Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, ada32 είπε:

Αυτό που περιγράφεις έχω κ εγώ.  Λες να μην είναι κολικοί ? πολλά αέρια βρε παιδί μου το βράδυ κ κλάμα! Αν όμως είμαι όρθια δεν κλαίει!! αισθητήρα έχουν???Κ ο απόρροφητηρας την ηρεμεί.  Αν όμως την αφήσω κάτω , ξυπνάει κατευθείαν

Δε πρέπει να είναι κολικοί φίλη !! 

Πιστεύω ότι είναι λόγω του ανώριμου ακόμη πεπτικού συστήματος κ γαστρεντερικου κ έχουν πονακια κ θέλουν αγκαλιά για χουχουλιασμα κ παρηγοριά..

Με τους κολικούς δε σταματάνε απλά με μια αγκαλια κ βόλτες..υποφέρουν 2-3. Δες ότι κ να τους κάνουν..

Οπότε εγώ έχω μάθει τον κάνω μπανάκι,του κάνω προληπτικά όλες τις ασκήσεις για κολικούς να βοηθήσουν στις κλανιτσες κ μετά περπάτημα κ νανουρίσματα..μόνο έτσι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Renez είπε:

Δε πρέπει να είναι κολικοί φίλη !! 

Πιστεύω ότι είναι λόγω του ανώριμου ακόμη πεπτικού συστήματος κ γαστρεντερικου κ έχουν πονακια κ θέλουν αγκαλιά για χουχουλιασμα κ παρηγοριά..

Με τους κολικούς δε σταματάνε απλά με μια αγκαλια κ βόλτες..υποφέρουν 2-3. Δες ότι κ να τους κάνουν..

Οπότε εγώ έχω μάθει τον κάνω μπανάκι,του κάνω προληπτικά όλες τις ασκήσεις για κολικούς να βοηθήσουν στις κλανιτσες κ μετά περπάτημα κ νανουρίσματα..μόνο έτσι..

  Καλημέρα κορίτσι μου! Όχι τότε δν είναι σιγουρα  κολικοί! Ίσως θέλει κ τη μαμά γτ όλη μέρα δεν την κρατάω καθόλου.  Κ μόνο που την έχω αγκαλιά σταματάει.  Είναι κ ο μεγάλος που κάνει φασαρία το βράδυ , που να ηρεμήσει η καημένη..

Πώς είσαι εσύ? κοιμηθήκατε το βράδυ?


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Κ εμένα χτες το βράδυ είχε ρεσιτάλ κλαματος για καμία ώρα! Κ ήταν η ώρα που είχε πάει ο άντρας μου να κοιμήσει την μεγαλη:lol: Καλά με δύο παιδιά στο σπίτι επικρατεί παρακρουση! Ευτυχώς πάει σχολείο η μεγάλη γιατί αλλιώς μόνη με 2 δεν παλεύεται... αν και με μια καλή οργάνωση βγαίνει! Χτες το βράδυ με το ένα χέρι κοιμιζα μωρό και με το άλλο τάιζα την κορη:lol:. Νομίζω ότι μερικές φορές βγάζω 100 χέρια! 

Ο μικρός μένει πιο πολύ ξύπνιος μέσα στη μέρα δεν είναι όπως τις πρώτες εβδομάδες! Η νύχτα εξακολουθεί να είναι στο ίδιο μοτίβο, ξύπνημα για γάλα κάθε 3-4 ώρες.

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

  Καλημέρα κορίτσι μου! Όχι τότε δν είναι σιγουρα  κολικοί! Ίσως θέλει κ τη μαμά γτ όλη μέρα δεν την κρατάω καθόλου.  Κ μόνο που την έχω αγκαλιά σταματάει.  Είναι κ ο μεγάλος που κάνει φασαρία το βράδυ , που να ηρεμήσει η καημένη..

Πώς είσαι εσύ? κοιμηθήκατε το βράδυ?

