Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Irinoula86 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!!! Εγώ σήμερα έχω συνάχι πονολαιμο κ τώρα μόλις πυρετο!!!! Όλα τέλεια:oops:είναι αυτά συμπτώματα τοκετού όχι ε? Θα τρελαθωωωω... Κλαιω απο το πρωι...... Με κολλησε τελικά ο αντρούλης μου........ Αρνητικά τα τεστ μας..... 

Μέχρι να δω το "αρνητικά τα τεστ.." τα χρειάστηκα!!

Αφού είναι ένα απλό κρύωμα να μην σε νοιάζει τίποτε κ να σου πω ένα μυστικό?? Το προηγούμενο βράδυ πριν γεννήσω είχα πλανταξει στο κλαμα.. την επόμενη ναααα οι συσπάσεις!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Γεια σας κοριτσάκια μου, εδώ είμαι κι εγώ, ακόμα παρούσα! Συνεχίζω να συμμαζεύω το σπίτι σιγά σιγά (τώρα παλεύω με την κουζίνα). Χθες τουλάχιστον πήγαμε και μια βολτίτσα να φάμε έξω, αλλά η αλήθεια είναι ότι πλέον ζορίζομαι παντού γιατί δυσκολεύομαι να κάθομαι-σηκώνομαι, περπατάω, μπαινοβγαίνω στο αυτοκίνητο κτλ. Αφήστε που κατουριέμαι συνέχεια (και ας είναι τελείως άδεια η κύστη μου) και είναι πολύ άβολο. 

Α, μου ήρθε επιτέλους και το θήλαστρο που είχα παραγγείλει... είναι hands-free, από αυτά που βάζεις μέσα στο σουτιέν και ενώνονται με ένα μικρό μηχανηματάκι που το στερεώνεις στη μέση σου (δουλεύει με μπαταρία), οπότε μπορείς να περπατάς ταυτόχρονα, να κάνεις δουλειές, να διαβάζεις ή ό,τι άλλο θες. Δε σκοπεύω να το χρησιμοποιώ πολύ συστηματικά, αλλά σίγουρα θα το χρειαστώ τουλάχιστον αραιά και που, οπότε ανυπομονώ να το δοκιμάσω. 

 

1 hour ago, elenioz said:

@Christinα Και εγώ δεν είμαι ειδική. Αλλά είχαμε με της αδερφής μου την μικρή θέμα κ είχε δοκιμάσει κ εκείνη τα πάντα. Από αλοιφες μέχρι ελαιόλαδο, κεραλοιφή κτλπ. Και μετα τις είχε προτεινει αυτό ο παιδίατρος κ είχαμε δει τρομερή διαφορα . Στην ουσία είναι ένα μωβ/μπλε διάλυμα που αγοράζεις από το φαρμακείο. Είναι αρκετά ρευστό, οπότε βάζεις αρκετό πάνω σε βαμβάκι κ ταμποναρεις, κ το αφήνεις. Είναι και αντισηπτικό αποτρέπει τη μόλυνση της περιοχής. Το μόνο αρνητικό είναι ότι στην αρχή μένει χρωματάκι κάπως αλλα σιγά σιγά με τα πλυσίματα φεύγει. 

@ada32 Μακάρι να συνέλθει γρήγορα η μικρούλα κ να μην βασανίζεται! Ρωτά φυσικά και στο φαρμακείο θα στα πουν καλύτερα για την χρήση του :) 

Πως είστε όλες οι μανουλες με τα υπέροχα μωράκια σας; 

Από συμπτώματα πως τα πάτε οι υπόλοιπες; Εγώ έχω υπερβολικά πολλά πονακια δύο μέρες τώρα :mellow: Δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ από αυτά. Και η μικρή πολύ ήσυχη σήμερα..... Αύριο που θα πάω να ξανά κάνω το τεστ θα πω να την δούμε κιόλας. 

