Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Αλλεργία και θηλασμός


Recommended Posts

Για αρχή πήγαινέ το μωρό σε έναν άλλο γιατρό αυριο κιόλας (μιλάμε για μωρό 4 μηνών που μένει νηστικό)θα σου έλεγα νοσοκομείο αλλά τώρα με τις γρίπες είναι κάπως επικίνδυνο.να εξετάσει το μωρό και να σε κατευθύνει τι εξετάσεις να κάνετε ούρα αίμα παλινδρόμησης και τα λοιπά.προσωπικα θεωρώ το γιατρό σου απαράδεκτο να μην βάλει το μωρό από την πρώτη μέρα αφαγιας για εξετάσεις όπως επισεις και για το τσάι οχι απλα δεν ειναι φαγητο(χόρτασε κάνεις με τσάι για να χορτάσει και το βρεφος) δεν ενδείκνυται πλέον για βρεφη. Και βρε κορίτσι μου τι διαφορετικό να θέλει ένα μωρό 4 μηνών από το γάλα της μαμάς,ίσως τη δυσκοιλιότητα την προκάλεσε το γάλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσι μου.. αυτό που περνας πρέπει να είναι τρομερά δύσκολο κι ελπίζω να έχεις βοήθεια για να μην εξαντληθείς.

Θα σου την ιστορία του παιδιού του αδερφού μου κι ελπίζω να μη σε φοβισω αλλά ίσως να σε παρακινησω να κανεις κάτι γρήγορα. Πάνε τώρα 14 χρόνια και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Στην αρχή ήταν ένα κανονικό μωρό που θήλαζε. Μετά από καναδυο μήνες η νύφη μου ήθελε ή έπρεπε δεν θυμάμαι να σταματήσει τον θηλασμο. Τότε περίπου ξεκίνησε η μικρή να μην τρώει. Μιλάμε για τίποτα σχεδόν. Την πήγαιναν στον παιδίατρο κι έλεγε συνεχώς θα πεινάσει και θα φάει. Μια δυο τρεις. Περνούσαν οι μέρες και οι βδομαδες και το παιδί αδυνάτιζε μέχρι που αγανακτούν και την παίρνουν από το χωριό και την πάνε στο παίδων. Οι γιατροί που την παρέλαβαν τους είπαν πως αν ειχαν αργήσει ίσως μια μέρα παραπάνω το παιδί δεν θα ζούσε! Ηταν φοβερά αφυδατωμένη και λιμοκτονούσε. Έμεινε εκεί κάποιον καιρό. Της εβαλαν ένα σωληνάκι από τη μύτη που έφτανε στο στομαχι και της έριχναν έτσι το γαλα με τη σύριγγα. Αυτό συνεχίστηκε για χρόνια! Μετά έβγαλε το σωληνάκι και έτρωγε με το ζόρι πολτοποιημενα. Επισης για χρόνια. Πλέον τρώει με το ζόρι μεν αλλά μόνη της. Πάει στο γυμνάσιο και είναι ένα φυσιολογικό παιδί. Δεν έχει ζητήσει απο μόνη της ΠΟΤΕ φαγητό. Ούτε μια σοκολάτα ή ένα κομμάτι τούρτα. Οι παιδοψυχολόγοι λένε πως μάλλον ήταν τρομερά αντιδραστική και έκοψε το φαγητό επειδή της έκοψαν τον θηλασμο. Δεν ξέρω αν έχουν δίκιο, μου φαίνεται παρατραβηγμένο. Ξέρω πως αν το παιδί δεν είχε πάει στο παίδων δεν θα ζούσε. Ελπίζω να μην σε άγχωσα. Στο είπα γιατί μάλλον ο γιατρος σας είναι σαν εκείνον που είχε η δικια μας. Ποτε μην εμπιστεύεσαι τυφλά κανέναν. Σε ένα νοσοκομείο θα την εξετάσουν καλυτερα. Επισης, εφόσον το παιδί έτρωγε πάλι με όρεξη όσο έπαιρνε αντιβίωση μήπως πρέπει να εξεταστεί για κάποια άλλη λοίμωξη πέρα από τα ουρα; Ελπιζω σύντομα να μας πεις ότι είναι πολύ καλυτερα γιατί θα το έχω έγνοια. Θα προσεύχομαι για το παιδάκι σου και πιστεύω πως σύντομα θα βρείτε τι την ενοχλεί και θα γίνει καλά! 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα σου πρότεινα εκτός φυσικά από το να ζητήσεις και άλλη γνώμη και να κάνεις κάποιες απαραίτητες εξετάσεις να δοκιμάσεις να της δώσεις κάποιο αντιαναγωγικο γάλα. Και σε μένα η μικρή μου περίπου στην ηλικία των 4 μηνών είχε ξεκινήσει να πίνει με πολύ δυσκολια το γάλα της. Έπινε 20 μλ και σταματούσε. Της ξεκίνησα αντιαναγωγικο (στην περίπτωση μας frisolac comfort καθώς της έδινα το frisolac το απλό) και ξεκίνησε και πάλι να πίνει. Πριν τους 4 μήνες δεν μου είχε κάνει κάτι αντίστοιχο να μην τρώει εκτός από κάποιες λίγες μέρες που μείωνε την ποσότητα σε φυσιολογικά όμως πλαίσια. Επίσης σιγουρεψου ότι η θηλή του μπιμπερο που την ταιζεις δεν είναι πολύ μικρή για αυτήν και την εμποδίζει από το να πιει με άνεση το γάλα της. Ενημερωσε μας όταν θα έχεις νέα. Όλα να πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή μένεις κορίτσι μου? Εάν είσαι Αθήνα , επικοινώνησε με τον Καρύδη Κων/νο είναι εξαιρετικός παιδίατρος, από τους λίγους λοιμωξιολόγους που έχουμε στην Ελλάδα, εργαζόμουν σε Φαρμακευτική Εταιρεία και ήταν παιδίατρος των παιδιών μου, θα σε βοηθήσει 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Κορίτσι μου.. αυτό που περνας πρέπει να είναι τρομερά δύσκολο κι ελπίζω να έχεις βοήθεια για να μην εξαντληθείς.

