Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, P.L.L. είπε:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!! Πάντα να είστε γεροί και ευτυχισμένοι! 

Εγώ μια από τα ίδια. Με πιάνουν κάτι άγχη αλλά βγαίνω έξω μια βολτα με τη μικρή για περπάτημα και συνέρχομαι. (Αλήθεια πειράζει να περπατάμε οι λεχωνες;)Αλλά τα κλαματακια μου τα έχω πατήσει. Κυριως γιατί νιώθω ότι δεν μπορώ να αφιερώσω χρονο στην κόρη μου και είναι μικρή και δε μπορώ να της εξηγήσω. Η ίδια μια χαρά με το μωρό. Δεν του δίνει και πολλη σημασία. Χαρούμενη είναι. Στο μυαλό μου είναι όλα. Ξέρω ότι είναι οι ορμόνες και θα μου περάσει. Στα λέω για να δεις ότι δεν είσαι μόνη! 

Α! Γνωριστήκαμε με τη Μαριαννα! Μάλιστα μας είχαν βάλει πριν γνωριστούμε στο ίδιο δωμάτιο αλλά εκείνη είχε αλλάξει γιατί ήθελε δίκλινο! Μιλάμε για τρελή σύμπτωση! 

Άντε καλέ που δεν κάνει να περπατάμε! Ίσα ίσα! Κ εγώ. Αύριο θα πάω να πάρω την μεγάλη από το σχολείο και από Δευτέρα θα την πηγαίνουμε μαζί με το μωρό στο σχολειο! 

Εγώ δεν κλαίω τόσο για το ότι δεν μπορώ να αφιερώσω πολύ χρόνο στη μικρη! Αυτό το ξεπέρασα! Κλαίω γιατί αγχώνομαι μήπως δεν τα καταφέρω, πότε θα περάσει λίγο ο καιρός να κοπούν τα πολλά ξυπνήματα τη νυχτα:lol: αλλά είναι τόσο γλυκούλης που μετά μου περνάνε!

  • Μου αρέσει 5

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Καλησπέρα κορίτσια! Να μας ζήσουν όλα τα μωράκια που έχουν ερθουν διαβαζω τις ιστορίες σας και συγκινούμαι πολύ :x. Εμείς στην αναμονή ακόμα, 38+5 σήμερα. Σχετικα με τα κλάματα που συζητήσατε πριν εγώ έχω ξεκινήσει κι όλας προκαταρκτικά. Πολύ κλάμα, δεν θυμάμαι το λόγο πολλές φορές, αλλά με λυγμούς. Σήμερα το μεσημέρι πάλι τα ίδια. Ελπίζω να μου περάσει σύντομα γιατί γενικά αισθάνομαι καλά αλλά όταν ξεκινάει είμαι άλλος άνθρωπος...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blossombaby είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Να μας ζήσουν όλα τα μωράκια που έχουν ερθουν διαβαζω τις ιστορίες σας και συγκινούμαι πολύ :x. Εμείς στην αναμονή ακόμα, 38+5 σήμερα. Σχετικα με τα κλάματα που συζητήσατε πριν εγώ έχω ξεκινήσει κι όλας προκαταρκτικά. Πολύ κλάμα, δεν θυμάμαι το λόγο πολλές φορές, αλλά με λυγμούς. Σήμερα το μεσημέρι πάλι τα ίδια. Ελπίζω να μου περάσει σύντομα γιατί γενικά αισθάνομαι καλά αλλά όταν ξεκινάει είμαι άλλος άνθρωπος...

Μαζί είμαστε εμείς κορίτσι στις μέρες! Αχ αυτές οι ορμόνες μας! Λογικό είναι! Από τη μια έχουμε ανυπομονησία από την άλλη άγχος γέννας και του μετα ε δεν θέλουμε και πολύ. ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marti είπε:

@christina!!! Να σου ζήσει γλυκεια μου! Να στε γερες και δυνατές! Καλη λοχεια!

Πήγα και γω χθες στο γιατρό.. Ολα βγαίνουν καλως!!!περιμένουμε! 37 και 5 σήμερα.. 

Χιχι, τώρα το θυμήθηκα ότι έχουμε ίδια ΠΗΤ !! Άντε να δούμε ποιά θα προλάβει! Εμένα πάντως που πήγα σήμερα, δε με βλέπουν ακόμα!

