Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Δεν ξέρω κορίτσια, εγώ πάντα πάω εννιά παρά δέκα είτε για ραντεβού που είχα είτε για σεμινάρια που παρακολουθούσα κάποια στιγμή, για το παράλοβο μιλάμε για μισή ώρα αναμονη τουλάχιστον. Να έχεις το νούμερο 150 και να εξυπηρετούν το 90 κ να είναι μια κοπέλα. Ίσως παίζει ρόλο η μέρα τι να πω. Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, πιστεύω αν βρεις γιατρο να ταιριάξεις και να εμπιστευτείς τα άλλα είναι εύκολα.  Η αλήθεια είναι πως εμπιστεύομαι πολύ τον τωρινό μου ιδιώτη γιατρο και θεωρώ σε σχέση με άλλα που έχω ακούσει πως μου έκανε πολυ καλη δουλειά στην πρώτη μου καισαρική ίσως για αυτό δυσκολεύομαι τόσο πολύ να αλλαξω. λα αυτός δεν μπορεί να πάει σε δημόσιο, είναι μόνο σε ιδιωτικά μαιευτήρια.Όσον αφορά την επισκληριδιο είχε καμία την εμπειρία να μην έχουν καινά κάνουν ολική; Για το φακελάκι για το δωμάτιο μου το είχε πει ο ίδιος ο γιατρός που είχα δει, ότι δηλ εκείνη την περίοδο αν έχουν πολύ κόσμο τα δωμάτια μπορεί να χρειαστεί να δώσω το κάτι τις αν θέλω ντε και καλά μονοκλινο (ένας βασικός λόγος που θα πήγαινα εκεί είναι το μονοκλινο) , δεν το έβγαλα από το μυαλό μου , οποτε ανά περίπτωση παίζει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

57 minutes ago, Brigitt said:

Καλησπέρα. Να ρωτήσω κάτι εγώ κλείνεις εκείνη την ώρα ραντεβού η πχ κλείνεις ραντεβού στις 10 το πρωί και πας πιο νωρίς για να μην έχει πολύ κόσμο και δεν υπάρχει πρόβλημα?

Μπορείς να κλείσεις εύκολα ραντεβού πλέον από το 1535.gr. πας πιο νωρίς στη γραμματεία για το παράλοβο. Εγώ την τελευταία φορά είχα κλείσει ραντεβού 9:15, πήγα στη γραμματεία 8:50 και περίμενα περίπου 40 λεπτά για το παράλοβο και πήγα με καθυστέρηση στα εξωτερικά για το ραντεβού.μου όπου εκεί δεν περίμενα πολύ, μου έγραψαν έναν υπέρηχο και μετά περίμενα πάρα πολύ στους υπερήχους. Και σκέψου ήταν μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων που υπέθεσα πως θα είναι χαλαρά . Καλό είναι να φτάνεις όσο μπορείς νωρίτερα δηλ αν έχεις κλείσει ραντεβού 10 πας κατά τις 9, αν δεν περάσεις πρώτα για το παράβολο δεν κάνεις τίποτα, στα εξωτερικά γνωρίζουν την κατάσταση και με καθυστέρηση αν πας δεν σου λένε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, RubberSoul είπε:

Μπορείς να κλείσεις εύκολα ραντεβού πλέον από το 1535.gr. πας πιο νωρίς στη γραμματεία για το παράλοβο. Εγώ την τελευταία φορά είχα κλείσει ραντεβού 9:15, πήγα στη γραμματεία 8:50 και περίμενα περίπου 40 λεπτά για το παράλοβο και πήγα με καθυστέρηση στα εξωτερικά για το ραντεβού.μου όπου εκεί δεν περίμενα πολύ, μου έγραψαν έναν υπέρηχο και μετά περίμενα πάρα πολύ στους υπερήχους. Και σκέψου ήταν μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων που υπέθεσα πως θα είναι χαλαρά . Καλό είναι να φτάνεις όσο μπορείς νωρίτερα δηλ αν έχεις κλείσει ραντεβού 10 πας κατά τις 9, αν δεν περάσεις πρώτα για το παράβολο δεν κάνεις τίποτα, στα εξωτερικά γνωρίζουν την κατάσταση και με καθυστέρηση αν πας δεν σου λένε κάτι.

