Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

      Αχ δεν ξέρω για τα τεστ!Εγώ πάντα το predictor έπαιρνα! Πάντως είναι πολύ νωρίς με ένα εμβρυακι να δείξει έστω κ αχνό σήμερα!

      @Angot σε ποια εβδομάδα ξεκίνησες να νιώθεις όλη μέρα το μωράκι σου?Είμαι στην 23η κ δεν τα νιώθω όλη μέρα.Πιο πολύ το πρωί κ το βράδυ.Η μαία λέει από 28η αρχίζουμε να μετράμε κ να ανησυχούμε αν δεν τα ακούμε.

Γάμο-Βάπτιση ή μόνο βάφτιση?


Giota1983

Recommended Posts

Από ότι κατάλαβα έχεις δύο επιλογές : 1. Κάνεις την γαμοβάπτιση με το δικό σας budget άρα με λίγα άτομα ή 2) κάνεις μόνο τη βάπτιση τώρα και αργότερα αν φτιάξουν τα οικονομικά σας κάνετε τον γάμο όπως τον έχεις ονειρευθεί. Εγώ θα επέλεγα το 1ο για να ξεμπερδεύω.Με το παιδί από εδώ και πέρα θα έχετε πολλά έξοδα και λίγο χρόνο για ετοιμασίες. Όλα αυτά τα γλέντια κρατάνε έτσι κι αλλιώς λίγες ώρες. Αξίζει να χρεωθείτε ή να αναγκαστείς να 'συμβιβαστείς' με τη πεθερά σου μόνο γι' αυτό?Εσύ αποφασίζεις...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Μα οτι οικονομική βοήθεια θελήσει να δώσει οταν αποφασίσουμε αν θέλουμε γάμοβαφπτιση ή μόνο βάφτιση θεωρω πως δεν θα την προσφέρει για εμένα αλλα στον γιο της και το εγγόνι της. Γιατι μπορει να μην νοιάζεται ή να την ενδιαφέρει τι κανω εγω αλλα θεωρω πως ένα παιδί έχει θα θέλει να το βοηθήσει. Ή τουλάχιστον ετσι νομίζω εγώ. Ο άντρας μου θέλει να τα ξαναβρούμε και να λυθεί οτι πρόβλημα εχει γίνει αλλα απο υη στιγμη που κάποιος προσβάλει εμένα και την οικογένεια μου παύει να υπάρχει στη ζωη μου ακομα και αν πριν λιγες μέρες ειχαμε καλές σχέσεις. 

Οταν κάποιος προσβάλλει εσένα ή την οικογένεια σου συνηθως είναι αντιληπτό από όλη την οικογένεια, από όσα λες ο αντρας σου δ το βλεπει όπως εσυ

Επισης όταν έχεις προσβληθεί δ παίρνεις τα λεφτά του ουτε για τα παμπερς του μωρου που λεει ο λόγος, εκτος αν εγω ειμαι περίεργη 

Επίσης όταν δυσκολεύεσαι οικονομικά, κ ο ένας κάνει δύο δουλειές, δ "χαλάς" τόσα λεφτά γτ συνηθίζεται. Ναι συνηθιζονται οι ανοιχτοί γάμοι εδώ, αλλά προτιμώ να διαθέσω τα χρήματα σε πιο απαραίτητα εξοδα

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angela123 είπε:

Συγνωμη αν σου φαινομαι καπως αποτομη αλλα κατα τη γνωμη μου απο αυτα που εχεις αναφερει εχεις "χαθει" μεσα στα στερεοτυπα της ελληνικης κοινωνιας και προσπαθεις να αποδειξεις σ αυτην την ρημαδα την κοινωνια πως και εσυ μπορεις να κανεις εναν σουπερ γαμο για το θεαθηναι.

Οι γονεις μπορουν να βοηθησουν τα παιδια τους αν μονο το θελουν εκεινοι και οχι γιατι ειναι συνηθισμενο.Με αυτο το σκεπτικο μπορουν και να μη βοηθησουν γιατι δικα τους ειναι τα λεφτα και οτι θελουν τα κανουν.Δεν υποχρεωνει κανεις τους γονεις μας να μας τροφοδοτουν χρηματα γιατι εμεις θελουμε.να αποδειξουμε στους αλλους οτι και καλα εχουμε λεφτα και μπρουμε να τα σκορπαμε σε οτι θελουμε.

Με λιγα λογια εσυ παντρευεσαι,δικη σου υποχρεωση ειναι να ανταπεξελθεις οικονομικα σε αυτο το γαμο η βαφτιση η οτιδηποτε κανεις γιατι εσυ επιλεγεις αυτα τα μυστηρια.Το ειναι συνηθισμενο να καλουμε 300 ατομα στον τοπο μας,με ολα το σεβασμο το θεωρω γελοιο.Αν θες να χρεωθεις απο τη δικη σου τσεπη επαναλαμβανω για να τραπεζωσεις/ικανοποιησεις τοσο ατομα ειναι επιλογη σου και εσυ και μονο εσυ θα υποστεις τις συνεπειες.Εγω ξερω πως το παπλωμα πρεπει να φτανει μεχρι εκει που ειναι τα ποδια μας και οχι τα ποδια να βγαινουν εξω απο αυτο

