Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Just now, Brigitt είπε:

Εγώ σκέφτομαι μόλις γίνει το πρώτο 3 χρόνων να κάνω δεύτερο αλλά φοβάμαι γιατί έχω αρκετές πιθανότητες για διδυμα μιας και ο πατέρας του άντρα μου έχει δίδυμο αδερφό αλλά και η μαμά μου έχει δίδυμο αν αυτό ισχύει θα τρελαθώ δεν ξέρω τι θα κάνω αλλά θα το ρισκάρω!!! Θα κάνεις επισκληριδιο η όχι? 

Θα κάνω ναι.. Το λέω επειδή στην 1η εγκυμοσύνη έκανα μόνο μια φορά και πονεσα πάρα πολύ... Οπότε πλέον πάω προετοιμασμενη.. Και μεις τα ίδια είχαμε αλλά δε κάναμε διδυμα.. Οι κουμπάροι μας πάλι έχουν ένα αγοράκι 2 ετών και γεννήσανε διδυμα αγόρια... Γίνεται στο σπίτι ΠΑΝΙΚΟΣ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, Mpimpikos είπε:

Θα κάνω ναι.. Το λέω επειδή στην 1η εγκυμοσύνη έκανα μόνο μια φορά και πονεσα πάρα πολύ... Οπότε πλέον πάω προετοιμασμενη.. Και μεις τα ίδια είχαμε αλλά δε κάναμε διδυμα.. Οι κουμπάροι μας πάλι έχουν ένα αγοράκι 2 ετών και γεννήσανε διδυμα αγόρια... Γίνεται στο σπίτι ΠΑΝΙΚΟΣ... 

Καλά θα κάνεις επισκληριδιο δεν αντέχεται διαφορετικά εμένα τότε η αναισθησίολογος όταν την ρώτησα αν θα νιώθω καθόλου πόνο μου λέει εντάξει δεν είναι και μαγικό απλά θα νιώθεις πιο λίγο τον πόνο αλλά εγώ ρε παιδί μου δεν ειχα καθόλου αίσθηση έπιασα το μπούτι μου σε μια φάση και νόμιζα πως ήταν ένα κομμάτι κρέας με τσιμπουσα και δεν ένιωθα σε εμένα ήταν μαγικό ελπίζω να σε πιάσει και εσένα έτσι γιατί έχω ακούσει διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα!! Ωωωχ κατάλαβα μετά θα πάρω και την πεθερά μου και την μάνα μου στο σπίτι για βοήθεια χάχα!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Καλά θα κάνεις επισκληριδιο δεν αντέχεται διαφορετικά εμένα τότε η αναισθησίολογος όταν την ρώτησα αν θα νιώθω καθόλου πόνο μου λέει εντάξει δεν είναι και μαγικό απλά θα νιώθεις πιο λίγο τον πόνο αλλά εγώ ρε παιδί μου δεν ειχα καθόλου αίσθηση έπιασα το μπούτι μου σε μια φάση και νόμιζα πως ήταν ένα κομμάτι κρέας με τσιμπουσα και δεν ένιωθα σε εμένα ήταν μαγικό ελπίζω να σε πιάσει και εσένα έτσι γιατί έχω ακούσει διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα!! Ωωωχ κατάλαβα μετά θα πάρω και την πεθερά μου και την μάνα μου στο σπίτι για βοήθεια χάχα!! 

Και εγώ τότε είχα μιυδιασει από την μέση κ κάτω... Κ ήρθε ο γιατρός μου κ με κοροϊδευε.. Μια χαρά λέει σε βλέπω...  Εγώ μόνο την μαμά μου έχω η πεθερά μου μένει Καναδά.. Και την μαμά μιυ την θέλουν κ τα υπόλοιπα αδέρφια κου οπότε στην ουσία έχω κ δεν έχω βοηθεια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2020 at 5:57 ΜΜ, Mpimpikos είπε:

Χαχχαα. Εννοείτε ναι θα σας πω.. Υπάρχουν κ χειρότερα. Ο σύζυγος ακόμα δε γεννησαμε κ σκέφτεται και για 3ο παιδί να κάνουμε... Θα σας πω επίσης αν ισχύει αυτό π λένε ότι η 2η γέννα είναι πιο εύκολη από την 1η....

Κορίτσι μου κ όποια άλλη εδώ μανούλα,ξέρεις τι χρειάζεται να έχω μαζί για το μωρό στο μαιευτήριο? Δίνουν κάποια λίστα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Renez είπε:

Κορίτσι μου κ όποια άλλη εδώ μανούλα,ξέρεις τι χρειάζεται να έχω μαζί για το μωρό στο μαιευτήριο? Δίνουν κάποια λίστα?

Δίνουνε λίστα ναι αν τους ζητήσεις. 

