Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Ε βρε κοριτσι..δεν σε εχω πιο κοντα..να ερχομουν σε σενα..κ εκει που παω παρολο που ειναι 10νλεπτα αποσταση ειναι μεγαλο θεμα...

Επινα γαλα καρυδασ( απορω γιατι το προτεινουν με 6% μονο καρυδα) με δηνητριακα..ή 2 φετεσ φιλαδελφια με μαρμελαδα(πολυσπορο ψωμι του τοστ)  η αυγο με αγγουρι..αυτα περιπου.( πολλα γαλακτοκ δεν ηθελα γιατι φοβομουν για αλλεργια στην μικρη..ειχε κ η μεγαλη μου κ φυλαγα τα ρουχα μου..τωδα σιγα σιγα βαζω..

Η μικρη μου εξναι 4 μηνων.

Μην αγχώνεσαι βρε, όπου βολεύεται ο καθένας πάει, κ εγώ παντρεύτηκα λίγο πιο μακριά απ' τη Λάρισα.

Ναι η αλήθεια είναι ότι το γάλα καρύδας ή αμυγδάλου έχουν πολύ πολύ λίγες θερμίδες κ δεν σε κρατάνε χορτατη. Βέβαια αφού θηλάζεις κ ήταν μικρό το παιδάκι σου λογικό να μην σε έβαζε γάλα. Ίσως όταν σε έβαζε το γάλα καρύδας με τα δημητριακά να χρειαζοσουν κ κάτι έξτρα, λίγους ξηρούς καρπούς (αν τρως) η κανένα φρουτακι μαζί ή κ λίγη βρώμη μέσα στα δημητριακά ή σκέτη βρώμη σαν κρεμουλα με νερό κ αν θα ήθελες να έριχνες τπτ μέσα. Πάντως αφού μεγάλωσε το μωράκι σου καλό είναι που έβαλες γάλα για να σε κρατάει καλύτερα. Γενικά το γάλα χορταινει γιατί περιέχει απ' όλα τα μακροθρεπτικα συστατικά, υδατάνθρακες, λιπη, πρωτεινες ή και γιαούρτι, παρόμοιο είναι κ επειδή είναι περισσότερο επεξεργασμένο μπορεί να πειράζει λιγότερο το μωρό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 32 λεπτά , mama16 είπε:

Μην αγχώνεσαι βρε, όπου βολεύεται ο καθένας πάει, κ εγώ παντρεύτηκα λίγο πιο μακριά απ' τη Λάρισα.

Ναι η αλήθεια είναι ότι το γάλα καρύδας ή αμυγδάλου έχουν πολύ πολύ λίγες θερμίδες κ δεν σε κρατάνε χορτατη. Βέβαια αφού θηλάζεις κ ήταν μικρό το παιδάκι σου λογικό να μην σε έβαζε γάλα. Ίσως όταν σε έβαζε το γάλα καρύδας με τα δημητριακά να χρειαζοσουν κ κάτι έξτρα, λίγους ξηρούς καρπούς (αν τρως) η κανένα φρουτακι μαζί ή κ λίγη βρώμη μέσα στα δημητριακά ή σκέτη βρώμη σαν κρεμουλα με νερό κ αν θα ήθελες να έριχνες τπτ μέσα. Πάντως αφού μεγάλωσε το μωράκι σου καλό είναι που έβαλες γάλα για να σε κρατάει καλύτερα. Γενικά το γάλα χορταινει γιατί περιέχει απ' όλα τα μακροθρεπτικα συστατικά, υδατάνθρακες, λιπη, πρωτεινες ή και γιαούρτι, παρόμοιο είναι κ επειδή είναι περισσότερο επεξεργασμένο μπορεί να πειράζει λιγότερο το μωρό

Δεν εχω παραπονο απο την διατροφολογο..αλλα αυτο που ειπα πωσ αν ησουν πιο κοντα θα σε προτιμουσα το εννοω..