3μιση κιλά βέβαια η Κυρία... Αλλά από συσπάσεις τίποτις!

  • Μου αρέσει 1

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Να μαι κι εγώ !!!

Γέννησα τη μπέμπα μου,μια κούκλα μια ζωγραφιά!!! Ασπρουλα κ ροδαλουλα, 3130 κιλακια! Θηλασαμε πολύ εύκολα κι έγω νιώθω μια χαρά! Κορίτσια μου με το καλό όσες περιμένετε να νιώσετε αυτήν την αγαλλίαση!

Koritsi mou!Sugxaritiria,me to kalo,na sas zisei!!!

Kai genika euxomai na eiste oles kala me ta mwrakia sas!!

Egw koritsia molis gurisa ap ton giatro mou.Me kovoun 23-24 na gennaw.Skorpina power!heheh!Twra eimaste 3.160 k eimai 38+3 .

Entwmetaxy den niwthw kamia suspasi,pono ktl.Ara mallon exw akoma ligo kairo...Kai nst mou eipe na kanw to sk.Gia na doume!!!

 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/10/2020 at 10:59 ΜΜ, Christinα είπε:

Να τη χαίρεσαι τη κούκλα σου! Γερή και τυχερή μια ζωή! Όλα τα άλλα άστα πίσω κορίτσι! Ευχαριστησου το πλασματακια σου  το φαγανο! Τι χαρά που έπιασε αμέσως!

Ευχαριστώ πολυ! Να σου ζήσει και σενα η μπεμπουλα σου! Καλή ανάρρωση Να έχεις και να την τρελάνεις στις αγκαλιές και τα φιλιά! Να χαρεις και τα 2 σου παιδακια υγεία και τυχη να έχουν! 

On 5/10/2020 at 11:12 ΜΜ, LadyP είπε:

@Athina_ Να σου ζήσει η κούκλα! Καλή ανάρρωση να έχεις! Πηγές προγραμματισμένα ή έκανε την εμφάνιση της ξαφνικά? 

Κορίτσια μου εγώ σήμερα πήγα ΙΚΕΑ και καπάκι σούπερ μάρκετ με τον άντρα! Περπάτησα πάνω από 3 ώρες δεν ξέρω τι άλλο να κάνω μετά από αυτο για να με πιάσει καμία σύσπαση! Με πονάνε τα πάντα! 

Σ ευχαριστώ πολυ! Με το καλό να έρθει και η μπεμπουλα σου! Προγραμματισμένα πηγα. 

On 5/10/2020 at 11:48 ΜΜ, Eva137 είπε:

Γεια σας κοριτσάκια μου, εδώ είμαι κι εγώ, ακόμα παρούσα! Συνεχίζω να συμμαζεύω το σπίτι σιγά σιγά (τώρα παλεύω με την κουζίνα). Χθες τουλάχιστον πήγαμε και μια βολτίτσα να φάμε έξω, αλλά η αλήθεια είναι ότι πλέον ζορίζομαι παντού γιατί δυσκολεύομαι να κάθομαι-σηκώνομαι, περπατάω, μπαινοβγαίνω στο αυτοκίνητο κτλ. Αφήστε που κατουριέμαι συνέχεια (και ας είναι τελείως άδεια η κύστη μου) και είναι πολύ άβολο. 

Α, μου ήρθε επιτέλους και το θήλαστρο που είχα παραγγείλει... είναι hands-free, από αυτά που βάζεις μέσα στο σουτιέν και ενώνονται με ένα μικρό μηχανηματάκι που το στερεώνεις στη μέση σου (δουλεύει με μπαταρία), οπότε μπορείς να περπατάς ταυτόχρονα, να κάνεις δουλειές, να διαβάζεις ή ό,τι άλλο θες. Δε σκοπεύω να το χρησιμοποιώ πολύ συστηματικά, αλλά σίγουρα θα το χρειαστώ τουλάχιστον αραιά και που, οπότε ανυπομονώ να το δοκιμάσω. 