Εγώ πήρα μαζί μου

6 φόρμακια 

6 φανελακια

Καλτσακια

Πήραμε 5 σεντονακια

5 κουβερτουλες

10 πετσετουλες μικρες αν βγάζει γάλα 

Πήρα σκουφάκια γαντακια

Σελτεδακια

Πετσετες μπανιου για το μωρο

Ελπίζω να μη ξέχασα κάτι να σ πω... Pampers κ οινόπνευμα σου δίνουνε εδώ... 

Για εμένα πήρα αντισηπτικό γαντια μασκες χαρτί κουζίνας κ χαρτί υγείας... (είμαι υπερβολική) 

Το νεσεσέρ μ με σαμπουαν κρεμες κτλ κ ότι σε κάνει να νιώθεις καλά... 

5 νυχτικες

Πετσετες μπανιου

Κάλτσες 

Παντόφλες μπανιου

Παντόφλες για δωματιο

Κ πήρα μαζί μου ότι θα με βοηθήσει στον θηλασμό όπως ήξερα από το 1ο παιδί.. Δηλαδή τα κοχύλια για το στήθος την κρέμα αν σε πληγώσει τησ θηλες... 

Και επίσης εμένα δε με βόλευαν οι μεγάλες Σερβιετες που δίνουνε εδώ.... Κ αγόρασα tena pants βρακια. 

Ελπίζω να βοήθησα... 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Δίνουνε λίστα ναι αν τους ζητήσεις. 

Εγώ πήρα μαζί μου

6 φόρμακια 

6 φανελακια

Καλτσακια

Πήραμε 5 σεντονακια

5 κουβερτουλες

10 πετσετουλες μικρες αν βγάζει γάλα 

Πήρα σκουφάκια γαντακια

Σελτεδακια

Πετσετες μπανιου για το μωρο

Ελπίζω να μη ξέχασα κάτι να σ πω... Pampers κ οινόπνευμα σου δίνουνε εδώ... 

Για εμένα πήρα αντισηπτικό γαντια μασκες χαρτί κουζίνας κ χαρτί υγείας... (είμαι υπερβολική) 

Το νεσεσέρ μ με σαμπουαν κρεμες κτλ κ ότι σε κάνει να νιώθεις καλά... 

5 νυχτικες

Πετσετες μπανιου

Κάλτσες 

Παντόφλες μπανιου

Παντόφλες για δωματιο

Κ πήρα μαζί μου ότι θα με βοηθήσει στον θηλασμό όπως ήξερα από το 1ο παιδί.. Δηλαδή τα κοχύλια για το στήθος την κρέμα αν σε πληγώσει τησ θηλες... 

Και επίσης εμένα δε με βόλευαν οι μεγάλες Σερβιετες που δίνουνε εδώ.... Κ αγόρασα tena pants βρακια. 

Ελπίζω να βοήθησα... 

 

Να σου ζήσει το δεύτερο μωράκι σου!!! Να σαι σιδερένια να χαίρεσαι τις κόρες σου!!!! Τελικά ήταν πιο εύκολος ο δεύτερος τοκετός; Ξεκουράσου όσο μπορείς στο μαιευτήριο γιατί στο σπίτι θα χρειαστείς δυνάμεις!!! Να σου ζήσει και πάλι!!! 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Δίνουνε λίστα ναι αν τους ζητήσεις. 

Εγώ πήρα μαζί μου

6 φόρμακια 

6 φανελακια

Καλτσακια

Πήραμε 5 σεντονακια

5 κουβερτουλες

10 πετσετουλες μικρες αν βγάζει γάλα 

Πήρα σκουφάκια γαντακια

Σελτεδακια

Πετσετες μπανιου για το μωρο

Ελπίζω να μη ξέχασα κάτι να σ πω... Pampers κ οινόπνευμα σου δίνουνε εδώ... 

Για εμένα πήρα αντισηπτικό γαντια μασκες χαρτί κουζίνας κ χαρτί υγείας... (είμαι υπερβολική) 

Το νεσεσέρ μ με σαμπουαν κρεμες κτλ κ ότι σε κάνει να νιώθεις καλά... 

5 νυχτικες

Πετσετες μπανιου

Κάλτσες 

Παντόφλες μπανιου

Παντόφλες για δωματιο

Κ πήρα μαζί μου ότι θα με βοηθήσει στον θηλασμό όπως ήξερα από το 1ο παιδί.. Δηλαδή τα κοχύλια για το στήθος την κρέμα αν σε πληγώσει τησ θηλες... 

Και επίσης εμένα δε με βόλευαν οι μεγάλες Σερβιετες που δίνουνε εδώ.... Κ αγόρασα tena pants βρακια. 

Ελπίζω να βοήθησα... 

 

Παρά πολύ βοήθησες κορίτσι μου κ σε ευχαριστώ πολύ!!!

5 νυχτικιές ε? Τις χρειάστηκες όλες? Πόσα βράδυα μένουμε μέσα 3 ή 4?

πρίν από 10 λεπτά , Mpimpikos είπε:

Κορίτσια γεννησαμε κ μεις σήμερα. :)

Γεννησες κοπέλαρα μου?!!! Να σου ζήσει!! Τέλεια ημέρα βγήκε το μωράκι σου!! Πρώτη ημέρα της εβδομάδας,πρώτη του μήνα κ πρώτη του καλοκαιριού!!! Καλότυχο κ ευτυχισμένο!!!

