Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, strs92 said:

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι κ εγώ μια εναπομείνασα μελλοντική μανούλα Οκτωβρίου με τελική ημερομηνία 26/10. Εδώ και μέρες βλέπω Αλλαγές στον οργανισμό μου. Συσπάσεις πιο έντονες,η κοιλιά μου από προχθές έχει κατέβει πιο χαμηλά, εκκενώσεις χαλαρές και χθες το βραδυ ξύπνησα με πολύ δυνατό πόνο στην λεκάνη. Από Τις ήδη γεννημένες μανούλες ήθελα να ρωτήσω, πόσες μερουλες πιστεύετε απέχει ο τοκετός;;;

Από στιγμή σε στιγμή μπορεί να γεννήσεις αφού είσαι στον μήνα σου..   αχχ το ωραία αυτή η προσμονή από μανουλες Μαϊου πετάγομαι...

  • Μου αρέσει 2

 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

1 hour ago, Anastasia05 είπε:

Κάθεται σίγουρα 30' ,κάποιες φορές κ παραπάνω..14 ημερών σήμερα 

Κι εγώ τον τσιγκλαω για να φάει λίγο παραπάνω όπως είπε η Εύα! 

 Ναι καλά κάνεις , να του πειράζεις μύτη,αυτάκι .  Κάθεται αρκετή ώρα!Ακούς να καταπίνει? Λένε πως πρεπ ει να το ακούμε  κ να κουνιέται η γναθος. Τότε πίνουν κ δεν πιπιλσνε μόνο. 

Just now, LadyP είπε:

Καλημέρα!!! Γεννησαμεχτες το μεσημεράκι μια μπουμπού 3260 με φ.τ.! Όλα πήγαν τέλεια ( λίγο σοκ ο φυσιολογικός τοκετός δεν ήξερες από που θα σου έρθει). Τελικά η διαστολή μου προχωρούσε αρκετά γρήγορα και για να κατέβει η μικρή έκανα όσο υπομονή είχα χωρίς επισκληριδιο και με μικρές δόσεις μετά για να κουνιέμαι να κάθομαι να γυρνάω κτλ! Λόγω της γρήγορης διαστολής φυσικά και με έπιανε για πολύ λίγο... δεν ξέρω πως το κάνετε χωρίς κάποιες ειλικρινά! η μικρή έπιασε βυζί κατευθείαν το οποίον δεν μπορώ να ακουμπήσω από το πόνο κάνω προσπαθεια! Έρωτας ειλικρινά δεν μπορώ να σταματήσω να τη κοιτάω... Μα τι συναισθήματα είναι αυτά? Δεν σκέφτεσαι κούραση δεν σκέφτεσαι πόνο όταν το έχεις αγκαλιά!Ότι θέλετε κορίτσια μου που μείνατε με ρωτάτε! 

 Να σου ζήσει η μπέμπα!! Χαχα πρεπ ει να έχεις λιγάκι ανοχή στον πόνο για να γεννήσεις φυσιολογικά.. Εγώ αν γεννουσα ξανά, πάλι δεν θα έκανα επισκληριδιο!!!:razz:

Κ Ναι είναι έρωτας αυτά τα μικρουλινισ μας!!!

Just now, strs92 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι κ εγώ μια εναπομείνασα μελλοντική μανούλα Οκτωβρίου με τελική ημερομηνία 26/10. Εδώ και μέρες βλέπω Αλλαγές στον οργανισμό μου. Συσπάσεις πιο έντονες,η κοιλιά μου από προχθές έχει κατέβει πιο χαμηλά, εκκενώσεις χαλαρές και χθες το βραδυ ξύπνησα με πολύ δυνατό πόνο στην λεκάνη. Από Τις ήδη γεννημένες μανούλες ήθελα να ρωτήσω, πόσες μερουλες πιστεύετε απέχει ο τοκετός;;;

 Εγώ πιστεύω το πολύ 1 εβδομάδα.  Εμένα Κυριακή με έπιασε αυτό που λες κ Πέμπτη βράδυ πήγα να γεννήσω.  Με το καλό !

