Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

@Renez όχι δεν κλαει! Θέλει πολύ γρήγορες κινήσεις για να μην πνίγει κ κλάψει!

@Irinoula86 το κάνω κάθε βράδυ μετά το βραδυνό μπανάκι! Μου είπαν να το κάνω από την κλινική νομίζω γιατί από τη μήτρα μας έχουν υπολείμματα αμνιακού υγρού. Κάτι τέτοιο μου είχαν πει! Σουτιέν φοράω πάντα με επιθέματα μέσα γιατί μερικές φορές νιώθω σαν να με τρυπανε καρφίτσες κ εκείνη την ώρα αρχίζει το γάλα και σταζει. Κρέμες κ τέτοια δεν βαζω... 

@Vivi8 πολύ καλή η ιδέα για ανόρθωση! Για πες και για τον κορσέ, τον φοράς κ κάτω από τα ρούχα όταν βγαίνεις έξω; Τι μάρκα; Όσο για το μωράκι σου καλά κάνεις! Αυτές οι αγκαλιες είναι οι καλύτερες! Αλλά κοιμάσαι καθόλου;

Κορίτσια έχετε ακόμα λοχεια; Έχετε κάνει τπτ με τον άντρα σας; Ή θα περιμενετε να πάτε στο γιατρό όταν σαραντησετε για να σας δει κ να σας δώσει το οκ; Περιμένω πως κ πως!:lol:

 

 

 


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, marianna1986 είπε:

@Renez όχι δεν κλαει! Θέλει πολύ γρήγορες κινήσεις για να μην πνίγει κ κλάψει!

@Irinoula86 το κάνω κάθε βράδυ μετά το βραδυνό μπανάκι! Μου είπαν να το κάνω από την κλινική νομίζω γιατί από τη μήτρα μας έχουν υπολείμματα αμνιακού υγρού. Κάτι τέτοιο μου είχαν πει! Σουτιέν φοράω πάντα με επιθέματα μέσα γιατί μερικές φορές νιώθω σαν να με τρυπανε καρφίτσες κ εκείνη την ώρα αρχίζει το γάλα και σταζει. Κρέμες κ τέτοια δεν βαζω... 

@Vivi8 πολύ καλή η ιδέα για ανόρθωση! Για πες και για τον κορσέ, τον φοράς κ κάτω από τα ρούχα όταν βγαίνεις έξω; Τι μάρκα; Όσο για το μωράκι σου καλά κάνεις! Αυτές οι αγκαλιες είναι οι καλύτερες! Αλλά κοιμάσαι καθόλου;

Κορίτσια έχετε ακόμα λοχεια; Έχετε κάνει τπτ με τον άντρα σας; Ή θα περιμενετε να πάτε στο γιατρό όταν σαραντησετε για να σας δει κ να σας δώσει το οκ; Περιμένω πως κ πως!:lol:

 

 

 

Εμείς ακόμα δεν έχουμε κάνει!!

Λοχεια έχω ακόμα...

λογικα θα κάνουμε μόλις πάω πάλι στον γιατρο... λίγο έμεινε κορίτσιααααα!!!!:grin:

Just now, Renez είπε:

Τρομαχτικό γαμωτο!! Κ σήμερα το συζητάω με τη κουμπάρα μου..

Κ εκείνη την ώρα πλανταζει το μωρό ε..?

Εγώ σε νιώθω Μαράκι μου!! Μόνο που το σκέφτομαι με αγχωνει!! 

Πάντως κουκλάκι το κοριτσάκι σου 4κιλακια τζουτζουκα!!

Πωπω γεμιστά ε? Τέλειο!!

Μωρέ εντάξει έχω συνηθίσει..αν κοιμάμαι 5-6 ώρες είμαι μια χαρά το πρωί..πάντως ακόμη πάνω από 3 ώρες δε μου έχει κοιμηθεί..

Βέβαια το πρωί ο γλυκούλης κάθεται ήσυχος μωρέ φτου φτου κ να μην κοιμάται δλδ είναι στο ριλαξ του κ χαζεύει οπότε προλαβαινω κ κάνω δουλειές..κ στο 2ωρο ύπνο του το μεσημέρι τρώω κ ξαπλώνω μια ωρίτσα..

Τι να κάνουμε οι μανουλες:x

Αχ άστα!!!! Το προσπάθησα αλλά δεν ξέρω αν τα κατάφερα θα δειξει...! :mrgreen:

Just now, Irinoula86 είπε:

. Καλημερα!!! Ετσι κ εμένα μ έδειξε η παιδιατρος.... Φοβάμαι να το κάνω.... Εσυ βάζεις όρο γιατί έχει μυξουλες??? Η ετσι κ αλλιώς βάζεις??? Για να μην κανει???? 

Κορίτσια επίσης το στήθος σας πως το περιποιειστε τώρα που θηλάζετε??? Για να μην κρεμάσει και να μην κάνει ραγάδες? Τι βάζετε πανω???? Σουτιέν φοράτε??? 

