Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει κυριως βραδάκι… για να μην πω αν θέλω και λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, elenioz είπε:

Καλημέραα! 

@Renez @Irinoula86 @Marti Τι όμορφα νέα και οι τρεις! Μεγαλώνουν τα μωράκια μας και κοντεύει ο καιρός αχχ! 

@Eva137 Ειναι εύκολο γλυκό κ με συνταγή χωρίς πολλά υλικά. Εγώ κάνω την κλασσική της μαμάς μου αλλά έχει μπόλικες στο ίντερνετ. Έψαξα κ του Άκη αλλά κάνει κτ περίεργα εκεί αυτός με σφολιατες έτοιμες κτλπ κ δεν μ'αρεσε :tongue: Θα σου την στείλω να την έχεις ! 

@Renez Νομίζω πήρες την καλύτερη απόφαση με την μαία. Όσο καλές να είναι κ οι άλλες (αν κ ποτέ δεν ξέρεις σε τι θα πέσεις) θα έχουν τόσα περιστατικα εκτός από εμάς που σίγουρα δεν θα είναι από πάνω μας όσο θα θέλαμε. Ενώ τώρα ότι χρειαστείς για βοήθεια και στήριξη θα υπάρχει! Πως σου φάνηκε σαν πρώτη εντύπωση πάντα ; 

Για φαγητά σε βρίσκω φουλ έτοιμη! Επειδή το έκανα κ εγώ αυτό πολύ ως φοιτήτρια να ξέρεις ότι περιέχει μπόλικη σάλτσα διατηρείται καλύτερα από όλα !!! Πατάτα ψημένη μην βάλεις πουθενά (γίνεται χάλια όταν βγαίνει κ δεν τρώγεται. Ακόμα κ σε μουσακά κτλπ). 

Εμένα βγήκαν οι τελευταίες εξετάσεις μου ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει λίγο (αλλά δεν έπαιρνα τον σίδηρο σωστά οπότε λογικό μου φάνηκε) αντίθετα με ανησύχησε λίγο γτ είχα πάρα πολύ υψηλά αιμοπετάλια. Και μπήκα να το ψάξω κ έλεγε διαφορά που φρικαρα. Έκλεισα το ίντερνετ κ περιμένω την Παρασκευή να δω τι θα πει ο γιατρός. Πιστεύω δεν θα είναι κτ. 

Για την έξοδο και εγώ πήρα ένα σετ με κύκνο ροζουλι πολύ όμορφο. Ολόσωμο φορμακι κ από μέσα κοντομανικο και σκουφάκι. Κουβερτουλα έβαλα μια fleece ούτε πολύ χοντρή - ούτε τις εντελώς λεπτές. Αν γεννήσω όπως πιστεύω, μέσα Οκτωβρίου θα είναι καλή. Δεν θα έχει πέσει λίγο η θερμοκρασία;! Θα έχει πέσει ελπίζω :mrgreen:

Καλημέρα αγαπούλα!!

Το καλύτερο που έκανες ήταν να κλείσεις το ίντερνετ!! Πήγαινε στο γιατρό κ θα τα δείτε όλα..εμένα μωρέ παίζουν γενικά πάντως διάφορα έχω παρατηρήσει στις εξετάσεις..μια λευκά,μια ερυθρά,μια ο αιματοκρίτης αλλά κανένα σε ανησυχιτικο βαθμό δόξα τον Θεό! Οπότε μη μου αγχώνεσαι!!

Μια την μαια την ειχα δει άλλες δύο φορές στο 1ο τρίμηνο κ μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ότι με θυμόταν..κ δεν βλέπει λίγες κοπέλες στο δημόσιο!! 

Είχαμε από τη πρώτη μέρα χημεία κ λέγαμε αστεία (έτσι κ με θυμόταν..) οπότε πιστεύω πως θα δέσουμε κ στον τοκετό..κ σίγουρα σκέφτηκα πως θα είναι καλύτερο να έχω οοοσες ώρες χρειαστεί το ίδιο άτομο που θα ξέρει κ από την αρχή πως βιώνω τον τοκετό κ πως είμαι πάρα να εναλλάσσονται διαφορετικά άτομα συνεχώς..μου φαίνεται πιο απρόσωπο κ αγχωτικό..

Υγ: ισχύει γτ το είχα δοκιμάσει..πατάτες/ρύζι με τίποτε..γενικά τα συνοδευτικά ρύζι/μακαρόνια κτλ θα τα κάνω Τσάκα Τσάκα εκείνη την ώρα..στην αναγκη αυτά τα κάνει κ ο άντρας μου γιουπιιιι:P

 

Just now, P.L.L. είπε:

Αχ μακάρι! Δεν χρειάζεται να τον παιδεύω από τώρα! Έχει μια ζωή μπροστά του γι αυτόν τον σκοπό! 

είσαι καλα!?? Δε τον παιδεύεις καθόλου κοριτσάρα μου ίσα ίσα μόνο την αγάπη κ τη θαλπωρή της κοιλιτσας σου νιώθει τώρα εκείνος!!

Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά είχα πάει στην αυχενική με ένα αγχοοοος στο ταβάνι αφού είχα σαν ταχυκαρδία (άκουγα τόσα για σύνδρομα κ αμνιοπαρακέντηση κτλ κ ήμουν χεσ...μη!!) Κ πάω εκεί κ οι παλμοί του μπέμπη χαλαραροιιι!! Του λέω του γιατρού "είχα όλη μέρα πολύ άγχος μπορεί να του έκανα κακό?" Και μου είπε πως κανένα μας συναίσθημα όταν είναι σε φυσιολογικα(!) πλαίσια δε τους κάνει κακό γτ εκείνα απολαμβάνουν τη θαλπωρή της κοιλιτσας μας κ νιώθουν την αγάπη μας..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

@Renez συμφωνώ απόλυτα με την κοπέλα που είπε να κανονίσεις με τη μαία να τα πείτε από πριν να σου εξηγήσει κάποια πράγματα για τον φυσιολογικό τοκετό για να είσαι προετοιμασμένη και ακόμα και μετά τον τοκετό να την έχεις για να σου πει κάποια πράγματα για τη φροντίδα του μωρού και το θηλασμό γιατί μέσα στο νοσοκομείο μετά η κάθε μια από τις κοπέλες που θα μπαινοβγαίνει στο δωμάτιο θα σου λέει το μακρύ της και το κοντό της! Επίσης πολλές κοπέλες καλούν τη μαία στο σπίτι όταν έχουν θέματα με το θηλασμό. Είναι καλό να έχεις δημιουργήσει μια Α σχέση μαζί της. 

Εγω στη βαλίτσα για το μωράκι έβαλα από δυο κοντομάνικα ζιπουνάκια, από δυο μακρυμάνικα φορμάκια με κλειστά τα ποδαράκια, χεράκια για να μην γρατζουνιστεί, σεντονάκι για το αυγό και φλις κουβέρτα αν κάνει κρύο.

  • Μου αρέσει 2

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Renez είπε:

Κοριτσινια μου πως είστε??

Λοιπόν εγώ γύρισα από τον γιατρό,καρδουλα&ομφάλιος λώρος σούπερ, πλακούντας έχει μείνει εκεί στο grade2 με καλή αιμάτωση οπότε κομπλέ,αμνιακό σταθερά χαμηλό βέβαια αλλά δεν έχει πέσει άλλο οπότε δεν ανησυχούμε κ ο μπέμπης πλέον 2900 με 432γραμ. +- λέει..

