Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

εχω  να κοιμηθω σαν ανθρωποσ απο τοτε που γεννησα την μεγαλη μου...30 μηνεσ δηλ..αλλα το σωμα συνηθιζει..χτεσ ημουν ξυπνια πχ απο 6.3 το πρωι που ξυπνησε η μικρη..κ εκλεισα τα ματια μου γυρω στισ 11..κ φυσικα ξυονησα κ πολλεσ φορςσ μεσα στο ωραδυ για να θηλασω..

Πραγματικα δεν ειχα ιδεα τι με περιμενε οταν αποφασισα να κανω παιδι..αφου μαλωνα τισ φιλεσ μου που ειχαν κανει πριν αππ μενα παιδια..καλα τισ ελεγα? Δεν προειδοποιειτε??

Εν παση περιπτωση..θελω να πω..πωσ ολεσ ετσι ειμαστε..πραγματικα εγω οτι προλαβω..κ γενικα ειμαι ευζαριστημενη που εχω ταισμενα ντυμενα τα παιδια κ εμασ..το σπιτι σε γενικεσ γραμμεσ αρκετα καθαρο...αλλα ενα ναρκοπεδιο..δεν ξερεισ τι μπορει να πατησεισ..κ ειμαι πτωμα..κ απορω πωσ αντεχω κ συνεζιζω..

Αλλα αν κ τα ηξερα ολα αυτα..εκανα κ το 2ο..χαχαχα..

Μεγαλη ταλαιπωρια..αλλα κ μεγαλη ευτυχια!!!κυριωσ ομωσ ευτυχια!!!

Κ αυτη τη στιγμη που γραφω ποναει η μεσηηηηη...κ πωε να κανω γυμναστιξη??? Εχουν κοιμηθει κ οι 2 ταυτοχρονα πραγμα εξαιρετικα σπανιο κ εγω δεν μπορω να παρω τα ποδια μου..κ απο την υπερενταση δεν μπορω να κοιμηθω κιολασ...

Αχ δεν ξερω γιατι τα γραφω..μαλλον για να ξεσπασω..

Αφορμη ηταν αυτο που εγραψεσ..

Μια χαρα σωστα τα κανεισ ολα..απλα ετσι συμβαινει..σε ολεσ..

Προσπαθησε να κοομηθεισ οταν κοιμαται..

Κ.μολισ ξυπνησε το μεγαλο μου τερατακι...

Σασ φιλω..

Εγώ από όλα αυτά που πραγματικά σε θαυμάζω για το κουράγιο και την υπομονή σου ήθελα να σταθώ στο σημείο που αναφέρεις ότι έχεις να κοιμηθείς 30 μήνες σωστά!Μα πως είναι δυνατον;!Και μένα ο γιος μου είναι 2.5 χρόνων αλλά τη νύχτα από τότε που χρονισε περίπου ισως και λίγο νωρίτερα κοιμόμαστε όλοι σαν πουλάκια.Σερι όλο το βράδυ συν ένα δίωρο το μεσημέρι.Ειλικρινα το εχω απορία τι γίνεται και δε κοιμαστε;;

Troufaki καλώς ήρθες στην παρέα.Τι να λέμε τωρα;Οπρωτος καιρός είναι αφάνταστα δύσκολος αλλά περνάει αγάπη μου!Καλή δύναμη στις προσπάθειες σου!

Εγώ από 66 κατάφερα να φτάσω τα 64 αλλά το ομολογώ λόγω βαρεμάρας κάνω αρκετά παραστρατηματα σαν κρίσεις υπερφαγιας.Εχω και το σκεπτικό αφού έφαγα μέσα στη μέρα αρκετά πράγματα που δεν έπρεπε ας συνεχίσω να τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο.Χθες ενδεικτικά κατέβασα ένα μισολιτρο παγωτό μόνη μου,γιουβέτσι,πίτσα,πατάτες τηγανητές κτλ και δεν είναι ότι πεινάω.Ειναι πιο πολυ το ψυχολογικό ότι την χάλασα που την χάλασα τη μέρα τι πειράζει να την αποτελειωσω;!Σήμερα όμως κιουρια(ακομα)γιουβέτσι για μεσημέρι και το βραδυνό μου σαλάτα με τόνο και μετά μερικά σταφύλια... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Angela123 είπε:

Εγώ από όλα αυτά που πραγματικά σε θαυμάζω για το κουράγιο και την υπομονή σου ήθελα να σταθώ στο σημείο που αναφέρεις ότι έχεις να κοιμηθείς 30 μήνες σωστά!Μα πως είναι δυνατον;!Και μένα ο γιος μου είναι 2.5 χρόνων αλλά τη νύχτα από τότε που χρονισε περίπου ισως και λίγο νωρίτερα κοιμόμαστε όλοι σαν πουλάκια.Σερι όλο το βράδυ συν ένα δίωρο το μεσημέρι.Ειλικρινα το εχω απορία τι γίνεται και δε κοιμαστε;;

Troufaki καλώς ήρθες στην παρέα.Τι να λέμε τωρα;Οπρωτος καιρός είναι αφάνταστα δύσκολος αλλά περνάει αγάπη μου!Καλή δύναμη στις προσπάθειες σου!

Εγώ από 66 κατάφερα να φτάσω τα 64 αλλά το ομολογώ λόγω βαρεμάρας κάνω αρκετά παραστρατηματα σαν κρίσεις υπερφαγιας.Εχω και το σκεπτικό αφού έφαγα μέσα στη μέρα αρκετά πράγματα που δεν έπρεπε ας συνεχίσω να τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο.Χθες ενδεικτικά κατέβασα ένα μισολιτρο παγωτό μόνη μου,γιουβέτσι,πίτσα,πατάτες τηγανητές κτλ και δεν είναι ότι πεινάω.Ειναι πιο πολυ το ψυχολογικό ότι την χάλασα που την χάλασα τη μέρα τι πειράζει να την αποτελειωσω;!Σήμερα όμως κιουρια(ακομα)γιουβέτσι για μεσημέρι και το βραδυνό μου σαλάτα με τόνο και μετά μερικά σταφύλια... 

Μπραβο εισαι πολυ τυχερη!!!θελω κ εγωωωωω...

Τι να σου πω δςν ξερω τι φταιει..16 μηνεδ θηλαζα την μεγαλη..κ ηταν δυσκολη στο θηλασμο..εκανε μαραθωνιουσ θηλασμουσ..κ ξυπνουσε κ τακτικα..δηλ μεχρι να τελειωσει τον εναν ειχα δεν ειχα κανα μισαωρο για να κοιμηθω γιατι ξαναξυπνουσε..τον 17ο μηνα που το κοψαμε εμεινα κ εγκυοσ..κ μεχρι να στρωσςι συνςχιζε να ξυπναει κ να ψαχνει στηθοσ ή να κλαιει το βραδυ..αλλα σαφωσ κ κοιμομασταν καλυτερα απο το να ξυπναει 3 μς 4 φορεσ το βραδυ..

Μετα γεννησα την 2η ..αλλα ευτυχωσ αυτην καμμια σχεση..κοιμοταν μεχρι κ 5ωρα κ οταν ξυπνουσε θηλαζε το πολυ 7 λεπτα..το κακο ειναι πωσ στο ενδιαμεσο ξυπνουσε κ η μεγαλη..απο ονειρα? Απο ζηλεια?? Εκλαιγε...ςιχα καταληξει να περιφςρομαι σαν βαμπιρ απο το ενα δωματιο στο αλλο..κ ακομη το κανω..τωρα ειμαστς 6 μηνων..κ εκει πουνπιστςυα πωσ ειμαστς τελεια αφου το μωρο ειναι καλοβολο τελικα αλλαξε το προγραμμα τησ κ τερμα τα 5ωρα υπνου..

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Μπραβο εισαι πολυ τυχερη!!!θελω κ εγωωωωω...

Τι να σου πω δςν ξερω τι φταιει..16 μηνεδ θηλαζα την μεγαλη..κ ηταν δυσκολη στο θηλασμο..εκανε μαραθωνιουσ θηλασμουσ..κ ξυπνουσε κ τακτικα..δηλ μεχρι να τελειωσει τον εναν ειχα δεν ειχα κανα μισαωρο για να κοιμηθω γιατι ξαναξυπνουσε..τον 17ο μηνα που το κοψαμε εμεινα κ εγκυοσ..κ μεχρι να στρωσςι συνςχιζε να ξυπναει κ να ψαχνει στηθοσ ή να κλαιει το βραδυ..αλλα σαφωσ κ κοιμομασταν καλυτερα απο το να ξυπναει 3 μς 4 φορεσ το βραδυ..