  • Μου αρέσει 3

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

@LadyP Αχ μπράβοοοο, να σου ζήσειιιι <3 Μια υπέροχη λοχεία εύχομαι και ο,τι καλύτερο στο παιδάκι σαςς!

Και στα δικά μας οι (μη) λεύτερες ε?? Μην ξεχνιόμαστε... Στρογγυλές μου φίλες, σας στέλνω φιλιά από το μέτωπο! Ο ένδοξος Οχτώβρης δεν τέλειωσε ακόμα :ph34r:!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , LadyP είπε:

Καλημέρα!!! Γεννησαμεχτες το μεσημεράκι μια μπουμπού 3260 με φ.τ.! Όλα πήγαν τέλεια ( λίγο σοκ ο φυσιολογικός τοκετός δεν ήξερες από που θα σου έρθει). Τελικά η διαστολή μου προχωρούσε αρκετά γρήγορα και για να κατέβει η μικρή έκανα όσο υπομονή είχα χωρίς επισκληριδιο και με μικρές δόσεις μετά για να κουνιέμαι να κάθομαι να γυρνάω κτλ! Λόγω της γρήγορης διαστολής φυσικά και με έπιανε για πολύ λίγο... δεν ξέρω πως το κάνετε χωρίς κάποιες ειλικρινά! η μικρή έπιασε βυζί κατευθείαν το οποίον δεν μπορώ να ακουμπήσω από το πόνο κάνω προσπαθεια! Έρωτας ειλικρινά δεν μπορώ να σταματήσω να τη κοιτάω... Μα τι συναισθήματα είναι αυτά? Δεν σκέφτεσαι κούραση δεν σκέφτεσαι πόνο όταν το έχεις αγκαλιά!Ότι θέλετε κορίτσια μου που μείνατε με ρωτάτε! 

Συγχαρητήρια κοριτσάρα μου,να χαίρεσαι τη μπουμπουκα σου την ομορφη!! 

Αχχχ είδες όντως συναισθηματα πρωτόγνωρα ε..? Κ πόσα έχουμε ακόμη να νιώσουμε πείτε μου?! Που περιμένω το πρώτο χαμόγελο(ενσυνείδητο) κ το πρώτο τέντωμα στα χεράκια να ζητάει την αγκαλιά μου..μη πω για τις πρώτες λέξεις κ τη πρώτη φορά που θα με πει μαμά..τα σκέφτομαι ήδη κ τρελαινομαι!!

Υγ: όσο για την επισκληριδιο όσες δεν κάναμε θα ξανά πω το ίδιο..έχουμε πολλές δυνάμεις που ούτε φανταζόμαστε!! Κ εσύ αν δεν είχες την επιλογή το ίδιο υπέροχα θα τα καταφερνες όπως έκανες ήδη!!:x

πρίν από 27 λεπτά , Blossombaby είπε:

Nα σας ζήσει το μωράκι σας, να είναι πάντα γερή και ευτυχισμένη! Πολύ χαίρομαι που όλα πήγαν ήρεμα όσο γίνεται και καλά! Περίμενα να διαβάσω νέα σου, μου δίνεις κουράγιο μακάρι να ακολουθήσω και εγώ χωρίς μεγάλη δυσκολία γιατί ένα φόβο τον έχω χεχε :x

Όλα θα πάνε υπέροχα κ σε εσένα!!

