Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Δε μπορούμε να αποφασίσουμε όνομα!


Sugaree

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!! Αποφάσισα να γράψω καθώς «σας διαβάζω» καιρό!  
Έχω μια μπεμπουλα 9 μηνών που θα βαφτίσουμε τον Ιούλιο , αν ποτέ αποφασίσουμε το όνομα!!! 
Είχαμε αποφασίσει από την αρχή πως δε θα βγάζαμε όνομα γονέων για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις , (και γιατί τα ονόματα των γονιών μας δε μας ενθουσιάζουν ιδιαίτερα) , αλλαααα η μαμά μου ήθελε πολύ να βγει το δικό της . 
Τη λένε Ελένη αλλά αν έβγαζα έτσι τη μικρούλα θα τη φώναζα  Έλενα. Μετά από πολύ συζήτηση δέχτηκε πως δε θα γίνει και συμμετέχει και εκείνη πλέον στην εύρεση ονόματος. Η πεθερά μου επιμένει να διαλέξουμε ένα ΠΟΛΥ πρωτότυπο όνομα για το παιδί (λες και δε θα κάνουμε άλλο) , και όταν της είπα πως η μαμά μ ήθελε να βγάλουμε το όνομα της ξυνισε τα μούτρα , και έλεγε πως δε της αρέσει καθόλου το Έλενα και να μη το κάνουμε.... άλλες ιστορίες και αυτές.... 
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και για να μη σας κουραζω , καταλήγουμε στο ότι επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός ο άντρας μ πλέον λέει να τη βγάλουμε Έλενα αφού το ήθελε η μαμά μου και επειδή του αρέσει που έχει μεγάλη γιορτή  , αλλά είμαι αρνητική γιατί θα με πιάσει στο στόμα της η πεθερά μου , πράγμα που με τσαντίζει και δε θέλω και την αρνητική ενέργεια της.

Παρ’ολα αυτά , επειδή ο άντρας μου δε θέλει να της δίνω σημασία , είμαστε πλέον ανάμεσα στα ονόματα Έλενα , Νεφέλη και Βαλέρια! 
η γνώμη σας θα με βοηθούσε πολύ, συγγνώμη και πάλι για το τεράστιο κείμενο! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει η μπέμπα <3

Οταν βγαίνετε από την κληνικη τα χαρτιά του μωρού δε γράφουν όνομα; 

Π. Χ στην Κύπρο με το που βγεις πριν βγεις βασικά πρεπει να έχεις δηλώσει το μωρό στο ληξιαρχείο και μετά ΚΕΠ να σου δώσουν πιστοποιητικο γέννησης το οποίο έχει όνομα και αριθμό ο οποίος μετά γινεται ο αριθμός ταυτότητας σου που σε ακολουθεί για πάντα. (Δεν αλλάζουμε ταυτότητα και μαζί και ο αριθμός....) 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Να σου ζήσει η μπέμπα <3

Οταν βγαίνετε από την κληνικη τα χαρτιά του μωρού δε γράφουν όνομα; 

Π. Χ στην Κύπρο με το που βγεις πριν βγεις βασικά πρεπει να έχεις δηλώσει το μωρό στο ληξιαρχείο και μετά ΚΕΠ να σου δώσουν πιστοποιητικο γέννησης το οποίο έχει όνομα και αριθμό ο οποίος μετά γινεται ο αριθμός ταυτότητας σου που σε ακολουθεί για πάντα. (Δεν αλλάζουμε ταυτότητα και μαζί και ο αριθμός....) 

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!! 
Οχι όχι , εδώ δε γίνεται έτσι.. δυστυχώς γιατί θα με είχε βγάλει απ τη δύσκολη θέση να σκέφτομαι 9 μήνες για όνομα χαχα! 
Χρησιμοποιούν το επίθετο , και όταν πχ πήγαμε στη παιδιατρο ή στον οφθαλμίατρο όλοι τη γράφουν αβάφτιστη. 
Απο τη στιγμή που γίνει η βάπτιση δηλώνεις το όνομα όπου χρειάζεται 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ginpuam είπε:

Να σου ζήσει η μπέμπα <3

Οταν βγαίνετε από την κληνικη τα χαρτιά του μωρού δε γράφουν όνομα; 

Π. Χ στην Κύπρο με το που βγεις πριν βγεις βασικά πρεπει να έχεις δηλώσει το μωρό στο ληξιαρχείο και μετά ΚΕΠ να σου δώσουν πιστοποιητικο γέννησης το οποίο έχει όνομα και αριθμό ο οποίος μετά γινεται ο αριθμός ταυτότητας σου που σε ακολουθεί για πάντα. (Δεν αλλάζουμε ταυτότητα και μαζί και ο αριθμός....) 

