Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , LeneL είπε:

      Εμείς παίρνουμε ένα τεράστιο χειροκρότημα για την συνεισφορά μας στην αύξηση του πληθυσμού...

      Γενικά δε θέλω να σε αποθαρρύνω, εγώ είμαι εκπαιδευτικός και δεν πήρα κανένα απολύτως επίδομα, λόγω του συνολικού εισοδήματος το οποίο μη φανταστείς ότι ξεπερνά κατά πολύ τις 40.000. ααα πήρα 40 ευρώ και για τα δύο από το δήμο που ανήκω, για το πρώτο γάλα!

      ούτε λοχείας κύησης και 9 μηνο;  εμένα ο άντρας μου είναι καπετάνιος όποτε όπως καταλαβαίνεις με παρασύρει το δικό του εισόδημα ! το δικό μ θα το έπιανε το 40αρι 

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts

On 2/2/2020 at 7:05 ΜΜ, Youpi είπε:

Πολύ καλά τα σκέφτεσαι με την πρόβλεψη σου για το τι θα χασουμε. Κι εγώ κάπου τόσο τα υπολογιζα, μακάρι να γίνει. Γιατί πάντα κάνω προβλέψεις-στόχους αλλά μένω εκεί! Χαχαχ!

Η αντίστροφη μέτρηση λίγο μου φάνηκε κολλημένη τις πρώτες μέρες, έβλεπα δύο τρεις φορές την μέρα το ίδιο νούμερο και έλεγα πω πω ακόμη στα ίδια είμαστε... αλλά τελικά έχει πλάκα. Και θα σου πω και μια άλλη παρανοϊκή εφαρμογή : επειδή κατέβασα κάνα δυο εφαρμογές αντίστροφης μέτρησης για να δω ποια μου αρέσει περισσότερο, βρήκα μια που μετράει πόσες ανάσες μένουν μέχρι την ημερομηνία που θέλουμε! Εκεί έχει πιο πλάκα. Ξεκίνησα από ένα εκατομμύριο οχτακοσιες πενήντα τόσες χιλιάδες, σήμερα πέσαμε στο ένα εκατομμύριο εφτακοσιες και κάτι χιλιάδες! Βάλτο και αυτό αν θες!

Μου αρέσει το αγγλικό σου! Κeep walking!!!

Κορίτσια ευχαριστώ κι εγώ για όσα γράφετε. Τα διαβάζω με προσοχή και είναι καλές ιδέες. Τζένη82, για εμένα οι δικές σου οι ποσότητες μου φαίνεται μικρές, νομίζω θα πειναγα πολύ. Βέβαια είμαι πολύ περισσότερα κιλά από σένα.  Όμως σαν ποικιλία είναι πολύ καλές. Νομίζω πως έχουμε ανάγκη από εναλλακτικές για να μην ρουτινιαζουμε. Μου άρεσε και η ιδέα για μπιφτέκι στην τοστιέρα από το maroullaki.

Εχθές το πρωί ζυγιστηκα και ήμουν +200 γραμμάρια. Μετά από μια δύσκολη μέρα όμως χθες, με τρεχάματα, και πολύ λίγο φαγητό, όλο εκτός προγράμματος, ζυγιστηκα σήμερα και είχα χάσει ένα ακόμη κιλό, σύνολικα τρία κιλά και κάτι ψιλά από την Τρίτη που ξεκίνησα. Δηλαδή σούπερ! Βεβαια σημερα, το έφερε η στιγμή και έφαγα το δεκατιανο και μετά από μισή μόλις ώρα το γεύμα. Και όχι μόνο η σαλάτα μου ήταν μες στο λάδι (δεν την έφτιαξα εγώ), έφαγα και λίγο γλυκο... Σχεδόν μια πάστα, κάτι λιγότερο... Ήταν γιορτή, δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Ήταν και η χαρά μου που τα πήγα πολύ καλά μέχρι σήμερα, και να αυτά κάνω και το χαλάω! Όμως θα το βάλω στην άκρη και συνεχίζω κανονικά από το απογευμα με μισό ενδιάμεσο γεύμα σαν ποσότητα δηλαδή 7 ξηρούς καρπούς μόνο  και μάλλον και δεύτερο ενδιάμεσο σαν βραδινό δηλαδή γιαούρτι με φρούτο. Πιστεύω αυτό να με συνεφέρει και να μην θυμώσει πολύ η ζυγαριά αύριο.