Κοίτα είχε μια ώρα γκρίνια μεταμεσονύχτια αυτή τη φορά αλλά δεν είμαι αχάριστη..κοιμήθηκα ένα 5ωρο (σύνολο βεββααι!!) 

Εσείς??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marti είπε:

Χθες γύρισα από γιατρο ο οποίος μου έχει κανει ηδη 3 δακτυλικες εξετάσεις γιανα δει τράχηλο /διαστολή κλπ.. Χθες μου είπε οτι κατι εχει γινει και εχει ανοίξει καπως. Ειχα και λιγο αιμα.. Αλλα μετα οκ.. Και γω βγαίνοντας λεω αυτός θέλει με την εξέταση αυτή να γεννήσω αλλα φευ! Τώρα θα με βλέπει ανα 2 μέρες για καρδιοτοκογραφο και κολπικη(οχι αλλο..).. Και μετα αλλη μια εβδομάδα και αν δεν πρόκληση! Μην αγχώνεσαι! Δε πονάει τρελα η εξέταση ειναι άβολη αρκετά με το που βγαίνει δε νιώθεις τίποτα.. Εύχομαι ολα καλα! 

@OctoberMom.. Χθες οδηγούσα και λεω να ακουσω μεινστριμ ελληνικο σταθμό θεσνικης.. Με σχοινα και συγκοινωνουντα δοχεία χαμός.. Τρατζικ.. Αλλα όνειρα ειχα αλλα διαψευδομαι.. Σε σκεφτόμουν και γελούσα..βάλτε τα κλαρινα στο φουλ:P

Δράμα η κατάσταση στο ικα! Και γω τίποτα.. Μου έλειπαν καμια 20αρια ενσημα για να πάρω κατι ωρομισθια γαρ .. Ξενέρωμα όντως 

@Renez... Θα βγουν που θα πάει.. 

Ααααα, Σχοινάς, καλό κομμάτι δε λέω! (ο ίδιος καλό κομμάτι, το τραγούδι λίγο λιγότερο...) Άντε βρε, και καλό μας σαραντάρισμα! Τί να πω πια...!

Εγώ κατέβασα και χειμωνιάτικα μπας και κουραστώ και απηυδύσει εκεί μέσα και βγει! Επόμενη λύση: ν'ανέβω σε καναν Υμμητό που είναι εδώ κοντά ν'αρχίσω τις πεζοπορίες! @Annou πιάσε την άλλη μεριά εκεί απ'τα Νότια να συναντηθούμε! 

Να δείτε κορίτσια που θα μας προλάβει η @Nina13 ! 

@Anastasia05 Πππππωωωω, είμαστε κι άλλες σ'αυτήν την κατάσταση με το ΙΚΑ, νόμιζα οτι ήμουν μοναδική περίπτωση που έπεσα στο φρεάτιο της γραφειοκρατείας...Ντροπή :-x Κι ύστερα σου λένε, δεν κάνει ο κόσμος παιδιά... Τέλοσπάντων! Τα παιδιά φέρνουν λεφτά, αυτό να θυμόμαστε ;)

Καλημέρες σε μικρούς κ μεγάλες, κι ιδιαίτερα στο top ten!!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Τέλεια! Όλο τον μήνα τον πήρε το νινακι σου!

Θέλει να μεγαλώσει και αλλο το καλο μου.. :rolleyes:

Just now, OctoberMom είπε:

Ααααα, Σχοινάς, καλό κομμάτι δε λέω! (ο ίδιος καλό κομμάτι, το τραγούδι λίγο λιγότερο...) Άντε βρε, και καλό μας σαραντάρισμα! Τί να πω πια...!

Εγώ κατέβασα και χειμωνιάτικα μπας και κουραστώ και απηυδύσει εκεί μέσα και βγει! Επόμενη λύση: ν'ανέβω σε καναν Υμμητό που είναι εδώ κοντά ν'αρχίσω τις πεζοπορίες! @Annou πιάσε την άλλη μεριά εκεί απ'τα Νότια να συναντηθούμε! 