Θα σου την ιστορία του παιδιού του αδερφού μου κι ελπίζω να μη σε φοβισω αλλά ίσως να σε παρακινησω να κανεις κάτι γρήγορα. Πάνε τώρα 14 χρόνια και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες. Στην αρχή ήταν ένα κανονικό μωρό που θήλαζε. Μετά από καναδυο μήνες η νύφη μου ήθελε ή έπρεπε δεν θυμάμαι να σταματήσει τον θηλασμο. Τότε περίπου ξεκίνησε η μικρή να μην τρώει. Μιλάμε για τίποτα σχεδόν. Την πήγαιναν στον παιδίατρο κι έλεγε συνεχώς θα πεινάσει και θα φάει. Μια δυο τρεις. Περνούσαν οι μέρες και οι βδομαδες και το παιδί αδυνάτιζε μέχρι που αγανακτούν και την παίρνουν από το χωριό και την πάνε στο παίδων. Οι γιατροί που την παρέλαβαν τους είπαν πως αν ειχαν αργήσει ίσως μια μέρα παραπάνω το παιδί δεν θα ζούσε! Ηταν φοβερά αφυδατωμένη και λιμοκτονούσε. Έμεινε εκεί κάποιον καιρό. Της εβαλαν ένα σωληνάκι από τη μύτη που έφτανε στο στομαχι και της έριχναν έτσι το γαλα με τη σύριγγα. Αυτό συνεχίστηκε για χρόνια! Μετά έβγαλε το σωληνάκι και έτρωγε με το ζόρι πολτοποιημενα. Επισης για χρόνια. Πλέον τρώει με το ζόρι μεν αλλά μόνη της. Πάει στο γυμνάσιο και είναι ένα φυσιολογικό παιδί. Δεν έχει ζητήσει απο μόνη της ΠΟΤΕ φαγητό. Ούτε μια σοκολάτα ή ένα κομμάτι τούρτα. Οι παιδοψυχολόγοι λένε πως μάλλον ήταν τρομερά αντιδραστική και έκοψε το φαγητό επειδή της έκοψαν τον θηλασμο. Δεν ξέρω αν έχουν δίκιο, μου φαίνεται παρατραβηγμένο. Ξέρω πως αν το παιδί δεν είχε πάει στο παίδων δεν θα ζούσε. Ελπίζω να μην σε άγχωσα. Στο είπα γιατί μάλλον ο γιατρος σας είναι σαν εκείνον που είχε η δικια μας. Ποτε μην εμπιστεύεσαι τυφλά κανέναν. Σε ένα νοσοκομείο θα την εξετάσουν καλυτερα. Επισης, εφόσον το παιδί έτρωγε πάλι με όρεξη όσο έπαιρνε αντιβίωση μήπως πρέπει να εξεταστεί για κάποια άλλη λοίμωξη πέρα από τα ουρα; Ελπιζω σύντομα να μας πεις ότι είναι πολύ καλυτερα γιατί θα το έχω έγνοια. Θα προσεύχομαι για το παιδάκι σου και πιστεύω πως σύντομα θα βρείτε τι την ενοχλεί και θα γίνει καλά! 