Βάζουμε από την αρχή έτσι κι αλλιώς! Αλλά δεν το έβαζα σωστά και μπουκωσε η μυτούλα της..και το κατάλαβα επειδή ρουθουνιζε! Φαντάσου πόσο κουραστηκο ήταν για εκείνη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

@Renez όχι δεν κλαει! Θέλει πολύ γρήγορες κινήσεις για να μην πνίγει κ κλάψει!

@Irinoula86 το κάνω κάθε βράδυ μετά το βραδυνό μπανάκι! Μου είπαν να το κάνω από την κλινική νομίζω γιατί από τη μήτρα μας έχουν υπολείμματα αμνιακού υγρού. Κάτι τέτοιο μου είχαν πει! Σουτιέν φοράω πάντα με επιθέματα μέσα γιατί μερικές φορές νιώθω σαν να με τρυπανε καρφίτσες κ εκείνη την ώρα αρχίζει το γάλα και σταζει. Κρέμες κ τέτοια δεν βαζω... 

@Vivi8 πολύ καλή η ιδέα για ανόρθωση! Για πες και για τον κορσέ, τον φοράς κ κάτω από τα ρούχα όταν βγαίνεις έξω; Τι μάρκα; Όσο για το μωράκι σου καλά κάνεις! Αυτές οι αγκαλιες είναι οι καλύτερες! Αλλά κοιμάσαι καθόλου;

Κορίτσια έχετε ακόμα λοχεια; Έχετε κάνει τπτ με τον άντρα σας; Ή θα περιμενετε να πάτε στο γιατρό όταν σαραντησετε για να σας δει κ να σας δώσει το οκ; Περιμένω πως κ πως!:lol:

 

 

 

Εγώ έχω ακόμη λοχεία αλλά ελάχιστα..βασικά τρέχει λίγο 1-2 φορές την ημέρα κ φοράω σερβιετακι..

Εμείς κάναμε 2 φορές παιχνιδάκια μόνο φίλη γιατί τα ράμματα δεν έχουν ακόμη απορροφηθεί πλήρως..μου είπε ο γιατρός να θρέψουν πρώτα να πάω όταν 40ντισω να με δει κ έπειτα τα περαιτέρω..κ εσύ φυσιολογικά δε γεννησες? Έχουν απορροφηθεί τα ράμματα? Πως είσαι από κάτω γενικά?

Κ εγώ έχω κορσέ φίλη κ τα κορίτσια @EugenJen @Jasmine@ που λένε ότι τους κάνει δουλίτσα..εγώ ομολογω τον ξεχνάω:mrgreen:

@Vivi8 κάνω υπομονή η μάνα..θα κοιμηθεί ένα 6ωρο σερι που θα πάει:P

Just now, Irinoula86 είπε:

. Καλημερα!!! Ετσι κ εμένα μ έδειξε η παιδιατρος.... Φοβάμαι να το κάνω.... Εσυ βάζεις όρο γιατί έχει μυξουλες??? Η ετσι κ αλλιώς βάζεις??? Για να μην κανει???? 

Κορίτσια επίσης το στήθος σας πως το περιποιειστε τώρα που θηλάζετε??? Για να μην κρεμάσει και να μην κάνει ραγάδες? Τι βάζετε πανω???? Σουτιέν φοράτε??? 

Εγώ φίλη φοράω όλη μέρα μεν σουτιέν θηλασμού αλλά τη νύχτα το βγάζω κ φοράω στενές μπλούζες κ κολλάω εκεί τα επιθέματα..πέφτουν κάποιες φορές ομολογώ κ ίσως λερωθω αλλά το προτιμώ..δε μπορώ όλη μέρα σουτιέν γμτ..

Από κρέμες δεν βάζω τίποτε..έχω μικρό στήθος γενικά εγώ οπότε να κρεμάσει δύσκολο..ραγαδες έκανα κάποιες αλλά αμιδρες..

3 ώρες πρίν, Renez είπε:

Το αγαπημένο μας πινακακι:x

 

Eirini_kaκοριτσακι --} ΠΗΤ: 1/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκη) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x) 11η

 @kristalenia αγοράκι --} ΠΗΤ: 5/10 (Κλινική Τσεπετη, Χανιά - Κριός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (24/9/20:x) 4η

 @Mariamaraki κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 27/9 ΑΝΑΤΡΟΠΉ (Μαιευτήριο Έλενα- Κριός 30) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (14/9/20:x) 3η

 @Irinoula86 αγοράκι --} ΠΗΤ: 8/10 (Κλινική Μητέρα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (11/10/20:x) 18η

 @EugenJen κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Κλινική Ρέα - Λέων)  ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/9/20 :x ) 1η

 @Renez αγοράκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Δίδυμος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (27/9/20:x,) 