Να δείτε κορίτσια που θα μας προλάβει η @Nina13 ! 

@Anastasia05 Πππππωωωω, είμαστε κι άλλες σ'αυτήν την κατάσταση με το ΙΚΑ, νόμιζα οτι ήμουν μοναδική περίπτωση που έπεσα στο φρεάτιο της γραφειοκρατείας...Ντροπή :-x Κι ύστερα σου λένε, δεν κάνει ο κόσμος παιδιά... Τέλοσπάντων! Τα παιδιά φέρνουν λεφτά, αυτό να θυμόμαστε ;)

Καλημέρες σε μικρούς κ μεγάλες, κι ιδιαίτερα στο top ten!!

 

Μολις τελείωσα δουλειές σπιτιού! Τώρα βγαίνω και για διάφορες εξωτερικές δουλειές! Χαχαχχα 

Οντως η @Nina13 θα μας προλάβει!

Καλη συνέχεια σε ολες μάς και υπομονή τοπ τεν  και λέχωνες! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες κορίτσια μου!!!! Διάβασα ότι μπόρεσα απ όλες!!!

Εμείς χθες πήγαμε στην παιδίατρο Όλα πήγαν καλά έφτασε 4 κιλά το κορίτσι μας!

Όμως βρε κορίτσια ενώ της βάζω ορο στην μυτούλα δεν το κάνω σωστα...είχε μπουκωσει!! Και της έβαλε η παιδίατρος με τρόπο που αγχώθηκα ..κάποια στιγμή λέω πάει το παιδι δεν έπαιρνε ανάσα και την σήκωσε μπρούμυτα την βάρεσε στην πλατουλα και έβγαλε ένα σωρό μυξουλες.. και μου λέει έτσι πρέπει να το κάνω !! Μα είναι δυνατον;; Εγώ φοβάμαι! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariamaraki είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια μου!!!! Διάβασα ότι μπόρεσα απ όλες!!!

Εμείς χθες πήγαμε στην παιδίατρο Όλα πήγαν καλά έφτασε 4 κιλά το κορίτσι μας!

Όμως βρε κορίτσια ενώ της βάζω ορο στην μυτούλα δεν το κάνω σωστα...είχε μπουκωσει!! Και της έβαλε η παιδίατρος με τρόπο που αγχώθηκα ..κάποια στιγμή λέω πάει το παιδι δεν έπαιρνε ανάσα και την σήκωσε μπρούμυτα την βάρεσε στην πλατουλα και έβγαλε ένα σωρό μυξουλες.. και μου λέει έτσι πρέπει να το κάνω !! Μα είναι δυνατον;; Εγώ φοβάμαι! 

Δεν παθαίνουν τπτ βρε! Παίρνεις την αμπούλα, γέρνεις το κεφάλι από τη μια βάζεις όρο με δυναμη να βγει από το άλλο ρουθούνι και γρήγορα γέρνεις το κεφάλι από την άλλη και κανείς το ίδιο κ με το άλλο ρουθούνι και πολύ γρήγορα σηκώνεις το μωρό μπρούμυτα να βγουν όλα κ να μην πνίγεται! 

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marianna1986 είπε:

Δεν παθαίνουν τπτ βρε! Παίρνεις την αμπούλα, γέρνεις το κεφάλι από τη μια βάζεις όρο με δυναμη να βγει από το άλλο ρουθούνι και γρήγορα γέρνεις το κεφάλι από την άλλη και κανείς το ίδιο κ με το άλλο ρουθούνι και πολύ γρήγορα σηκώνεις το μωρό μπρούμυτα να βγουν όλα κ να μην πνίγεται! 

Θα το κάνω έτσι μόλις ξυπνήσει!!! Ευχαριστώ πολύ!

Τι άγχος και αυτό!! Χαχχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Renez είπε:

Κοίτα είχε μια ώρα γκρίνια μεταμεσονύχτια αυτή τη φορά αλλά δεν είμαι αχάριστη..κοιμήθηκα ένα 5ωρο (σύνολο βεββααι!!) 