Υπάρχει και στην Ελλάδα αυτή η δυνατότητα, να δηλώσεις αμέσως το όνομα του μωρού με το που θα γεννηθεί. Το κάναμε εμείς, και όλα τα χαρτιά του μωρού μετά είχαν ολόκληρο το όνομα του. Απλώς δεν είναι υποχρεωτικό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι απαραίτητη η βάφτιση για να πάρει στα χαρτιά του το παιδί το όνομα του. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) με όλο το συμπάθειο ο άντρας σου αν αφήνει την πεθερά σου να λέει π#πες και δεν της βάζει όρια δεν είναι καθόλου καλό (άμα ξίνισε μούτρα κάνε της δώρο ένα ξίδι καλής ποικιλίας να το πίνει στην υγειά σου)

2) αν διαφωνείτε από τώρα για το όνομα σε λίγα χρόνια (που πίστεψε με περνάνε νερό) τι θα κάνετε; με την έναρξη του σχολείου και δεν λέω για παιδικό αλλά για υποχρεωτική εκπαίδευση αρχίζει μεγάλο ζόρι το σχολείο και ειδικά το ελληνικό είναι μια ζούγκλα πρέπει να προσέχεις συνέχεια μην γίνει κάτι στο παιδί σου ή μην κάνει κάτι το ίδιο το παιδί σου γενικά το σχολείο θέλει πολύ γερό στομάχι. 

3) το Έλενα είναι υπέροχο πες το στον άντρα σου και βγάλτε τη έτσι μιας και ήταν το πρώτο που σου άρεσε τόσους μήνες κρίμα να λέτε το μωρό μπέμπα συνέχεια 

και 

4) τώρα έχεις δική σου οικογένεια στην οικογένεια σας κουμάντο θα κάνετε μόνο εσείς μην επιτρέπεις σε κανέναν άλλον να χώνεται βάζε Όρια!

Να έχεις ένα γερό παιδάκι σου εύχομαι. 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Sugaree είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Αποφάσισα να γράψω καθώς «σας διαβάζω» καιρό!  
Έχω μια μπεμπουλα 9 μηνών που θα βαφτίσουμε τον Ιούλιο , αν ποτέ αποφασίσουμε το όνομα!!! 
Είχαμε αποφασίσει από την αρχή πως δε θα βγάζαμε όνομα γονέων για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις , (και γιατί τα ονόματα των γονιών μας δε μας ενθουσιάζουν ιδιαίτερα) , αλλαααα η μαμά μου ήθελε πολύ να βγει το δικό της . 
Τη λένε Ελένη αλλά αν έβγαζα έτσι τη μικρούλα θα τη φώναζα  Έλενα. Μετά από πολύ συζήτηση δέχτηκε πως δε θα γίνει και συμμετέχει και εκείνη πλέον στην εύρεση ονόματος. Η πεθερά μου επιμένει να διαλέξουμε ένα ΠΟΛΥ πρωτότυπο όνομα για το παιδί (λες και δε θα κάνουμε άλλο) , και όταν της είπα πως η μαμά μ ήθελε να βγάλουμε το όνομα της ξυνισε τα μούτρα , και έλεγε πως δε της αρέσει καθόλου το Έλενα και να μη το κάνουμε.... άλλες ιστορίες και αυτές.... 
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και για να μη σας κουραζω , καταλήγουμε στο ότι επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός ο άντρας μ πλέον λέει να τη βγάλουμε Έλενα αφού το ήθελε η μαμά μου και επειδή του αρέσει που έχει μεγάλη γιορτή  , αλλά είμαι αρνητική γιατί θα με πιάσει στο στόμα της η πεθερά μου , πράγμα που με τσαντίζει και δε θέλω και την αρνητική ενέργεια της.

