Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Faith22 είπε:

      1 ή 2 εμβρυακια έχεις βάλει?Εγώ Τετάρτη ετ κ Σάββατο απόγευμα έκανα τεστ early predictor κ βγήκε μια πολύ πολύ άχνη γραμμή,έχω δίδυμα όμως!

      Νομίζω κ εγώ παράεκανες νωρίς!Μας ξεπέρασες όλες😂

      Ένα έβαλα πέμπτης ημέρας.Οντως είναι πολύ νωρίς,απλά ήθελα να δω αν βγει έστω αχνή γραμμή,αλλά τπτ..το early predictor είναι διαφορετικό απο τα άλλα? Αυτό που πήρα δείχνει από την πέμπτη ημέρα συλληψης

Πράγματα που θα χρειαστούμε για το Μωρο μας ❤️


Blonde

Recommended Posts

Just now, alexia92 είπε:

Εμενα τα παιδια μου ειχαν βαρια αλεργια στο γαλα με επεισόδια πνιγμονης σε 22 μηνες ειχα 2 μωρα πως θα οδηγουσα ? Τα εχω ξεπερασει αυτά και ειλικρινά δεν το λεω για να θιξω καποιον. Το Σ.Α.Θ του βρέφους δεν θα ειχε αποφευχθεί αν η μαμα καθόταν πισω. Θα του εκανε καρπα αντε και του εκανε θα ζούσε το παιδάκι? Μήπως το ζοριζε το κάθισμα? Και για εμενα ναι μεν παντα μα παντα τα παιδια πρεπει να είναι δεμενα σε καθισμα ακομη και για 1 μετρο αποσταση αλλα το ακριβο καθισμα δεν σημαινει πάντα οτι θα σωσει το παιδι. Υπάρχουν γονείς που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα και αγοραζουν απο τα jumbo αλλα τα παιδια τους παντα ειναι δεμενα αυτα τα παιδια ειναι πιο ασφαλη απο καποιον που εχει πανάκριβο καθισμα και δεν δενει το παιδι.

Συμφωνω και οπως ειπα ο καθενας κανει τις επιλογες του. Κριση εχουμε νομιζω.

Εγω τον εχω παντα δεμενο και κανω μεγ αποστασεις. Επισης το οτι εχουμε ακριβο σε εισαγωγικα καθισμα joie, σημαινει οτι καναμε τις επιλογες μας και ειχαμε και το πηραμε.

Αν καποιος δν εχει, μια χαρα ειναι και του τζαμπο, απ το να το χει στην αγκαλια η σε καλαθουνα.

Εγκληματικο.

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 787
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ninamc είπε:

Συμφωνω και οπως ειπα ο καθενας κανει τις επιλογες του. Κριση εχουμε νομιζω.

Εγω τον εχω παντα δεμενο και κανω μεγ αποστασεις. Επισης το οτι εχουμε ακριβο σε εισαγωγικα καθισμα joie, σημαινει οτι καναμε τις επιλογες μας και ειχαμε και το πηραμε.

Αν καποιος δν εχει, μια χαρα ειναι και του τζαμπο, απ το να το χει στην αγκαλια η σε καλαθουνα.

Εγκληματικο.

Φυσικά. Καλα εκανες. Εγω θα εχω ελάχιστες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο 3 φορες το μηνα ? Δεμένα και αμα κλαψει κανεις σταση εξηγεις και περιμένεις δεν θα κλαιει ποτε 1 ωρα το παιδι. Ειναι έγκλημα να ξεδεσεις και να παρεις αγκαλιά  εν κινηση και με 5 χιλιόμετρα ταχύτητα.

  • Μου αρέσει 2

PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γλυκές μου μανουλες λέω να ξεκινήσω να παραγγέλνω πραγματακια φαρμακείου έχετε καταλήξει σε κάποια σειρά βρεφικής φροντίδας??θέλω ότι πιο φυσικό και απαλό για την μπέμπα αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω..κάθε συμβουλη θα βοηθησει..να διευκρινίσω μιλάω για αφρολουτρο σαμπουάν κρεμουλα..:)

  • Μου αρέσει 2

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Frogie είπε:

Γλυκές μου μανουλες λέω να ξεκινήσω να παραγγέλνω πραγματακια φαρμακείου έχετε καταλήξει σε κάποια σειρά βρεφικής φροντίδας??θέλω ότι πιο φυσικό και απαλό για την μπέμπα αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω..κάθε συμβουλη θα βοηθησει..να διευκρινίσω μιλάω για αφρολουτρο σαμπουάν κρεμουλα..:)

Καλησπέρα!! Από ότι διάβασα στις ετικέτες τα αγνωτης είναι τα πιο φυσικά και μπορείς να τα πάρεις από σούπερ μάρκετ. Τώρα ας μας πει καμία έμπειρη μανούλα καλύτερα τη γνώμη της.