Μετα γεννησα την 2η ..αλλα ευτυχωσ αυτην καμμια σχεση..κοιμοταν μεχρι κ 5ωρα κ οταν ξυπνουσε θηλαζε το πολυ 7 λεπτα..το κακο ειναι πωσ στο ενδιαμεσο ξυπνουσε κ η μεγαλη..απο ονειρα? Απο ζηλεια?? Εκλαιγε...ςιχα καταληξει να περιφςρομαι σαν βαμπιρ απο το ενα δωματιο στο αλλο..κ ακομη το κανω..τωρα ειμαστς 6 μηνων..κ εκει πουνπιστςυα πωσ ειμαστς τελεια αφου το μωρο ειναι καλοβολο τελικα αλλαξε το προγραμμα τησ κ τερμα τα 5ωρα υπνου..

Τώρα εξηγείται.Φανταζομαι ότι αν έχεις 2 μικρά παιδιά είναι ακόμα πιο δύσκολα.Κοιμαται το ένα,ξυπνάει το άλλο κτλ.Δυσκολα να συγχρονιστουν.Υπομονη....

Δε μπορώ να διανοηθώ πως είναι να μην έχεις κοιμηθεί σαν άνθρωπος 2.5 χρόνια βρε κορίτσι μου.Μου φαίνεται τρομερό.Ο σωστός ύπνος είναι πολύ σημαντικός.Κοιμαμαι κάθε βράδυ σχεδόν 10ωρο και ξυπναω γιατι ξυπναει ο μικρος και αναρωτιέμαι πολλές φορές τι ώρα θα ξυπνούσα αν δεν είχα το μικρό μου ξυπνητήρι!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Τώρα εξηγείται.Φανταζομαι ότι αν έχεις 2 μικρά παιδιά είναι ακόμα πιο δύσκολα.Κοιμαται το ένα,ξυπνάει το άλλο κτλ.Δυσκολα να συγχρονιστουν.Υπομονη....

Δε μπορώ να διανοηθώ πως είναι να μην έχεις κοιμηθεί σαν άνθρωπος 2.5 χρόνια βρε κορίτσι μου.Μου φαίνεται τρομερό.Ο σωστός ύπνος είναι πολύ σημαντικός.Κοιμαμαι κάθε βράδυ σχεδόν 10ωρο και ξυπναω γιατι ξυπναει ο μικρος και αναρωτιέμαι πολλές φορές τι ώρα θα ξυπνούσα αν δεν είχα το μικρό μου ξυπνητήρι!

Σημερα πχ εχει ξυπνησει η νικρη εδω κ ωρα. Κ παιζει..κ οσο κ να θςλω να κοομηθω δεν ξανακλεινει το ματι..κοντευει 7 κ συτη πρεπει να ειναι ξυπβια απο τισ 6 και..το βραδυ την βαζω για υπνο 9 με 9.30 το πολυ..δεν γιβεται να το καθυστερησω παραπανω γιατι εχω να κοιμησω κ να ταισω κ τη μεγαλη..

Αχ κ εγω ξερεισ τι υπναρου ηνουνα?? Το χειμωνα επειδη δεν δουκελω μπορςι κ να ξυπνουσα κ στισ 11..μια φοτα που ατρωστησα μονο( ευτυχωσ ελαφρα )τοτε ξανα χορτασα υπνο...αφου λεω τον ανττα μου..να αρρωστησω μπασ κ κοιμηθω σαν ανθρωποσ..εκει κατεληξα...

Τεσπα μια συνηθεια ειναι ολα. Εχω μαθει πλεον..οταν θα κοψουμε το θηλασμο θα στρωσει κ αλλο η κατασταση..αππ τη μια θελω να κοψω θηλασμο για να κοιμηθω..απο την αλλη δεν μπορω να τησ το στερησω..ελπιζω να τα καταφερω να θηλασω μεχρι να χρονισει..προσ το παρον το παω βημα βημα γιατι μπορει να μου γινουν τα νευρα κροσσια απο την αυπνια κ νσ μην αντεξω..στην μεγαλη καπωσ εται εγινε κ το κοψαμε..πραγματικα δεν αντεχα αλλο..αλλα θεωρω κ τουσ 16 μηνεσ αρκετουσ..

Link to comment
Share on other sites

Αν θηλάζει είναι διαφορετικά άλλα είναι το καλύτερο για το παιδί!Εγώ δυστυχώς δε θήλασα ποτέ και ίσως για αυτό να προσαρμόστηκαμε πιο γρήγορα τις νύχτες.Παρολο αυτά προσπαθώ να θυμηθώ ποτέ έκοψε το βραδυνό γάλα (γύρω στους 9 μηνες)γιατί έτρωγε κανονικά φαγητά και φρούτα μέσα στη μέρα και έπινε ένα μπουκάλι γάλα το πρωί και ένα πριν το βραδυνό υπνο)Κάτι το οποίο έχουμε διατηρήσει μέχρι σήμερα αν και κάποιες φορές αν έχει φάει πολύ για απόγευμα δεν πίνει βραδυνό γάλα.

