Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

@Anastasia05 @Aurora S @Eva137 Στις 38+5, θα διανύω δηλαδή είπε την 39 (Δεν ξέρω κ ακριβώς πώς μετριούνται :D) Απλά το μόνο που με προβληματίζει είναι πως με τους μέχρι τώρα υπερηχους έβγαινε λίγο μικρότερο αλλά ακολουθούσε σταθερά αυτό τον ρυθμό. Γι'αυτό είχα και ΠΗΤ 18 του μήνα. Όποτε μου φάνηκε λίγο νωρίς 1-2 Οκτωβρίου.... Αλλά εντάξει θα δούμε κ στο επόμενο υπέρηχο πόσο θα το βγάλει. 

@Aurora S Μακάρι να κάνουν δουλειά!!! Πραγματικά το εύχομαι ολόψυχα. Σήμερα τις ξεκινάω κ εγώ. Για να δούμε Χεχε :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, elenioz είπε:

@Anastasia05 @Aurora S @Eva137 Στις 38+5, θα διανύω δηλαδή είπε την 39 (Δεν ξέρω κ ακριβώς πώς μετριούνται :D) Απλά το μόνο που με προβληματίζει είναι πως με τους μέχρι τώρα υπερηχους έβγαινε λίγο μικρότερο αλλά ακολουθούσε σταθερά αυτό τον ρυθμό. Γι'αυτό είχα και ΠΗΤ 18 του μήνα. Όποτε μου φάνηκε λίγο νωρίς 1-2 Οκτωβρίου.... Αλλά εντάξει θα δούμε κ στο επόμενο υπέρηχο πόσο θα το βγάλει. 

@Aurora S Μακάρι να κάνουν δουλειά!!! Πραγματικά το εύχομαι ολόψυχα. Σήμερα τις ξεκινάω κ εγώ. Για να δούμε Χεχε :mrgreen:

Κ θα εισαι σχεδόν 40 εβδομάδων! 

Εγώ θα είχα εμπιστοσύνη στον γιατρό μου πάντως... Κ αν είχα αμφιβολίες,θα το συζητούσα μαζί του περισσότερο.

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz said:

@Anastasia05 @Aurora S @Eva137 Στις 38+5, θα διανύω δηλαδή είπε την 39 (Δεν ξέρω κ ακριβώς πώς μετριούνται :D) Απλά το μόνο που με προβληματίζει είναι πως με τους μέχρι τώρα υπερηχους έβγαινε λίγο μικρότερο αλλά ακολουθούσε σταθερά αυτό τον ρυθμό. Γι'αυτό είχα και ΠΗΤ 18 του μήνα. Όποτε μου φάνηκε λίγο νωρίς 1-2 Οκτωβρίου.... Αλλά εντάξει θα δούμε κ στο επόμενο υπέρηχο πόσο θα το βγάλει. 

@Aurora S Μακάρι να κάνουν δουλειά!!! Πραγματικά το εύχομαι ολόψυχα. Σήμερα τις ξεκινάω κ εγώ. Για να δούμε Χεχε :mrgreen:

Ναι, θα το δείτε και στο επόμενο ραντεβού. Αυτές οι τελευταίες επισκέψεις στον γιατρό είναι πολύ σημαντικές, γιατί που ξέρεις, μπορεί να έχει γυρίσει το μωρό, μπορεί να βγει πιο μικρό στις μετρήσεις, μπορεί να είναι ο τράχηλός σου έτοιμος για φυσιολογικό τοκετό... πολλά μπορεί. Οπότε θα αποφασίσετε, βλέποντας και κάνοντας.

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Αχχ δίκιο έχετε! Μάλλον με έχει πιάσει πάρα πάνω άγχος τώρα που πλησιάζουμε και κάθομαι κ τα υπεραναλύω... :mrgreen:

Πως είστε με τα καιρικά φαινόμενα; Όλες καλά ; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Eva137 στην Ελλάδα το NST το κάνουν σαν έλεγχο ρουτίνας.. νομίζω στην Αγγλία δε συμβαίνει αυτό κ πρόκληση κάνουν μόνο αν είσαι στην 41η εβδομάδα. Εκτός βέβαια αν έχεις άλλες ενδείξεις για να γίνουν κάποια πράγματα νωρίτερα! 