 

Άντε, αύριο τουλάχιστον θα δεις και θα ακούσεις το κοριτσάκι σου!:wink:

Κι εγώ έχω πολλά πονάκια τελευταία (κυρίως στη μέση και χαμηλά στη κοιλιά) και πολλές συσπασούλες που πρέπει να είναι πιο δυνατές γιατί με ενοχλούν αρκετά πλέον και δυσκολεύομαι να παίρνω αναπνοές εκείνη την ώρα. Επίσης, λαχανιάζω πολύ εύκολα, δυσκολεύομαι σε όλες τις κινήσεις μου, και οι αιμορροίδες μου χειροτερεύουν όσο περνάει ο καιρός. Καλά η κοιλιά μου έχει γίνει πια τεράστια, πάνω που έλεγα δεν πάει άλλο... ειδικά μετά το μεσημέρι που τρώω με σφίγγει ακόμα και το σορτσάκι εγκυμοσύνης που φοράω συνέχεια, λίγο ακόμα και δε θα βρίσκω τίποτα να φορέσω! Ακόμα και ο γιατρός εντυπωσιάστηκε, συνήθως η ανάπτυξη του μωρού μειώνεται λίγο τις τελευταίες εβδομάδες, αλλά ο δικός μου συνεχίζει και μεγαλώνει ακάθεκτος! Θέλω να δω τί θα μου πει αύριο που θα με εξετάσει στο ραντεβού.

 

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου! Σημασία έχει ότι πήγαν όλα καλά και την έχεις αγκαλίτσα!:wub: Καλή ανάρρωση και καλούς θηλασμούς!

Σ ευχαριστώ πολυ! Ναι σημασία έχει που πηγαν όλα καλά! Με το καλό να κρατήσεις και εσυ γρήγορα τον μπεμπακο σου αγκαλιά! 

On 6/10/2020 at 2:05 ΠΜ, Nina13 είπε:

Να σας ζήσει ηλιόλουστη μου... Να ναι πάντα χαρουμενη και υγιής!!! Όλες τις ευχές του κόσμου για το πιο ηλιολουστο μωράκι!!!! 

Ξεκουρασου μανουλα και όλα θα πανε καλα!!!!! 

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Γέρο και τυχερό στη ζωή του!!!!! Είσαι καλυτερα? Πως νιωθεις? 

Σ ευχαριστώ πολυ! Εγώ καλά είμαι σηκώθηκα απο την πρωτη μέρα και μου έβγαλαν τα παντα την επόμενη το πρωι. Έχω ακόμα κάτι πονακια όταν σηκώνομαι αλλά τα αντέχω το περιμενα χειρότερο με αυτά που άκουγα αλλά μια χαρά είναι. 

On 5/10/2020 at 10:34 ΜΜ, Renez είπε:

Το νέο,αγαπημένο και εξελιγμένο πινακακι μας λοιποοοον!!

 @Eval

 @Eirini_kaκοριτσακι --} ΠΗΤ: 1/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκη) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x) 11η

 @kristalenia αγοράκι --} ΠΗΤ: 5/10 (Κλινική Τσεπετη, Χανιά - Κριός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (24/9/20:x) 4η

 @Mariamaraki κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 27/9 ΑΝΑΤΡΟΠΉ (Μαιευτήριο Έλενα- Κριός 30) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (14/9/20:x) 3η

 @Irinoula86 αγοράκι --} ΠΗΤ: 8/10 (Κλινική Μητέρα)

 @EugenJen κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Κλινική Ρέα - Λέων)  ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/9/20 :x ) 1η

 @Renez αγοράκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Δίδυμος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (27/9/20:x,) 6η

 @marianna1986 αγοράκι 1η ανατροπή!! --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτήριο Ρέα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 7η

 @P.L.L. αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (μΚλινικη Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 8η

 @Efi@ αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

 @Eva137 αγοράκι --} ΠΗΤ: 11/10 (Μαιευτήριο Αμερικής..)

 @Hliolousti κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 12/10 (Μαιευτήριο Θεσσαλονίκης - Καρκίνος)

 @Anastasia05 αγορακι 4η ανατροπή! --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Λητώ - Σκορπιός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 9η

 @Vivi8  κοριτσακι --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!! (27/9/20:x) 5η

 

 @Jasmine@  2(!) κορακλες --} ΠΗΤ: 14/10 (Μαιευτήριο Πάτρας - Ιχθύς) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (10/9/20:x) 2η

 @AuroraS αγορακι --} ΠΗΤ: 15/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

  @Vaso.D. αγοράκι --} 15/10 (Μαιευτήριο Ολύμπιον, Πάτρα - Ζυγός)

@Athina_ κοριτσάκι --} 16/10 (Μαιευτηρίο Έλενα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 12η