Ξερεισ γιατι?? Γιατι βλεπω εναν ανθρωπο που νοιαζεται..( οπωσ οι περισσοτερεσ εδω μεσα στο παρεντσ) χωρισ να χεισ καποιο οφελοσ μπαινεισ κ μασ βοηθασ..αφιερωνεισ χρονο για μασ που δεν μασ ξερεισ..κ αν κανεισ αυτο για μασ..φανταζομαι ποσο επαγγελμιατιασ εισαι..κ κατ επεκταση ειμαι σιγουρη πωσ αυτη η προσφορα σε χαρακτηριζει σαν ανθρωπο στισ σχεσεισ σου..

Σαν ανθρωποσ εχω μετρημενεσ στα δαχτυλα του εβοσ χεριου τισ καλεσ μου φιλεσ..φιλεσ ομωσ με την αληθινη εννοια..

Εδω μεσα βρηκα ατομα που αν ημασταν απο πιο κοντα θα ηθελα να τισ εχω κ στην πραγματικη μου ζωη..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzeni82 είπε:

Δεν εχω παραπονο απο την διατροφολογο..αλλα αυτο που ειπα πωσ αν ησουν πιο κοντα θα σε προτιμουσα το εννοω..

Ξερεισ γιατι?? Γιατι βλεπω εναν ανθρωπο που νοιαζεται..( οπωσ οι περισσοτερεσ εδω μεσα στο παρεντσ) χωρισ να χεισ καποιο οφελοσ μπαινεισ κ μασ βοηθασ..αφιερωνεισ χρονο για μασ που δεν μασ ξερεισ..κ αν κανεισ αυτο για μασ..φανταζομαι ποσο επαγγελμιατιασ εισαι..κ κατ επεκταση ειμαι σιγουρη πωσ αυτη η προσφορα σε χαρακτηριζει σαν ανθρωπο στισ σχεσεισ σου..

Σαν ανθρωποσ εχω μετρημενεσ στα δαχτυλα του εβοσ χεριου τισ καλεσ μου φιλεσ..φιλεσ ομωσ με την αληθινη εννοια..

Εδω μεσα βρηκα ατομα που αν ημασταν απο πιο κοντα θα ηθελα να τισ εχω κ στην πραγματικη μου ζωη..

Πραγματικά με συγκίνησαν παρά πολύ τα λόγια σου.. Κ όχι τόσο για το επαγγελματίας, ο κάθε πελάτης μπορεί να έχει διαφορετική άποψη ανάλογα με τα γούστα του, αλλά το να είναι κάποιος καλός άνθρωπος κ να ενδιαφέρεται για τους συνανθρώπους του είναι προτέρημα...

Κ εγώ στην πραγματική μου ζωή πραγματικές φίλες έχω δύο.. Αλλά στο φόρουμ θα ήθελα να γνώριζα αρκετά άτομα.. Κρίμα που ο καθένας είναι κ σε διαφορετικό μέρος. Κ εσύ όπως κ άλλες κοπέλες εδώ μέσα θα ήθελα να σας είχα κ στην πραγματική ζωή!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω τα ομορφα κοριτσια και σας ευχαριστω ολες για τα ενθαρρυντικα σας λογια.Πως τα πατε σημερα με τις διαιτες;

Εγω ειπα να παρω τον μικρο να περπατησω σημερα αλλα ο καιρος ειχε για αρχη αλλα σχεδια.Τελικα καταφεραμε να βγουμε για κανενα μισαωρο και φτασαμε μεχρι το αλλο στενο καθως ψαχνει πετρες,ξυλακια,πηδαει μεσα σε μπαρες με νερο και ποτε δεν μπορουμε να παμε λιγο πιο μακρια με τα ποδια.

Το μονο που εχω φαει μεχρι τωρα ειναι το μεσημεριανο μας(σολωμος με βραστες πατατες και λαχανικα).Το ξερω πως δεν πρεπει να παραλειπουμε το πρωινο αλλα καποιες μερες ξυπναω πεινασμενη και τρωω και αλλες οπως σημερα δεν πειναω οποτε δεν πιεζω τον εαυτο μου να φαω.Εσεις τι τρωτε συνηθως μεσα στη μερα;

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2020 at 1:08 ΠΜ, tzeni82 είπε:

Εγω πιερια κοριτσια..κοντα στην λαρισα..ν ποροι αν γνωριζει καμμια

.παραλιακο χωριο ειναι

Έλα ρε συυυυυυ Πιερία και εδώ Νέα Εφεσσος!!!! Κοντά είμαστε!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, tzeni82 είπε:

Πραγματι κοντα..

