Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Lila ki είπε:

      Και εγώ ξεκινάω τον Απρίλιο !!!! Αμήν όλα δεξιά !!!! Να είσαι καλα κοπέλα μου για την υπομονή και είδες όλα ανταμείβονται ! Με το καλό !

      Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου! Να πάνε όλα καλά! 

      • Ευχή 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

@P.L.L.όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου, μην απελπιζεσαι. Το μωράκι θα είναι μια χαρά μα μια έξτρα ταλαιπωρία για σας! Ύπουλος ο σταφυλοκκοκος κι εγώ τον φοβάμαι πολύ ,ειδικά με το μεγάλο παιδάκι μ που τριγυρνάει παντού κ σέρνεται σε όλο το σπίτι,πιάνει τα πάντα..με πανικοβαλλει!

@Nina13 που Ρωτάς και κορίτσια μου, γλύκες μανούλες! Εγώ αναρρωνω πολύ καλά! Αίμα έχω ελάχιστο, σχεδόν καθόλου. Όταν κάνω δουλίτσες βλέπω λιγάκι. Η αλήθεια είναι ότι χθες κ προχθές ξεπατωθηκα στις δουλειές αλλά έπαιρνα ακόμα παυσιπονο κ το μεγάλο παιδί με κούρασε πολύ. Έχει τόση ενέργεια που γίνεται επικίνδυνο για το μωρό. Δεν τα καταφέρνω μόνη μου,είναι απρόβλεπτος! Ειμαι πολύ κουρασμένη κ προβληματισμενη αλλά δεν πτοουμαι, θα τα καταφέρω. Από κιλά δεν ξέρω γτ δεν έχω ζυγιστει αλλά η κοιλίτσα μου είναι σίγουρα σε καλή φάση γτ πάντα είχα κοιλιά σαν σωματοτυπος. Δεν έχω αρχίσει να προσέχω πολύ, σήμερα μου μειώθηκε η πείνα, θα τα χάσω σιγά σιγά, ειχα και κάποια παραπανίσια.

Η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη κ τρώει κάθε 4 ώρες μπορεί κ 5 τη νύχτα(γιουπιιι, ας μην είναι παροδικό ). Τη μέρα τη ξυπνάω αν περάσει η ώρα! Θηλάζει κ σήμερα τρώει 30 ml. Με έχει προβληματίσει γτ Ναι μεν έχω πιο πολύ γαλατακι αλλά όχι ότι έχω κανονικά! Τα 30ml μου φαίνονται λιγα από 60ml και τον θηλασμό που έκανε τις άλλες μέρες! Αύριο θα δοκιμάσω να δώσω 60ml χωρίς να έχει θηλάσει πριν για να τσεκάρω, τι λέτε?

  • Χαχα 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Christinα είπε:

@P.L.L.όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου, μην απελπιζεσαι. Το μωράκι θα είναι μια χαρά μα μια έξτρα ταλαιπωρία για σας! Ύπουλος ο σταφυλοκκοκος κι εγώ τον φοβάμαι πολύ ,ειδικά με το μεγάλο παιδάκι μ που τριγυρνάει παντού κ σέρνεται σε όλο το σπίτι,πιάνει τα πάντα..με πανικοβαλλει!

@Nina13 που Ρωτάς και κορίτσια μου, γλύκες μανούλες! Εγώ αναρρωνω πολύ καλά! Αίμα έχω ελάχιστο, σχεδόν καθόλου. Όταν κάνω δουλίτσες βλέπω λιγάκι. Η αλήθεια είναι ότι χθες κ προχθές ξεπατωθηκα στις δουλειές αλλά έπαιρνα ακόμα παυσιπονο κ το μεγάλο παιδί με κούρασε πολύ. Έχει τόση ενέργεια που γίνεται επικίνδυνο για το μωρό. Δεν τα καταφέρνω μόνη μου,είναι απρόβλεπτος! Ειμαι πολύ κουρασμένη κ προβληματισμενη αλλά δεν πτοουμαι, θα τα καταφέρω. Από κιλά δεν ξέρω γτ δεν έχω ζυγιστει αλλά η κοιλίτσα μου είναι σίγουρα σε καλή φάση γτ πάντα είχα κοιλιά σαν σωματοτυπος. Δεν έχω αρχίσει να προσέχω πολύ, σήμερα μου μειώθηκε η πείνα, θα τα χάσω σιγά σιγά, ειχα και κάποια παραπανίσια.

Η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη κ τρώει κάθε 4 ώρες μπορεί κ 5 τη νύχτα(γιουπιιι, ας μην είναι παροδικό ). Τη μέρα τη ξυπνάω αν περάσει η ώρα! Θηλάζει κ σήμερα τρώει 30 ml. Με έχει προβληματίσει γτ Ναι μεν έχω πιο πολύ γαλατακι αλλά όχι ότι έχω κανονικά! Τα 30ml μου φαίνονται λιγα από 60ml και τον θηλασμό που έκανε τις άλλες μέρες! Αύριο θα δοκιμάσω να δώσω 60ml χωρίς να έχει θηλάσει πριν για να τσεκάρω, τι λέτε?

Θα διαφωνήσω ρε φιλη..να εμπιστεύεσαι το μωράκι σου ξέρει πολύ καλά πόσο.κ αν πεινάει!!

Για να τρώει τώρα 30 προφανώς κ χορταινει καλύτερα από το στήθος! Μη σαμποτάρεις μόνη σου λοιπόν τη προσπάθεια του βρε κ τον θηλασμο;)

Εμένα όταν έβγαζα 3 μέρες με θηλαστρο γτ είχα πληγωθεί στις θηλές έτρωγε 70 το λιγότερο κ μαξ 90 μλ..χωρίς όμως να θηλάζει κ ήταν 7 έως 10 ημερών..

Τώρα που θηλάζει ξανά από το στήθος κ δε βλέπω βέβαια πόσο τρώει το βράδυ του κάνω 70 συμπληρωμα κ σχεδόν ποτέ δεν το τρώει όλο..τρώει 30-40 συνήθως..το οποίο σημαίνει ότι χορτσινει από το ζυζι!!

Τσεκαρε να έχει 7-8 πάνες τσισα κ 4-5 κακακια κ όλα πάνε ρολόι!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2020 at 10:38 AM, Christinα said:

Μην απογοητεύεσαι! Μπορεί να εμπεδωθεί πολύ γρήγορα και να γεννήσεις το σουκου! Στο ευκομαι κοριτσι! Περπατα όσο αντεχεις, αγγαρεψε κ τον μπαμπά να κάνει το ψυχικό κ να σε πειράξει λίγο πονηρά...Αχαχαχαχ.... 

Όπως και να έρθουν τα πράγματα σύντομα θα έχεις γεμάτη αγκαλίτσα! Δεν έχει κ πολύ χώρο να κουνηθεί ο ανθρωπάκος μέσα σου όποτε την πέφτει για να νάνι. Πάντως η δική μ ιστορία ως προς το μωρό κ το σώμα μου μου θύμησε πολύ της @Eva137 και πήγα κατευθειαν κ.τ, δεν ένιωθα ότι υπάρχει ελπίδα για Φ.τ, ήταν πολύ ψηλά κ εγώ πουλάκι αερατη στις κινήσεις μου. Αφουγκρασου το σώμα σου! Αφου είναι χαμηλά είναι καλό, σου πείραξε κ τον τράχηλο,περπατα κιολας κ θα σφινωσει εκεί που πρέπει!Εσύ να το παλέψεις και θα δεις,ότι σου πουν θα είναι το σωστό. 