Παρ’ολα αυτά , επειδή ο άντρας μου δε θέλει να της δίνω σημασία , είμαστε πλέον ανάμεσα στα ονόματα Έλενα , Νεφέλη και Βαλέρια! 
η γνώμη σας θα με βοηθούσε πολύ, συγγνώμη και πάλι για το τεράστιο κείμενο! 

Καλημέρα και να σας ζήσει το παιδάκι σας!!!εμένα γνώμη μου είναι εφόσον από την αρχή είχατε πει ότι θα δώσετε άσχετο όνομα στο παιδί να δώσετε άσχετο όνομα....πείτε το ένα από τα Αλλά δύο ονόματα που σας αρέσουν...Τώρα αυτό το η μαμά μου θέλει πολύ να βγάλουμε το όνομα της....Και η πεθερά σου μπορεί να θέλει πολύ να βγάλετε το όνομα της....απλά εμείς οι γυναίκες παρεξηγουμε οτιδήποτε πει η πεθερά μας ενώ ότι κουλό λένε οι μανάδες μας το περνάμε στο ντούκου...Δεν είναι έτσι όμως... αν και εσύ θέλεις να βγάλεις το όνομα της μαμάς σου,μπορείς να κάνεις μια εξήγηση στα πεθερικά και να πεις ξέρετε κάτι θα βγάλουμε την μικρή το όνομα της μαμάς μου και το δεύτερο αν είναι αγόρι θα βγάλουμε τον πεθερό, αν είναι κορίτσι την πεθερά....Και πίστεψε με θα μείνουν όλοι ευχαριστημένοι!!!Μια συμβουλή από εμένα....Επειδή οι πεθερές μας δεν είναι μανάδες μας και ότι και να πουν εμείς το καλλιεργούμε μέσα μας και την κλωστή την κάνουμε ολόκληρο καραβοσχοινο,  προσπάθησε να σκέφτεσαι όταν ακούς την πεθερά ότι τα ίδια μπορεί να έλεγε και η μάνα σου και μην παρεξηγείς αυτά που λένε...Γιατί τα ίδια μπορεί να έλεγαν και οι γονείς μας. Έτσι θα υπάρχουν και ισορροπίες στην οικογένεια και θα είστε μια χαρά όλοι μαζί....

  • Μου αρέσει 5

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , alina80 είπε:

Υπάρχει και στην Ελλάδα αυτή η δυνατότητα, να δηλώσεις αμέσως το όνομα του μωρού με το που θα γεννηθεί. Το κάναμε εμείς, και όλα τα χαρτιά του μωρού μετά είχαν ολόκληρο το όνομα του. Απλώς δεν είναι υποχρεωτικό. Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι απαραίτητη η βάφτιση για να πάρει στα χαρτιά του το παιδί το όνομα του. 

Δεν το ήξερα αλλά έχεις μεγάλο δίκιο , εφόσον υπάρχουν και γονείς που δε βαφτίζουν τα παιδιά τους! :) 

πρίν από 15 λεπτά , boukitsa123 είπε:

1) με όλο το συμπάθειο ο άντρας σου αν αφήνει την πεθερά σου να λέει π#πες και δεν της βάζει όρια δεν είναι καθόλου καλό (άμα ξίνισε μούτρα κάνε της δώρο ένα ξίδι καλής ποικιλίας να το πίνει στην υγειά σου)

2) αν διαφωνείτε από τώρα για το όνομα σε λίγα χρόνια (που πίστεψε με περνάνε νερό) τι θα κάνετε; με την έναρξη του σχολείου και δεν λέω για παιδικό αλλά για υποχρεωτική εκπαίδευση αρχίζει μεγάλο ζόρι το σχολείο και ειδικά το ελληνικό είναι μια ζούγκλα πρέπει να προσέχεις συνέχεια μην γίνει κάτι στο παιδί σου ή μην κάνει κάτι το ίδιο το παιδί σου γενικά το σχολείο θέλει πολύ γερό στομάχι. 

3) το Έλενα είναι υπέροχο πες το στον άντρα σου και βγάλτε τη έτσι μιας και ήταν το πρώτο που σου άρεσε τόσους μήνες κρίμα να λέτε το μωρό μπέμπα συνέχεια 

και 

4) τώρα έχεις δική σου οικογένεια στην οικογένεια σας κουμάντο θα κάνετε μόνο εσείς μην επιτρέπεις σε κανέναν άλλον να χώνεται βάζε Όρια!

