Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Σε εμάς στον υπνο επικρατεί αναρχία!! Ξυπνάμε ανα 1.5 - 2 - 2.5 ωρες. Πάνω από 3.5 ώρες σπάνια κοιμόμαστε.. και εννοείται αν είναι να κοιμηθούμε πολλεσ ώρες το κάνουμε μόνο πάνω στη μαμά!!

Εχω βρει πολύ κακό μπελα! Με το που την ακουμπάω στο λίκνο ξυπνάει! Το μάξιμουμ που κάθεται εκεί είναι μισή ώρα. Πραγματικά ελπίζω να φτιαξει αυτό γιατί είμαι 24 ώρες το 24ωρο με ένα μωρό στα χέρια! Το απολαμβάνω από τη μια, από την άλλη έχω δουλειές να κάνω και δε μπορώ! Όταν ξυπνάει μέσα στο λίκνο εν τω μεταξύ έχει απίστευτη γκρίνια και την κάνω καλα μόνο με θηλασμο (ακόμα κι αν είχε φαει μισή ώρα πριν).

Σημερα κλείνουμε μήνα οποτε σιγά σιγά θα ξεκινήσω ριλαξ και γυμναστήριο!

Όσες θηλάζετε δινετε καθολου ξένο το βράδυ για να κοιμηθεί πιο πολύ το μωρό;

 

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Εμάς ήρθε το καρότσι κ βγήκαμε τις πρώτες μας βολτούλες. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο ανάγκη το είχα μέχρι να το κάνουμε. Άλλος άνθρωπος είμαι από τότε. Και η δική μου πνίγεται πάρα πολύ. Πλέον το έχω συνηθίσει την σηκώνω ηρεμεί κ ξανά από την αρχή. Αφήστε που πνίγεται ακόμα κ με τα σάλια της (μόνο το δικό μου παιδί αυτά :rolleyes:). Τα βράδια κάποιες μέρες κοιμάται πολύ καλά 4-5 ώρες σερί ενώ άλλες φορές ξυπνάει ανά μία ώρα -- ζοριζεται με το εντεράκι της. Οποτε μέχρι να μπορέσει να ρίξει κλανιτσες ή να κάνει την δουλειά της στο παμπερς κλαίει και πονάει. Μόλις γίνεται ηρεμεί κάπως. Σε αυτές τις φάσεις θέλει κ φουλ αγκαλίτσες όλοι την μέρα. Αναπόφευκτα οι μέρες αυτές είναι οι πιο δύσκολες -- νιώθω στην κυριολεξία σαν ζόμπι από την αϋπνία. Αλλά για την ώρα την παλεύω ακόμα.

Κάθεται στο ριλάξ @Renez ? Εμένα μόνο όταν το βάζω σαν κούνια να κουνιέται, όταν το εχω απλό ούτε να το φτύσει :D

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2020 at 8:14 ΜΜ, Vivi8 είπε:

Κορίτσι μου όπως τα γράφεις είναι σαν να διαβάζω για τον εαυτό μου και χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη. Συμφωνώ με όσα σου είπε η @Renez. Απαντάω κι εγώ με βάση τις έως τώρα εμπειριες μου και τη γνώμη που έχω αποκομίσει.