Τώρα κοιτάω τη μπέμπα κ λέω που ήταν ολοκληρος ανθρωπος μέσα στη κοιλιά μ? Πως χωρούσε όλο αυτό? Είχα μικρή κοιλιά! Τώρα έφυγε η μισή, έχει αδειάσει μα ακόμα πιάνω το χεράκι μ να τη χαϊδεύει!

 

Δυστυχώς κι εγώ το πιστεύω ότι κάποιες γυναίκες έχουν τέτοια ανατομία στο σώμα τους που δεν τους επιτρέπει να γεννήσουν φυσιολογικά. Αλλά είμαι ευγνώμων που ζούμε στο 2020 και έχουμε και εξωσωματικές (που χρειάστηκα στην περίπτωσή μου), και επισκληρίδιο, και καισαρική... πραγματικά αν ζούσα σε άλλη εποχή εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα καταφέρει να γίνω μητέρα. 

Πάντως κι εγώ που είχα μεγάλη κοιλιά αναρωτιέμαι πραγματικά πώς χωρούσε το μωρό μου εκεί μέσα! Εν τω μεταξύ, τις πρώτες 2-3 μέρες μετά τη γέννα κι εγώ χάιδευα την κοιλιά μου γιατί κουνιόταν πού και πού (προφανώς μετατοπίζονταν όλα τα όργανα που είχαν αλλάξει θέση τους προηγούμενους μήνες) και ασυναίσθητα νόμιζα ότι ήτανε το μωρό και μετά έβλεπα το μωρό δίπλα μου και έλεγα "τί κάνω η τρελή"... χαχα!

 

On 10/10/2020 at 4:38 AM, elenioz said:

Ευχαριστώ κορίτσια μου για τις ευχές! 

@Eva137 Είδες που σου είπα ότι θα είσαι η επόμενη! Το ένιωθα!!!  Να σας ζήσει ο παίδαρος αγάπη. Και εγώ έκλαιγα όταν μου την έδωσαν με λυγμούς. Ανεκτίμητη στιγμή! Πως είσαι τώρα; Εγώ ακόμα δυσκολεύομαι όταν περπατώ σκύβω κάθομαι αλλά το παλεύω. Καλή ανάρρωση! Καλότυχος και υγιές να είναι :x

@Christinα Βγήκατε αγάπη εσείς ; 

Εμείς εδώ ακόμα μέσα με την μπέμπα. Έπιασε στήθος κατευθείαν αλλά μετά είχαμε θέμα. Κοιμόταν και 6 ώρες κ δεν ήθελε με τίποτα να φάει. Βρε την αλλάζαμε, βρε την κουνουσαμε, αν κοιμόταν τίποτα εσφιγγε το στόμα κ δεν άνοιγε. Έπαθαν ένα σοκ οι κοπέλες εδω. Της πήραμε 2-3 φορές αίμα (το χειρότερο μου ως τώρα) για να ελέγξουμε το ζάχαρο της. Όλα καλά φαίνονται. Μάλλον απλά κάνει τα δικά της κ θέλει να συνεχίσει να με παιδεύει :mrgreen: Της έδωσα κ λίγο ξένο χθες βράδυ γτ εμένα δεν έχει έρθει ακόμα κανονικά μου είπαν το τρίτο 24ωρο. Να δούμε γτ δεν νιώθω καμία ιδιαίτερη διαφορά για την ώρα. 

Πάντως έχει κάτι χειλάκια, μια φατσούλα, δεν χορταινω να την κοιτάω κ να την μυρίζω :wub: Να τα χαιρόμαστε όλες τα μωράκια μας. Με το καλό όσες έρχονταιιι! 

Σ'ευχαριστώ κοριτσάκι μου... καλή ανάρρωση να έχουμε και να είναι γερά και χαρούμενα τα μωράκια μας!:wub: Μα τί διαίσθηση είναι αυτή! Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα μου έπαιρνε τουλάχιστον μια εβδομάδα ακόμα και ότι θα πήγαινα τελικά με πρόκληση. Αλλά είχες δίκιο!:wink: 

 

On 10/10/2020 at 8:37 AM, Renez said:

Τι κάνετε κορίτσια μου??

Άντε να γυρίσετε όλες σπίτι σιγά σιγά να βρείτε τους ρυθμούς σας με τα νινακια σας!! :x

Εμείς εχθές είχαμε περίεργη βράδυα..γενικά το πρόγραμμα του είναι από τις 10 περίπου που σηκωνόμαστε για πρωί μέχρι τις 9 που κοιμάται για βράδυ πίνει αποκλειστικά στήθος κ ή μένει ξύπνιος ή κοιμάται το πολύ κάτι 30' κ έναν καλό ύπνο 2ωρο κάνει το μεσημέρι..το βράδυ λοιπόν μου κοιμάται 2.5-3 ώρες (είτε έχει πιεις στήθος είτε έχω δώσει κ συμπληρωμα)κ στο στήθος γενικά κάθεται περίπου 20-30' σύνολο σε κάθε θηλασμό..

Εχθές λοιπόν είχε γκρίνια το βράδυ κ κοιμήθηκε εν τέλη στις 12.. έπειτα ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..στήθος έμενε μόνο 10' κ ξανά κοιμόταν..έδωσα συμπλήρωμα ήπιε 50μλ κ ξανά ξύπνησε στη 1.5 ώρα!! Μέρα προσπάθησα να ξανά δώσω συμπληρωμα (το δίνω βέβαια αφότου έχει θηλάσει) δεν το ήθελε καν..επίσης να πω πως έκανε σαν να πονούσε/ήθελε κακά..σφιγγοταν Μ μάζευε τα ποδαράκια..

Κακά/τσισα κάνει κανονικά! Κ το πρωί το ίδιο βιολί..10' μόνο κάθεται στήθος κ το αφήνει δείχνει χορτασμένος κ κοιμάται κ ξυπνάει στη 1 ώρα (για πρωί είναι κ πολύ βέβαια η 1 ώρα)..ρώτησα τον παιδίατρο μου λέει είναι ή φάση/άλμα(κ ας είναι νωρίς μου εξήγησε δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι..) ή κάτι έφαγα κ ίσως τον ενοχλησε(έφαγα φακές κ αυγά βραστά χθες αλήθεια είναι..)

Δεν είναι ακριβώς ότι ανησυχώ γτ οκ βλεπω τις πάνες του  κ πως κοιμάται ήσυχος έστω κ λίγο..κ όπως είπε κ μια φίλη @EugenJen δεν είναι ρομποτακια να έχουν πάντα ίδιο πρόγραμμα, απλά στεναγχωριεμαι μήπως δεν ξεκουράζεται ή μήπως τον ενοχλεί κάτι κ δεν ξέρω τι..εχετε περάσει κάτι τετοιο? Εσείς οι δευτερομανουλες? Οι πρωτοτοκες που έχουν μωράκια κοντά στον δικό μου? 

Σίδηρο μόνο μου είπε να συνεχίσω..

Πως είσαι εσύ κορίτσι??

Και μένα Αρετή μου, αν εξαιρέσεις τις πρώτες 2-3 μέρες (που ακόμα είχε πολύ μικρό στομαχάκι και εγώ δεν έβγαζα πολύ γάλα) που τον θήλαζα κάθε 4-5 ώρες περίπου, από χθες μου ζητάει συνέχεια τάισμα. Όλη την ώρα πιπιλάει τα χέρια του, τον ταϊζω όσο θέλει και αντέχει αλλά συνήθως τον παίρνει ο ύπνος και σταματάει μετά από 10-15 λεπτά (οι κλασικές μέθοδοι να τον ξυπνήσω εκείνη την ώρα δεν πιάνουν με τίποτα) και μετά από μιάμιση ώρα περίπου ζητάει πάλι φαγητό. Πραγματικά όλη μέρα/νύχτα τον θηλάζω... ελπίζω να περάσει κάποια στιγμή αυτό το στάδιο!