Να έχεις ένα γερό παιδάκι σου εύχομαι. 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ , εύχομαι ο,τι καλύτερο και σε εσένα! 
Ο άντρας μου μιλάει ευτυχώς όποτε δε τη παίρνει να λέει και πολλά , αλλά όπως και να χει της βγαίνει αυθόρμητα να λέει τη γνώμη της με προσβλητικό τρόπο. Τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό, είμαι τυχερή που δεν έχω μαμακια άντρα γιατί τα προβλήματα θα ήταν πολλά. 
Αυτό που έχω καταλάβει από τότε που έκανα οικογένεια είναι πως ο καθένας θα πει το μακρύ του κ το κοντό του , χωρίς να ζητήσεις τη γνώμη του. 
Αυτό είναι το χειρότερο που έχω να διαχειριστώ μέχρι στιγμής!!! 
 

 

Just now, Ξένη είπε:

Καλημέρα και να σας ζήσει το παιδάκι σας!!!εμένα γνώμη μου είναι εφόσον από την αρχή είχατε πει ότι θα δώσετε άσχετο όνομα στο παιδί να δώσετε άσχετο όνομα....πείτε το ένα από τα Αλλά δύο ονόματα που σας αρέσουν...Τώρα αυτό το η μαμά μου θέλει πολύ να βγάλουμε το όνομα της....Και η πεθερά σου μπορεί να θέλει πολύ να βγάλετε το όνομα της....απλά εμείς οι γυναίκες παρεξηγουμε οτιδήποτε πει η πεθερά μας ενώ ότι κουλό λένε οι μανάδες μας το περνάμε στο ντούκου...Δεν είναι έτσι όμως... αν και εσύ θέλεις να βγάλεις το όνομα της μαμάς σου,μπορείς να κάνεις μια εξήγηση στα πεθερικά και να πεις ξέρετε κάτι θα βγάλουμε την μικρή το όνομα της μαμάς μου και το δεύτερο αν είναι αγόρι θα βγάλουμε τον πεθερό, αν είναι κορίτσι την πεθερά....Και πίστεψε με θα μείνουν όλοι ευχαριστημένοι!!!Μια συμβουλή από εμένα....Επειδή οι πεθερές μας δεν είναι μανάδες μας και ότι και να πουν εμείς το καλλιεργούμε μέσα μας και την κλωστή την κάνουμε ολόκληρο καραβοσχοινο,  προσπάθησε να σκέφτεσαι όταν ακούς την πεθερά ότι τα ίδια μπορεί να έλεγε και η μάνα σου και μην παρεξηγείς αυτά που λένε...Γιατί τα ίδια μπορεί να έλεγαν και οι γονείς μας. Έτσι θα υπάρχουν και ισορροπίες στην οικογένεια και θα είστε μια χαρά όλοι μαζί....

Σε ευχαριστώ παρα πολύ! :) 

Βρε εννοείται , πόσες κουλαμάρες έχω ακούσει και απ τους δικούς μου δε φαντάζεσαι... είναι όλα αναμενόμενα και όλα στο προγραμμα! 
Το θέμα είναι όταν παραθέτει την άποψη του ο άλλος , να το κάνει θέλοντας να ανοίξει συζήτηση μαζί σου και όχι να σε προσβάλει και να μη μπορείς να απαντήσεις... ειδικά όταν δεν έχεις την Α’ οικειότητα. 
Ή τουλάχιστον εγώ δεν απαντάω για να μη δημιουργώ άσχημο κλίμα. 
Όπως και να έχει , πλέον και το Έλενα σαν ξενο όνομα το βλέπουμε αφού μας αρέσει έτσι κ αλλιώς,  πέρα από ότι λένε τη μαμά μου έτσι. 
Αν και μάλλον θα τη βγάλουμε Βαλέρια :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sugaree είπε:

Δεν το ήξερα αλλά έχεις μεγάλο δίκιο , εφόσον υπάρχουν και γονείς που δε βαφτίζουν τα παιδιά τους! :) 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ , εύχομαι ο,τι καλύτερο και σε εσένα! 
Ο άντρας μου μιλάει ευτυχώς όποτε δε τη παίρνει να λέει και πολλά , αλλά όπως και να χει της βγαίνει αυθόρμητα να λέει τη γνώμη της με προσβλητικό τρόπο. Τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό, είμαι τυχερή που δεν έχω μαμακια άντρα γιατί τα προβλήματα θα ήταν πολλά. 
Αυτό που έχω καταλάβει από τότε που έκανα οικογένεια είναι πως ο καθένας θα πει το μακρύ του κ το κοντό του , χωρίς να ζητήσεις τη γνώμη του. 
Αυτό είναι το χειρότερο που έχω να διαχειριστώ μέχρι στιγμής!!! 
 