Να αρχίσεις να αγχώνεσαι αν δεν κάθεται στο λίκνο/κούνια μετά το τρίμηνο. Τώρα κοίτα να απολαύσεις την αγκαλιά γιατί αυτές οι στιγμές δεν γυρνάνε πίσω. Μη βάζετε το παιδί ανάμεσα σας! Είμαστε κουρασμένοι και κοιμόμαστε βαριά. Μπορεί να γίνει κάτι άσχημο σε δευτερόλεπτα χωρίς να το καταλάβεις! Μπορείς να το βάλεις στη μεριά σου όπως προτείνει η @Renez αλλά εγώ πιστεύω πως και αυτό είναι επίφοβο γιατί δεν καταλαβαίνουμε τι κάνουμε στον ύπνο μας. Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα (27 ημερών - κοιμάται μόνο αγκαλιά), την κοιμίζω καθιστή έχοντας την αγκαλιά και όταν την πάρει ο υπνος ξαπλώνω ανάσκελα έχοντας την από πάνω μου μπρούμυτα. Την σκεπάζω με το παπλωματάκι μου και την κρατάω. Το κακό σε αυτό είναι ότι κρυώνω γιατί από τους αγκώνες και πάνω είμαι ξεσκέπαστη αλλά φοράω ζακέτα. Προς το παρόν εγώ αυτή τη λύση έχω βρει φίλη και απολαμβάνω τις αγκαλιές μας. Προφανως δεν επαναπαυομαι και καθημερινά προσπαθώ να την βάζω στο λίκνο. Κάθε λεπτό που μένει παραπάνω είναι μια νίκη (καλα μιλάμε για πολύ λίγα λεπτά :P). Ελπίζω σύντομα να το αγαπήσει.

Όσο το παιδί παίρνει βάρος και λερώνει πάνες μην αγχώνεσαι για το γάλα. Κι εγώ είναι φορές που το έχω συνέχεια στο στήθος. Υπάρχουν στιγμές που γκρινιάζει και κλαίει και την ηρεμεί μόνο το στήθος ακόμα κι αν είχε φαει πριν 20 λεπτά. Στην ηλικία που είναι δεν υπάρχει ‘το κακομαθαινω’. Πρέπει εμείς να έρθουμε κοντά στα μωρά και να προσαρμοστούμε και όχι αυτά σε εμάς. Εννοείται να μιλήσεις και με την παιδίατρο αν το παιδί διαμαρτύρεται έντονα.

Τέλος εμένα η μικρή μουγκρίζει/βογκάει συ-νε-χει-α!!! Το έχω πλέον συνηθίσει!! Και στον ύπνο και στον ξύπνιο! Σφίγγεται αν έχω καταλάβει καλά! 

Κ εγώ το είχα απορία με το βογκητο .. Το ίδιο κ η δικιά μου..  απλά κορίτσια πρόσοχη μην σας πιάσει ο ύπνος  βαριά κ δεν καταλάβετε το μωρό.   Εγώ το φοβάμαι πολύ αυτό.. εμένα το βράδυ από τις 10 έως τις 1.30 θέλει μόνο πάνω μου κ κάνα 2 φορές κοιμήθηκα κ εγώ καθιστή για 5 λεπτά κ τρόμαξα μετά πολύ .. Γτ τη είχα πάνω μου.  

Just now, Vivi8 είπε:

Σε εμάς στον υπνο επικρατεί αναρχία!! Ξυπνάμε ανα 1.5 - 2 - 2.5 ωρες. Πάνω από 3.5 ώρες σπάνια κοιμόμαστε.. και εννοείται αν είναι να κοιμηθούμε πολλεσ ώρες το κάνουμε μόνο πάνω στη μαμά!!

Εχω βρει πολύ κακό μπελα! Με το που την ακουμπάω στο λίκνο ξυπνάει! Το μάξιμουμ που κάθεται εκεί είναι μισή ώρα. Πραγματικά ελπίζω να φτιαξει αυτό γιατί είμαι 24 ώρες το 24ωρο με ένα μωρό στα χέρια! Το απολαμβάνω από τη μια, από την άλλη έχω δουλειές να κάνω και δε μπορώ! Όταν ξυπνάει μέσα στο λίκνο εν τω μεταξύ έχει απίστευτη γκρίνια και την κάνω καλα μόνο με θηλασμο (ακόμα κι αν είχε φαει μισή ώρα πριν).

Σημερα κλείνουμε μήνα οποτε σιγά σιγά θα ξεκινήσω ριλαξ και γυμναστήριο!