 

On 10/11/2020 at 1:09 PM, Aurora S said:

Εμείς έχουμε συμφωνήσει να είναι μέσα μόνο στην αρχή στις ωδίνες. Μόνο μπει η επισκληριδιος κ μπω στο κρεβάτι θα φύγει για να συγκεντρωθω καλύτερα..

Εμένα κορίτσια πάντως ο άντρας μου ήτανε μέσα μαζί μου όλη την ώρα και αυτός μου έφερε το μωρό δίπλα στο κεφάλι μου να τον δω και να βγάλουμε την πρώτη φωτογραφία. Μου έκανε εντύπωση γιατί ξέρω στην Ελλάδα δεν αφήνουν ούτε τον συνοδό μέσα στην καισαρική επειδή είναι χειρουργείο, αλλά εδώ αφήνουνε!

 

7 hours ago, marianna1986 said:

Κορίτσια από κιλά πως πάτε; Έχετε χάσει τπτ;

Εγώ είχα αρκετό πρήξιμο και όταν γύρισα σπίτι είχα χάσει μόνο 2 κιλά (από τα 10 που είχα βάλει) παρόλο που μόνο το μωρό μου ήτανε σχεδόν 4 κιλά. Μετά από 2 μέρες όμως έχασα άλλα 4, οπότε πιστεύω σύντομα θα χάσω και τα υπόλοιπα... ίσως φτάσω λιγότερα κιλά από ότι ήμουν όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη... θα δούμε!

 

6 hours ago, Irinoula86 said:

  Καλημερα κοριτσια!!!! Τι κάνετε? Λοιπόν εγώ σήμερα λίγο καλυτερα οπότε θα σας πω τα γεγονοτα!!!! Σάββατο πρωι ξεκινάω να βγω για καφε με άντρα Μ και κουμπαρο?!?? Εν τω μεταξυ το μεσημέρι λέγαμε να παμε για ψαράκι Αναβησσο ( ήθελα και ψαράκι η μουρη μου) και εκεί π είμαι έτοιμη για τον καφέ μου παω μια τελευταία στην τουαλέτα.... Όπως έκανα παντα! Παω τουαλέτα αλλά τα υγρ; δεν σταματούσαν να τρέχουν και είχαν και αίμα..... Σηκώθηκα και τα νερά έτρεχαν μαζί με αίμα..... Παίρνω το γιατρό Μ Μ λέει μην ανησυχείς.... Ξεκίνησε η διαδικασία αλλά έχεις χρόνο ακομα..... Κάνε τις ετοιμασιες σου και ενημέρωνε με.... Το κλείνουμε και στο επόμενο διωρο είχε πεσει το πωμα του τραχηλου-βλεννη με αιμα-μεγαλο κομμάτι! Επίσης είχαν αρχίσει οι πονοι αλλά όχι τοσο συχνοί! Η ώρα είχε παει δυο και ξανά παίρνω γιατρό Μ λέει συνεχίζει η εξέλιξη του τοκετού και δες το πως παει και ξανάξανάπαρε με..... Στο επόμενο διωρο οι πονοι κάθε τρία με πεντε λεπτά..... Ήταν ανυπόφοροι..... Ξανά παίρνω γιατρό Μ λέει ξεκινά για μαιευτήριο και έρχομαι!!!!! Η ώρα 4 ! Ξεκίνησα κάποια στιγμή στις 5οπου οι πονοι είχαν σταματήσε κ έκανα εισαγωγή κατευθείαν! Οι πονοι άρχισαν να γίνονται αφορητοι..... Με ρώτησαν για επισκληριδιο..... Και δεν το σκέφτηκα καθόλου όταν Μ είπαν ότι δεν θα ποναω καθόλου.... Κ ετσι ήταν κορίτσια..... Τι ανακάλυψη είναι αυτη????? Ήμουν σε νιρβάνα και απλά έβλεπα το μονιτορ με τις συσπάσεις και την καρδιά του μικρου μας.... Έκανα συσπαση αλλά δεν ένιωθα τπτ.... Κάποια στιγμή ζήτησα και άλλη δόση γτ είχε περασει η πρωτη και ξανά ένιωθα τις συσπάσεις και πονο! Είχα φτάσει διαστολή 9 από τις 9 η ώρα περιπου και όλοι Μ έλεγαν ότι μέχρι 11 θα έχω γεννήσει αλλά ο μικρός μας ήταν Κεφαλάς και μεγάλος και δεν κατεβαινε! Πέρασαν οι ώρες και πηγε 1 τα ξημερώματα! Οι παλμοι του μωρου είχαν αρχίσει να ανεβαίνουν και το παιδι είχε αρχίσει να ταλαιπωρείται! Μ είπε ο γιατρός να κάνουμε καισαρικη και εγώ συμφώνησα!!!! Δεν άντεχα άλλο την αναμονή την αίσθηση τών πονων..... Ίσως σε επόμενο παιδι να ζητήσω κατευθείαν καισαρικη..... Θα δουμε..... Σε μισή ωρίτσα είχαν όλα τελειώσει....... Είχα το γιο μου αγκαλιτσα! 3930 τα κιλά του!!!! Τεραστιος...... Έτοιμος για την αγκαλιτσα μου!!!!!! 

Μπράβο κοπέλα μου... επιτέλους ήρθε η ώρα σου και σένα! Από ότι βλέπω βέβαια η δική σου ιστορία είναι σχεδόν ολόιδια με τη δική μου, αφού ταλαιπωρήθηκες κι εσύ και τελικά κατέληξες σε καισαρική (ακόμα και τα μωρά μας έχουν το ίδιο βάρος:P), αλλά όλα τελείωσαν τώρα και είμαστε καλά κι εμείς και τα μωράκια μας, και αυτό είναι που έχει σημασία! Καλή ανάρρωση να έχεις και να χαρείς το αγόρι σου το μπαμπάτσικο, να χορτάσετε αγκαλίτσες!:wub:

 

Just now, Nina13 said:

Ευχομαι να περασουν ολα τα της τομής συντομα... Και να ευχαριστηθείς το καμάρι σας.. 

Πες μας πως είναι? Γλυκας γλυκας???? 

Ματάκια? Φατσουλα? Και τι κορμιιιιιι!!!! 

Σε ευχαριστωωω

Θα δουμε πως θα παει.. Εχω ακόμα εγω:mrgreen:

Πως τα πατε κορίτσια??? Πως περνατε??? @Christinα @marianna1986 @P.L.L.   @Hliolousti @elenioz 

Αχ, είναι γλύκας! Έχει ζουπηχτά μπουτάκια, μπρατσάκια και κοιλίτσα (εμ βγήκε και ολόκληρο αγόρι) και τα ματάκια του είναι μπλε ακόμα, αλλά λογικά θα γίνουν καστανά ή κάτι παραπλήσιο. Τα μαλλάκια του έχουν πολύ πλάκα γιατί είναι μπόλικα, σχετικά μακριά και ίσια (και όταν ξαπλώνει σε περίεργες στάσεις πετάνε έξαλλα σε μερικά σημεία) και είναι και μαύρα προς το παρόν, αλλά πιστεύω θα ανοίξουν σύντομα!