 @marianna1986 αγοράκι 1η ανατροπή!! --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτήριο Ρέα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 7η

 @P.L.L. αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (μΚλινικη Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 8η

 @Efi@ αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτηρίο ΜητέραΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (11/10/20:x) 17η

 @Eva137 αγοράκι --} ΠΗΤ: 11/10 (Μαιευτήριο Αμερικής..) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (8/10/20:x) 15η

 @Hliolousti κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 12/10 (Μαιευτήριο Θεσσαλονίκης - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 13η

 @Anastasia05 αγορακι 4η ανατροπή! --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Λητώ - Σκορπιός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 9η

 @Vivi8  κοριτσακι --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!! (27/9/20:x) 

 

 @Jasmine@  2(!) κορακλες --} ΠΗΤ: 14/10 (Μαιευτήριο Πάτρας - Ιχθύς) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (10/9/20:x) 2η

 @AuroraS αγορακι --} ΠΗΤ: 15/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (18/10/20:x) 20η

  @Vaso.D. αγοράκι --} 15/10 (Μαιευτήριο Ολύμπιον, Πάτρα - Ζυγός)

@Athina_ κοριτσάκι --} 16/10 (Μαιευτηρίο Έλενα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 12η

@Blossombaby κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 16/10 (κλινική Μητέρα)

   @DemiMom κοριτσάκι  ανατροπή --} 17/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Διδυμαρα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 13η

 @LadyP κοριτσάκι --} 17/10 (Μαιευτήριο Ιασώ) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (16/10/20:x) 19η

 @Christinακοριτσακι -} ΠΗΤ: 18/10 (Ιδιωτικη κλινική Πατρών) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (7/10/20:x) 14η

 @elenioz κοριτσάκι 2η ανατροπή! --} 19/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (8/10/20:x) 16η

  @Flaquita κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 (κλινική Ιασώ)

 @Tsampika98 κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 

 @Annou κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 19/10 (Μαιευτηρίο Γαία- Υδροχόος)

 @Hope89 (2!) Κοριτσάκια --} ΠΗΤ: 23/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x).10η

 @Marti αγορακι --} ΠΗΤ: 23/10 (Μαιευτήριο Διαβαλκανικό)

 @OctoberMomκοριτσακι --} ΠΗΤ: 23/10 (κλινική Λητώ)

  @Thalia30κοριτσακι --} ΠΗΤ: 26/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

  @Biscottinomum αγοράκι --} ΠΗΤ: 28/10 (κλινική Τσεπετη - Χανιά)

 @Ninamc κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 30/10 (Κλινική Ρέα)

 @demifilolκοριτσακι --} ΠΗΤ: 4/11 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) **μας ήρθε λίγο λαθραία αλλά τη θέλουμε :-)

Απολογισμός:

Μανουλες 32!!

Αγοράκια 12!!

Κοριτσάκια 22!!

Από τα 34 μωράκια μας έχουν ήδη γεννηθεί τα 23!! 

Με το καλό να μας έρθουν κ τα υπόλοιπα κοριτσουδια μου,ευτυχισμένα κ υγιή να είναι για όλη τους τη ζωή και εμείς πάντα δίπλα τους περήφανες κ δυνατές μανουλες!!:wub:

ΕΝΑΠΟΜΕΊΝΑΝΤΑ ΚΟΡΙΤΣΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΙΔΟΎ ΤΟ review ΣΑΣ!!

 @Vaso.D. @Blossombaby @Flaquita @Tsampika98 @Annou @Marti @OctoberMom @Thalia30 @Biscottinomum @Nina13 ΕΙΣΤΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΡ 10!! ΣΑΣ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΟΟΟΝ!!

Χμμμ μας έχω μάλλον άλλη μια άφιξη αλλά θα σας αφήσω λίγο σε αγωνια:mrgreen:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

@Renez όχι δεν κλαει! Θέλει πολύ γρήγορες κινήσεις για να μην πνίγει κ κλάψει!

@Irinoula86 το κάνω κάθε βράδυ μετά το βραδυνό μπανάκι! Μου είπαν να το κάνω από την κλινική νομίζω γιατί από τη μήτρα μας έχουν υπολείμματα αμνιακού υγρού. Κάτι τέτοιο μου είχαν πει! Σουτιέν φοράω πάντα με επιθέματα μέσα γιατί μερικές φορές νιώθω σαν να με τρυπανε καρφίτσες κ εκείνη την ώρα αρχίζει το γάλα και σταζει. Κρέμες κ τέτοια δεν βαζω... 

