Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Ναι κορίτσι μου οι θηλες σου θα φτιάξουν μετά τη πρώτη εβδομάδα..ναι ναι ξέρω ακουγομαι αποθαρρυντικη αλλά θέλω να σου είμαι ρεαλιστρια..εγώ για να το παλέψω όταν τις είχε πληγώσει έκανα 3 μέρες θηλαστρο μετά ισιωσαν κ συνέχισα μόνο θηλασμό..

Εσύ αν βολεύεται με τις ψευδοθηλές να τις φοράς μέχρι να κλείσουν οι πληγές κ θα δεις μετά θα έχει σκληρύνει το ζυζι κ δε θα πονάς..κ θα έχεις κ γαλατάκι ως τότε μπόλικο!!

Και εγώ σκέφτομαι να ζητήσω θηλαστρο απο τη μια αλλά από την άλλη τώρα που πάω 2ο 24 Ώρο τι θα βγάλω και με αυτό? Φοβάμαι και τη σύγχυση θηλών μωρέ αλλά ίσως αύριο να το δω και το θηλαστρο γιατί και με ψευδοθηλες πονάω πολύ! Αααχ κάνω υπομονή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, LadyP είπε:

Και εγώ σκέφτομαι να ζητήσω θηλαστρο απο τη μια αλλά από την άλλη τώρα που πάω 2ο 24 Ώρο τι θα βγάλω και με αυτό? Φοβάμαι και τη σύγχυση θηλών μωρέ αλλά ίσως αύριο να το δω και το θηλαστρο γιατί και με ψευδοθηλες πονάω πολύ! Αααχ κάνω υπομονή!

Όσο αντέχεις κ ο,τι αντέχεις φίλη!!

Πάντως πραγματικά μετά τη πρώτη εβδομάδα δε νιώθεις τίποτε παρά μόνο αγάπη!! Αν όμως δεν αντέχεις ως τότε βρες τη δική σου καλύτερη λύση, θηλαστρο/ψευδοθηλες/περισσότερο συμπληρωμα..

Κ αύριο να κάνεις θηλαστρο ναι δε θα βγάλεις πολύ περισσότερο από σήμερα αλλά θα βοηθήσεις στην ενεργοποίηση του γάλατος ακόμη πιο γρήγορα..τώρα είμαι 3ων εβδομάδων κ σου μιλάω ενώ θηλάσει από το ένα κ το άλλο τρέχει αβερτα παράλληλα να ξέρεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ναιιι!! :evil: αυτή με τα σγουρά μαλλιά μέχρι τον ώμο κ το βλέμμα της Γκεστάπο σε άνθρωπο!!  Ρε μου τα έλεγε τόσο τραγικά κ αυστηρά όλα κ βάλε τις ορμόνες μου με κλάματα έφυγα..πήγα για εξιτήριο κ άρχισε "γνωρίζετε πως έχει χάσει το 7.5% του βάρους κ αν δεν ανακτηθεί από αύριο σταδιακά το πιο πιθανό είναι να μη φύγετε ούτε τη 4η μέρα αλλά να νοσηλευτεί κ άλλο το παιδί. Ίσως πάθει κ αφιδατωση αν συνεχίσει έτσι. " 

Σοκ εγώ..κλάματα..παρότι μίλησα με τον παιδίατρο μου κ με καθυσηχασε ο καημένος πολυ είχα τρελαθεί..αφού ρε τότε τον ξυπναγα τον καημένο ειλικρινά ανά 1 ώρα να θηλάζει +3 συμπληρωματα το βράδυ ώστε να δω την επόμενη ότι αρχίζει να παίρνει βάρος..το ψυχουλι μου όντως πήρε 30γρ την επόμενη μέρα,με τόσο στουμπωμα τι να κάνει?!

Πες μου ότι την πέτυχες κ εσύ..?

