Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Βρέθηκε και έλλειψη ψευδαργύρου στο σπερμα. τι γνωρίζετε; πως επηρεάζει; φτιάχνει;;;

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Just now, FofiK είπε:

 Κλείνω την 25η εβδομάδα αύριο, μέσα Ιουλίου είναι η ΠΗΤ μου. Το  κακό με αυτά που γίνονται τώρα είναι ότι μάλλον δε θα μπορέσω να κάνω ούτε τα μαθήματα θηλασμού ούτε τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μαζί με τον άντρα μου.. εσύ όμως μπορεί να σαι πιο τυχερή και να μπορέσεις να τα κάνεις! Βέβαια να σου πω δε με πειράζει τοοσο αυτό, αρκεί να είμαστε καλά και να βγούμε από αυτη τη κατάσταση όσο πιο ανώδυνα γίνεται... Θέλω να πιστεύω πως εκείνη την ώρα θα έχω βοήθεια στο τοκετό...

Πάντως μην ανησυχείς καθόλου, όλα μια χαρά θα είναι. Αρκεί να νιώθεις εσύ εντάξει και στο νοσοκομείο και με το γιατρό, και προπαντός να μην πιέζεσαι. Οσο για τις συμβουλές, εγώ θα λάμβανα υπόψη εμπειρίες μόνο από κοπέλες  που έχουν γεννήσει εκεί;) Βέβαια και εκεί θα ακούσεις και τα στραβά και τα καλά.

Προσπάθησε λοιπόν να μην αγχώνεσαι, και επικεντρωσου στο μικρό θαυματακι σου. Όποια απόφαση και να πάρεις να ξέρεις ότι θα ναι η σωστή. Ολα θα πάνε καλά!

Μέχρι τον Ιούλιο όλο κ κάτι θα έχει ηρεμήσει κ ποτέ δν ξέρεις μηπως προλάβεις μην σκέφτεσαι ότι θα τραβήξει τόσο πολύ!!

θα τα καταφέρεις μια χαρά μόνη σου μην αγχώνεσαι γιαυτο είμαι σίγουρη!πιστεύω ότι εκείνη την ώρα θα υπάρχει πολύ υποστηρίξη κ από τον γιατρό σου κ από της γύρω μαίες  το πιστεύω παρά πολύ αυτό ισως. Γιατί έχω δει κ τις κοπέλες που έχει ο γιατρός  σε κάθε επίσκεψη μαζί του που δν ξέρω αν είναι νοσοκόμες μαίες η τι άλλο αλλά το σημαντικό είναι ότι είναι πολύ βοηθητικές κ πολύ καλές σε ότι ακόμα κ χαζό τις ρωτήσεις 

ευχομαι να έχεις μια εύκολη κ γρήγορη γεννά κ να έρθει το μωράκι σου με το καλό υγιέστατο αυτό έχει σημασία!

θα περιμένω νέα σου κ καθόλη την διάρκεια κ αφότου γεννήσεις :)

σε ευχαριστω για την . Υποστήριξη γιατί με ηρέμησες παρά πολύ ξέρεις κάποιες φορές έχεις ανάγκη να ακούσεις μια κουβεντα από κάποια που είναι στην ίδια θέση με σενα κ όχι από «αλλες» που τα ξέρουν όλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Ιφιγενεια89 είπε:

Μέχρι τον Ιούλιο όλο κ κάτι θα έχει ηρεμήσει κ ποτέ δν ξέρεις μηπως προλάβεις μην σκέφτεσαι ότι θα τραβήξει τόσο πολύ!!

θα τα καταφέρεις μια χαρά μόνη σου μην αγχώνεσαι γιαυτο είμαι σίγουρη!πιστεύω ότι εκείνη την ώρα θα υπάρχει πολύ υποστηρίξη κ από τον γιατρό σου κ από της γύρω μαίες  το πιστεύω παρά πολύ αυτό ισως. Γιατί έχω δει κ τις κοπέλες που έχει ο γιατρός  σε κάθε επίσκεψη μαζί του που δν ξέρω αν είναι νοσοκόμες μαίες η τι άλλο αλλά το σημαντικό είναι ότι είναι πολύ βοηθητικές κ πολύ καλές σε ότι ακόμα κ χαζό τις ρωτήσεις 

ευχομαι να έχεις μια εύκολη κ γρήγορη γεννά κ να έρθει το μωράκι σου με το καλό υγιέστατο αυτό έχει σημασία!

