Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Κορίτσια μουυυυ!!

Όπως καταλάβατε ΓΈΝΝΗΣΑ!!

Εναν πλάσμα υπέροχο 3400 με φυσιολογικη γέννα χωρίς επισκληριδιο..

Θα σας πω λεπτομέρειες το πρωί γτ τώρα τσακισα μια σουβλακαρα κ θα κοιμηθώ λιγάκι..

Άντε άντε κ οι επόμενες παρακαλωωω!!

Aaaaaa koritsi mou!!!kai to pa!!!Sygxaritiriaaaa!!!Ola ta kalaaaa!!Na mas steileis oles tis leptomereies molis boreseis!!!!♥️♥️♥️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

6 minutes ago, Aurora S said:

@Eva137 με το σπίτι τακτοποιηθηκατε; Είστε άνετα;

Σχετικά ναι κοπέλα μου, σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Έχουμε μετακομίσει, και το σαλόνι, υπνοδωμάτιο, παιδικό δωμάτιο και guest τουαλέτες είναι σχετικά τακτοποιημένα (εκτός από κάτι διακοσμητικά). Τώρα είμαστε στη φάση που προσπαθούμε να τελειώσουμε το δικό μας μπάνιο (πλακάκια κτλ.) για να βολέψουμε και τα υπόλοιπα πράγματα, καλλυντικά και τέτοια, και περιμένουμε να έρθουν οι πάγκοι της κουζίνας για να τακτοποιήσουμε και τα κουζινικά και να εγκαταστήσουμε τον νιπτήρα/βρύση. Ελπίζω να έρθουν σύντομα για να προλάβω να μαζέψω λίγες κούτες ακόμα και να μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την κουζίνα όταν έρθει το μωρό. Προς το παρόν απλά δε μαγειρεύουμε και έχουμε και την καινούργια μπανιέρα να περιμένει μέσα στο σαλόνι, σαν τον Κωνσταντίνο Μαρκορά ένα πράγμα!:P

 

Just now, Vivi8 said:

@Renez 27/9 είναι η ημερομηνία! Ξημερώματα Κυριακής ήρθε!! Που είσαι όμως μας αγχωνεις;;;;

Θα σας πω την ιστορία μου καθώς περιμένω να μου φέρουν τη μπεμπούλα.. Με έπιασαν συσπάσεις Σάββατο στις 5 το απόγευμα.. είχα μέρες συσπασούλες αλλά αυτές ήταν λίγο πιο δυνατές. Ταυτόχρονα με έπιασε δυνατός πόνος στο έντερο γιατί ο άντρας μου ήθελε φασολάδα εκείνη τη μέρα! Που να φανταστώ ότι θα ήταν ‘μοιραια’. Αυτοί οι δυο πόνοι λοιπόν σε συνδυασμό ήταν ανίκητοι οποτε πήρα τον γιατρό και του είπα δεν την παλεύω άλλο και με έστειλε στο ρεα για nst.  Να σημειωθεί ότι έκανα εμετό λόγω του πόνου στο εντερο πριν φύγω από το σπίτι.. τόσο ανυπόφορος!!
 

Εκει λοιπόν μου είπαν ότι έχω συχνές συσπάσεις και ότι έχω 2 διαστολή! Μίλησαν με τον γιατρό και με κράτησαν! Παρα τον εμετό και το κλισμα ο πονος δεν υποχώρησε. Στην εισαγωγή μου έκαναν τεστ COVID και μετά από λίγο στον άντρα μου. Εμενα χρειάστηκε περίπου μια ώρα να βγει. Στον άντρα μου λίγο παραπάνω. Μόλις τα κάναμε και βγήκαν τα αρνητικα αποτελέσματα τον φώναξαν να πληρώσει τα ζεστά 200€. Εγώ πήγα στην αίθουσα τοκετού λοιπόν!

Όταν είχα φτάσει πια 5 διαστολή μετά από κάποιες ώρες, ζήτησα επισκληρίδειο όχι για τους πόνους των συσπάσεων αλλά για τον πόνο του εντέρου. Δε μπορούσα να σταθώ.. Όπως καταλαβαίνετε δε θα ξαναφάω φασολάδα! 
 

Μετά την επισκληρίδειο ήρθε ο γιατρός και μου έσπασε τα νερά και από εκεί και πέρα γέννησα μέσα σε μια ώρα περίπου. 

Σημερα όλη μέρα κοιμάμαι ξυπνάω και προσπαθώ να ταΐσω την μικρή. Την έχουν φέρει 4 φορές, μόνο τις δυο έφαγε από 10 λεπτα αλλά μου είπαν πως για πρώτο 24ωρο είναι λογικό και ότι έχει ανάγκη τον υπνο. 
 

Αυτααααααα! Εύχομαι και σε εσάς έναν εντελώς ανώδυνο τοκετό και μια όμορφη εμπειρία! Προς θεού μακριά από φασολάδες!!

Μπράβο, πολύ καλή ακούγεται η εμπειρία σου! Πάντως, εσύ ξέρεις καλύτερα, αλλά να σου πω την αλήθεια εγώ κάθε φορά που πονάω όταν μου έρχεται περίοδος έχω ακριβώς αυτόν τον πόνο που έχει το έντερο όταν με πιάνει κόψιμο/ευκοίλια, και είναι παρόμοιος με τα πονάκια που με πιάνουν τώρα που και που. Γενικά όλα αυτά τα συστήματα είναι τόσο κοντά που είναι δύσκολο να καταλάβεις από πού προέρχεται ο πόνος. Οπότε λέω μήπως δεν ευθύνεται η καημένη η φασολάδα, αλλά τελικά ήταν ο πόνος της μήτρας που ετοιμαζόταν για την γέννα? Αναρωτιέμαι για όλα αυτά μήπως και καταλάβω κι εγώ τί με περιμένει!:P 

Έσπρωχνες πολύ ώρα για να βγει το μωρό? Με την επισκληρίδιο φαντάζομαι τουλάχιστον δε θα πονούσες. Δε ξέρω αν χρειάστηκες και ράμματα, αλλά τώρα νιώθεις πόνο εκεί κάτω ή είσαι καλά? Τα μωράκια σε αυτή τη φάση νιώθουν κουρασμένα και κοιμούνται πολύ, αλλά προσπάθησε να την θηλάζεις όποτε σου την φέρνουν όπως σου είπε και η Αναστασία (λένε ότι για να βοηθήσεις το σώμα σου να παράγει γάλα και να εδραιωθεί ο θηλασμός το ιδανικό είναι να θηλάζεις κάθε 2-3 ώρες στην αρχή). Να την χαίρεσαι την μπουμπού σου!