Αχχ ημουν σίγουρη ότι ήταν αυτήν η τρελή!!! Τι τράβηξες βρε κορίτσι μου... Και εμάς με το ζάχαρο, μας κατα τρόμαξε! Έβαλε να το τρυπάνε το παιδί συνέχεια κ όταν το έμαθε η άλλη παιδίατρος την επόμενη μέρα φρίκαρε. Και την τελευταία μέρα δεν συμπλήρωνε το βιβλιάριο κ φύγαμε 4 η ώρα το μεσημέρι για τα καμώματα της. Τα νεύρα μου ήταν σε άλλο επίπεδο.... 

@LadyP Εμένα με βοήθησε πολύ η purelan αν τυχόν έχεις κρεμουλα μαζί σου ή έχουν να σου δώσουν από το μαιευτήριο. Πάντως βάζε να σου δείχνουν με όποια ευκαιρία πως να θηλάζεις. Εγώ μόλις πήρα χαμπάρι πως να βάζω σωστά το μωρό δεν με ξανά πλήγωσε. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia mou!!Elpizw na eiste oles teleia me ta zouzounia sas!!! 
@LadyP koritsi mou na sou zisei!!Soy euxomai na einai ygies kai tuxero!!Kali loxeia!

 

Egw piga pali gia nst simera k ap oti fainetai tha xanapaw next week.H mikri kalopernaei mesa stin koilia!!!Den exw kamia suspasi...Elpizw mexri to telos tis allis evdomadas giati alliws tha skasw i mana!.Deutera eimai 40 evdomadwn!:D Alla eimai pio power apo pote!Xtes me epiase kai ekana gemista 11 to vrady.Gia na faw stis 2 :PMilame gia trela!!!

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Αχχ ημουν σίγουρη ότι ήταν αυτήν η τρελή!!! Τι τράβηξες βρε κορίτσι μου... Και εμάς με το ζάχαρο, μας κατα τρόμαξε! Έβαλε να το τρυπάνε το παιδί συνέχεια κ όταν το έμαθε η άλλη παιδίατρος την επόμενη μέρα φρίκαρε. Και την τελευταία μέρα δεν συμπλήρωνε το βιβλιάριο κ φύγαμε 4 η ώρα το μεσημέρι για τα καμώματα της. Τα νεύρα μου ήταν σε άλλο επίπεδο.... 

@LadyP Εμένα με βοήθησε πολύ η purelan αν τυχόν έχεις κρεμουλα μαζί σου ή έχουν να σου δώσουν από το μαιευτήριο. Πάντως βάζε να σου δείχνουν με όποια ευκαιρία πως να θηλάζεις. Εγώ μόλις πήρα χαμπάρι πως να βάζω σωστά το μωρό δεν με ξανά πλήγωσε. 

Το χει χούι αυτή φαίνεται..μας βλέπει κ μικρές,κ πρώτη φορά μανουλες κ όμως εκειιιι να μας κοψοχολιασει!! Κ εγώ είχα σκοπό αν δε με άφηνε να φυγβ ούτε την επόμενη να υοεγραφα υπ ευθύνη μου κ να έφευγα με το παιδι..ναι γίνεται κ ναι τόσο το είχα ψάξει από την απελπισία μου γτ είχα βαρεσει ψυχολογικα εκεί κ ήθελα το σπίτι μου..Πφφφ

Τέλος καλού όλα καλά!!

Πως είστε εσείς σπιτάκι σας? Έχετε μπει σε μια σειρουλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Annou είπε:

Kalispera koritsia mou!!Elpizw na eiste oles teleia me ta zouzounia sas!!! 
@LadyP koritsi mou na sou zisei!!Soy euxomai na einai ygies kai tuxero!!Kali loxeia!