 

Σε ευχαριστώ παρα πολύ! :) 

Βρε εννοείται , πόσες κουλαμάρες έχω ακούσει και απ τους δικούς μου δε φαντάζεσαι... είναι όλα αναμενόμενα και όλα στο προγραμμα! 
Το θέμα είναι όταν παραθέτει την άποψη του ο άλλος , να το κάνει θέλοντας να ανοίξει συζήτηση μαζί σου και όχι να σε προσβάλει και να μη μπορείς να απαντήσεις... ειδικά όταν δεν έχεις την Α’ οικειότητα. 
Ή τουλάχιστον εγώ δεν απαντάω για να μη δημιουργώ άσχημο κλίμα. 
Όπως και να έχει , πλέον και το Έλενα σαν ξενο όνομα το βλέπουμε αφού μας αρέσει έτσι κ αλλιώς,  πέρα από ότι λένε τη μαμά μου έτσι. 
Αν και μάλλον θα τη βγάλουμε Βαλέρια :) 

Όλοι λένε κουβέντες,  το θέμα είναι να τις αφήνουμε έξω από το σπίτι μας και να μην τις ανακυκλώνουμε μέσα...να βγάλετε το παιδί όπως πραγματικά θέλετε και να μην σκεφτείτε τι θα πει ο ένας και ο άλλος....Βγάλε την μαμα σου αν αυτό σας αρέσει και το επόμενο βλέπετε!!!


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ginpuam είπε:

Να σου ζήσει η μπέμπα <3

Οταν βγαίνετε από την κληνικη τα χαρτιά του μωρού δε γράφουν όνομα; 

Π. Χ στην Κύπρο με το που βγεις πριν βγεις βασικά πρεπει να έχεις δηλώσει το μωρό στο ληξιαρχείο και μετά ΚΕΠ να σου δώσουν πιστοποιητικο γέννησης το οποίο έχει όνομα και αριθμό ο οποίος μετά γινεται ο αριθμός ταυτότητας σου που σε ακολουθεί για πάντα. (Δεν αλλάζουμε ταυτότητα και μαζί και ο αριθμός....) 

Μαρεσει παρα πολυ το Νεφέλη, τώρα το θέμα είναι να τα βρείτε μεταξυ σας. Πάντως σίγουρα θα παρεξηγηθει η πεθερα σου αν βγάλεις το όνομα της μαμας σου. Απ'οτι βλέπω δεν θες να σε πιασει στο στόμα της. Γενικά στη Ελλάδα έχουμε παρεξηγησεις με τα ονόματα των παιδιών, όποτε κάνε αυτό που ευχαριστεί εσένα και πιστευεις οτι θα ταίριαζε στο παιδι σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον!! 
καταληξαμε στο Βαλέρια τελικά , για να αποφύγουμε εντάσεις και μπερδέματα. 
Αν και η πεθερά μου από την αρχή έλεγε ότι δε θέλει να βγει το όνομα της γιατί δε της αρέσει, στη πράξη ομωωως... 

Ομορφα έθιμα για να έχουμε θέματα να καβγαδίζουμε στα οικογενειακά τραπέζια Χαχαχ 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Sugaree είπε:

Σας ευχαριστώ όλες για το ενδιαφέρον!! 
καταληξαμε στο Βαλέρια τελικά , για να αποφύγουμε εντάσεις και μπερδέματα. 
Αν και η πεθερά μου από την αρχή έλεγε ότι δε θέλει να βγει το όνομα της γιατί δε της αρέσει, στη πράξη ομωωως... 