 

Just now, Renez said:

Κορίτσια μουυυυ!!

Όπως καταλάβατε ΓΈΝΝΗΣΑ!!

Εναν πλάσμα υπέροχο 3400 με φυσιολογικη γέννα χωρίς επισκληριδιο..

Θα σας πω λεπτομέρειες το πρωί γτ τώρα τσακισα μια σουβλακαρα κ θα κοιμηθώ λιγάκι..

Άντε άντε κ οι επόμενες παρακαλωωω!!

Βρε κορίτσιιιιιιι, μας την έφερες!:) Αν και εσύ πάντα το έλεγες ότι θα γεννήσεις νωρίτερα από την πητ σου, μάλλον είχες προαίσθημα! Να σου ζήσει ο προσοντούχος, και 3400 ό,τι πρέπει, θα χορτάσεις τώρα αγκαλίτσες, φιλάκια και ζουπήγματα που τόσο περίμενες! Φαντάζομαι πως θα εξελίχθηκαν όλα πολύ γρήγορα, και φυσικός τοκετός και χωρίς επισκληρίδιο και σουβλακάρα μετά... τέλεια!!! Καλή ξεκούραση και περιμένουμε όοολες τις λεπτομέριες όταν μπορέσεις!:wink: 

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

@Renez συγχαρητήρια να σας ζήσει ο μπέμπαρος, κάθε καλό :x:x άντε καλές αγκαλίτσες από εδώ και πέρα. Πολύ χαίρομαι που είχες όμορφη εμπειρία από τη διαδικασία. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Renez μπράβο για την ωραία σου εμπειρία!! Πριν το NST δεν πονούσες; Εκτός από εκείνο το μεγάλο πόνο που μας είπες... Στο NST καταλάβαινες ότι έκανες μεγάλες συσπάσεις; Τώρα να μη ρωτήσω πώς στην ευχή κατάφερες να ξυριστείς...:wacko:

@Eva137 μπράβο και σε εσάς που είστε σχεδόν έτοιμοι! Άρα το μόνο από τα βασικά είναι η κουζίνα για το μαγείρεμα.. αλλά κ να μην έρθει πριν το μωρό... δε χάθηκε ο κόσμος! Ο μπέμπης το φαγητό του το έχει εξασφαλίσειB)

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Blossombaby είπε:

@Renez συγχαρητήρια να σας ζήσει ο μπέμπαρος, κάθε καλό :x:x άντε καλές αγκαλίτσες από εδώ και πέρα. Πολύ χαίρομαι που είχες όμορφη εμπειρία από τη διαδικασία. 

Πιστεύω αν θέλουμε να τα δούμε θετικά θα τα δούμε θετικά!!

Είχα κ τη κακή εμπειρία γτ πάντα θα υπάρχει σε κάποιο βαθμό δε γίνεται όλα ροδινα( με τα τρυπήματα, τους πόνους,τα να βλέπουν τη διαστολή με το χέρι 4-5 διαφορετικά ατομα κ τον απαίσιο έλεγχο μήτρας μετά τη γέννα που σε ζουλανε κ πονάει ) αλλά αυτά τα άφησα στην άκρη κ κρατησα τα καλά κ ήμουν ειλικρινά ανάμεσα σε κάθε σύσπαση με ένα χαμόγελο!!

Αφού με έλεγαν παλαβή οι μαίες:P Γτ δε με ένοιαζε ο πόνος αλλά ο γιος μου κ είχα επικεντρωθεί εκεί..κ αντί να μισώ τον κάθε πονά τον αγαπούσα γτ ένιωθα πως με φέρνει πιο κοντά του.. ειλικρινά!!

@Aurora S είχα εδώ κ 4-5 μέρες πονακια περιόδου πιο έντονα απ' ότι συνήθως κ ήμουν βέβαια πως είχε εμπεδωθεί ο μπέμπης γτ πλέον ένιωθα πως θέλω πιπι κ δεν έκανα ούτε σταγόνα!! Τις συσπάσεις να τις ένιωθα σκληραίνει η κοιλιά πάνω/κάτω κ πόνος περιόδου όταν είναι πάνω από 50-60..αλλιώς απλά να σκληραίνει νιώθω..

Ξυριζομουν ψιλαφιστα..

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

@Renez τελευταία ερώτηση: τεστ covid;; Κάνατε εσύ κ ο άντρας σου εκεί,;

Εγώ ναι το μοριακό αυτό από μύτη..ο άντρας μου όχι..νομίζω δλδ:P θα ρωτήσω το πρωί!! Αλλά κ σε εμενα πιο το νόημα δε ξέρω γτ τα αποτελέσματα θα βγουν αύριο:blink:

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά η μπεμπουλα μου είναι καλά , πίνει γαλ α κ δεν κάνει εμετό!θα την παρακολουθήσουν 2 μέρες κ θα την πάρω! Εγώ σε λίγες ώρες βγαίνω από δω (εμεινα μόνη στο δωμάτιο σήμερα  κν είναι τρομακτικό!!!)