Άντε, αύριο τουλάχιστον θα δεις και θα ακούσεις το κοριτσάκι σου!:wink:

Κι εγώ έχω πολλά πονάκια τελευταία (κυρίως στη μέση και χαμηλά στη κοιλιά) και πολλές συσπασούλες που πρέπει να είναι πιο δυνατές γιατί με ενοχλούν αρκετά πλέον και δυσκολεύομαι να παίρνω αναπνοές εκείνη την ώρα. Επίσης, λαχανιάζω πολύ εύκολα, δυσκολεύομαι σε όλες τις κινήσεις μου, και οι αιμορροίδες μου χειροτερεύουν όσο περνάει ο καιρός. Καλά η κοιλιά μου έχει γίνει πια τεράστια, πάνω που έλεγα δεν πάει άλλο... ειδικά μετά το μεσημέρι που τρώω με σφίγγει ακόμα και το σορτσάκι εγκυμοσύνης που φοράω συνέχεια, λίγο ακόμα και δε θα βρίσκω τίποτα να φορέσω! Ακόμα και ο γιατρός εντυπωσιάστηκε, συνήθως η ανάπτυξη του μωρού μειώνεται λίγο τις τελευταίες εβδομάδες, αλλά ο δικός μου συνεχίζει και μεγαλώνει ακάθεκτος! Θέλω να δω τί θα μου πει αύριο που θα με εξετάσει στο ραντεβού.

 

Just now, Athina_ said:

Καλησπέρα κορίτσια μου και από μένα! Να σας ζήσουν τα μωράκια σε όσες γεννησατε! 

Το πρωι γέννησα και εγώ ένα υπέροχο πλασματάκι! 3190 βγήκε η μπεμπουλα μας ενώ στους υπερήχους μου την έβγαζαν μικρούλα! Είναι πολυ καλα έπιασε αμέσως στήθος από μόνη της! Όλο την χαζευω! Το μόνο κακό είναι ότι μου έκανα ολική στην καισαρική γιατί έχω ένα θέμα στην σπονδυλική που δεν ήξερα ότι επηρεάζει και δεν γινόταν να τρυπησουν ήταν επικίνδυνο. Εκεί λίγο όταν το άκουσα έβαλα τα κλάματα που δεν θα την δω αμεσως αλλά το θετικό είναι ότι πηγαν όλα καλά και σημασια εχει ότι την έχω στην αγκαλιά μου άσχετα με το πως έγινε! 

Με το καλό να έρθουν όλα τα μπεμπακια!

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Σημασία έχει ότι πήγαν όλα καλά και την έχεις αγκαλίτσα!:wub: Καλή ανάρρωση και καλούς θηλασμούς!

  • Μου αρέσει 6

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Εχω να φανώ μια εβδομάδα γιατί ως πρώτη φορά μαμά τα έχω δει όλα λίγο κωλυόμενα!!!

Ευχομαι σε όλες όσες γεννήσατε την εβδομάδα που πέρασε να σας ζήσουν τα μωρακια σας, να τα χαρείτε και να είναι πάντα γερά και ευτυχισμένα! Να έχετε καλή λοχεία γεμάτη όμορφες στιγμές!

Οταν φυγαμε από το μαιευτήριο η μπεμπουλα είχε οριακά ικτερο και έχασε λίγο βάρος οποτε δίνω και 2-3 γεύματα ξένο γάλα. Ευτυχώς κάναμε επανεξέταση, ο ίκτερος πάει και παίρνουμε κανονικά βάρος! Από αύριο θα δοκιμάσω αποκλειστικά μητρικό και ελπίζω να πάει καλά! Ο θηλασμός πιστεύω πάει καλα! Έχω αρκετό γάλα! Η μπεμπούλα βέβαια έχει άναρχο προγραμμα ακόμα αλλά δεν πειράζει! Ξέρετε ποτε εδραιώνεται η θηλασμός και πως θα το καταλάβουμε; Επίσης όσες θηλάζετε, πόση ώρα σας παίρνει; Εμενα άλλες φορές 10-15 λεπτά άλλες 20-30 αλλά όχι παραπάνω. Κάνουμε αρκετά διαλείμματα.
 

@Renez η ημερομηνία μου είναι λάθος!!! Γεννήσαμε ίδια μέρα! Γέννησα ξημερώματα Κυριακής 27/9 στις 04.00 το πρωί!! :wub:

  • Μου αρέσει 3

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Να χαίρεστε τα μωράκια σας και υγεία να έχετε όλες και ευτυχία.

Είμαι καινούργια εδω,τωρα σας βρήκα. 