Ωραια θα ηταν να πιναμε καφεδακι ολεσ μαζι

.χαχα

Κοίτα για τα κορίτσια από τας Αθήνας δεν ξέρω αλλά εμείς οι 2ανεεεεετααα!!!!!

Χαχαχαχχαχα

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angela123 είπε:

Χαιρετω τα ομορφα κοριτσια και σας ευχαριστω ολες για τα ενθαρρυντικα σας λογια.Πως τα πατε σημερα με τις διαιτες;

Εγω ειπα να παρω τον μικρο να περπατησω σημερα αλλα ο καιρος ειχε για αρχη αλλα σχεδια.Τελικα καταφεραμε να βγουμε για κανενα μισαωρο και φτασαμε μεχρι το αλλο στενο καθως ψαχνει πετρες,ξυλακια,πηδαει μεσα σε μπαρες με νερο και ποτε δεν μπορουμε να παμε λιγο πιο μακρια με τα ποδια.

Το μονο που εχω φαει μεχρι τωρα ειναι το μεσημεριανο μας(σολωμος με βραστες πατατες και λαχανικα).Το ξερω πως δεν πρεπει να παραλειπουμε το πρωινο αλλα καποιες μερες ξυπναω πεινασμενη και τρωω και αλλες οπως σημερα δεν πειναω οποτε δεν πιεζω τον εαυτο μου να φαω.Εσεις τι τρωτε συνηθως μεσα στη μερα;

Κ εγω πολλεσ φορεσ ξυπναω κ νιωθω πωσ δεν πειναω..παλια δεν ετρωγα..αλλα νομιζω πωσ ειναι μεγα λαθοσ..τωρα πια πειναω δεν πειναω,θα φαω..αν δεν πειναω τρωω λιγο αργοτερα. 

Πρωινο τρωω αυγο με αγγουρι κ ψωμακι..η γιαουρτι με δημητριακα..η γαλα αμυγδ με δημητριακα..ή 2 φετες τοστ με φιλαδελφια κ μαρμελ..

Δεκατιανο 1 φρουτο με 7 ξηρουσ καρπουσ αναλατουσ..

Μεσημεριανο παντα σαλατα με κρεασ η ψαρι ψημενο..η φασολακια ή αρακα ή φακεσ με λιγο ρυζι..ή σπανακρορυζο με αυγοή ομελετα με λαχανικα..ή γιγαντεσ..) ή μακαρονια ολικησ με απλη σαλτσα.

ψωμι μασ βαζει μονο με το ψαρι 1 φετα

Απογ 1φρουτο με λιγη σοκολ bitter

Βραδυνο σαλατα με γαλοπουλα κ cottage.. ή με τονο..ή γιαουρτι 1/2 με σαλατα..παντα τα συνοδευω με 1 παξιμαδι

Αυτα περιπου..το κρεασ το βαζι συνοδευτικο με ρυζι αγριο 1 κουπα

Link to comment
Share on other sites

αχ  αυτες τις μερες ειμαι παλι κρυωμενη και το χω ριξει στις σουπες και τα γιαουρτια ενδιαμεσα γιατι ξεκινησα και αντιβιωση.

Σημερα πρωτη φορα δοκιμασα για πρωινο κεφιρ, για την αντιβιωση ειπα να κανω δοκιμη, και τελικα πινετε γιατι νομιζα οτι θα το αηδιαζω και ενταξει με κρατησε και μετα για ενδιαμεσα εφαγα ενα μηλο και ενα μανταρινι.