@RenezΜπράβο κορίτσι μου! Να σου ζήσει το μωράκι σας , να είναι γερός κ καλοτυχος!

Ακριβώς σαν κ την δική μου γεννα είχες σε δημόσιο. Εσύ Πρεπ ε ι να με καταλαβαίνεις πλέον όταν λέω πως άντεξα χωρίς επισκληριδιο!!!!η περιγραφή σου είναι σαν να μιλάω Εγώ! 

Αυτή η αίσθηση ρε παιδί μου εκείνη την ώρα που θέλεις να κάνεις κακά αλλά γέννας είναι αλλιώς..κ φυσικά δεν πονάς εκείνη την ωτα που βγαίνει το μωρο.  Εγώ τώρα στην μπέμπα θα μπορούσα ανετα να την τραβήξω κ Εγώ να την βγάλω αφού όταν κατέβηκε το κεφάλι μετα απλά περίμενα να μου πει η γιατρός σπρωξε γιατί  πλέον δεν ένιωθα πόνο! Ναι είναι μαγική εκείνη η στιγμή! 

Βέβαια δεν είναι για όλες ο φυσιολογικός χωρίς επίσκ. Να το λέμε.. γιατί το 2ωρο που πονάς  είναι μεγάλος ο πόνος κ πρέπει να το διαχειριστείς χωρίς Όσο μπορείς να πανικοβληθεις. 

Κ επίσης με ανακουφίσε Σ που είπες κ εσύ να το πάρουν το μωρο γτ ήσουν κουρασμένη γτ κ Εγώ έτσι ένιωθα!!! Απο κάτω να με ράβουν κ το μωρούλι  να είναι πάνω μου δεν ένιωθα καλά, Μήπως τινάχτω κ μου πέσει ...πως να το θηλάσεις???Κ βέβαια ήμουν πτώμα μετα!

 Επίσης σε μπάλα γυμναστικής σε ανέβασαν? Ήταν απο τις πιο ωραίες εμπειριες θεωρώ! Εγώ όταν κάθισα στη μπάλα , φώναζα θέλω τώρα επισκληριδιο!! χαχαχα !!!!ευτυχώς δεν έκανα γτ μετα απο 30 λεπτά γεννησα.

ορο σου έβαλαν? Κ υποθετο vurdon  σου έδωσαν? Εγώ η χαζή δεν το πήρα γτ δεν εχω ξανα βαλει υποθετο κ δν πονούσα μετα βασικά. Αα! Κ εγώ ήμουν εκείνη την μέρα η μόνη που γέννησα φυσιολογικά το πρωί! Την προηγούμενη μέρα είχαν 9 καισαρικές! Κ ένα μπραβο σε αυτά τα κορίτσια γτ μετα τη καισαρική θέλει δύναμη! 

Κ κάτι  ακόμα, κοιλιά σου έμεινε ? Εμένα σήμερα που πήγα τουαλέτα ξεφουσκουσε ελάχιστα. Γτ αλλιώς όλοι που έλεγαν αν είμαι  στον μήνα μου!!!

Επίσης οι μαιες τόσο καλές ! Εγώ είχα κ το κινητό μαζί μου στην αίθουσα κ μετά μια πρακτικαριος με έβγαζε φωτο!! Εμένα κ το μωρό μόλις γεννήθηκε (ενώ με έραβαν )!!

Just now, Renez είπε:

Εγώ ναι το μοριακό αυτό από μύτη..ο άντρας μου όχι..νομίζω δλδ:P θα ρωτήσω το πρωί!! Αλλά κ σε εμενα πιο το νόημα δε ξέρω γτ τα άλλο θα βγουν αύριο:blink:

 

 Αυτό ακριβώς με το τεστ ! Πιο το νόημα!! Απλά το κάνουν για να ακολουθήσουν το πρωτόκολλο.  Εμένα δεν μου το έκαναν! Δεν ξέρω αν μου το έκαναν στο αίμα που δεν νομίζω.  Γτ οι γυναίκες που θα γεννήσουν στα ιδιώτ. Κ το κάνουν από 38η εβδ. Ενώ μπορεί  να γεννήσουν 1 βδομάδα μετά!!! Πως Είναι δυνατόν να είναι έγκυρο αφού θα έχει σίγουρα επαφή με κόσμο μέχρι να γεννήσει.. χαζομάρες ... 

  • Μου αρέσει 5

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κορίτσια πολύ σημαντικό όσες γεννάνε φυσιολ. Είτε με πρόκληση να κάνουν καλλιέργεια κολπικου για στρεπτοκοκκο..

Μίλησα με μια μαμά στην ΜΕΝΝ που είχε το μωράκι της.  Ο γιατρός της την παρακολούθησε ιδιωτικά στην εγκυμοσύνη κ επειδή δουλεύει στο νοσοκομείο της κανονίσε πρόκληση στις 38 εβδ με πρόκληση σε εφημερία  του. Γέννησε η κοπέλα φυσιολογικά κ το μωρο μπήκε ΜΕΝΝ γτ κόλλησε στρεπτοκοκκο αφού είχε η κοπέλα κ δεν έκαναν εξετάσεις πριν...Κ πήρε 1000 ευρώ που την ξεγεννησε . Τώρα αυτοί οι γονείς τι να πουν?? Αν συνέβαινε σε μένα ,Ο άντρας μου θα τον είχε πιάσει από τον λαιμό.. Μόνο αυτό λέω! Για αυτό προσοχή κ με τους γιατρούς γτ κάποιοι κοιτάνε μόνο το χρήμα..

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τελικά η μπεμπουλα μου είναι καλά , πίνει γαλ α κ δεν κάνει εμετό!θα την παρακολουθήσουν 2 μέρες κ θα την πάρω! Εγώ σε λίγες ώρες βγαίνω από δω (εμεινα μόνη στο δωμάτιο σήμερα  κν είναι τρομακτικό!!!)