Κοινώς πήρε 400γρ σε 2 εβδομαδες..μου είπε ο γιατρός ότι είναι πολύ καλά απροτι εμένα με έπιασε λίγο η καρδούλα μου γτ είχα συνηθίσει που έπαιρνε φουλ 7ο και 8ο αλλά μου είπε όπως είχαμε ξανά συζητήσει εδω ότι 1ον τον 9ο μειώνετε ο Ρυθμός ανάπτυξης και 2ον είναι πλέον τόσο μεγάλα τα μωρά που δεν μπορούν να γίνουν καλές μετρήσεις στα κιλά κ το μέγεθος..

Τεσπα ,36&5 είμαι δόξα το Θεό οπότε όλα καλά..

Εύχομαι κ σε εσάς ότι καλύτερο!!

Υγ: νομίζω είχε άλλη μια μανούλα σήμερα γιατρουδακο????

Σούπερ ο μπεμπακος σου κοριτσάκι μου!!! Πραγματικά έχουμε πλάκα... Μικρά είναι ανησυχούμε, μεγάλα είναι πάλι ανησυχούμε!! Θα σου πω ότι τον γιο μου τον έβγαζαν πολύ μικρούλη στις μετρήσεις προς το τέλος (2800), είχε πέσει καμπύλες κτλ  κ είχαμε αγχωθει.. τελικά γεννήθηκε 3250!! Δεν τον έλεγες κ μεγαλο αλλά ήταν φυσιολογικοτατος! Άσε που αν πάρεις άλλες 2-3 εβδομάδες...ουυυυ γιαβρακι σκετο θα είναι!!!

7 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Μπράβο μια χαρά!!! Το ιδανικό βάρος έχει! Εγώ πήγα εχθές και τον μέτρησε (εκτίμηση δηλαδή..) 3320. Ήθελε να μου κανει τις ενέσεις κορτιζόνης αλλά δεν γίνεται γιατί το ζάχαρο μου παρα του ότι έχω ανεβάσει πολύ την ινσουλίνη, το πρωί ανεβαίνει πλέον στον Θεο. Λέει με το καλό όταν γεννηθεί θα μου τον κρατήσουν προληπτικά ένα 24ωρο για εξετάσεις στη ΜΕΘ. Ουφ άντε να γεννηθεί γιατί θα με τρώει το αγχος όσο είναι εκεί μέσα και το ζάχαρο μου θα είναι αρυθμιστο! 

Πω πω, φτου σκόρδα το αγοράκι σου!! Παιδάκι ολόκληρο θα είναι! Όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Στη ΜΕΘ θα τον κρατήσουν λόγω δικού σου ζαχάρου δλδ; Τι βάσανο πάντως βρε παιδί μου.. κάνεις.κ διατροφή κ ινσουλινες κ πάλι αρυθμιστο είναι το σκασμενοι το ζάχαρο;; Λίγη υπομονή ακόμη.. σκέψου όλα τα ωραία που θα τρως όταν γεννήσεις!!! 

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Γίδα βραστή ε?? Τρελαίνεται ο άντρας μου κ δε του έχω φτιάξει ποτέ ομολογώ..

Λοιπόν ναι θα βάλω γίγαντες κ φακές που είπαμε,κεφτεδάκια,μπιφτέκια,θα κάνω κ κάνα λεμονάτο κ κάνα κοκκινιστό ακόμη(αλλά με άλλο κρέας ) ε να έχω τέλος πάντως θέλω καμία 15αρια φαγητά..στα ενδιάμεσα θα κάνω κάτι γρήγορο του τύπου μακαρονάδα,ομελέτα,σαλάτα(με αυγό κ κάποιο κρεατικο να μας πιάσει) κ πιστεύω θα βγει ο πρώτος μας μήνας εύκολα!!

Μετά ευελπιστώ να έχω μπει σε καααποιο πρόγραμμα με το μωρό να νιώθω κ πιο ασφαλεια/εμπιστοσύνη σε εμένα κ θα μαγειρεύω κανονικά..

Ευχαριστώ αγαπημένες μου για τις ιδέες σας!!

Εεε εντάξει!! Δεν παίζεσαι!! Τι οργάνωση είναι αυτή παιδί μου;! Πολλά μπράβο!! Καλά κανεις γτ τον πρώτο καιρό θυμάμαι ζοριζομουν πολύ με το μαγείρεμα.. με θυμάμαι να κλαίω πάνω από την καμένη φασολάδα (πρώτη φορά μου καιγόταν φαγητό κ δεν θυμάμαι να υπήρξε άλλη!) Καλά θα ήταν να το έκανα τωρα αυτό με την κατάψυξη αλλά με το ζόρι μαγειρεύω για την καθημερινότητα πια! Καμία αντοχή! Επίσης, που τα χώρας όλα αυτά;; Έχεις καταψύκτη;;

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Γούστα δε φακ???? 

Καθόλου καθυσηχαστικη η μαία σου ε??:unsure: βέβαια καλά έκανε κ σε ενημέρωσε να το γνωρίζεις αλλαααα!! 

Κ μιας που είπες μαία αποφάσισα κ εγώ κορίτσια εν τέλη να έχω τη μαία του γιατρού μου μαζί..της μίλησα κ σήμερα κ της το ζήτησα..πιστεύω επειδή πρώτα ο Θεός πάμε φυσιολογικα καλύτερα να έχω εκείνη που την έχω δει κ 3-4 φορές κ έχουμε πει μια κουβέντα παρά οποία εφημερεύει που πιθανόν να πέσω κ σε αλλαγή βάρδιας κ να έχω μια τη μια μία την άλλη..τι λέτε?

Καλά το σκέφτηκες για τη μαία! Είναι πολύ σημαντικός ο ρόλος της! Εγώ άλλαξα 3 βάρδιες τόσες ώρες που ήμουν εκεί.. αλλά αυτή που ήταν την περισσότερη ώρα έπαιξε κ τον πιο καθοριστικό ρόλο κ της χρωστάω στον μεγαλύτερο βαθμό το ότι κατάφερα τελικά να γεννήσω φυσιολογικά ενώ όλα έδειχναν το αντίθετο! Έκανε ο,τι μπορούσε η γυναίκα!! 

6 ώρες πρίν, Irinoula86 είπε:

Εγωωωω είχα και ήταν όλα καλά!!!!!! 3250 ο κυριος..... Την προηγουμενη Δευτέρα ήταν 3 κ μ είπε ο γιατρός το ιδανικό θα ήταν να γεννηθεί 3.5.....αρα του λέω την επόμενη εβδομάδα θα γεννήσω.... Οχι απαραίτητα μ είπε.... Αν ήξερα ποτε θα γεννήσεις θα ήμουν θεός....... Δεν παιρνουν βάρος με την ίδια συχνότητα τις τελευταίες εβδομάδες...... Τα ποδια μ τουμπανο σήμερα παλι...... Μ είπε ότι εφαγα κάτι αλμυρό ενώ μ το έχει απαγορευσει..... Έφαγα ααα ένα κρουασάν ζαμπόν τυρί γιατρουληηηη ναι το ομολογώ..... Το ζήλεψαααααααα και με καταλαβε ο άτιμος........ Ένιωσα σαν τη σουζι!!!! Σουζι και ψευδεσαι και τρως........ 

