Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Πάρα πολλά κιλά που δεν χάνονται 2.5 χρόνια μετά την γέννα


Youpi

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, maroullaki είπε:

Κοριτσι πολύ καλα τα πας!!! Αυτό είναι το σημαντικό, να συνηθίσουμε να μην τρώμε βλακείες και αν φάμε και κάτι άτακτο να μην το κάνουμε συνέχεια. Η κόρη λιγουρεύεται το μαρουλάκι ε, έτσι και της φίλης μου έμαθε να τρώει μπρόκολο και τώρα το ζητάει συνέχεια. Εγώ χτες το πρωί πήγα για δουλεια ψιλοκρυωμενη  με δέκατα και το μεσημέρι χτύπησα 39 και γύρισα σπιτι και σήμερα έκατσα μέσα. Τώρα είμαι σχετικά καλύτερα αλλά μάλλον και αύριο δεν θα βγω έξω. Σήμερα πήρα το απόγευμα ‘ρεπο’ γιατί μέσα στον βήχα είχα και γενεθλια όποτε έφαγα την τουρτιτσα μου... ε μέχρι να ξαναζυγιστω η ζυγαριά θα το χει ξεχάσει, αχαχα, την τουρτα που έμεινε θα την δώσω στην πεθερά μου για να μην έχω και τον πειρασμό μέσα στα μάτια μου ολη μερα αύριο αν μείνω σπιτι. 

Maroullaki Χρόνια Πολλά ! Να τα χιλιάσεις! Σου ευχομαι του χρόνου να είσαι όσα κιλά ακριβώς θέλεις να είσαι, αλλα κυριως με τα πιο σημαντικά που επιζητεις και για τα οποία προσπαθείς στην ζωή σου! Ελπίζω να είσαι ήδη καλύτερα στην υγεία σου. Κάτσε όσο μπορείς σπίτι να  γίνεις καλά,και φτιάξε και καμιά κοτόσουπα, βοηθάει πολύ λένε. Περαστικά σου!

6 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Δεν κόλλησε καθόλου η ζυγαριά σου μην αγχώνεσαι, για να πούμε ότι κόλλησε πρέπει να περάσουν 2-3 εβδομάδες ή κ 1 μήνα χωρίς να χαθεί γραμμάριο. 0,8kg σε μια εβδομάδα είναι πολύ καλά, συνέχισε έτσι!!! Όσο για την σαλάτα σου φτιάξε μπόλικη να τρώει οσι θέλει κ η μικρή. Το μαρούλι έχει μηδαμινές θερμίδες, μπορείς να τρως όσο θες να χορτάσεις!

Είσαι πολύ ενθαρρυντική, σε ευχαριστώ. Όταν τρώω μαρούλι, βάζω μπόλικο σε μια γαβάθα και φυσικά δεν είναι αυτό που με χορταίνει αλλά όσο από το ντρεσινγκ έχει διαχυθει πάνω του. Το μάτι πάντως χορταίνει! Γιατί κατά τα άλλα, έχω την αίσθηση ότι βοσκαω όπως οι κατσικουλες της Χαιντυ!

5 ώρες πρίν, tzeni82 είπε:

Εμεισ με τον συζυγο παμε στισ 10 μερεσ κ μασ ζυγιζει τοτε..αλλα πολλεσ φορεσ δεν κρατθεμαι κ ζυγιζοναι στην βδομαδα περιπκυ..

@mairoulaki πολυχρονη βρε!!!! Με υγεια!!!

Πω πω αυτό είναι δύσκολο! Γιατί αν πας με άλλα ρούχα, αν πας άλλη ώρα, γενικά νομίζω ότι υπάρχει μεγάλη ανακρίβεια. Πάντως νομίζω ότι βοηθάει που είστε ζευγαρι και τα πηγαίνετε πολύ καλά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

@Youpi δεν κατάφερα να σου διαβάσω όλα τα ποστσ όμως επειδή με την διατροφη το ψάχνω γενικά θα σου δώσω μερικά τιπσ που ίσως σε βοηθήσουν.