@Blossombaby κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 16/10 (κλινική Μητέρα)

   @DemiMom κοριτσάκι 3η ανατροπή --} 17/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Διδυμαρα)

 @LadyP κοριτσάκι --} 17/10 (Μαιευτήριο Ιασώ)

 @Christinακοριτσακι -} ΠΗΤ: 18/10 (Ιδιωτικη κλινική Πατρών)

 @elenioz κοριτσάκι 2η ανατροπή! --} 19/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Καρκίνος)

  @Flaquita κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 (κλινική Ιασώ)

 @Tsampika98 κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 

 @Annou κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 19/10 (Μαιευτηρίο Γαία- Υδροχόος)

 @Hope89 (2!) Κοριτσάκια --} ΠΗΤ: 23/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x).10η

 @Marti αγορακι --} ΠΗΤ: 23/10 (Μαιευτήριο Διαβαλκανικό)

 @OctoberMomκοριτσακι --} ΠΗΤ: 23/10 (κλινική Λητώ)

  @Thalia30κοριτσακι --} ΠΗΤ: 26/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

  @Biscottinomum αγοράκι --} ΠΗΤ: 28/10 (κλινική Τσεπετη - Χανιά)

 @Ninamc κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 30/10 (Κλινική Ρέα)

 @demifilolκοριτσακι --} ΠΗΤ: 4/11 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) **μας ήρθε λίγο λαθραία αλλά τη θέλουμε :-)

Απολογισμός:

Μανουλες 33!!

Αγοράκια 13!!

Κοριτσάκια 22!!

Από τα 25 μωράκια μας έχουν ήδη γεννηθεί τα 14!! 

Με το καλό να μας έρθουν κ τα υπόλοιπα κοριτσουδια μου,ευτυχισμένα κ υγιή να είναι για όλη τους τη ζωή και εμείς πάντα δίπλα τους περήφανες κ δυνατές μανουλες!!:wub:

Συγχαρητήρια Αθήνα μου,να σου ζήσει η κοριτσάρα σου να τη καμαρώνεις μια ζωή!!

Ο,τι καλύτερο εύχομαι!!

Σ ευχαριστώ πολυ κορίτσι μου! Και σε σένα ευχομαι το ίδιο για τον μπεμπακο! Πραγματικά είναι ευλογία και ότι πιο όμορφο υπάρχει! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Εγώ να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό??

Μου ήρθαν τα μέιλ για την αίτηση που κάναμε για το επίδομα κ για το ΑΜΚΑ την μερα που φύγαμε από το μαιευτήριο

Η αίτηση για το επίδομα εγκρίθηκε.

Στο μέιλ του ΑΜΚΑ, λέει ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία γέννησης, πως εκδόθηκε ο ΑΜΚΑ κ πως το παιδί είναι ασφαλισμένο.

Χρειάζεται να πάει ο άντρας μου στο ΙΚΑ??


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, OctoberMom είπε:

Χιχι, τώρα το θυμήθηκα ότι έχουμε ίδια ΠΗΤ !! Άντε να δούμε ποιά θα προλάβει! Εμένα πάντως που πήγα σήμερα, δε με βλέπουν ακόμα!

3μιση κιλά βέβαια η Κυρία... Αλλά από συσπάσεις τίποτις!

Να πέφτουν τα στοιχηματα... Χιχι εγω εχω συσπάσεις αλλα λιγες... Και μενα μ κοβω να αργω.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Πόσο στεναχωριέμαι που δεν προλαβαίνω να μπαίνω , αλλά με την μικρή παλεύουμε με τον θηλασμό, έχει μάθει στο μπιμπερο από την Μενν κ με το θηλασμό κουράζεται εύκολα , οπότε τρώει λίγο κ συνέχεια!!!

@Hliolousti κοριτσάκι μου αν κ καθυστερημένα να σου ζήσει η μπεμπουλα με τα υπέροχα πατουσινια!!! Γερή κ δυνατή!!! Και σε εσένα καλή ανάρρωση!:x

@Christinα μου να σου ζήσει η μικρή Χιονάτη :x καλή λοχεια να έχεις!! Πες μας αντιδράσεις από τον γιο!!!!

@P.L.L. από κλάμα άλλο τίποτα!! Χειρότερα κ από την εγκυμοσύνη, κάνουν πάρτυ οι ορμόνες!!!