Να βάλω και +1 μέρα στην αντιστροφή μέτρηση για τιμωρία;;

Το plank δεν έχω προλάβει να το δω ακόμα, θα σας πω εντυπώσεις. Ευχαριστώ που με σκεφτήκατε!

Στον αντρα μου ππυ ειναι γυρω στα 100 κιλα του προσθετει μιση μεριδα κουπασ παραπανω φαγητο κ μιση παραπανω κουπα σαλατασ..για δεσ μηοωσ ξεκινησεισ καπωσ ετσι κ εσυ..

Σε καμμια περιπτωση δεν θελει η διατροφολογοσ να πειναμε..κ σε καθε επισκεψη αυτο μασ ρωταει πρωτα απο ολα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , Youpi είπε:

Αχ maroulaki τι καλά που μου απάντησες! Έκοψα από το βραδινό μου και νιώθω μια χαρά τώρα! Έφαγα μόνο σαλάτα, σε περιορισμένη ποσότητα με μια κουταλιά λάδι, λίγη μουστάρδα και cottage. Ήδη άρχισα να πεινάω που σημαίνει ότι το σώσαμε. Αν ξενύχτησω, θα πιω λίγο γάλα και ίσως φάω κανένα μανταρίνι.

Θα έπρεπε και οι ζυγαριές να έχουν τρόπους. Να μην τις πιάνουν κολληματα, τουλάχιστον!

Εσύ κρατάς γερά;;

 

Εγώ για αυτή τη βδομαδα θα τρώω λίγο μονότονα γιατί αυτό το διάστημα έχω τρέξιμο. Δυο μέρες το ιδιο φαγητό σαλάτα και φρούτα ενδιάμεσα. Και πρωινό δεκατιανό αγοράζω ένα κουλούρι και χυμό πορτοκαλί απ έξω. Το βράδυ που με κόβει τρώω εχτρα γιαούρτι. Καλα πάμε νομίζω... λέω να πάρω και μαύρα σοκολατάκια να τρώω μερα παρά μερα το απόγευμα ένα η έστω να φτιάξω ζελέ, γιατί και καθόλου γλυκό δεν το βγαζω

Link to comment
Share on other sites

Just now, tzeni82 είπε:

Στον αντρα μου ππυ ειναι γυρω στα 100 κιλα του προσθετει μιση μεριδα κουπασ παραπανω φαγητο κ μιση παραπανω κουπα σαλατασ..για δεσ μηοωσ ξεκινησεισ καπωσ ετσι κ εσυ..

Σε καμμια περιπτωση δεν θελει η διατροφολογοσ να πειναμε..κ σε καθε επισκεψη αυτο μασ ρωταει πρωτα απο ολα..

Νομιζω πως είναι πολύ σωστή η διατροφολόγος σας. Μπράβο της που τα καταφέρνει να το πετυχαίνει! Μόνο έτσι μπορείς να αντέξεις για καιρό. Παλιά, είχε συμβεί να κολλήσει η ζυγαριά και η διατροφολόγος μου είχε δώσει άλλο, συγκεκριμένο πρόγραμμα για μια εβδομάδα, για να ξεκολλήσω. Η πείνα ήταν μεγάλη...

Οι ποσότητες πηγαίνουν με τα κιλά αλλά νομίζω και με το φύλο, στους άντρες λογικά μεγαλύτερες ποσότητες αναλογούν. Όταν νιώθω ότι δεν με φτάνει το φαγητό για να χορτασω, σίγουρα τρώω περισσότερη σαλάτα. Αν φαω και παραπάνω φαγητό, τότε θεωρώ πως τα χάλασα... Γιατί φουσκωνω. Εγω ακολουθώ το πρόγραμμα που μου είχε δώσει η διατροφολόγος πριν 3 χρόνια που ήμουν και 20 κιλά λιγοτερο. Αλλά νομίζω πως μου ταιριάζει, δεν έχω πεινάσει ακόμη ούτε έχω κουραστεί. Μετά τις δύο εβδομάδες μου συμβαίνει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Εγώ για αυτή τη βδομαδα θα τρώω λίγο μονότονα γιατί αυτό το διάστημα έχω τρέξιμο. Δυο μέρες το ιδιο φαγητό σαλάτα και φρούτα ενδιάμεσα. Και πρωινό δεκατιανό αγοράζω ένα κουλούρι και χυμό πορτοκαλί απ έξω. Το βράδυ που με κόβει τρώω εχτρα γιαούρτι. Καλα πάμε νομίζω... λέω να πάρω και μαύρα σοκολατάκια να τρώω μερα παρά μερα το απόγευμα ένα η έστω να φτιάξω ζελέ, γιατί και καθόλου γλυκό δεν το βγαζω