Εσείς??

 Εμείς κοιμήθηκαμε από τις 2.15 μέχρι κ τις 8.30! 9.3 0 ξανά κοιμήθηκε μέχρι τις 12 που την ξύπνησε ο μεγάλος!!!Οπότε είμαστέ πολύ καλά. Η μικρή κοιμάται για βράδυ 1.3 - 2 τότε που δεν έχει φασαρία τελικά! Γτ ο γιος μου κοιμάται 1 παρά με πολύ κόπο.. Τώρα την έπλυνα ,Κ από τις 12 έχει θηλάσει  3 φορές από 15 λεπτά.  Προφανώς αναπληρώνει της νύχτας το διάλειμμα!! Κ μόλις την άλλαξα μου έκανε τώρα ξανά κακα.. πάλι αλλαγμα κ ύπνο τώρα. 

Εγώ χθες κοιμήθηκα 3.30 από την υπερένταση!! Βέβαια ήπιά κ καφέ το απόγευμα γτ αλλιώς δεν παλεύεται!!θα μάγειρεψω γεμιστά  κ θα κοιμηθώ!! 

Κοιμήσου κ εσύ με το μωρόά

 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Δεν παθαίνουν τπτ βρε! Παίρνεις την αμπούλα, γέρνεις το κεφάλι από τη μια βάζεις όρο με δυναμη να βγει από το άλλο ρουθούνι και γρήγορα γέρνεις το κεφάλι από την άλλη και κανείς το ίδιο κ με το άλλο ρουθούνι και πολύ γρήγορα σηκώνεις το μωρό μπρούμυτα να βγουν όλα κ να μην πνίγεται! 

Τρομαχτικό γαμωτο!! Κ σήμερα το συζητάω με τη κουμπάρα μου..

Κ εκείνη την ώρα πλανταζει το μωρό ε..?

Just now, Mariamaraki είπε:

Θα το κάνω έτσι μόλις ξυπνήσει!!! Ευχαριστώ πολύ!

Τι άγχος και αυτό!! Χαχχα

Εγώ σε νιώθω Μαράκι μου!! Μόνο που το σκέφτομαι με αγχωνει!! 

Πάντως κουκλάκι το κοριτσάκι σου 4κιλακια τζουτζουκα!!

Just now, ada32 είπε:

 Εμείς κοιμήθηκαμε από τις 2.15 μέχρι κ τις 8.30! 9.3 0 ξανά κοιμήθηκε μέχρι τις 12 που την ξύπνησε ο μεγάλος!!!Οπότε είμαστέ πολύ καλά. Η μικρή κοιμάται για βράδυ 1.3 - 2 τότε που δεν έχει φασαρία τελικά! Γτ ο γιος μου κοιμάται 1 παρά με πολύ κόπο.. Τώρα την έπλυνα ,Κ από τις 12 έχει θηλάσει  3 φορές από 15 λεπτά.  Προφανώς αναπληρώνει της νύχτας το διάλειμμα!! Κ μόλις την άλλαξα μου έκανε τώρα ξανά κακα.. πάλι αλλαγμα κ ύπνο τώρα. 

Εγώ χθες κοιμήθηκα 3.30 από την υπερένταση!! Βέβαια ήπιά κ καφέ το απόγευμα γτ αλλιώς δεν παλεύεται!!θα μάγειρεψω γεμιστά  κ θα κοιμηθώ!! 

Κοιμήσου κ εσύ με το μωρόά

 

Πωπω γεμιστά ε? Τέλειο!!

Μωρέ εντάξει έχω συνηθίσει..αν κοιμάμαι 5-6 ώρες είμαι μια χαρά το πρωί..πάντως ακόμη πάνω από 3 ώρες δε μου έχει κοιμηθεί..

