Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Fay_ είπε:

      Μέτρησες ποτε προγεστερονη μαζί με τις χοριακες; Εγω σήμερα που πήγα για χοριακη μέτρησα και προγεστερονη (από μόνη μου χωρίς να μου το ζητήσουν). Τώρα ήρθε το αποτέλεσμα και είναι μόνο 12, με το κατώτερο φυσιολογικό στο πρώτο τρίμηνο να ξεκινά από 3. Πολύ χαμηλή είναι και αγχώθηκα πάλι. Να τους το αναφέρω ότι έκανα την εξέταση; 

      εγώ δεν ειχα μετρήσει ποτέ προγεστερονη δεν το ειχα σκεφτεί άλλιως θα το εκανα! φυσικά και να το αναφέρεις!  αλλά νομίζω ότι ο οργανισμός ειδικά στην εξωσωματική θέλει τον χρόνο του για να μπουσταρει! να τους το πεις όμως 

      πρίν από 59 λεπτά , Fay_ είπε:

      Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μου αυξάνουν τα ούτρο ή γιατί δε μου είπαν οι ίδιοι να μετρήσω προγεστερονη εφόσον είναι σημαντική απ όσο ξέρω. Δηλαδή θα γίνω εγω από μόνη μου η γιατρος..Έτσι μου έρχεται να πιω από μόνη μου παραπάνω ουτρο. Ξέρεις αν απορροφάται καλύτερα κολπικά; Εγω παίρνω και τα τρία από το στόμα. Σ ευχαριστώ παρεπιμπτοντως για όλες σου τις απαντήσεις 💕

      δεν σου αύξησαν την prolutex ; προγεστερονη δεν είναι ή κάνω λάθος;

      • Ευχαριστώ 1

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Just now, Myrtw18 είπε:

σε αυτο το θεμα το χω απορια εαν δν βρω μονοκλινο τι θα κανω που εχω μονο τον αντρα μου

Θα το ρωτήσω αύριο που έχω ραντεβού(το τελευταίο ελπίζω) στο νοσοκομείο το πρωί τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση. Γιατί βλακεια δεν το θυμήθηκα να το ρωτήσω τις προηγούμενες φορές 

Just now, RubberSoul είπε:

Καλησπέρα στο forum, να ρωτήσω κάτι, ξέρετε αν στα δημόσια μαιευτήρια κάνουν υποχρεωτικά σε όλες τις εγκύους τεστ για κορονοϊο; Το ζητούν σε κάποια ιδιωτικά, σε όλες και μάλιστα με χρέωση ανεξαρτήτως συμπτωμάτων μετά τα γεγονότα του Περιστερίου . Δεν το θεωρώ λάθος, αλλά όταν ζητείται μαζικά πριν από ένα χειρουργείο σε άτομα ασυμπτωματικα θα έπρεπε η κλινική να το καλύπτει σαν κόστος, είτε να είναι πολύ χαμηλό, είτε μέσω ΕΟΠΥΥ (για αυτό κυρίως φταίει ο ΕΟΠΥΥ). Γνωρίζετε αν στα δημόσια ισχύει το ίδιο. Επίσης κάποια κοπέλα εδώ μπορεί να μου συστήσει κάποιον γυναικολόγο στο Έλενα που να έχει ιατρείο και εκτός νοσοκομειου με πμ? Νομίζω έχει γράψει κάποια κατά καιρούς για κάποιον που είναι στο Έλενα και στο Ρέα. Ευχαριστώ

Άκουσα μια μέρα στην τηλεόραση μια γιατρό από το αττικόν που μιλούσε σχετικά με τις γέννες που έχει κάνει σε γυναίκες με κορωνοϊό και είπε πως μόνο σε εκείνες που έχουν συμπτώματα όπως πυρετό κάνουν το τεστ στις υπόλοιπες όχι τώρα δεν ξέρω αν αυτό έχει αλλάξει πρέπει να έχουν περάσει 2 3 βδομάδες από όταν το άκουσα... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

23 hours ago, Mpimpikos said:

Όταν είχαμε περάσει στην 1η εγκυμοσύνη το σεμινάριο μας είχαν μιλήσει την 1η μέρα για την δωρεά ή φύλαξη του ομφαλοπλακουντιακου λώρου... Αυτό η αλήθεια είναι ότι είναι μεγάλη συζήτηση.... Κάποιοι πληρώνουν και τα κρατάνε σε ιδιωτικές εταιρείες έτσι ώστε αν τα χρειαστούν να τα χρησιμοποιήσουν... Αλλά μιλάμε για ένα αρκετά υψηλό πόσο και το που τα χρησιμοποιείς είναι μεγάλο θέμα... Καλό είναι να διαβασετε στο ίντερνετ... Εγώ αφού διάβασα κ έψαξα στην 1η γέννα οπως και στην 2η (όταν γεννήσω με το καλό) τα κάνω δωρεά... Δε ξέρω αν κάνει να πω ονομασία από εταιρεία που μπορείτε να ενημερωθείτε κ να παραλάβετε το κιτ... Οποία θέλει τσ στέλνω πμ... 

καλημερα θα μπορουσες να στειλεισ και σε μενα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Αν ενδιαφέρεστε, ξεκινάνε κάποια webinars από το Αρεταίειο. Το πρώτο είναι σήμερα το απόγευμα και έχει θέμα "εγκυμοσύνη και κορωνοιος". Για περισσότερες λεπτομέρειες μπείτε στην σελίδα του Facebook 

"Σύλλογος Φίλων Μαιευτικής - Γυναικολογικής Κλινικής Αρεταίειου Νοσοκομείου"

  • Ευχαριστώ 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Γέννησα καμία πρόσφατα μηοως στο Έλενα? Να μας πει τι επικρατεί? 

Εγώ γέννησα σήμερα το χάραμα!! Αχ και δεν έχω κλείσει μάτι, αν και το μωρό μου δεν έκλαψε ούτε μια φορά αλλά είναι το άγχος βλέπεται... Λοιπόν όλα καλά μέχρι στιγμής δλδ και στη γέννα εμείς μένουμε σε μονόκλινο με τον άντρα μου όλοι μαζί, τον αφήνουν να μπαίνω βγαίνει στην είσοδο δεν λένε κάτι απλα μόνο ένας σύνοδος επιτρέπεται όχι άλλος και ούτε επισκέψεις, το μόνο που κάνουν τώρα σε όλες που πάνε να γεννήσουν είναι τεστ κορονοιου και είναι καααπως άβολο αλλά εντάξει τώρα περαιτέρω λεπτομέρειες θα γράψω μόλις βγω που θα έχω πιο συνολική εικόνα... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-D:-DΑα τι ωραία!!! Να σου ζήσει το μπεμπακι σου @Brigitt!!! :grin::grin:

 Νομίζω τελικά είναι καλύτερα να είναι μόνο μαμά και μπαμπάς με το μωράκι, χωρίς επισκέψεις.

Αυτό που αναρρωτιομουν είναι αν δεν υπάρχει εύκαιρο μονοκλινο, τι γίνεται. Πώς μένουν όλοι παρέα;:roll:

 


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

:-D:-DΑα τι ωραία!!! Να σου ζήσει το μπεμπακι σου @Brigitt!!! :grin::grin:

 Νομίζω τελικά είναι καλύτερα να είναι μόνο μαμά και μπαμπάς με το μωράκι, χωρίς επισκέψεις.

Αυτό που αναρρωτιομουν είναι αν δεν υπάρχει εύκαιρο μονοκλινο, τι γίνεται. Πώς μένουν όλοι παρέα;:roll:

 

Ευχαριστώ πολύ!! Η αλήθεια είναι πως ευτυχώς που βρήκαμε και υπήρχε μονόκλινο γιατί αλλιώς δεν ξέρω τα δικλινα έχω ακούσει πως είναι και πολύ μικρά δεν θα έχω δει βέβαια αλλά έτσι μου έχουνε πει.. Α και ένα πρωινό χάρμα τι να πω δυο φρυγανιές και μια μπανάνα έστειλα τον άντρα μου στον φούρνο χάχα.. 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Η αλήθεια είναι πως ευτυχώς που βρήκαμε και υπήρχε μονόκλινο γιατί αλλιώς δεν ξέρω τα δικλινα έχω ακούσει πως είναι και πολύ μικρά δεν θα έχω δει βέβαια αλλά έτσι μου έχουνε πει.. Α και ένα πρωινό χάρμα τι να πω δυο φρυγανιές και μια μπανάνα έστειλα τον άντρα μου στον φούρνο χάχα.. 

