Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα κορίτσια,

      Επειδή στις προηγούμενες εμβρυομεταφορες έκανα μόνο εξέταση χοριακης,αυτή τη φορά σκέφτομαι να κάνω και  κάποιο τεστ από το φαρμακείο.Ποιο προτείνετε? Λέγατε κάτι για κάποια early,αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Να πω ότι βάλαμε βλαστοκυστες πέντε ημερών χθες και μου είπε ο γιατρός να κάνω χοριακη την άλλη Παρασκευή 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Μπαίνω εγώ σήμερα το βραδάκι για πρόκληση και ξεκινε με υπόθετο και αύριο το πρωί τα δύσκολα! Το άγχος χτυπάει κόκκινο! Ελπίζω αύριο τέτοια ώρα να σας γράφω τα νεα μου!! @Anastasia05 επειδή θυμάμαι και εσύ με υπόθετο είχες ξεκινήσει για να μαλακώσει το τράχηλος σε πιάνουν πονακια όταν μαλακώνει ή τίποτα μόνο στους τεχνητούς? 

Άντε καλή επιτυχία Λαίδη μας,θα έχεις όλη μας τη θετική ενέργεια κ θα περιμένουμε πως κ τι τα νέα σου!!!!!

Όλα θα πάνε πολύ καλύτερα απ' ότι φαντάζεσαι!!!;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blossombaby είπε:

Mε το καλό εύχομαι! Εχουμε και εμείς το ίδιο πλάνο για σάββατο βράδυ μάλλον, 40+ και εγώ τότε. Όλα θα πανε καλά. :x

Με το καλό κι εσύ κορίτσι!!! Περιμένουμε κ τα δικά σου νέα!! :wub:

  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια μου!!! @Blossombaby άντε μια χαρά και εσύ! Θα σου τα πω όλα μέχρι το Σάββατο χεχε!

Me to kalo koritsi mou!!Ola na pane teleia!!Na mas enimerwseis!!

Koritsia genika na sas zisoun se opoia den exw euxithei!!!Egw eimai 39 + 3 k akoma tipota.H mikri mou einai psila ap’oti mou lene gia tin koilia.

O giatros xtes oute kolpika me exetase afou den exw ponous oyte tpt..
Genika den exw provlima me to zwdio afou agapw k ta duo alla i alitheia einai oti gia koritsaki tha protimousa liiiiigo pio polu na einai skorpina dunamiki!An itan agoraki zugos san ton panemorfo baba tis o opoios exei genethlia tin kuriaki!Lete na vgei tote??:P

Ax na sas pw oti apolusame tin kopela pou eixame sto grafeio (6 xronia) giati ton teleutaio kairo eixe parei polu polu aera,k o antras mou trelathike..Simera loipon oooooli mera pairname sunenteuxeis apo koritsia poy mas steilane to cv tous k pragmatika aporw giati tosa xronia eixame tin alli kopela me toso tromera viografika poy eidame!Fantasteite gia na tin steiloume twra,tin sugkekrimeni stigmi tis zwis mou se ti simeio mas eftase!Den peirazei omws,eimai thetiki k thewrw pws o,ti ginetai stin zwi mas ginetai gia kapoio logo!!

Pantws simera toooooso polu pou milisa kai toso kommatia pou eimai,gurisa spiti k ekana emeto!!Kai anarwtiemai!Lete na plisiazei i wra?Pantws me exei trelanei,olo kounietaiiiiiiii

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annou είπε:

Me to kalo koritsi mou!!Ola na pane teleia!!Na mas enimerwseis!!

Koritsia genika na sas zisoun se opoia den exw euxithei!!!Egw eimai 39 + 3 k akoma tipota.H mikri mou einai psila ap’oti mou lene gia tin koilia.