 

Just now, P.L.L. said:

Εγώ όπως τα ξέρεις.. δεν τα περνάω και πολύ καλά. Μέσα σε 10 μέρες ζωής ο μικρός θα μπει αύριο για Τρίτη φορά στη μενν. Για διαφορετικούς λόγους. Τώρα είναι ο σταφυλόκοκκος. Ελπίζω πως δεν είναι πολύ σοβαρό αλλά δε μπορώ να μη στεναχωριεμαι που πάλι θα είμαι μακριά από το παιδί μου... Και θα μπορώ να τον βλέπω για λίγα λεπτά μόνο μια φορά τη μέρα. Αχ ας περάσει κι αυτό και ας μην έχουμε αλλά προβλήματα από εκεί και πέρα.. 

Συγνώμη κορίτσια αν σας ρίχνω και που δε μπορώ να διαβάσω τα δικά σας. Ελπίζω όλες οι μαμάδες και τα παιδάκια να στα καλά. Συγχαρητηρια για τα μωράκια που γεννήθηκαν και με το καλό τα επόμενα εύχομαι. Μέσα από την καρδιά μου τα καλυτερα!

Αχ βρε κορίτσι μου, δίκιο έχεις. Υπομονή, εμείς οι μανούλες πρέπει πάντα να κάνουμε υπομονή, και όλα θα περάσουν. Έχετε φτάσει ήδη μέχρι εδώ... λίγο παραπάνω ταλαιπωρία τώρα, αλλά θα περάσει κι αυτό και θα μπορείς να χαρείς το μωράκι σου με την ησυχία σου όσο θες. 

  • Μου αρέσει 4

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Δυστυχώς κι εγώ το πιστεύω ότι κάποιες γυναίκες έχουν τέτοια ανατομία στο σώμα τους που δεν τους επιτρέπει να γεννήσουν φυσιολογικά. Αλλά είμαι ευγνώμων που ζούμε στο 2020 και έχουμε και εξωσωματικές (που χρειάστηκα στην περίπτωσή μου), και επισκληρίδιο, και καισαρική... πραγματικά αν ζούσα σε άλλη εποχή εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα καταφέρει να γίνω μητέρα. 

Πάντως κι εγώ που είχα μεγάλη κοιλιά αναρωτιέμαι πραγματικά πώς χωρούσε το μωρό μου εκεί μέσα! Εν τω μεταξύ, τις πρώτες 2-3 μέρες μετά τη γέννα κι εγώ χάιδευα την κοιλιά μου γιατί κουνιόταν πού και πού (προφανώς μετατοπίζονταν όλα τα όργανα που είχαν αλλάξει θέση τους προηγούμενους μήνες) και ασυναίσθητα νόμιζα ότι ήτανε το μωρό και μετά έβλεπα το μωρό δίπλα μου και έλεγα "τί κάνω η τρελή"... χαχα!

 

Σ'ευχαριστώ κοριτσάκι μου... καλή ανάρρωση να έχουμε και να είναι γερά και χαρούμενα τα μωράκια μας!:wub: Μα τί διαίσθηση είναι αυτή! Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα μου έπαιρνε τουλάχιστον μια εβδομάδα ακόμα και ότι θα πήγαινα τελικά με πρόκληση. Αλλά είχες δίκιο!:wink: 

 

Και μένα Αρετή μου, αν εξαιρέσεις τις πρώτες 2-3 μέρες (που ακόμα είχε πολύ μικρό στομαχάκι και εγώ δεν έβγαζα πολύ γάλα) που τον θήλαζα κάθε 4-5 ώρες περίπου, από χθες μου ζητάει συνέχεια τάισμα. Όλη την ώρα πιπιλάει τα χέρια του, τον ταϊζω όσο θέλει και αντέχει αλλά συνήθως τον παίρνει ο ύπνος και σταματάει μετά από 10-15 λεπτά (οι κλασικές μέθοδοι να τον ξυπνήσω εκείνη την ώρα δεν πιάνουν με τίποτα) και μετά από μιάμιση ώρα περίπου ζητάει πάλι φαγητό. Πραγματικά όλη μέρα/νύχτα τον θηλάζω... ελπίζω να περάσει κάποια στιγμή αυτό το στάδιο!

 

Εμένα κορίτσια πάντως ο άντρας μου ήτανε μέσα μαζί μου όλη την ώρα και αυτός μου έφερε το μωρό δίπλα στο κεφάλι μου να τον δω και να βγάλουμε την πρώτη φωτογραφία. Μου έκανε εντύπωση γιατί ξέρω στην Ελλάδα δεν αφήνουν ούτε τον συνοδό μέσα στην καισαρική επειδή είναι χειρουργείο, αλλά εδώ αφήνουνε!

 

Εγώ είχα αρκετό πρήξιμο και όταν γύρισα σπίτι είχα χάσει μόνο 2 κιλά (από τα 10 που είχα βάλει) παρόλο που μόνο το μωρό μου ήτανε σχεδόν 4 κιλά. Μετά από 2 μέρες όμως έχασα άλλα 4, οπότε πιστεύω σύντομα θα χάσω και τα υπόλοιπα... ίσως φτάσω λιγότερα κιλά από ότι ήμουν όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη... θα δούμε!

 

Μπράβο κοπέλα μου... επιτέλους ήρθε η ώρα σου και σένα! Από ότι βλέπω βέβαια η δική σου ιστορία είναι σχεδόν ολόιδια με τη δική μου, αφού ταλαιπωρήθηκες κι εσύ και τελικά κατέληξες σε καισαρική (ακόμα και τα μωρά μας έχουν το ίδιο βάρος:P), αλλά όλα τελείωσαν τώρα και είμαστε καλά κι εμείς και τα μωράκια μας, και αυτό είναι που έχει σημασία! Καλή ανάρρωση να έχεις και να χαρείς το αγόρι σου το μπαμπάτσικο, να χορτάσετε αγκαλίτσες!:wub:

 

Αχ, είναι γλύκας! Έχει ζουπηχτά μπουτάκια, μπρατσάκια και κοιλίτσα (εμ βγήκε και ολόκληρο αγόρι) και τα ματάκια του είναι μπλε ακόμα, αλλά λογικά θα γίνουν καστανά ή κάτι παραπλήσιο. Τα μαλλάκια του έχουν πολύ πλάκα γιατί είναι μπόλικα, σχετικά μακριά και ίσια (και όταν ξαπλώνει σε περίεργες στάσεις πετάνε έξαλλα σε μερικά σημεία) και είναι και μαύρα προς το παρόν, αλλά πιστεύω θα ανοίξουν σύντομα!

 

Αχ βρε κορίτσι μου, δίκιο έχεις. Υπομονή, εμείς οι μανούλες πρέπει πάντα να κάνουμε υπομονή, και όλα θα περάσουν. Έχετε φτάσει ήδη μέχρι εδώ... λίγο παραπάνω ταλαιπωρία τώρα, αλλά θα περάσει κι αυτό και θα μπορείς να χαρείς το μωράκι σου με την ησυχία σου όσο θες. 

Αχ Αμερικάνα φιλη-μανα πόσο αλήθεια αυτό για την εποχή μας κ την εξέλιξη Νότης τεχνολογίας σε όλους τους τομείς!!

Κ ναι ο θηλασμός είναι στην αρχή τουλάχιστον μαρτύριο σε θεμα ωραρίων!! Κ εμένα όλη μέρα σχεδόν είναι πάνω μου..τη μια χαίρομαι ,τον χαζεύω κ τρελαινομαι που με ακουμπά κ την άλλη δυσανασχετω κ λέω "πάλι πείνας βρε χοντρούλη μου???"

Θυσίες της μάνας Εύα μου..κ βάλε κ τα φαγητά που θα κόψουμε με τον θηλασμό..ήδη απέκλεισα τις φακές γτ είχαμε δύσκολο βράδυ μετά από αυτές!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Αχ Αμερικάνα φιλη-μανα πόσο αλήθεια αυτό για την εποχή μας κ την εξέλιξη Νότης τεχνολογίας σε όλους τους τομείς!!

