Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Just now, Chriss6 είπε:

Εγώ γέννησα το πρώτο μου παιδάκι σε ιδιωτικό νοσοκομείο και το μετάνιωσα, να σου πω την αλήθεια. Όλα ήταν μια χαρά από άποψη περιποίησης, καθαριότητας,ευγένειας κλπ αλλά η διαμονή στο τρίκλινο δωμάτιο μου δημιούργησε γλυκόπικρες αναμνήσεις. Δεν έφταιγε κανείς συγκεκριμένα αλλά το γεγονός ότι βρίσκονταν μέσα στο δωμάτιο ένα σωρό κόσμος ήταν ανασταλτικός παράγοντας για να ευχαριστηθω τις πρώτες ημέρες όπως τις είχα φανταστεί. Και μέσα σε αυτόν τον κόσμο συγκαταλέγω και τους δικούς μου επισκέπτες βεβαίως. Ακόμα κι όταν ήθελα να θηλάσω ένιωθα σαν να ήμουν αξιοθέατο που όλοι με κοιτάνε, γνωστοι- αγνωστοι,δεν έχει σημασία. Σε κάποιες στιγμές βρισκόμασταν μέσα στον ίδιο χώρο 3 λεχώνες κ 15 επισκέπτες!!! 3 τη νύχτα φέρανε κοπέλα που γέννησε (και εννοείται σεβαστό) κ μπήκαν στο δωμάτιο να της ευχηθούν κ να τη δουν αλλά 6 άτομα...στενοί συγγενείς της,δε λέω, κ ευγενέστατοι όλοι αλλαααααα... 

Η διαμονή στο τρίκλινο,και το οικονομικό παράλληλα με έκαναν να αλλάξω μυαλά και να επιλέξω το Έλενα αυτή τη φορά. Ο γιατρός μου είναι κι εμένα ο ίδιος με της Mpimpikos.

 

Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Όλα αυτά που περιγράφεις σε συνδυασμό με όσα μου είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια εδώ με έχουν κάνει πλέον σίγουρη για την επιλογή του δημόσιου. Φίλες μου που έχουν γεννήσει επίσης σε ιδιωτικό μου περιγράφουν ακριβώς αυτό που λες για το τρίκλινο. Θέλω να το χαρώ το παιδάκι όταν έρθει με το καλό και εννοείται να θηλασω. Αύριο έχω ραντεβού με τον ιδιώτη γυναικολόγο μου και έχω λίγο άγχος για το πως θα του πω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, DemiMom είπε:

Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Όλα αυτά που περιγράφεις σε συνδυασμό με όσα μου είπαν και τα υπόλοιπα κορίτσια εδώ με έχουν κάνει πλέον σίγουρη για την επιλογή του δημόσιου. Φίλες μου που έχουν γεννήσει επίσης σε ιδιωτικό μου περιγράφουν ακριβώς αυτό που λες για το τρίκλινο. Θέλω να το χαρώ το παιδάκι όταν έρθει με το καλό και εννοείται να θηλασω. Αύριο έχω ραντεβού με τον ιδιώτη γυναικολόγο μου και έχω λίγο άγχος για το πως θα του πω... 

Αν σε βοηθά αυτό εγώ μίλησα ευθέως στη γιατρό μου και της εξήγησα πως είναι καθαρά οικονομικό το θέμα. Με παρακολουθούσε χρόνια και στην πρώτη εγκυμοσύνη. Της ειπα ,λοιπόν, πώς βάζοντας τα οικονομικά της οικογένειάς μας κάτω δε μας βγαίνει να προχωρήσουμε σε μια γέννα σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

Κι εκείνη με τη σειρά της μου είπε πως για ο,τι χρειαστώ από άποψη παρακολούθησης θα είναι διαθέσιμη και περιμένει να τα πούμε πάλι στο μέλλον.

Έτσι απλά.. άλλωστε τι να σου πει κι ο άλλος όταν του θέτεις οικονομικό θέμα. Ειδικά με το δίμηνο της καραντινας που περασαν οι περισσότεροι εργαζόμενοι φετος πιστεύω είναι απολύτως κατανοητό.

Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το νέο μέλος...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chriss6 είπε:

Αν σε βοηθά αυτό εγώ μίλησα ευθέως στη γιατρό μου και της εξήγησα πως είναι καθαρά οικονομικό το θέμα. Με παρακολουθούσε χρόνια και στην πρώτη εγκυμοσύνη. Της ειπα ,λοιπόν, πώς βάζοντας τα οικονομικά της οικογένειάς μας κάτω δε μας βγαίνει να προχωρήσουμε σε μια γέννα σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

Κι εκείνη με τη σειρά της μου είπε πως για ο,τι χρειαστώ από άποψη παρακολούθησης θα είναι διαθέσιμη και περιμένει να τα πούμε πάλι στο μέλλον.