Καταρχήν θα πρέπει να προσέχεις πολύ τους συνδυασμούς που κάνεις, δηλαδή, δεν συνδυάζεις ποτέ κρέας με ρύζι-μαραρόνια-πατάτες, το κρέας πρέπει να συνδυάζεται πάντα με σαλάτα, αν φας ντομάτα δεν θα πρέπει να είναι παραπάνω απο μία την ημέρα, όταν τρως όσπρια πχ φακές δεν συνδυάζονται με φέτα, μπορείς όμως να συνδυάσεις με ένα αβγό βραστό (ποτέ τηγανιτό) χωρίς ψωμί, αν όμως έχεις ρεβίθια μπορείς να φας λίγη φέτα με μία φέτα ψωμί . Αν πεινάς  και έχεις ως γεύμα κοτόπουλο (ψητό χωρίς λάδια και πέτσα) μπορείς να φας λίγο παραπάνω. Από το μεσημεριανό σου θα πρέπει να εξαρτάται και το βραδινό σου, πχ αν το μεσημέρι έφαγες όσπρια το βράδυ μπορείς να φας σαλάτα με καλαμάκι κοτόπουλο, αν έφαγες λαδερό μπορείς να φας σαλάτα με τόνο. Γενικά δεν θέλει καθόλου τηγανιτό η διατροφή, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό, και φυσικά θέλει πάρα πάρα πολυ νερό και κίνηση, περπάτημα. Αν θες να φας κάτι γλυκό φάε λίγη μαύρη σοκολάτα.

Μην ζυγίζεσαι κάθε μέρα δεν κάνει, μπορεί την μία ημέρα να έχει κατακράτηση, να περιμένεις περίοδο, να έχεις φάει όσπρια ή μακαρόνια (εγώ για δύο μέρες μετά τα όσπρια όταν ζυγίζομαι φαίνομαι 1 - 1,5 κιλό πάνω).  Προσπάθησε να μην κάνεις παρασπονδίες, ειδικά τώρα που είναι αρχή.

Πολύ καλά όσα λες! Μερικά τα εφαρμόζω, άλλα δεν τα ήξερα καθόλου. Πολλά έμαθα εδώ από τα κορίτσια και την mama16. Αχ, στην φακή ξέρεις πως πήγαινε το ψωμάκι;; και λίγο κίτρινο τυρί που έγραφαν οι οδηγίες μου;; Τους συνδυασμούς μεσημεριανου - βραδινου δεν τις ήξερα.. Συνήθως το βράδυ τρώω σαλάτα. Αν το μεσημέρι έχω φάει πρωτεΐνη, την τρώω σκέτη, αλλιώς με τυρί ή αυγό.

Αυτό που δεν ξέρω κατά πόσο είναι πολύ λάθος, είναι ότι αρκετές φορές για πρωινο δεν έχω γάλα και τυρί με χαμηλά λιπαρά και πίνω /τρώω πλήρες. Είναι πολύ λάθος;;

Επίσης δεν περπατάω καθόλου, δεν γίνεται με το παιδί. Όμως το ότι είμαι συνέχεια ξωπίσω της είναι κάποιου είδους κίνηση. Ενώ μου λείπει το περπάτημα, θα με κουραζε πολύ, γιατί ήδη η μικρή μου, με εξουθενώνει...

Το γλυκό ευτυχώς και παραδόξεως δεν μου έχει λείψει ακόμη. Η μαύρη σοκολάτα δεν θα μου έλεγε και πολλά. Πιστεύω θα έτρωγα ένα κουταλάκι μέλι για να καλυφθω. Όμως πίνω καφέ με μισό κουταλάκι ζάχαρη , έναν με δύο την ημέρα.

Ούτε αυτό με το φούσκωμα από όσπρια στην ζυγαριά το ήξερα... Και σήμερα δεν με ήθελε, τα ίδια με χθες έδειξε... Καλά αν σταματήσω να ζυγιζομαι κάθε μέρα, θα γράφω εδώ όλες τις παραλογιες μου, εκεί κι αν δεν θα προλαβαίνεις να διαβάζεις όσα γράφω! Θα με βαρεθείτε!

3 ώρες πρίν, sunshine83 είπε:

Κι εγώ από την Κυριακή ακολουθώ πιστά το πρόγραμμα διατροφής. Χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι που προσπαθούν!