@Vivi8 πολύ καλή η ιδέα για ανόρθωση! Για πες και για τον κορσέ, τον φοράς κ κάτω από τα ρούχα όταν βγαίνεις έξω; Τι μάρκα; Όσο για το μωράκι σου καλά κάνεις! Αυτές οι αγκαλιες είναι οι καλύτερες! Αλλά κοιμάσαι καθόλου;

Κορίτσια έχετε ακόμα λοχεια; Έχετε κάνει τπτ με τον άντρα σας; Ή θα περιμενετε να πάτε στο γιατρό όταν σαραντησετε για να σας δει κ να σας δώσει το οκ; Περιμένω πως κ πως!:lol:

 

 

 

Τον κορσέ τον φοράω πάντα έξω για να μαζεύει κοιλιά και να νιώθω λίγο καλύτερα. Στο σπίτι τον φοράω 8 ώρες τη μέρα περίπου σύμφωνα με τις οδηγίες του καταστήματος. Είναι Zeta Curves. 
 

Λοχεια είχα λίγα και εχτές (23 μερεσ Μετά τη γεννα) είδα πάλι κόκκινο αίμα. Πήρα τον γιατρό και μου είπε να το παρακολουθήσουμε και ότι παίζει να είναι προπαρασκευαστικά περιόδου.. και λέω έλεος!!!! Τόσο νωρις κι ενώ θηλάζω;; Δεν είμαι έτοιμη γι’αυτη ακόμα!!

Σεξ μετά το ραντεβού με τον γιατρό να δει και τα ράμματα. Μου το απαγόρευσε για 40 μέρες! Βέβαια δε νιώθω και πολύ καλα με το σώμα μου και δεν ξέρω αν έχω ακόμα όρεξη..:(


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Γεια σας κοριτσάκια μου! Είμαι λίγο χαμένη αυτές τις μέρες, αλλά ο μικρός μας έχει βάλει σε πρόγραμμα. Ο άντρας μου βοηθάει πολύ με τις πάνες (εκείνος αλλάζει τις περισσότερες), αλλά φυσικά επειδή δουλεύει κιόλας κάποιες ώρες και εγώ έχω αναλάβει τη διατροφή του μωρού (θέλω δε θέλω, αφού εγώ έχω τα ζιζιά:P) είναι full time δουλειά όλο αυτό... μέχρι να φάει, να ρευτεί και να αλλαχτεί, ίσως ρίξει και κάνα μισάωρο υπνάκο μετά, ήρθε πάλι η ώρα για να ξεκινήσει το πρόγραμμα από την αρχή. Προσπαθώ να συμμαζέψω επιτέλους τα ρούχα στη ντουλάπα μου και να βάλω κάποια διακοσμητικά στο σπίτι, και δε μου αφήνει ο κύριος αρκετό χρόνο ενδιάμεσα από όλα αυτά για να κάνω καμιά δουλίτσα. Τα τελευταία 2 βράδια δεν κοιμάται και καθόλου καλά όπως πριν. Παιδευόμαστε 3-4 ώρες να τον συνεφέρουμε γιατί σφίγγεται και κλαίει ο γλυκούλης, και μετά αναγκαστικά τον παίρνω αγκαλιά στο κρεβάτι και προσπαθώ να τον ηρεμήσω μέχρι να κοιμηθεί επιτέλους δίπλα μου και να καταφέρουμε κι εμείς να κοιμηθούμε κάνα 3-4ωρο μέχρι το πρωί. Ίσως να φταίει και που ήπια καφέ τα τελευταία δυο απογεύματα... θα τον κόψω τώρα πάλι να δω αν θα αλλάξει κάτι.

Εν τω μεταξύ, τώρα που το λέτε, και ο δικός μου πνίγεται πολύ με το γάλα αυτές τις μέρες. Ενώ πριν δεν τον κρατούσα καν να ρευτεί (είχα διαβάσει ότι με τον θηλασμό δε χρειάζεται και δε μου φαινόταν να το έχει ανάγκη), τώρα πρέπει να τον κρατάω όρθιο τουλάχιστον κάνα 20λεπτο μετά το τάισμα και πάλι μόλις τον ακουμπήσω να ξαπλώσει ζορίζεται και βγάζει γουλίτσες. Πόση ώρα πια να τον κρατήσω παραπάνω? Μετά από λίγο πεινάει πάλι ο λαίμαργος και θέλει τάισμα από την αρχή. 

Σχετικά με τις πάνες, εσείς πόσες αλλάζετε περίπου? Είμαι περίεργη γιατί διάβασα online ότι τα νεογέννητα μπορεί να χρησιμοποιήσουν 8-12 πάνες την ημέρα, αλλά αυτό είναι άπιαστο όνειρο με τον δικό μας. Εμείς εδώ αλλάζουμε περίπου 17 πάνες... και παραπάνω αν λερωθεί την ώρα που τον αλλάζουμε!:wacko: 

 

Κι εγώ το ίδιο περίπου... έχω χάσει ήδη τα 9 από τα 10 κιλά που έβαλα στην εγκυμοσύνη και ελπίζω να χάσω λίγα παραπάνω. Το μόνο κακό είναι ότι έχω πολλή όρεξη για γλυκά τελευταία, και μαζί με την εγκυμοσύνη μου πέρασε και η όρεξη που είχα για φρούτα τόσο καιρό, οπότε το ρίχνω σε κέικ, κουλουράκια, παγωτά... ό,τι βρω!