Ναι τα γνωρίζω αυτά γιατί έχω ξανά πάει απλά η ώρα του ραντεβού απ ότι έχω καταλάβει δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο γτ εκεί, και στο ταμείο και στον υπέρηχο περιμένεις με σειρά προτεραιότητας δυστυχώς. Σε στέλνουν όλη την  ώρα και από το ένα μέρος στο άλλο και τρως πόση ώρα 

Έχω και μια άλλη απορία αν ξέρετε αν αφήνουν στο δωμάτιο να μπει κάποιο παιδάκι για λίγο πχ αν είχατε άλλο παιδί αν το άφησαν η πρέπει να περιμένω να γυρίσω στο σπίτι? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι η αλήθεια ειναι πως τα ραντεβού είναι κάπως τυπικά, πιο πολύ μετράει η σειρά προτεραιότητας. Για το παιδάκι που λες νομίζω απαγορεύεται και αρκετά αυστηρά σε όλα μαιευτήρια, δικαίως κατά τη γνώμη μου. Κοπέλες που έχουν γεννήσει εκεί με μεγαλύτερα παιδιά ισΩς μπορούν να μας κατατοπισουν

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Ναι τα γνωρίζω αυτά γιατί έχω ξανά πάει απλά η ώρα του ραντεβού απ ότι έχω καταλάβει δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο γτ εκεί, και στο ταμείο και στον υπέρηχο περιμένεις με σειρά προτεραιότητας δυστυχώς. Σε στέλνουν όλη την  ώρα και από το ένα μέρος στο άλλο και τρως πόση ώρα 

Έχω και μια άλλη απορία αν ξέρετε αν αφήνουν στο δωμάτιο να μπει κάποιο παιδάκι για λίγο πχ αν είχατε άλλο παιδί αν το άφησαν η πρέπει να περιμένω να γυρίσω στο σπίτι? 

Μέχρι 12 ετών τα απαγορεύουν τα παιδιά. Τώρα δε ξέρω πόσο αυστηρά θα είναι. Γιατί πχ το 2018 ενώ το επισκέπτηρίο ήταν μόνο απόγευμα ένα είχαν έρθει δικοί μου να με δουν και πρωί και κάνεις δεν είπε τίποτα... Οπότε δε ξέρω κατά πόσο είναι αυστηροί σε αυτά τα θέματα... 

Θα ήθελα να ήξερα πολύ ποιος είναι αυτός ο δντης (γτ φαντάζομαι περί δντη προκειτε) που σου είπε ότι με φακελάκι κρατάς μονοκλινο... Ντροπή του απλά... 

Αν ζητήσεις επισκληρίδιο σου κάνουνε κανονικά. Ολική δε ξέρω σε ποιες περιπτώσεις κανουνε. Στον φυσιολογικό ξέρω κάνεις επισκληρίδιο και στην καισαρική κάνουν ραχιαια.. Για ολική δεν έχω ακούσει κ δε ξέρω... Εγώ έκανα μέθη για να με ράψει... Δε με είχε πιάσει η επισκληρίδιος οπότε προτίμησα την μέθη... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, RubberSoul είπε:

Δεν ξέρω κορίτσια, εγώ πάντα πάω εννιά παρά δέκα είτε για ραντεβού που είχα είτε για σεμινάρια που παρακολουθούσα κάποια στιγμή, για το παράλοβο μιλάμε για μισή ώρα αναμονη τουλάχιστον. Να έχεις το νούμερο 150 και να εξυπηρετούν το 90 κ να είναι μια κοπέλα. Ίσως παίζει ρόλο η μέρα τι να πω. Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες, πιστεύω αν βρεις γιατρο να ταιριάξεις και να εμπιστευτείς τα άλλα είναι εύκολα.  Η αλήθεια είναι πως εμπιστεύομαι πολύ τον τωρινό μου ιδιώτη γιατρο και θεωρώ σε σχέση με άλλα που έχω ακούσει πως μου έκανε πολυ καλη δουλειά στην πρώτη μου καισαρική ίσως για αυτό δυσκολεύομαι τόσο πολύ να αλλαξω. λα αυτός δεν μπορεί να πάει σε δημόσιο, είναι μόνο σε ιδιωτικά μαιευτήρια.Όσον αφορά την επισκληριδιο είχε καμία την εμπειρία να μην έχουν καινά κάνουν ολική; Για το φακελάκι για το δωμάτιο μου το είχε πει ο ίδιος ο γιατρός που είχα δει, ότι δηλ εκείνη την περίοδο αν έχουν πολύ κόσμο τα δωμάτια μπορεί να χρειαστεί να δώσω το κάτι τις αν θέλω ντε και καλά μονοκλινο (ένας βασικός λόγος που θα πήγαινα εκεί είναι το μονοκλινο) , δεν το έβγαλα από το μυαλό μου , οποτε ανά περίπτωση παίζει και αυτό.