Σορρυ που δε ξέρω πολλά από θηλασμό αλλά ένα παιδί 16 μηνών γίνεται να πεινάει μέσα στη νυχτα και να ζητάει γαλα;Τονίζω όμως ότι όσο το ζητάει το παιδί καλό είναι να του προσφέρεται.Οταν νιώθουν έτοιμα θα κόψουν πολλές συνήθειες σταδιακά όπως γίνεται παντα απλά έχω μαύρα μεσάνυχτα με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Angela123 είπε:

Αν θηλάζει είναι διαφορετικά άλλα είναι το καλύτερο για το παιδί!Εγώ δυστυχώς δε θήλασα ποτέ και ίσως για αυτό να προσαρμόστηκαμε πιο γρήγορα τις νύχτες.Παρολο αυτά προσπαθώ να θυμηθώ ποτέ έκοψε το βραδυνό γάλα (γύρω στους 9 μηνες)γιατί έτρωγε κανονικά φαγητά και φρούτα μέσα στη μέρα και έπινε ένα μπουκάλι γάλα το πρωί και ένα πριν το βραδυνό υπνο)Κάτι το οποίο έχουμε διατηρήσει μέχρι σήμερα αν και κάποιες φορές αν έχει φάει πολύ για απόγευμα δεν πίνει βραδυνό γάλα.

Σορρυ που δε ξέρω πολλά από θηλασμό αλλά ένα παιδί 16 μηνών γίνεται να πεινάει μέσα στη νυχτα και να ζητάει γαλα;Τονίζω όμως ότι όσο το ζητάει το παιδί καλό είναι να του προσφέρεται.Οταν νιώθουν έτοιμα θα κόψουν πολλές συνήθειες σταδιακά όπως γίνεται παντα απλά έχω μαύρα μεσάνυχτα με το θηλασμό.

Νομιζω ειναι κ στο παιδι..δεν ειναι θεμα θηλασμου μονο..ακουω μαμαδεσ που τα παιδακια τουσ ειναι οσο η δικη μου..θηλαζουν κ αυτεσ..κ ομωσ τα δικα τουσ κοιμουνται ολο το βραδυ..

Εγω την μεγαλη την θηλαζα 16 μηνεσ γιατι ειχε κ αλλεργια στο αγελαδινο..κ επρεπε να κανουμε εισαγωγεσ τροφων..ασ μην μπω σε λεπτομερειεσ κ κουρασω..κ την μικρη θα θελα να την θηλασω αρκετα..αλλα αν δεν αντεξω δεν θα τρελαθω κιολασ..αμα ειναι να μου γινουν τα νευρα κροσσια απο την κουραση κ την αυπνια θα το κοψω..( κ με την μεγαλη γιατι ηρθα στα ορια μου το εκοψα )προσ το παρον αντεχω.

 γενικα ομωσ δεν ειμαο απο αυτεσ που ειναι φανατικεσ με το θηλασμο...ναι μεν τον θεωρω καλο κ ωφελιμο..αλλα αν μια μαμα δεν καταφερνεξ να θηλασει δεν χαλασε κ ο κοσμοσ..

Οσο γι αυτονπου ρωτασ..οχι δεν ηταν πεινα αυτο μεσα στο βραδυ..καποιεσ φορεσ ετρωγε..αλλα τισ περισσοτερεσ απο συνηθεια ηθελε το στηθοσ..πιπιλα.το χε καταντησει..τα μωρα αισθανονται σιγουρια στο στηθοσ..ασφαλεια..δεν ειναι μονο απο πεινα..βοηθαει κ για παρηγορια..κ στον πονο απο τα δοντακια..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ένα έχω, που βέβαια δεν θηλάζω πια, και με τον ύπνο δεν το έχουμε βρει ακομη. Ξυπνάει πάρα πολλές φορές κατά την διάρκεια της νύχτας και μάλιστα αν κοιμηθεί νωρίς, μου ξυπνάει συχνά από τα ξημερώματα... Γύρω στις 4, στις 5.. Ξεκούραστη. Και να θέλει να παίξει. Τι να κάνω; Κάθομαι και παίζω μαζί της, μέχρι να ξανανυσταξει. Της διαβάζω παραμύθια και στις τρεις γραμμές, κλείνουν τα μάτια μου. Μου φωνάζει και ξυπνάω για να συνεχίσω. Δράμα... Είναι στο παιδί νομίζω αν θα τα πηγαίνει καλά με τον ύπνο ή όχι. Και όσο για τις μέλλουσες μαμάδες, να ξέρουν πως είναι δύσκολα, αλλά είναι γλυκά βάσανα αυτά που σε λίγα χρόνια θα τα αναπολουμε, μαζί με την γλύκα των μωρών που θα έχουν ήδη μεγαλώσει.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Youpi είπε:

Κορίτσια εγώ ένα έχω, που βέβαια δεν θηλάζω πια, και με τον ύπνο δεν το έχουμε βρει ακομη. Ξυπνάει πάρα πολλές φορές κατά την διάρκεια της νύχτας και μάλιστα αν κοιμηθεί νωρίς, μου ξυπνάει συχνά από τα ξημερώματα... Γύρω στις 4, στις 5.. Ξεκούραστη. Και να θέλει να παίξει. Τι να κάνω; Κάθομαι και παίζω μαζί της, μέχρι να ξανανυσταξει. Της διαβάζω παραμύθια και στις τρεις γραμμές, κλείνουν τα μάτια μου. Μου φωνάζει και ξυπνάω για να συνεχίσω. Δράμα... Είναι στο παιδί νομίζω αν θα τα πηγαίνει καλά με τον ύπνο ή όχι. Και όσο για τις μέλλουσες μαμάδες, να ξέρουν πως είναι δύσκολα, αλλά είναι γλυκά βάσανα αυτά που σε λίγα χρόνια θα τα αναπολουμε, μαζί με την γλύκα των μωρών που θα έχουν ήδη μεγαλώσει.

Καλά αυτό είναι δράμα να ξυπνάει κ να θέλει να παίξετε κιόλας, εμένα ευτυχώς η δικιά μου από μικρή που ήταν μπορεί να ξυπνούσε κ απλά στριφογυρνουσε στο κρεβάτι μέχρι να την πάρει ο ύπνος. Τώρα που μεγάλωσε λίγο περισσότερο μπορεί να πάει να παίξει λίγο κ να έρχεται μετά αλλά δεν σηκώνομαι απ' το κρεβάτι γιατί αν μάθει έτσι θα με φωνάζει να πηγαίνω πάντα!! :D @Angela123 όπως είπε κ η Τζένη δεν σημαίνει ότι ξυπνάει γιατί θέλει να πιει γάλα, απλά το έχει ως μέσον που νιώθει ασφάλεια κ με αυτόν τον τρόπο μπορεί να ξανά κοιμηθεί. Εγώ τον μπέμπη προς το παρόν τον θηλάζω ακόμα, είναι 11,5 μηνών κ δεν θέλω να το κόψω γιατί σκέφτομαι μετά όταν ξυπνάει πως θα τον κοιμιζω πάλι?? 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσάρες!!! πως πάτε, συνεχίζετε?