@RenezΜπράβο κορίτσι μου! Να σου ζήσει το μωράκι σας , να είναι γερός κ καλοτυχος!

Ακριβώς σαν κ την δική μου γεννα είχες σε δημόσιο. Εσύ Πρεπ ε ι να με καταλαβαίνεις πλέον όταν λέω πως άντεξα χωρίς επισκληριδιο!!!!η περιγραφή σου είναι σαν να μιλάω Εγώ! 

Αυτή η αίσθηση ρε παιδί μου εκείνη την ώρα που θέλεις να κάνεις κακά αλλά γέννας είναι αλλιώς..κ φυσικά δεν πονάς εκείνη την ωτα που βγαίνει το μωρο.  Εγώ τώρα στην μπέμπα θα μπορούσα ανετα να την τραβήξω κ Εγώ να την βγάλω αφού όταν κατέβηκε το κεφάλι μετα απλά περίμενα να μου πει η γιατρός σπρωξε γιατί  πλέον δεν ένιωθα πόνο! Ναι είναι μαγική εκείνη η στιγμή! 

Βέβαια δεν είναι για όλες ο φυσιολογικός χωρίς επίσκ. Να το λέμε.. γιατί το 2ωρο που πονάς  είναι μεγάλος ο πόνος κ πρέπει να το διαχειριστείς χωρίς Όσο μπορείς να πανικοβληθεις. 

Κ επίσης με ανακουφίσε Σ που είπες κ εσύ να το πάρουν το μωρο γτ ήσουν κουρασμένη γτ κ Εγώ έτσι ένιωθα!!! Απο κάτω να με ράβουν κ το μωρούλι  να είναι πάνω μου δεν ένιωθα καλά, Μήπως τινάχτω κ μου πέσει ...πως να το θηλάσεις???Κ βέβαια ήμουν πτώμα μετα!

 Επίσης σε μπάλα γυμναστικής σε ανέβασαν? Ήταν απο τις πιο ωραίες εμπειριες θεωρώ! Εγώ όταν κάθισα στη μπάλα , φώναζα θέλω τώρα επισκληριδιο!! χαχαχα !!!!ευτυχώς δεν έκανα γτ μετα απο 30 λεπτά γεννησα.

ορο σου έβαλαν? Κ υποθετο vurdon  σου έδωσαν? Εγώ η χαζή δεν το πήρα γτ δεν εχω ξανα βαλει υποθετο κ δν πονούσα μετα βασικά. Αα! Κ εγώ ήμουν εκείνη την μέρα η μόνη που γέννησα φυσιολογικά το πρωί! Την προηγούμενη μέρα είχαν 9 καισαρικές! Κ ένα μπραβο σε αυτά τα κορίτσια γτ μετα τη καισαρική θέλει δύναμη! 

Κ κάτι  ακόμα, κοιλιά σου έμεινε ? Εμένα σήμερα που πήγα τουαλέτα ξεφουσκουσε ελάχιστα. Γτ αλλιώς όλοι που έλεγαν αν είμαι  στον μήνα μου!!!

Επίσης οι μαιες τόσο καλές ! Εγώ είχα κ το κινητό μαζί μου στην αίθουσα κ μετά μια πρακτικαριος με έβγαζε φωτο!! Εμένα κ το μωρό μόλις γεννήθηκε (ενώ με έραβαν )!!

 Αυτό ακριβώς με το τεστ ! Πιο το νόημα!! Απλά το κάνουν για να ακολουθήσουν το πρωτόκολλο.  Εμένα δεν μου το έκαναν! Δεν ξέρω αν μου το έκαναν στο αίμα που δεν νομίζω.  Γτ οι γυναίκες που θα γεννήσουν στα ιδιώτ. Κ το κάνουν από 38η εβδ. Ενώ μπορεί  να γεννήσουν 1 βδομάδα μετά!!! Πως Είναι δυνατόν να είναι έγκυρο αφού θα έχει σίγουρα επαφή με κόσμο μέχρι να γεννήσει.. χαζομάρες ... 

Φυσικά κ να μην έχεις τύψεις,καλέ υπάρχει.μεγαλυτερος αγώνας από τη γέννα?? Ήμουν από το προηγούμενο βράδυ άυπνη κ νυστικη κ ενώ πραγματικά ένιωθα καλά γενικώς ήμουν ζαλισμενη,σαν να ξυπνήσω από όνειρο δε ξέρω πως να το εξηγήσω κ φοβόμουν όπως είπες ότι δεν έχω δύναμη για το μωρό..

Δόξα τον Θεό κ ο μπέμπης μου έπεσε ξερός κ δε χρειάστηκε εκείνη την ώρα να πιεστεί να τον θηλάσω!!

Έχεις δίκιο δεν είναι για όλες αλλά αξίζει να προσπαθήσουν..δε το πιστεύω ακόμη ότι το έζησα κ το λέω εγώ αυτό! Κ αν σου πω κ κάτι ,είπες για τον πανικό πολύ σωστά,εγώ που είμαι γνωστό αγχωδες πλάσμα πραγματικά δεν ένιωσα άγχος ούτε μια στιγμή..θες το κλίμα εκεί,θες η δύναμη της μανας?! Τίποτε.. μόνο πόνο βέβαια οκ..

Ναι μωρέ το τεστ βλακείες για το πρωτόκολλο ακριβώς!!

Θηλάζεις μόνο?

Υγ: @ada32 υπόθετο μου έβαλαν βολταρεν μετά τη γέννα για τα ράμματα..και όρο ναι είχα εξ αρχής..