θα περιμένω νέα σου κ καθόλη την διάρκεια κ αφότου γεννήσεις :)

σε ευχαριστω για την . Υποστήριξη γιατί με ηρέμησες παρά πολύ ξέρεις κάποιες φορές έχεις ανάγκη να ακούσεις μια κουβεντα από κάποια που είναι στην ίδια θέση με σενα κ όχι από «αλλες» που τα ξέρουν όλα!

Να σαι καλά κοπέλα μου, χαίρομαι που βοήθησα. Εδώ θα μαστε και θα τα λέμε :wink:


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2020 at 3:23 ΜΜ, Ιφιγενεια89 είπε:

Σε ευχαριστω παρά πολύ για την απάντηση σου!!τον έχω δει στο σύνολο 3 φορές είναι πολύ ευγενικός πολύ καθησυχαστικός πολύ να σε κάνει να νιώσεις άνετα!! Κ όσες φορές κ αν τον έχω πάρει τηλέφωνο πάντα μα πάντα απαντάει!

η αλήθεια είναι ότι κ σαν πρώτη εγκυμοσύνη δν ξέρεις κ τι ακριβώς να ζητήσεις....Εκτός  από το ένστικτο που σου βγάζει!

ευτυχως που βρήκα την συζήτηση 

γιατι μέχρι κ χθες ήμουν τρέλα αγχωμένη από φίλες κ γνωστές που μου λένε ότι που πας να γεννήσεις στο «Έλενα»εκεί είναι χάλια οι αίθουσες τοκετού είναι απαίσιες δν θα σε προσέξουν (να πω ότι όλες έχουν γεννήσει σε ιδιωτικά)

εκει μόνο καισαρικές κάνουν σιγά μην ασχοληθούν μαζί μου 

κ γιαυτο σκέφτομαι μα μήπως δν «βλέπω» κάτι που θα έπρεπε!!

εχει γεννήσεις κάποια εκεί; Μα είναι τόσο χάλια αυτές οι αίθουσες τοκετου πια όσο λένε κ μας τρομοκρατούν;

Καλησπέρα.Εγώ γέννησα τον Δεκέμβριο τον γιο μου στο Έλενα. Μια χαρά είναι  οι αίθουσες τοκετού και τα χειρουργεία εγώ γέννησα με καισαρική λόγω καποιων επιπλοκών. Έμεινα σε μονοκλινο λουξ και πληρωσα 125€ το βράδυ συνολο δώσαμε 500€ υπάρχουν βέβαια και μονόκλινα απλά που είναι πιο οικονομικά απλά διαλέγεις δωμάτιο οταν κάνεις εισαγωγή και ανάλογα τι υπάρχει εμείς είχαμε προαποφασίσει για το λουξ. Είναι ανακαινισμένα και διαθέτουν και πολυθρόνα που ανοίγει για να μένει ο συνοδος σου. Εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία και οι μαιες ήταν εξαιρετικες και με βοηθησαν παρα πολύ και με το θηλασμό και με οτι βοήθεια χρειαζομουν για το μωρό καθωςκαι ηταν η πρώτη μου γέννα είχα πολύ άγχος Επισης οι παιδίατροι που βλέπουν τα μωρά είναι εξαιρετικοί.

22 ώρες πρίν, FofiK είπε:

Δεν έχω γεννήσει ακόμη εκεί, αλλά όταν με το καλό γεννήσω θα παραθέσω την εμπειρία μου. Δε ξέρω πώς είναι οι αίθουσες τοκετού, αλλά τόσες κοπέλες έχουν γεννήσει εκεί και θα ξαναγεννησουν (από εμπειρίες που διαβάζω στο φόρουμ), οπότε κάτι θα ξέρουν:) 

Τώρα όσο αφορά τη καισαρική, κανένας δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δε θα κάνεις...ούτε στο δημόσιο ούτε στο ιδιωτικό. Είναι πραγματικά δυστυχώς στο χέρι του γιατρού... Στην Ελλάδα έχουμε πολύ υψηλά ποσοστά καισαρικών, και στα ιδιωτικά και στα δημόσια νοσοκομεία. Στα ιδιωτικά ενα τσακ παραπάνω.