 

Είναι πράγματι πολύ δύσκολο όλο αυτό και θέλει πολλή υπομονή. Και ο δικός μου έχει τα ζόρια του τελευταία... δυσκολεύονται πολύ στη χώνεψη ακόμα. Αν βρεις κανένα κόλπο που να δουλεύει πες το και σε εμάς! 

 

Ό,τι και να πεις έχεις δίκιο... πρέπει να είναι πάρα πολύ δύσκολο να είσαι μακριά από το παιδί σου. Προσπάθησε να σκέφτεσαι μόνο ότι τον φροντίζουν εκεί και ότι σε λίγες μέρες θα είναι καλά και έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας να αναπληρώσετε τις χαμένες μέρες. Η υγεία του είναι το πιο σημαντικό τώρα. Εσύ όσο μπορείς ξεκουράσου και προσπάθησε να είσαι ήρεμη και αισιόδοξη για να σε βρει ξεκούραστη και χαρούμενη όταν έρθει σπίτι!:)

 

Θα τα ξαναλέμε όλα και για σένα... μην ανησυχείς καθόλου! :wink:

Αα εμένα μόνο εκεί δεν βοηθάει. Πήγε μια φορά να την αλλάξει - τον γέμισε παντού σκατούλες - του χάλασε την εικόνα της πριγκίπισσας κόρης και δεν το ξανά επιχείρησε :lol: Αλλά την κάνει μπανάκι κάθε βράδυ. Είναι η ρουτίνα τους! 

17 πάνες;; Ωρε ένας κατουρλίτσας!!! Εμείς γύρω στις 10 και τις θεωρούσα κ πολλές. 

Για τα λοχεία που λέτε κορίτσια εμένα σταμάτησαν κάπου στις 10 μέρες. Και χθες είχα ξανά φουλ αίμα. Νόμιζα μου ήρθε η περίοδος αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον είναι ακόμα λοχεία :blink: Δεν ξέρω... Το παρακολουθώ κ εγώ. 

Επίσης ερώτηση. Έχετε κόψει τα νύχια τους;; Έχουν φτάσει να είναι κανονικό μανικιούρ αλλά φοβάμαι.... Είναι τοσο μικρά τα χεράκια της. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenioz είπε:

Αα εμένα μόνο εκεί δεν βοηθάει. Πήγε μια φορά να την αλλάξει - τον γέμισε παντού σκατούλες - του χάλασε την εικόνα της πριγκίπισσας κόρης και δεν το ξανά επιχείρησε :lol: Αλλά την κάνει μπανάκι κάθε βράδυ. Είναι η ρουτίνα τους! 

17 πάνες;; Ωρε ένας κατουρλίτσας!!! Εμείς γύρω στις 10 και τις θεωρούσα κ πολλές. 

Για τα λοχεία που λέτε κορίτσια εμένα σταμάτησαν κάπου στις 10 μέρες. Και χθες είχα ξανά φουλ αίμα. Νόμιζα μου ήρθε η περίοδος αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον είναι ακόμα λοχεία :blink: Δεν ξέρω... Το παρακολουθώ κ εγώ. 

Επίσης ερώτηση. Έχετε κόψει τα νύχια τους;; Έχουν φτάσει να είναι κανονικό μανικιούρ αλλά φοβάμαι.... Είναι τοσο μικρά τα χεράκια της. 

Εγώ του τα λιμαρω με μια μικρή λιμα που έχω από σετ βρεφικής περιποίησης:mrgreen:

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Αα εμένα μόνο εκεί δεν βοηθάει. Πήγε μια φορά να την αλλάξει - τον γέμισε παντού σκατούλες - του χάλασε την εικόνα της πριγκίπισσας κόρης και δεν το ξανά επιχείρησε :lol: Αλλά την κάνει μπανάκι κάθε βράδυ. Είναι η ρουτίνα τους! 

17 πάνες;; Ωρε ένας κατουρλίτσας!!! Εμείς γύρω στις 10 και τις θεωρούσα κ πολλές. 

Για τα λοχεία που λέτε κορίτσια εμένα σταμάτησαν κάπου στις 10 μέρες. Και χθες είχα ξανά φουλ αίμα. Νόμιζα μου ήρθε η περίοδος αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον είναι ακόμα λοχεία :blink: Δεν ξέρω... Το παρακολουθώ κ εγώ. 

Επίσης ερώτηση. Έχετε κόψει τα νύχια τους;; Έχουν φτάσει να είναι κανονικό μανικιούρ αλλά φοβάμαι.... Είναι τοσο μικρά τα χεράκια της. 