Είμαι και εγώ στο μήνα μου, ΠΗΤ έχω στης 25/10 αλλά πάμε για καισαρική στης 16 του μηνός στο ελενα.

Μου λέει ο ορθοπεδικός ότι λόγο κηλης που έχω στο σπόνδυλο να μην το ρισκάρω για φυσιολογικά Γιατί εμένα με πιάνει συχνά η κήλη και δεν Σικονομε από το κρεβάτι αν δεν κάνω ενέσεις όταν με πιάνει 

Η αλήθεια είναι πως ήθελα πολύ να πάω φυσιολογικά όσο δεν φαντάζεστε 

Φοβαμε πολύ την καισαρική,ακόμα πιο πολύ την επισκλιριδιο

Ευχωμαι με το καλό σε ολλες που είσαστε ακόμα σε αναμονή και καλή ελευθερια 

Μήπως μπορεί οποία έχει γεννήσει πρόσφατα στο ελενα να πει τι γίνετε με τα τεστ κοροναιου; 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 said:

Γεια σας κορίτσια!!!! Εγώ σήμερα έχω συνάχι πονολαιμο κ τώρα μόλις πυρετο!!!! Όλα τέλεια:oops:είναι αυτά συμπτώματα τοκετού όχι ε? Θα τρελαθωωωω... Κλαιω απο το πρωι...... Με κολλησε τελικά ο αντρούλης μου........ Αρνητικά τα τεστ μας..... 

Πόσο πυρετό έχεις; :( ελπίζω απλά να είναι δέκατα κ να την παλεύεις.. μην κλαίς, ψυχραιμία.. ο άντρας σου πόσες μέρες είχε πυρετό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Aurora S είπε:

Πόσο πυρετό έχεις; :( ελπίζω απλά να είναι δέκατα κ να την παλεύεις.. μην κλαίς, ψυχραιμία.. ο άντρας σου πόσες μέρες είχε πυρετό;

37.7 έφτασα το υψηλότερο...... Εν τω μεταξυ είμαι με αιρκοντισιον κορίτσια..... Έχουν τρελαθει οι ορμόνες..... Κ όταν γεννήσουμε έτσι είναι μετά..... Για τον πυρετο πηρα γιατρό από 38 κ πανω ανησυχουμε Μ είπε..... Ο άντρας Μ μόνο μια μέρα είχε κ αυτός δέκατα...... Αλλα ξέρετε.... Άντρες..... 

Just now, Aurela είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Να χαίρεστε τα μωράκια σας και υγεία να έχετε όλες και ευτυχία.

Είμαι καινούργια εδω,τωρα σας βρήκα. 

Είμαι και εγώ στο μήνα μου, ΠΗΤ έχω στης 25/10 αλλά πάμε για καισαρική στης 16 του μηνός στο ελενα.

Μου λέει ο ορθοπεδικός ότι λόγο κηλης που έχω στο σπόνδυλο να μην το ρισκάρω για φυσιολογικά Γιατί εμένα με πιάνει συχνά η κήλη και δεν Σικονομε από το κρεβάτι αν δεν κάνω ενέσεις όταν με πιάνει 

Η αλήθεια είναι πως ήθελα πολύ να πάω φυσιολογικά όσο δεν φαντάζεστε 

Φοβαμε πολύ την καισαρική,ακόμα πιο πολύ την επισκλιριδιο

Ευχωμαι με το καλό σε ολλες που είσαστε ακόμα σε αναμονή και καλή ελευθερια 

Μήπως μπορεί οποία έχει γεννήσει πρόσφατα στο ελενα να πει τι γίνετε με τα τεστ κοροναιου; 

Με το κκαλο κορίτσι μου..... Και μην φοβάσαι τπτ....... Ότι σ είπε ο γιατρος..... Εκείνος ξέρει τι είναι καλυτερο για σένα κ το μωρό..... Τι εχεις? Αγοράκι/κοριτσάκι? 

Just now, Renez είπε:

Μέχρι να δω το "αρνητικά τα τεστ.." τα χρειάστηκα!!

Αφού είναι ένα απλό κρύωμα να μην σε νοιάζει τίποτε κ να σου πω ένα μυστικό?? Το προηγούμενο βράδυ πριν γεννήσω είχα πλανταξει στο κλαμα.. την επόμενη ναααα οι συσπάσεις!!