Κορίτσι κι εγώ πρωταρα είμαι, και σα μέλλουσα μαμά και στο θέμα δημόσιο νοσοκομείο. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παραπονο, αλλά δεν είχα και την απαίτηση να είμαι και σε κάνα χλιδατο μέρος(και προσωπικά χε#*ηκα κι όλας για το θέμα χλιδας κλπ). Με ένοιαζε να είναι καθαρα και να εξυπηρετηθω. Όπως και έγινε. Είναι βέβαια προσωπική άποψη, κάποια άλλη κοπέλα μπορεί να μην είναι ευχαριστημένη.

Εννοείται ότι δεν ειμαι 100% σίγουρη ότι όλα θα πάνε όπως τα έχω στο μυαλό μου..  Φοβάμαι μήπως μου κάνουν καισαρική χωρις να υπάρχει λόγος, φοβάμαι μήπως δε με βοηθήσουν με το θηλασμό... Αλλά πίστεψέ με την ίδια ανασφάλεια θα ένιωθα και αν ήταν να γεννήσω σε ιδιωτικό.

Για το μόνο όμως που είμαι σίγουρη στο Έλενα είναι ότι είμαι σε καλά χερια, και αν χτύπα ξύλο κάτι χρειαστεί θα ανταπεξέλθουν. 

Όπως σου έγραψα παραπάνω, για το γιατρό σου έχω ακούσει καλά λόγια, και για το θέμα φυσιολογικού τοκετού. Πιστεύω πως αφού είσαι ευχαριστημένη, μη μασάς... Προχώρα μαζί του. Αν ήξερα για αυτόν από την αρχή της εγκυμοσύνης μου σίγουρα θα πήγαινα και εγώ εκεί να τον γνωρίσω. Αλήθεια εσύ  πότε γεννας με το καλό;

Καλησπέρα. Εφόσον θες φυσιολογικό και δεν υπάρχει θεμα υγείας δε θα σου κάνουν καισαρική με το παραμικρο, εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και το μωρό μου ήταν συνέχεια ισχιακο και ο γιατρός μου εξάντλησε όλα τα περιθώρια πριν πάω για καισαρική φαντάσου είχα φτάσει 38 εβδομαδων και το μωρό δεν γυρνούσε οπότε δε μας έπαιρνε άλλο να περιμένουμε γιατί εμφανισα και συμπτώματα προεκλαμψιας  έτσι γεννησα τον γιο μου 38+3 με καισαρική. Ο γιατρός οφείλει να σεβαστεί το τι θέλεις κι από εκεί και πέρα ο τρόπος που θα γεννήσεις θα εξαρτηθεί και από το μωρό και απο σένα εμένα δεν είχε αρκετό χώρο η μήτρα μου και για αυτό δε γυρισε. Στο Έλενα γέννησα. Επίσης στο θέμα θηλασμού είναι εξαιρετικοί εμένα με βοήθησαν πολύ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Ιφιγενεια89 είπε:

Γεννάω αρχές Σεπτέμβρη!!!

πραγματικά σκέφτομαι κ γω  ακριβώς όπως τα λες αλλά κατάφεραν να με αγχώσουν!κ οι συγκεκριμένες ήταν με καισαρική στο ρεα !τελοσπαντων 

σημασια αυτό εχει όπως τα λες να είναι ο γιατρός καλός (σε ευχαριστω για τη απάντηση γιατί ψάχνω παντού μήπως διαβάσω κάτι γιαυτον κ δν γράφουν πουθενά)κ η γνωστή που με σύστησε γέννησε την προηγούμενη εβδομάδα φυσιολογικά αυτό μόνο ξέρω γιαυτον 

Όσο για το νοσοκομείο ξέρουμε όλες φαντάζομαι εξ αρχής που πάμε κ δν πάμε να ζήσουμε χλιδατο τριημερακι αλλά να γεννήσουμε με το καλό κ να πάνε όλα καλά ....3-4 μερες θα κάτσουμε λες κ θα κάτσουμε αιώνες 

όσο για τον θηλασμό εγώ γιαυτο συγκεκριμένα έχω διαβάσει παντού τα καλύτερα (ααα και αυτές που μου έλεγαν το μόνο θετικό που έλεγαν είναι για την βοήθεια του θηλασμού ..αυτό τουλάχιστον το αναγνωρίζουν χαχα)