Ναι εγώ του τα έκοψα από...τη 3η μέρα στο μαιευτήριο:P κοίτα να έχεις καλό φωτισμό κ καλύτερα να κοιμάται ώστε να έχει ελεύθερο το χεράκι γτ αν το τραβάει είναι πιο αγχωτικό..στη χειριστή αν φοβάσαι δοκίμασε με λιμα..

Λοχεία εμένα τα πολλά σταμάτησαν σε 1.5 εβδομαδα περίπου αλλά ακόμη είμαι με σερβιετακια γτ 1-2 φορές την ημέρα τρέχει κάτι τις..

Τα ράμματα πως είναι κορίτσια σε όσες γεννησατε με φτ ? Έχω τώρα 3η εβδομαδα κ μου έχει μείνει ένα ράμμα ακόμη που δεν έχει απορροφηθεί..γενικά ενώ δε με πονούσαν ούτε στην αρχή ούτε τώρα δεν έχουν επουλωθεί πλήρως ακόμη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Βρε κορίτσια κι εγώ τη φοβάμαι τη μυτούλα, δεν μπορώ να το κάνω! Στον μεγάλο μου είχε πει η παιδίατρος να μην το κάνω κάθε μέρα αν δεν υπάρχει λόγος κ δεν το κάνω.

Λοχεια ενώ μ είχαν σταματήσει χθες είχα πολύ κ σήμερα. Φοβήθηκα γτ κουράζομαι πολύ αλλά τώρα προσέχω κάπως.

Σουτιέν φοράω θηλασμού αλλά το βράδυ το βγάζω. Για τη κοιλίτσα φοράω εσώρουχο ψηλομεσο shaping αλλά το ξεχνάω κιόλας.

Ζουζουνιες ενώ δεν είχα αίμα κ άρχισα να το σκέφτομαι κάπως, τώρα πάλι μου κόπηκε η χαρά. Δεν νιώθω κι άνετα με τη τομή...

Η μικρή μου είναι πολύ καλή κ ήσυχη! Μαμ κακά κ νάνι! Πολύ μαμ όμως, δν χορταίνει με τπτ,δινω κ συμπλήρωμα μερικές φορές κ τρώει κάθε 3 ώρες πια άντε 4. Θα μου γίνει μπουλουκα! Ο μικρός μου έχει πολύ καλύτερη στάση κ νομίζω ότι συνηθίζει με το μωρό,είναι τρυφερός κ τη προσέχει, τη χαϊδεύει απαλά κ περιμένει να μεγαλώσει για να παίξουν!

Ποια μπήκε στο club? Από φουσκοκοιλιτσα σε γεμάτη αγκαλίτσα???

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Αα εμένα μόνο εκεί δεν βοηθάει. Πήγε μια φορά να την αλλάξει - τον γέμισε παντού σκατούλες - του χάλασε την εικόνα της πριγκίπισσας κόρης και δεν το ξανά επιχείρησε :lol: Αλλά την κάνει μπανάκι κάθε βράδυ. Είναι η ρουτίνα τους! 

17 πάνες;; Ωρε ένας κατουρλίτσας!!! Εμείς γύρω στις 10 και τις θεωρούσα κ πολλές. 

Για τα λοχεία που λέτε κορίτσια εμένα σταμάτησαν κάπου στις 10 μέρες. Και χθες είχα ξανά φουλ αίμα. Νόμιζα μου ήρθε η περίοδος αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον είναι ακόμα λοχεία :blink: Δεν ξέρω... Το παρακολουθώ κ εγώ. 

Επίσης ερώτηση. Έχετε κόψει τα νύχια τους;; Έχουν φτάσει να είναι κανονικό μανικιούρ αλλά φοβάμαι.... Είναι τοσο μικρά τα χεράκια της. 

Ελένη αυτό ακριβώς έπαθα κι εγώ με τα λοχεια και το αίμα! Σε ποια ημέρα εισαι; Αν είδες πιο πάνω εμενα ο γιατρος μου είπε πως μπορεί να είναι και προάγγελος περιόδου!

Τα νυχάκια τα κόβω κι εγώ εδώ και καιρό γιατί γίνεται χάλια η γλυκουλα! Ευτυχώς παρηγγειλα φορμάκια από mothercare με ενσωματωμένα γαντακια (γυρίζουν τα μανικακια) και σώθηκα. Εννοείται τα κόβω μόνο όταν κοιμάται. Είναι πολύ εύκολο μην αγχώνεσαι!

@Renez πως καταλαβαίνεις ποσα ράμματα έμειναν;;; Εγώ δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκεί κάτω. Περιμένω το ραντεβού με το γιατρό!!!!