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Frogie είπε:

Γλυκές μου μανουλες λέω να ξεκινήσω να παραγγέλνω πραγματακια φαρμακείου έχετε καταλήξει σε κάποια σειρά βρεφικής φροντίδας??θέλω ότι πιο φυσικό και απαλό για την μπέμπα αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω..κάθε συμβουλη θα βοηθησει..να διευκρινίσω μιλάω για αφρολουτρο σαμπουάν κρεμουλα..:)

Κορίτσι μου εγώ πήρα τη σειρά της weleda! Τα έχω ψάξει αρκετά και είδα πως είναι τα πιο ακίνδυνα και επιτρεπόμενα συστατικά για βρεφακι! Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσουμε αυτά έως τους 6 μήνες και μετά βλέπουμε! 

Πήρα σαμπουάν αφρολουτρο και κρέμα αλλαγής πάνας. Λαδακι για μασάζ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αγνό αμυγδαλελαιο και λάδι καρύδας βιολογικο. Επίσης έχω διαβάσει πως το βούτυρο καρυτε είναι πολύ καλή επιλογή για βρεφακι.. βιολογικό πάντα!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

XDXPp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Vila είπε:

Κορίτσι μου εγώ πήρα τη σειρά της weleda! Τα έχω ψάξει αρκετά και είδα πως είναι τα πιο ακίνδυνα και επιτρεπόμενα συστατικά για βρεφακι! Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσουμε αυτά έως τους 6 μήνες και μετά βλέπουμε! 

Πήρα σαμπουάν αφρολουτρο και κρέμα αλλαγής πάνας. Λαδακι για μασάζ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αγνό αμυγδαλελαιο και λάδι καρύδας βιολογικο. Επίσης έχω διαβάσει πως το βούτυρο καρυτε είναι πολύ καλή επιλογή για βρεφακι.. βιολογικό πάντα!

Vila μου λες το αμυγδαλελαιο που βαζουμε κ στη κοιλίτσα μας ή ειναι αλλο;;;

  • Μου αρέσει 1

sw2jp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vila said:

Ναι ναι αυτό! Καθαρό αμυγδαλελαιο! Τα baby oil τύπου Τζ..σον δεν τα εμπιστεύομαι να σας πω την αλήθεια.. και μόνο που έχουν ένα σωρό αρώματα μέσα..

κι εγω καθαρο αμυγδαλελαιο προμηθευτηκα :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vila είπε:

Κορίτσι μου εγώ πήρα τη σειρά της weleda! Τα έχω ψάξει αρκετά και είδα πως είναι τα πιο ακίνδυνα και επιτρεπόμενα συστατικά για βρεφακι! Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσουμε αυτά έως τους 6 μήνες και μετά βλέπουμε! 

Πήρα σαμπουάν αφρολουτρο και κρέμα αλλαγής πάνας. Λαδακι για μασάζ σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αγνό αμυγδαλελαιο και λάδι καρύδας βιολογικο. Επίσης έχω διαβάσει πως το βούτυρο καρυτε είναι πολύ καλή επιλογή για βρεφακι.. βιολογικό πάντα!

Σευχαριστω πολύ κορίτσι μου τα weleda κοιτούσα να σου πω την αλήθεια κι εγώ όποτε μάλλον εκεί θα καταλήξω..επίσης σκέφτομαι μια φυσική κεραλοιφη για τα συγκαματα..να σας ρωτήσω μιας και πρωτομανουλα την κρέμα την βάζετε σε κάθε αλλαγή Πάνας??

  • Μου αρέσει 2

VAmap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Frogie είπε:

Σευχαριστω πολύ κορίτσι μου τα weleda κοιτούσα να σου πω την αλήθεια κι εγώ όποτε μάλλον εκεί θα καταλήξω..επίσης σκέφτομαι μια φυσική κεραλοιφη για τα συγκαματα..να σας ρωτήσω μιας και πρωτομανουλα την κρέμα την βάζετε σε κάθε αλλαγή Πάνας??

