσύ μου φαίνεσαι για 80κιλα εκτός αν είσαι κατω από 1.60..) αλλά μου φαίνονται πολλά ήδη τα 3 κιλά που πήρα γμτ.. η αλήθεια είναι στην αρχή δε πρόσεχα καθόλου σα να μπηκε δικαιολογία σε κάθε μου μπουκιά..μετά τα 2 κιλά άρχισα να προσέχω τον τελευταίο μήνα κ τρώω πολύ πιο υγιεινά κ το βράδυ ελάχιστα σαλάτα ή φρούτα.. άντε να καλοκαιριασει λίγο να το ρίξουμε στα καρπούζια ,πεπόνια ,ροδάκινα κ σαλατουλες!!!!!

Επίσης να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσια? Έχετε ακόμη ανεβασμένη θερμοκρασία εσείς? Εγώ από όταν έμεινα έγκυος (που έβαζα θερμόμετρο μετά την ωορρηξία για να δω μην πέσει η θερμοκρασία κ αδιαθετησω) μέχρι τώρα που ειμαι 12 εβδομάδων έχω 36.7-36.9 ενώ πριν την εγκυμοσύνη είχα 36.5-36.6.. κοινώς έχω ανέβει περίπου 0.3.. 

Είναι φυσιολογικό εγώ έχω 37....

Όσο αναφορά τα κιλά κορίτσια εγώ όταν έμεινα έγκυος από τους εμετούς εχασα έξι κιλά πήγα 56..ΚΑΙ τώρα είμαι 57 μισό...νομίζω για τεσσάρων μηνών είμαι πιο κάτω και από τα φυσιολογικά αν βάλουμε ότι έχασα κιόλας...

  • Μου αρέσει 1

NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Κοίτα γενικά νομίζω σε σύγκριση με άλλες ότι δεν έχω καθόλου κοιλιά.. τώρα έχει αρχίσει και πετάγεται λίγο...ΕΣΎ?

Είναι φυσιολογικό εγώ έχω 37....

Όσο αναφορά τα κιλά κορίτσια εγώ όταν έμεινα έγκυος από τους εμετούς εχασα έξι κιλά πήγα 56..ΚΑΙ τώρα είμαι 57 μισό...νομίζω για τεσσάρων μηνών είμαι πιο κάτω και από τα φυσιολογικά αν βάλουμε ότι έχασα κιόλας...

Αλήθεια είναι αλλά όσες περνάτε τη φάση με τους εμετούς είναι λογικό κορίτσι μου..φρόντισε μόνο να τρως πλέον θρεπτικά για το μωρό σου αλλά κ για εσένα να είσαι δυνατή για τη γέννα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Αλήθεια είναι αλλά όσες περνάτε τη φάση με τους εμετούς είναι λογικό κορίτσι μου..φρόντισε μόνο να τρως πλέον θρεπτικά για το μωρό σου αλλά κ για εσένα να είσαι δυνατή για τη γέννα.

Αχ η γεννα...κορίτσια την βλέπω στον ύπνο μου και από τώρα φοβάμαι...


NB4dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fofi29 είπε:

Αχ η γεννα...κορίτσια την βλέπω στον ύπνο μου και από τώρα φοβάμαι...

Χαχαχα κ εγώ σκέφτομαι διάφορα...

Πφφφ να ναι καλά η επισκληριδιος φίλη!! Μόνο αυτή η σκέψη με καθησυχάζει!! :-)

θα κάνεις εσύ επισκληριδιο ε..?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...