Maroullaki, αναπόφευκτο φαντάζομαι το τρέξιμο, αλλά πρόσεχε να μην ξεχνάς τα γεύματα σου. Και υπομονή με την μονοτονία, θα περάσει η εβδομάδα. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι θυμάμαι πως  η διατροφολογος μου είχε πει να μην τρώω ποτέ το φρούτο σκέτο. Να το συνοδεύω πάντα με ξηρούς καρπούς, με γιαούρτι, με ενα κράκερ, κάτι τέλος πάντων. Προσωπικά, αν φάω μήλο για ενδιάμεσο γεύμα, μετά από μισή ώρα, πεινάω πολύ! Πρόσεξε, μην σου συμβαίνει και με εσένα αυτό. Όσο για τα σοκολατάκια, πολύ καλή ιδέα να πάρεις μαύρα, αν και για μένα θα ήταν μεγάλος πειρασμός να τα έχω φέρει εγώ στο σπίτι, έστω και μαύρα. Προτιμώ να τρώω λίγο μέλι στο ψωμί, ή δαμάσκηνα αποξηραμένα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Μωρέ πάλι την έκανα την βλακεια μου... Δεν πρόλαβα να φάω δεκατιανο σήμερα και για μεσημεριανό είχα δύο καλαμάκια κοτόπουλο με σαλάτα. Όμως ήταν πολύ μεγάλα τα καλαμάκια, κανονικά έπρεπε να φάω μόνο το ενα, άντε ενάμιση. Αλλά επειδή πεινούσα πολύ και ξέρω ότι το κοτόπουλο δεν με πιάνει γενικά, τα έφαγα και τα δύο... Την σαλάτα δεν την μετρησα, ίσως έφαγα πάνω από μια κούπα ντομάτα, αλλά εντάξει δεν έχω τύψεις για αυτό. Το κοτόπουλο όμως μου έπεσε βαρυ. Ένιωσα ότι φούσκωσα. Άντε να το χωνέψω τώρα... Πότε να ξαναφαω τώρα και τι;; Πάλι ξέφυγε το πρόγραμμα! Πίνω και λίγο καφέ με ελάχιστη ζάχαρη που και που, και δεν ξέρω πότε πεινάω...

Πάντως το πρωί που ζυγιστηκα η ζυγαριά μου φέρθηκε με κατανόηση για το χθεσινό κομμάτι γλυκό που έφαγα. Έγραψε - 100 γραμμάρια.

Καλέ δεν πειράζει για τα 2 σουβλάκια κοτόπουλο, το βράδυ απλά δεν χρειάζεται να έπαιρνες πολύ πρωτεινη... Δεν ξέρω τι έφαγες αλλά μπορούσες να αρκεστεις στο 1 αυγουλακι με ψωμάκι κ σαλάτα η σε σαντουιτσακι το αυγουλακι με ψωμί ολικής, κανένα ντρέσινγκ από γιαούρτι, μαρουλακι κ σαλατιτσα! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ κάτι ακόμα κορίτσια, το καθημερινό μέτρημα στη ζυγαριά δεν ωφελεί πολύ γιατί σας προσδίδει έξτρα άγχος. Κάποια μέρα μπορεί να φαίνεται ότι δεν χάσατε κ ούτω καθεξής. Μια φορά την εβδομάδα είναι μια χαρά! Τώρα στην αρχή είναι πολύ λογικό να χάνεται, αργότερα δεν θα χάνετε τόσα κιλά οπότε θα αγχώνεστε κ μπορεί να μην μειώνονται τα κιλά κ από αυτό... Μπορεί να αυξηθεί η κορτιζόλη κ δυσκολεύει την απώλεια βάρους!