Αρνητικό ήταν την παρασκευη π πηρα το αποτέλεσμα.... Λέτε να έγινε κτ μετά? 

Από συσυσπασεις τπτ..... Λες αυριο? 

Link to comment
Share on other sites

@Irinoula86 μην ανησυχείς!!! Λίγα δέκατα είναι κ θα σου κρατήσει λίγο όπως και στον άντρα σου.. και ναι, σήμερα ήταν για κλιματιστικό! Κ εχτές το βράδυ, εγώ με κλιματισμό κοιμήθηκα. Ένιωθα να σκάω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γέννησα μια πριγκίπισσα .

Την Κόρη μου!

Η καρδιά μου πλημμύρισε αγάπη και δύναμη...

Είμαι στην ανάνηψη θα σας τα πω αύριο όλα γιατί ο τοκετός διήρκησε 18 ώρες κ είμαι εξαντλημένη...

Σας φιλώ

  • Μου αρέσει 14

Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hliolousti είπε:

Κοριτσάκια μου γέννησα μια πριγκίπισσα .

Την Κόρη μου!

Η καρδιά μου πλημμύρισε αγάπη και δύναμη...

Είμαι στην ανάνηψη θα σας τα πω αύριο όλα γιατί ο τοκετός διήρκησε 18 ώρες κ είμαι εξαντλημένη...

Σας φιλώ

Συγχαρητήρια ηλιολουστη μανούλα με τη κορούλα σου να φωτίζει τη ζωή σας! Καλή ανάρρωση! Περιμένουμε στόρι!:wub:

  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 said:

37.7 έφτασα το υψηλότερο...... Εν τω μεταξυ είμαι με αιρκοντισιον κορίτσια..... Έχουν τρελαθει οι ορμόνες..... Κ όταν γεννήσουμε έτσι είναι μετά..... Για τον πυρετο πηρα γιατρό από 38 κ πανω ανησυχουμε Μ είπε..... Ο άντρας Μ μόνο μια μέρα είχε κ αυτός δέκατα...... Αλλα ξέρετε.... Άντρες..... 

Με το κκαλο κορίτσι μου..... Και μην φοβάσαι τπτ....... Ότι σ είπε ο γιατρος..... Εκείνος ξέρει τι είναι καλυτερο για σένα κ το μωρό..... Τι εχεις? Αγοράκι/κοριτσάκι? 

Αρνητικό ήταν την παρασκευη π πηρα το αποτέλεσμα.... Λέτε να έγινε κτ μετά? 

Από συσυσπασεις τπτ..... Λες αυριο? 

Σ'ευχαριστώ πολύ. Κοριτσάκι είναι. Το πρώτο μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Irinoula86 μου χαλάρωσε! Τι να κάνουμε? Αυτός ο παλιοκαιρος μας έχει όλες εξαντλήσει! Αύριο θα είσαι περδίκι κοριτσάκι μ μη στεναχωριέσαι κ χαλάς τις στιγμές σ με τη κοιλίτσα σου! Ξεκούραση, ξάπλα κ υπομονή! Σε λίγο θα είναι όλΑ αυτα μακρινά κι ασήμαντα :)

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hliolousti said:

Κοριτσάκια μου γέννησα μια πριγκίπισσα .

Την Κόρη μου!

Η καρδιά μου πλημμύρισε αγάπη και δύναμη...

Είμαι στην ανάνηψη θα σας τα πω αύριο όλα γιατί ο τοκετός διήρκησε 18 ώρες κ είμαι εξαντλημένη...

Σας φιλώ

Να σας ζησει; γερή να γίνει και καλή ανάρρωση 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurela είπε:

Γεια σας κορίτσια!

Να χαίρεστε τα μωράκια σας και υγεία να έχετε όλες και ευτυχία.

Είμαι καινούργια εδω,τωρα σας βρήκα. 

Είμαι και εγώ στο μήνα μου, ΠΗΤ έχω στης 25/10 αλλά πάμε για καισαρική στης 16 του μηνός στο ελενα.