Έχω πάθει σοκ με την ιστορία... Ο αδελφός σου κ η κουνιάδα σου πέρασαν πολύ δύσκολα, να ναι καλά οι άνθρωποι κ η ανηψια σου! Η μεγάλη μου η κόρη από νεογέννητη που ήταν δεν έτρωγε κ μέσα στο άγχος ήμουν πάντα κ συνεχίζω, φαντάζομαι ο αδερφός σου που πέρασε πολύ πολύ πολύ πολύ μεγαλύτερη δοκιμασία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Koritsia piga agorasa to apogeuma to s 26 gold comfort sto farmakio kai m adiase 5 fores to mpoukali twn 130 ml (kserw dn einai kai pali arketa alla apo to tipota...) kai dokimasa na dwsw to kanoniko gala tis kai to eftine alla to comfort to epine..dn kserw ti ginete ilikrina... vrika enan paidiatro kai tha paw na dw ti tha mou pei k ekeinos. To pio parakseno einai oti opos ipie to proto mpoukali tis me to comfort epese se enan vathi ipno mexri simera to prwi apo tis 8 to apogeuma mexri 7 to prwi.. auto logika tha simenei pws kati tin enoxlouse me to proigoumeno gala dn kserw..anipomonw na paw apo deutera st paidiatro..pantos eimaste poli poli kalitera. Ekane k kakakia to prwi moni tis genikotera smr einai poli xaroumeni i mikri dn gkriniazei..ksipnise stis 7 to prwi epaikse mexri tis 9 efage 100 ml kimithike mexri ts 11 k misi k ksana ksipnise tora exi kamia wra efage alla 100..elpizw na aniksi i oreksi tis opos palia. 

@P.L.L. thee mou exw pathei tn plaka mou. Ma einai dinaton na paei kati tetio toso sovara? Kai mena o giatros m einai akrivos tis idias apopsis pws otan pinasi tha faei to mwro alla dn tin afinw nistikia gt to paidi mou apo tin mera p genithike dn itan app ta mwra pou tha eklege gia na katalavw pws pinaei..k mexri tora exoume auto to provlima dn klaiei to bradi endiamesa gia na katalavw pws pinase apla kounaei to kefali tis h gratsounaei to prosopo tis ta aftakia tis travaei alla den klaiei me tipota! Etsi katalavenw pws thelei na faei kai tis kanw gala..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Θα σε συμβουλευα να παρεις και μια δευτερη γνωμη χωρις καθυστερηση!