εγω ψιλοσερνοντας αλλα δεν εγκαταλείπω

μεσα στο πλεξιγκλας στην Ψαρού φέτος θελω να κλέψω εντυπώσεις, ααχαχαχαχαχαχα

@Youpi να κάνω ρεζερβέ μεγαλη γυάλα να μπουμε μαζι? αχαχαχαχχα

 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Maroullaki με πρόλαβες, ήθελα εδώ και ωρα να γράψω, να πω τον πόνο μου... Είναι τρεις μέρες τώρα που έχω μια στενοχώρια μικρή αλλά που με έχει επηρεάσει αρκετά και μέχρι να το ξεπεράσω θα περάσουν μερες, είναι που δεν βγαίνω πλέον για βόλτα γιατί η μικρή μου κουράζεται σύντομα στο καρότσι και θέλει να περπατάει χωρίς χεράκι ή μου κοιμάται, είναι που βαριεμαι να κάνω γυμναστική, είναι που το σώμα μου έχει σημάδια χαλάρωσης, είναι που σκέφτομαι ότι πάλι φέτος στην παραλία θα ζηλεύω που εγώ δεν νιώθω καλά με το σώμα μου, είναι που κουράστηκα αφόρητα με το μέσα και τα ίδια συνέχεια και δεν ξέρω πλέον πώς να απασχολήσω την μικρή, κουράστηκα λέμε... και δυστυχώς το έχω ρίξει στο φαΐ... Χαζά όμως, πολύ χαζά! Μόνο και μόνο από βαρεμάρα και για να καλύψω τα συναισθήματα αυτού που με στεναχωρεί. Τα πήγαινα πάρα πολύ καλά, δοκίμασα ρούχα καλοκαιρινά που πέρσι ούτε κατά διάνοια δεν μου έκαναν, και τώρα τα φοράω άνετα. Και από την χαρά μου είπα εντάξει για μια μέρα δεν πειράζει. Αλλά συνέχισα και χθες και σήμερα. Με απογοητεύει το ότι πρέπει να περάσει μια βδομάδα και, για να συνέλθω από αυτά που έκανα, γιατί ξέφυγα εντελώς. Από γυμναστική δεν θέλω καθόλου να ζοριζομαι και με ζοριζουν ακόμη και τα βαρακια που έκανα. Με έριξε το γεγονός ότι ενώ περπατούσα αρκετά για κάποιες μέρες με το καροτσι, πλέον η μικρή δεν κάθεται. Για να βγω μόνη μου για περπατημα δεν γίνεται, με τίποτα όμως. Έχω λίγο βαλτώσει. Κυρίως ψυχολογικά. Maroullaki θα πάρω θάρρος αν εσύ τα καταφέρεις. Χαίρομαι που ακούω ότι συνεχίζεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Youpi είπε:

Maroullaki με πρόλαβες, ήθελα εδώ και ωρα να γράψω, να πω τον πόνο μου... Είναι τρεις μέρες τώρα που έχω μια στενοχώρια μικρή αλλά που με έχει επηρεάσει αρκετά και μέχρι να το ξεπεράσω θα περάσουν μερες, είναι που δεν βγαίνω πλέον για βόλτα γιατί η μικρή μου κουράζεται σύντομα στο καρότσι και θέλει να περπατάει χωρίς χεράκι ή μου κοιμάται, είναι που βαριεμαι να κάνω γυμναστική, είναι που το σώμα μου έχει σημάδια χαλάρωσης, είναι που σκέφτομαι ότι πάλι φέτος στην παραλία θα ζηλεύω που εγώ δεν νιώθω καλά με το σώμα μου, είναι που κουράστηκα αφόρητα με το μέσα και τα ίδια συνέχεια και δεν ξέρω πλέον πώς να απασχολήσω την μικρή, κουράστηκα λέμε... και δυστυχώς το έχω ρίξει στο φαΐ... Χαζά όμως, πολύ χαζά! Μόνο και μόνο από βαρεμάρα και για να καλύψω τα συναισθήματα αυτού που με στεναχωρεί. Τα πήγαινα πάρα πολύ καλά, δοκίμασα ρούχα καλοκαιρινά που πέρσι ούτε κατά διάνοια δεν μου έκαναν, και τώρα τα φοράω άνετα. Και από την χαρά μου είπα εντάξει για μια μέρα δεν πειράζει. Αλλά συνέχισα και χθες και σήμερα. Με απογοητεύει το ότι πρέπει να περάσει μια βδομάδα και, για να συνέλθω από αυτά που έκανα, γιατί ξέφυγα εντελώς. Από γυμναστική δεν θέλω καθόλου να ζοριζομαι και με ζοριζουν ακόμη και τα βαρακια που έκανα. Με έριξε το γεγονός ότι ενώ περπατούσα αρκετά για κάποιες μέρες με το καροτσι, πλέον η μικρή δεν κάθεται. Για να βγω μόνη μου για περπατημα δεν γίνεται, με τίποτα όμως. Έχω λίγο βαλτώσει. Κυρίως ψυχολογικά. Maroullaki θα πάρω θάρρος αν εσύ τα καταφέρεις. Χαίρομαι που ακούω ότι συνεχίζεις!