O giatros xtes oute kolpika me exetase afou den exw ponous oyte tpt..
Genika den exw provlima me to zwdio afou agapw k ta duo alla i alitheia einai oti gia koritsaki tha protimousa liiiiigo pio polu na einai skorpina dunamiki!An itan agoraki zugos san ton panemorfo baba tis o opoios exei genethlia tin kuriaki!Lete na vgei tote??:P

Ax na sas pw oti apolusame tin kopela pou eixame sto grafeio (6 xronia) giati ton teleutaio kairo eixe parei polu polu aera,k o antras mou trelathike..Simera loipon oooooli mera pairname sunenteuxeis apo koritsia poy mas steilane to cv tous k pragmatika aporw giati tosa xronia eixame tin alli kopela me toso tromera viografika poy eidame!Fantasteite gia na tin steiloume twra,tin sugkekrimeni stigmi tis zwis mou se ti simeio mas eftase!Den peirazei omws,eimai thetiki k thewrw pws o,ti ginetai stin zwi mas ginetai gia kapoio logo!!

Pantws simera toooooso polu pou milisa kai toso kommatia pou eimai,gurisa spiti k ekana emeto!!Kai anarwtiemai!Lete na plisiazei i wra?Pantws me exei trelanei,olo kounietaiiiiiiii

Αχχ πόσο σε κατάλαβαινω στο θέμα υπαλλήλων κ όλοι όσοι έχουμε δικές μας επιχειρήσεις φιλη!!

Το βλέπουμε όμως θετικά όπως όλα κ θα πω κάθε εμπόδιο για καλό κ όπως είδατε υπάρχουν πολλοί καλύτεροι για τη θέση κ εύχομαι να βρείτε σύντομα ότι καλύτερο!!

Όσο για τον εμετό μεταξύ μας πιστεύω ότι ήταν λόγω πίεσης κ άγχους ΑΛΛΑ ας ελπίσουμε ότι προμηνύει κ τον ερχομό του μωρού σας σύντομα..όπως...την Κυριακή ας πούμε ;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Αχχ πόσο σε κατάλαβαινω στο θέμα υπαλλήλων κ όλοι όσοι έχουμε δικές μας επιχειρήσεις φιλη!!

Το βλέπουμε όμως θετικά όπως όλα κ θα πω κάθε εμπόδιο για καλό κ όπως είδατε υπάρχουν πολλοί καλύτεροι για τη θέση κ εύχομαι να βρείτε σύντομα ότι καλύτερο!!

Όσο για τον εμετό μεταξύ μας πιστεύω ότι ήταν λόγω πίεσης κ άγχους ΑΛΛΑ ας ελπίσουμε ότι προμηνύει κ τον ερχομό του μωρού σας σύντομα..όπως...την Κυριακή ας πούμε ;)

Axxx anypomonw!!Tha sas steilw sigoura pantws♥️♥️

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annou είπε:

Me to kalo koritsi mou!!Ola na pane teleia!!Na mas enimerwseis!!

Koritsia genika na sas zisoun se opoia den exw euxithei!!!Egw eimai 39 + 3 k akoma tipota.H mikri mou einai psila ap’oti mou lene gia tin koilia.

O giatros xtes oute kolpika me exetase afou den exw ponous oyte tpt..
Genika den exw provlima me to zwdio afou agapw k ta duo alla i alitheia einai oti gia koritsaki tha protimousa liiiiigo pio polu na einai skorpina dunamiki!An itan agoraki zugos san ton panemorfo baba tis o opoios exei genethlia tin kuriaki!Lete na vgei tote??:P

Ax na sas pw oti apolusame tin kopela pou eixame sto grafeio (6 xronia) giati ton teleutaio kairo eixe parei polu polu aera,k o antras mou trelathike..Simera loipon oooooli mera pairname sunenteuxeis apo koritsia poy mas steilane to cv tous k pragmatika aporw giati tosa xronia eixame tin alli kopela me toso tromera viografika poy eidame!Fantasteite gia na tin steiloume twra,tin sugkekrimeni stigmi tis zwis mou se ti simeio mas eftase!Den peirazei omws,eimai thetiki k thewrw pws o,ti ginetai stin zwi mas ginetai gia kapoio logo!!