Κ ναι ο θηλασμός είναι στην αρχή τουλάχιστον μαρτύριο σε θεμα ωραρίων!! Κ εμένα όλη μέρα σχεδόν είναι πάνω μου..τη μια χαίρομαι ,τον χαζεύω κ τρελαινομαι που με ακουμπά κ την άλλη δυσανασχετω κ λέω "πάλι πείνας βρε χοντρούλη μου???"

Θυσίες της μάνας Εύα μου..κ βάλε κ τα φαγητά που θα κόψουμε με τον θηλασμό..ήδη απέκλεισα τις φακές γτ είχαμε δύσκολο βράδυ μετά από αυτές!!

Ωχ, είναι αλήθεια αυτό με τα φαγητά μας. Εγώ μια και μόλις πριν λίγες μέρες ξεκίνησα τρώω από όλα προς το παρόν, αλλά ο άντρας μου μου έλεγε χθες το βράδυ να σταματήσω τα ανθρακούχα γιατί δημιουργούν αέρια και κολικούς στο μωρό και με έχει προβληματίσει τώρα... ίσως τα κόψω για λίγες μέρες να δω αν αλλάξει κάτι. Πάντως δύσκολο να καταλάβεις κάθε φορά από όλα αυτά που τρως τί τους πειράζει.:unsure: Σίγουρα τα όσπρια και τα γαλακτοκομικά είναι οι πρώτοι συνήθεις ύποπτοι, αλλά όχι πάντα.


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, P.L.L. είπε:

Εγώ όπως τα ξέρεις.. δεν τα περνάω και πολύ καλά. Μέσα σε 10 μέρες ζωής ο μικρός θα μπει αύριο για Τρίτη φορά στη μενν. Για διαφορετικούς λόγους. Τώρα είναι ο σταφυλόκοκκος. Ελπίζω πως δεν είναι πολύ σοβαρό αλλά δε μπορώ να μη στεναχωριεμαι που πάλι θα είμαι μακριά από το παιδί μου... Και θα μπορώ να τον βλέπω για λίγα λεπτά μόνο μια φορά τη μέρα. Αχ ας περάσει κι αυτό και ας μην έχουμε αλλά προβλήματα από εκεί και πέρα.. 

Συγνώμη κορίτσια αν σας ρίχνω και που δε μπορώ να διαβάσω τα δικά σας. Ελπίζω όλες οι μαμάδες και τα παιδάκια να στα καλά. Συγχαρητηρια για τα μωράκια που γεννήθηκαν και με το καλό τα επόμενα εύχομαι. Μέσα από την καρδιά μου τα καλυτερα!

Περαστικά στο νινακι σου κ γρήγορα σπίτι εύχομαι. Καλή δύναμη κορίτσι μου..

πρίν από 54 λεπτά , Christinα είπε:

@P.L.L.όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου, μην απελπιζεσαι. Το μωράκι θα είναι μια χαρά μα μια έξτρα ταλαιπωρία για σας! Ύπουλος ο σταφυλοκκοκος κι εγώ τον φοβάμαι πολύ ,ειδικά με το μεγάλο παιδάκι μ που τριγυρνάει παντού κ σέρνεται σε όλο το σπίτι,πιάνει τα πάντα..με πανικοβαλλει!

@Nina13 που Ρωτάς και κορίτσια μου, γλύκες μανούλες! Εγώ αναρρωνω πολύ καλά! Αίμα έχω ελάχιστο, σχεδόν καθόλου. Όταν κάνω δουλίτσες βλέπω λιγάκι. Η αλήθεια είναι ότι χθες κ προχθές ξεπατωθηκα στις δουλειές αλλά έπαιρνα ακόμα παυσιπονο κ το μεγάλο παιδί με κούρασε πολύ. Έχει τόση ενέργεια που γίνεται επικίνδυνο για το μωρό. Δεν τα καταφέρνω μόνη μου,είναι απρόβλεπτος! Ειμαι πολύ κουρασμένη κ προβληματισμενη αλλά δεν πτοουμαι, θα τα καταφέρω. Από κιλά δεν ξέρω γτ δεν έχω ζυγιστει αλλά η κοιλίτσα μου είναι σίγουρα σε καλή φάση γτ πάντα είχα κοιλιά σαν σωματοτυπος. Δεν έχω αρχίσει να προσέχω πολύ, σήμερα μου μειώθηκε η πείνα, θα τα χάσω σιγά σιγά, ειχα και κάποια παραπανίσια.

Η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη κ τρώει κάθε 4 ώρες μπορεί κ 5 τη νύχτα(γιουπιιι, ας μην είναι παροδικό ). Τη μέρα τη ξυπνάω αν περάσει η ώρα! Θηλάζει κ σήμερα τρώει 30 ml. Με έχει προβληματίσει γτ Ναι μεν έχω πιο πολύ γαλατακι αλλά όχι ότι έχω κανονικά! Τα 30ml μου φαίνονται λιγα από 60ml και τον θηλασμό που έκανε τις άλλες μέρες! Αύριο θα δοκιμάσω να δώσω 60ml χωρίς να έχει θηλάσει πριν για να τσεκάρω, τι λέτε?

Βρε κορίτσια,μόνο εγώ τον ξύπναω το πολύ κάθε 3 ώρες για να φαει!?? Περιμένω πως κ πως να πάει Παρασκευή να ζυγιστει να δω για πόσο ακόμη θα χρειαστεί να τον ξυπνάω..

Just now, Eva137 είπε:

Δυστυχώς κι εγώ το πιστεύω ότι κάποιες γυναίκες έχουν τέτοια ανατομία στο σώμα τους που δεν τους επιτρέπει να γεννήσουν φυσιολογικά. Αλλά είμαι ευγνώμων που ζούμε στο 2020 και έχουμε και εξωσωματικές (που χρειάστηκα στην περίπτωσή μου), και επισκληρίδιο, και καισαρική... πραγματικά αν ζούσα σε άλλη εποχή εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα καταφέρει να γίνω μητέρα. 

Πάντως κι εγώ που είχα μεγάλη κοιλιά αναρωτιέμαι πραγματικά πώς χωρούσε το μωρό μου εκεί μέσα! Εν τω μεταξύ, τις πρώτες 2-3 μέρες μετά τη γέννα κι εγώ χάιδευα την κοιλιά μου γιατί κουνιόταν πού και πού (προφανώς μετατοπίζονταν όλα τα όργανα που είχαν αλλάξει θέση τους προηγούμενους μήνες) και ασυναίσθητα νόμιζα ότι ήτανε το μωρό και μετά έβλεπα το μωρό δίπλα μου και έλεγα "τί κάνω η τρελή"... χαχα!

 

Σ'ευχαριστώ κοριτσάκι μου... καλή ανάρρωση να έχουμε και να είναι γερά και χαρούμενα τα μωράκια μας!:wub: Μα τί διαίσθηση είναι αυτή! Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα μου έπαιρνε τουλάχιστον μια εβδομάδα ακόμα και ότι θα πήγαινα τελικά με πρόκληση. Αλλά είχες δίκιο!:wink: 

 

Και μένα Αρετή μου, αν εξαιρέσεις τις πρώτες 2-3 μέρες (που ακόμα είχε πολύ μικρό στομαχάκι και εγώ δεν έβγαζα πολύ γάλα) που τον θήλαζα κάθε 4-5 ώρες περίπου, από χθες μου ζητάει συνέχεια τάισμα. Όλη την ώρα πιπιλάει τα χέρια του, τον ταϊζω όσο θέλει και αντέχει αλλά συνήθως τον παίρνει ο ύπνος και σταματάει μετά από 10-15 λεπτά (οι κλασικές μέθοδοι να τον ξυπνήσω εκείνη την ώρα δεν πιάνουν με τίποτα) και μετά από μιάμιση ώρα περίπου ζητάει πάλι φαγητό. Πραγματικά όλη μέρα/νύχτα τον θηλάζω... ελπίζω να περάσει κάποια στιγμή αυτό το στάδιο!