 

Just now, Anastasia05 είπε:

Καλημέρα!! Εγώ να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό??

Μου ήρθαν τα μέιλ για την αίτηση που κάναμε για το επίδομα κ για το ΑΜΚΑ την μερα που φύγαμε από το μαιευτήριο

Η αίτηση για το επίδομα εγκρίθηκε.

Στο μέιλ του ΑΜΚΑ, λέει ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία γέννησης, πως εκδόθηκε ο ΑΜΚΑ κ πως το παιδί είναι ασφαλισμένο.

Χρειάζεται να πάει ο άντρας μου στο ΙΚΑ??

Θα πατήσεις efka.gov κ θα μπεις με τους κωδικούς του άντρα σου, θα πατήσεις εκεί που λέει ατομικά στοιχεία, θα σου εμφανίσει τα στοιχεία του κ κάτω κάτω λέει προστατευόμενα μέλη, αν φαίνεται εκεί το παιδι είσαι οκ...εμένα ο σύζυγος έχει ΤΕΒΕ κ δεν έγινε αυτόματα ,έπρεπε να καταθέσουμε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης κ μια ΥΔ από εμένα ότι επιτρέπω να ασφαλίσει το παιδί.

  • Ευχαριστώ 2

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Καλημέρα!! Εγώ να ρωτήσω κάτι διαδικαστικό??

Μου ήρθαν τα μέιλ για την αίτηση που κάναμε για το επίδομα κ για το ΑΜΚΑ την μερα που φύγαμε από το μαιευτήριο

Η αίτηση για το επίδομα εγκρίθηκε.

Στο μέιλ του ΑΜΚΑ, λέει ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία γέννησης, πως εκδόθηκε ο ΑΜΚΑ κ πως το παιδί είναι ασφαλισμένο.

Χρειάζεται να πάει ο άντρας μου στο ΙΚΑ??

Εμάς μας είπαν για το επίδομα πως το αναλαμβάνει ο λογιστής...

ΑΜΚΑ κ εμείς πήραμε αλλά για το ΙΚΑ χρειάζεται λέει και ληξιαρχική πράξη γέννησης και μπαίνω στο gov.gr να την κατεβάσω αλλά βρίσκω μόνο του πρώτου παιδιού.

 

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marianna1986 είπε:

Εμάς μας είπαν για το επίδομα πως το αναλαμβάνει ο λογιστής...

ΑΜΚΑ κ εμείς πήραμε αλλά για το ΙΚΑ χρειάζεται λέει και ληξιαρχική πράξη γέννησης και μπαίνω στο gov.gr να την κατεβάσω αλλά βρίσκω μόνο του πρώτου παιδιού.

 

Εμένα στο Ρέα την έκαναν, απλά μπήκα μετά εγώ κ την οριστικόποίησα γτ δεν είχαν βάλει email, δεν σου έχει έρθει κανένα μνμ για την αίτηση;ούτε ότι είναι σε εκκρεμότητα;;

Για το πιστοποιητικό κ εμένα άργησε λίγες μέρες να φανεί , ποτέ δήλωσες το παιδί;;

  • Μου αρέσει 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Πόσο στεναχωριέμαι που δεν προλαβαίνω να μπαίνω , αλλά με την μικρή παλεύουμε με τον θηλασμό, έχει μάθει στο μπιμπερο από την Μενν κ με το θηλασμό κουράζεται εύκολα , οπότε τρώει λίγο κ συνέχεια!!!

@Hliolousti κοριτσάκι μου αν κ καθυστερημένα να σου ζήσει η μπεμπουλα με τα υπέροχα πατουσινια!!! Γερή κ δυνατή!!! Και σε εσένα καλή ανάρρωση!:x

@Christinα μου να σου ζήσει η μικρή Χιονάτη :x καλή λοχεια να έχεις!! Πες μας αντιδράσεις από τον γιο!!!!

@P.L.L. από κλάμα άλλο τίποτα!! Χειρότερα κ από την εγκυμοσύνη, κάνουν πάρτυ οι ορμόνες!!!