Θυμαμαι οταν ο γιος μου ηταν πεειπου στην ηλικια της κορης σου (4 μηνων) ειχε ξεκινησει και αυτος διαμαρτυρια κατα του γαλακτος.Ισως ειναι μια φαση που περνανε τα μωρακια αλλα και παλι καλο ειναι να το τσεκαρεις με εναν αλλον παιδιατρο.Του εφτιαχνα το μπιμπερο του και μας επαιρνε 2 ωρες για να το τελειωσει.Επινες λιγες γουλιες,μετα καναμε κανενα 10λεπτο διαλλειμμα και μετα παλι λιγες γουλιες μεχρι να το τελειωσει.Σωστο μαρτυριο!Η σωτηρια μας ηρθε στον εκτο μηνα με την εισαγωγη στερεων και τη σταδιακη μειωση του γαλακτος.

Υπαρχουν κρεμες στο εμποριο για μωρα απο 4 μηνων ωστε να ξεκινησει σιγα σιγα και η κορη σου τις στερεες και να αρχισει να αντικαθιστα το γαλα με στερεο γευμα.Οπως και να εχει μιλα με τον παιδιατρο

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε κορίτσι μου το μωρό σε ένα αλλά γιατρό να δεις τι έχει  τι το ενοχλεί τώρα τις άλλαξες γάλα και το πίνει αν σε δύο ημέρες δεν το πίνει τι θα κάνεις θα τις το ξανά αλλάξεις δεν είναι λύση. @P.L.L. πολλές φορές δεν φταίνε μόνο οι γιατροί αλλά φταίνε και οι γονείς,ο γονιός βλέπει το παιδί που δεν τρωει και λιμοκτονει κάθε μέρα οχι ο γιατρός,ο γιατρός θα πει την άποψη του για εμένα είναι λάθος το "Όταν πεινάσει θα φάει" αν ένα βρέφος χάνει βάρος μέρα με τη μέρα δεν περιμένεις την εσχάτη στιγμή να το πας στο νοσοκομείο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntinakiii είπε:

Koritsia piga agorasa to apogeuma to s 26 gold comfort sto farmakio kai m adiase 5 fores to mpoukali twn 130 ml (kserw dn einai kai pali arketa alla apo to tipota...) kai dokimasa na dwsw to kanoniko gala tis kai to eftine alla to comfort to epine..dn kserw ti ginete ilikrina... vrika enan paidiatro kai tha paw na dw ti tha mou pei k ekeinos. To pio parakseno einai oti opos ipie to proto mpoukali tis me to comfort epese se enan vathi ipno mexri simera to prwi apo tis 8 to apogeuma mexri 7 to prwi.. auto logika tha simenei pws kati tin enoxlouse me to proigoumeno gala dn kserw..anipomonw na paw apo deutera st paidiatro..pantos eimaste poli poli kalitera. Ekane k kakakia to prwi moni tis genikotera smr einai poli xaroumeni i mikri dn gkriniazei..ksipnise stis 7 to prwi epaikse mexri tis 9 efage 100 ml kimithike mexri ts 11 k misi k ksana ksipnise tora exi kamia wra efage alla 100..elpizw na aniksi i oreksi tis opos palia. 

@P.L.L. thee mou exw pathei tn plaka mou. Ma einai dinaton na paei kati tetio toso sovara? Kai mena o giatros m einai akrivos tis idias apopsis pws otan pinasi tha faei to mwro alla dn tin afinw nistikia gt to paidi mou apo tin mera p genithike dn itan app ta mwra pou tha eklege gia na katalavw pws pinaei..k mexri tora exoume auto to provlima dn klaiei to bradi endiamesa gia na katalavw pws pinase apla kounaei to kefali tis h gratsounaei to prosopo tis ta aftakia tis travaei alla den klaiei me tipota! Etsi katalavenw pws thelei na faei kai tis kanw gala..