Βέβαια το πρωί ο γλυκούλης κάθεται ήσυχος μωρέ φτου φτου κ να μην κοιμάται δλδ είναι στο ριλαξ του κ χαζεύει οπότε προλαβαινω κ κάνω δουλειές..κ στο 2ωρο ύπνο του το μεσημέρι τρώω κ ξαπλώνω μια ωρίτσα..

Τι να κάνουμε οι μανουλες:x

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mariamaraki είπε:

Καλημέρα σε όλες κορίτσια μου!!!! Διάβασα ότι μπόρεσα απ όλες!!!

Εμείς χθες πήγαμε στην παιδίατρο Όλα πήγαν καλά έφτασε 4 κιλά το κορίτσι μας!

Όμως βρε κορίτσια ενώ της βάζω ορο στην μυτούλα δεν το κάνω σωστα...είχε μπουκωσει!! Και της έβαλε η παιδίατρος με τρόπο που αγχώθηκα ..κάποια στιγμή λέω πάει το παιδι δεν έπαιρνε ανάσα και την σήκωσε μπρούμυτα την βάρεσε στην πλατουλα και έβγαλε ένα σωρό μυξουλες.. και μου λέει έτσι πρέπει να το κάνω !! Μα είναι δυνατον;; Εγώ φοβάμαι! 

. Καλημερα!!! Ετσι κ εμένα μ έδειξε η παιδιατρος.... Φοβάμαι να το κάνω.... Εσυ βάζεις όρο γιατί έχει μυξουλες??? Η ετσι κ αλλιώς βάζεις??? Για να μην κανει???? 

Κορίτσια επίσης το στήθος σας πως το περιποιειστε τώρα που θηλάζετε??? Για να μην κρεμάσει και να μην κάνει ραγάδες? Τι βάζετε πανω???? Σουτιέν φοράτε??? 

Link to comment
Share on other sites

@Renez κι εμείς πάνω από 3 ώρες δεν κοιμόμαστε ποτέ με τη μπεμπούλα. Υποθέτω τα περισσότερα μωρακια που κοιμούνται είναι πιο μεγάλα από τα δικά μας κορίτσι μου! Θα γίνει και αυτό!

Η μπεμπα μου κορίτσια το βράδυ κοιμάται μόνο ξαπλωμένη μπρούμυτα πάνω μου! Απολαμβάνω τις αγκαλίτσες, δε λέω αλλά εκτός από τα δικά μου προβλήματα (πιάσιμο, κρύο επειδή δε σκεπάζομαι μέχρι πάνω), φοβάμαι σε λίγο καιρό που θα βάλουμε το χοντρό πάπλωμα μην την πλακωσει. Τη μέρα την βάζω στο λίκνο και κοιμάται κανονικά. Δεν θα τα παρατήσω, θα συνεχίσω τις προσπάθειες. Κάποια στιγμή δε θα γκρινιάζει και θα κοιμηθεί στο λίκνο της.

@Irinoula86 εγώ φοράω πρωί μεσημέρι βράδυ σουτιέν θηλασμού με επιθέματα μέσα για να μη λερωθώ. Κατά τ αλλά προς το παρόν δεν έχω χρειαστεί κάποια κρεμουλα πέρα από την πρώτη εβδομάδα που είχα μια μικρή πληγή στο ένα στήθος και έβαλα την κρέμα της mendela. Δε θελω να βάζω κρέμες γιατί θηλάζω αποκλειστικά κάθε 2-3 ώρες και δε θελω να τρέχω να πλυθώ πριν ταΐσω τη μικρή. 
Οσο για ραγάδες και κρέμασμα... έχω πολύ μεγάλο στήθος και το έχω πάρει απόφαση ότι θα επανέλθει μόνο με παρεμβατική μέθοδο!!!! Μολις τελειώσω με της εγκυμοσύνες θα το σκεφτώ σοβαρά να κάνω μια ανόρθωση! 
 

Για την κοιλιά πήρα έναν κορσέ γνωστής εταιρίας και έχει κάνει ήδη πολύ καλή δουλεια!!

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...