 

Θα πατήσεις efka.gov κ θα μπεις με τους κωδικούς του άντρα σου, θα πατήσεις εκεί που λέει ατομικά στοιχεία, θα σου εμφανίσει τα στοιχεία του κ κάτω κάτω λέει προστατευόμενα μέλη, αν φαίνεται εκεί το παιδι είσαι οκ...εμένα ο σύζυγος έχει ΤΕΒΕ κ δεν έγινε αυτόματα ,έπρεπε να καταθέσουμε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης κ μια ΥΔ από εμένα ότι επιτρέπω να ασφαλίσει το παιδί.

Ευχαριστώ!! Θα μπω να το δω!

Υπομονή με τον θηλασμό κορίτσι μου! Είναι αρχή ακόμη κ θα τα καταφέρετε!

Just now, marianna1986 είπε:

Εμάς μας είπαν για το επίδομα πως το αναλαμβάνει ο λογιστής...

ΑΜΚΑ κ εμείς πήραμε αλλά για το ΙΚΑ χρειάζεται λέει και ληξιαρχική πράξη γέννησης και μπαίνω στο gov.gr να την κατεβάσω αλλά βρίσκω μόνο του πρώτου παιδιού.

 

Μας έκαναν την αίτηση από το νοσοκομείο.

Είναι εύκολο όμως να το κάνεις κ μόνη σου.

Όταν μπει ο άντρας μου να δει θα ρίξω κ μια ενημέρωση εδώ. Στο μήνυμα που μου έστειλαν έλεγε ότι είναι ασφαλισμένο το παιδί. Θα μπούμε όμως να το επιβεβαιώσουμε!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 9:27 ΜΜ, Athina_ είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου και από μένα! Να σας ζήσουν τα μωράκια σε όσες γεννησατε! 

Το πρωι γέννησα και εγώ ένα υπέροχο πλασματάκι! 3190 βγήκε η μπεμπουλα μας ενώ στους υπερήχους μου την έβγαζαν μικρούλα! Είναι πολυ καλα έπιασε αμέσως στήθος από μόνη της! Όλο την χαζευω! Το μόνο κακό είναι ότι μου έκανα ολική στην καισαρική γιατί έχω ένα θέμα στην σπονδυλική που δεν ήξερα ότι επηρεάζει και δεν γινόταν να τρυπησουν ήταν επικίνδυνο. Εκεί λίγο όταν το άκουσα έβαλα τα κλάματα που δεν θα την δω αμεσως αλλά το θετικό είναι ότι πηγαν όλα καλά και σημασια εχει ότι την έχω στην αγκαλιά μου άσχετα με το πως έγινε! 

Με το καλό να έρθουν όλα τα μπεμπακια!

Κορίτσι μου τώρα είδα ότι γεννήσες κ εσύ!!

Να σου ζήσει ο κοριτσαρος, τι τέλειο που θηλάζει αμέσως το ζουζούνι μπράβο σας!:x