Εν τω μεταξύ, είναι καλή περίοδος για πρόγραμμα γιατί μέχρι το καλοκαίρι έχουμε πολύ καιρό για να γίνουμε κορμάρες!!:-D 

Μπράβο! Γερά! Εμείς το Πάσχα είπαμε θα κλείσουμε διαμονή στην Μύκονο για καλοκαίρι! Προς το τέλος παρακαλώ να έχω προλάβει να σουλουπωθω!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Πολύ καλά όσα λες! Μερικά τα εφαρμόζω, άλλα δεν τα ήξερα καθόλου. Πολλά έμαθα εδώ από τα κορίτσια και την mama16. Αχ, στην φακή ξέρεις πως πήγαινε το ψωμάκι;; και λίγο κίτρινο τυρί που έγραφαν οι οδηγίες μου;; Τους συνδυασμούς μεσημεριανου - βραδινου δεν τις ήξερα.. Συνήθως το βράδυ τρώω σαλάτα. Αν το μεσημέρι έχω φάει πρωτεΐνη, την τρώω σκέτη, αλλιώς με τυρί ή αυγό.

Αυτό που δεν ξέρω κατά πόσο είναι πολύ λάθος, είναι ότι αρκετές φορές για πρωινο δεν έχω γάλα και τυρί με χαμηλά λιπαρά και πίνω /τρώω πλήρες. Είναι πολύ λάθος;;

Επίσης δεν περπατάω καθόλου, δεν γίνεται με το παιδί. Όμως το ότι είμαι συνέχεια ξωπίσω της είναι κάποιου είδους κίνηση. Ενώ μου λείπει το περπάτημα, θα με κουραζε πολύ, γιατί ήδη η μικρή μου, με εξουθενώνει...

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν μερικές φορές αντί για γάλα με χαμηλά λιπαρά πιεις πλήρες, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Εκεί που δεν κάνει να κάνεις παρασπονδία είναι αντί για κοτόπουλο με σαλάτα πχ φας κοτόπουλο με πατάτες, και αντί για ψάρι ψητό φας ψάρι τηγανιτό, αυτό θα πρέπει να προσέχεις για αρχή.

Καταλαβαίνω ότι νιώθεις πολύ κούραση και έτσι δεν μπορείς να εντάξεις το περπάτημα στην καθημερινότητα σου όμως είναι κάτι που θα πρέπει να το προσπαθήσεις, θα εκπλαγείς με το πόσο θα αλλάξει ο μεταβολισμός σου έτσι, γενικότερα θα χάσεις πολύ πιο εύκολα κιλά , και όσο χάνεις βάρος τόσο λιγότερη εξουθένωση θα νιώθεις.

Δεν ξέρω αν θα σου άρεσε η ιδέα του γυμναστηρίου, υπάρχουν γυμναστήρια που κάνουν μισάωρα προγράμματα και είναι μόνο για γυναίκες (δεν γράφω όνομα μη θεωρηθεί διαφήμιση) , αν έχεις στην περιοχή σου κάτι τέτοιο ίσως σε βολέψει γιατί ούτε δύο ώρες θα θες την ημέρα να πας ούτε θα καταπονείς ιδιαίτερα το σώμα σου.


 
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Πολύ καλά όσα λες! Μερικά τα εφαρμόζω, άλλα δεν τα ήξερα καθόλου. Πολλά έμαθα εδώ από τα κορίτσια και την mama16. Αχ, στην φακή ξέρεις πως πήγαινε το ψωμάκι;; και λίγο κίτρινο τυρί που έγραφαν οι οδηγίες μου;; Τους συνδυασμούς μεσημεριανου - βραδινου δεν τις ήξερα.. Συνήθως το βράδυ τρώω σαλάτα. Αν το μεσημέρι έχω φάει πρωτεΐνη, την τρώω σκέτη, αλλιώς με τυρί ή αυγό.

