Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Να είστε καλά που μας βοηθάτε τόσο με τις εμπειρίες ρε κορίτσια!! Καταλαβαίνετε νομίζω τα άγχη μας σε όσες θα το ζήσουμε πρώτη φορα!! 

Θέλω μια χάρη... Μπορείτε να μου περιγράψετε τι κάνω ακριβώς από την ώρα που πάω εκεί με πόνους κ μια διαστολή σε πούμε 3-4? Γιατί τώρα είδα που λέτε για κλίμα πχ δε το ήξερα..τι άλλο? Την επισκληριδιο ποτέ τη κάνουν? Γενικά αν μου τα πείτε με μια σειρά θα σας είμαι ευγνώμων!! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Renez είπε:

Να είστε καλά που μας βοηθάτε τόσο με τις εμπειρίες ρε κορίτσια!! Καταλαβαίνετε νομίζω τα άγχη μας σε όσες θα το ζήσουμε πρώτη φορα!! 

Θέλω μια χάρη... Μπορείτε να μου περιγράψετε τι κάνω ακριβώς από την ώρα που πάω εκεί με πόνους κ μια διαστολή σε πούμε 3-4? Γιατί τώρα είδα που λέτε για κλίμα πχ δε το ήξερα..τι άλλο? Την επισκληριδιο ποτέ τη κάνουν? Γενικά αν μου τα πείτε με μια σειρά θα σας είμαι ευγνώμων!!

Με το καλό σου εύχομαι. Εγώ το 1ο μου το γέννησα με φυσιολογικά μεν αλλά με πρόκληση λόγω ανεβασμένης πίεσης. 

Πήγα 7 το πρωί μου έκανα τα χαρτιά για εισαγωγή, δήλωσα τι δωμάτιο θέλω (μονοκλινο, δίκλινο κτλ... Ανάλογα τι θες). Έπειτα με έστειλαν για καρδιογραφημα. Γύρισα με πήραν ιστορικό για αλλεργίες φάρμακα κτλ. Μου ζήτησαν τν τελευταίο υπέρηχο. Μου οηραν πίεση θερμοκρασία έπειτα μου οηραν αίμα. Μου ζήτησαν να βγάλω όλα τα ρούχα και να βάλω την ρόμπα την άσπρη και τις παντόφλες μου.( είχα και μια σακούλα μαζί για να βάλω τα ρούχα μου μέσα) και τα έδωσαν στους δικούς μου από έξω.. Μετά σε ξυρίζουν (αν χρειάζεσαι) κ μετά σου κάνουν κλίσμα και πας στην τουαλέτα που είναι δίπλα στα κρεββάτια... (προσωπικά αγχωνομουν κ έκατσα ώρα εκεί....). Όλα αυτά κάτω στο ισόγειο. Έπειτα σε βάζουν σε αναπηρικό καροτσάκι και σε ανεβάζουν στον 1ο όροφο στο δωμάτιο με τσ ωδυνιες (εκεί είσαι μόνη σου κ ο άντρας σου (αν έχει περάσει το σεμινάριο) και αν αφήσουν ξανά να μπουν οι άντρες λόγω του κορονοιου)}. Μετά εμένα μου έσπασε τα νερά ο γιατρός μου και Εκείμε ρώτησε ο γιατρός μου αν έχω σκοπό να κάνω επισκληρίδιο (για να μου βάλουνε το σωληνάκι από την αρχή πριν με πιάσουν δυνατοί πόνοι και δε μπορώ να συνεργαστώ). Μου έβαλα και τν καδριο τοκογραφο για να κοιτάνε και να κοιτάμε τσ σφιγμιυς κτλ... 

Ελπίζω να βοήθησα.... 

Εγώ το 1ο το γέννησα Μάιο του 2018.κ τώρα τν Ιούνιο θα γεννήσω (πρώτα ο Θεός) το 2ο παιδάκι μου. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Με το καλό σου εύχομαι. Εγώ το 1ο μου το γέννησα με φυσιολογικά μεν αλλά με πρόκληση λόγω ανεβασμένης πίεσης. 