Έτσι απλά.. άλλωστε τι να σου πει κι ο άλλος όταν του θέτεις οικονομικό θέμα. Ειδικά με το δίμηνο της καραντινας που περασαν οι περισσότεροι εργαζόμενοι φετος πιστεύω είναι απολύτως κατανοητό.

Σου εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη και με το καλό να έρθει το νέο μέλος...

Πολύ λογική και φιλική η απάντησή της! Ελπίζω κ ο δικός μου γιατρός να δείξει την ίδια κατανόηση..γιατί από πλευράς μου τον εκτιμώ κ δεν θέλω να χαλάσουμε τη συνεργασία μας. Κ γω προφανώς για τους ίδιους λόγους θα του μιλήσω. 

Ευχαριστώ πολύ!!! :x

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Chriss6 είπε:

Εγώ γέννησα το πρώτο μου παιδάκι σε ιδιωτικό νοσοκομείο και το μετάνιωσα, να σου πω την αλήθεια. Όλα ήταν μια χαρά από άποψη περιποίησης, καθαριότητας,ευγένειας κλπ αλλά η διαμονή στο τρίκλινο δωμάτιο μου δημιούργησε γλυκόπικρες αναμνήσεις. Δεν έφταιγε κανείς συγκεκριμένα αλλά το γεγονός ότι βρίσκονταν μέσα στο δωμάτιο ένα σωρό κόσμος ήταν ανασταλτικός παράγοντας για να ευχαριστηθω τις πρώτες ημέρες όπως τις είχα φανταστεί. Και μέσα σε αυτόν τον κόσμο συγκαταλέγω και τους δικούς μου επισκέπτες βεβαίως. Ακόμα κι όταν ήθελα να θηλάσω ένιωθα σαν να ήμουν αξιοθέατο που όλοι με κοιτάνε, γνωστοι- αγνωστοι,δεν έχει σημασία. Σε κάποιες στιγμές βρισκόμασταν μέσα στον ίδιο χώρο 3 λεχώνες κ 15 επισκέπτες!!! 3 τη νύχτα φέρανε κοπέλα που γέννησε (και εννοείται σεβαστό) κ μπήκαν στο δωμάτιο να της ευχηθούν κ να τη δουν αλλά 6 άτομα...στενοί συγγενείς της,δε λέω, κ ευγενέστατοι όλοι αλλαααααα... 

Η διαμονή στο τρίκλινο,και το οικονομικό παράλληλα με έκαναν να αλλάξω μυαλά και να επιλέξω το Έλενα αυτή τη φορά. Ο γιατρός μου είναι κι εμένα ο ίδιος με της Mpimpikos.

 

Καλησπέρα. Κ συ με τον κολιοπουλο είσαι? Γέννησα το 1ο παιδί μου μαζί του κ είμαι υπέρ ευχαριστημένη. Εσύ πότε γέννας τώρα? 

14 ώρες πρίν, DemiMom είπε:

Πολύ λογική και φιλική η απάντησή της! Ελπίζω κ ο δικός μου γιατρός να δείξει την ίδια κατανόηση..γιατί από πλευράς μου τον εκτιμώ κ δεν θέλω να χαλάσουμε τη συνεργασία μας. Κ γω προφανώς για τους ίδιους λόγους θα του μιλήσω. 

Ευχαριστώ πολύ!!! :x

Θα μιλήσεις ευθέως στον γιατρό σου. Εμένα ο δικός μου ενώ του είπα ότι δε μπορώ να οηγαινο έρχομαι Αθήνα Θεσσαλονίκη για να με βλέπει (άλλη χαζή κ γω) του φάνηκε μάλλον παράλογο και με οηρε τηλ όταν μπήκα στο 9 μήνα να κου προτείνει να κανονίσουμε γέννα στην Αθήνα. Γτ λέει έρχεται κ εδώ να ξεγεννήσει στο Ρέα κ στο μητέρα... 

Link to comment
Share on other sites

@Mpimpikos καλησπερα!!! Εεε εντάξει τι περίμενε δηλαδή να πηγαινοερχεσαι πάνω? Εδώ μπορεί να μπλέξεις σε κίνηση και κουράζεσαι! Δυστυχώς είναι γλυκά τα χρήματα... 

 

Πήγα στο ραντεβού μου σήμερα και του το είπα επικαλούμενη οικονομικούς λόγους (την αλήθεια δλδ). Το κατανοησε απόλυτα και μου είπε πως ότι χρειαστώ θα ναι εκεί!! Μου φύγε το άγχος! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Chriss6 είπε:

@Mpimpikos Ναι με τον ίδιο. Γεννάω μέσα στον Οκτώβρη. Έχω ακόμη λίγο. Εσύ αν θυμάμαι είσαι τώρα σύντομα. Εύχομαι όλα κατά ευχήν να πάνε.