Αυτό που δεν ξέρω κατά πόσο είναι πολύ λάθος, είναι ότι αρκετές φορές για πρωινο δεν έχω γάλα και τυρί με χαμηλά λιπαρά και πίνω /τρώω πλήρες. Είναι πολύ λάθος;;

Επίσης δεν περπατάω καθόλου, δεν γίνεται με το παιδί. Όμως το ότι είμαι συνέχεια ξωπίσω της είναι κάποιου είδους κίνηση. Ενώ μου λείπει το περπάτημα, θα με κουραζε πολύ, γιατί ήδη η μικρή μου, με εξουθενώνει...

Το γλυκό ευτυχώς και παραδόξεως δεν μου έχει λείψει ακόμη. Η μαύρη σοκολάτα δεν θα μου έλεγε και πολλά. Πιστεύω θα έτρωγα ένα κουταλάκι μέλι για να καλυφθω. Όμως πίνω καφέ με μισό κουταλάκι ζάχαρη , έναν με δύο την ημέρα.

Ούτε αυτό με το φούσκωμα από όσπρια στην ζυγαριά το ήξερα... Και σήμερα δεν με ήθελε, τα ίδια με χθες έδειξε... Καλά αν σταματήσω να ζυγιζομαι κάθε μέρα, θα γράφω εδώ όλες τις παραλογιες μου, εκεί κι αν δεν θα προλαβαίνεις να διαβάζεις όσα γράφω! Θα με βαρεθείτε!

Μπράβο! Γερά! Εμείς το Πάσχα είπαμε θα κλείσουμε διαμονή στην Μύκονο για καλοκαίρι! Προς το τέλος παρακαλώ να έχω προλάβει να σουλουπωθω!

Δεν πειράζει κ να πιεις γάλα με πλήρη λιπαρά.. Συνήθως βέβαια οι διαιτολόγοι γενικά χαμηλών λιπαρών βάζουν αλλά υπάρχουν κ κάποιοι που προτιμούν πλήρη! Αυτό που ίσως πρέπει να περιορίσεις είναι το λάδι στις σαλάτες, 1 κουταλιά της σούπας κ μεσημέρι κ βράδυ είναι αρκετό. @kotsifikos σε μερικά πράγματα που λες διαφωνώ λίγο. Αυτό που παίζει ρόλο στο να χάσεις κιλά είναι η μείωση θερμίδων κ να είναι ισορροπημένη η διατροφή. Μαγικοί συνδιασμοι απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν. Το να συνδυάσεις το κρέας με πατάτες πχ δεν νομίζω ότι αν μειώσεις τις θερμίδες δεν θα αδυνατίσεις. Ούτε πχ αν φας συγκεκριμένο τρόφιμο θα χάσεις λίπος απ' την κοιλιά.. με τη διατροφή χάνεται γενικά το λίπος απ' το σώμα. Ούτε ο ισχυρισμός ότι το ψωμί πχ παχαινει ισχύει. Ναι αν τρώει κάποιος μεγάλη ποσότητα κ το συνδιάσει με ψωμί εννοείται ότι θα παχύνει γιατί θα αυξήσει τις ολικές ημερήσιες θερμίδες. Κ το να τρώμε όταν θέλουμε να αδυνατισουμε μόνο ψητά κ σαλάτες μπορεί να μας αποτρέψει από το να συνεχίσουμε τη δίαιτα για καιρο. Δεν χρειάζεται να στερουμαστε τόσο. Συν το ότι όταν έχεις οικογένεια δεν γίνεται να τρως ξεχωριστά φαγητά συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Δεν πειράζει κ να πιεις γάλα με πλήρη λιπαρά.. Συνήθως βέβαια οι διαιτολόγοι γενικά χαμηλών λιπαρών βάζουν αλλά υπάρχουν κ κάποιοι που προτιμούν πλήρη! Αυτό που ίσως πρέπει να περιορίσεις είναι το λάδι στις σαλάτες, 1 κουταλιά της σούπας κ μεσημέρι κ βράδυ είναι αρκετό. @kotsifikos σε μερικά πράγματα που λες διαφωνώ λίγο. Αυτό που παίζει ρόλο στο να χάσεις κιλά είναι η μείωση θερμίδων κ να είναι ισορροπημένη η διατροφή. Μαγικοί συνδιασμοι απ' όσο ξέρω δεν υπάρχουν. Το να συνδυάσεις το κρέας με πατάτες πχ δεν νομίζω ότι αν μειώσεις τις θερμίδες δεν θα αδυνατίσεις. Ούτε πχ αν φας συγκεκριμένο τρόφιμο θα χάσεις λίπος απ' την κοιλιά.. με τη διατροφή χάνεται γενικά το λίπος απ' το σώμα. Ούτε ο ισχυρισμός ότι το ψωμί πχ παχαινει ισχύει. Ναι αν τρώει κάποιος μεγάλη ποσότητα κ το συνδιάσει με ψωμί εννοείται ότι θα παχύνει γιατί θα αυξήσει τις ολικές ημερήσιες θερμίδες. Κ το να τρώμε όταν θέλουμε να αδυνατισουμε μόνο ψητά κ σαλάτες μπορεί να μας αποτρέψει από το να συνεχίσουμε τη δίαιτα για καιρο. Δεν χρειάζεται να στερουμαστε τόσο. Συν το ότι όταν έχεις οικογένεια δεν γίνεται να τρως ξεχωριστά φαγητά συνέχεια.