εσυ ποσό είσαι; Ποτέ γεννάς;

Έτσι απλά γτ είπες Ρέα θα σου πω μόνο ότι ο γιατρός μου είναι γιατρός κ στο Έλενα κ στο Ρέα και μόνος του με προέτρεψε να γεννήσω στο Ελενα.!! Κάτι σημαίνει αυτό πιστεύω για τους νοσηλευτές,τις μαίες κτλ εκεί :-)

Just now, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα.Εγώ γέννησα τον Δεκέμβριο τον γιο μου στο Έλενα. Μια χαρά είναι  οι αίθουσες τοκετού και τα χειρουργεία εγώ γέννησα με καισαρική λόγω καποιων επιπλοκών. Έμεινα σε μονοκλινο λουξ και πληρωσα 125€ το βράδυ συνολο δώσαμε 500€ υπάρχουν βέβαια και μονόκλινα απλά που είναι πιο οικονομικά απλά διαλέγεις δωμάτιο οταν κάνεις εισαγωγή και ανάλογα τι υπάρχει εμείς είχαμε προαποφασίσει για το λουξ. Είναι ανακαινισμένα και διαθέτουν και πολυθρόνα που ανοίγει για να μένει ο συνοδος σου. Εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία και οι μαιες ήταν εξαιρετικες και με βοηθησαν παρα πολύ και με το θηλασμό και με οτι βοήθεια χρειαζομουν για το μωρό καθωςκαι ηταν η πρώτη μου γέννα είχα πολύ άγχος Επισης οι παιδίατροι που βλέπουν τα μωρά είναι εξαιρετικοί.

Καλησπέρα. Εφόσον θες φυσιολογικό και δεν υπάρχει θεμα υγείας δε θα σου κάνουν καισαρική με το παραμικρο, εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και το μωρό μου ήταν συνέχεια ισχιακο και ο γιατρός μου εξάντλησε όλα τα περιθώρια πριν πάω για καισαρική φαντάσου είχα φτάσει 38 εβδομαδων και το μωρό δεν γυρνούσε οπότε δε μας έπαιρνε άλλο να περιμένουμε γιατί εμφανισα και συμπτώματα προεκλαμψιας  έτσι γεννησα τον γιο μου 38+3 με καισαρική. Ο γιατρός οφείλει να σεβαστεί το τι θέλεις κι από εκεί και πέρα ο τρόπος που θα γεννήσεις θα εξαρτηθεί και από το μωρό και απο σένα εμένα δεν είχε αρκετό χώρο η μήτρα μου και για αυτό δε γυρισε. Στο Έλενα γέννησα. Επίσης στο θέμα θηλασμού είναι εξαιρετικοί εμένα με βοήθησαν πολύ. 

Οι αίθουσες τοκετού είναι καλές? Εννοώ φιλικές σε εμάς? Καθαρές?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Renez είπε:

Έτσι απλά γτ είπες Ρέα θα σου πω μόνο ότι ο γιατρός μου είναι γιατρός κ στο Έλενα κ στο Ρέα και μόνος του με προέτρεψε να γεννήσω στο Ελενα.!! Κάτι σημαίνει αυτό πιστεύω για τους νοσηλευτές,τις μαίες κτλ εκεί :-)

Οι αίθουσες τοκετού είναι καλές? Εννοώ φιλικές σε εμάς? Καθαρές?

Όχι είναι πολύ καθαρές και στην ανάνηψη που σε πάνε πριν σε μεταφέρουν στο δωμάτιο είναι πολύ καλά. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2020 at 10:24 ΜΜ, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα.Εγώ γέννησα τον Δεκέμβριο τον γιο μου στο Έλενα. Μια χαρά είναι  οι αίθουσες τοκετού και τα χειρουργεία εγώ γέννησα με καισαρική λόγω καποιων επιπλοκών. Έμεινα σε μονοκλινο λουξ και πληρωσα 125€ το βράδυ συνολο δώσαμε 500€ υπάρχουν βέβαια και μονόκλινα απλά που είναι πιο οικονομικά απλά διαλέγεις δωμάτιο οταν κάνεις εισαγωγή και ανάλογα τι υπάρχει εμείς είχαμε προαποφασίσει για το λουξ. Είναι ανακαινισμένα και διαθέτουν και πολυθρόνα που ανοίγει για να μένει ο συνοδος σου. Εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία και οι μαιες ήταν εξαιρετικες και με βοηθησαν παρα πολύ και με το θηλασμό και με οτι βοήθεια χρειαζομουν για το μωρό καθωςκαι ηταν η πρώτη μου γέννα είχα πολύ άγχος Επισης οι παιδίατροι που βλέπουν τα μωρά είναι εξαιρετικοί.