 

Egw piga pali gia nst simera k ap oti fainetai tha xanapaw next week.H mikri kalopernaei mesa stin koilia!!!Den exw kamia suspasi...Elpizw mexri to telos tis allis evdomadas giati alliws tha skasw i mana!.Deutera eimai 40 evdomadwn!:D Alla eimai pio power apo pote!Xtes me epiase kai ekana gemista 11 to vrady.Gia na faw stis 2 :PMilame gia trela!!!

Αυτό το πάουερ που λες είναι λίγο πριν σκάσει μύτη η μπουμπουκα!!

Θα πάρει όλο το μήνα της κ κυρία θα κάνει την εμφάνιση της! Μια χαρά σας βρίσκω! Δεν έβγαλε κι από το πρόγραμμα τη μαμά της !!!

Μη μασάς,αρκεί να μην κουράζεσαι πολυ!:)

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Αυτό το πάουερ που λες είναι λίγο πριν σκάσει μύτη η μπουμπουκα!!

Θα πάρει όλο το μήνα της κ κυρία θα κάνει την εμφάνιση της! Μια χαρά σας βρίσκω! Δεν έβγαλε κι από το πρόγραμμα τη μαμά της !!!

Μη μασάς,αρκεί να μην κουράζεσαι πολυ!:)

:D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα!!!!! Χάθηκα λιγάκι αλλά προσπαθουσα να το βρω λιγάκι με το γιόκα μου!!!! Εχω τρελαθει σας λέω...... Εχω εθιστεί μαζι του!!!! Θα διαβάσω σιγά σιγά και θα απαντώ......Την ώρα που κοιμάται!!!!είναι όλα τελεια!!υποφέρω από αυπνια αλλα το διαχειρίζομαι!!!! Μέρα με τη μέρα θα γίνονται καλυτερα τα πραγματα!!!!! Θέλω να ελπιζω...... 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

Κορίτσια καλησπερα!!!!! Χάθηκα λιγάκι αλλά προσπαθουσα να το βρω λιγάκι με το γιόκα μου!!!! Εχω τρελαθει σας λέω...... Εχω εθιστεί μαζι του!!!! Θα διαβάσω σιγά σιγά και θα απαντώ......Την ώρα που κοιμάται!!!!είναι όλα τελεια!!υποφέρω από αυπνια αλλα το διαχειρίζομαι!!!! Μέρα με τη μέρα θα γίνονται καλυτερα τα πραγματα!!!!! Θέλω να ελπιζω...... 

Βρε καλά κανεις και χάνεσαι.. Ζήσε όλα αυτά τα ωραία που τα ζεις για πρωτη φορα... Keep going girl

Όλα θαν πανε μια χαρά και θα έρθουν βολικά. Υπομονή και προγραμμα στο μωράκι σας ευχομαι

Και θα κάνεις κάτι υπνους σε λίγο καιρό... Ουυυυυυ


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

Κορίτσια καλησπερα!!!!! Χάθηκα λιγάκι αλλά προσπαθουσα να το βρω λιγάκι με το γιόκα μου!!!! Εχω τρελαθει σας λέω...... Εχω εθιστεί μαζι του!!!! Θα διαβάσω σιγά σιγά και θα απαντώ......Την ώρα που κοιμάται!!!!είναι όλα τελεια!!υποφέρω από αυπνια αλλα το διαχειρίζομαι!!!! Μέρα με τη μέρα θα γίνονται καλυτερα τα πραγματα!!!!! Θέλω να ελπιζω...... 

Πόσο σε νιώθω με το "εθισμένη μαζί του"!! 

Αϋπνία όλες φίλη αλλαααα με αυτά τα μουτρακια που βλέπουμε εύκολα παλεύεται!! Θα σου πω το κλασσικό που λογικά κάνεις,κοιμήσου όσο μπορείς όταν κοιμάται..εγώ εκτός από το βράδυ εκμεταλλευομαι παντα κ τον μεσημεριανό του ύπνο..έστω 40'..