Και εγω με το πρωινο το χανω λιγο γιατι πινω ενα καφε και φευγω οποτε ολο ψαχνω κατι πολυ γρηγορο που το τρωω στην διαδρομη για την δουλεια οπως φρυγανια και τυρι ή μια μπαρα. Ειχα δοκιμασει να εχω ετοιμο βραστο αυγο να το τρωω με μια φρυγανια αλλα για πρωι δεν μου αρεσε και αν φαω αυγο το αφηνω για βραδυ με σαλατα. 

εντωμεταξυ σημερα σκεφτομουνα για Καθαρα δευτερα τι τρωμε;;; Πως να απαρνηθω ταραμα και λαγανα!!!!! εσεις εχετε βρει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, maroullaki είπε:

αχ  αυτες τις μερες ειμαι παλι κρυωμενη και το χω ριξει στις σουπες και τα γιαουρτια ενδιαμεσα γιατι ξεκινησα και αντιβιωση.

Σημερα πρωτη φορα δοκιμασα για πρωινο κεφιρ, για την αντιβιωση ειπα να κανω δοκιμη, και τελικα πινετε γιατι νομιζα οτι θα το αηδιαζω και ενταξει με κρατησε και μετα για ενδιαμεσα εφαγα ενα μηλο και ενα μανταρινι.

Και εγω με το πρωινο το χανω λιγο γιατι πινω ενα καφε και φευγω οποτε ολο ψαχνω κατι πολυ γρηγορο που το τρωω στην διαδρομη για την δουλεια οπως φρυγανια και τυρι ή μια μπαρα. Ειχα δοκιμασει να εχω ετοιμο βραστο αυγο να το τρωω με μια φρυγανια αλλα για πρωι δεν μου αρεσε και αν φαω αυγο το αφηνω για βραδυ με σαλατα. 

εντωμεταξυ σημερα σκεφτομουνα για Καθαρα δευτερα τι τρωμε;;; Πως να απαρνηθω ταραμα και λαγανα!!!!! εσεις εχετε βρει;;;;;

Πρώτα απ' όλα περαστικά σου κοπέλα μου... Το ότι κάνεις διατροφή δεν σημαίνει ότι θα απαρνηθείς κάτι που σου αρέσει κ το τρως μια φορά το χρόνο... Θα φας εννοείται αλλά θα αρκεστεις στο λίγο... Μια φετουλα κ από πάνω λίγο ταραμά δεν πειράζει να φας. Απλά θα κόψεις κάτι άλλο. Μπορείς να φας λίγο με λαγάνα το βράδυ κ με μια σαλατιτσα, ή το μεσημέρι με λιγότερο φαγητό κ στη σαλάτα ας μην βάλεις λάδι. Βάλε μόνο λεμόνι ή ξύδι.

Κορίτσια γνώμη μου να μην παραλείπετε το πρωινό ακόμα κ να μην πεινάτε πάρα πολύ γιατί όταν πεινάσετε μπορεί να πεινάτε υπερβολικά κ να φάτε λάθος επιλογές η μεγαλύτερη ποσότητα. Αν δεν προλαβαίνετε μόνο γάλα και αν πιείτε καλό είναι, θα σας κρατήσει λίγο χορτατους κ τρώτε λίγο αργότερα κ κάτι άλλο. Αν είστε έξω μπορείτε να έχετε μαζί σας 2 κράκερ η φρυγανιές με 1 τυράκι la vache quirit ή λίγους ξηρούς καρπούς με τα κράκερ ή 1 φρουτακι

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 26/2/2020 at 10:34 ΠΜ, Afroditi85 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!τι κάνετε;διάβασα το θέμα σας και πολύ μου άρεσε!!!μπράβο σε όλες που προσπαθείτε!!!εγώ θέλω να χάσω περίπου 6-7 κιλά...έκανα μια προσπάθεια έχασα 2,5 και μετά τα ξαναπηρα:-D...τώρα θέλω να ξαναπροσπαθήσω...η μεγάλη μου κόρη είναι 8 χρόνων και η μικρή μου είναι 22μηνων σχεδόν και θηλάζουμε ακόμα...δεν εργάζομαι τώρα γιατί δεν υπάρχει βοήθεια όποτε μου είναι πιο δύσκολο όλη μέρα σπίτι... σκέφτομαι συνέχεια το φαγητό και τα γλυκά!μου αρέσουν όλα και τρελαίνομαι για σοκολάτες!αλλά θα προσπαθήσω!!!!