Επίσης ενώ μια μαία μου έδωσε νερό "βάση πρωτοκόλλου" με σύριγγα!!!! Λες κ είμαι περιστερι ήρθε η προϊσταμένη οταν πυμ σε διαστολή 9 παπί κ μου έφερε ένα ποτήρι παγωμένο νερό πωωωω βάλσαμο!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

Την μπεμπα τη βοήθησε! Εμενα με πέθανε!!!! Ναι μπήκε κανονικά ο άντρας μου στον τοκετό. Καθ όλη τη διάρκεια μπορούσε να μπει και να βγει.

@Anastasia05 ευχαριστώ για την ενθάρρυνση σχετικά με τον θηλασμό!

Ότι χρειαστείς για θηλασμός,ευχαρίστως να σε βοηθήσω όσο μπορώ!!

3 ώρες πρίν, Renez είπε:

Κορίτσια μουυυυ!!

Όπως καταλάβατε ΓΈΝΝΗΣΑ!!

Εναν πλάσμα υπέροχο 3400 με φυσιολογικη γέννα χωρίς επισκληριδιο..

Θα σας πω λεπτομέρειες το πρωί γτ τώρα τσακισα μια σουβλακαρα κ θα κοιμηθώ λιγάκι..

Άντε άντε κ οι επόμενες παρακαλωωω!!

Αχ το ήξερα ότι γεννησες!!!! Να σου ζήσει ο προσοντουχος!!!! Καλή λοχεία κοριτσάρα μου!

1 hour ago, Renez είπε:

Ήρθα στις 10:30 με απλό ραντεβού για nst..(αν θυμάστε το Σάββατο είχα έναν τρελό πόνο άρχιζε από πλατη,πήγε μέση κ μετά κοιλιά αλλά σε σημείο που δε μπορούσα να σηκωθώ  από τον καναπε..για 9' που σας είχα πει κ ένιωθα πως μέχρι Τρίτη -τεταρτη θα γεννήσω..τεσπα..)

Αρχίζω καρδιοτοκογραφο με 40αρες κ στο 15' 70αρες κ 80αρες ανά 3'!!

Το βλέπει ο.γιατρος μου λέει πήγαινε σπίτι κάνε μπάνιο ξεκουράσου κ έλα κατά τις 6 έκτο αν πονέσεις πολύ νωρίτερα..

Ξεκινάω να φύγω αλλα με έπιασε ανασφαλεια κ αποφάσισα να μείνω..περπάτησα 30' με τον άντρα μου κ μετά πονούσα αρκετά το είπα στο γιατρό κ ξεκίνησε η εισαγωγή (κλισμα/αλλαγή ρούχων/ιστορικό ευτυχώς ήμουν ξυρισμένη!!) Με είχαν σε ένα δωμάτιο μόνη με το nst από 1-4 περίπου όπου με κοιτούσαν ανά 1 ώρα για διαστολή..στη διαστολή 3 μου έσπασε τα νερά η μαία να βοηθήσει τον τοκετό..

Διαστολή 5 άρχισα να πονάω πιο πολύ ζήτησα επισκληριδιο..έρχεται η αναισθησιολογος κ δε μπορούσε να βρει σημείο να την περάσει..με τρύπησαν 14 φορές(ναι αυτό ήταν το πιο ψυχοφθόρο κομμάτι της γέννας μου,δε πονούσα όσο κουραζομοθν κουλουρισμενη μαε πιέζουν 40' δίχως αποτέλεσμα..) εν τέλη αφού ήρθαν αλλοι 2 αναισθησιολογοι μου βρήκαν ένα σημείο το οποίο εν τέλη έπιασε ΜΟΝΟ τη δεξιά μεριά κ στην αριστερή πλέον διαστολή 8 να τα νιώθω όλο κανονικά..αποφάσισαν ότι δεν είχε νόημα η μισή μουδιασμενη κ δε χορήγησαν άλλο ούτε στη δεξιά..οπότε έμεινα "φυσική"..

Ο πόνος ο μεγάλος ήταν ένα 2 ωρο αλλά δόξα το Θεό είχα τόσο υπέροχες μαίες μου με άφηναν κ έκανα ότι στάση ήθελα(όρθια,καθιστή,στα 4,σε καρέκλα ΟΛΑ!!),με χαιδευαν,με αγκάλιαζαν,με ενθάρρυναν(ήμουν μέχρι της 9:30 που γέννησα ο πρώτος φυσιολογικος τοκετός στο Έλενα για σήμερα να ξέρετε!!στα ήρθε κ μια Συρια κοπέλα..όλα τα άλλα καισαρικές..οπότε είχαν ενθουσιαστεί η μαίες:P

Έτσι μπήκα 9 η ώρα στην αίθουσα τοκετού με διαστολή 9 κ πόνους τρελούς(νιώθεις σαν να θες να σπρώξεις για κακά στο τέλος!!) Εεε 4-5 σπρωξιες υπόθεση ήταν ο κύριος..9:20 γέννησα..στην αίθουσα ήμουν τόσο συγκεντρωμένη να σπρώξω σωστά που ειλικρινά δεν ένιωθα τον πόνο πλέον..τον είχα μόνο σαν καμπανάκι εκκίνησης!! Το ότι εν τέλη δεν έπιασε η επισκληριδιος παρότι λύγισα από τον πόνο σε ένα σημείο κ με συγκράτησαν οι μαίες να συνεχίσω γτ ήμουν ήδη με 8 διαστολή,το θεώρησα εν τέλη θείο δώρο! Ένιωσα τα πάντα κ έτσι ευγνώμων!! Προσωπικά παροτρυνω οποία κοπέλα φυσικά δεν έχει θέμα κ πάει για φτ να προσπαθήσει χωρίς επισκληριδιο κ το λέω εγώ που την είχα "κανονίσει" από τον πρώτο μήνα τρομάρα μου!! Θα με βριζετε σε ένα σημείο του τοκετού αλλά στο τέλος θα με καταλαβετε...