Καλησπέρα. Εφόσον θες φυσιολογικό και δεν υπάρχει θεμα υγείας δε θα σου κάνουν καισαρική με το παραμικρο, εγώ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και το μωρό μου ήταν συνέχεια ισχιακο και ο γιατρός μου εξάντλησε όλα τα περιθώρια πριν πάω για καισαρική φαντάσου είχα φτάσει 38 εβδομαδων και το μωρό δεν γυρνούσε οπότε δε μας έπαιρνε άλλο να περιμένουμε γιατί εμφανισα και συμπτώματα προεκλαμψιας  έτσι γεννησα τον γιο μου 38+3 με καισαρική. Ο γιατρός οφείλει να σεβαστεί το τι θέλεις κι από εκεί και πέρα ο τρόπος που θα γεννήσεις θα εξαρτηθεί και από το μωρό και απο σένα εμένα δεν είχε αρκετό χώρο η μήτρα μου και για αυτό δε γυρισε. Στο Έλενα γέννησα. Επίσης στο θέμα θηλασμού είναι εξαιρετικοί εμένα με βοήθησαν πολύ. 

Καλησπερα. Καταρχάς να σου ζήσει το μωρό σου!! Μιας και γέννησες πρόσφατα στο Έλενα θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Στο νοσοκομείο σου παρέχουν κάποια πράγματα για το μωρό πχ. τις Πάνες η πρέπει να τα έχεις πάρει όλα εσύ? Ρωτάω γτ η μάνα μου είχα γεννήσει ξανά πριν πέντε χρόνια σε δημόσιο και μου είπε πως για το μωρό τα παρείχαν όλα, αλλά εκεί είναι έτσι η όχι? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Καλησπερα. Καταρχάς να σου ζήσει το μωρό σου!! Μιας και γέννησες πρόσφατα στο Έλενα θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση. Στο νοσοκομείο σου παρέχουν κάποια πράγματα για το μωρό πχ. τις Πάνες η πρέπει να τα έχεις πάρει όλα εσύ? Ρωτάω γτ η μάνα μου είχα γεννήσει ξανά πριν πέντε χρόνια σε δημόσιο και μου είπε πως για το μωρό τα παρείχαν όλα, αλλά εκεί είναι έτσι η όχι? 

 Πάνες σου παρέχουν, επίσης έχουν και γάλα σε μπιμπερό μιας χρήσης αν δε θηλάσει ή θες να δώσεις συμπλήρωμα.Έχουν και οινόπνευμα για να καθαρίζεις τον αφαλό του μωρού και σου παρέχουν βαμβακι (εγώ βέβαια για τον αφαλό είχα πάρει αποστειρωμενες γαζες που μου ειχε προτείνει η παιδίατρος μου). Επίσης παίρνουν το μωρό οι μαιες για να το κάνουν μπάνιο εσύ του δίνεις ρουχα και πετσέτα. Δεν έχουν κρέμες για την αλλαγή της πανας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

 Πάνες σου παρέχουν, επίσης έχουν και γάλα σε μπιμπερό μιας χρήσης αν δε θηλάσει ή θες να δώσεις συμπλήρωμα.Έχουν και οινόπνευμα για να καθαρίζεις τον αφαλό του μωρού και σου παρέχουν βαμβακι (εγώ βέβαια για τον αφαλό είχα πάρει αποστειρωμενες γαζες που μου ειχε προτείνει η παιδίατρος μου). Επίσης παίρνουν το μωρό οι μαιες για να το κάνουν μπάνιο εσύ του δίνεις ρουχα και πετσέτα. Δεν έχουν κρέμες για την αλλαγή της πανας.