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Κορίτσια μου δε θα το πιστέψετε, αλλά ΕΓΙΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΑΝΑ! Λοιπόν θα σας τα πω συνοπτικά για να πάρω έναν υπνάκο όσο προλάβω η ταλαίπωρη. Θυμάστε που σας έλεγα ότι δεν είχαμε καμία εξέλιξη, όπως είπε και ο γιατρός, κ έπεσα για ύπνο λίγο απογοητευμένη εκείνο το βράδυ? Ε, ξυπνάω γύρω στις 3.40 με δυνατές συσπάσεις και έντονο πόνο, που ερχόταν κ έφευγε κάθε 3-6 λεπτά. Περίμενα μια ώρα να βεβαιωθώ ότι δεν ήταν ιδέα μου ή απλά πόνος στο έντερο (γιατί με έπιασε κ λίγη διάρροια μέσα σ'όλα) κ μετά πήρα τον γιατρό μου κ μου είπαν να πάω στο νοσοκομείο. Πήγαμε με τον άντρα μου, μου τσεκάρανε τον τράχηλο ο οποίος ήτανε σκόμα σκληρός κ μακρύς σλλά είχα διαστολή 1-1,5, με συνδέσανε με καρδιοτοκογράφο κ κάτι άλλα μηχανήματα, με παρακολουθούσανε για λίγο παραπάνω από μια ώρα κ μου τσεκάρανε τον τράχηλο πάλι. Σε αυτό το σημείο η διαστολή είχε φτάσει 3-4 οπότε μου είπανε ότι μου κάνουν εισαγωγή στο νοσοκομείο κ προχωράμε κανονικά για τοκετό. Συμπληρώσαμε κάτι φόρμες, μας πήγανε στο δωμάτιο, μου έβαλαν ορό και αφού άδειασαν 1 λίτρο τότε μου κάνανε επιτέλους επισκληρίδιο, γύρω στις 9:30 το πρωί. Εγώ εν τω μεταξύ είχα σπαράξει στους πόνους πλάκα πλάκα για 6 ώρες σχεδόν, με δυνατές συχνές συσπάσεις, αλλά μετά με την επισκληρίδιο ήμουν κυρία!:wink: (πραγματικά εσάς που την παλεύετε χωρίς επισκληρίδιο μέχρι το τέλος σας βγάζω το καπέλο). Μετά κατά τις 12 ήρθε και ο γιατρός να με εξετάσει και είχα διαστολή 7. Μου έσπασε τα νερά για να βοηθήσουμε την κατάσταση κ αργότερα μου έδωσαν και oxytocin για να προκαλέσουμε πιο συχνές συσπάσεις γιατί οι δικές μου για κάποιο λόγο έπεσαν. Πράγματι οι συσπάσεις έγιναν πάλι συχνές και δυνατές και πάνω εκεί που λέω ότι γιούπι θα γεννήσω φυσιολογικά, έρχεται ο γιατρός μετά από λίγες ώρες να με εξετάσει και μου λέει ότι η διαστολή έπεσε στο 6, ο τράχηλος έχει αρχίσει να πρήζεται, το μωρό είναι ακόμα πολύ ψηλά στην κοιλιά (το ένιωθα κι εγώ), η μήτρα έχει ταλαιπωρηθεί από τις πολλές συσπάσεις και το καλύτερο σε αυτήν τη φάση θα είναι να κάνουμε καισαρική. Εγώ εννοείται απογοητεύτηκα κ ξαφνιάστηκα γιατί πραγματικά το είχα πιστέψει ότι θα ήμουν η πρώτη στην οικογένειά μας που θα γεννούσε φυσιολογικά (και αυθόρμητοι δυνατοί πόνοι-συσπάσεις που δεν τους προκαλέσαμε εμείς, και διαστολή 7) αλλά τελικά δεν τη γλίτωσα ούτε εγώ. Το μωρό απλά δεν κατέβαινε... οι συσπάσεις κ οι ώρες περνούσανε κ αυτός ούτε καν πλησίαζε τη λεκάνη για να εμπεδωθεί. Τελικά λοιπόν κάναμε την καισαρική γύρω στις 5 το απόγευμα και ήτανε και ο άντρας μου μέσα όλη την ώρα. Όταν άκουσα το κλάμα του μικρού μας ομολογώ πώς δάκρυσα, δεν το πίστευα! Ζήλευα και τον αντρα μου που τον κρατούσε αγκαλιά όλη την ώρα, ενώ εγώ τον αγκάλιασα πολύυυ αργότερα αφού δε μπορούσα καν να κουνηθώ. Κορίτσια είναι τέλειος... προσωπάκι, ματάκια, χειλάκια, χεράκια, ποδαράκια, όλα τέλεια. Και καστανά μαλλάκια (προς το παρόν τουλάχιστον)... είναι ένας κούκλος! Α και τελικά είναι 3,9 κιλά. Όλοι μου λέγανε πόσο μεγαλο, δυνατό και έτοιμο/σχηματισμένο μωρό είναι!

Μ'αρέσει που θα τα έλεγα και συνοπτικά, χαχα! Άντε με το καλό και οι επόμενες κοριτσάκια μου. @Christinα μου, να χαίρεσαι και εσύ τη ζουζουνίτσα σου!:wub:

Κορίτσι μου γλυκό!!! Τι υπέροχα νέα είναι αυτά!!! Να μην στεναχωριέσαι για την καισαρική, κ εγώ αλλιώς τα ήθελα κ αλλιώς μου τα έφερε η κόρη, έχουν δική τους άποψη τα νινακια μας κ δεν ακουνε τις μανουλες!! 

Να σου ζήσει το αντράκι σού γερό και τυχερό να είναι, καλή ανάρρωση σε εσένα κ με το καλό να γυρίσετε σπιτάκι σας!!! ξεκουράσου κ απόλαυσε τις πρώτες στιγμές με το αστεράκι σου!!

  • Ευχαριστώ 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...