Στειλε μου σε πμ αυτο που σου είπε για φακελάκι να ξέρω να τον αποφύγω!! Αυτος θα ήθελε να βγάλει λεφτά και απο το χαρτί τουαλέτας!!! Οκ να θέλουν ένα φακελάκι αλλά οχι και για το δωμάτιο!!


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα μου είχε πει ότι συνήθως υπάρχουν δωμάτια αλλά αν είναι δύσκολη περίοδος μπορεί να χρειαστεί ένα χαρτζιλίκι στα κατάλληλα άτομα, μη φανταστείτε κάτι τρελο κανένα 50αρικο. Επιμελητής ήταν, όχι διευθυντής που αναφέρθηκε πιο πάνω,ας μην πούμε πιο πολλά δεν έχει σημασία . Δεν μου φαίνεται παράλογο αυτό που μου είπε,  πιο πολύ με πειράζει η ανοργανωσια του δημοσίου γενικότερα όπως και ο συγκεκριμένος (άλλος) γιατρός που παρέβλεψε τη σειρά μου στους υπερήχους για να βάλει πρώτα τις δικές του που είχαν έρθει μετά από μένα,και ο οποίος από πολλές έχει εκθιαστει εδώ μέσα, ας μη βιαζομαστε ούτε να εκθιασουμε ούτε να καταδικάσουμε λοιπόν, είναι λίγο σχετικά όλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, RubberSoul είπε:

Συγκεκριμένα μου είχε πει ότι συνήθως υπάρχουν δωμάτια αλλά αν είναι δύσκολη περίοδος μπορεί να χρειαστεί ένα χαρτζιλίκι στα κατάλληλα άτομα, μη φανταστείτε κάτι τρελο κανένα 50αρικο. Επιμελητής ήταν, όχι διευθυντής που αναφέρθηκε πιο πάνω,ας μην πούμε πιο πολλά δεν έχει σημασία . Δεν μου φαίνεται παράλογο αυτό που μου είπε,  πιο πολύ με πειράζει η ανοργανωσια του δημοσίου γενικότερα όπως και ο συγκεκριμένος (άλλος) γιατρός που παρέβλεψε τη σειρά μου στους υπερήχους για να βάλει πρώτα τις δικές του που είχαν έρθει μετά από μένα,και ο οποίος από πολλές έχει εκθιαστει εδώ μέσα, ας μη βιαζομαστε ούτε να εκθιασουμε ούτε να καταδικάσουμε λοιπόν, είναι λίγο σχετικά όλα!

Εγώ δε ξέρω πως "φέρονται" στις κοπέλες που δνε έχουν δικό τους γιατρό... Εγώ οπότε πάω είμαι πρώτη γιατί πάω από τσ 8. Απλά μου φαίνεται περίεργο κ το φακελάκι (ας είναι κ 50αρικο δεν έχει σημασία). Δε μπορώ να καταλάβω τι νοοτροπία έχουν κάποιοι γιατροί... Εκνευρίζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως αποτελεί νοοτροπία του συγκεκριμένου γιατρού. Είναι η νοοτροπία του συστήματος γενικότερα. Σαν δημόσιο δεν είναι υποχρεωμένοι να σου 'φυλανε' μονοκλινο να σε περιμένει. Όπως και δεν μπορεί κάποια να απαιτεί να την ξεγεννησει συγκεκριμένος γιατρός στις 4 τα χαράματα να τον βρίσκει στα τηλέφωνα κλπ χωρίς κάποια έξτρα αμοιβή. Αν δεν θες να πληρώσεις γεννας με το γιατρό της εφημερίας και πας σε όποιο δωμάτιο είναι διαθέσιμο. Δεν είναι ιδιωτικό που ότι πληρώσεις θα πάρεις και έχεις την επιλογή. Σου λέει αυτήν την περίοδο δεν έχουμε.μονοκλινα άλλα αν δώσεις το κάτι της θα σε βολεψουμε. Φυσικά δεν συμφωνώ αλλά έτσι είναι, και πολλές φορές το προτεινουμε και από μόνοι μας προκειμένου να βολευτουμε. 