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

:-D

@FofiK Σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση δεν τα είχα κάνει γιατί δε βόλευαν με το ωράριο της δουλειας μου και του άντρα μου και δε θα μπορούσα να πάω σε όλα οπότε δεν ήθελα να στέρησω τη θέση από καποια κοπέλα που θα μπορουσε να είναι πιο συνεπής μιας και είναι συγκεκριμενες.Ασε που ο άντρας μου με βλέπει που πονάω οταν εχω περίοδο και δεν αντέχει αν έμπαινε στον τοκετό θα έμενε στον τόπο:grin:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Stelloudia είπε:

:-D

@FofiK Σορρυ για την καθυστερημένη απάντηση δεν τα είχα κάνει γιατί δε βόλευαν με το ωράριο της δουλειας μου και του άντρα μου και δε θα μπορούσα να πάω σε όλα οπότε δεν ήθελα να στέρησω τη θέση από καποια κοπέλα που θα μπορουσε να είναι πιο συνεπής μιας και είναι συγκεκριμενες.Ασε που ο άντρας μου με βλέπει που πονάω οταν εχω περίοδο και δεν αντέχει αν έμπαινε στον τοκετό θα έμενε στον τόπο:grin:

Ευχαριστώ πολύ! Και ακόμη μια ερώτηση βρε Stelloudia μου αν μπορείς να μας πεις. Εφαρμόζουν την άμεση επαφή της μαμάς με το μωρό (skin to skin) με το που γεννηθεί ώστε να θηλάσει τη πρώτη ώρα;; 

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Και ακόμη μια ερώτηση βρε Stelloudia μου αν μπορείς να μας πεις. Εφαρμόζουν την άμεση επαφή της μαμάς με το μωρό (skin to skin) με το που γεννηθεί ώστε να θηλάσει τη πρώτη ώρα;; 

Εμένα μου τον έδωσαν αγκαλιά μόλις γεννήθηκε να τον δω και μου τον έφεραν να τον θηλάσω μόλις μου έκαναν τα ράμματα και με πηγαν στην ανάνηψη γέννησα με καισαρική

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

 Πάνες σου παρέχουν, επίσης έχουν και γάλα σε μπιμπερό μιας χρήσης αν δε θηλάσει ή θες να δώσεις συμπλήρωμα.Έχουν και οινόπνευμα για να καθαρίζεις τον αφαλό του μωρού και σου παρέχουν βαμβακι (εγώ βέβαια για τον αφαλό είχα πάρει αποστειρωμενες γαζες που μου ειχε προτείνει η παιδίατρος μου). Επίσης παίρνουν το μωρό οι μαιες για να το κάνουν μπάνιο εσύ του δίνεις ρουχα και πετσέτα. Δεν έχουν κρέμες για την αλλαγή της πανας.

Και κάτι που τώρα θυμήθηκα να ρωτήσω στην αίθουσα που περνάς τις ωδινες πρέπει να έχεις κάποια τσάντα μαζί σου με πράγματα  πχ νυχτικο η σου δίνουν εκεί? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 3:43 ΜΜ, Brigitt είπε:

Και κάτι που τώρα θυμήθηκα να ρωτήσω στην αίθουσα που περνάς τις ωδινες πρέπει να έχεις κάποια τσάντα μαζί σου με πράγματα  πχ νυχτικο η σου δίνουν εκεί? 

Καλησπέρα. Δε χρειάζεται να έχεις τίποτα απολύτως μαζί σου εκεί. Σου φοράνε μια ωραία ρόμπα άσπρη νοσοκομείου.. Από την αρχή που σου κάνουν κλίμα κτλ βγάζεις ρούχα κ φοράς αυτήν την ρόμπα που σου λέω και παντόφλες (μόνο αυτό να έχεις).

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2020 at 3:43 ΜΜ, Brigitt είπε:

Και κάτι που τώρα θυμήθηκα να ρωτήσω στην αίθουσα που περνάς τις ωδινες πρέπει να έχεις κάποια τσάντα μαζί σου με πράγματα  πχ νυχτικο η σου δίνουν εκεί? 

Σου δίνουν ρομπα νοσοκομειακή να φορέσεις και μετά στο δωμάτιο φοράς τα δικά σου, εγώ είχα μαζί μου δικές μου παντόφλες για να φοραω για να μη φοράω του νοσοκομειου. Επίσης καλό θα είναι να έχεις μαζί σου ενα πακέτο μωρομαντηλα εγώ είχα γιατί μου έκαναν κλισμα λόγω καισαρικής για το φυσιολογικό δε ξέρω πολλά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...