Πόσο πολύ σε νιώθω!Αυτή η βαρεμάρα,η κλεισουρα και όλο τα ίδια και τα ίδια είναι που σε επηρεάζουν πολύ.Τι θα έλεγες να δοκιμάσεις να περπατήσεις έξω όταν η μικρή σου νυστάζει και να τη βάλεις στο καροτσι;Έτσι και εκείνη θα κοιμηθεί και εσύ θα βγεις για περπατημα.Ποσο είναι η κόρη σου;Αν ειναι.μικρουλα και μόλις τώρα άρχισε να περπατάει έξω οι αντοχές της δεν θα είναι πολύ μεγάλες,οπότε αν δεν πιάσει το κόλπο που μόλις ανέφερα,μπορείς να τη βάλεις να περπατήσει και όταν κουραστεί να τη βάλεις στο καρότσι και να συνεχίσεις εσύ το περπατημα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Πόσο πολύ σε νιώθω!Αυτή η βαρεμάρα,η κλεισουρα και όλο τα ίδια και τα ίδια είναι που σε επηρεάζουν πολύ.Τι θα έλεγες να δοκιμάσεις να περπατήσεις έξω όταν η μικρή σου νυστάζει και να τη βάλεις στο καροτσι;Έτσι και εκείνη θα κοιμηθεί και εσύ θα βγεις για περπατημα.Ποσο είναι η κόρη σου;Αν ειναι.μικρουλα και μόλις τώρα άρχισε να περπατάει έξω οι αντοχές της δεν θα είναι πολύ μεγάλες,οπότε αν δεν πιάσει το κόλπο που μόλις ανέφερα,μπορείς να τη βάλεις να περπατήσει και όταν κουραστεί να τη βάλεις στο καρότσι και να συνεχίσεις εσύ το περπατημα

Καλημέρα

Το να περπατάω εγώ και η μικρή να κοιμάται με φοβίζει να το κάνω. Θα κουραστω εγώ κι εκείνη όταν ξυπνήσει θα είναι γεμάτη ενέργεια που δεν θα μπορώ να την ακολουθήσω. Οπότε όταν μου κοιμάται στο καρότσι, επιστρέφω αμέσως στο σπίτι. Ακολουθώ πολύ ακόμη, το όταν κοιμάται, κοιμάμαι κι εγώ, γιατί το βράδυ κάνει πολλά ξυπνήματα. Επίσης φοβαμαι ότι μπορεί να ξυπνήσει οπουδηποτε στην διαδρομή και να θέλει να κατεβει. Όταν δε, περπατάει η ίδια, είναι πολύ κουραστικό γιατί δεν θέλει να μου δίνει χεράκι, θέλει να σταματάει όπου να ναι να παίξει πχ με τα μερμυγκακια, με άλλα παιδάκια κλπ, έχω και το καρότσι μαζί ,περνάνε κοντά μας ποδήλατα και αυτοκίνητα, γενικά η βόλτα μετατρέπεται σε εφιάλτη. Και για να την πείσω να ξαναμπεί στο καρότσι αναγκάζομαι να την δελεασω: πρέπει να της προσφέρω μπισκοτακια και να την τροφοδοτω μέχρι να φτάσουμε σπίτι. Τελικά θα κάνω εγώ αυτό που θέλω, κι εκείνη θα μου αποκτήσει κακές συνήθειες... Είναι λίγο παραπάνω από δυόμισι χρονών. Εσένα Άντζελα σκεφτόμουν που έλεγες ότι έκανες μέχρι 8 χλμ με το γιο σου και ονειρευόμουν να σε φτάσω! Αλλά η μικρή έχει άλλα σχέδια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Youpi είπε:

Καλημέρα

Το να περπατάω εγώ και η μικρή να κοιμάται με φοβίζει να το κάνω. Θα κουραστω εγώ κι εκείνη όταν ξυπνήσει θα είναι γεμάτη ενέργεια που δεν θα μπορώ να την ακολουθήσω. Οπότε όταν μου κοιμάται στο καρότσι, επιστρέφω αμέσως στο σπίτι. Ακολουθώ πολύ ακόμη, το όταν κοιμάται, κοιμάμαι κι εγώ, γιατί το βράδυ κάνει πολλά ξυπνήματα. Επίσης φοβαμαι ότι μπορεί να ξυπνήσει οπουδηποτε στην διαδρομή και να θέλει να κατεβει. Όταν δε, περπατάει η ίδια, είναι πολύ κουραστικό γιατί δεν θέλει να μου δίνει χεράκι, θέλει να σταματάει όπου να ναι να παίξει πχ με τα μερμυγκακια, με άλλα παιδάκια κλπ, έχω και το καρότσι μαζί ,περνάνε κοντά μας ποδήλατα και αυτοκίνητα, γενικά η βόλτα μετατρέπεται σε εφιάλτη. Και για να την πείσω να ξαναμπεί στο καρότσι αναγκάζομαι να την δελεασω: πρέπει να της προσφέρω μπισκοτακια και να την τροφοδοτω μέχρι να φτάσουμε σπίτι. Τελικά θα κάνω εγώ αυτό που θέλω, κι εκείνη θα μου αποκτήσει κακές συνήθειες... Είναι λίγο παραπάνω από δυόμισι χρονών. Εσένα Άντζελα σκεφτόμουν που έλεγες ότι έκανες μέχρι 8 χλμ με το γιο σου και ονειρευόμουν να σε φτάσω! Αλλά η μικρή έχει άλλα σχέδια!