 

Just now, Mpimpikos said:

Εγώ δε ξέρω πως "φέρονται" στις κοπέλες που δνε έχουν δικό τους γιατρό... Εγώ οπότε πάω είμαι πρώτη γιατί πάω από τσ 8. Απλά μου φαίνεται περίεργο κ το φακελάκι (ας είναι κ 50αρικο δεν έχει σημασία). Δε μπορώ να καταλάβω τι νοοτροπία έχουν κάποιοι γιατροί... Εκνευρίζομαι. 

Φυσικά και δεν έχω την απαίτηση όταν είμαι από τις 9 να μπω πριν από αυτην που περιμένει από τις 8. Μιλάω για ξεκάθαρη παράβλεψη σειράς, οι κοπέλες που.εβαλε μέσα είχαν έρθει μετά από μένα κανένα μισάωρο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, RubberSoul είπε:

Δεν νομίζω πως αποτελεί νοοτροπία του συγκεκριμένου γιατρού. Είναι η νοοτροπία του συστήματος γενικότερα. Σαν δημόσιο δεν είναι υποχρεωμένοι να σου 'φυλανε' μονοκλινο να σε περιμένει. Δεν είναι ιδιωτικό που ότι πληρώσεις θα πάρεις και έχεις την επιλογή. Σου λέει αυτήν την περίοδο δεν έχουμε.μονοκλινα άλλα αν δώσεις το κάτι της θα σε βολεψουμε. Φυσικά δεν συμφωνώ αλλά έτσι είναι, και πολλές φορές το προτεινουμε και από μόνοι μας προκειμένου να βολευτουμε. 

 

Φυσικά και δεν έχω την απαίτηση όταν είμαι από τις 9 να μπω πριν από αυτην που περιμένει από τις 8. Μιλάω για ξεκάθαρη παράβλεψη σειράς, οι κοπέλες που.εβαλε μέσα είχαν έρθει μετά από μένα κανένα μισάωρο σίγουρα.

Εκείνη την ώρα έπρεπε να το πεις. Τι πάει να πει ότι ήταν γιατρός τους.. Από την στιγμή που ήσουν εκεί πριν από αυτές το σωστό ήταν να σας πάρει με την σειρά.. Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους. Αν ήθελαν ας πήγαιναν σε απογευματινό να έχουν την "αποκλειστικό τη τα" του γιατρού τους. Αυτό με τα δωμάτια επειδή σου λέω γέννησα εκεί το 2018 δεν μπορώ να το χωνέψω... Ποτε δεν μου έκανε συζήτηση για δωμάτια. Εγω μόνο όταν ανέβηκα να τα δω που ήταν οι μαιες εκεί κ με ρώτησαν σε πόσες μέρες γεννάω... Κανένας λόγος για χρήματα. Που εγώ μόνο τα μονόκλινα κοίταξα. Και είχα καταλήξει ότι θα πάρω μο οκλινο λουξ κιόλας (εφόσον είχαν)...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάντως δεν είναι παράλογο να μην υπάρχουν δωμάτια σε κάποια περίοδο , αν σκεφτείς ότι δεν είναι και ατελείωτος ο αριθμός των μονοκλινων  και οι περισσότερες θέλουν μονοκλινο. Θέλω να πω αν πέσουν πολλές γέννες μαζι μόνο απίθανο δεν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, να είναι πλήρη τα μονοκλινα, απόλυτα αναμενόμενο θα μου φαινόταν. Διατηρώ μια επιφύλαξη για τα λουξ που και πάλι η τιμή είναι πολύ κάτω σε σχέση με τρίκλινο σε ιδιωτικό οπότε και πάλι θα προτιμώνται.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι έχω ακούσει αν δεν υπάρχει διαθέσιμο μονόκλινο σε βάζουν σε δίκλινο πχ και μόλις αδειάσει κάτι σε μεταφέρουν. Αλλά και πάλι τα δωμάτια τα πληρώνεις δεν σου κάνουν '' χάρη '' οι υπάλληλοι του νοσοκομείου αν σε βάλουν σε αυτά και να σου ζητάνε έξτρα λεφτά βέβαια στην Ελλάδα είμαστε όλο και κάποιος ηλιθιος απαιτεί με το έτσι θέλω πράγματα που δεν έχει δικαίωμα. Τι να πω 3 βραδιά είναι θα περάσουν. Καλά για τον γιατρό ναι αν δεν εφημέρευει δεν μπορείς να απαιτείς να έρθει και από υποχρέωση θες να του δώσεις κάτι... Λίγοι είναι εκείνοι που δεν δέχονται χρήματα και ας έρθουν εκτός βάρδιας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι παρόμοιο με αυτο που πέρασες Rubbersoul είχα περάσει και εγω στο Αττικό και είχα φύγει με κλάματα απο την απογοήτευση. Ήμουν εκεί και περίμενα με τις ώρες, δεν ήξερα ποιόν να ρωτήσω και τι κάνω πέτυχα και γιατρό που δεν μου άρεσε αστα.  Δεν έχουν όλες οι έγκυες γιατρο εκεί, και το ότι σε προσπερναγε ο γιατρός ήταν προσβλητικό. Αφού δεν έχεις στοιχεία επικοινωνίας τι θα έπρεπε να περιμένεις ενα μήνα για ραντεβου;