Πώς πάει το σπίτι σας; Θα κοντευετε να μπείτε τώρα φαντάζομαι...

@elenioz το σίγουρο είναι ότι τότε θα έχεις μπει στο μήνα σου κ το μωράκι σου θα είναι ώριμο

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Aurora S είπε:

@Eva137 στην Ελλάδα το NST το κάνουν σαν έλεγχο ρουτίνας.. νομίζω στην Αγγλία δε συμβαίνει αυτό κ πρόκληση κάνουν μόνο αν είσαι στην 41η εβδομάδα. Εκτός βέβαια αν έχεις άλλες ενδείξεις για να γίνουν κάποια πράγματα νωρίτερα! 

Πώς πάει το σπίτι σας; Θα κοντευετε να μπείτε τώρα φαντάζομαι...

@elenioz το σίγουρο είναι ότι τότε θα έχεις μπει στο μήνα σου κ το μωράκι σου θα είναι ώριμο

Ούτε εμένα με κάνει συχνά nst.. πρώτη φορά θα κάνω σε μια εβδομάδα!!

Εσύ πως είσαι από συμπτώματα?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 said:

Ούτε εμένα με κάνει συχνά nst.. πρώτη φορά θα κάνω σε μια εβδομάδα!!

Εσύ πως είσαι από συμπτώματα?

Κι εγώ πρώτο NST από βδομάδα.. 

Χμ... Από συμπτώματα όχι πολλά πράγματα. Πέρα από πόνο στη λεκάνη μου στο μπροστινό σημείο, ειδικά όταν γυρίζω στο κρεβάτι, δεν έχω κάτι ενοχλητικό..

Νομίζω ότι έχω κάποιες συσπάσεις, σπανίως, αλλά δεν πονάω. Κ πού κ πού δύσπνοια.. 

Φαντάζομαι αν γυρίσει με το κεφαλάκι κάτω θα ξεκινήσουν τα συμπτώματα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Κι εγώ πρώτο NST από βδομάδα.. 

Χμ... Από συμπτώματα όχι πολλά πράγματα. Πέρα από πόνο στη λεκάνη μου στο μπροστινό σημείο, ειδικά όταν γυρίζω στο κρεβάτι, δεν έχω κάτι ενοχλητικό..

Νομίζω ότι έχω κάποιες συσπάσεις, σπανίως, αλλά δεν πονάω. Κ πού κ πού δύσπνοια.. 

Φαντάζομαι αν γυρίσει με το κεφαλάκι κάτω θα ξεκινήσουν τα συμπτώματα...

Μακάρι να γυρίσει κι εσενα!

Ούτε εμένα με πονάνε πολύ οι συσπάσεις,είναι στιγμιαίο ,δεν έχει καθόλου διάρκεια.

Από πονακια όμως άλλο τίποτα

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά με αυτή τη κακοκαιρία. Εγώ εδώ και μια εβδομάδα ζεσταίνομαι τρομερά.... Μόνιμα ένα air-condition ανοιχτό στο φουλ, δεν αντέχω! Σήμερα ξύπνησα με πόνο στα ισχία και στη μέση... Για να δούμε.. ντοπλερ σήμερα το βράδυ να δούμε τελικά πόσο είναι αυτό το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Εδώ φάγαμε τόσες ταλαιπωρίες με το καλοκαίρι και τη ζεστη το καθημερινό nst και η μάσκα θα μας πειράξουν; Τι να πω! Δεν νομίζω πάντως να έχει δόλο η δικιά σου! Αλλιώς κ στην πρώτη εγκυμοσύνη θα σε είχε πάει νωρίτερα! Ίσως φοβούνται κάτι που εμείς δεν ξέρουμε; Εμένα δέχτηκε να περιμένουμε κ φοβάμαι μην κάνω καμία πατατα. Στο ραντεβού την επόμενη Παρασκευή θα κριθούν πολλά...

Όσο για το παιδάκι σου υπομονή! Μετά τα 2.5-3 χρ όλα είναι πολύ καλύτερα!!! 