Μου λέει ο ορθοπεδικός ότι λόγο κηλης που έχω στο σπόνδυλο να μην το ρισκάρω για φυσιολογικά Γιατί εμένα με πιάνει συχνά η κήλη και δεν Σικονομε από το κρεβάτι αν δεν κάνω ενέσεις όταν με πιάνει 

Η αλήθεια είναι πως ήθελα πολύ να πάω φυσιολογικά όσο δεν φαντάζεστε 

Φοβαμε πολύ την καισαρική,ακόμα πιο πολύ την επισκλιριδιο

Ευχωμαι με το καλό σε ολλες που είσαστε ακόμα σε αναμονή και καλή ελευθερια 

Μήπως μπορεί οποία έχει γεννήσει πρόσφατα στο ελενα να πει τι γίνετε με τα τεστ κοροναιου; 

Με το καλό κι εσύ κορίτσι μου και να μην φοβάσαι τπτ! Έχω κάνει ήδη 1 κ.τ κ πάω για τη 2η κ πραγματικά είναι το τελευταίο που με ανησυχεί! Είχα σούπερ ανάρρωση κι ελπίζω πάλι το ίδιο. Είναι μια επεμβασουλα όπως κ να το κάνεις η 1η μέρα δύσκολη κ οι επόμενες με προσοχή! Θετική σκέψη, αισιοδοξία όλα θα γίνουν παρελθόν, μόνο τα ωραία θα μείνουν κ πρέπει να είμαστε εκεί με όλο μας το είναι να το απολαύσουμε!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Εχω να φανώ μια εβδομάδα γιατί ως πρώτη φορά μαμά τα έχω δει όλα λίγο κωλυόμενα!!!

Ευχομαι σε όλες όσες γεννήσατε την εβδομάδα που πέρασε να σας ζήσουν τα μωρακια σας, να τα χαρείτε και να είναι πάντα γερά και ευτυχισμένα! Να έχετε καλή λοχεία γεμάτη όμορφες στιγμές!

Οταν φυγαμε από το μαιευτήριο η μπεμπουλα είχε οριακά ικτερο και έχασε λίγο βάρος οποτε δίνω και 2-3 γεύματα ξένο γάλα. Ευτυχώς κάναμε επανεξέταση, ο ίκτερος πάει και παίρνουμε κανονικά βάρος! Από αύριο θα δοκιμάσω αποκλειστικά μητρικό και ελπίζω να πάει καλά! Ο θηλασμός πιστεύω πάει καλα! Έχω αρκετό γάλα! Η μπεμπούλα βέβαια έχει άναρχο προγραμμα ακόμα αλλά δεν πειράζει! Ξέρετε ποτε εδραιώνεται η θηλασμός και πως θα το καταλάβουμε; Επίσης όσες θηλάζετε, πόση ώρα σας παίρνει; Εμενα άλλες φορές 10-15 λεπτά άλλες 20-30 αλλά όχι παραπάνω. Κάνουμε αρκετά διαλείμματα.
 

@Renez η ημερομηνία μου είναι λάθος!!! Γεννήσαμε ίδια μέρα! Γέννησα ξημερώματα Κυριακής 27/9 στις 04.00 το πρωί!! :wub:

Οκ κοριτσάκι μου το έφτιαξα!! 

Λοιποοον εμένα στον θηλασμό τις πρώτες 4 ημέρες ήθελε σχεδοοον ΣΥΝΕΧΕΙΑ!! είτε για να τρώει όντως είτε για να νιώθει ασφαλής γενικώς συνέχεια..τώρα 8η μερα που πλέον έχω κ περισσότερο γάλα κάνει 15-20'..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα said:

Με το καλό κι εσύ κορίτσι μου και να μην φοβάσαι τπτ! Έχω κάνει ήδη 1 κ.τ κ πάω για τη 2η κ πραγματικά είναι το τελευταίο που με ανησυχεί! Είχα σούπερ ανάρρωση κι ελπίζω πάλι το ίδιο. Είναι μια επεμβασουλα όπως κ να το κάνεις η 1η μέρα δύσκολη κ οι επόμενες με προσοχή! Θετική σκέψη, αισιοδοξία όλα θα γίνουν παρελθόν, μόνο τα ωραία θα μείνουν κ πρέπει να είμαστε εκεί με όλο μας το είναι να το απολαύσουμε!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Να σου πάνε όλα καλά εύχομαι 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...