Σύμφωνω με αυτά που λες μονο που τον κλασικό γάμο με γλέντια και χαρές δεν θελω να τον κάνω για το θεαθήναι μιας και ποτε δεν με ένοιαζε τι θα πει ο κόσμος και τι θα σχολιάσει. Το θελω μονο και μονο επειδή αρέσει και στους δύο. Φυσικά και δεν θα αναγκάσω κανέναν να δωσει λεφτα με το ζόρι για το γάμο μας επειδή ειναι οι γονείς μας. Αν προσφερθούν να βοηθήσουν θα πράξουμε αναλόγως αλλιώς θα κάνουμε κατι λιτό. Αυτό που με νοιάζει πάνω απο ολα είναι να είμαστε οι δυο μας ευτυχισμένοι εκείνη την μέρα και ότι κάνουμε να μας εκφράζει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπέρα σας. Ανοιγω αυτό το θέμα επειδη εχω ένα προβληματισμό. Θα έκανα γάμο το προηγούμενο Σεπτέμβριο αλλά ακυρώθηκε λογω απρόοπτης εγκυμοσύνης . Θα ήμουν σε αρκετά προχωρημένη εγκυμοσύνη και ήθελα να ευχαριστήθω το γάμο μου και οχι να μην μπορώ να χορέψω. Οπότε κάναμε εναν πολιτικό γάμο για τα τυπικά και θα σχεδιάζαμε από το νεο έτος για γάμο και βάφτιση μαζί. Το πρόβλημα μου είναι πως τον τελευταίο καιρό δεν τα παω καλά με την πεθερά μου λόγω ενος καυγά που έγινε και με πρόσβαλε πολύ . Πιο συγκεκριμένα δεν θελω να την ξαναδώ ακόμα και αν ζητούσε συγνώμη. Και έρχομαι στο θέμα. Ειχα σκοπό να κάνω γάμοβάφτιση το καλοκαίρι που το μωρό θα είναι  6-7 μηνών. Θα είχαμε περίπου 300 άτομα συνολικά κάτι που δεν το θεωρώ μεγάλο γάμο. Αλλα λογω του καυγά δεν θέλω πλέον τίποτα απο αυτήν. Παντα ήθελα και θελω να κάνω γάμο θρησκευτικό με ολα όσα ακολουθούν, γλέντι, μουσική διασκέδαση. Ποια γυναίκα άλλωστε δεν τα ονειρεύεται αυτά. Αλλά με εχει στεναχωρήσει τόσο που για να μη λέει οτι τόσα έδωσα για το γάμο σας θα προτιμούσα να κάνουμε μονο βάφτιση. Η αδερφή μου πρότεινε να κάνουμε γάμοβάφτιση αλλα να μην έχουμε μουσική και να είναι λιτή δεξίωση. Δεν μου ταιριάζει και το θεωρώ λες και πάμε σε μια απλή εκδήλωση. Δέν ξέρω τι να κάνω. Ακόμα και αν αποφασίσουμε να κάνουμε κανονική γάμοβάφτιση ολα αυτά θέλουν μια προετοιμασία τουλάχιστον 6 μηνες πρίν. Τι προτείνετε εσείς να κάνω. Αν ειχατε παρόμοιο πρόβλημα πως το λύσατε?

Όταν λες κανονική γαμοβαφτιση τι εννοείς; Χωρίς μουσική δεν είναι κανονική; Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η πεθερά με τον γάμο σας.αν μπορείτε οικονομικά θα τον κάνετε όπως θέλετε κ σας ταιριάζει.η πεθερά που κολλάει;αυτή θα σας τον πληρώσει;;; Αυτή απλά θα την καλέσετε κ αν θέλει θα έρθει.δεν φαντάζομαι να περιμένεις να βάλει το χέρι στην τσέπη ενώ δεν θέλεις καν να την βλέπεις.οτι σας παίρνει οικονομικά θα πρότεινα εγώ κ να σε ενημερώσω πως πολλές κοπέλες δεν έχουν ονειρευτεί τέτοιου είδους γάμους.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως ενώ έχεις μαλώσει με την πεθερά θέλεις να δεχτείς τα χρήματα για να κάνεις γάμο και βάφτιση με δεξίωση/γλέντι.προσωπικα θα έκανα είτε γάμο είτε βάφτιση είτε και τα δύο μαζί και μετά τα μυστήρια θα πήγαινα μέχρι εκεί που φτάνει η τσέπη μου,να μην έχω υποχρέωση σε κανέναν ουτε σε γονείς ουτε σε πεθερικά και ειδικά αν ήμουν μαλώμενη με την πεθερά μου

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα διάβασα κ τα υπόλοιπα σου σχόλια και έχω να σου πω πως είναι πολύ παραξενο που θεωρείς αναμενομενο να διαθέσει χρήματα η πεθερα για τον γάμο σου,ειδικά εφόσον θέλεις λουσα.βασικα έχεις κάθε δικαίωμα να θέλεις λουσα,όχι όμως με ξένα λεφτά η με λεφτά ατόμων που δεν θέλεις να βλέπεις.αναγκαστικα θα κάνετε την βάφτιση του παιδιού όσο πιο λιτά γίνεται κ αν κάποια στιγμή έχετε χρήματα για λουσατους γαμους ας κάνετε έναν ωραιοτατο,αλλιώς θα κάνετε έναν λιτό.με το καλό το όνομα και εύχομαι γρήγορα να κάνετε έναν γάμο όπως τον ονειρεύεσαι!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...