Pantws simera toooooso polu pou milisa kai toso kommatia pou eimai,gurisa spiti k ekana emeto!!Kai anarwtiemai!Lete na plisiazei i wra?Pantws me exei trelanei,olo kounietaiiiiiiii

Όπως το είπες! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται! Η μικρή σας φέρνει κι άλλες ευχαριστες αλλαγές μαζί με τον ερχομό της!

Πλησιάζεις κι εσύ,μην αγχώνεσαι!! Σε λίγες μέρες θα την έχεις αγκαλιά!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Όπως το είπες! Όλα για κάποιο λόγο γίνονται! Η μικρή σας φέρνει κι άλλες ευχαριστες αλλαγές μαζί με τον ερχομό της!

Πλησιάζεις κι εσύ,μην αγχώνεσαι!! Σε λίγες μέρες θα την έχεις αγκαλιά!

Axxx nai!!Auto eipa k egw!Kainourgia selida stin zwi mas♥️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , LadyP είπε:

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια μου!!! @Blossombaby άντε μια χαρά και εσύ! Θα σου τα πω όλα μέχρι το Σάββατο χεχε!

Με το καλο κορίτσι!!! Να πανε ολα κατ ευχήν! 

Just now, Annou είπε:

Me to kalo koritsi mou!!Ola na pane teleia!!Na mas enimerwseis!!

Koritsia genika na sas zisoun se opoia den exw euxithei!!!Egw eimai 39 + 3 k akoma tipota.H mikri mou einai psila ap’oti mou lene gia tin koilia.

O giatros xtes oute kolpika me exetase afou den exw ponous oyte tpt..
Genika den exw provlima me to zwdio afou agapw k ta duo alla i alitheia einai oti gia koritsaki tha protimousa liiiiigo pio polu na einai skorpina dunamiki!An itan agoraki zugos san ton panemorfo baba tis o opoios exei genethlia tin kuriaki!Lete na vgei tote??:P

Ax na sas pw oti apolusame tin kopela pou eixame sto grafeio (6 xronia) giati ton teleutaio kairo eixe parei polu polu aera,k o antras mou trelathike..Simera loipon oooooli mera pairname sunenteuxeis apo koritsia poy mas steilane to cv tous k pragmatika aporw giati tosa xronia eixame tin alli kopela me toso tromera viografika poy eidame!Fantasteite gia na tin steiloume twra,tin sugkekrimeni stigmi tis zwis mou se ti simeio mas eftase!Den peirazei omws,eimai thetiki k thewrw pws o,ti ginetai stin zwi mas ginetai gia kapoio logo!!

Pantws simera toooooso polu pou milisa kai toso kommatia pou eimai,gurisa spiti k ekana emeto!!Kai anarwtiemai!Lete na plisiazei i wra?Pantws me exei trelanei,olo kounietaiiiiiiii

Ζόρικη φάση αλλα όντως για κάποιο καλύτερο λόγο γίνονται όλα! Εύχομαι να πάνε σε όλες μας όπως το επιθυμούμε!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Blossombaby είπε:

Mε το καλό εύχομαι! Εχουμε και εμείς το ίδιο πλάνο για σάββατο βράδυ μάλλον, 40+ και εγώ τότε. Όλα θα πανε καλά. :x

Με το καλό.!!! Να πανε ολα κατ ευχή και να γεννήσεις συντομα και ευκολα ευχομαι

Just now, Annou είπε:

Me to kalo koritsi mou!!Ola na pane teleia!!Na mas enimerwseis!!

Koritsia genika na sas zisoun se opoia den exw euxithei!!!Egw eimai 39 + 3 k akoma tipota.H mikri mou einai psila ap’oti mou lene gia tin koilia.