Μα δεν μίλησα μόνο για ψητά και σαλάτες, ίσα ίσα, είπα και για λαδερά /όσπρια/ ψάρι, προφανώς και πρέπει να γίνει μείωση θερμίδων,  δεν αναφέρθηκα σε  απεριόριστη ποσότητα. Για τους συνδυασμούς των τροφών το είπα ως βοήθεια ώστε να έχει πιο άμεσα αποτελέσματα. Προφανώς αν είσαι διατροφολόγος θα μπορείς να βοηθήσεις την κοπέλα περισσότερο. Δεν μίλησα για ξεχωριστά φαγητά, ούτε για ιδιαίτερο τρόπο μαγειρέματος, μία Ελληνική οικογένεια μέσα στην εβδομάδα θα φάει κοτόπουλο-λαδερό-όσπρια-ψάρι-μοσχάρι ή χοιρινό, σε αυτά αναφέρθηκα.

Βέβαια όλα έχουν να κάνουν με το τι διατροφή αρέσει στον κάθε ένα, τι του ταιριάζει περισσότερο και τι μπορεί να υποστηρίξει έτσι ώστε να καταφέρει να την τηρήσει και να χάσει βάρος. Εμένα μου αρέσει η σαλάτα με το κρέας, και ζυμαρικά δεν τρώω καθόλου εδώ και πολλά χρόνια (20), αυτό από άποψη όχι για να χάσω βάρος, οπότε η διατροφή μου είναι βασισμένη στα γούστα μου και στις γεύσεις τις δικές μου. Εννοείται πως αν μιλάμε για έναν άνθρωπο που θέλει οπωσδήποτε την πατάτα και το ρύζι του με το κρέας του να το κάνει έτσι ώστε  όπως λες να μην σταματήσει την δίαιτα του επειδή θα έχει στερηθεί αυτό που του αρέσει πολύ. 

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μα δεν μίλησα μόνο για ψητά και σαλάτες, ίσα ίσα, είπα και για λαδερά /όσπρια/ ψάρι, προφανώς και πρέπει να γίνει μείωση θερμίδων,  δεν αναφέρθηκα σε  απεριόριστη ποσότητα. Για τους συνδυασμούς των τροφών το είπα ως βοήθεια ώστε να έχει πιο άμεσα αποτελέσματα. Προφανώς αν είσαι διατροφολόγος θα μπορείς να βοηθήσεις την κοπέλα περισσότερο. Δεν μίλησα για ξεχωριστά φαγητά, ούτε για ιδιαίτερο τρόπο μαγειρέματος, μία Ελληνική οικογένεια μέσα στην εβδομάδα θα φάει κοτόπουλο-λαδερό-όσπρια-ψάρι-μοσχάρι ή χοιρινό, σε αυτά αναφέρθηκα.