Εφόσον αυτό στον ήπιε, συνέχισε το. Μπορεί να έχει παλινδρόμηση. Πάνε σε άλλον γιατρό κ πες του ακριβώς τι κάνει το μωρό.  Ξέρω ότι τα αναγωγικα γάλατα είναι πιο βαριά κ δεν ανεβαίνουν εύκολα πάνω.  Επίσης αν συνεχίσει έτσι , καλύτερα  απέφευγε τα νοσοκομεία τωρα  με τις γριπες. Υπάρχουν κ κρέμες, νομίζω ρυζαλευρα που τα δίνεις από τον 4ο μήνα  είτε με κουτάλι είτε πιο νερουλα στο μπιμπερό με το γάλα.  Για να χορτάσει το μωρό. Είναι κρίμα να πεινάει...

Επίσης ψάξε κ για να την θηλάσει ξανά.  Νομίζω υπάρχουν κάποιες στάσεις που βοηθάνε αν εχει παλινδρόμηση.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 39 λεπτά , Ntinakiii είπε:

Koritsia piga agorasa to apogeuma to s 26 gold comfort sto farmakio kai m adiase 5 fores to mpoukali twn 130 ml (kserw dn einai kai pali arketa alla apo to tipota...) kai dokimasa na dwsw to kanoniko gala tis kai to eftine alla to comfort to epine..dn kserw ti ginete ilikrina... vrika enan paidiatro kai tha paw na dw ti tha mou pei k ekeinos. To pio parakseno einai oti opos ipie to proto mpoukali tis me to comfort epese se enan vathi ipno mexri simera to prwi apo tis 8 to apogeuma mexri 7 to prwi.. auto logika tha simenei pws kati tin enoxlouse me to proigoumeno gala dn kserw..anipomonw na paw apo deutera st paidiatro..pantos eimaste poli poli kalitera. Ekane k kakakia to prwi moni tis genikotera smr einai poli xaroumeni i mikri dn gkriniazei..ksipnise stis 7 to prwi epaikse mexri tis 9 efage 100 ml kimithike mexri ts 11 k misi k ksana ksipnise tora exi kamia wra efage alla 100..elpizw na aniksi i oreksi tis opos palia. 

@P.L.L. thee mou exw pathei tn plaka mou. Ma einai dinaton na paei kati tetio toso sovara? Kai mena o giatros m einai akrivos tis idias apopsis pws otan pinasi tha faei to mwro alla dn tin afinw nistikia gt to paidi mou apo tin mera p genithike dn itan app ta mwra pou tha eklege gia na katalavw pws pinaei..k mexri tora exoume auto to provlima dn klaiei to bradi endiamesa gia na katalavw pws pinase apla kounaei to kefali tis h gratsounaei to prosopo tis ta aftakia tis travaei alla den klaiei me tipota! Etsi katalavenw pws thelei na faei kai tis kanw gala..

Ε φαντάζομαι δεν είναι τόσο κοινό. Μάλλον εξαιρετικά σπάνιο θα το έλεγα. Αλλά σε αυτήν συνέβη! Που να το φαντάζονταν οι γονεις που θα καταλήξει. Παντως τώρα είναι καλά ευτυχως. 

Εφοσον πίνει καλυτερα το κονφορτ αρα το αλλο την ενοχλεί. Πάλι καλά που πίνει το παιδάκι! Ευτυχως! Ρωτα έναν σωστό γιατρό με εμπειρία σχετικά με τα διαφορα γάλατα για να βρείτε τι συμβαίνει στο παιδί. Και η λύση για πιο στεραια τροφή από τώρα είναι πολύ καλή. Ίσως την δέχεται καλυτερα. Μην περιμένεις όμως ότι από την πρώτη μέρα θα την θέλει. Και θέμα να μην είχε πάλι θα έπρεπε να κανεις υπομονή μέχρι Μα συνηθίσει. 