Δεν βλέπεις πως από την αρχή ως τώρα είμαστε ΓΟΥΡΛΟ-ΟΜΑΔΑ??;)

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αγαπημένο μας πινακακι:x

 

Eirini_kaκοριτσακι --} ΠΗΤ: 1/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκη) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x) 11η

 @kristalenia αγοράκι --} ΠΗΤ: 5/10 (Κλινική Τσεπετη, Χανιά - Κριός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (24/9/20:x) 4η

 @Mariamaraki κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 27/9 ΑΝΑΤΡΟΠΉ (Μαιευτήριο Έλενα- Κριός 30) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (14/9/20:x) 3η

 @Irinoula86 αγοράκι --} ΠΗΤ: 8/10 (Κλινική Μητέρα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (11/10/20:x) 18η

 @EugenJen κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Κλινική Ρέα - Λέων)  ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/9/20 :x ) 1η

 @Renez αγοράκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Δίδυμος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (27/9/20:x,) 6η

 @marianna1986 αγοράκι 1η ανατροπή!! --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτήριο Ρέα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 7η

 @P.L.L. αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (μΚλινικη Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 8η

 @Efi@ αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτηρίο ΜητέραΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (11/10/20:x) 17η

 @Eva137 αγοράκι --} ΠΗΤ: 11/10 (Μαιευτήριο Αμερικής..) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (8/10/20:x) 15η

 @Hliolousti κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 12/10 (Μαιευτήριο Θεσσαλονίκης - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 13η

 @Anastasia05 αγορακι 4η ανατροπή! --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Λητώ - Σκορπιός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 9η

 @Vivi8  κοριτσακι --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!! (27/9/20:x) 5η

 

 @Jasmine@  2(!) κορακλες --} ΠΗΤ: 14/10 (Μαιευτήριο Πάτρας - Ιχθύς) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (10/9/20:x) 2η

 @AuroraS αγορακι --} ΠΗΤ: 15/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

  @Vaso.D. αγοράκι --} 15/10 (Μαιευτήριο Ολύμπιον, Πάτρα - Ζυγός)

@Athina_ κοριτσάκι --} 16/10 (Μαιευτηρίο Έλενα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 12η

@Blossombaby κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 16/10 (κλινική Μητέρα)

   @DemiMom κοριτσάκι  ανατροπή --} 17/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Διδυμαρα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 13η

 @LadyP κοριτσάκι --} 17/10 (Μαιευτήριο Ιασώ) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (16/10/20:x) 19η

 @Christinακοριτσακι -} ΠΗΤ: 18/10 (Ιδιωτικη κλινική Πατρών) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (7/10/20:x) 14η

 @elenioz κοριτσάκι 2η ανατροπή! --} 19/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (8/10/20:x) 16η

  @Flaquita κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 (κλινική Ιασώ)

 @Tsampika98 κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 

 @Annou κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 19/10 (Μαιευτηρίο Γαία- Υδροχόος)

 @Hope89 (2!) Κοριτσάκια --} ΠΗΤ: 23/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x).10η

 @Marti αγορακι --} ΠΗΤ: 23/10 (Μαιευτήριο Διαβαλκανικό)

 @OctoberMomκοριτσακι --} ΠΗΤ: 23/10 (κλινική Λητώ)

  @Thalia30κοριτσακι --} ΠΗΤ: 26/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

  @Biscottinomum αγοράκι --} ΠΗΤ: 28/10 (κλινική Τσεπετη - Χανιά)

 @Ninamc κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 30/10 (Κλινική Ρέα)

 @demifilolκοριτσακι --} ΠΗΤ: 4/11 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) **μας ήρθε λίγο λαθραία αλλά τη θέλουμε :-)

Απολογισμός:

Μανουλες 32!!

Αγοράκια 12!!

Κοριτσάκια 22!!

Από τα 34 μωράκια μας έχουν ήδη γεννηθεί τα 22!! 