Γεια σου Afroditi 85!  Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου! Και μόνο που θηλάζεις το κάνει πολύ δύσκολο, δεν είσαι σε κανονικές συνθήκες για τον οργανισμό σου. Η κλεισουρα μέσα στο σπίτι, χωρίς δουλειά, το κάνει χειρότερα, αλλά εκ πείρας σου λέω πως όλα μια ιδέα είναι... Εγώ εξακολουθώ να σκέφτομαι το φαγητό, αλλά μιας και τρώω κάθε 2.5 ώρες περιορίζομαι στο τι θα ειναι το επόμενο γεύμα μου.

Καλό ξεκίνημα στην προσπάθεια σου, έχε δύναμη, έχε για παρέα εμάς, και σου εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα!

On 26/2/2020 at 4:38 ΜΜ, tzeni82 είπε:

Ναι το συζητησαμε το θεμα των εξετασεων..αλλα τησ ειπα πωσ θα μιλησω με την ξαδερφη μου που ειναι γιατροσ για να μου πει τι ακριβωσ εξετασεισ να κανω..

Παντωσ σηνερα που νου βαλε γιαουρτι το πρωι με δημητδιακα ειμαι πολυ καλυτερα..

Γενικα εχω κ χαμηλη πιεση..ειναι κ η αυπνια..μαλλον δεν εφταναν κ οι θερμιδεσ..θηλαζω κιολασ..

Γενικα δεν πιστευω πωσ ειναι κατι σοβαρο..αλλα δεν θελω να με παει πολυ πισω στην διατροφη..η διατροφολ μου πε πωσ προεχει να μαινεγω καλα που θηλαζω ..κ ασ μεινει πισω λιγο προγραμμα..

εγω θελω κ το προγραμμα..κ να μαι καλα..

@mama16 για πεσ μασ..διατροφολογοσ εισαι?γιατι μιλασ λεσ κ το χεισ σπουδασει..

Τζενη82, πολύ καλή η απώλεια της εβδομάδας σου, τα πηγαινεις τέλεια! Πανω απο ολα ομως προεχει το μωρακι σου να ειναι καλα, και αφου το θηλαζεις πρεπει να παιρνει σωστα τα συστατικα που του δινεις. Ασε που κι εσυ πρεπει να εχεις δυναμεις για να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις των δυο παιδιων..Ας εισαι λιγο ελαστικη με το προγραμμα σου και εμπιστευσου την διατροφολογο σου, κι εδω την mama16 που ξερουν να σε καθοδηγησουν χωρις να κινδυνεύετε. Μολις αποθηλασετε θα ειναι ολα πιο ευκολα κι εσυ πολυ πιο ανετη!

On 27/2/2020 at 5:09 ΜΜ, Angela123 είπε:

Χαιρετω τα ομορφα κοριτσια και σας ευχαριστω ολες για τα ενθαρρυντικα σας λογια.Πως τα πατε σημερα με τις διαιτες;

Εγω ειπα να παρω τον μικρο να περπατησω σημερα αλλα ο καιρος ειχε για αρχη αλλα σχεδια.Τελικα καταφεραμε να βγουμε για κανενα μισαωρο και φτασαμε μεχρι το αλλο στενο καθως ψαχνει πετρες,ξυλακια,πηδαει μεσα σε μπαρες με νερο και ποτε δεν μπορουμε να παμε λιγο πιο μακρια με τα ποδια.