 

Εμένα κορίτσια πάντως ο άντρας μου ήτανε μέσα μαζί μου όλη την ώρα και αυτός μου έφερε το μωρό δίπλα στο κεφάλι μου να τον δω και να βγάλουμε την πρώτη φωτογραφία. Μου έκανε εντύπωση γιατί ξέρω στην Ελλάδα δεν αφήνουν ούτε τον συνοδό μέσα στην καισαρική επειδή είναι χειρουργείο, αλλά εδώ αφήνουνε!

 

Εγώ είχα αρκετό πρήξιμο και όταν γύρισα σπίτι είχα χάσει μόνο 2 κιλά (από τα 10 που είχα βάλει) παρόλο που μόνο το μωρό μου ήτανε σχεδόν 4 κιλά. Μετά από 2 μέρες όμως έχασα άλλα 4, οπότε πιστεύω σύντομα θα χάσω και τα υπόλοιπα... ίσως φτάσω λιγότερα κιλά από ότι ήμουν όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη... θα δούμε!

 

Μπράβο κοπέλα μου... επιτέλους ήρθε η ώρα σου και σένα! Από ότι βλέπω βέβαια η δική σου ιστορία είναι σχεδόν ολόιδια με τη δική μου, αφού ταλαιπωρήθηκες κι εσύ και τελικά κατέληξες σε καισαρική (ακόμα και τα μωρά μας έχουν το ίδιο βάρος:P), αλλά όλα τελείωσαν τώρα και είμαστε καλά κι εμείς και τα μωράκια μας, και αυτό είναι που έχει σημασία! Καλή ανάρρωση να έχεις και να χαρείς το αγόρι σου το μπαμπάτσικο, να χορτάσετε αγκαλίτσες!:wub:

 

Αχ, είναι γλύκας! Έχει ζουπηχτά μπουτάκια, μπρατσάκια και κοιλίτσα (εμ βγήκε και ολόκληρο αγόρι) και τα ματάκια του είναι μπλε ακόμα, αλλά λογικά θα γίνουν καστανά ή κάτι παραπλήσιο. Τα μαλλάκια του έχουν πολύ πλάκα γιατί είναι μπόλικα, σχετικά μακριά και ίσια (και όταν ξαπλώνει σε περίεργες στάσεις πετάνε έξαλλα σε μερικά σημεία) και είναι και μαύρα προς το παρόν, αλλά πιστεύω θα ανοίξουν σύντομα!

 

Αχ βρε κορίτσι μου, δίκιο έχεις. Υπομονή, εμείς οι μανούλες πρέπει πάντα να κάνουμε υπομονή, και όλα θα περάσουν. Έχετε φτάσει ήδη μέχρι εδώ... λίγο παραπάνω ταλαιπωρία τώρα, αλλά θα περάσει κι αυτό και θα μπορείς να χαρείς το μωράκι σου με την ησυχία σου όσο θες. 

Τρελάθηκα με την περιγραφή!!! Να τον χαίρεσαι!!!

 

Εμένα ο δεύτερος είναι πιο μελαχροινός κορίτσια!!! Ο πρώτος είναι αρκετά ανοιχτόχρωμος κ έχουνε πλάκα έτσι μπερδεμένα!! Επίσης ο μικρός είναι ξεπατικωσουρα εγώ!!:wub:

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 said:

Περαστικά στο νινακι σου κ γρήγορα σπίτι εύχομαι. Καλή δύναμη κορίτσι μου..

Βρε κορίτσια,μόνο εγώ τον ξύπναω το πολύ κάθε 3 ώρες για να φαει!?? Περιμένω πως κ πως να πάει Παρασκευή να ζυγιστει να δω για πόσο ακόμη θα χρειαστεί να τον ξυπνάω..

Τρελάθηκα με την περιγραφή!!! Να τον χαίρεσαι!!!

 

Εμένα ο δεύτερος είναι πιο μελαχροινός κορίτσια!!! Ο πρώτος είναι αρκετά ανοιχτόχρωμος κ έχουνε πλάκα έτσι μπερδεμένα!! Επίσης ο μικρός είναι ξεπατικωσουρα εγώ!!:wub:

Τί ωραία που ο ένας γιος τουλάχιστον σου μοιάζει τόσο! Εγώ ακόμα δε μπορώ να καταλάβω σίγουρα, αλλά νομίζω ότι ο μικρός μας έχει πάρει ίσως λίγο παραπάνω από τον μπαμπά του! Όπως και να ναι, να τα χαιρόμαστε τα παιδάκια μας!:wub:

  • Μου αρέσει 3

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eva137 είπε:

Ωχ, είναι αλήθεια αυτό με τα φαγητά μας. Εγώ μια και μόλις πριν λίγες μέρες ξεκίνησα τρώω από όλα προς το παρόν, αλλά ο άντρας μου μου έλεγε χθες το βράδυ να σταματήσω τα ανθρακούχα γιατί δημιουργούν αέρια και κολικούς στο μωρό και με έχει προβληματίσει τώρα... ίσως τα κόψω για λίγες μέρες να δω αν αλλάξει κάτι. Πάντως δύσκολο να καταλάβεις κάθε φορά από όλα αυτά που τρως τί τους πειράζει.:unsure: Σίγουρα τα όσπρια και τα γαλακτοκομικά είναι οι πρώτοι συνήθεις ύποπτοι, αλλά όχι πάντα.

Για τα ανθρακούχα το έχω ακούσει κ εγώ..

Κοίτα κ εγώ ξεκίνησα έτσι μετά από κουβέντα κ με τον παιδίατρο να τα τρώω όλα κ ότι δω να ενοχλεί το κόβω..είναι άλλοι που εξ αρχής δεν τρώνε όσπρια ή ανθρακούχα κτλ αλλά δε συμφωνώ τοσο..

πχμε τις φακές το κατάλαβα γτ είχα φάει τοστ το πρωί (που το είχα ξανά φάει κ ήταν οκ) κ μετά φακές με ψωμιά κ φέτα(φετα επίσης είχα ξαναφάει) άρα το μόνο καινούργιο ήταν οι φακές..

Κάπως έτσι εννοώ θα τα κατάλαβαινουμε,θα αποκλείουμε άλλα που έχουμε ξανά φάει..

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Christinα είπε:

@P.L.L.όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου, μην απελπιζεσαι. Το μωράκι θα είναι μια χαρά μα μια έξτρα ταλαιπωρία για σας! Ύπουλος ο σταφυλοκκοκος κι εγώ τον φοβάμαι πολύ ,ειδικά με το μεγάλο παιδάκι μ που τριγυρνάει παντού κ σέρνεται σε όλο το σπίτι,πιάνει τα πάντα..με πανικοβαλλει!