Ομορφα έθιμα για να έχουμε θέματα να καβγαδίζουμε στα οικογενειακά τραπέζια Χαχαχ 

Να σας ζησει το κοριτσάκι σας,με το καλό η βάφτιση.εμενα μου αρέσουν και τα 3 ονόματα και περισσότερο το Βαλέρια! τέλειο!γιορτάζει 22/11 (δηλαδη γιορτή με γενέθλια 6 μήνες απόσταση).το Έλενα από την άλλη γιορτάζει 28/5 δηλ κοντά στα γενέθλια (αν παίζει ρόλο για εσας,για εμένα προσωπικά είναι άσχετο) και το Νεφέλη έχει κινητή γιορτή.το Νεφέλη αρκετά συνηθισμένο πλέον όπως και το Έλενα που το διαλέγουν πολλοί από το πολύ πολύ συνηθισμένο Ελένη για αλλαγή.ΔΕΝ πρόκειται για το ίδιο όνομα όμως.το Έλενα είναι ξεχωριστό όπως πχ και το Έλλη είναι ξεχωριστό ας βγαίνει από το Νεφέλη η το Ελισάβετ η ακόμη και το Ελένη.μπορειτε δηλαδή να την βαφτισετε και Έλενα μιας και υπάρχει οσία Έλενα,αν σας αρέσει άσχετα που την γιαγιά την λένε Ελένη.

Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2020 at 1:28 ΠΜ, Sugaree είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!! Αποφάσισα να γράψω καθώς «σας διαβάζω» καιρό!  
Έχω μια μπεμπουλα 9 μηνών που θα βαφτίσουμε τον Ιούλιο , αν ποτέ αποφασίσουμε το όνομα!!! 
Είχαμε αποφασίσει από την αρχή πως δε θα βγάζαμε όνομα γονέων για να αποφύγουμε παρεξηγήσεις , (και γιατί τα ονόματα των γονιών μας δε μας ενθουσιάζουν ιδιαίτερα) , αλλαααα η μαμά μου ήθελε πολύ να βγει το δικό της . 
Τη λένε Ελένη αλλά αν έβγαζα έτσι τη μικρούλα θα τη φώναζα  Έλενα. Μετά από πολύ συζήτηση δέχτηκε πως δε θα γίνει και συμμετέχει και εκείνη πλέον στην εύρεση ονόματος. Η πεθερά μου επιμένει να διαλέξουμε ένα ΠΟΛΥ πρωτότυπο όνομα για το παιδί (λες και δε θα κάνουμε άλλο) , και όταν της είπα πως η μαμά μ ήθελε να βγάλουμε το όνομα της ξυνισε τα μούτρα , και έλεγε πως δε της αρέσει καθόλου το Έλενα και να μη το κάνουμε.... άλλες ιστορίες και αυτές.... 
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο και για να μη σας κουραζω , καταλήγουμε στο ότι επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός ο άντρας μ πλέον λέει να τη βγάλουμε Έλενα αφού το ήθελε η μαμά μου και επειδή του αρέσει που έχει μεγάλη γιορτή  , αλλά είμαι αρνητική γιατί θα με πιάσει στο στόμα της η πεθερά μου , πράγμα που με τσαντίζει και δε θέλω και την αρνητική ενέργεια της.

Παρ’ολα αυτά , επειδή ο άντρας μου δε θέλει να της δίνω σημασία , είμαστε πλέον ανάμεσα στα ονόματα Έλενα , Νεφέλη και Βαλέρια! 
η γνώμη σας θα με βοηθούσε πολύ, συγγνώμη και πάλι για το τεράστιο κείμενο! 

Να σου ζήσει η μικρή για αρχή . Εμείς είπαμε εξαρχής οτι δεν θα βάλουμε ονόματα γιαγιάδων. Αν και το Έλενα ειναι υπέροχο όνομα το Νεφέλη ακούγεται ακομα πιο όμορφο. Είναι ασυνήθιστο και γενικά μου αρέσουν τα αρχαία και ασυνήθιστα ονόματα. Στη θεση σου δεν θα έβαζα το όνομα της μητέρας σου γιατι άσχετα απο το τι λένε σίγουρα θέλουν να μπεί κάποιο απο τα δύο ονόματα. Τη δική μας μπέμπα την εχω ταμένη στην Παναγία οπότε θα μπεί κάποιο Θεοτοκονύμιο. Εκτός από Μαρία και Παναγιώτα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...