Βέβαια όλα έχουν να κάνουν με το τι διατροφή αρέσει στον κάθε ένα, τι του ταιριάζει περισσότερο και τι μπορεί να υποστηρίξει έτσι ώστε να καταφέρει να την τηρήσει και να χάσει βάρος. Εμένα μου αρέσει η σαλάτα με το κρέας, και ζυμαρικά δεν τρώω καθόλου εδώ και πολλά χρόνια (20), αυτό από άποψη όχι για να χάσω βάρος, οπότε η διατροφή μου είναι βασισμένη στα γούστα μου και στις γεύσεις τις δικές μου. Εννοείται πως αν μιλάμε για έναν άνθρωπο που θέλει οπωσδήποτε την πατάτα και το ρύζι του με το κρέας του να το κάνει έτσι ώστε  όπως λες να μην σταματήσει την δίαιτα του επειδή θα έχει στερηθεί αυτό που του αρέσει πολύ. 

 

Καλά όλα αυτά που έγραψα δεν ήταν ακριβώς σε αυτά που είπες. Απλά επειδή έγραψες ότι να συνδιάζει το κρέας με σαλάτα μόνο ανέφερα κ όλα τα άλλα που ακούγονται κατά καιρούς γιατί συνήθως αυτά που ακούγονται είναι μύθοι. Κ εννοείται όπως είπες ο καθένας πάει σύμφωνα με τις προτιμήσεις, οπότε το διαιτολόγιο πρέπει να προσαρμόζεται έτσι. Έχει τύχει κάποιος να πει ότι προτιμώ να τρώω ψητά κ σαλάτα, η άλλος ότι θέλω να τρώω κ το ψωμί γιατί μου αρέσει, εκεί πας σύμφωνα με τα γούστα του για να μπορέσει να την τηρήσει. Αλλιώς αργά η γρήγορα τα παρατάνε.

Ελπίζω να μην πήρες στραβά το προηγούμενο σχόλιο μου, γενικά από τις αναρτήσεις σου μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής κ συνήθως οι αντιλήψεις σου συμφωνούν με αυτά που σκέφτομαι κ εγώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

 

Ελπίζω να μην πήρες στραβά το προηγούμενο σχόλιο μου, γενικά από τις αναρτήσεις σου μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής κ συνήθως οι αντιλήψεις σου συμφωνούν με αυτά που σκέφτομαι κ εγώ

Όχι όχι καθόλου αλίμονο, μα την γνώμη σου είπες, συζήτηση κάνουμε ! Ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό αυτό, μην το σκέφτεσαι καν!

Ξεκαθάρισα αυτά που είπα εγώ να μην μπερδέψω την θεματοθέτρια.

Ελπίζω να μην με παρεξήγησες!

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Όχι όχι καθόλου αλίμονο, μα την γνώμη σου είπες, συζήτηση κάνουμε ! Ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό αυτό, μην το σκέφτεσαι καν!

Ξεκαθάρισα αυτά που είπα εγώ να μην μπερδέψω την θεματοθέτρια.

Ελπίζω να μην με παρεξήγησες!

 

Όχι καλέ γιατί να σε παρεξηγησω. Εγώ απλά στο ανέφερα γιατί μερικές φορές στον γραπτό λόγο αλλιώς θες να τα πεις κ αλλιώς τα παίρνει ο συνομιλητής. Κ επειδή "παρενεβην" στο σχόλιο σου μπορεί να μην σου άρεσε. Το έχω δει να συμβαίνει :) κ μου αρέσουν γενικά οι απόψεις σου κ δεν ήθελα να βλέπεις mama16 και να Μ βλέπεις με μισό μάτι!!! :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Όχι καλέ γιατί να σε παρεξηγησω. Εγώ απλά στο ανέφερα γιατί μερικές φορές στον γραπτό λόγο αλλιώς θες να τα πεις κ αλλιώς τα παίρνει ο συνομιλητής. Κ επειδή "παρενεβην" στο σχόλιο σου μπορεί να μην σου άρεσε. Το έχω δει να συμβαίνει :) κ μου αρέσουν γενικά οι απόψεις σου κ δεν ήθελα να βλέπεις mama16 και να Μ βλέπεις με μισό μάτι!!! :P