Καλημέρα ! Δεν την είχα στο πρώτο , είχα άλλο γιατρό που του ξεκαθαρίσει ότι θα γεννήσω σε δημόσιο κ όχι μαζί του κ πραγματικά ήταν τέλειος.  Εδώ τώρα με αυτήν επειδή έχω κ μια άλφα εμπειρία, ξεχωρίζω κ το συμφερον!

Ναι κ εγώ εκεί πιστεύω  στα 3 θα θέλει μόνος να παίζει κτλ.. Τώρα είναι το δύσκολο.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κοριτσια! Αξιώθηκα και άρχησα να ετοιμάζω βαλιτσούλα, δείτε τα παρακάτω και πείτε γνώμες πλιζ..

3 νυχτικα με κουμπάκια, 1 ρόμπα, 5 εσώρουχα, 2 σουτιεν θηλασμού, σαγιονάρες, 2 πακετα σερβιετες always μπλε, 4 βρακάκια always discreet (δε ξέρω αν χρειάζονται αλλά τα ειχα πάρει), 1 κρεμα για τις θηλές frezyderm, 1 φαρμάκι με μακριά μανικια και ποδαράκια για το μωράκι, 1 φορμάκι κοντομάνικο για απο μέσα, 1 σκουφάκι, 2 πάνες αγκαλιάς, 5 πανάκια μικρά, 1 κουβερτουλα λιγο πιο χοντρή, (καλλυντικά δικά μου δεν εχω φτιάξει ακομα)

Ξεχνάω κάτι από τα πολύ sos??

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Anastasia05 είπε:

Καλά δεν βρήκε έναν πιο πειστικό λόγο να πει???:P

Κι εγώ με βαθυ κάθισμα μαζεύω πράγματα από το πάτωμα,οπότε ίσως είναι το μοναδικό που κάνω!!!

Ειδικά σκάλες μου είπε ο γιατρος για μια τουλάχιστον εβδομάδα να αποφύγω..

Πόσα κιλά έχει φτάσει η μπουμπού σου? Εμένα είναι μεγάλο ρε συ κ δε παίζει να μείνω μέχρι 40+ θα τα περάσει τα 4 κιλα.. εντάξει εκτός αυτού έχω κι άλλα θέματα κ καλύτερα να μη με αφήσει τόσο.

Εσύ αν δεν έχεις κάποιο θέμα,γιατί τόση βιασύνη??? Θέλει τον χρόνο της η μπουμπού σου:wub:

 Αυτό ακριβώς !!! Η μόνη αιτία που βρήκε ήταν για την μάσκα για Τι την έχω πει ότι δεν την μπορώ!!! 

Σε κάτι μας βοηθάνε τελικά τα Σκόρπια παιχνίδια!!!! Χαχαχα

Όχι ρε συ το δικό μου είναι φυσιολ.  Σε βάρος.  Την Πέμπτη ήταν 3550 αλλά με απόκλιση +- 400 κ η ίδια μου είπε ότι το πολύ να βγει 3500 ( ειπε Είναι κομψό μωρό ακριβώς για φυσιολ. Τοκετο, σαν το πρώτο) κ ο πλακούντας είπε αντεχει κ το αμνιακό μια χαρά. Αν ήξερα ότι θα φτάσει 4 κιλά δεν θα περίμενα εννοείται  τόσο πολύ οπότε εσύ Ναι να ακούς τον γιατρό σου. 

Απλά από ότι κατάλαβα, την βόλευε Τρίτη - Τετάρτη γτ είχε κενό κ γτ να με περιμένει πχ να τν πάρω μέσα στην νύχτα να τν πω έλα γενναω!!! Όλα τα βλέπουν ..

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blossombaby είπε:

Καλημέρα κοριτσια! Αξιώθηκα και άρχησα να ετοιμάζω βαλιτσούλα, δείτε τα παρακάτω και πείτε γνώμες πλιζ..

3 νυχτικα με κουμπάκια, 1 ρόμπα, 5 εσώρουχα, 2 σουτιεν θηλασμού, σαγιονάρες, 2 πακετα σερβιετες always μπλε, 4 βρακάκια always discreet (δε ξέρω αν χρειάζονται αλλά τα ειχα πάρει), 1 κρεμα για τις θηλές frezyderm, 1 φαρμάκι με μακριά μανικια και ποδαράκια για το μωράκι, 1 φορμάκι κοντομάνικο για απο μέσα, 1 σκουφάκι, 2 πάνες αγκαλιάς, 5 πανάκια μικρά, 1 κουβερτουλα λιγο πιο χοντρή, (καλλυντικά δικά μου δεν εχω φτιάξει ακομα)

Ξεχνάω κάτι από τα πολύ sos??