Το μονο που εχω φαει μεχρι τωρα ειναι το μεσημεριανο μας(σολωμος με βραστες πατατες και λαχανικα).Το ξερω πως δεν πρεπει να παραλειπουμε το πρωινο αλλα καποιες μερες ξυπναω πεινασμενη και τρωω και αλλες οπως σημερα δεν πειναω οποτε δεν πιεζω τον εαυτο μου να φαω.Εσεις τι τρωτε συνηθως μεσα στη μερα;

Δεν ειχα χρονο να γραψω νωριτερα. Τα ιδια περναω κι εγω με την μικρη μου, τοσο που εχεσον ποτε δεν βγαινουμε για περπατημα στον δρομο γιατι παιζει με οτιδηποτε συναντά και επισης δυσκολευομαστε να γυρισουμε πισω... Εγώ  παντα μα πάντα τρώω πρωινό, και μάλιστα το ίδιο συνέχεια, είτε κάνω δίαιτα είτε όχι. Έτσι , για να πάει καλά η μέρα. Αν παραλείψω γεύμα, μετά πεινάω σαν λύκος και χάνω τις ισορροπίες μου, οπότε προσπαθώ να το αποφευγω.

Το πρόγραμμα μου εμένα είναι για πρωί τοστ, γάλα κι ένα φρούτο, ενδιάμεσα ξηροί καρποί 12 ή γιαούρτι με φρούτο ή ξηροί καρποί 7 με ενα φρούτο, μεσημεριανό 2φλ. όσπρια ή λαδερο με ένα κομματάκι τυρί και σαλάτα με 1 κουτ.λαδι, ή κρέας, ψάρι,κοτόπουλο με σαλάτα και για βράδυ σαλάτα μαρούλι με cottage,μουστάρδα,γιαούρτι,1κ.λαδι. ενίοτε με 2 αυγά βραστά.

Ελπίζω να συνεχίζεις την προσπάθεια...

On 27/2/2020 at 6:03 ΜΜ, maroullaki είπε:

αχ  αυτες τις μερες ειμαι παλι κρυωμενη και το χω ριξει στις σουπες και τα γιαουρτια ενδιαμεσα γιατι ξεκινησα και αντιβιωση.

Σημερα πρωτη φορα δοκιμασα για πρωινο κεφιρ, για την αντιβιωση ειπα να κανω δοκιμη, και τελικα πινετε γιατι νομιζα οτι θα το αηδιαζω και ενταξει με κρατησε και μετα για ενδιαμεσα εφαγα ενα μηλο και ενα μανταρινι.

Και εγω με το πρωινο το χανω λιγο γιατι πινω ενα καφε και φευγω οποτε ολο ψαχνω κατι πολυ γρηγορο που το τρωω στην διαδρομη για την δουλεια οπως φρυγανια και τυρι ή μια μπαρα. Ειχα δοκιμασει να εχω ετοιμο βραστο αυγο να το τρωω με μια φρυγανια αλλα για πρωι δεν μου αρεσε και αν φαω αυγο το αφηνω για βραδυ με σαλατα. 

εντωμεταξυ σημερα σκεφτομουνα για Καθαρα δευτερα τι τρωμε;;; Πως να απαρνηθω ταραμα και λαγανα!!!!! εσεις εχετε βρει;;;;;

Marroulaki περαστικά σου και πάλι!

Το κεφιρ δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ...γιατί ενδεικνυται;

Αν είσαι λάτρης του ταραμά, αποφάσισε ότι θα φας μια ορισμένη ποσότητα. Πχ δύο κουταλιές της σούπας. Άντε τρεις. Μην το στερηθείς και μας πάθεις ψυχολογικά! Και κανε κρατει στην λαγάνα. Φάε φρυγανιές αντί για λαγάνα. Λέω εγώ τώρα ιδέες, δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι. Άλλωστε μια μέρα είναι η Καθαρά Δευτέρα θα περάσει. Μετά ξεκινάει νηστεία, θα είμαστε και στο πνεύμα των ημερών με το πρόγραμμα μας όλοι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

On 27/2/2020 at 7:26 ΜΜ, mama16 είπε:

Πρώτα απ' όλα περαστικά σου κοπέλα μου... Το ότι κάνεις διατροφή δεν σημαίνει ότι θα απαρνηθείς κάτι που σου αρέσει κ το τρως μια φορά το χρόνο... Θα φας εννοείται αλλά θα αρκεστεις στο λίγο... Μια φετουλα κ από πάνω λίγο ταραμά δεν πειράζει να φας. Απλά θα κόψεις κάτι άλλο. Μπορείς να φας λίγο με λαγάνα το βράδυ κ με μια σαλατιτσα, ή το μεσημέρι με λιγότερο φαγητό κ στη σαλάτα ας μην βάλεις λάδι. Βάλε μόνο λεμόνι ή ξύδι.