Φυσιολογικο τοκετό ή κτ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Παρά πολύ βοήθησες κορίτσι μου κ σε ευχαριστώ πολύ!!!

5 νυχτικιές ε? Τις χρειάστηκες όλες? Πόσα βράδυα μένουμε μέσα 3 ή 4?

Γεννησες κοπέλαρα μου?!!! Να σου ζήσει!! Τέλεια ημέρα βγήκε το μωράκι σου!! Πρώτη ημέρα της εβδομάδας,πρώτη του μήνα κ πρώτη του καλοκαιριού!!! Καλότυχο κ ευτυχισμένο!!!

Φυσιολογικο τοκετό ή κτ?

Στην 1η γέννα πριν 2 χρονια της χρειάστηκα ναι.. Γτ λερωνοντουσαν από τα λοχεια.. Τώρα σε αυτήν δε ξέρω... Αλλά πήρα με το παραπάνω... 

Σήμερα μπήκαμε με πρόκληση λόγω υψηλής πίεσης κ γέννησα φυσιολογικά... Ειμαι σε μονοκλινο λουξ... Και επειδή δεν έχει επισκεπτηρια κορίτσια έχει μια ωραία ησυχία.... Χαχαψα

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mpimpikos είπε:

Στην 1η γέννα πριν 2 χρονια της χρειάστηκα ναι.. Γτ λερωνοντουσαν από τα λοχεια.. Τώρα σε αυτήν δε ξέρω... Αλλά πήρα με το παραπάνω... 

Σήμερα μπήκαμε με πρόκληση λόγω υψηλής πίεσης κ γέννησα φυσιολογικά... Ειμαι σε μονοκλινο λουξ... Και επειδή δεν έχει επισκεπτηρια κορίτσια έχει μια ωραία ησυχία.... Χαχαψα

Τι ωραία που είναι ήσυχα! Έχει και τέλειο καιρό τώρα δροσερό!


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Στην 1η γέννα πριν 2 χρονια της χρειάστηκα ναι.. Γτ λερωνοντουσαν από τα λοχεια.. Τώρα σε αυτήν δε ξέρω... Αλλά πήρα με το παραπάνω... 

Σήμερα μπήκαμε με πρόκληση λόγω υψηλής πίεσης κ γέννησα φυσιολογικά... Ειμαι σε μονοκλινο λουξ... Και επειδή δεν έχει επισκεπτηρια κορίτσια έχει μια ωραία ησυχία.... Χαχαψα

Μπράβο μπράβο..πολύ ωραία όλα..να σας ζήσει και το δεύτερο μωράκι σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Στην 1η γέννα πριν 2 χρονια της χρειάστηκα ναι.. Γτ λερωνοντουσαν από τα λοχεια.. Τώρα σε αυτήν δε ξέρω... Αλλά πήρα με το παραπάνω... 

Σήμερα μπήκαμε με πρόκληση λόγω υψηλής πίεσης κ γέννησα φυσιολογικά... Ειμαι σε μονοκλινο λουξ... Και επειδή δεν έχει επισκεπτηρια κορίτσια έχει μια ωραία ησυχία.... Χαχαψα

Να σου ζήσει το μωράκι σου!! Γερό κ καλοτυχο να είναι και εσύ μια ευτυχισμένη μαμά που θα το καμαρώνει!! :x

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια που γεννησατε στο Έλενα, επειδή δε θυμάμαι αν το είχατε γράψει στις εμπειρίες σας... Στο δωμάτιο των ωδινων ήσασταν μόνες; Μπορούσατε να κατσετε στο δωματιο σας με τον σύζυγο μέχρι να περάσει η ώρα και να μεγαλώσει η διαστολή; Επίσης ο μπαμπάς περίμενε μόνος ή μπορούσε να ναι κάποιος μαζι του;


BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, FofiK είπε:

Κοριτσακια που γεννησατε στο Έλενα, επειδή δε θυμάμαι αν το είχατε γράψει στις εμπειρίες σας... Στο δωμάτιο των ωδινων ήσασταν μόνες; Μπορούσατε να κατσετε στο δωματιο σας με τον σύζυγο μέχρι να περάσει η ώρα και να μεγαλώσει η διαστολή; Επίσης ο μπαμπάς περίμενε μόνος ή μπορούσε να ναι κάποιος μαζι του;

Πριν 2 χρονια που γέννησα το 1ο μου παιδί ο άντρας μ πέρασε τα σεμινάρια που έχει το Έλενα κ ήταν μέσα στην γέννα μαζί μου. Στο δωμάτιο ωδυνων κ μετά εννοώ... Προχτές που γεννησαμε λόγω κορονοιου δεν αφήνουν ακόμα να μπαίνουν μέσα. Περιμένουν από έξω κ βγαίνει κάποιος κ τσ ενημερώνει..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...