Χαχαχα... Σε τσακώσε ο γιατρός!! Καλά έκανες μωρέ, δεν βγαίνει χωρίς παρασπονδίες!!  Φτου σκόρδα ο μπεμπακος σου!! Πολύ καλός θα βγεί!!

6 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Σήμερα μπορώ να πω πως δεν είχα αυτό το πιάσιμο που όλο γκρινιάζω. Είχα αλλά.. λίγο η μέση,λίγο περιοδου.. αλλά περνουσαν γρήγορα. Έχω κ σφηξιματακια που κρατάνε 2 δευτερόλεπτα περίπου,υποθέτω πως είναι συσπάσεις, κ λίγο μου κόβεται κ η ανασα:lol: 

Δεν με αγχωνουν απλά όπως έχω ξαναπεί,φοβάμαι μη γεννάω κ δεν το καταλαβω έγκαιρα!:P κ ο γιατρός είναι σιιιιγουρος ότι θα το καταλάβω! Άντε να δούμε :mrgreen:

Κ μένα οι φτέρνες δραμα

 

Ελπίζω να σε ξεχάσει αυτό το πιάσιμο, είναι με τις μέρες κ αυτά..Αυτά τα σφιξιματακια είναι οι συσπάσεις! Πόσο διαφορετικό που στο πρώτο δεν είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα από όλα αυτά ε;; Με θυμάμαι ανάλαφρη μέχρι την τελευταία μέρα! Τώρα νιώθω ανήμπορη εδώ κ πολυυυυ καιρό!! Καλά, για τις φτέρνες δεν σχολιάζω καν... 

6 ώρες πρίν, Renez είπε:

Το συμβαινει με τις φτέρνες μας λοιπόν???:blink:

Κ εγώ το φοβάμαι αυτό αλλά οολοι λένε (κ μανουλες που το έζησαν) ότι είναι μεγάλη η διαφορά πόνου κ όντως το καταλαβαίνουμε..μακάρι!!

Κ η Ευγενία πάντως όταν είχε την αιμορραγία κ πήγε να γεννήσει είχε λέει πολύ δυνατό πόνο στη μέση! Αλλά όχι σαν περιόδου,πιο δυνατό!!

Ρε φίλη το πιστεύεις ότι σήμερα κοιτούσα το μανικιουρτζιδικο στη γειτονιά κ αμφιταλλαντευομουν να κλείσω ραντεβού γτ λέω κ να πάω πάλι τα ιδια:|

Θα κάνω ένα την άλλη εβδομάδα να είμαι έτοιμη για τον γιοκα..

Έτσι σε θέλω, θα γίνεις μια κούκλα για να υποδεχτείς τον μεγάλο έρωτα!!! Οι πόνοι στη μέση που λες στον τοκετό είναι πολυυυυ έντονοι! Εγώ βέβαια είχα κάνει κ πρόκληση που τα κάνει όλα πιο έντονα.. αλλά θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση!

5 ώρες πρίν, Renez είπε:

Με γειααα!! Σημασία έχει εμείς να νιώθουμε την αλλαγή(και ο καθρέπτης μας κ άσε τους άλλους)!! ;)

Μαααα ρε κορίτσια εγώ δεν έχω καταλάβει τι ιδιαίτερο να έχει το φορμακι εξόδου..:|

Τεσπα εγώ θα του βάλω ένα παντελονάκι σαν φορμιτσα μπλε σκούρο navy και ένα μπλουζάκι τύπου polo με γιακαδακι λευκό που έχει λεπτομερείς navy..και κάτι καλτσουλες μπλε/κόκκινο ριγέ παρακαλώ..:x

 

Που να αντέξουν κ αυτές οι καημένες φτέρνες τις κοιλουμπες μας??  Κάνουν την επανάσταση στους!! Αυτό θα φταιει κατέληξα :P

Σας αφήνω κοριτσουδια μου να βάλω τη σειρά μου να δω τι ώρα θα κοιμηθώ κ πάλι σήμερα γτ συνεχίζω το σκηνικό για 12η περίπου ημέρα να κοιμάμαι 4-5 το πρωί μέχρι νωρίς το μεσημέρι..ότι να ναι!!

Καληνυχτουδια!!

Εντάξει... Πεθαίνω με το outfit!!!! 

Just now, Marti είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

@Eva137 @Renez Μπράβο στα αγορια σας! Και σε σας βεβαίως βεβαίως!

Χθες είχα και γω γιατρό. Έκανα το πρώτο καρδιοτοκογραφημα και πήγε πολύ καλα! Θα κανουμε λεει καθε εβδμ. Τωρα nst και ραντεβού.. Ολα ηταν φυσιολογικα για την εβδ. Που διανύω το βάρος του μωρόυ ειναι 2450 (34&4) λογικά η καμπύλη δείχνει ότι το βάρος θα είναι φυσιολογικό! Μου είπε να κανω οτι θέλω από δραστήριοτητες.. Μήκος τραχήλου, αιμάτωση πλακουντα κλπ ολα super! Την άλλη εβδ. Πάλι! Φωτο γιοκ.. Μονο χειλια και μύτη.. (υπάρχει κάποια βελτίωση) 

Τέλεια!!! Πολύ καλό το βάρος της!! Εμείς είμαστε ακριβώς μαζί στις εβδομάδες!!

Just now, P.L.L. είπε:

Μπαααα δυστυχώς όταν έχεις διαβητη οι πνεύμονες μπορεί να αργήσουν να ωριμάσουν από δυο ως και τέσσερις εβδομαδες. Δηλαδή για να είναι πλήρως ώριμοι στα σίγουρα θα πρέπει να πάω τουλάχιστον 40 εβδομάδων. 

Σοβαρά;; Δεν το ήξερα... Κ από όσο ξέρω ενέσεις δεν μπορείς να κάνεις γτ επηρρεαζουν το ζάχαρο... Πόσο είσαι ακριβώς τώρα; Εύχομαι παρ'ολα αυτά να έχουν προλάβει να ωριμάσουν μέχρι να έρθει η ώρα! 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope89 είπε:

Σούπερ ο μπεμπακος σου κοριτσάκι μου!!! Πραγματικά έχουμε πλάκα... Μικρά είναι ανησυχούμε, μεγάλα είναι πάλι ανησυχούμε!! Θα σου πω ότι τον γιο μου τον έβγαζαν πολύ μικρούλη στις μετρήσεις προς το τέλος (2800), είχε πέσει καμπύλες κτλ  κ είχαμε αγχωθει.. τελικά γεννήθηκε 3250!! Δεν τον έλεγες κ μεγαλο αλλά ήταν φυσιολογικοτατος! Άσε που αν πάρεις άλλες 2-3 εβδομάδες...ουυυυ γιαβρακι σκετο θα είναι!!!

Πω πω, φτου σκόρδα το αγοράκι σου!! Παιδάκι ολόκληρο θα είναι! Όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Στη ΜΕΘ θα τον κρατήσουν λόγω δικού σου ζαχάρου δλδ; Τι βάσανο πάντως βρε παιδί μου.. κάνεις.κ διατροφή κ ινσουλινες κ πάλι αρυθμιστο είναι το σκασμενοι το ζάχαρο;; Λίγη υπομονή ακόμη.. σκέψου όλα τα ωραία που θα τρως όταν γεννήσεις!!! 