Κορίτσια γνώμη μου να μην παραλείπετε το πρωινό ακόμα κ να μην πεινάτε πάρα πολύ γιατί όταν πεινάσετε μπορεί να πεινάτε υπερβολικά κ να φάτε λάθος επιλογές η μεγαλύτερη ποσότητα. Αν δεν προλαβαίνετε μόνο γάλα και αν πιείτε καλό είναι, θα σας κρατήσει λίγο χορτατους κ τρώτε λίγο αργότερα κ κάτι άλλο. Αν είστε έξω μπορείτε να έχετε μαζί σας 2 κράκερ η φρυγανιές με 1 τυράκι la vache quirit ή λίγους ξηρούς καρπούς με τα κράκερ ή 1 φρουτακι

Αχ mama16 πως μας προσέχεις όλες! Σε ευχαριστούμε όλες για τις συμβουλές σου! Είμαι μεγαλύτερη σου, αλλά λόγω ονόματος και φροντίδας από μέρος σου,σε νιώθω σαν την μαμά μας εδώ..!! Πιστεύω πως πρέπει να είσαι καταπληκτική στην δουλειά σου, σου εύχομαι να  έχεις πάντα επιτυχίες!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Και τέλος να σας πω ότι εμένα ήρθε η στιγμή που χάλασα το πρόγραμμα μου... Εχθές το βράδυ, ήμασταν καλεσμένοι. Αντάλλαξα το μεσημεριανό με το βραδινο, και αφέθηκα... Όχι έκτροπα, μόνο κρέας και σαλάτα έφαγα, αλλά άφθονο. Και χοιρινό με λιπακι... Δυστυχώς γλυκό δεν είχε! Πάει όμως, το άφησα πίσω, σήμερα κανονικά το πρόγραμμα, και συνεχίζουμε!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Γεια σου Afroditi 85!  Να σου ζήσουν τα κοριτσάκια σου! Και μόνο που θηλάζεις το κάνει πολύ δύσκολο, δεν είσαι σε κανονικές συνθήκες για τον οργανισμό σου. Η κλεισουρα μέσα στο σπίτι, χωρίς δουλειά, το κάνει χειρότερα, αλλά εκ πείρας σου λέω πως όλα μια ιδέα είναι... Εγώ εξακολουθώ να σκέφτομαι το φαγητό, αλλά μιας και τρώω κάθε 2.5 ώρες περιορίζομαι στο τι θα ειναι το επόμενο γεύμα μου.

Καλό ξεκίνημα στην προσπάθεια σου, έχε δύναμη, έχε για παρέα εμάς, και σου εύχομαι να τα καταφέρεις σύντομα!

Τζενη82, πολύ καλή η απώλεια της εβδομάδας σου, τα πηγαινεις τέλεια! Πανω απο ολα ομως προεχει το μωρακι σου να ειναι καλα, και αφου το θηλαζεις πρεπει να παιρνει σωστα τα συστατικα που του δινεις. Ασε που κι εσυ πρεπει να εχεις δυναμεις για να ανταπεξελθεις στις απαιτησεις των δυο παιδιων..Ας εισαι λιγο ελαστικη με το προγραμμα σου και εμπιστευσου την διατροφολογο σου, κι εδω την mama16 που ξερουν να σε καθοδηγησουν χωρις να κινδυνεύετε. Μολις αποθηλασετε θα ειναι ολα πιο ευκολα κι εσυ πολυ πιο ανετη!

Δεν ειχα χρονο να γραψω νωριτερα. Τα ιδια περναω κι εγω με την μικρη μου, τοσο που εχεσον ποτε δεν βγαινουμε για περπατημα στον δρομο γιατι παιζει με οτιδηποτε συναντά και επισης δυσκολευομαστε να γυρισουμε πισω... Εγώ  παντα μα πάντα τρώω πρωινό, και μάλιστα το ίδιο συνέχεια, είτε κάνω δίαιτα είτε όχι. Έτσι , για να πάει καλά η μέρα. Αν παραλείψω γεύμα, μετά πεινάω σαν λύκος και χάνω τις ισορροπίες μου, οπότε προσπαθώ να το αποφευγω.