Κοριτσια που αντλείτε θέλω τη βοήθεια σας! Θα χρειαστεί να αφήσω τη μικρή με τη μαμά μου την Παρασκευή για 2-3 ώρες και πρέπει να αντλησω! Πόση ώρα να τραβήξω από το κάθε στήθος; Η μια και μοναδική φορά που άντλησα ήταν στο μαιευτήριο όπου άντλησα δέκα λεπτά από το κάθε στήθος. Επίσης μου θυμίζετε πόσο διατηρείται στο ψυγείο και πόσο στην κατάψυξη;; Ευχαριστώ!!


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 hours ago, Irinoula86 said:

. Καλημερα!!! Ετσι κ εμένα μ έδειξε η παιδιατρος.... Φοβάμαι να το κάνω.... Εσυ βάζεις όρο γιατί έχει μυξουλες??? Η ετσι κ αλλιώς βάζεις??? Για να μην κανει???? 

Κορίτσια επίσης το στήθος σας πως το περιποιειστε τώρα που θηλάζετε??? Για να μην κρεμάσει και να μην κάνει ραγάδες? Τι βάζετε πανω???? Σουτιέν φοράτε??? 

Εμένα παιδιά κανένας δε μου είπε ούτε μου έδειξε να του καθαρίζω τη μυτούλα. Ίσα ίσα κάπου διάβασα να μην την πειράζουμε αν δεν υπάρχει λόγος γιατί μπορεί να ερεθιστεί και τότε να εμφανίσει προβλήματα. Το σημείωσα πάντως να ρωτήσω τον παιδίατρο την Παρασκευή που έχουμε ραντεβού.

Για το στήθος που λέτε, ευτυχώς δεν έχω κάνει ραγάδες (εδώ δεν έκανα στην κοιλιά) αλλά επειδή είναι μεγάλο από φυσικού του, τώρα με το θηλασμό ακόμα παραπάνω, θέλω λίγο στήριξη. Συνήθως φοράω νυχτικιά ή μπλούζα θηλασμού (αυτά με το clip που ανοίγει στο στήθος) οποτε έχουν και λίγο στήριξη κ μπορώ να φοράω και τα κοχύλια από μέσα. Βρε κορίτσια, δε ξέρω πώς την παλεύετε χωρίς κοχύλια... εμένα το στήθος μου ειδικά τις προηγούμενες μέρες έτρεχε πολύ, να φανταστείτε τα κοχύλια τα αδειάζω κάθε 3-4 ώρες γιατί όταν σκύβω ή ξαπλώνω τρέχει το γάλα στο πάτωμα. Άφήστε που δεν αντέχω να ακουμπάει τίποτα τις θηλές και τουλάχιστον με τα κοχύλια παίρνουν αέρα.

 

Just now, elenioz said:

Αα εμένα μόνο εκεί δεν βοηθάει. Πήγε μια φορά να την αλλάξει - τον γέμισε παντού σκατούλες - του χάλασε την εικόνα της πριγκίπισσας κόρης και δεν το ξανά επιχείρησε :lol: Αλλά την κάνει μπανάκι κάθε βράδυ. Είναι η ρουτίνα τους! 

17 πάνες;; Ωρε ένας κατουρλίτσας!!! Εμείς γύρω στις 10 και τις θεωρούσα κ πολλές. 

Για τα λοχεία που λέτε κορίτσια εμένα σταμάτησαν κάπου στις 10 μέρες. Και χθες είχα ξανά φουλ αίμα. Νόμιζα μου ήρθε η περίοδος αλλά η γυναικολόγος μου είπε ότι μάλλον είναι ακόμα λοχεία :blink: Δεν ξέρω... Το παρακολουθώ κ εγώ. 

Επίσης ερώτηση. Έχετε κόψει τα νύχια τους;; Έχουν φτάσει να είναι κανονικό μανικιούρ αλλά φοβάμαι.... Είναι τοσο μικρά τα χεράκια της. 

Εγώ έχω ακόμα λοχεία κανονικά, σαν περίοδο δηλαδή. Τις τελευταίες μέρες πήγα να χαρώ γιατί είχε μειωθεί η ροή κ λέρωνα λιγότερες σερβιέτες, αλλά χθες το βράδυ μου έφυγε πάρα πολύ αίμα μαζεμένο... ευτυχώς που ήμουν σπίτι κ ξύπνια και το κατάλαβα και έτρεξα κατευθείαν στη τουαλέτα! 

Τα νυχάκια του κι εγώ φοβάμαι να τα κόψω, αλλά μπορεί να το επιχειρήσω σύντομα γιατί γρατζουνιέται πολύ ο καημένος. Έχει πλάκα πάντως γιατί είναι μακριά κ μοιάζουν σαν να έχει κάνει γαλλικό μανικιούρ!:-P

  • Μου αρέσει 2

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Ελένη αυτό ακριβώς έπαθα κι εγώ με τα λοχεια και το αίμα! Σε ποια ημέρα εισαι; Αν είδες πιο πάνω εμενα ο γιατρος μου είπε πως μπορεί να είναι και προάγγελος περιόδου!