χαχαχαχαχαχαχ προσέχουν τη διατροφή μας καλέ να χάσουμε γρήγορα τα κιλά της εγκυμοσύνης:D :D 

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Brigitt said:

Εγώ γέννησα σήμερα το χάραμα!! Αχ και δεν έχω κλείσει μάτι, αν και το μωρό μου δεν έκλαψε ούτε μια φορά αλλά είναι το άγχος βλέπεται... Λοιπόν όλα καλά μέχρι στιγμής δλδ και στη γέννα εμείς μένουμε σε μονόκλινο με τον άντρα μου όλοι μαζί, τον αφήνουν να μπαίνω βγαίνει στην είσοδο δεν λένε κάτι απλα μόνο ένας σύνοδος επιτρέπεται όχι άλλος και ούτε επισκέψεις, το μόνο που κάνουν τώρα σε όλες που πάνε να γεννήσουν είναι τεστ κορονοιου και είναι καααπως άβολο αλλά εντάξει τώρα περαιτέρω λεπτομέρειες θα γράψω μόλις βγω που θα έχω πιο συνολική εικόνα... 

Να σου ζήσει!! Αν μπορείς κάποια στιγμή θα ήθελα να μαθω, το τεστ κορονοϊου το χρεώνουν; Και το κάνουν σε όλες ανεξαρτήτως είτε με καισαρική είτε με φυσιολογικό εκτάκτως ή προγραμματισμένα, και στο συνοδό; Ευχαριστώ..και πάλι σιδερένια και να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, RubberSoul είπε:

Να σου ζήσει!! Αν μπορείς κάποια στιγμή θα ήθελα να μαθω, το τεστ κορονοϊου το χρεώνουν; Και το κάνουν σε όλες ανεξαρτήτως είτε με καισαρική είτε με φυσιολογικό εκτάκτως ή προγραμματισμένα, και στο συνοδό; Ευχαριστώ..και πάλι σιδερένια και να σου ζήσει!

Στα webinars που κάνει το Αρεταίειο, ειπαν πως γενικότερα στα δημόσια νοσοκομεία καλύπτουν το τεστ μόνο στις μητέρες που είναι να γεννήσουν, όχι όμως στους συζύγους.

Και για το Αρεταίειο συγκεκριμένα, είπαν εαν έχει κάνει και ο σύζυγος το τεστ τον αφήνουν να είναι στο τοκετό.

  • Ευχαριστώ 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Εγώ γέννησα σήμερα το χάραμα!! Αχ και δεν έχω κλείσει μάτι, αν και το μωρό μου δεν έκλαψε ούτε μια φορά αλλά είναι το άγχος βλέπεται... Λοιπόν όλα καλά μέχρι στιγμής δλδ και στη γέννα εμείς μένουμε σε μονόκλινο με τον άντρα μου όλοι μαζί, τον αφήνουν να μπαίνω βγαίνει στην είσοδο δεν λένε κάτι απλα μόνο ένας σύνοδος επιτρέπεται όχι άλλος και ούτε επισκέψεις, το μόνο που κάνουν τώρα σε όλες που πάνε να γεννήσουν είναι τεστ κορονοιου και είναι καααπως άβολο αλλά εντάξει τώρα περαιτέρω λεπτομέρειες θα γράψω μόλις βγω που θα έχω πιο συνολική εικόνα... 

Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου!!

Συγχαρητήρια!!

Αυτό με το τεστ το επιβάλλουν πλέον σε όλα τα Μαιευτήρια κ τις ιδιωτικές κλινικες(σε αυτές μάλιστα επί πληρωμής κανονικά!!) Βγαίνουν αμέσως τα αποτελέσματα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, RubberSoul είπε:

Να σου ζήσει!! Αν μπορείς κάποια στιγμή θα ήθελα να μαθω, το τεστ κορονοϊου το χρεώνουν; Και το κάνουν σε όλες ανεξαρτήτως είτε με καισαρική είτε με φυσιολογικό εκτάκτως ή προγραμματισμένα, και στο συνοδό; Ευχαριστώ..και πάλι σιδερένια και να σου ζήσει!