Μου έκανα περινεοτομη κ 3 ράμματα..δε με πονάνε καθόλου..έβαλαν ξυλοκαινη νβεβαια κ μετά πήρα παυσίπονο υπόθετο κ όλα καλά!!

Το μωρό μου το έδωσαν κατευθειαν αγκαλιά όσο με έραβαν δέρμα με δέρμα..μετά τον καθάρισαν κ ήθελαν να μου τον φέρουν για θηλασμό πριν πάω στο δωμάτιο(μας κρατάνε 1.5 ώρα για παρακολούθηση) είπα πως αν δε κλάψει να μην τον φέρουν γτ νυσταζα κ ήμουν εξαντλημενη..όντως κοιμήθηκα 30' κ μου τον έφεραν γτ νιαουρισε..μου τσεκαρε το στήθος η μαία είχα κ γάλα κ πυαρ τον εβαλε έπιασε αμέσως τράβηξε 5-6 φορές κ κοιμήθηκε..με καθυσηχασε η μαία όπως του είναι υπερ αρκετό..

Έπειτα ήρθα στο δωμάτιο μου τον έφεραν κ ξανά έβαλα στήθος..τράβηξε 4 φορές κ νάνι..αυτό στις 12:20 από τότε τον έβαλα άλλη μια φορά 2:20 γτ τον άκουσα να κάνει με τα χειλάκια του θηλαστικες κινήσεις αλλά μπααα..2 τζουρες.κ νάνι ο τύπος..

Κ έμεινα να τον χαζεύω..:x

Υγ: προσπάθησα να είμαι αναλυτικη γτ το ίδιο.ζητουσα κ εγώ κάθε φορά ι το κατανοώ!! Ότι θελήσετε να ρωτησετε μου λέτε ΈΝΝΟΕΙΤΑΙ!!

 

Αν εξαιρέσουμε το προφανές άσχημο περιστατικό,όλα σου πήγαν όπως τα ήθελες!!! Μπραβο σου!!! Τώρα κοίτα να χαρείς το νινι σου κ γρήγορα σπίτι σας. :wub:

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Renez said:

Ήρθα στις 10:30 με απλό ραντεβού για nst..(αν θυμάστε το Σάββατο είχα έναν τρελό πόνο άρχιζε από πλατη,πήγε μέση κ μετά κοιλιά αλλά σε σημείο που δε μπορούσα να σηκωθώ  από τον καναπε..για 9' που σας είχα πει κ ένιωθα πως μέχρι Τρίτη -τεταρτη θα γεννήσω..τεσπα..)

Αρχίζω καρδιοτοκογραφο με 40αρες κ στο 15' 70αρες κ 80αρες ανά 3'!!

Το βλέπει ο.γιατρος μου λέει πήγαινε σπίτι κάνε μπάνιο ξεκουράσου κ έλα κατά τις 6 έκτο αν πονέσεις πολύ νωρίτερα..

Ξεκινάω να φύγω αλλα με έπιασε ανασφαλεια κ αποφάσισα να μείνω..περπάτησα 30' με τον άντρα μου κ μετά πονούσα αρκετά το είπα στο γιατρό κ ξεκίνησε η εισαγωγή (κλισμα/αλλαγή ρούχων/ιστορικό ευτυχώς ήμουν ξυρισμένη!!) Με είχαν σε ένα δωμάτιο μόνη με το nst από 1-4 περίπου όπου με κοιτούσαν ανά 1 ώρα για διαστολή..στη διαστολή 3 μου έσπασε τα νερά η μαία να βοηθήσει τον τοκετό..

Διαστολή 5 άρχισα να πονάω πιο πολύ ζήτησα επισκληριδιο..έρχεται η αναισθησιολογος κ δε μπορούσε να βρει σημείο να την περάσει..με τρύπησαν 14 φορές(ναι αυτό ήταν το πιο ψυχοφθόρο κομμάτι της γέννας μου,δε πονούσα όσο κουραζομοθν κουλουρισμενη μαε πιέζουν 40' δίχως αποτέλεσμα..) εν τέλη αφού ήρθαν αλλοι 2 αναισθησιολογοι μου βρήκαν ένα σημείο το οποίο εν τέλη έπιασε ΜΟΝΟ τη δεξιά μεριά κ στην αριστερή πλέον διαστολή 8 να τα νιώθω όλο κανονικά..αποφάσισαν ότι δεν είχε νόημα η μισή μουδιασμενη κ δε χορήγησαν άλλο ούτε στη δεξιά..οπότε έμεινα "φυσική"..

Ο πόνος ο μεγάλος ήταν ένα 2 ωρο αλλά δόξα το Θεό είχα τόσο υπέροχες μαίες μου με άφηναν κ έκανα ότι στάση ήθελα(όρθια,καθιστή,στα 4,σε καρέκλα ΟΛΑ!!),με χαιδευαν,με αγκάλιαζαν,με ενθάρρυναν(ήμουν μέχρι της 9:30 που γέννησα ο πρώτος φυσιολογικος τοκετός στο Έλενα για σήμερα να ξέρετε!!στα ήρθε κ μια Συρια κοπέλα..όλα τα άλλα καισαρικές..οπότε είχαν ενθουσιαστεί η μαίες:P

Έτσι μπήκα 9 η ώρα στην αίθουσα τοκετού με διαστολή 9 κ πόνους τρελούς(νιώθεις σαν να θες να σπρώξεις για κακά στο τέλος!!) Εεε 4-5 σπρωξιες υπόθεση ήταν ο κύριος..9:20 γέννησα..στην αίθουσα ήμουν τόσο συγκεντρωμένη να σπρώξω σωστά που ειλικρινά δεν ένιωθα τον πόνο πλέον..τον είχα μόνο σαν καμπανάκι εκκίνησης!! Το ότι εν τέλη δεν έπιασε η επισκληριδιος παρότι λύγισα από τον πόνο σε ένα σημείο κ με συγκράτησαν οι μαίες να συνεχίσω γτ ήμουν ήδη με 8 διαστολή,το θεώρησα εν τέλη θείο δώρο! Ένιωσα τα πάντα κ έτσι ευγνώμων!! Προσωπικά παροτρυνω οποία κοπέλα φυσικά δεν έχει θέμα κ πάει για φτ να προσπαθήσει χωρίς επισκληριδιο κ το λέω εγώ που την είχα "κανονίσει" από τον πρώτο μήνα τρομάρα μου!! Θα με βριζετε σε ένα σημείο του τοκετού αλλά στο τέλος θα με καταλαβετε...