Πήγα 7 το πρωί μου έκανα τα χαρτιά για εισαγωγή, δήλωσα τι δωμάτιο θέλω (μονοκλινο, δίκλινο κτλ... Ανάλογα τι θες). Έπειτα με έστειλαν για καρδιογραφημα. Γύρισα με πήραν ιστορικό για αλλεργίες φάρμακα κτλ. Μου ζήτησαν τν τελευταίο υπέρηχο. Μου οηραν πίεση θερμοκρασία έπειτα μου οηραν αίμα. Μου ζήτησαν να βγάλω όλα τα ρούχα και να βάλω την ρόμπα την άσπρη και τις παντόφλες μου.( είχα και μια σακούλα μαζί για να βάλω τα ρούχα μου μέσα) και τα έδωσαν στους δικούς μου από έξω.. Μετά σε ξυρίζουν (αν χρειάζεσαι) κ μετά σου κάνουν κλίσμα και πας στην τουαλέτα που είναι δίπλα στα κρεββάτια... (προσωπικά αγχωνομουν κ έκατσα ώρα εκεί....). Όλα αυτά κάτω στο ισόγειο. Έπειτα σε βάζουν σε αναπηρικό καροτσάκι και σε ανεβάζουν στον 1ο όροφο στο δωμάτιο με τσ ωδυνιες (εκεί είσαι μόνη σου κ ο άντρας σου (αν έχει περάσει το σεμινάριο) και αν αφήσουν ξανά να μπουν οι άντρες λόγω του κορονοιου)}. Μετά εμένα μου έσπασε τα νερά ο γιατρός μου και Εκείμε ρώτησε ο γιατρός μου αν έχω σκοπό να κάνω επισκληρίδιο (για να μου βάλουνε το σωληνάκι από την αρχή πριν με πιάσουν δυνατοί πόνοι και δε μπορώ να συνεργαστώ). Μου έβαλα και τν καδριο τοκογραφο για να κοιτάνε και να κοιτάμε τσ σφιγμιυς κτλ... 

Ελπίζω να βοήθησα.... 

Εγώ το 1ο το γέννησα Μάιο του 2018.κ τώρα τν Ιούνιο θα γεννήσω (πρώτα ο Θεός) το 2ο παιδάκι μου. 

Με κατατοπίσες πλήρως!! Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! Ευελπιστώ να αφήσουν τον άντρα μου γτ σίγουρα θα θέλω να νιώθω τον άνθρωπο μου δίπλα μου αντί να είμαι μόνο με αγνώστους...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Με το καλό σου εύχομαι. Εγώ το 1ο μου το γέννησα με φυσιολογικά μεν αλλά με πρόκληση λόγω ανεβασμένης πίεσης. 

Πήγα 7 το πρωί μου έκανα τα χαρτιά για εισαγωγή, δήλωσα τι δωμάτιο θέλω (μονοκλινο, δίκλινο κτλ... Ανάλογα τι θες). Έπειτα με έστειλαν για καρδιογραφημα. Γύρισα με πήραν ιστορικό για αλλεργίες φάρμακα κτλ. Μου ζήτησαν τν τελευταίο υπέρηχο. Μου οηραν πίεση θερμοκρασία έπειτα μου οηραν αίμα. Μου ζήτησαν να βγάλω όλα τα ρούχα και να βάλω την ρόμπα την άσπρη και τις παντόφλες μου.( είχα και μια σακούλα μαζί για να βάλω τα ρούχα μου μέσα) και τα έδωσαν στους δικούς μου από έξω.. Μετά σε ξυρίζουν (αν χρειάζεσαι) κ μετά σου κάνουν κλίσμα και πας στην τουαλέτα που είναι δίπλα στα κρεββάτια... (προσωπικά αγχωνομουν κ έκατσα ώρα εκεί....). Όλα αυτά κάτω στο ισόγειο. Έπειτα σε βάζουν σε αναπηρικό καροτσάκι και σε ανεβάζουν στον 1ο όροφο στο δωμάτιο με τσ ωδυνιες (εκεί είσαι μόνη σου κ ο άντρας σου (αν έχει περάσει το σεμινάριο) και αν αφήσουν ξανά να μπουν οι άντρες λόγω του κορονοιου)}. Μετά εμένα μου έσπασε τα νερά ο γιατρός μου και Εκείμε ρώτησε ο γιατρός μου αν έχω σκοπό να κάνω επισκληρίδιο (για να μου βάλουνε το σωληνάκι από την αρχή πριν με πιάσουν δυνατοί πόνοι και δε μπορώ να συνεργαστώ). Μου έβαλα και τν καδριο τοκογραφο για να κοιτάνε και να κοιτάμε τσ σφιγμιυς κτλ... 

Ελπίζω να βοήθησα.... 

Εγώ το 1ο το γέννησα Μάιο του 2018.κ τώρα τν Ιούνιο θα γεννήσω (πρώτα ο Θεός) το 2ο παιδάκι μου. 

Να σε ρωτήσω επισκληδιο έκανες τελικά? Αν ναι πόσο κοστίζει και που την πληρώνεις? Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα και αν κάνουν εύκολα στο δημόσιο ή αν πρέπει να συνεννοηθείς από πριν... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Να σε ρωτήσω επισκληδιο έκανες τελικά? Αν ναι πόσο κοστίζει και που την πληρώνεις? Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα και αν κάνουν εύκολα στο δημόσιο ή αν πρέπει να συνεννοηθείς από πριν... 

Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο γιατρός μου με ρώτησε από τον 2ο κιόλας υπερηχο αν θςλω επισκληριδιος για να το έχει στον φάκελο μου..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Να σε ρωτήσω επισκληδιο έκανες τελικά? Αν ναι πόσο κοστίζει και που την πληρώνεις? Γιατί έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα και αν κάνουν εύκολα στο δημόσιο ή αν πρέπει να συνεννοηθείς από πριν...

Τον είχα ρωτήσει όταν  μπήκα στον 9ο μήνα αν πρέπει να κανονίσουμε και για αναισθησθολογο και ότι θα τν πλήρωνα και μου χε πει ότι δε χρειάζεται. Θα πάρουμε όποιον έχει βάρδια γιατί όλοι είναι καλοί. Αφού μου έσπασε ο γιατρός τα νερά κ με ρώτησε αν έχω σκοπό να κάνω επισκληρίδιο του είπα ΕΝΝΟΕΙΤΕ και φώναξε κατευθείαν αναισθησθολογο μου έβαλε το σωληνάκι στην πλάτη (εδώ να πω ότι πονεσα αρκετά δε ξέρω γιατί ή αν όντως πονάει τόσο... Πάντως εγώ πονεσα πολύ) (και μια φίλη μου που γέννησε σε ιδιωτικό μου είπε ότι πονάει).... Και όταν δεν άντεχα τσ πόνους την φώναξε να μου βάλει την επισκληρίδιο... Δεν πλήρωσα τίποτα για αναισθησία. Ενώ τν ρώτησα και έψαξα να την βρω την αναισθησθολογο μετά (γτ εκεί μαζί μου δεν είχα λεφτά) μου είπε δε χρειάζεται.... 

Επίσης να προσθέσω ότι ποτέ μα ποτέ δεν έχω ενοχλήσεις στο σημείο που μπήκε το σωληνάκι... (γτ κατά καιρούς διάβαζα διαφορά πχ όταν χαλάει ο καιρός να πονάς εκεί ή να έχεις ζαλάδες έντονους πονοκεφάλους κτλ) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Τον είχα ρωτήσει όταν  μπήκα στον 9ο μήνα αν πρέπει να κανονίσουμε και για αναισθησθολογο και ότι θα τν πλήρωνα και μου χε πει ότι δε χρειάζεται. Θα πάρουμε όποιον έχει βάρδια γιατί όλοι είναι καλοί. Αφού μου έσπασε ο γιατρός τα νερά κ με ρώτησε αν έχω σκοπό να κάνω επισκληρίδιο του είπα ΕΝΝΟΕΙΤΕ και φώναξε κατευθείαν αναισθησθολογο μου έβαλε το σωληνάκι στην πλάτη (εδώ να πω ότι πονεσα αρκετά δε ξέρω γιατί ή αν όντως πονάει τόσο... Πάντως εγώ πονεσα πολύ) (και μια φίλη μου που γέννησε σε ιδιωτικό μου είπε ότι πονάει).... Και όταν δεν άντεχα τσ πόνους την φώναξε να μου βάλει την επισκληρίδιο... Δεν πλήρωσα τίποτα για αναισθησία. Ενώ τν ρώτησα και έψαξα να την βρω την αναισθησθολογο μετά (γτ εκεί μαζί μου δεν είχα λεφτά) μου είπε δε χρειάζεται.... 

Επίσης να προσθέσω ότι ποτέ μα ποτέ δεν έχω ενοχλήσεις στο σημείο που μπήκε το σωληνάκι... (γτ κατά καιρούς διάβαζα διαφορά πχ όταν χαλάει ο καιρός να πονάς εκεί ή να έχεις ζαλάδες έντονους πονοκεφάλους κτλ) 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στο Έλενα Βενιζέλου τον Δεκέμβριο και μόνο τα καλύτερα έχω να θυμάμαι, από την γιατρό μου μέχρι το προσωπικό στο χειρουργείο, την αναισθησιολόγο, τις μαίες που βοηθάνε πάρα πολύ στο θέμα του θηλασμού, καθώς και τα μαθήματα που σου κάνουν σε ότι αφορά το μωράκι σου κατά την παραμονή σου στο μαιευτήριο,το δωμάτιο (εμείς διαλέξαμε μονόκλινο απλό όχι λουξ) πολύ καλό και έμενε και ο σύζυγος μαζί μου. Τέλος τα καλύτερα έχω μόνο να πω για τους παιδίατρους και το προσωπικό της ΜΕΝΝ του νοσοκομείου, καθώς νοσηλεύτηκε το μωρό μου εκεί. Τώρα λόγω του ιού δεν ξέρω τι επικρατεί στο μαιευτήριο θα έχουν αλλάξει σίγουρα κάποια πράγματα. Υπομονή και με το καλό τα μωράκια σας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Κοριτσια γεια σας!  Ερώτηση για τη βαλίτσα μαιευτηρίου: είχατε πάρει και εσώρουχα μιας χρήσης ή σας δώσανε εκεί; 