Κ σίγουρα με τον καιρό θα φτιάξει ο βραδυνος ύπνος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 hours ago, LadyP said:

Καλημέρα!!! Γεννησαμεχτες το μεσημεράκι μια μπουμπού 3260 με φ.τ.! Όλα πήγαν τέλεια ( λίγο σοκ ο φυσιολογικός τοκετός δεν ήξερες από που θα σου έρθει). Τελικά η διαστολή μου προχωρούσε αρκετά γρήγορα και για να κατέβει η μικρή έκανα όσο υπομονή είχα χωρίς επισκληριδιο και με μικρές δόσεις μετά για να κουνιέμαι να κάθομαι να γυρνάω κτλ! Λόγω της γρήγορης διαστολής φυσικά και με έπιανε για πολύ λίγο... δεν ξέρω πως το κάνετε χωρίς κάποιες ειλικρινά! η μικρή έπιασε βυζί κατευθείαν το οποίον δεν μπορώ να ακουμπήσω από το πόνο κάνω προσπαθεια! Έρωτας ειλικρινά δεν μπορώ να σταματήσω να τη κοιτάω... Μα τι συναισθήματα είναι αυτά? Δεν σκέφτεσαι κούραση δεν σκέφτεσαι πόνο όταν το έχεις αγκαλιά!Ότι θέλετε κορίτσια μου που μείνατε με ρωτάτε! 

Τέλεια! Τί ωραία που είχες τόσο καλή εμπειρία!!! Να χαίρεσαι την μπουμπού σου και να χορτάσετε αγκαλίτσες, φιλάκια και ματάκια!

Το στήθος μου και μένα είναι ευαίσθητο και δε μπορώ να το ακουμπάει τίποτα, άσε που με πιάνει ένας πολύ διαπεραστικός πόνος κάθε φορά που ξεκινάει να θηλάζει ο μικρός, αλλά μετά από λίγο περνάει. Το καλό είναι βέβαια ότι δεν έχω πληγές, οπότε για τους πόνους που με πιάνουν κάνω απλά υπομονή. Με έχουν βοηθήσει αρκετά και τα κοχύλια. Είμαι σίγουρη ότι θα νιώσεις καλύτερα κι εσύ με τον καιρό, με πολύ θέληση και υπομονή... μέχρι τότε βρες κάποιους τρόπους να σε βοηθήσουν να συνεχίσεις, π.χ. ψευδοθηλές, κοχύλια, καλό αερισμό, λανολίνη, μερική άντληση και σίτιση με σταγονόμετρο κτλ. 

 

11 hours ago, strs92 said:

Κορίτσια καλημέρα. Είμαι κ εγώ μια εναπομείνασα μελλοντική μανούλα Οκτωβρίου με τελική ημερομηνία 26/10. Εδώ και μέρες βλέπω Αλλαγές στον οργανισμό μου. Συσπάσεις πιο έντονες,η κοιλιά μου από προχθές έχει κατέβει πιο χαμηλά, εκκενώσεις χαλαρές και χθες το βραδυ ξύπνησα με πολύ δυνατό πόνο στην λεκάνη. Από Τις ήδη γεννημένες μανούλες ήθελα να ρωτήσω, πόσες μερουλες πιστεύετε απέχει ο τοκετός;;;

Είναι διαφορετικό για κάθε οργανισμό... πάντως εμένα με έπιασε ελαφριά διάρροια ακριβώς όταν ξεκίνησαν οι πόνοι της γέννας / συσπάσεις, δηλαδή λίγο πριν πάμε στο νοσοκομείο. Άλλους τους πιάνει από λίγες μέρες πριν. Όπως και να χει, πλησιάζεις πάντως! :wink:

 

10 hours ago, ada32 said:

 Ναι καλά κάνεις , να του πειράζεις μύτη,αυτάκι .  Κάθεται αρκετή ώρα!Ακούς να καταπίνει? Λένε πως πρεπ ει να το ακούμε  κ να κουνιέται η γναθος. Τότε πίνουν κ δεν πιπιλσνε μόνο. 