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Maroullaki, αναπόφευκτο φαντάζομαι το τρέξιμο, αλλά πρόσεχε να μην ξεχνάς τα γεύματα σου. Και υπομονή με την μονοτονία, θα περάσει η εβδομάδα. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι θυμάμαι πως  η διατροφολογος μου είχε πει να μην τρώω ποτέ το φρούτο σκέτο. Να το συνοδεύω πάντα με ξηρούς καρπούς, με γιαούρτι, με ενα κράκερ, κάτι τέλος πάντων. Προσωπικά, αν φάω μήλο για ενδιάμεσο γεύμα, μετά από μισή ώρα, πεινάω πολύ! Πρόσεξε, μην σου συμβαίνει και με εσένα αυτό. Όσο για τα σοκολατάκια, πολύ καλή ιδέα να πάρεις μαύρα, αν και για μένα θα ήταν μεγάλος πειρασμός να τα έχω φέρει εγώ στο σπίτι, έστω και μαύρα. Προτιμώ να τρώω λίγο μέλι στο ψωμί, ή δαμάσκηνα αποξηραμένα

Ναι τώρα που γυρνούσα γραφείο μπήκα σούπερ και πήρα αμύγδαλα και γιαούρτι και τα σοκολατάκια μου. Θα τα συνδυάζω το απόγευμα με μήλα μανταρίνια. Εγώ στο φαγητό κρατιέμαι, με τα γλυκά τρελαίνομαι όποτε προσπαθώ κάτι μετρημένο στη δουλεια γιατί όντως σπιτι θα τα πειρασμος

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ κάτι ακόμα κορίτσια, το καθημερινό μέτρημα στη ζυγαριά δεν ωφελεί πολύ γιατί σας προσδίδει έξτρα άγχος. Κάποια μέρα μπορεί να φαίνεται ότι δεν χάσατε κ ούτω καθεξής. Μια φορά την εβδομάδα είναι μια χαρά! Τώρα στην αρχή είναι πολύ λογικό να χάνεται, αργότερα δεν θα χάνετε τόσα κιλά οπότε θα αγχώνεστε κ μπορεί να μην μειώνονται τα κιλά κ από αυτό... Μπορεί να αυξηθεί η κορτιζόλη κ δυσκολεύει την απώλεια βάρους!

Ποσο σημαντικό που μιλάμε εδώ και τις στιγμές που παιδιαριζω και χάνω την ψυχραιμία μου, διαβάζω τι μου γράφετε!

Για την κορτιζολη δεν το ήξερα καν..Ξερω πως δεν θα χάνω κάθε μερα, άλλωστε τις 2 από τις 7 ημέρες από τότε που ξεκίνησα, είδα να παίρνω 100 και 200 γραμμάρια χωρίς να έχω κανει κάτι λάθος εκείνες τις ημέρες. Δεν αγχώνομαι, μάλλον απογοητευομαι όταν συμβαίνει, αλλά το ζυγιζομαι καθημερινά, γιατί νιώθω πως ελέγχω καλύτερα έτσι την προσπάθεια. Ότι θα καταλάβω άμεσα αν κάτι δεν πάει καλα. Ξέρω βέβαια πως αν κολλήσει ακόμη και για λίγες μέρες η ζυγαριά, δεν τρέχει τίποτα, αλλά κάπου διάβασα πως αν κολλήσει πρέπει να ελατωσεις ακόμη περισσότερο τις θερμίδες για να ξεκολλήσει ο μεταβολισμός. Οπότε επιμένω στο καθημερινό ζύγισμα. Όμως για το άγχος θα το έχω στο μυαλό μου, να το παταξω!

2 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Ναι τώρα που γυρνούσα γραφείο μπήκα σούπερ και πήρα αμύγδαλα και γιαούρτι και τα σοκολατάκια μου. Θα τα συνδυάζω το απόγευμα με μήλα μανταρίνια. Εγώ στο φαγητό κρατιέμαι, με τα γλυκά τρελαίνομαι όποτε προσπαθώ κάτι μετρημένο στη δουλεια γιατί όντως σπιτι θα τα πειρασμος

Κι εγώ γλυκατζου είμαι. Πολύ! Τώρα που κάνω δίαιτα όμως όταν πεινάω, μπορεί και στο φαγητό να θέλω παραπάνω.  Προς το παρόν δεν με έχουν πιάσει οι υπογλυκαιμιες μου... Είναι αρχή ακόμη. Ίσως βοηθάει και ο καφές με λίγη ζάχαρη στην μύτη του κουταλιου που έχω και πίνω 2 την ημέρα και με κρατάει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Ποσο σημαντικό που μιλάμε εδώ και τις στιγμές που παιδιαριζω και χάνω την ψυχραιμία μου, διαβάζω τι μου γράφετε!