Εμείς (βασικά εγω)περπατάμε σε κάτι δρόμους μέσα από χωράφια που δεν έχει κίνηση ούτε αλλά παιδιά.Οποτε δεν ανησυχώ να τον αφήσω να περπατάει.Εχει τύχει βέβαια να περπατήσουμε και σε κεντρικοτερους δρόμους αφού θέλει να κατέβει από το καρότσι αλλά ευτυχώς είναι καλός,μου κρατάει το χέρι και γενικά έχει συναίσθηση του κινδύνου/δρομου/αυτοκινήτων.Μαλλον είναι στο παιδί γιατί της φίλης μου ο γιος της είναι 3 χρονών τρέχει και όπου φύγει φύγει.Για αυτό το λόγο τον φοράει κάτι λουριά και τον κραταει(το ξέρω ακούγεται κάπως η περιγραφή αλλά είναι συνηθισμένα αυτά τα λουριά εδώ σε παιδια).Εγώ πάλι δεν έχω πρόβλημα να τον αφήσω να κοιμηθεί και στο καρότσι αν θέλει.Εννοειται πως όταν γυρνάω σπίτι εγώ ειμαι πτωμα αλλα ειναι παρομοια κατασταση οταν ανεβαίνω στο στεπερ και τα δίνω όλα?! Μετά σέρνομαι χειρότερα από το να είχα μόνο περπατήσει. Όμως είναι και ο δικός μου 2.5 χρονών που αυτό σημαίνει ότι μπορούν να παίζουν ανεξάρτητα.Πολυ συχνά τον αφήνω στον κήπο με τα παιχνίδια του και κάνω γυμναστική η απλά κάθομαι στον καναπέ με την γλώσσα  έξω μετά από το work out για κανένα 10λεπτο και δεν έχει πρόβλημα.Ισα όσα που γελάει όταν τον ρωτάω "τι κάνει η μαμα;" και λέει "γυμναστική τακ τακ" και προσπαθει να ανεβει στο στεπερ.

Είμαι σίγουρη ότι θα βρείτε τους ρυθμούς σας.Μπορει για αρχή να περπατας λιγότερο και μετά αν θες να συμπληρώνει με γυμναστική στο σπιτι όπως εγώ .Υπάρχουν πλέον πάρα πολλά βιντεάκια και εφαρμογές με γυμναστική στο σπίτι και να το δείτε ως παιχνίδι με την μικρή σου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Κοριτσιααααααα

Τι κανετε???

Εγώ δεν πάω καλά... Εδώ και 10 μέρες περίπου, ξεκινάω κάθε πρωί το προγραμμα μου και μετά το μεσημέρι αρχίζω να τρώω ακατάπαυστα. Δεν μπορώ να ξαναμπώ σε ρυθμο. Ήθελα να σας το γράψω, αλλά επειδή έχω κλαφτει ήδη πολλές φορές, είπα να μην το ξανακάνω. Δεν μπορώ να συνεχίσω. Ο άντρας μου λέει να μείνω για ένα διάστημα σε αυτά τα κιλά, αλλά εκτός του ότι θεωρητικά δεν θέλω, δεν μπορώ κιόλας. Αρχίζω να τρώω σαν να μην υπάρχει αύριο. Και να πεις ότι έχουμε και λιχουδιές στο σπίτι... Τρώω απλώς ότι υπάρχει. Τα μπισκότα της μικρής, τις ριζογκοφρετες, μαρμελαδα με ψωμί, κοτατζ... Ότι να ναι. Έπεσα ψυχολογικά τις προηγούμενες μέρες και έχασα τον ρυθμό μου, την πίστη μου και τις αντοχές μου. Για να μην σας φέρω σε θέση να μου λέτε όσα ήδη μου έχετε πει για να πάρω θάρρος, θα γυρίσω πίσω τις σελίδες να τα ξαναδιαβάσω! Λυπάμαι που σταματησα και δεν μπορώ να συνεχίσω. Ελπίζω κι εύχομαι εσείς να πηγαίνετε καλά! Πείτε τα νέα σας κορίτσια να πάρω λίγο θάρρος! Μου λείψατε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...