Εεε εντάξει!! Δεν παίζεσαι!! Τι οργάνωση είναι αυτή παιδί μου;! Πολλά μπράβο!! Καλά κανεις γτ τον πρώτο καιρό θυμάμαι ζοριζομουν πολύ με το μαγείρεμα.. με θυμάμαι να κλαίω πάνω από την καμένη φασολάδα (πρώτη φορά μου καιγόταν φαγητό κ δεν θυμάμαι να υπήρξε άλλη!) Καλά θα ήταν να το έκανα τωρα αυτό με την κατάψυξη αλλά με το ζόρι μαγειρεύω για την καθημερινότητα πια! Καμία αντοχή! Επίσης, που τα χώρας όλα αυτά;; Έχεις καταψύκτη;;

Καλά το σκέφτηκες για τη μαία! Είναι πολύ σημαντικός ο ρόλος της! Εγώ άλλαξα 3 βάρδιες τόσες ώρες που ήμουν εκεί.. αλλά αυτή που ήταν την περισσότερη ώρα έπαιξε κ τον πιο καθοριστικό ρόλο κ της χρωστάω στον μεγαλύτερο βαθμό το ότι κατάφερα τελικά να γεννήσω φυσιολογικά ενώ όλα έδειχναν το αντίθετο! Έκανε ο,τι μπορούσε η γυναίκα!! 

Χαχαχα... Σε τσακώσε ο γιατρός!! Καλά έκανες μωρέ, δεν βγαίνει χωρίς παρασπονδίες!!  Φτου σκόρδα ο μπεμπακος σου!! Πολύ καλός θα βγεί!!

Ελπίζω να σε ξεχάσει αυτό το πιάσιμο, είναι με τις μέρες κ αυτά..Αυτά τα σφιξιματακια είναι οι συσπάσεις! Πόσο διαφορετικό που στο πρώτο δεν είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα από όλα αυτά ε;; Με θυμάμαι ανάλαφρη μέχρι την τελευταία μέρα! Τώρα νιώθω ανήμπορη εδώ κ πολυυυυ καιρό!! Καλά, για τις φτέρνες δεν σχολιάζω καν... 

Έτσι σε θέλω, θα γίνεις μια κούκλα για να υποδεχτείς τον μεγάλο έρωτα!!! Οι πόνοι στη μέση που λες στον τοκετό είναι πολυυυυ έντονοι! Εγώ βέβαια είχα κάνει κ πρόκληση που τα κάνει όλα πιο έντονα.. αλλά θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση!

Εντάξει... Πεθαίνω με το outfit!!!! 

Τέλεια!!! Πολύ καλό το βάρος της!! Εμείς είμαστε ακριβώς μαζί στις εβδομάδες!!

Σοβαρά;; Δεν το ήξερα... Κ από όσο ξέρω ενέσεις δεν μπορείς να κάνεις γτ επηρρεαζουν το ζάχαρο... Πόσο είσαι ακριβώς τώρα; Εύχομαι παρ'ολα αυτά να έχουν προλάβει να ωριμάσουν μέχρι να έρθει η ώρα! 

Εντάξει επεστρεψε το πιάσιμο:lol:

Κ την πρώτη φορά ,τέτοια περίοδο,με είχε πιάσει η γκρίνια κ η ανυπομονησία. Δεν μπορώ άλλο τη ζέστη,δεν μπορώ το βάρος,να μη μπορώ να κουνηθώ,να ντυθώ ,να πλυθω κι όλα αυτά...

Στην πρώτη δεν είχαμε άλλο παιδί να φροντίζουμε!! Επίσης εσύ έχεις κ δίδυμα!!! Σίγουρα είναι πιο δύσκολα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

@Renez συμφωνώ απόλυτα με την κοπέλα που είπε να κανονίσεις με τη μαία να τα πείτε από πριν να σου εξηγήσει κάποια πράγματα για τον φυσιολογικό τοκετό για να είσαι προετοιμασμένη και ακόμα και μετά τον τοκετό να την έχεις για να σου πει κάποια πράγματα για τη φροντίδα του μωρού και το θηλασμό γιατί μέσα στο νοσοκομείο μετά η κάθε μια από τις κοπέλες που θα μπαινοβγαίνει στο δωμάτιο θα σου λέει το μακρύ της και το κοντό της! Επίσης πολλές κοπέλες καλούν τη μαία στο σπίτι όταν έχουν θέματα με το θηλασμό. Είναι καλό να έχεις δημιουργήσει μια Α σχέση μαζί της. 

Εγω στη βαλίτσα για το μωράκι έβαλα από δυο κοντομάνικα ζιπουνάκια, από δυο μακρυμάνικα φορμάκια με κλειστά τα ποδαράκια, χεράκια για να μην γρατζουνιστεί, σεντονάκι για το αυγό και φλις κουβέρτα αν κάνει κρύο.

Ναι Βιβή μου κ εγώ είπα στην Αναστασία που το πρότεινε ότι είναι πολυ καλή η ιδέα της!!

Για μετά τη γέννα ήδη είπαμε από εχθές ότι θα έρθει εκείνη στο δωμάτιο όσες φορές χρειαστεί να μου δείξει για το θηλασμό κ ότι άλλο χρειαστώ λέει(πχ μπάνιο,ρεψιμο κτλ..) 

Αλλά κ το πριν πρέπει να το οργανώσω!!

 

Just now, Hope89 είπε:

Σούπερ ο μπεμπακος σου κοριτσάκι μου!!! Πραγματικά έχουμε πλάκα... Μικρά είναι ανησυχούμε, μεγάλα είναι πάλι ανησυχούμε!! Θα σου πω ότι τον γιο μου τον έβγαζαν πολύ μικρούλη στις μετρήσεις προς το τέλος (2800), είχε πέσει καμπύλες κτλ  κ είχαμε αγχωθει.. τελικά γεννήθηκε 3250!! Δεν τον έλεγες κ μεγαλο αλλά ήταν φυσιολογικοτατος! Άσε που αν πάρεις άλλες 2-3 εβδομάδες...ουυυυ γιαβρακι σκετο θα είναι!!!

Πω πω, φτου σκόρδα το αγοράκι σου!! Παιδάκι ολόκληρο θα είναι! Όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Στη ΜΕΘ θα τον κρατήσουν λόγω δικού σου ζαχάρου δλδ; Τι βάσανο πάντως βρε παιδί μου.. κάνεις.κ διατροφή κ ινσουλινες κ πάλι αρυθμιστο είναι το σκασμενοι το ζάχαρο;; Λίγη υπομονή ακόμη.. σκέψου όλα τα ωραία που θα τρως όταν γεννήσεις!!! 

Εεε εντάξει!! Δεν παίζεσαι!! Τι οργάνωση είναι αυτή παιδί μου;! Πολλά μπράβο!! Καλά κανεις γτ τον πρώτο καιρό θυμάμαι ζοριζομουν πολύ με το μαγείρεμα.. με θυμάμαι να κλαίω πάνω από την καμένη φασολάδα (πρώτη φορά μου καιγόταν φαγητό κ δεν θυμάμαι να υπήρξε άλλη!) Καλά θα ήταν να το έκανα τωρα αυτό με την κατάψυξη αλλά με το ζόρι μαγειρεύω για την καθημερινότητα πια! Καμία αντοχή! Επίσης, που τα χώρας όλα αυτά;; Έχεις καταψύκτη;;

Καλά το σκέφτηκες για τη μαία! Είναι πολύ σημαντικός ο ρόλος της! Εγώ άλλαξα 3 βάρδιες τόσες ώρες που ήμουν εκεί.. αλλά αυτή που ήταν την περισσότερη ώρα έπαιξε κ τον πιο καθοριστικό ρόλο κ της χρωστάω στον μεγαλύτερο βαθμό το ότι κατάφερα τελικά να γεννήσω φυσιολογικά ενώ όλα έδειχναν το αντίθετο! Έκανε ο,τι μπορούσε η γυναίκα!! 