Just now, Mamaloulou είπε:

Πήγαινε κορίτσι μου το μωρό σε ένα αλλά γιατρό να δεις τι έχει  τι το ενοχλεί τώρα τις άλλαξες γάλα και το πίνει αν σε δύο ημέρες δεν το πίνει τι θα κάνεις θα τις το ξανά αλλάξεις δεν είναι λύση. @P.L.L. πολλές φορές δεν φταίνε μόνο οι γιατροί αλλά φταίνε και οι γονείς,ο γονιός βλέπει το παιδί που δεν τρωει και λιμοκτονει κάθε μέρα οχι ο γιατρός,ο γιατρός θα πει την άποψη του για εμένα είναι λάθος το "Όταν πεινάσει θα φάει" αν ένα βρέφος χάνει βάρος μέρα με τη μέρα δεν περιμένεις την εσχάτη στιγμή να το πας στο νοσοκομείο.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Βέβαια δεν είναι και κάτι που το φαντάζεσαι εύκολα αλλά κι εγώ νομίζω δεν υπήρχε περίπτωση να βλέπω το παιδί να χάνει βάρος τόσο μικρό και να το άφηνα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Ntinakiii είπε:

Koritsia piga agorasa to apogeuma to s 26 gold comfort sto farmakio kai m adiase 5 fores to mpoukali twn 130 ml (kserw dn einai kai pali arketa alla apo to tipota...) kai dokimasa na dwsw to kanoniko gala tis kai to eftine alla to comfort to epine..dn kserw ti ginete ilikrina... vrika enan paidiatro kai tha paw na dw ti tha mou pei k ekeinos. To pio parakseno einai oti opos ipie to proto mpoukali tis me to comfort epese se enan vathi ipno mexri simera to prwi apo tis 8 to apogeuma mexri 7 to prwi.. auto logika tha simenei pws kati tin enoxlouse me to proigoumeno gala dn kserw..anipomonw na paw apo deutera st paidiatro..pantos eimaste poli poli kalitera. Ekane k kakakia to prwi moni tis genikotera smr einai poli xaroumeni i mikri dn gkriniazei..ksipnise stis 7 to prwi epaikse mexri tis 9 efage 100 ml kimithike mexri ts 11 k misi k ksana ksipnise tora exi kamia wra efage alla 100..elpizw na aniksi i oreksi tis opos palia. 

@P.L.L. thee mou exw pathei tn plaka mou. Ma einai dinaton na paei kati tetio toso sovara? Kai mena o giatros m einai akrivos tis idias apopsis pws otan pinasi tha faei to mwro alla dn tin afinw nistikia gt to paidi mou apo tin mera p genithike dn itan app ta mwra pou tha eklege gia na katalavw pws pinaei..k mexri tora exoume auto to provlima dn klaiei to bradi endiamesa gia na katalavw pws pinase apla kounaei to kefali tis h gratsounaei to prosopo tis ta aftakia tis travaei alla den klaiei me tipota! Etsi katalavenw pws thelei na faei kai tis kanw gala..

Πολύ χαίρομαι για το μωράκι σου!!!Έτσι μπράβο να ξεκινήσει να τρώει το μωράκι και ακόμα περισσότερο....Και σίγουρα να αλλάξεις παιδίατρο και στον επόμενο να του πεις τι έγινε από την αρχή!!!Να τον ρωτήσεις και για κρεμουλα σιγά σιγά να δίνεις από λίγη στο μωράκι σου!!!φιλιά και σου εύχομαι σύντομα να τρώει από 200μλ....