Μου έκανα περινεοτομη κ 3 ράμματα..δε με πονάνε καθόλου..έβαλαν ξυλοκαινη νβεβαια κ μετά πήρα παυσίπονο υπόθετο κ όλα καλά!!

Το μωρό μου το έδωσαν κατευθειαν αγκαλιά όσο με έραβαν δέρμα με δέρμα..μετά τον καθάρισαν κ ήθελαν να μου τον φέρουν για θηλασμό πριν πάω στο δωμάτιο(μας κρατάνε 1.5 ώρα για παρακολούθηση) είπα πως αν δε κλάψει να μην τον φέρουν γτ νυσταζα κ ήμουν εξαντλημενη..όντως κοιμήθηκα 30' κ μου τον έφεραν γτ νιαουρισε..μου τσεκαρε το στήθος η μαία είχα κ γάλα κ πυαρ τον εβαλε έπιασε αμέσως τράβηξε 5-6 φορές κ κοιμήθηκε..με καθυσηχασε η μαία όπως του είναι υπερ αρκετό..

Έπειτα ήρθα στο δωμάτιο μου τον έφεραν κ ξανά έβαλα στήθος..τράβηξε 4 φορές κ νάνι..αυτό στις 12:20 από τότε τον έβαλα άλλη μια φορά 2:20 γτ τον άκουσα να κάνει με τα χειλάκια του θηλαστικες κινήσεις αλλά μπααα..2 τζουρες.κ νάνι ο τύπος..

Κ έμεινα να τον χαζεύω..:x

Υγ: προσπάθησα να είμαι αναλυτικη γτ το ίδιο.ζητουσα κ εγώ κάθε φορά ι το κατανοώ!! Ότι θελήσετε να ρωτησετε μου λέτε ΈΝΝΟΕΙΤΑΙ!!

 

Μπράβο σου που τα αντιμετώπισες όλα έτσι συγκεντρωμένη, με ψυχραιμία, αισιοδοξία και χαμόγελο. Πραγματικά σε χαίρομαι γιατί, παρά τις αναποδιές με την επισκληρίδιο, σου ήρθαν όλα τα άλλα καλά και εσύ τα αντιμετώπισες ακριβώς όπως έπρεπε. Άντε νέα μανούλα, έτσι όμορφα να είναι και όλα τα υπόλοιπα από εδώ και πέρα... ο θηλασμός, η ανατροφή... όλα!:)

 

Just now, Aurora S said:

@Renez μπράβο για την ωραία σου εμπειρία!! Πριν το NST δεν πονούσες; Εκτός από εκείνο το μεγάλο πόνο που μας είπες... Στο NST καταλάβαινες ότι έκανες μεγάλες συσπάσεις; Τώρα να μη ρωτήσω πώς στην ευχή κατάφερες να ξυριστείς...:wacko:

@Eva137 μπράβο και σε εσάς που είστε σχεδόν έτοιμοι! Άρα το μόνο από τα βασικά είναι η κουζίνα για το μαγείρεμα.. αλλά κ να μην έρθει πριν το μωρό... δε χάθηκε ο κόσμος! Ο μπέμπης το φαγητό του το έχει εξασφαλίσειB)

 

Ναι, αυτό με καθησυχάζει και εμένα... αφού σκοπεύω να θηλάσω, τουλάχιστον ο μπέμπης θα το έχει πάντα έτοιμο το φαγητό του!:P

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Renez είπε:

Κορίτσια μουυυυ!!

Όπως καταλάβατε ΓΈΝΝΗΣΑ!!

Εναν πλάσμα υπέροχο 3400 με φυσιολογικη γέννα χωρίς επισκληριδιο..

Θα σας πω λεπτομέρειες το πρωί γτ τώρα τσακισα μια σουβλακαρα κ θα κοιμηθώ λιγάκι..

Άντε άντε κ οι επόμενες παρακαλωωω!!

 

1 hour ago, Renez είπε:

Ήρθα στις 10:30 με απλό ραντεβού για nst..(αν θυμάστε το Σάββατο είχα έναν τρελό πόνο άρχιζε από πλατη,πήγε μέση κ μετά κοιλιά αλλά σε σημείο που δε μπορούσα να σηκωθώ  από τον καναπε..για 9' που σας είχα πει κ ένιωθα πως μέχρι Τρίτη -τεταρτη θα γεννήσω..τεσπα..)

Αρχίζω καρδιοτοκογραφο με 40αρες κ στο 15' 70αρες κ 80αρες ανά 3'!!

Το βλέπει ο.γιατρος μου λέει πήγαινε σπίτι κάνε μπάνιο ξεκουράσου κ έλα κατά τις 6 έκτο αν πονέσεις πολύ νωρίτερα..

Ξεκινάω να φύγω αλλα με έπιασε ανασφαλεια κ αποφάσισα να μείνω..περπάτησα 30' με τον άντρα μου κ μετά πονούσα αρκετά το είπα στο γιατρό κ ξεκίνησε η εισαγωγή (κλισμα/αλλαγή ρούχων/ιστορικό ευτυχώς ήμουν ξυρισμένη!!) Με είχαν σε ένα δωμάτιο μόνη με το nst από 1-4 περίπου όπου με κοιτούσαν ανά 1 ώρα για διαστολή..στη διαστολή 3 μου έσπασε τα νερά η μαία να βοηθήσει τον τοκετό..