O giatros xtes oute kolpika me exetase afou den exw ponous oyte tpt..
Genika den exw provlima me to zwdio afou agapw k ta duo alla i alitheia einai oti gia koritsaki tha protimousa liiiiigo pio polu na einai skorpina dunamiki!An itan agoraki zugos san ton panemorfo baba tis o opoios exei genethlia tin kuriaki!Lete na vgei tote??:P

Ax na sas pw oti apolusame tin kopela pou eixame sto grafeio (6 xronia) giati ton teleutaio kairo eixe parei polu polu aera,k o antras mou trelathike..Simera loipon oooooli mera pairname sunenteuxeis apo koritsia poy mas steilane to cv tous k pragmatika aporw giati tosa xronia eixame tin alli kopela me toso tromera viografika poy eidame!Fantasteite gia na tin steiloume twra,tin sugkekrimeni stigmi tis zwis mou se ti simeio mas eftase!Den peirazei omws,eimai thetiki k thewrw pws o,ti ginetai stin zwi mas ginetai gia kapoio logo!!

Pantws simera toooooso polu pou milisa kai toso kommatia pou eimai,gurisa spiti k ekana emeto!!Kai anarwtiemai!Lete na plisiazei i wra?Pantws me exei trelanei,olo kounietaiiiiiiii

Εγω παλι σκορπιό θα ήθελα τα αγόρια. Και ζυγούς τα κορίτσια.. Εμείς οι ζυγινες είμαστε πολυ δυναμικές. Δεν ξέρω πως σου χει δημιουργηθεί η εντυπωση ότι οι σκόρπινες είναι πιο δυναμικές.. Μα θα διαφωνήσω... Όλες μου οι φίλες και οι συγγενείς μου ζυγοί... Όλες δυναμικές. Οι άντρες ναι είναι λίγο πισω στον δυναμισμό. 

Αλλά ότι ζώδιο και να βγουν σημασία έχει ο χαρακτήρας ποθ θα πλασουμε εμείς και οι αρχές που θα τους δώσουμε... 

Αντε με το καλό κορίτσι μουυ

Να πανε ολα καλα και να ρθει συντομα!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@LadyP @Blossombaby με το καλό να πάρετε αγκαλίτσα τα μωράκια σας!

@Annouμου πλάγια καλό γίνονται κ όλα καλά θα πάνε!!! Νομίζω λόγω ψυχολογίας ο πυρετός!

Κορίτσια μου τι κάνουν τα μωράκια μας? Νομίζω ότι η μπέμπα μ έχει μεγαλώσει λιγο:tongue:

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/13/2020 at 7:27 AM, Anastasia05 said:

Εγώ θα ξαναρωτήσω,δεν νομίζω να είδα κάποια απάντηση. Ξυπνάτε το μωρό το βραδυ κάθε 3 ώρες για να θηλάσει?

 

Ο δικός μου, παρόλο που είναι πολύ καλός και τα τελευταία δυο βράδια κοιμάται όλη νύχτα (με 2-3 διαλείμματα για φαγητό-άλλαγμα), πολύ σπάνια θα κοιμηθεί πάνω από 3 ώρες. Συνήθως ζητάει φαγητό ανά 2-3ωρο, και μέσα στη μέρα μπορεί και μόλις μετά από 1 ώρα, και ο παιδίατρος χθες μας είπε ότι είναι υγιής, δυνατός, καλοθρεμμένος και φαίνεται ότι τον φροντίζουμε πολύ καλά, οπότε αν μια στο τόσο περάσει ένα 4ωρο ύπνου που δεν έχει φάει δεν ανησυχώ. Αν γενικά τρώει καλά, γεμίζει τις πάνες του και έχει καλό βάρος/ύψος/ανάπτυξη, εγώ στη θέση σου δε θα ανησυχούσα να τον ξυπνάω αυστηρά κάθε 3ωρο.  

 

On 10/13/2020 at 9:45 AM, Christinα said:

Με το καλό να υποδεχτεις το μωράκι σου!!!