Για την κορτιζολη δεν το ήξερα καν..Ξερω πως δεν θα χάνω κάθε μερα, άλλωστε τις 2 από τις 7 ημέρες από τότε που ξεκίνησα, είδα να παίρνω 100 και 200 γραμμάρια χωρίς να έχω κανει κάτι λάθος εκείνες τις ημέρες. Δεν αγχώνομαι, μάλλον απογοητευομαι όταν συμβαίνει, αλλά το ζυγιζομαι καθημερινά, γιατί νιώθω πως ελέγχω καλύτερα έτσι την προσπάθεια. Ότι θα καταλάβω άμεσα αν κάτι δεν πάει καλα. Ξέρω βέβαια πως αν κολλήσει ακόμη και για λίγες μέρες η ζυγαριά, δεν τρέχει τίποτα, αλλά κάπου διάβασα πως αν κολλήσει πρέπει να ελατωσεις ακόμη περισσότερο τις θερμίδες για να ξεκολλήσει ο μεταβολισμός. Οπότε επιμένω στο καθημερινό ζύγισμα. Όμως για το άγχος θα το έχω στο μυαλό μου, να το παταξω!

Κι εγώ γλυκατζου είμαι. Πολύ! Τώρα που κάνω δίαιτα όμως όταν πεινάω, μπορεί και στο φαγητό να θέλω παραπάνω.  Προς το παρόν δεν με έχουν πιάσει οι υπογλυκαιμιες μου... Είναι αρχή ακόμη. Ίσως βοηθάει και ο καφές με λίγη ζάχαρη στην μύτη του κουταλιου που έχω και πίνω 2 την ημέρα και με κρατάει.

Αν το να ζυγιζεσαι καθημερινά σε βοηθάει να το κάνεις απλά δεν χρειάζεται απογοήτευση αν φανεί ότι κάποια μέρα πήρες λίγο, μπορεί απλά να μην έχεις πάει τουαλέτα, να έχεις κάποια κατακράτηση ή να περιμένεις κ περίοδο! Τώρα όσον αφορά στο αν κολλήσει η ζυγαριά δεν ξέρω με βεβαιότητα να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω πόσες θερμίδες προσλαμβάνεις καθημερινά κ αν είναι ήδη πολύ λίγες. Πολλές φορές μπορεί να κολλήσει η ζυγαριά επειδή ο μεταβολισμός παθαίνει ένα "σοκ" απ' τις λίγες θερμίδες κ προσπαθεί να ελαττώσει τις κάψεις. Αντί να μειώσεις κατευθείαν τις θερμίδες θα μπορούσες να κάψεις περισσότερες (κάνοντας λίγη γυμναστική). Ξέρω βέβαια ότι με το παιδάκι είναι δύσκολο. Η θα μπορούσες 1-2 να φας λίγες θερμίδες παραπάνω κ αμέσως μετά να ξανά μειώσεις. Βέβαια αν πιστεύεις ότι έχεις περιθώριο να πέσεις κ άλλο σε θερμίδες κ δεν πέφτεις κάτω απ' τον βασικό μεταβολισμό (τις θερμίδες δλδ που χρειάζεσαι καθημερινά για να διατηρεισαι σε κατάσταση ηρεμιας) τότε μπορείς να το κάνεις. Αν θες μπορείς να μου στείλεις σε πμ ηλικία, βάρος κ ύψος ώστε να σου πω πόσες είναι οι ελάχιστες θερμίδες που μπορείς να παίρνεις (σύμφωνα με τύπο). Κ να προσπαθείς να μην πέσεις κάτω από αυτές τις θερμίδες. Κ μπορείς να υπολογίσεις με έναν θερμιδομετρητη πόσες θερμίδες προσλαμβάνεις τωρα με την διατροφή σου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Αν το να ζυγιζεσαι καθημερινά σε βοηθάει να το κάνεις απλά δεν χρειάζεται απογοήτευση αν φανεί ότι κάποια μέρα πήρες λίγο, μπορεί απλά να μην έχεις πάει τουαλέτα, να έχεις κάποια κατακράτηση ή να περιμένεις κ περίοδο! Τώρα όσον αφορά στο αν κολλήσει η ζυγαριά δεν ξέρω με βεβαιότητα να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω πόσες θερμίδες προσλαμβάνεις καθημερινά κ αν είναι ήδη πολύ λίγες. Πολλές φορές μπορεί να κολλήσει η ζυγαριά επειδή ο μεταβολισμός παθαίνει ένα "σοκ" απ' τις λίγες θερμίδες κ προσπαθεί να ελαττώσει τις κάψεις. Αντί να μειώσεις κατευθείαν τις θερμίδες θα μπορούσες να κάψεις περισσότερες (κάνοντας λίγη γυμναστική). Ξέρω βέβαια ότι με το παιδάκι είναι δύσκολο. Η θα μπορούσες 1-2 να φας λίγες θερμίδες παραπάνω κ αμέσως μετά να ξανά μειώσεις. Βέβαια αν πιστεύεις ότι έχεις περιθώριο να πέσεις κ άλλο σε θερμίδες κ δεν πέφτεις κάτω απ' τον βασικό μεταβολισμό (τις θερμίδες δλδ που χρειάζεσαι καθημερινά για να διατηρεισαι σε κατάσταση ηρεμιας) τότε μπορείς να το κάνεις. Αν θες μπορείς να μου στείλεις σε πμ ηλικία, βάρος κ ύψος ώστε να σου πω πόσες είναι οι ελάχιστες θερμίδες που μπορείς να παίρνεις (σύμφωνα με τύπο). Κ να προσπαθείς να μην πέσεις κάτω από αυτές τις θερμίδες. Κ μπορείς να υπολογίσεις με έναν θερμιδομετρητη πόσες θερμίδες προσλαμβάνεις τωρα με την διατροφή σου