 Να σου ζήσει η μπέμπα!! Χαχα πρεπ ει να έχεις λιγάκι ανοχή στον πόνο για να γεννήσεις φυσιολογικά.. Εγώ αν γεννουσα ξανά, πάλι δεν θα έκανα επισκληριδιο!!!:razz:

Κ Ναι είναι έρωτας αυτά τα μικρουλινισ μας!!!

 Εγώ πιστεύω το πολύ 1 εβδομάδα.  Εμένα Κυριακή με έπιασε αυτό που λες κ Πέμπτη βράδυ πήγα να γεννήσω.  Με το καλό !

Εγώ το καταλαβαίνω ότι καταπίνει γάλα ο μπέμπης από μια χαρακτηριστική κίνηση που κάνει στο μάγουλο/λαιμό, κοντά στο αυτί του κάθε φορά που καταπίνει! 

 

4 hours ago, LadyP said:

Κορίτσια μου τι κάνατε μέχρι να κατέβει το γάλα σας στο μαιευτήριο όσες θηλάζετε? Εγώ είμαι στο πρώτο 24 Ώρο και φυσικά έχω μόνο Πρωτογαλα και η μικρή είναι στήθος για 1-2 ώρες τη φορα αλλά πεινάει η καημένη παρά πολύ και φαίνεται! Λέω να της δώσω και λίγο ξένο μέχρι να κατέβει το δικό μου

Κι εγώ ανησυχούσα τις πρώτες 2 μέρες γιατί δεν καταλάβαινα αν έβγαζε τίποτα το στήθος μου και κάθε φορά που γκρίνιαζε ο μικρός ανησυχούσα ότι πεινούσε (πόσο μάλλον που είναι μεγάλο μωρό). Ευτυχώς στο νοσοκομείο εδώ είναι πολύ υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού, οπότε κανένας δεν με τρομοκράτησε, όπως ακούω ότι κάνουνε σε κάποιες κοπέλες στην Ελλάδα (όπως και στην Αρετή και την Ελένη μας) ούτε προσπάθησε να μου προωθήσει φόρμουλα. Βέβαια ο μπέμπης μου είχε από την αρχή πολύ καλό βάρος, χρώμα, υγεία κτλ. και δεν είχανε ενδείξεις ούτε για ζάχαρο, ούτε για ίκτερο ούτε για κάτι άλλο ανησυχητικό. Κατά τη γνώμη μου, αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας, δεν υπάρχει λόγος για συμπλήρωμα τις πρώτες δυο μέρες. Την τρίτη μέρα που μεγαλώνει κι άλλο το στομαχάκι τους, έρχεται το γάλα κανονικά έτσι κι αλλιώς.

  • Μου αρέσει 4

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Γεννησαμε! είμαι εξαντλημένη αλλά σύντομα θα σας γράψω λεπτομέρειες!

Μπράβο μανούλα! Γερό μωράκι και μανούλα! Καλή ανατροφή και λοχεία! Περιμένουμε νέα σου!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Aurora S είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα. Γεννησαμε! είμαι εξαντλημένη αλλά σύντομα θα σας γράψω λεπτομέρειες!

Να σου ζήσει!!! Να ξεκουραστεις κι όταν μπορέσεις περιμένουμε λεπτομέρειες!!!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Aurora S να σου ζήσει! :grin: περιμένουμε να μας πεις λεπτομέρειες!!!

Κορίτσια καλημέρα!

Πώς τα πάτε; Πώς είναι τα μωράκια σας; Εγώ τρέχω κ δεν φτάνω, η μέρα περνάει χωρίς να το καταλάβω... Έχω ήδη χάσει τα 10 κιλά της εγκυμοσύνης κ ελπίζω να χάσω κ μερικά ακόμα!


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...