Με το καλό να μας έρθουν κ τα υπόλοιπα κοριτσουδια μου,ευτυχισμένα κ υγιή να είναι για όλη τους τη ζωή και εμείς πάντα δίπλα τους περήφανες κ δυνατές μανουλες!!:wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τι κάνατε μέχρι να κατέβει το γάλα σας στο μαιευτήριο όσες θηλάζετε? Εγώ είμαι στο πρώτο 24 Ώρο και φυσικά έχω μόνο Πρωτογαλα και η μικρή είναι στήθος για 1-2 ώρες τη φορα αλλά πεινάει η καημένη παρά πολύ και φαίνεται! Λέω να της δώσω και λίγο ξένο μέχρι να κατέβει το δικό μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου τι κάνατε μέχρι να κατέβει το γάλα σας στο μαιευτήριο όσες θηλάζετε? Εγώ είμαι στο πρώτο 24 Ώρο και φυσικά έχω μόνο Πρωτογαλα και η μικρή είναι στήθος για 1-2 ώρες τη φορα αλλά πεινάει η καημένη παρά πολύ και φαίνεται! Λέω να της δώσω και λίγο ξένο μέχρι να κατέβει το δικό μου

Εγώ τον έβαζα στο στήθος όσο ήθελε. Το πρώτογάλα τους αρκεί!!!:)

Εγώ θα σου έλεγα να μη βιαστεις να δώσεις ξένο αν δεν υπάρχει ιατρικός λόγος

  • Μου αρέσει 4

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου τι κάνατε μέχρι να κατέβει το γάλα σας στο μαιευτήριο όσες θηλάζετε? Εγώ είμαι στο πρώτο 24 Ώρο και φυσικά έχω μόνο Πρωτογαλα και η μικρή είναι στήθος για 1-2 ώρες τη φορα αλλά πεινάει η καημένη παρά πολύ και φαίνεται! Λέω να της δώσω και λίγο ξένο μέχρι να κατέβει το δικό μου

Κ εγώ φίλη τον ειχα μόνο στήθος τις 2 πρώτες ημέρες κ όσο έπινε!! Το ζάχαρο του ήταν μια χαρά (γτ πολλοί φοβούνται μη τους πέσει το ζάχαρο αν δεν τρώνε καλά!) Απλά 3η μερα ζήτησα εξιτήριο κ επειδή με αγχωσε πολύ ψυχολογικα μια αντιαπθεστατη παιδίατρος εκεί ότι το μωρό έχει χάσει βάρος (που ήταν 7.5% κάτω από τη γέννηση ενώ μέχρι 10% θεωρείται φυσιολογικό) τεσπα έδωσα κ 3 συμπληρώματα κ 4η μέρα φύγαμε κ συνέχισα ως τώρα θηλασμό..

Εν ολίγοις κανε ότι νιώθεις καλύτερο για το παιδί σου!! 3η ημέρα θα σου κατέβει να ξέρεις..

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου τι κάνατε μέχρι να κατέβει το γάλα σας στο μαιευτήριο όσες θηλάζετε? Εγώ είμαι στο πρώτο 24 Ώρο και φυσικά έχω μόνο Πρωτογαλα και η μικρή είναι στήθος για 1-2 ώρες τη φορα αλλά πεινάει η καημένη παρά πολύ και φαίνεται! Λέω να της δώσω και λίγο ξένο μέχρι να κατέβει το δικό μου

Μην αγχώνεσαι αγάπη! Να το βάζεις έτσι συνέχεια στο στήθος. Εμένα είχε πέσει το ζάχαρο της κ έδωσα λίγο ξένο γτ φοβηθήκαμε -- από το δεύτερο 24ωρο ένιωθα επίσης ότι δεν χόρταινει κιόλας. Αν βλέπεις ότι και την επόμενη μέρα το μωρό δεν ηρεμεί δώστου λίγο για να πάρει τα πάνω του αλλά μην σταματήσεις να το βάζεις στήθος. Την 4η μέρα θα έχεις φουλ γαλατάκι να ξέρεις ! 