Πόσο καλή είσαι! Και πόσο σημαντικά είναι αυτά που γράφεις! Δεν θέλω να σε ταλαιπωρω περισσότερο, κάποτε  είχα διαβάσει παλιά για τον βασικό μεταβολισμο και τον βρήκα  τον τύπο και τον υπολόγισα μόνη μου. Δεν μπορώ να κάτσω όμως να μετράω θερμίδες... Ούτε για μια ημέρα, θα το πάω στο περίπου. Ίσως να είναι αυτή η αιτία πάντως  και να έφαγα όντως  λιγότερο. Έχει πέσει πεινααα τώρα που αντέχω ακόμη! Και το καθημερινό ζύγισμα μάλλον θα το σταματήσω, είναι κουραστικό. Θα κρατηθώ μέχρι την Παρασκευή. Γιατί πάλι σήμερα έγραψε +100 γραμμαρια. Πάντως μου άρεσε που έδωσες την εναλλακτική να αυξήσω λίγο τις θερμίδες κάνα δυο μέρες. Είσαι φανταστική!! Κάποτε το είχα κάνει, όχι συνειδητά, και πήγαινα πολύ καλύτερα. Είναι ωραίο να ξέρεις πως παίζει και αυτή η εναλλακτική, να πάρεις μια μικρή ανασουλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Πόσο καλή είσαι! Και πόσο σημαντικά είναι αυτά που γράφεις! Δεν θέλω να σε ταλαιπωρω περισσότερο, κάποτε  είχα διαβάσει παλιά για τον βασικό μεταβολισμο και τον βρήκα  τον τύπο και τον υπολόγισα μόνη μου. Δεν μπορώ να κάτσω όμως να μετράω θερμίδες... Ούτε για μια ημέρα, θα το πάω στο περίπου. Ίσως να είναι αυτή η αιτία πάντως  και να έφαγα όντως  λιγότερο. Έχει πέσει πεινααα τώρα που αντέχω ακόμη! Και το καθημερινό ζύγισμα μάλλον θα το σταματήσω, είναι κουραστικό. Θα κρατηθώ μέχρι την Παρασκευή. Γιατί πάλι σήμερα έγραψε +100 γραμμαρια. Πάντως μου άρεσε που έδωσες την εναλλακτική να αυξήσω λίγο τις θερμίδες κάνα δυο μέρες. Είσαι φανταστική!! Κάποτε το είχα κάνει, όχι συνειδητά, και πήγαινα πολύ καλύτερα. Είναι ωραίο να ξέρεις πως παίζει και αυτή η εναλλακτική, να πάρεις μια μικρή ανασουλα!