Εγώ γένναω σε 2 βδομάδες περίπου... Αν θες κάτι σε σχέση με τν γιατρό ρώτα με. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε? Εγώ Δευτέρα θα μπω με πρόκληση για να γεννήσω λόγω υψηλής πίεσης... Ειχα κ στην 1η εγκυμοσύνη οπότε μου φαίνεται αναμενόμενο.... 

Με το καλό σε ολες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε? Εγώ Δευτέρα θα μπω με πρόκληση για να γεννήσω λόγω υψηλής πίεσης... Ειχα κ στην 1η εγκυμοσύνη οπότε μου φαίνεται αναμενόμενο.... 

Με το καλό σε ολες

με το καλό κορίτσι μου να γεννηθεί το μωράκι σου υγιές και να είστε και οι δύο καλά. Αναμένουμε να μας πεις τα ευχάριστα νέα σου!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mpimpikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε? Εγώ Δευτέρα θα μπω με πρόκληση για να γεννήσω λόγω υψηλής πίεσης... Ειχα κ στην 1η εγκυμοσύνη οπότε μου φαίνεται αναμενόμενο.... 

Με το καλό σε ολες

Με το καλό ρε κοριτσάρα!!! Εύχομαι ο,τι καλύτερο κ με ένα (ή κανέναν αν γίνεται) πονο:)

Αναμένουμε να μας πεις τα νέα κ την εμπειρία σου!! Έχεις τη θετική μας σκέψη μαζί σου!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Πως είστε? Εγώ Δευτέρα θα μπω με πρόκληση για να γεννήσω λόγω υψηλής πίεσης... Ειχα κ στην 1η εγκυμοσύνη οπότε μου φαίνεται αναμενόμενο.... 

Με το καλό σε ολες

Ααααα τι όμορφα έρχεται και άλλο μπεμπακι!!!! Με το καλό κοπέλα μου!!! 

  • Ευχαριστώ 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ydroxoos76 είπε:

με το καλό κορίτσι μου να γεννηθεί το μωράκι σου υγιές και να είστε και οι δύο καλά. Αναμένουμε να μας πεις τα ευχάριστα νέα σου!

@Renez @FofiK ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Θα μπω 7 το πρωί είμαι προετοιμασμενη... Απλα δε το περίμενα τόσο γρήγορα.. Θα είμαι 38 εβδομάδες ενώ στην 1η ανέβασα πίεση στις 40.... Αφήστε που οι κόρες μου θα έχουν διαφορά 3 ημερών μόνο κ 2 χρονια.... 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

@Renez @FofiK ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Θα μπω 7 το πρωί είμαι προετοιμασμενη... Απλα δε το περίμενα τόσο γρήγορα.. Θα είμαι 38 εβδομάδες ενώ στην 1η ανέβασα πίεση στις 40.... Αφήστε που οι κόρες μου θα έχουν διαφορά 3 ημερών μόνο κ 2 χρονια.... 

 

Με το καλό το μωράκι σου όλα καλά να πάνε!!!! Συνήθως τα δεύτερα μωράκια έρχονται νωρίτερα απο τις 40εβδομάδες, έτσι έχω ακούσει δηλαδή!!! Θα κάνετε ένα πάρτι και για τις 2!!!! Και στα γενέθλια της μεγάλης θα της πας το πιο ωραιο δώρο στο σπίτι!!! (Αν εχει βέβαια γενέθλια 3 μέρες μετα ;) )


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Με το καλό το μωράκι σου όλα καλά να πάνε!!!! Συνήθως τα δεύτερα μωράκια έρχονται νωρίτερα απο τις 40εβδομάδες, έτσι έχω ακούσει δηλαδή!!! Θα κάνετε ένα πάρτι και για τις 2!!!! Και στα γενέθλια της μεγάλης θα της πας το πιο ωραιο δώρο στο σπίτι!!! (Αν εχει βέβαια γενέθλια 3 μέρες μετα ;) )

Εύχομαι να έχω καλή γέννα.. Τώρα ξέρω βέβαια τι με περιμένει... Χαχαχα

Βασικά έχουμε γεμίσει το αμάξι με δώρα που τα φέρνει το νινί.... Κ τα βγάζουμε σιγά σιγά... Είναι μόνο 2 ετών η μεγάλη ναι μεν καταλαβαίνει αλλά όταν το δει από κοντά δε ξέρω τι αντίδραση θα έχει... 9 μήνες τησ μιλάμε γιαυτό... Εννοείτε θα ζηλέψει κ είναι λογικό.... Απλα της λέμε ότι θα το ταΐζεις εσύ θα του βάζεις βρακι κ άλλα τέτοια κ χαίρεται.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...