@Renez Να φανταστώ μια γριά ήταν αυτήν ε;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Μην αγχώνεσαι αγάπη! Να το βάζεις έτσι συνέχεια στο στήθος. Εμένα είχε πέσει το ζάχαρο της κ έδωσα λίγο ξένο γτ φοβηθήκαμε -- από το δεύτερο 24ωρο ένιωθα επίσης ότι δεν χόρταινει κιόλας. Αν βλέπεις ότι και την επόμενη μέρα το μωρό δεν ηρεμεί δώστου λίγο για να πάρει τα πάνω του αλλά μην σταματήσεις να το βάζεις στήθος. Την 4η μέρα θα έχεις φουλ γαλατάκι να ξέρεις ! 

@Renez Να φανταστώ μια γριά ήταν αυτήν ε;; 

Ναιιι!! :evil: αυτή με τα σγουρά μαλλιά μέχρι τον ώμο κ το βλέμμα της Γκεστάπο σε άνθρωπο!!  Ρε μου τα έλεγε τόσο τραγικά κ αυστηρά όλα κ βάλε τις ορμόνες μου με κλάματα έφυγα..πήγα για εξιτήριο κ άρχισε "γνωρίζετε πως έχει χάσει το 7.5% του βάρους κ αν δεν ανακτηθεί από αύριο σταδιακά το πιο πιθανό είναι να μη φύγετε ούτε τη 4η μέρα αλλά να νοσηλευτεί κ άλλο το παιδί. Ίσως πάθει κ αφιδατωση αν συνεχίσει έτσι. " 

Σοκ εγώ..κλάματα..παρότι μίλησα με τον παιδίατρο μου κ με καθυσηχασε ο καημένος πολυ είχα τρελαθεί..αφού ρε τότε τον ξυπναγα τον καημένο ειλικρινά ανά 1 ώρα να θηλάζει +3 συμπληρωματα το βράδυ ώστε να δω την επόμενη ότι αρχίζει να παίρνει βάρος..το ψυχουλι μου όντως πήρε 30γρ την επόμενη μέρα,με τόσο στουμπωμα τι να κάνει?!

Πες μου ότι την πέτυχες κ εσύ..?

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου εδωσα σήμερα από πολύ λίγο 10 ml τη μια και 20 την άλλη ενώ την είχα στο στήθος ολη μέρα! Μου έχει σκίσει τις θηλές επίσης και πλέον  υποφέρω παρόλαυτα παλεύεται λίγο με τις ψευδοθηλες. Φαίνεται ότι πεινάει και ότι σίγουρα δεν της φτάνει το Πρωτογαλα παρόλο που τα είχα διαβάσει όλα αυτά ότι είναι αρκετό κτλ... Αυτό μόνο για το πρώτο βράδυ! Ευελπιστώ από αύριο να είναι λίγο καλύτερη η κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, LadyP είπε:

Κορίτσια μου εδωσα σήμερα από πολύ λίγο 10 ml τη μια και 20 την άλλη ενώ την είχα στο στήθος ολη μέρα! Μου έχει σκίσει τις θηλές επίσης και πλέον  υποφέρω παρόλαυτα παλεύεται λίγο με τις ψευδοθηλες. Φαίνεται ότι πεινάει και ότι σίγουρα δεν της φτάνει το Πρωτογαλα παρόλο που τα είχα διαβάσει όλα αυτά ότι είναι αρκετό κτλ... Αυτό μόνο για το πρώτο βράδυ! Ευελπιστώ από αύριο να είναι λίγο καλύτερη η κατάσταση!

Ναι κορίτσι μου οι θηλες σου θα φτιάξουν μετά τη πρώτη εβδομάδα..ναι ναι ξέρω ακουγομαι αποθαρρυντικη αλλά θέλω να σου είμαι ρεαλιστρια..εγώ για να το παλέψω όταν τις είχε πληγώσει έκανα 3 μέρες θηλαστρο μετά ισιωσαν κ συνέχισα μόνο θηλασμό..

Εσύ αν βολεύεται με τις ψευδοθηλές να τις φοράς μέχρι να κλείσουν οι πληγές κ θα δεις μετά θα έχει σκληρύνει το ζυζι κ δε θα πονάς..κ θα έχεις κ γαλατάκι ως τότε μπόλικο!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...