 

1 hour ago, Vila είπε:

Κι εγώ πρωτομανουλα είμαι οπότε ας μας πει κάποια πιο έμπειρη! Αν θυμάμαι καλά στον ανιψιό μου βάζαμε κάθε φορά κ όταν υπήρχε ερεθισμός βάζαμε κάτι πιο δραστικό.

 

Καλημέρα κορίτσια!! Η παιδίατρος μου είπε αμυγδαλελαιο σε κάθε αλλαγή πάνας, για κάτι πιο δραστικό χρησιμοποιώ αλοιφή συγκαματος bepanthol για μωρα που μου δώσανε στο μαιευτήριο.Αμυγδαλελαιο βάζουμε και στις πτυχωσεις του δέρματος και στην ξηροδερμια του προσώπου.Ειναι Και  πώς θα κάτσει και το κάθε προϊόν στο κάθε παιδί. Εχω μια μπέμπα 2 μηνών! Τα μόνα που έχω χρειαστεί ως τωρα είναι το λίκνο της, τα ρούχα της, το μπανακι και τα είδη περιποίησης! Τίποτα αλλο! Μας φερανε πανάκριβο καροτσι και το χουμε και κανουμε βολτες στο σαλονι και τη βεραντα! Πού να πας με τον κορωνοιο; Τώρα πάω να παραγγείλω μάρσιπο γιατι το μωρο θέλει συνεχεια αγκαλίτσα και σ αυτη την ηλικία δεν την στερείς! Προκύπτουν νέες ανάγκες διαφορετικές από αυτές που έχουμε στο μυαλό μας!! Γνώμη μου, μη δώσετε χρήματα σε κάτι που θα χρειαστείτε αργοτερα, τα βρεφικά ετσι κι Αλλιώς δεν έχουν μεγάλες εκπτώσεις.Επενδυστε σε κάθισμα αυτοκινήτου και στρώμα! Το πορτ μπεμπέ είναι για 3 μήνες τα πιο πολλά.Δεν ξέρω αν αξίζει! Ευτυχώς εμένα μου δώσανε και πορτ μπεμπέ και αυγό κάθισμα το οποίο επίσης είναι για 5-6 μήνες αναλογα με την ανάπτυξη του μωρου.Αν σας δώσουν αυγό ομως να είναι από δικό σας άνθρωπο που θα είστε σίγουροι ότι δεν έχει εμπλακεί σε ατύχημα. Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο το καθίσματακι πιθανόν να μη διατηρεί τις δυνατότητες του.Δειτε την εποχή που θα γεννήσετε! Παίζει και αυτό σπουδαίο ρόλο.τα φθινοπωρινα και χειμωνιάτικα μωρα θα αργήσουν να βγουν έξω με μεγαλη συχνότητα! Φυσικά τον σπουδαιότερο ρόλο έχουν τα δεδομένα (οικονομικά και κοινωνικά) της κάθε οικογένειας.

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Frogie είπε:

Γλυκές μου μανουλες λέω να ξεκινήσω να παραγγέλνω πραγματακια φαρμακείου έχετε καταλήξει σε κάποια σειρά βρεφικής φροντίδας??θέλω ότι πιο φυσικό και απαλό για την μπέμπα αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω..κάθε συμβουλη θα βοηθησει..να διευκρινίσω μιλάω για αφρολουτρο σαμπουάν κρεμουλα..:)

Εγώ χρήσιμο τη σειρά της frezyderm στο μωρό και η κουνιαδα μου και στα τρία αυτή χρησιμοποίησε, ωραία προϊόντα έχει και η pharmaset  και η weleda. Αυτό που με συμβούλεψε η παιδίατρος είναι ότι πάρω να είναι της ίδιας εταιρείας ώστε αν βγάλει κάποιο ερεθισμό ή κάποια αλλεργία το μωρό να ξέρω ότι είναι κάποιο συστατικό από αυτά και να αλλάξουμε σειρά ενώ αν έχεις διαφορετική εταιρεία σαμπουάν κρέμα κλπ δε μπορείς να ξέρεις σίγουρα τι το πείραξε. 

6 ώρες πρίν, Frogie είπε:

Σευχαριστω πολύ κορίτσι μου τα weleda κοιτούσα να σου πω την αλήθεια κι εγώ όποτε μάλλον εκεί θα καταλήξω..επίσης σκέφτομαι μια φυσική κεραλοιφη για τα συγκαματα..να σας ρωτήσω μιας και πρωτομανουλα την κρέμα την βάζετε σε κάθε αλλαγή Πάνας??