Χαχαχα... Σε τσακώσε ο γιατρός!! Καλά έκανες μωρέ, δεν βγαίνει χωρίς παρασπονδίες!!  Φτου σκόρδα ο μπεμπακος σου!! Πολύ καλός θα βγεί!!

Ελπίζω να σε ξεχάσει αυτό το πιάσιμο, είναι με τις μέρες κ αυτά..Αυτά τα σφιξιματακια είναι οι συσπάσεις! Πόσο διαφορετικό που στο πρώτο δεν είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα από όλα αυτά ε;; Με θυμάμαι ανάλαφρη μέχρι την τελευταία μέρα! Τώρα νιώθω ανήμπορη εδώ κ πολυυυυ καιρό!! Καλά, για τις φτέρνες δεν σχολιάζω καν... 

Έτσι σε θέλω, θα γίνεις μια κούκλα για να υποδεχτείς τον μεγάλο έρωτα!!! Οι πόνοι στη μέση που λες στον τοκετό είναι πολυυυυ έντονοι! Εγώ βέβαια είχα κάνει κ πρόκληση που τα κάνει όλα πιο έντονα.. αλλά θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση!

Εντάξει... Πεθαίνω με το outfit!!!! 

Τέλεια!!! Πολύ καλό το βάρος της!! Εμείς είμαστε ακριβώς μαζί στις εβδομάδες!!

Σοβαρά;; Δεν το ήξερα... Κ από όσο ξέρω ενέσεις δεν μπορείς να κάνεις γτ επηρρεαζουν το ζάχαρο... Πόσο είσαι ακριβώς τώρα; Εύχομαι παρ'ολα αυτά να έχουν προλάβει να ωριμάσουν μέχρι να έρθει η ώρα! 

Δυστυχώς δεν έχω ακόμη αν κ τώρα που ευελπιστώ για αποθήκευση γάλατος θα πάρουμε σίγουρα είπαμε έναν μικρό..

Απλά δε θα έχω κανένα κρέας κατεψυγμένο πλέον(αυτά μου πιάνουν κ τον περισσότερο χώρο..) ότι ειχα/έχω το μετατρέπω σε φαγητό οπότε μόνο ταπερακια πλέον η κατάψυξη, λαχανικά κ ψάρια..

Μόλις αρχίσει να αδειάζει θα στείλω για ανεφοδιασμό τον Πασσά!!

Μα για μια καμμένη φασαδα ρε φίλη??:x φαντάζομαι τα νεύρα σουυυυ:twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anastasia05 είπε:

Εντάξει επεστρεψε το πιάσιμο:lol:

Κ την πρώτη φορά ,τέτοια περίοδο,με είχε πιάσει η γκρίνια κ η ανυπομονησία. Δεν μπορώ άλλο τη ζέστη,δεν μπορώ το βάρος,να μη μπορώ να κουνηθώ,να ντυθώ ,να πλυθω κι όλα αυτά...

Στην πρώτη δεν είχαμε άλλο παιδί να φροντίζουμε!! Επίσης εσύ έχεις κ δίδυμα!!! Σίγουρα είναι πιο δύσκολα!!!

Ααα τόσο κράτησε η χαρά!

Τα είχες κ στην πρώτη Δλδ ε; Εγώ χαμπάρι... Ήμουν από αυτές που δεν ήθελα να αποχωριστώ την κοιλίτσα μου! Δεν με είχε ζορισει καθόλου! Αλλά τώρα έχουμε κ τα αγόρια μας όπως λες που θέλουν φροντίδα! Τρίτη μέρα σήμερα που πάει σχολείο κ λείπει από το σπίτι..μου φαίνεται απίστευτο που μπορώ κ κάθομαι με την ησυχία μου κ μπορώ να ξεκουραστώ! Κουτί μου ήρθε πριν τη γέννα! Αν κ μου λείπει ο σκατουλης...:wub:

Just now, Renez είπε:

Ναι Βιβή μου κ εγώ είπα στην Αναστασία που το πρότεινε ότι είναι πολυ καλή η ιδέα της!!

Για μετά τη γέννα ήδη είπαμε από εχθές ότι θα έρθει εκείνη στο δωμάτιο όσες φορές χρειαστεί να μου δείξει για το θηλασμό κ ότι άλλο χρειαστώ λέει(πχ μπάνιο,ρεψιμο κτλ..) 

Αλλά κ το πριν πρέπει να το οργανώσω!!

 

Δυστυχώς δεν έχω ακόμη αν κ τώρα που ευελπιστώ για αποθήκευση γάλατος θα πάρουμε σίγουρα είπαμε έναν μικρό..

Απλά δε θα έχω κανένα κρέας κατεψυγμένο πλέον(αυτά μου πιάνουν κ τον περισσότερο χώρο..) ότι ειχα/έχω το μετατρέπω σε φαγητό οπότε μόνο ταπερακια πλέον η κατάψυξη, λαχανικά κ ψάρια..

Μόλις αρχίσει να αδειάζει θα στείλω για ανεφοδιασμό τον Πασσά!!

Μα για μια καμμένη φασαδα ρε φίλη??:x φαντάζομαι τα νεύρα σουυυυ:twisted:

Σωστά το σκέφτηκες! Η αλήθεια είναι ότι τα κρέατα είναι που πιάνουν τον χώρο.. Μια χαρά θα τα καταφέρεις κ θα αποθηκεύεις κ το γαλατάκι σου!! 

Αχ άσε.. τώρα το σκέφτομαι κ γελάω.. αλλά τότε το είχα πάρει τόσο βαριά!! Ένιωθα ότι δεν μπορώ να καταφέρω τίποτα σωστά! Ορμόνες φίλη, ορμόνες!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope89 είπε:

Ααα τόσο κράτησε η χαρά!

Τα είχες κ στην πρώτη Δλδ ε; Εγώ χαμπάρι... Ήμουν από αυτές που δεν ήθελα να αποχωριστώ την κοιλίτσα μου! Δεν με είχε ζορισει καθόλου! Αλλά τώρα έχουμε κ τα αγόρια μας όπως λες που θέλουν φροντίδα! Τρίτη μέρα σήμερα που πάει σχολείο κ λείπει από το σπίτι..μου φαίνεται απίστευτο που μπορώ κ κάθομαι με την ησυχία μου κ μπορώ να ξεκουραστώ! Κουτί μου ήρθε πριν τη γέννα! Αν κ μου λείπει ο σκατουλης...:wub:

Σωστά το σκέφτηκες! Η αλήθεια είναι ότι τα κρέατα είναι που πιάνουν τον χώρο.. Μια χαρά θα τα καταφέρεις κ θα αποθηκεύεις κ το γαλατάκι σου!! 

Αχ άσε.. τώρα το σκέφτομαι κ γελάω.. αλλά τότε το είχα πάρει τόσο βαριά!! Ένιωθα ότι δεν μπορώ να καταφέρω τίποτα σωστά! Ορμόνες φίλη, ορμόνες!!! 