@Nina13 που Ρωτάς και κορίτσια μου, γλύκες μανούλες! Εγώ αναρρωνω πολύ καλά! Αίμα έχω ελάχιστο, σχεδόν καθόλου. Όταν κάνω δουλίτσες βλέπω λιγάκι. Η αλήθεια είναι ότι χθες κ προχθές ξεπατωθηκα στις δουλειές αλλά έπαιρνα ακόμα παυσιπονο κ το μεγάλο παιδί με κούρασε πολύ. Έχει τόση ενέργεια που γίνεται επικίνδυνο για το μωρό. Δεν τα καταφέρνω μόνη μου,είναι απρόβλεπτος! Ειμαι πολύ κουρασμένη κ προβληματισμενη αλλά δεν πτοουμαι, θα τα καταφέρω. Από κιλά δεν ξέρω γτ δεν έχω ζυγιστει αλλά η κοιλίτσα μου είναι σίγουρα σε καλή φάση γτ πάντα είχα κοιλιά σαν σωματοτυπος. Δεν έχω αρχίσει να προσέχω πολύ, σήμερα μου μειώθηκε η πείνα, θα τα χάσω σιγά σιγά, ειχα και κάποια παραπανίσια.

Η μπέμπα είναι πολύ ήσυχη κ τρώει κάθε 4 ώρες μπορεί κ 5 τη νύχτα(γιουπιιι, ας μην είναι παροδικό ). Τη μέρα τη ξυπνάω αν περάσει η ώρα! Θηλάζει κ σήμερα τρώει 30 ml. Με έχει προβληματίσει γτ Ναι μεν έχω πιο πολύ γαλατακι αλλά όχι ότι έχω κανονικά! Τα 30ml μου φαίνονται λιγα από 60ml και τον θηλασμό που έκανε τις άλλες μέρες! Αύριο θα δοκιμάσω να δώσω 60ml χωρίς να έχει θηλάσει πριν για να τσεκάρω, τι λέτε?

Βρε τον Ταρζαν... Σε εχειβτρελανει ε? Τι θα κάνεις? Ποπο φτου σκορδα στη κοπελάρα σας.. Πολυ καλο προγραμμα μιλάμε. 

Μπράβο οο βολικό παιδακι!!! Αν παιρνει 20-30 γραμμάρια βάρος και γεμίζει πανες και μάγουλακια μην αγχώνεσαι... Χαχαχαχ

Όλα θα πανε μια χαρά.. Και να ρωτάς την @Anastasia05 μας, που γνωρίζει καλά τα του θηλασμου

Ευχομαι να περασουν όλα συντομα και να ηρεμησετε

5 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Δυστυχώς κι εγώ το πιστεύω ότι κάποιες γυναίκες έχουν τέτοια ανατομία στο σώμα τους που δεν τους επιτρέπει να γεννήσουν φυσιολογικά. Αλλά είμαι ευγνώμων που ζούμε στο 2020 και έχουμε και εξωσωματικές (που χρειάστηκα στην περίπτωσή μου), και επισκληρίδιο, και καισαρική... πραγματικά αν ζούσα σε άλλη εποχή εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα καταφέρει να γίνω μητέρα. 

Πάντως κι εγώ που είχα μεγάλη κοιλιά αναρωτιέμαι πραγματικά πώς χωρούσε το μωρό μου εκεί μέσα! Εν τω μεταξύ, τις πρώτες 2-3 μέρες μετά τη γέννα κι εγώ χάιδευα την κοιλιά μου γιατί κουνιόταν πού και πού (προφανώς μετατοπίζονταν όλα τα όργανα που είχαν αλλάξει θέση τους προηγούμενους μήνες) και ασυναίσθητα νόμιζα ότι ήτανε το μωρό και μετά έβλεπα το μωρό δίπλα μου και έλεγα "τί κάνω η τρελή"... χαχα!

 

Σ'ευχαριστώ κοριτσάκι μου... καλή ανάρρωση να έχουμε και να είναι γερά και χαρούμενα τα μωράκια μας!:wub: Μα τί διαίσθηση είναι αυτή! Εγώ ήμουν σίγουρη ότι θα μου έπαιρνε τουλάχιστον μια εβδομάδα ακόμα και ότι θα πήγαινα τελικά με πρόκληση. Αλλά είχες δίκιο!:wink: 

 

Και μένα Αρετή μου, αν εξαιρέσεις τις πρώτες 2-3 μέρες (που ακόμα είχε πολύ μικρό στομαχάκι και εγώ δεν έβγαζα πολύ γάλα) που τον θήλαζα κάθε 4-5 ώρες περίπου, από χθες μου ζητάει συνέχεια τάισμα. Όλη την ώρα πιπιλάει τα χέρια του, τον ταϊζω όσο θέλει και αντέχει αλλά συνήθως τον παίρνει ο ύπνος και σταματάει μετά από 10-15 λεπτά (οι κλασικές μέθοδοι να τον ξυπνήσω εκείνη την ώρα δεν πιάνουν με τίποτα) και μετά από μιάμιση ώρα περίπου ζητάει πάλι φαγητό. Πραγματικά όλη μέρα/νύχτα τον θηλάζω... ελπίζω να περάσει κάποια στιγμή αυτό το στάδιο!

 

Εμένα κορίτσια πάντως ο άντρας μου ήτανε μέσα μαζί μου όλη την ώρα και αυτός μου έφερε το μωρό δίπλα στο κεφάλι μου να τον δω και να βγάλουμε την πρώτη φωτογραφία. Μου έκανε εντύπωση γιατί ξέρω στην Ελλάδα δεν αφήνουν ούτε τον συνοδό μέσα στην καισαρική επειδή είναι χειρουργείο, αλλά εδώ αφήνουνε!

 

Εγώ είχα αρκετό πρήξιμο και όταν γύρισα σπίτι είχα χάσει μόνο 2 κιλά (από τα 10 που είχα βάλει) παρόλο που μόνο το μωρό μου ήτανε σχεδόν 4 κιλά. Μετά από 2 μέρες όμως έχασα άλλα 4, οπότε πιστεύω σύντομα θα χάσω και τα υπόλοιπα... ίσως φτάσω λιγότερα κιλά από ότι ήμουν όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη... θα δούμε!

 

Μπράβο κοπέλα μου... επιτέλους ήρθε η ώρα σου και σένα! Από ότι βλέπω βέβαια η δική σου ιστορία είναι σχεδόν ολόιδια με τη δική μου, αφού ταλαιπωρήθηκες κι εσύ και τελικά κατέληξες σε καισαρική (ακόμα και τα μωρά μας έχουν το ίδιο βάρος:P), αλλά όλα τελείωσαν τώρα και είμαστε καλά κι εμείς και τα μωράκια μας, και αυτό είναι που έχει σημασία! Καλή ανάρρωση να έχεις και να χαρείς το αγόρι σου το μπαμπάτσικο, να χορτάσετε αγκαλίτσες!:wub:

 

Αχ, είναι γλύκας! Έχει ζουπηχτά μπουτάκια, μπρατσάκια και κοιλίτσα (εμ βγήκε και ολόκληρο αγόρι) και τα ματάκια του είναι μπλε ακόμα, αλλά λογικά θα γίνουν καστανά ή κάτι παραπλήσιο. Τα μαλλάκια του έχουν πολύ πλάκα γιατί είναι μπόλικα, σχετικά μακριά και ίσια (και όταν ξαπλώνει σε περίεργες στάσεις πετάνε έξαλλα σε μερικά σημεία) και είναι και μαύρα προς το παρόν, αλλά πιστεύω θα ανοίξουν σύντομα!

 

Αχ βρε κορίτσι μου, δίκιο έχεις. Υπομονή, εμείς οι μανούλες πρέπει πάντα να κάνουμε υπομονή, και όλα θα περάσουν. Έχετε φτάσει ήδη μέχρι εδώ... λίγο παραπάνω ταλαιπωρία τώρα, αλλά θα περάσει κι αυτό και θα μπορείς να χαρείς το μωράκι σου με την ησυχία σου όσο θες. 