Οσο Για τα μονοκλινα μπορεί να είναι λίγα, αλλά και οι γυναίκες που γεννούν μένουν 3 με 4 μέρες. Ανακυκλώνεται ο κόσμος και να μην βρεις την πρώτη μέρα την δεύτερη θα βρεις. Θα πρέπει να είσαι τόσο ατυχή να έχουν γεννήσει όλες πριν απο σένα, που είναι σχεδόν απίθανο. Και στην τελική Αφού κατα πασα ππιθανότητα θα πάρει κάτι ο γιατρός δεν μπορεί να μεσολαβήσει; Και άλλο λάδωμα;

Αυτα δεν τα λέω για τα λεγόμενα σου αλλά για το θράσος του γιατρου.  

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς επιφύλαξη για τα λουξ? Η διαφορά πάντως με το απλό μονοκλινο είναι αισθητή στα λεφτά. Όσο για τα ιδιωτικά δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα. Αν εξαιρέσεις ότι στα ιδιωτικά δεν έχεις το μωρο συνέχεια δίπλα σου και  για να κάνεις rooming in πληρώνεις κιόλας. Εγώ γέννησα τέλη Μαΐου. Μετά από 2 με 3 μέρες όντως δεν υπήρχε δωμάτιο μονοκλινο αλλά όπως είπε κ η κοπέλα παραπάνω δεν γέννησαν όλες μαζί.. Αδεθαζαν δωμάτια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mpimpikos said:

Τι εννοείς επιφύλαξη για τα λουξ? 

Καλημέρα , τα δωμάτια τα έχω δει και είναι σούπερ και τα μονοκλινα και τα λουξ. Κατά τη γνώμη μου είναι το καλύτερο και ίσως μοναδικό θετικό για μένα σε σχέση με όσα έχω δει έχει να επιδείξει το συγκεκριμένο νοσοκομείο. Γενικά είναι λίγο αντιφατική εικόνα στους πάνω ορόφους είναι τα σούπερ δωμάτια και κάτω στις τουαλέτες των ισογειων δεν έχει ούτε σαπούνι, τουλάχιστον όταν έκανα τα σεμινάρια για μια εβδομάδα δεν είχε πουθενά και έφερνα ένα μπουκαλάκι από το σπίτι.Επιφύλαξη εννοούσα ως το ότι μπορεί να υπάρχει διαθεσιμότητα στα λουξ . Με τη λογική ότι είναι πιο ακριβά, σίγουρα οι περισσότερες θέλουν το απλό μονοκλινο. Όχι ότι δεν είναι καλά σα δωμάτια, σε καμία περίπτωση. Πάντως και το ιδιωτικό που γέννησα πριν 3 χρόνια έχουν γίνει όλα rooming in, είναι η νέα τάση για να ευνοείται ο θηλασμός, απλά αν κάποια στιγμή θέλεις να ξεκουραστεις ή στο επισκεπτήριο που έχει κόσμο ειδοποιείς και το παίρνουν για λίγο. Η μόνη διαφορά είναι ότι το αλλαγμα το πλύσιμο κλπ το κάνουν οι νοσοκόμες ,στο Έλενα δεν ξέρω πως είναι, φαντάζομαι ειδικά στην αρχή σε βοηθούν και σε αυτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...