Εγώ κάνω αμάν κ πως να πάει βόλτα να ξεσκασει κ αυτος κ να κάνω καμιά ψιλοδουλεια στο σπιτι!:lol:

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Marti μπράβο! Όλα καλά! Φτου φτου! 

@P.L.L. ξέρω από ζάχαρο,έχει ο μπαμπάς μ κ φοβόμουν κι εγώ!  Μια χαρά θα πάνε όλα κ θα ξεμπερδέψεις με το ζάχαρο μια κ καλή!

@Anastasia05μου με την αγανάκτηση σου ταυτίζομαι!!! Γελάω μόνη μου! Βέβαια έχω τη ψυχοπαθεια μου κ θα μου λείπει μετά η κοιλίτσα μου!

@Nina13που είσαι καροτομαλλουσα? Μην χάνεστε κορίτσια σκέφτομαι ότι γεννατε κ φρικαρωωωω:D

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
  • Χαχα 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Μια χαρα το μωράκι σου κ εσένα Μαρτακι μου!! Κ εμένα 34&6 που είχα υπέρηχο ήταν 2500!!

Μεγαλώνουν τα μωράκια μας:x

Αχχχ κάθε εβδομάδα κ εσύ πλέον ε?? Κυριολεκτικά τελική ευθεία!!

Αχ φίλη φίλη φίλη!!

Κ εγώ το πρωί πολλές φορές ειλικρινά σχεδόν σε μπορώ να τα κλείσω καν τα δάχτυλα μου σε μπουνιά!! Απίστευτο..

Ευελπιστώ να περάσει αμέσως μετά τη γέννα γτ σκέφτομαι κ το πώς θα πιάνω τον μπέμπη σταθερά στο μπάνιο πχ!!

Πονοκεφάλους έιχω κ εγώ 2 φορές μες τη βδομάδα κ ο ένα διήρκεσε 2 ώρες σχεδόν:|

Όσο για δύσπνοια εμένα με πιάνει τα βράδυα τελευταία αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο από το φαι..είναι σίγουρα κάποια από τον μπέμπη όταν τεντώνεται γτ νιώθω πόδια στο διάφραγμα αλλά είναι πιστεύω κ από το άγχος..σκέφτομαι τη γέννα,το αν θα τα καταφέρω μετά όλα..

Κοριτσάκι μου άρα σήμερα είσαι 36&6 δε νομίζω πως χρειάζονται λοιπόν οι ενέσεις από όταν κλείσεις την 37η..δηλ.απκ όταν θα είσαι 37+ κάτι..γτ πλέον δεν θεωρείται πρόωρο..

Για αυτό ρώτησα σε ποια εβδομαδα είσαι..

Το μωράκι σου έχει αναπτύξει πλήρως τους πνεύμονες του πλέον.. ουσιαστικά τώρα όσο είναι μέσα μας απλά τελειοποιείται ο εγκέφαλος τους απ' όσο έχω διαβάσει κ ενημερωθεί από τον γιατρό..

Ρώτησε τον κ εσύ..

Τελική δε λες τιποτα.. Ποτε πέρασε ο καιρός? Οεοεο! 

Just now, Hope89 είπε:

Σούπερ ο μπεμπακος σου κοριτσάκι μου!!! Πραγματικά έχουμε πλάκα... Μικρά είναι ανησυχούμε, μεγάλα είναι πάλι ανησυχούμε!! Θα σου πω ότι τον γιο μου τον έβγαζαν πολύ μικρούλη στις μετρήσεις προς το τέλος (2800), είχε πέσει καμπύλες κτλ  κ είχαμε αγχωθει.. τελικά γεννήθηκε 3250!! Δεν τον έλεγες κ μεγαλο αλλά ήταν φυσιολογικοτατος! Άσε που αν πάρεις άλλες 2-3 εβδομάδες...ουυυυ γιαβρακι σκετο θα είναι!!!

Πω πω, φτου σκόρδα το αγοράκι σου!! Παιδάκι ολόκληρο θα είναι! Όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Στη ΜΕΘ θα τον κρατήσουν λόγω δικού σου ζαχάρου δλδ; Τι βάσανο πάντως βρε παιδί μου.. κάνεις.κ διατροφή κ ινσουλινες κ πάλι αρυθμιστο είναι το σκασμενοι το ζάχαρο;; Λίγη υπομονή ακόμη.. σκέψου όλα τα ωραία που θα τρως όταν γεννήσεις!!! 

Εεε εντάξει!! Δεν παίζεσαι!! Τι οργάνωση είναι αυτή παιδί μου;! Πολλά μπράβο!! Καλά κανεις γτ τον πρώτο καιρό θυμάμαι ζοριζομουν πολύ με το μαγείρεμα.. με θυμάμαι να κλαίω πάνω από την καμένη φασολάδα (πρώτη φορά μου καιγόταν φαγητό κ δεν θυμάμαι να υπήρξε άλλη!) Καλά θα ήταν να το έκανα τωρα αυτό με την κατάψυξη αλλά με το ζόρι μαγειρεύω για την καθημερινότητα πια! Καμία αντοχή! Επίσης, που τα χώρας όλα αυτά;; Έχεις καταψύκτη;;

Καλά το σκέφτηκες για τη μαία! Είναι πολύ σημαντικός ο ρόλος της! Εγώ άλλαξα 3 βάρδιες τόσες ώρες που ήμουν εκεί.. αλλά αυτή που ήταν την περισσότερη ώρα έπαιξε κ τον πιο καθοριστικό ρόλο κ της χρωστάω στον μεγαλύτερο βαθμό το ότι κατάφερα τελικά να γεννήσω φυσιολογικά ενώ όλα έδειχναν το αντίθετο! Έκανε ο,τι μπορούσε η γυναίκα!! 

Χαχαχα... Σε τσακώσε ο γιατρός!! Καλά έκανες μωρέ, δεν βγαίνει χωρίς παρασπονδίες!!  Φτου σκόρδα ο μπεμπακος σου!! Πολύ καλός θα βγεί!!

Ελπίζω να σε ξεχάσει αυτό το πιάσιμο, είναι με τις μέρες κ αυτά..Αυτά τα σφιξιματακια είναι οι συσπάσεις! Πόσο διαφορετικό που στο πρώτο δεν είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα από όλα αυτά ε;; Με θυμάμαι ανάλαφρη μέχρι την τελευταία μέρα! Τώρα νιώθω ανήμπορη εδώ κ πολυυυυ καιρό!! Καλά, για τις φτέρνες δεν σχολιάζω καν... 

Έτσι σε θέλω, θα γίνεις μια κούκλα για να υποδεχτείς τον μεγάλο έρωτα!!! Οι πόνοι στη μέση που λες στον τοκετό είναι πολυυυυ έντονοι! Εγώ βέβαια είχα κάνει κ πρόκληση που τα κάνει όλα πιο έντονα.. αλλά θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση!

Εντάξει... Πεθαίνω με το outfit!!!! 

Τέλεια!!! Πολύ καλό το βάρος της!! Εμείς είμαστε ακριβώς μαζί στις εβδομάδες!!

Σοβαρά;; Δεν το ήξερα... Κ από όσο ξέρω ενέσεις δεν μπορείς να κάνεις γτ επηρρεαζουν το ζάχαρο... Πόσο είσαι ακριβώς τώρα; Εύχομαι παρ'ολα αυτά να έχουν προλάβει να ωριμάσουν μέχρι να έρθει η ώρα! 