Όχι, ίσα ίσα , διάλογο κάνουμε! Άσε που και εμένα μου είσαι συμπαθής οπότε έτσι και αλλιώς δεν θα το παρεξηγούσα.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια διαβάζω με προσοχή όσα γράφετε και τις επεξηγήσεις σας και σας ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι μουακουστηκε λιγο αυστηρό το να μην τρως κρέας με πατατες, που δεν τρώω συνήθως (μα πως του πάνε!) αλλά τώρα επειδή έχω πάρει φόρα, μπορώ να είμαι ακόμη και πολύ αυστηρή. Μακάρι να μπορούσα να περπατάω. Δεν ήξερα ότι ενεργοποιεί τόσο τον οργανισμό. Μόνο με παρέα θα άντεχε η μικρή να πηγαίνουμε με το καρότσι, που δεν την βρίσκουμε γενικά για τέτοια δραστηριότητα. Για το γυμναστήριο ναι, υπάρχει τέτοιο  στην περιοχή μας, και είναι καλό σαν ιδέα αλλά δεν είναι εύκολο να λείπω συστηματικά από το σπίτι. Βολεύομαι όμως τελικά με την γυμναστική στο σπίτι, νιώθω καλά. Ίσως αργότερα.

Δεν ξέρω αν το παράκανα αλλά νιώθω εξάντληση... Είχα μια κουραστική μέρα βέβαια αλλά και πάλι, νιώθω χωρίς καθόλου δυνάμεις. Σήμερα δεν μπορούσα να κάνω καν το τρίλεπτο γυμναστικής. Πρώτη φορα μετά από τόσες μέρες συμβαίνει αυτό. Ίσως θα πρέπει να αυξήσω λίγο τις θερμίδες...

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Κορίτσια διαβάζω με προσοχή όσα γράφετε και τις επεξηγήσεις σας και σας ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι μουακουστηκε λιγο αυστηρό το να μην τρως κρέας με πατατες, που δεν τρώω συνήθως (μα πως του πάνε!) αλλά τώρα επειδή έχω πάρει φόρα, μπορώ να είμαι ακόμη και πολύ αυστηρή. Μακάρι να μπορούσα να περπατάω. Δεν ήξερα ότι ενεργοποιεί τόσο τον οργανισμό. Μόνο με παρέα θα άντεχε η μικρή να πηγαίνουμε με το καρότσι, που δεν την βρίσκουμε γενικά για τέτοια δραστηριότητα. Για το γυμναστήριο ναι, υπάρχει τέτοιο  στην περιοχή μας, και είναι καλό σαν ιδέα αλλά δεν είναι εύκολο να λείπω συστηματικά από το σπίτι. Βολεύομαι όμως τελικά με την γυμναστική στο σπίτι, νιώθω καλά. Ίσως αργότερα.

Δεν ξέρω αν το παράκανα αλλά νιώθω εξάντληση... Είχα μια κουραστική μέρα βέβαια αλλά και πάλι, νιώθω χωρίς καθόλου δυνάμεις. Σήμερα δεν μπορούσα να κάνω καν το τρίλεπτο γυμναστικής. Πρώτη φορα μετά από τόσες μέρες συμβαίνει αυτό. Ίσως θα πρέπει να αυξήσω λίγο τις θερμίδες...

Εμασ με το κοτοπουλο μασ βαζσι ρυζι αγριο..με το μπιφτεκι νασ βαζει πατατα βραστη..κ επειδη καθε κυρ τρωμε εξω μασ εζει οτι συβοδευτικο θελουμε με το κρεασ   ..

Με τισ φακεσ που ελεγεσ μασ βαζει 2 κουτ ρυζι..εμενα τουλαζιστον αυτο με κανει να νιωθω πιο χορτατη

Αν νιωθεισ εξαντληση μην το παρακανεισ με τισ στερησςισ..σεν κανει..

Εγω πηρα σχοινακι για να κανω στο σπιτι..μοβο που δεν εκανα ποτε μςζρι τωρα..απο αυριο ονωσ λεω βα κανω..γιατι αυτη το 10ηνερο εχασα μονο 300 γρ..