Εμένα η παιδίατρος μου είπε σε κάθε αλλαγή πάνας να βάζω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Frogie Χρησιμοποιώ Weleda Calendula Babycream σε κάθε αλλάγή πάνας και δεν έχουμε πάθει ποτέ το παραμικρό (αύριο γινόμαστε 3 μηνών). Αλλά είμαι πολύ προσεκτική γενικότερα, αλλάζω πάνα κάθε 45' όταν είναι ξύπνιο το μωρό και τη νύχτα το πολύ 3 ώρες μένει με την ίδια πάνα. Επίσης, φρόντισε να το σκουπίζεις πολύ καλά όταν θα το αλλάζεις, πχ τα τσίσα μπορεί να πάνε στο ποπουδάκι και αν δεν το σκουπίσεις, θα το ερεθίσουν. Ακόμα και όταν το κάνεις μπανάκι, πρόσεξε να σκουπίσεις (ταμποναριστά) καλά το μωράκι, πρεπει να είναι στεγνο πριν βαλεις την κρεμα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Vila είπε:

Κι εγώ πρωτομανουλα είμαι οπότε ας μας πει κάποια πιο έμπειρη! Αν θυμάμαι καλά στον ανιψιό μου βάζαμε κάθε φορά κ όταν υπήρχε ερεθισμός βάζαμε κάτι πιο δραστικό.

 

Καλημερα σε όλες τις εγκυουλες με το καλό τα νινακια σας!!εγω εχω εναν μπεμπη 3 μηνων!!να σας πω ειχα παρει αφρολουτρο Mustela που ειναι κ ψιλο ακριβουτσικο κ πήγε χαμενο γτ ο μπεμπης εβγαλε νεογνικη ακμη κ πηρα μετα ειδικο για ατοπικο δερμα!!αν γεννησετε σε κλινικη δινουν καμια φορα εκει δειγματα οποτε μην αγορασετε!!αλλιως παρτε κατι σχετικα οικονομικο κ βλεπετε!!προσωπικα το mustela δν μου αρεσε καθολου ασχετα απ την ακμη!!

για την κρεμουλα πανας 2 παιδιατρους που ρωτησα μου ειπαν δν χρειαζεται σε καθε αλλαγη!!κ οντως γτ ψιλοβαριομουν μερικες φορες δν βαζω παντα!!πιο σημαντικο ειναι να πλενεται το μωρακι με τρεχουμενο νερακι στην βρυση!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, marillia είπε:

Καλημερα σε όλες τις εγκυουλες με το καλό τα νινακια σας!!εγω εχω εναν μπεμπη 3 μηνων!!να σας πω ειχα παρει αφρολουτρο Mustela που ειναι κ ψιλο ακριβουτσικο κ πήγε χαμενο γτ ο μπεμπης εβγαλε νεογνικη ακμη κ πηρα μετα ειδικο για ατοπικο δερμα!!αν γεννησετε σε κλινικη δινουν καμια φορα εκει δειγματα οποτε μην αγορασετε!!αλλιως παρτε κατι σχετικα οικονομικο κ βλεπετε!!προσωπικα το mustela δν μου αρεσε καθολου ασχετα απ την ακμη!!

για την κρεμουλα πανας 2 παιδιατρους που ρωτησα μου ειπαν δν χρειαζεται σε καθε αλλαγη!!κ οντως γτ ψιλοβαριομουν μερικες φορες δν βαζω παντα!!πιο σημαντικο ειναι να πλενεται το μωρακι με τρεχουμενο νερακι στην βρυση!!

Αυτό είναι το πιο σημαντικο

Γτ η μουστελα που αναφέρει η μαριλια είναι πολύ καλή εταιρία με ηπια προϊόντα. (από μυρωδιά δ λεει) 

Οποτε γενικα αν το μωρακι δ εχει θέματα δερματικα υπάρχουν άπειρες εταιρίες, πατε με προτίμηση, αρώματα, τιμές, διαθεσιμότητα, συστατικα

Αν τυχόν υπάρξει θέμα εκεί θέλει ειδικα, όπως ανέφερε κ η μαριλια. Βοηθάει να έχετε δειγματακια

Κ εγω δ εβαζα κρεμα σε κάθε αλλαγμα, γενικα σπάνια είχαμε συγκαμματα. Αν έβλεπα λιγο ερεθισμό κεραλοιφη. Σε πιο προχωρημένο έχει διάφορες, ειχα pharmasept αλλα κ η bepanthol πολύ καλη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...