Ευχαριστώ πολύ!! Εμείς κάναμε εισαγωγή χθες και μέχρι να πάω στο δωμάτιο ωδυνων περίμενα στο δικό μου δωμάτιο μέχρι να δυναμώσουν οι πόνοι και εκεί ήρθε ο γιατρός και μου είπε πως τους έχουν βάλει να το κάνουνε σε όλες εγώ γέννησα στα έκτακτα και φυσιολογικά δεν νομίζω όμως να παίζει ρόλο στον άντρα μου δεν έκαναν μόνο σε εμένα και δεν μου ζήτησαν χρήματα δλδ δεν ανέφεραν κάτι τέτοιο. 

πρίν από 52 λεπτά , Renez είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου κορίτσι μου!!

Συγχαρητήρια!!

Αυτό με το τεστ το επιβάλλουν πλέον σε όλα τα Μαιευτήρια κ τις ιδιωτικές κλινικες(σε αυτές μάλιστα επί πληρωμής κανονικά!!) Βγαίνουν αμέσως τα αποτελέσματα?

Ευχαριστώωω τα αποτελέσματα μου είπα κάνουν δύο μερες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Εγώ γέννησα σήμερα το χάραμα!! Αχ και δεν έχω κλείσει μάτι, αν και το μωρό μου δεν έκλαψε ούτε μια φορά αλλά είναι το άγχος βλέπεται... Λοιπόν όλα καλά μέχρι στιγμής δλδ και στη γέννα εμείς μένουμε σε μονόκλινο με τον άντρα μου όλοι μαζί, τον αφήνουν να μπαίνω βγαίνει στην είσοδο δεν λένε κάτι απλα μόνο ένας σύνοδος επιτρέπεται όχι άλλος και ούτε επισκέψεις, το μόνο που κάνουν τώρα σε όλες που πάνε να γεννήσουν είναι τεστ κορονοιου και είναι καααπως άβολο αλλά εντάξει τώρα περαιτέρω λεπτομέρειες θα γράψω μόλις βγω που θα έχω πιο συνολική εικόνα... 

Τελεια. Να σου ζήσει το μωρακι. Είχες εύκολη γέννα? Όσο για τις επισκέψεις νομίζω καλύτερα που δεν αφήνουν ακόμα... Εσύ πήγες με πόνους? Ή με πρόκληση? 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Τελεια. Να σου ζήσει το μωρακι. Είχες εύκολη γέννα? Όσο για τις επισκέψεις νομίζω καλύτερα που δεν αφήνουν ακόμα... Εσύ πήγες με πόνους? Ή με πρόκληση? 

Ευχαριστώωω!! Εγώ πήγα 40+1 στα επείγοντα γιατί όταν περνάς την ημερομηνία σε παρακολουθούνε εκεί με κοίταξε ο γιατρός μου είπε πως το μωρό ήταν πολύ χαμηλά και είχα ήδη διαστολή 2μιση βέβαια δεν είχα καταλάβει τίποτα από πόνο εκείνος έκανε αποκόλληση με το χέρι μήπως και ξεκινήσει ο τοκετός μου είπε να πάω για περπάτημα και σε 3 ώρες να επιστρέψω (περπάτησα σύνολο 6χλμ χάχα) και όταν πήγα πάλι είχα 3μιση διαστολή στις 2 το μεσημέρι με έβαλε στο δωμάτιο γιατι εξελισσόταν και ερχόταν με κοιτούσε και στις 6 η ώρα είχε φτάσει 5 διαστολή και με έβαλε στις ωδινες εκεί πονουσα πολύ έκανα επισκληριδιο μουδιασα ολόκληρη το ένα πόδι δεν μπορούσα καν να το σηκώσω και σωθηκα μέχρι τις 12 το βράδυ που έφτασα διαστολή 10 δεν κατάλαβα τίποτα μια τηλεόραση μου έλειπε, μου έσπασε λοιπόν ο γιατρός τα νερά και μέσα σε σε ένα τέταρτο γέννησα με περινεοτομη. Όσο για τις επισκέψεις είναι το καλύτερο δώρο που δεν αφήνουν γιατί είσαι με τον πόνο σου κοιμάσαι οπότε να ναι και για λίγο το πρώτο βράδυ δεν κοιμήθηκα ούτε μισή ώρα μετά με τον θηλασμό πονάει το στήθος και εγώ συγκεκριμένα το έχω απ έξω να παίρνει αέρα η με τα καχυλια γιατί με πονάει πολύ που να είχα και επισκέπτες δεν θα το άντεχα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...