Ααα..κ επιμενςι πολυ με το νςρο...εγω που παραπονιομουν οωσ δεν πηγαινα τουαλετα αυτεσ τισ μςρεσ νου πε  θα σε στςλνει συνεψςια αν το αυξησεισ..( σορρυ για τισ πςριγραφεσ)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Youpi είπε:

Κορίτσια διαβάζω με προσοχή όσα γράφετε και τις επεξηγήσεις σας και σας ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι μουακουστηκε λιγο αυστηρό το να μην τρως κρέας με πατατες, που δεν τρώω συνήθως (μα πως του πάνε!) αλλά τώρα επειδή έχω πάρει φόρα, μπορώ να είμαι ακόμη και πολύ αυστηρή. Μακάρι να μπορούσα να περπατάω. Δεν ήξερα ότι ενεργοποιεί τόσο τον οργανισμό. Μόνο με παρέα θα άντεχε η μικρή να πηγαίνουμε με το καρότσι, που δεν την βρίσκουμε γενικά για τέτοια δραστηριότητα. Για το γυμναστήριο ναι, υπάρχει τέτοιο  στην περιοχή μας, και είναι καλό σαν ιδέα αλλά δεν είναι εύκολο να λείπω συστηματικά από το σπίτι. Βολεύομαι όμως τελικά με την γυμναστική στο σπίτι, νιώθω καλά. Ίσως αργότερα.

Δεν ξέρω αν το παράκανα αλλά νιώθω εξάντληση... Είχα μια κουραστική μέρα βέβαια αλλά και πάλι, νιώθω χωρίς καθόλου δυνάμεις. Σήμερα δεν μπορούσα να κάνω καν το τρίλεπτο γυμναστικής. Πρώτη φορα μετά από τόσες μέρες συμβαίνει αυτό. Ίσως θα πρέπει να αυξήσω λίγο τις θερμίδες...

Δεν υπάρχει κάποιος να σου κρατήσει το παιδί είκοσι λεπτά να βγεις για περπάτημα? Όχι μόνο για γυμναστική αλλά και για σένα, να περάσει ένα εικοσάλεπτο χωρίς να έχεις στο μυαλό σου που είναι το παιδί τι κάνει το παιδί. Να βγεις να ξεφύγει λίγο το μυαλό σου. Ο μπαμπάς του παιδιού δεν μπορεί να την κρατήσει για τοσο λίγο?

Ξαναλέω αυτό είναι σημαντικό όχι τόσο για να ακολουθήσεις το πρόγραμμα διατροφής που θες αλλά για να αδειάσει λίγο το μυαλό σου, να περάσεις λίγο χρόνο μόνη σου.


 
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια

εγω σε παλιοτερη προσπαθεια μετα τις 3 βδομαδες  ειχαμε προσθεσει κοκκινο κρεας 2 φορες αντι για μια την βδομαδα και εκανα καθε δευτερη τριτη μέρα η μιση ωρα περπατημα εξω, ή κατι στεπς που ειχα αγορασει και πιο μετα ειχα παρει και καποιους ιμαντες που στερεώνονται στην πορτα και απο βιντεακια εκανα 2 φορες την εβδομαδα. Βοηθουσαν να μην χάνω πολύ μυική μάζα.

και τοτε και τωρα αν νιωθω οτι ξελιγώθηκα, θα φαω και κατι παραπάνω, πχ αν εχω μια κουπα φακες θα φαω μιαμιση

Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραία συμβουλή το ρύζι μέσα στις φακές Τζένη, ο συνδυασμός των 2 πρωτεϊνικά είναι σαν να τρως κρέας σχεδόν. @Youpi καλό είναι λίγο η γυμναστική γιατί όπως ειπώθηκε σε βοηθάει να χάσεις όσο το δυνατόν λιγότερη μυϊκή μάζα. Ότι κ να κάνεις με τη διατροφή αν δεν συνδιαζεται με γυμναστική λίγη μυϊκή μάζα θα χαθεί. Κ κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί να αυξήσεις λίγο την φυσική σου δραστηριότητα για να συνεχίσεις να χάνεις βάρος. Πάντως αν νιώθεις εξάντληση να τρως λίγο παραπάνω. Μπορείς να κάνεις κ εξετάσεις αίματος μήπως σου έχει πέσει ο αιματοκρίτης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...