Ε ε ε βαρος ΤΟΥ!:P @Renez πάρε θεση! Χαχαχα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

@Marti μπράβο! Όλα καλά! Φτου φτου! 

@P.L.L. ξέρω από ζάχαρο,έχει ο μπαμπάς μ κ φοβόμουν κι εγώ!  Μια χαρά θα πάνε όλα κ θα ξεμπερδέψεις με το ζάχαρο μια κ καλή!

@Anastasia05μου με την αγανάκτηση σου ταυτίζομαι!!! Γελάω μόνη μου! Βέβαια έχω τη ψυχοπαθεια μου κ θα μου λείπει μετά η κοιλίτσα μου!

@Nina13που είσαι καροτομαλλουσα? Μην χάνεστε κορίτσια σκέφτομαι ότι γεννατε κ φρικαρωωωω:D

@Nina13 γυρνά πίσω ή έστω τηλεφώνα!

Μη γεννατε καλέ,βαστατε να αλλάξει ο μηνας:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 8

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marti είπε:

Τελική δε λες τιποτα.. Ποτε πέρασε ο καιρός? Οεοεο! 

Ε ε ε βαρος ΤΟΥ!:P @Renez πάρε θεση! Χαχαχα

Χαχαχαχα.... Ώπα ώπα... Ένα λαθακι έκανα!!! Ζήτα συγνώμη στο αγοράκι σου εκ μέρους μου!!! :P

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Renez είπε:

Καλημέρα αγαπούλα!!

Το καλύτερο που έκανες ήταν να κλείσεις το ίντερνετ!! Πήγαινε στο γιατρό κ θα τα δείτε όλα..εμένα μωρέ παίζουν γενικά πάντως διάφορα έχω παρατηρήσει στις εξετάσεις..μια λευκά,μια ερυθρά,μια ο αιματοκρίτης αλλά κανένα σε ανησυχιτικο βαθμό δόξα τον Θεό! Οπότε μη μου αγχώνεσαι!!

Μια την μαια την ειχα δει άλλες δύο φορές στο 1ο τρίμηνο κ μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ότι με θυμόταν..κ δεν βλέπει λίγες κοπέλες στο δημόσιο!! 

Είχαμε από τη πρώτη μέρα χημεία κ λέγαμε αστεία (έτσι κ με θυμόταν..) οπότε πιστεύω πως θα δέσουμε κ στον τοκετό..κ σίγουρα σκέφτηκα πως θα είναι καλύτερο να έχω οοοσες ώρες χρειαστεί το ίδιο άτομο που θα ξέρει κ από την αρχή πως βιώνω τον τοκετό κ πως είμαι πάρα να εναλλάσσονται διαφορετικά άτομα συνεχώς..μου φαίνεται πιο απρόσωπο κ αγχωτικό..

Υγ: ισχύει γτ το είχα δοκιμάσει..πατάτες/ρύζι με τίποτε..γενικά τα συνοδευτικά ρύζι/μακαρόνια κτλ θα τα κάνω Τσάκα Τσάκα εκείνη την ώρα..στην αναγκη αυτά τα κάνει κ ο άντρας μου γιουπιιιι:P

 

είσαι καλα!?? Δε τον παιδεύεις καθόλου κοριτσάρα μου ίσα ίσα μόνο την αγάπη κ τη θαλπωρή της κοιλιτσας σου νιώθει τώρα εκείνος!!

Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά είχα πάει στην αυχενική με ένα αγχοοοος στο ταβάνι αφού είχα σαν ταχυκαρδία (άκουγα τόσα για σύνδρομα κ αμνιοπαρακέντηση κτλ κ ήμουν χεσ...μη!!) Κ πάω εκεί κ οι παλμοί του μπέμπη χαλαραροιιι!! Του λέω του γιατρού "είχα όλη μέρα πολύ άγχος μπορεί να του έκανα κακό?" Και μου είπε πως κανένα μας συναίσθημα όταν είναι σε φυσιολογικα(!) πλαίσια δε τους κάνει κακό γτ εκείνα απολαμβάνουν τη θαλπωρή της κοιλιτσας μας κ νιώθουν την αγάπη μας..

Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Έχω αγάπη μπόλικη να δωσω κι ελπίζω να το νιώθει αυτό!!!

πρίν από 16 λεπτά , Hope89 είπε:

Σούπερ ο μπεμπακος σου κοριτσάκι μου!!! Πραγματικά έχουμε πλάκα... Μικρά είναι ανησυχούμε, μεγάλα είναι πάλι ανησυχούμε!! Θα σου πω ότι τον γιο μου τον έβγαζαν πολύ μικρούλη στις μετρήσεις προς το τέλος (2800), είχε πέσει καμπύλες κτλ  κ είχαμε αγχωθει.. τελικά γεννήθηκε 3250!! Δεν τον έλεγες κ μεγαλο αλλά ήταν φυσιολογικοτατος! Άσε που αν πάρεις άλλες 2-3 εβδομάδες...ουυυυ γιαβρακι σκετο θα είναι!!!

Πω πω, φτου σκόρδα το αγοράκι σου!! Παιδάκι ολόκληρο θα είναι! Όλα θα πάνε καλά, θα δεις! Στη ΜΕΘ θα τον κρατήσουν λόγω δικού σου ζαχάρου δλδ; Τι βάσανο πάντως βρε παιδί μου.. κάνεις.κ διατροφή κ ινσουλινες κ πάλι αρυθμιστο είναι το σκασμενοι το ζάχαρο;; Λίγη υπομονή ακόμη.. σκέψου όλα τα ωραία που θα τρως όταν γεννήσεις!!! 

Εεε εντάξει!! Δεν παίζεσαι!! Τι οργάνωση είναι αυτή παιδί μου;! Πολλά μπράβο!! Καλά κανεις γτ τον πρώτο καιρό θυμάμαι ζοριζομουν πολύ με το μαγείρεμα.. με θυμάμαι να κλαίω πάνω από την καμένη φασολάδα (πρώτη φορά μου καιγόταν φαγητό κ δεν θυμάμαι να υπήρξε άλλη!) Καλά θα ήταν να το έκανα τωρα αυτό με την κατάψυξη αλλά με το ζόρι μαγειρεύω για την καθημερινότητα πια! Καμία αντοχή! Επίσης, που τα χώρας όλα αυτά;; Έχεις καταψύκτη;;

Καλά το σκέφτηκες για τη μαία! Είναι πολύ σημαντικός ο ρόλος της! Εγώ άλλαξα 3 βάρδιες τόσες ώρες που ήμουν εκεί.. αλλά αυτή που ήταν την περισσότερη ώρα έπαιξε κ τον πιο καθοριστικό ρόλο κ της χρωστάω στον μεγαλύτερο βαθμό το ότι κατάφερα τελικά να γεννήσω φυσιολογικά ενώ όλα έδειχναν το αντίθετο! Έκανε ο,τι μπορούσε η γυναίκα!! 

Χαχαχα... Σε τσακώσε ο γιατρός!! Καλά έκανες μωρέ, δεν βγαίνει χωρίς παρασπονδίες!!  Φτου σκόρδα ο μπεμπακος σου!! Πολύ καλός θα βγεί!!