Δοκίμασε το αν έχεις όντως πέσει πολύ σε θερμίδες κ μετά πες μου εντυπώσεις (αν όντως έπιασε το κόλπο)!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Λοιπόν κορίτσια (δεν ξέρω αν διαβάζουν και αγόρια) αν δεν έγραφα εδώ, θα είχα σίγουρα σταματήσει ήδη, για να μην πω ότι δεν θα είχα ξεκινήσει καν με την ψυχολογία που είχα...

Δεν άντεξα να μην ζυγίστω το πρωι και ήμουν πάλι στάσιμη. Αλλά επειδή έχω πάρει φόρα και ξέρω πως θα γράψω εδώ τον πόνο μου δεν πτοούμαι! Είπα να αυξήσω λίγο τις θερμίδες κι έφαγα μια μπανάνα αντί για μισή, και προσέθεσα λίγες πατάτες φούρνου στο μεσημεριανό μου. Όμως όλο το απόγευμα ήμουν εκτός σπιτιού και δεν είχα πάρει κάτι μαζί μου, κι έτσι έμεινα κάπου 6 ώρες χωρίς να φάω τίποτα. Έφαγα το βραδινό και μετά από λίγο το ενδιάμεσο γεύμα γιατί πεινούσα. Τι θα βγει απο όλο αυτό δεν ξέρω... Επειδή με επιβράβευσε η φίλη μου η ζυγαριά με τα - 3.3 κιλά που έδειξε τις 6 πρώτες μέρες, δειχνω κι εγώ υπομονή. Να το πάρει απόφαση κι ο οργανισμός μου ότι τέρμα πια το συνεχές τάισμα και τα καλούδια!

Α, επίσης ξεκίνησα το plank! Όταν το πρωτοείδα είπα καλά... Σιγά μην αντέξω εγώ τρία λεπτά. Όμως βρήκα μια εφαρμογή που έχει διακεκομμένα εικοσοδευτερολεπτα, για αρχάριους και σταδιακά γίνεται πιο δύσκολο που μου ταίριαξε καλά (για πρώτη μέρα χάχα). Έκαψα και 28 θερμίδες λοιπόν (!!). Μου θυμησε την ευεξία που νιώθει κανείς όταν κάνει γυμναστική χωρίς να δυσκολευτώ  και μου άρεσε. Και το τρίλεπτο βέβαια είναι κάτι που βρίσκεται μέσα στην μέρα. Να είστε καλά που μου το προτείνατε tzeni και maroullaki!

Αλήθεια tzeni τι κάνεις εσύ; όλα καλά;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Youpi μπράβο γιατί τώρα μεταδιδεις την αισιοδοξια και βλέπεις την προσπάθεια θετικά και δυναμικά!!! Το χεις λέμε και είσαι και σούπερ cyber με τις εφαρμογές που βρισκεις:razz:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχω καμία εμπιστοσύνη ότι θα τα καταφέρω. Παρόλα αυτά χαίρομαι πολύ που προσπαθώ μέχρι στιγμής. Συνήθως ξεκινάω δυναμικά και μετά από 2 εβδομάδες ή το μέγιστο 2 μήνες έχω εγκαταλείψει,και πολύ λέω. Αυτό που διαφέρει αυτήν την φορά είναι ότι είχα την χειρότερη ψυχολογία, σε βαθμό που να μην είμαι σε θέση να ξεκινήσω καν, και τελικά κατάφερα να ξεκινήσω δυναμικα, και ότι έβαλα ένα ρεαλιστικό χρονικό  όριο. Τις προηγούμενες φορές ξεκινούσα και ένιωθα ότι δεν θα σταματήσω ποτέ, ή ότι θα σταματήσω μετά από 8 μήνες, αν θεωρητικά τα κατάφερνα... Πολύ μακρινοί στόχοι δηλαδή. Εννοείται πως τα μηνύματα όλων σας, η παρέα σας και ότι ξέρω ότι θα σας βρω εδώ, εκαναν την τεράστια διαφορά που ευελπιστώ να κρατήσει για τις επόμενες 71 μέρες ή 1.652.231 ανάσες που μενουν μέχρι το Πάσχα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...