Όσες θηλάζετε δινετε καθολου ξένο το βράδυ για να κοιμηθεί πιο πολύ το μωρό;

 

Να σου πω μια συμβουλή Μήπως σε βοηθήσω , βάλε την στο λικνο κ άνοιξε απόρροφητηρας η βάλε λευκούς ήχους στο κινητό.  Μήπως έτσι συνηθίσει κ κάθεται.  Εγώ τον βράδυ την κρατάω αγκαλιά στο σαλόνι κ έχω τον απόρροφητηρα ανοιχτό η στην τηλεόραση λευκούς ήχους

Just now, elenioz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Εμάς ήρθε το καρότσι κ βγήκαμε τις πρώτες μας βολτούλες. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο ανάγκη το είχα μέχρι να το κάνουμε. Άλλος άνθρωπος είμαι από τότε. Και η δική μου πνίγεται πάρα πολύ. Πλέον το έχω συνηθίσει την σηκώνω ηρεμεί κ ξανά από την αρχή. Αφήστε που πνίγεται ακόμα κ με τα σάλια της (μόνο το δικό μου παιδί αυτά :rolleyes:). Τα βράδια κάποιες μέρες κοιμάται πολύ καλά 4-5 ώρες σερί ενώ άλλες φορές ξυπνάει ανά μία ώρα -- ζοριζεται με το εντεράκι της. Οποτε μέχρι να μπορέσει να ρίξει κλανιτσες ή να κάνει την δουλειά της στο παμπερς κλαίει και πονάει. Μόλις γίνεται ηρεμεί κάπως. Σε αυτές τις φάσεις θέλει κ φουλ αγκαλίτσες όλοι την μέρα. Αναπόφευκτα οι μέρες αυτές είναι οι πιο δύσκολες -- νιώθω στην κυριολεξία σαν ζόμπι από την αϋπνία. Αλλά για την ώρα την παλεύω ακόμα.

Κάθεται στο ριλάξ @Renez ? Εμένα μόνο όταν το βάζω σαν κούνια να κουνιέται, όταν το εχω απλό ούτε να το φτύσει :D

Κ εμένα ακόμα πνίγεται..Πότε θα αλλάξει αυτό ? Βγήκες βόλτα με το καρότσι Ε? Να σε ρωτήσω  τι της φορεσες? Κ Πώς το συνδιασες? Την ταΐσες  κ μετά βγήκατε? 

13 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

 

Αχ βρε κορίτσια, δίκιο έχετε, αλλά υπομονή λιγάαακι ακόμα... πραγματικά έχετε φάει τον γάιδαρο και έμεινε μόνο η άκρη της ουράς! Δε θυμάμαι αν το έχετε ξαναπεί, αλλά αν περάσουν οι 41 εβδομάδες θα πάτε με πρόκληση?

Εμένα πάντως αυτό που πιστεύω ότι μου προκάλεσε τον τοκετό (άσχετα που τελικά έκανα καισαρική) ήτανε η κολπική εξέταση που μου έκανε ο γιατρός εκείνη τη μέρα. Παρόλο που είχε δείξει ότι δεν ήμουν καθόλου έτοιμη για γέννα (τράχηλος σκληρός και ψηλός, διαστολή μηδέν και το μωρό πολύ ψηλά στο στομάχι) το ίδιο βράδυ στον ύπνο μου ξεκίνησαν δυνατές συσπάσεις και μέσα σε λίγες ώρες είχα φτάσει διαστολή 7... αν το μωρό κατέβαινε από τα ήψη που είχε βολευτεί θα είχα γεννήσει φυσιολογικά. Τώρα πέρα από αυτό, και όσα γράψανε ήδη τα κορίτσια παραπάνω, δε ξέρω τί άλλο να σας προτείνω για να βοηθήσει.:unsure:

 

Νίνα μου, συγχαρητήρια!!!! Να χαίρεσαι την γοργονίτσα σου την όμορφη!:wub: Και σε σκεφτόμουν κι εγώ αυτές τις μέρες... λέω για να μη μπαίνει να γράψει μπορεί να γεννήσαμε! Τί καλά που είχες τόσο όμορφη εμπειρία! Είδες, που ήθελες να κάνεις και καισαρική? Καλή ανάρρωση τώρα και πολλές αγκαλίτσες!!!