Αγάπη μου πάρε ότι χρειάζεται εσύ μαζί σου γτ κακά τα ψέματα δημόσιο είναι..κ να προβλέπεται να έχουν κάτι πολύ πιθανόν να είναι σε έλλειψη οπότε μη το διακινδυνευσεις!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 52 λεπτά , Renez είπε:

Αγάπη μου πάρε ότι χρειάζεται εσύ μαζί σου γτ κακά τα ψέματα δημόσιο είναι..κ να προβλέπεται να έχουν κάτι πολύ πιθανόν να είναι σε έλλειψη οπότε μη το διακινδυνευσεις!!

Ένα δίκιο το χεις:-) Έχω αρχίσει να κάνω μια λίστα με το τι χρειάζομαι για να παραγγείλω ο,τι δεν έχω... Βασικά...ούτε νυχτικο δεν εχω χαχαχαχχα

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, FofiK είπε:

Κοριτσια γεια σας!  Ερώτηση για τη βαλίτσα μαιευτηρίου: είχατε πάρει και εσώρουχα μιας χρήσης ή σας δώσανε εκεί; 

Καλησπέρα, εγώ που γέννησα στο Έλενα πριν 4 μήνες, διέθεταν και εσώρουχα μιας χρήσης και σερβιέτες λοχείας. Μετά την γέννα μου έβαλαν εσώρουχο μιας χρήσης και στην αλλαγή εγώ είχα πάρει εσώρουχα δικά μου και οι μαίες μου έβαλαν σερβιέτες λοχείας. Με το καλό το μωράκι σου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, nemesiss είπε:

Καλησπέρα, εγώ που γέννησα στο Έλενα πριν 4 μήνες, διέθεταν και εσώρουχα μιας χρήσης και σερβιέτες λοχείας. Μετά την γέννα μου έβαλαν εσώρουχο μιας χρήσης και στην αλλαγή εγώ είχα πάρει εσώρουχα δικά μου και οι μαίες μου έβαλαν σερβιέτες λοχείας. Με το καλό το μωράκι σου.

Καλησπέρα!!! Να σε ρωτήσω ποιον είχες γιατρό στο Έλενα; Και επίσης υπήρχε θέμα με την θέρμανση στο νοσοκομειο; Γιατί είχα διαβάσει και σχετικο. Να σου ζήσει και το μωράκι σου!!

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα!!! Να σε ρωτήσω ποιον είχες γιατρό στο Έλενα; Και επίσης υπήρχε θέμα με την θέρμανση στο νοσοκομειο; Γιατί είχα διαβάσει και σχετικο. Να σου ζήσει και το μωράκι σου!!

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το γράψω γιατί είμαι καινούργια εδώ, αλλά αν επιτρέπεται ευχαρίστως να σου πω. Το θέμα με την θέρμανση δεν υπάρχει στο Έλενα τουλάχιστον τον Δεκέμβρη που γέννησα. Είχε πάρα πάρα πολύ ζέστη στο απλό μονόκλινο που ήμουνα, μου το είχε πει και η γιατρός μου και είχα πάρει καλοκαιρινά νυχτικά ευτυχώς. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, FofiK είπε:

Κοριτσια γεια σας!  Ερώτηση για τη βαλίτσα μαιευτηρίου: είχατε πάρει και εσώρουχα μιας χρήσης ή σας δώσανε εκεί; 

Καλό είναι να έχεις μαζί σου.Εγώ είχα πάρει ενα πακέτο και οσες μέρες ήμουν νοσοκομείο φορουσα μονο μιας χρήσης. Βολεύουν πολύ και στη καισαρική γιατί φτάνουν μέχρι πάνω στη κοιλιά και δε σε πιέζουν στη τομή

 

 

 

 

 

 

πρίν από 35 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα!!! Να σε ρωτήσω ποιον είχες γιατρό στο Έλενα; Και επίσης υπήρχε θέμα με την θέρμανση στο νοσοκομειο; Γιατί είχα διαβάσει και σχετικο. Να σου ζήσει και το μωράκι σου!!

Καλησπέρα εγώ γέννησα Δεκέμβριο στο Έλενα έχουν θέρμανση δεν υπάρχει κανενα θεμα

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...