Ειναι μια ζωγραφιά όπως τον περιγράφεις... Να σας ζήσει το μπεμπακι σας!!! 

Μπόλικα μαλλιά Ε?? Καλυτερα.. Γιατί όταν αρχίζουν και τα χάνουν, θα χάσετε λιγότερα χαχαχα

Τσιμπα μπουτακια και keep going με θηλασμό. Ολα τα πας περιφημα!!!! 

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@P.L.L. περαστικά σας! Κουραγιο και υπομονή για να επιστρέψετε υγιείς στο σπίτι σας και να είστε μια όμορφη τετραμελής οικογένεια μακριά από νοσοκομεία.

Έχω αρχίσει κ συνηθίζω το ξενύχτι! Ξυπνάει κάθε 3-4 ώρες και το πρωί έχω να ετοιμάσω κ την κόρη για το προνηπιο και να την πάω κιόλας. 

Σήμερα θα πάμε παιδίατρο πρώτη φορά! Έχει πάρει 300 γραμμάρια σε μια εβδομάδα νομίζω καλά είναι... (Βγήκαμε 2.750). Είναι πολύ γλυκούλης και δεν χορταινω να τον μυρίζω! Έχει ξανθά μαλλάκια και μοιάζει πολύ στην κόρη μου! Τα μάτια μου φαίνονται ανοιχτά αλλά όλα τα νεογέννητα έτσι είναι! Ελπίζω να μου βγει ανοιχτοματης!

Συνεχίζω ακάθεκτη το άρμεγμα! Όσο το βαριόμουν την πρώτη φορά, τόσο μου αρέσει τώρα! Κάνω 5-6 άρμεγμα τα την ημέρα όσα είναι κ τα γεύματα του μικρού. Το βράδυ δίνω κ λίγο ξένο μήπως και κοιμηθεί λίγο παραπάνω αλλά μάταια! 

Αρμεχτειτε και θηλαστε είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

  • Μου αρέσει 6

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια μου πως είστε???χτες ο μικρός είχε γκρινιτσα όλη τη μέρα σχεδόν...αλλά το βράδυ κοιμήθηκε συνεχόμενα 9 με 2 κ 30 πρώτη φορά!!!!!πάρτυ εγώ!!!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

@P.L.L. περαστικά σας! Κουραγιο και υπομονή για να επιστρέψετε υγιείς στο σπίτι σας και να είστε μια όμορφη τετραμελής οικογένεια μακριά από νοσοκομεία.

Έχω αρχίσει κ συνηθίζω το ξενύχτι! Ξυπνάει κάθε 3-4 ώρες και το πρωί έχω να ετοιμάσω κ την κόρη για το προνηπιο και να την πάω κιόλας. 

Σήμερα θα πάμε παιδίατρο πρώτη φορά! Έχει πάρει 300 γραμμάρια σε μια εβδομάδα νομίζω καλά είναι... (Βγήκαμε 2.750). Είναι πολύ γλυκούλης και δεν χορταινω να τον μυρίζω! Έχει ξανθά μαλλάκια και μοιάζει πολύ στην κόρη μου! Τα μάτια μου φαίνονται ανοιχτά αλλά όλα τα νεογέννητα έτσι είναι! Ελπίζω να μου βγει ανοιχτοματης!

Συνεχίζω ακάθεκτη το άρμεγμα! Όσο το βαριόμουν την πρώτη φορά, τόσο μου αρέσει τώρα! Κάνω 5-6 άρμεγμα τα την ημέρα όσα είναι κ τα γεύματα του μικρού. Το βράδυ δίνω κ λίγο ξένο μήπως και κοιμηθεί λίγο παραπάνω αλλά μάταια! 

Αρμεχτειτε και θηλαστε είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Γλυκας ο γιος σας... Φτου φτου.. Έτσι καλά κανεις.. Αν μπορεις και σ αρέσει ο θηλασμός σου βγάζω το καπέλο.. Ευγε ΕΕ

Να τα φιλησεις και τα δυο σας!!! 

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσια μου πως είστε???χτες ο μικρός είχε γκρινιτσα όλη τη μέρα σχεδόν...αλλά το βράδυ κοιμήθηκε συνεχόμενα 9 με 2 κ 30 πρώτη φορά!!!!!πάρτυ εγώ!!!!!

Μια χαρά το βρίσκω το παιδι σας... 

Να σ πω με ξένο και δεν κοιμάται σερί? Περίεργο μου φαίνεται... Μήπως δεν τον καλυπτει το γάλα? Να αλλαζες εταιρεία? Ρωτα και τον παιδιαυρο σας βέβαια... 

Ίσως περναεο κολικους.. Ολα τα μωρά με ξένο εμφανίζουν. Εδώ εμφανιζε ο γιος μου όταν τον θηλαζω.. Σκέψου με το ξενοοο


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thaliamp είπε:

Κορίτσια μου πως είστε???χτες ο μικρός είχε γκρινιτσα όλη τη μέρα σχεδόν...αλλά το βράδυ κοιμήθηκε συνεχόμενα 9 με 2 κ 30 πρώτη φορά!!!!!πάρτυ εγώ!!!!!

Ωωω 5.50 ώρες!! Τέλειο! Πόσο είναι το μωρό σου;

@Nina13σε εύχαριστω! Με το καλό το κορίτσι σου! Σε περιμένουν τα καλύτερα!!!!


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina13 είπε:

Γλυκας ο γιος σας... Φτου φτου.. Έτσι καλά κανεις.. Αν μπορεις και σ αρέσει ο θηλασμός σου βγάζω το καπέλο.. Ευγε ΕΕ

Να τα φιλησεις και τα δυο σας!!! 

Μια χαρά το βρίσκω το παιδι σας... 

Να σ πω με ξένο και δεν κοιμάται σερί? Περίεργο μου φαίνεται... Μήπως δεν τον καλυπτει το γάλα? Να αλλαζες εταιρεία? Ρωτα και τον παιδιαυρο σας βέβαια... 

Ίσως περναεο κολικους.. Ολα τα μωρά με ξένο εμφανίζουν. Εδώ εμφανιζε ο γιος μου όταν τον θηλαζω.. Σκέψου με το ξενοοο

Έχει κολικούς ναι μου το είπε η παιδίατρος....του δίνω αντιαναγωγικο για τους εμετούς το sunilac ar!!!πως είσαι εσύ κορίτσι μου???κοντεύεις????

Just now, marianna1986 είπε:

Ωωω 5.50 ώρες!! Τέλειο! Πόσο είναι το μωρό σου;

@Nina13σε εύχαριστω! Με το καλό το κορίτσι σου! Σε περιμένουν τα καλύτερα!!!!

Είναι 27 ημερών σήμερα!!?!πρώτη φορά κοιμήθηκε τόσο δεν το πίστευα!!!εσείς πως τα πάτε??????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπούλες!!

Πάντως κ εγώ με όσες μανουλες είτε δικές μας,είτε Σεπτεμβριοθ έχω μιλήσει κ ξένο που πίνουν είτε αποκλειστικά είτε μικτα δε κοιμούνται σερί το βράδυ τόσο νεογέννητα κ είναι απόλυτα λογικό!!

Μετά τον 2ο σιγά σιγά θα ανεβάσουν ώρες μέχρι σερί όλο το βράδυ..είναι πολύ μωρά ακόμη καλέ!!

Βέβαια θα υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα..

Εμένα κορίτσια παρότι παρακαλάω από τη μια να κοιμάται πάνω από 3ωρο από την άλλη το βυζί μετά τις 2.5 ώρες δυσανασχετεί!! Οπότε η θα ξυπνήσω από τον μπέμπη ή από βυζί,δε γλυτώνω χαχαχα

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...