Ελπίζω να σε ξεχάσει αυτό το πιάσιμο, είναι με τις μέρες κ αυτά..Αυτά τα σφιξιματακια είναι οι συσπάσεις! Πόσο διαφορετικό που στο πρώτο δεν είχαμε πάρει χαμπάρι τίποτα από όλα αυτά ε;; Με θυμάμαι ανάλαφρη μέχρι την τελευταία μέρα! Τώρα νιώθω ανήμπορη εδώ κ πολυυυυ καιρό!! Καλά, για τις φτέρνες δεν σχολιάζω καν... 

Έτσι σε θέλω, θα γίνεις μια κούκλα για να υποδεχτείς τον μεγάλο έρωτα!!! Οι πόνοι στη μέση που λες στον τοκετό είναι πολυυυυ έντονοι! Εγώ βέβαια είχα κάνει κ πρόκληση που τα κάνει όλα πιο έντονα.. αλλά θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση!

Εντάξει... Πεθαίνω με το outfit!!!! 

Τέλεια!!! Πολύ καλό το βάρος της!! Εμείς είμαστε ακριβώς μαζί στις εβδομάδες!!

Σοβαρά;; Δεν το ήξερα... Κ από όσο ξέρω ενέσεις δεν μπορείς να κάνεις γτ επηρρεαζουν το ζάχαρο... Πόσο είσαι ακριβώς τώρα; Εύχομαι παρ'ολα αυτά να έχουν προλάβει να ωριμάσουν μέχρι να έρθει η ώρα! 

Ναι είδες με ταλαιπωρεί το ζάχαρο. Αλλά υπάρχουν κι άλλες που περνάνε χειρότερα και δεν πρέπει να μιλάω! Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Έχω αγάπη μπόλικη να δωσω κι ελπίζω να το νιώθει αυτό!!!

Συμφωνώ με την @Renez ! Πέρα από το άγχος εγώ λόγω ορμονών (μάλλον) στο μεγαλύτερο διάστημα της εγκυμοσύνης είχα πολύ κακή διάθεση και ήμουν συνέχεια μελαγχολική, έκλαιγα με το παραμικρό κλπ. Ρώτησα τον γιατρό αν αυτό επηρεάζει το μωρό μου και μου απάντησε πως είναι απόλυτα φυσιολογικά τα συναισθήματα μου και πως δε βλάπτουν το μωρό με κάποιο τρόπο! :)

  • Μου αρέσει 2

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Συμφωνώ με την @Renez ! Πέρα από το άγχος εγώ λόγω ορμονών (μάλλον) στο μεγαλύτερο διάστημα της εγκυμοσύνης είχα πολύ κακή διάθεση και ήμουν συνέχεια μελαγχολική, έκλαιγα με το παραμικρό κλπ. Ρώτησα τον γιατρό αν αυτό επηρεάζει το μωρό μου και μου απάντησε πως είναι απόλυτα φυσιολογικά τα συναισθήματα μου και πως δε βλάπτουν το μωρό με κάποιο τρόπο! :)

Ναι κι εγώ στην κόρη μου ήμουν έτσι. Με τον γιο το έχω πάρει πιο χαλαρά το πράγμα. Ίσως επειδή έχω την κόρη που δε με αφήνει να σκέφτομαι και πολύ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Renez είπε:

Μια χαρα το μωράκι σου κ εσένα Μαρτακι μου!! Κ εμένα 34&6 που είχα υπέρηχο ήταν 2500!!

Μεγαλώνουν τα μωράκια μας:x

Αχχχ κάθε εβδομάδα κ εσύ πλέον ε?? Κυριολεκτικά τελική ευθεία!!

Αχ φίλη φίλη φίλη!!

Κ εγώ το πρωί πολλές φορές ειλικρινά σχεδόν σε μπορώ να τα κλείσω καν τα δάχτυλα μου σε μπουνιά!! Απίστευτο..

Ευελπιστώ να περάσει αμέσως μετά τη γέννα γτ σκέφτομαι κ το πώς θα πιάνω τον μπέμπη σταθερά στο μπάνιο πχ!!

Πονοκεφάλους έιχω κ εγώ 2 φορές μες τη βδομάδα κ ο ένα διήρκεσε 2 ώρες σχεδόν:|

Όσο για δύσπνοια εμένα με πιάνει τα βράδυα τελευταία αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο από το φαι..είναι σίγουρα κάποια από τον μπέμπη όταν τεντώνεται γτ νιώθω πόδια στο διάφραγμα αλλά είναι πιστεύω κ από το άγχος..σκέφτομαι τη γέννα,το αν θα τα καταφέρω μετά όλα..

Κοριτσάκι μου άρα σήμερα είσαι 36&6 δε νομίζω πως χρειάζονται λοιπόν οι ενέσεις από όταν κλείσεις την 37η..δηλ.απκ όταν θα είσαι 37+ κάτι..γτ πλέον δεν θεωρείται πρόωρο..

Για αυτό ρώτησα σε ποια εβδομαδα είσαι..

Το μωράκι σου έχει αναπτύξει πλήρως τους πνεύμονες του πλέον.. ουσιαστικά τώρα όσο είναι μέσα μας απλά τελειοποιείται ο εγκέφαλος τους απ' όσο έχω διαβάσει κ ενημερωθεί από τον γιατρό..

Ρώτησε τον κ εσύ..

Σίγουρα στην επιδείνωση της δύσπνοιας παίζει ρόλο και το άγχος!

Εμείς είχαμε από προχθές κάτι απρόοπτο (θέμα υγείας) με κοντινό οικογενειακό πρόσωπο και ενώ θεωρούσα ότι το ορίζω,τελικά με επηρέασε γιατί τέτοια δύσπνοια και φούσκωμα έτσι στο άκυρο δεν έχω ξαναπάθει!

Εσύ μην αγχώνεσαι κυρά μου γιατί αυτό που έχουμε στα χέρια μας μόλις θα γεννήσουν Ε θα φύγει!Άσε που σου εγγυωμαι ότι ακόμα κι αν δε φύγει αμέσως,από την ευτυχία μας θα το ξεχάσουμε κιόλας και όλα μια χαρά θα τα κάνουμε!και τα μπανάκια στο νινι μας και όλα!

Επίσης με τη μαία συμφωνώ κι εγώ!Αύριο έχω μαζί της το τελευταίο μάθημα πριν τον τοκετό και ήδη νιώθω πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση και σιγουριά!ότι ξέρω τί με περιμένει ακριβώς!τα υπεραναλυσαμε όλα!πχ κάναμε πρόβες μέχρι και το πώς θα μου κάνουν επισκληριδιο!αύριο το θέμα είναι "θηλασμός" και ανυπομονώ!

@Anastasia05 εγώ κι εσύ είμαστε με τα ψιλοπεσμενα αιμοπετάλια!(καλά δε θυμαμαις:blink:)

Αφού όμως η γιατρός μου είπε ότι εξετάσεις αίματος θα ξανακάνω τώρα με την εισαγωγή πρώτα ο Θεός,δεν πρέπει να ξέρουμε από πριν αν έπεσαν κι άλλο;;μπας και το προλάβουμε;

Ρώτησα τη μαία και μου είπε σε περιπτώσεις 80-90 χιλιάδες υπάρχει πρόβλημα και ότι αποκλείεται να μου έπεσε τόσο!Εγώ λέω να ζητήσω την τρίτη που θα πάω να μου γράψει μια απλη γ.αιματος!εσύ τι θα κάνεις με αυτό;

  • Μου αρέσει 2

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...