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Έχω πάθει σοκ με την ιστορία... Ο αδελφός σου κ η κουνιάδα σου πέρασαν πολύ δύσκολα, να ναι καλά οι άνθρωποι κ η ανηψια σου! Η μεγάλη μου η κόρη από νεογέννητη που ήταν δεν έτρωγε κ μέσα στο άγχος ήμουν πάντα κ συνεχίζω, φαντάζομαι ο αδερφός σου που πέρασε πολύ πολύ πολύ πολύ μεγαλύτερη δοκιμασία!

Κι εγώ τότε δεν τους είχα καταλάβει. Όταν γεννησα και στην αρχή είχε αφυδατωθει επειδή δεν είχε κατέβει ακόμα το γαλα μου κόντεψα να πεθάνω από την στεναχώρια μου! Τότε σκέφτηκα τη νύφη μου και λέω Παναγία μου τι γολγοθάς ήταν αυτος! Αλλά ευτυχως το παιδί είναι καλά τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε άμεσα παιδίατρο, καταρχήν γιατί αδιαφορεί για ένα βρέφος που ούτε τρώει και είναι και υποτονικό, δεν είναι απλά ακατάλληλος είναι επικίνδυνος!!!!

Έπειτα βρες έναν γιατρό που δεν αφήνει τίποτα στην τύχη και κυρίως που ακούει αυτά που έχεις εσύ να του πεις, γιατί όταν κάτι δεν πάει καλά με το παιδί μας εμείς μπορούμε να το κρίνουμε καλύτερα από τον καθένα.

Δεν θα σου πω τι μπορεί να συμβαίνει γιατί γιατρός δεν είμαι, όμως θα σου πω να δείξεις εμπιστοσύνη στο άγχος και την ανασφάλεια σου και να ψάξεις το θέμα καλύτερα !

Πήγαινε σε ένα νοσοκομείο να δουν το παιδί, αν μπορείς  ιδιωτικά (τα μωρά αυτής της ηλικίας δεν τα αφήνουν να περιμένουν με τους υπόλοιπους, τους δίνουν προτεραιότητα ) έτσι ώστε να μην μπλέξεις με καθυστερήσεις και πολύ κόσμο. Μην περιμένεις άλλο, εγώ διαβάζοντας το πρώτο ποστ ειλικρινά αγχώθηκα, επίσης δεν ξέρω πόσο καλό είναι ένα μωρό 4 μηνών να κοιμάται 11 ώρες σερί χωρίς να ξυπνήσει.  Το γάλα είναι η τροφή και το νερό του, οτιδήποτε μπορεί να συμβαίνει.

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους! Ξανά γράφω για ενημέρωση απλά αμα τύχει να έχει το ίδιο πρόβλημα κάποια μανούλα να ξέρει πως εμείς αυτό που πάθαμε ήταν τελικά αλλεργία στην πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλατος. Νοσηλευτήκαμε για 14 μέρες, τελικά το παιδί είχε πάθει και αφυδάτωση. Όλα αυτά βέβαια όταν γίναμε 6 μηνών. Αρχίσαμε τα γιαουρτάκια και εκεί άρχισε να μην αντέχει άλλο και να κάνει εμετούς. Εξού και το πρόβλημα με τα γάλατα.. από τους 4 μήνες που ήταν όταν σας έγραψα για πρώτη φορά, περάσαμε παρα πολλες άσχημες καταστάσεις.. το παιδί συνέχιζε να μην θέλει γάλα και την πίεζα με σύριγγα για να μην πάθει ξανά αυτό με τις 4 μέρες που ήταν νηστικια..το τραβήξαμε κουτσα στραβά άλλους 2 μήνες μέχρι να μάθουμε για την αλλεργία.. αυτά από μένα! Σας ευχαριστώ όλους!!! (Εξανθήματα δεν έβγαλε ποτε το παιδί για να καταλάβω ότι έχει πρόβλημα με το γάλα) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • CoffeeMaker changed the title to Αλλεργία και θηλασμός

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...