Το πρόγραμμα μου εμένα είναι για πρωί τοστ, γάλα κι ένα φρούτο, ενδιάμεσα ξηροί καρποί 12 ή γιαούρτι με φρούτο ή ξηροί καρποί 7 με ενα φρούτο, μεσημεριανό 2φλ. όσπρια ή λαδερο με ένα κομματάκι τυρί και σαλάτα με 1 κουτ.λαδι, ή κρέας, ψάρι,κοτόπουλο με σαλάτα και για βράδυ σαλάτα μαρούλι με cottage,μουστάρδα,γιαούρτι,1κ.λαδι. ενίοτε με 2 αυγά βραστά.

Ελπίζω να συνεχίζεις την προσπάθεια...

Marroulaki περαστικά σου και πάλι!

Το κεφιρ δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ...γιατί ενδεικνυται;

Αν είσαι λάτρης του ταραμά, αποφάσισε ότι θα φας μια ορισμένη ποσότητα. Πχ δύο κουταλιές της σούπας. Άντε τρεις. Μην το στερηθείς και μας πάθεις ψυχολογικά! Και κανε κρατει στην λαγάνα. Φάε φρυγανιές αντί για λαγάνα. Λέω εγώ τώρα ιδέες, δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι. Άλλωστε μια μέρα είναι η Καθαρά Δευτέρα θα περάσει. Μετά ξεκινάει νηστεία, θα είμαστε και στο πνεύμα των ημερών με το πρόγραμμα μας όλοι εμείς.

Καλα κούλουμα κορίτσια!!! Αν δεν ξαναγράψω από Δευτέρα να ξέρετε θα μαι χει νικήσει ο ταραμάς!!:ph34r: Βέβαια σκέφτηκα αν πάρω τον χαρταετό και τρέχω μπορεί και να γλιτώσω!! Πλάκα κάνω, θα προσπαθήσω να κρατηθώ και βλέπουμε. Καλα να περάσετε όλες!!    Α και τι κέφιρ το δοκίμασα αντί για γιαούρτι και για ευκολία το πρωί επειδή το πίνω στο δρομο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , maroullaki είπε:

Καλα κούλουμα κορίτσια!!! Αν δεν ξαναγράψω από Δευτέρα να ξέρετε θα μαι χει νικήσει ο ταραμάς!!:ph34r: Βέβαια σκέφτηκα αν πάρω τον χαρταετό και τρέχω μπορεί και να γλιτώσω!! Πλάκα κάνω, θα προσπαθήσω να κρατηθώ και βλέπουμε. Καλα να περάσετε όλες!!    Α και τι κέφιρ το δοκίμασα αντί για γιαούρτι και για ευκολία το πρωί επειδή το πίνω στο δρομο

Maroullaki,  επειδή ως γνωστόν η κατσίκα δεν μασάει ταραμά, δηλαδή οτι δεν περνάνε σε εμάς τους αγωνιζόμενους αυτά, σκέψου δεν θα γίνουμε εμείς έρμαιο ενός ταραμά, μιας λαγάνας και μερικών καλαμοχταποδων, το καλο που σου θέλω να προσπαθήσεις να συγκρατηθεις. Αν πάλι δεν τα καταφέρεις, παρότι θα θυμάσαι την ώρα που θα κάνεις το ολίσθημα, ότι είμαστε κι εμείς που προσπαθούμε μαζί με σένα, αν λοιπόν αυτό δεν λειτουργήσει ως φρένο, τότε θα έρθεις την Τρίτη να μας εξομολογηθεις τις παρασπονδίες σου, και επειδή αμαρτία εξομολουγημενη κλπ κλπ θα συνεχίσεις κανονικά μετά το πρόγραμμα σου. Μου έχεις υποσχεθεί Μύκονο μην το ξεχνάς!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...