 

Εγώ δεν τη ξυπνάω! Την ημερα ξυπνάει κάθε 3-4 ώρες για φαγητό. Το βράδυ θα πάει κ 5 ώρες 2 μέρες τώρα! Αφού δεν είναι ελλιποβαρη ή πρόωρα δεν τα ξυπνάμε! Εγώ τη ξυπνάω τη μέρα μόνο αν τύχει αλλά δν θηλάζει καλά αν είναι κοιμησουλα όποτε τσάμπα ταλαιπωρία. Εμένα είναι κ πιο πετιτ  2980 φύγαμε από το μαιευτήριο, είχε χάσει περίπου 100γρ. Τη Παρασκευή έχω παιδίατρο θα μου τα πει. 

Ρε συ Αναστασία εμένα το στήθος μ είναι ακόμα μαλακό, δεν γεμίζει να το νιώσω τσίτα.  Κάθε φορά τη βάζω 30-40 λεπτά και μετά πίνει κ 60μλ. Εσένα φαντάζομαι ήταν σε ετοιμότητα. Μήπως δεν κάνω κάτι καλά?

Σε εσάς κορίτσια ποτέ ήρθε γαλατακι πιο πολύ? Είμαστε σήμερα 6 ημερών. Αντλησα προχθές από περιέργεια κ αφού το είχα αφήσει 5 ώρες χωρίς θηλασμό κ έπιασα 30 μλ κ τα 2 μαζί από 1 τετάρτο το καθένα. Μετα απο θηλασμό έπιασα 10 μλ και κάτι...

Νομίζω ότι καλά το πάμε με τη σίτιση κ ούτε στο 1ο είχα γάλα, είμαι κ μέσ τη τσίτα όλη μέρα αλλα θέλω να το παλέψω γμτο όσο αντέξω! Για πείτε κι εσείς!

Εμένα 3 μέρες μετά τη γέννα άρχισε να μου έρχεται γάλα. Θυμάμαι ήταν αρκετά άβολο γιατί το πρωί που ξύπνησα το στήθος μου ήταν πιο μεγάλο, σκληρό, και ζεστό και εκεί που καθόμουνα και είχα το σουτιέν θηλασμού ανοιχτό για να παίρνουν αέρα οι θηλές ένιωσα να στάζουν κάτι σταγόνες πάνω στα πόδια μου και ξαφνιάστηκα... μέχρι τότε είχα μόνο πρωτόγαλα και δε μπορούσα καν να καταλάβω αν είχα αρκετό και αν κατάφερνε να το πιει ο μπέμπης. Ε, τώρα είμαι σίγουρη γιατί φοράω τα κοχύλια όλη τη μέρα όταν δε θηλάζω και γεμίζουν πολύ γρήγορα. Πρέπει να έχω και μεγάλη ροή γιατί τις τελευταίες 2 μέρες ο μπέμπης εκεί που πίνει σταματάει σαν να πνίγεται λίγο, τον κρατάω να σιγουρευτώ ότι κατάπιε καλά και μετά συνεχίζουμε για όσο θέλει. Πάντως τώρα που είμαστε 8 μέρες μετά τη γέννα το στήθος μου, αν και μεγάλο και γεμάτο, είναι πάλι μαλακό, χωρίς γρομπαλάκια, και παρόλο που είναι ευαίσθητο δεν έχει κάνει καθόλου πληγές και πονάει μόνο για τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα που αρχίζει να ρουφάει το μωρό... μετά όλα καλά. Γενικά, μη μας ματιάξω, αλλά νομίζω ότι τα πάμε πολύ καλά με το θηλασμό. Μην ανησυχείς αν το στήθος σου δεν είναι τσίτα ή αν το θήλαστρο δε βγάζει μεγάλη ποσότητα (που δεν είναι ένδειξη του πόσο γάλα έχεις έτσι κι αλλιώς). Να έχεις το νου σου να καταλαβαίνεις από τα σήματα που σου δείνει το μωρό πότε πεινάει/χορταίνει, πόσες πάνες βρέχει-λερώνει, και φυσικά τί σου λέει ο παιδίατρος για την ανάπτυξή του και την υγεία του γενικότερα.