Διαστολή 5 άρχισα να πονάω πιο πολύ ζήτησα επισκληριδιο..έρχεται η αναισθησιολογος κ δε μπορούσε να βρει σημείο να την περάσει..με τρύπησαν 14 φορές(ναι αυτό ήταν το πιο ψυχοφθόρο κομμάτι της γέννας μου,δε πονούσα όσο κουραζομοθν κουλουρισμενη μαε πιέζουν 40' δίχως αποτέλεσμα..) εν τέλη αφού ήρθαν αλλοι 2 αναισθησιολογοι μου βρήκαν ένα σημείο το οποίο εν τέλη έπιασε ΜΟΝΟ τη δεξιά μεριά κ στην αριστερή πλέον διαστολή 8 να τα νιώθω όλο κανονικά..αποφάσισαν ότι δεν είχε νόημα η μισή μουδιασμενη κ δε χορήγησαν άλλο ούτε στη δεξιά..οπότε έμεινα "φυσική"..

Ο πόνος ο μεγάλος ήταν ένα 2 ωρο αλλά δόξα το Θεό είχα τόσο υπέροχες μαίες μου με άφηναν κ έκανα ότι στάση ήθελα(όρθια,καθιστή,στα 4,σε καρέκλα ΟΛΑ!!),με χαιδευαν,με αγκάλιαζαν,με ενθάρρυναν(ήμουν μέχρι της 9:30 που γέννησα ο πρώτος φυσιολογικος τοκετός στο Έλενα για σήμερα να ξέρετε!!στα ήρθε κ μια Συρια κοπέλα..όλα τα άλλα καισαρικές..οπότε είχαν ενθουσιαστεί η μαίες:P

Έτσι μπήκα 9 η ώρα στην αίθουσα τοκετού με διαστολή 9 κ πόνους τρελούς(νιώθεις σαν να θες να σπρώξεις για κακά στο τέλος!!) Εεε 4-5 σπρωξιες υπόθεση ήταν ο κύριος..9:20 γέννησα..στην αίθουσα ήμουν τόσο συγκεντρωμένη να σπρώξω σωστά που ειλικρινά δεν ένιωθα τον πόνο πλέον..τον είχα μόνο σαν καμπανάκι εκκίνησης!! Το ότι εν τέλη δεν έπιασε η επισκληριδιος παρότι λύγισα από τον πόνο σε ένα σημείο κ με συγκράτησαν οι μαίες να συνεχίσω γτ ήμουν ήδη με 8 διαστολή,το θεώρησα εν τέλη θείο δώρο! Ένιωσα τα πάντα κ έτσι ευγνώμων!! Προσωπικά παροτρυνω οποία κοπέλα φυσικά δεν έχει θέμα κ πάει για φτ να προσπαθήσει χωρίς επισκληριδιο κ το λέω εγώ που την είχα "κανονίσει" από τον πρώτο μήνα τρομάρα μου!! Θα με βριζετε σε ένα σημείο του τοκετού αλλά στο τέλος θα με καταλαβετε...

Μου έκανα περινεοτομη κ 3 ράμματα..δε με πονάνε καθόλου..έβαλαν ξυλοκαινη νβεβαια κ μετά πήρα παυσίπονο υπόθετο κ όλα καλά!!

Το μωρό μου το έδωσαν κατευθειαν αγκαλιά όσο με έραβαν δέρμα με δέρμα..μετά τον καθάρισαν κ ήθελαν να μου τον φέρουν για θηλασμό πριν πάω στο δωμάτιο(μας κρατάνε 1.5 ώρα για παρακολούθηση) είπα πως αν δε κλάψει να μην τον φέρουν γτ νυσταζα κ ήμουν εξαντλημενη..όντως κοιμήθηκα 30' κ μου τον έφεραν γτ νιαουρισε..μου τσεκαρε το στήθος η μαία είχα κ γάλα κ πυαρ τον εβαλε έπιασε αμέσως τράβηξε 5-6 φορές κ κοιμήθηκε..με καθυσηχασε η μαία όπως του είναι υπερ αρκετό..

Έπειτα ήρθα στο δωμάτιο μου τον έφεραν κ ξανά έβαλα στήθος..τράβηξε 4 φορές κ νάνι..αυτό στις 12:20 από τότε τον έβαλα άλλη μια φορά 2:20 γτ τον άκουσα να κάνει με τα χειλάκια του θηλαστικες κινήσεις αλλά μπααα..2 τζουρες.κ νάνι ο τύπος..

Κ έμεινα να τον χαζεύω..:x

Υγ: προσπάθησα να είμαι αναλυτικη γτ το ίδιο.ζητουσα κ εγώ κάθε φορά ι το κατανοώ!! Ότι θελήσετε να ρωτησετε μου λέτε ΈΝΝΟΕΙΤΑΙ!!

 

Αχ αγαπημένη... Να σου ζήσει ο παίδαρος σου!!! Γέρος κ καλότυχος να είναι πάντα!!! Μας εσκασες να ξέρεις, την έγνοια σου είχαμε όλη μέρα!!! Πόσο χαίρομαι που είχες μια τόσο όμορφη εμπειρία... Ακόμη κ με τα μελανά της σημεία, είσαι τόσο θετικός άνθρωπος που σε λίγο δεν θα τα θυμάσαι καν κ θα κρατήσεις μόνο τα ευχάριστα, θα δεις!! Ένα ταξίδι τελείωσε κ ένα αλλο, υπέροχο ξεκινάει τώρα,!! Εύχομαι να το χαρεις στο έπακρο!! :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...