Τα νυχάκια τα κόβω κι εγώ εδώ και καιρό γιατί γίνεται χάλια η γλυκουλα! Ευτυχώς παρηγγειλα φορμάκια από mothercare με ενσωματωμένα γαντακια (γυρίζουν τα μανικακια) και σώθηκα. Εννοείται τα κόβω μόνο όταν κοιμάται. Είναι πολύ εύκολο μην αγχώνεσαι!

@Renez πως καταλαβαίνεις ποσα ράμματα έμειναν;;; Εγώ δεν έχω ιδέα τι γίνεται εκεί κάτω. Περιμένω το ραντεβού με το γιατρό!!!!

Κοριτσια που αντλείτε θέλω τη βοήθεια σας! Θα χρειαστεί να αφήσω τη μικρή με τη μαμά μου την Παρασκευή για 2-3 ώρες και πρέπει να αντλησω! Πόση ώρα να τραβήξω από το κάθε στήθος; Η μια και μοναδική φορά που άντλησα ήταν στο μαιευτήριο όπου άντλησα δέκα λεπτά από το κάθε στήθος. Επίσης μου θυμίζετε πόσο διατηρείται στο ψυγείο και πόσο στην κατάψυξη;; Ευχαριστώ!!

Κάνε μια άντληση μισής ώρας 15 λεπτά σε κάθε στήθος! Εγώ κάνω κ το εξής για να βγάλω περισσότερο: 10 λεπτά στο κάθε ένα και μετά ξαναγυρίζω στο πρώτο για 5 λεπτά και τελειώνω με το δεύτερο αλλά 5 λεπτά! Διατηρείται στο ψυγείο σίγουρα 4-5 μέρες (όπως τα φρέσκα γάλατα), κατάψυξη δεν ξέρω νομίζω ανάλογα και τη θερμοκρασίας μέχρι 6 μήνες...

@Renez ένα ράμμα είχα κάνει αλλά δεν ξέρω σε τι φάση βρισκεται... Δεν νιώθω κάτι ούτε πονάω.

Τα νύχια τα έκοψα πρώτη φορά προχτές με ψαλιδακι!

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ περιληπτικά: Σήμερα είχα γιατρό + μαία, 3.800 η Κυρία στον υπέρηχο, μια χαρά NST, διαστολή 1 εκατοστό, μου πρότειναν sweeping και είπα "ναιιι" με ενθουσιασμό.

Όπερ και εγένετο... Δεν πόνεσα ιδιαίτερα να πω την αλήθεια. Η μαία μου πε γενικά να κρατάω μικρό καλάθι γτ ο τράχηλος είναι ακόμα ανώριμος, αλλά wish me luck! :mrgreen:

  • Μου αρέσει 4

JeY7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

Πολύ περιληπτικά: Σήμερα είχα γιατρό + μαία, 3.800 η Κυρία στον υπέρηχο, μια χαρά NST, διαστολή 1 εκατοστό, μου πρότειναν sweeping και είπα "ναιιι" με ενθουσιασμό.

Όπερ και εγένετο... Δεν πόνεσα ιδιαίτερα να πω την αλήθεια. Η μαία μου πε γενικά να κρατάω μικρό καλάθι γτ ο τράχηλος είναι ακόμα ανώριμος, αλλά wish me luck! :mrgreen:

Break a leg νταρλινγκ! 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, OctoberMom είπε:

Πολύ περιληπτικά: Σήμερα είχα γιατρό + μαία, 3.800 η Κυρία στον υπέρηχο, μια χαρά NST, διαστολή 1 εκατοστό, μου πρότειναν sweeping και είπα "ναιιι" με ενθουσιασμό.

Όπερ και εγένετο... Δεν πόνεσα ιδιαίτερα να πω την αλήθεια. Η μαία μου πε γενικά να κρατάω μικρό καλάθι γτ ο τράχηλος είναι ακόμα ανώριμος, αλλά wish me luck! :mrgreen:

Axxx k egw simera!!Piga giatro,telika den mou kane kolpiki exetasi giati akoma den exw ponous opote den thelei na me talaipwrei tsaba giati einai mono uper tou fusiologikou mexri telous.Telika simera 22/10 kanonika me eixe stin pit tou.Ara eimai 40 evdomadwn akrivws!O emvruologos me eixe 19/10.O giatraras mou opws fainetai den kanei o kaimenos lathos.H mikri mas einai konta sta 3.600 k eipe oti einai k psili!Ap toy baba tis tha pire giati an krinw apo mena vrasta Xaralabe!:D

Me esteile gia nst,ola kala me to mwro.Kanw proparaskevastikes suspaseis mou eipan.Ana 10’ tis opoies egw den tis niwthw kan kai tin paraskevi tha me xanadei o giatros mou..Autaaaa!!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...