 

Μωρομάντηλα, αντισηπτικά πανάκια κ υγρό,(σαμπουάν,καμιά κρεμουλα χεριών,σώματος κλπ δικά σου για να αισθάνεσαι πιο όμορφα,πάνε στα καλλυντικά αυτά)

φορτιστη κινητού κ φωτογραφικής μηχανής, σημειωματάριο κ στυλό, καμιά πάνα αγκαλιας ακόμη, άλλο ένα φορμακι καλού κακού(εγω εχω πάρει δύο, ένα μικρότερο ένα μεγαλύτερο),επιθέματα στήθους(κάποιες έχουν αρκετο γαλα από την αρχη κ λερωνονται),λαστιχακια για τα μαλλιά..δεν μου έρχεται κάτι άλλο!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Christinα είπε:

Καλημέρα! Αντίστροφη μέτρηση όλες!

@ada32 με το καλό κορίτσι, πλησιάζει η μέρα σίγουρα! Λιγακι υπομονή!

@marianna1986 k @Anastasia05 k @Renezπερπάτημα κ προσμονή! Αν μείνετε μέχρι 40 σκέφτεστε τι θα κάνετε, η πρόκληση κι εμένα με τρομάζει,δεν την ηθελα! Η Αναστασία έχει πλάνο οκ! Βρε κορίτσια εγώ στο 1ο παιδι nst ευθεια γραμμή με σκάλες κ περπάτημα όσο άντεχα και τώρα με 10πλασια ταλαιπωρία τπτ πάλι. Μόνο τώρα που γύρισε έχω κάτι τραβηγματακια χαμηλά όταν κουράζομαι! Κ Ο καρδιολόγος μ είπε ότι όλα λειτουργούν σαν να μην είμαι έγκυος! Χαλαρά όλα κουλ...τι να πω τόση αναισθησία έχω? Εν τω μεταξύ εγώ νοιώθω μέσα στο άγχος κ τα νευρα!

 Σε ευχαριστώ !! Κ εγώ στο nst δεν είχα καθόλου συσπάσεις στο πρώτο μέχρι να γεννήσω.. Κ τώρα το ίδιο. 

Εφόσον είσαι Καλά , τι σε ανησυχεί?βέβαια  λογικό να έχεις άγχος κ νεύρα προς το τέλος.. όλες μας δεν αντέχουμε πλέον


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

 Αυτό ακριβώς !!! Η μόνη αιτία που βρήκε ήταν για την μάσκα για Τι την έχω πει ότι δεν την μπορώ!!! 

Σε κάτι μας βοηθάνε τελικά τα Σκόρπια παιχνίδια!!!! Χαχαχα

Όχι ρε συ το δικό μου είναι φυσιολ.  Σε βάρος.  Την Πέμπτη ήταν 3550 αλλά με απόκλιση +- 400 κ η ίδια μου είπε ότι το πολύ να βγει 3500 ( ειπε Είναι κομψό μωρό ακριβώς για φυσιολ. Τοκετο, σαν το πρώτο) κ ο πλακούντας είπε αντεχει κ το αμνιακό μια χαρά. Αν ήξερα ότι θα φτάσει 4 κιλά δεν θα περίμενα εννοείται  τόσο πολύ οπότε εσύ Ναι να ακούς τον γιατρό σου. 

Απλά από ότι κατάλαβα, την βόλευε Τρίτη - Τετάρτη γτ είχε κενό κ γτ να με περιμένει πχ να τν πάρω μέσα στην νύχτα να τν πω έλα γενναω!!! Όλα τα βλέπουν ..

Αυτά έχει η ειδικότητα τους,τι να κάνουμε???? Δεν γενναμε μόνο 7:00-15:00:P

Αφού είναι τέλειο το βαρος για φτ, καλά κάνεις κ θες να μείνει το μωράκι όσο γίνεται! Κάθε μέρα μετράει!;)

Σε πιο μαιευτήριο θα γεννήσεις?

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...