 

On 10/13/2020 at 4:16 PM, Vivi8 said:

Ποσό ζηλεύω εσάς που κοιμούνται τα μωράκια σας 4-5 ώρες! Καλοπροαίρετα πάντα! Εμάς ξεκίνησαν την Κυριακή οι κολικοί (μάλλον) και έχουμε μαρτυρήσει. Σφιγγεται, γκρινιάζει, κλαίει, ξυπνάει κάθε 1-2 ώρες και κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μας. Όταν θα την ακουμπήσουμε στο λίκνο θα κάτσει λίγο και μετά θα αρχίσει η γκρίνια. Πλέον κοιμάμαι μόνο το πρωί που έρχεται η μαμά μου και με βοηθάει.

Εμεις προς το παρόν είμαστε πολύ ευχαριστημένες με αφρόλουτρο,σαμπουάν,κρέμα αλλαγής και ενυδατική φρέζιντερμ. Δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Ωχ, υπομονή κοπέλα μου. Δυστυχώς τα βράδια είναι δύσκολα, ειδικά αν ένα μωρό έχει κολικούς. Τουλάχιστον σε βοηθάει λίγο η μαμά σου... υπομονή και θα περάσει και αυτό το στάδιο. Ο μπέμπης μου ευτυχώς μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχει κολικούς, αλλά ένα βράδυ που πονούσε και έκλαιγε ασταμάτητα για πολύ ώρα αναγκάστηκα και τον πήρα και κοιμηθήκαμε αγκαλίτσα. Ξέρω ότι δεν πρέπει και είχα συνέχεια το νου μου σε αυτόν (να μη γυρίσει πλευρό, να μη μπει τίποτα μπροστά στο στόμα/μύτη του κτλ.) αλλά μόνο αγκαλιά κατάφερα να τον ηρεμήσω. 

 

On 10/13/2020 at 5:30 PM, demifilol said:

Ευχομαι να σας ζήσουν τα μωράκια σας και με το καλό να έρθουν τα υπόλοιπα !!απο την αρχή ήξερα ότι θα είμαι μανούλα Οκτωβρίου ,,,κ σήμερα λοιπον γέννησα την κορούλα μου φυσιολογικά μέσα σε δυο ώρες το πολύ !!Ειμαι ευγνώμων για αυτό το θαυματακι μου !!καλη συνεχεια να έχετε !!!

Μπράβο, συγχαρητήρια!! Τί καλά που γέννησες τόσο γρήγορα και εύκολα (όσο εύκολη μπορεί να είναι μια γέννα βέβαια)! Να το χαίρεσαι το θαυματάκι σου!!!

  • Μου αρέσει 6
  • Ευχαριστώ 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

Ο δικός μου, παρόλο που είναι πολύ καλός και τα τελευταία δυο βράδια κοιμάται όλη νύχτα (με 2-3 διαλείμματα για φαγητό-άλλαγμα), πολύ σπάνια θα κοιμηθεί πάνω από 3 ώρες. Συνήθως ζητάει φαγητό ανά 2-3ωρο, και μέσα στη μέρα μπορεί και μόλις μετά από 1 ώρα, και ο παιδίατρος χθες μας είπε ότι είναι υγιής, δυνατός, καλοθρεμμένος και φαίνεται ότι τον φροντίζουμε πολύ καλά, οπότε αν μια στο τόσο περάσει ένα 4ωρο ύπνου που δεν έχει φάει δεν ανησυχώ. Αν γενικά τρώει καλά, γεμίζει τις πάνες του και έχει καλό βάρος/ύψος/ανάπτυξη, εγώ στη θέση σου δε θα ανησυχούσα να τον ξυπνάω αυστηρά κάθε 3ωρο.  

 

Εμένα 3 μέρες μετά τη γέννα άρχισε να μου έρχεται γάλα. Θυμάμαι ήταν αρκετά άβολο γιατί το πρωί που ξύπνησα το στήθος μου ήταν πιο μεγάλο, σκληρό, και ζεστό και εκεί που καθόμουνα και είχα το σουτιέν θηλασμού ανοιχτό για να παίρνουν αέρα οι θηλές ένιωσα να στάζουν κάτι σταγόνες πάνω στα πόδια μου και ξαφνιάστηκα... μέχρι τότε είχα μόνο πρωτόγαλα και δε μπορούσα καν να καταλάβω αν είχα αρκετό και αν κατάφερνε να το πιει ο μπέμπης. Ε, τώρα είμαι σίγουρη γιατί φοράω τα κοχύλια όλη τη μέρα όταν δε θηλάζω και γεμίζουν πολύ γρήγορα. Πρέπει να έχω και μεγάλη ροή γιατί τις τελευταίες 2 μέρες ο μπέμπης εκεί που πίνει σταματάει σαν να πνίγεται λίγο, τον κρατάω να σιγουρευτώ ότι κατάπιε καλά και μετά συνεχίζουμε για όσο θέλει. Πάντως τώρα που είμαστε 8 μέρες μετά τη γέννα το στήθος μου, αν και μεγάλο και γεμάτο, είναι πάλι μαλακό, χωρίς γρομπαλάκια, και παρόλο που είναι ευαίσθητο δεν έχει κάνει καθόλου πληγές και πονάει μόνο για τα πρώτα 10 δευτερόλεπτα που αρχίζει να ρουφάει το μωρό... μετά όλα καλά. Γενικά, μη μας ματιάξω, αλλά νομίζω ότι τα πάμε πολύ καλά με το θηλασμό. Μην ανησυχείς αν το στήθος σου δεν είναι τσίτα ή αν το θήλαστρο δε βγάζει μεγάλη ποσότητα (που δεν είναι ένδειξη του πόσο γάλα έχεις έτσι κι αλλιώς). Να έχεις το νου σου να καταλαβαίνεις από τα σήματα που σου δείνει το μωρό πότε πεινάει/χορταίνει, πόσες πάνες βρέχει-λερώνει, και φυσικά τί σου λέει ο παιδίατρος για την ανάπτυξή του και την υγεία του γενικότερα.

 

Ωχ, υπομονή κοπέλα μου. Δυστυχώς τα βράδια είναι δύσκολα, ειδικά αν ένα μωρό έχει κολικούς. Τουλάχιστον σε βοηθάει λίγο η μαμά σου... υπομονή και θα περάσει και αυτό το στάδιο. Ο μπέμπης μου ευτυχώς μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχει κολικούς, αλλά ένα βράδυ που πονούσε και έκλαιγε ασταμάτητα για πολύ ώρα αναγκάστηκα και τον πήρα και κοιμηθήκαμε αγκαλίτσα. Ξέρω ότι δεν πρέπει και είχα συνέχεια το νου μου σε αυτόν (να μη γυρίσει πλευρό, να μη μπει τίποτα μπροστά στο στόμα/μύτη του κτλ.) αλλά μόνο αγκαλιά κατάφερα να τον ηρεμήσω. 

 

Μπράβο, συγχαρητήρια!! Τί καλά που γέννησες τόσο γρήγορα και εύκολα (όσο εύκολη μπορεί να είναι μια γέννα βέβαια)! Να το χαίρεσαι το θαυματάκι σου!!!

Επιτέλους πατουσακιααααα:x

  • Μου αρέσει 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

@LadyP και @Blossombaby με το καλό τα μωράκια σας! Με έναν πόνο σας εύχομαι! Όλα τα καλά!

@Aurora S περιμένουμε νέα σου!

Καλέ μην πιστεύετε στα ζώδια! Ο κάθε άνθρωπος έχει το μοναδικό του χαρακτήρα 50% γεννιέται έτσι και το άλλο 50 διαμορφώνεται από την οικογενεια κλπ! Μια χαρά είναι κ οι ζυγοί και οι σκορπιοί!

  • Μου αρέσει 7

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...