 

Πάντως κι εγώ είχα δει ξηροδερμία στα ποδαράκια και τα χεράκια του μπέμπη πριν λίγες μέρες, χωρίς να του έχω βάλει ποτέ καμία κρέμα. Από το λίγο που το έψαξα διάβασα ότι είναι φυσιολογικό να έχουν ξηροδερμία στα άκρα τους τις πρώτες εβδομάδες της ζωής τους και ότι περνάει μετά από λίγο. Τώρα του απλώνω σ'αυτά τα σημεία λίγο ενυδατική κρέμα της septona για νεογέννητα και βοηθάει νομίζω να του περάσει πιο γρήγορα.

Κ τα δικά μου μμμ ώρα είχαν Αλλά πέρασε , τους έβαζα μια απλή ενυδατική για μωρά! 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Σε εμάς στον υπνο επικρατεί αναρχία!! Ξυπνάμε ανα 1.5 - 2 - 2.5 ωρες. Πάνω από 3.5 ώρες σπάνια κοιμόμαστε.. και εννοείται αν είναι να κοιμηθούμε πολλεσ ώρες το κάνουμε μόνο πάνω στη μαμά!!

Εχω βρει πολύ κακό μπελα! Με το που την ακουμπάω στο λίκνο ξυπνάει! Το μάξιμουμ που κάθεται εκεί είναι μισή ώρα. Πραγματικά ελπίζω να φτιαξει αυτό γιατί είμαι 24 ώρες το 24ωρο με ένα μωρό στα χέρια! Το απολαμβάνω από τη μια, από την άλλη έχω δουλειές να κάνω και δε μπορώ! Όταν ξυπνάει μέσα στο λίκνο εν τω μεταξύ έχει απίστευτη γκρίνια και την κάνω καλα μόνο με θηλασμο (ακόμα κι αν είχε φαει μισή ώρα πριν).

Σημερα κλείνουμε μήνα οποτε σιγά σιγά θα ξεκινήσω ριλαξ και γυμναστήριο!

Όσες θηλάζετε δινετε καθολου ξένο το βράδυ για να κοιμηθεί πιο πολύ το μωρό;

 

Παπ@κια που λέει κ μια ψυχή @Jasmine@. Το ξένο γάλα..

Εγώ ξεκίνησα να του δίνω κ καλά για αυτόν τον λόγο μπας κ κοιμάται παραπάνω! Σκέψου τον θηλάζω πρώτα (για να ηρεμήσει κ το στήθος μου) κ έπειτα του δίνω κ ξένο να "στουμπωσει" ε,πίνει μέχρι 60μλ σε μεγαααλα κεφια κ ξυπνάει ακριβώς όπως πριν!! Αφού του έδινα 3 φορές το βράδυ συμπληρωμα κ πλέον δίνω μόνο μία κ αυτό για να βάζω κ τα προβιοτικα μέσα ..αφού δεν είχε νόημα..

Τι να σου πω,δοκίμασε το..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Σε εμάς στον υπνο επικρατεί αναρχία!! Ξυπνάμε ανα 1.5 - 2 - 2.5 ωρες. Πάνω από 3.5 ώρες σπάνια κοιμόμαστε.. και εννοείται αν είναι να κοιμηθούμε πολλεσ ώρες το κάνουμε μόνο πάνω στη μαμά!!

Εχω βρει πολύ κακό μπελα! Με το που την ακουμπάω στο λίκνο ξυπνάει! Το μάξιμουμ που κάθεται εκεί είναι μισή ώρα. Πραγματικά ελπίζω να φτιαξει αυτό γιατί είμαι 24 ώρες το 24ωρο με ένα μωρό στα χέρια! Το απολαμβάνω από τη μια, από την άλλη έχω δουλειές να κάνω και δε μπορώ! Όταν ξυπνάει μέσα στο λίκνο εν τω μεταξύ έχει απίστευτη γκρίνια και την κάνω καλα μόνο με θηλασμο (ακόμα κι αν είχε φαει μισή ώρα πριν).

Σημερα κλείνουμε μήνα οποτε σιγά σιγά θα ξεκινήσω ριλαξ και γυμναστήριο!

Όσες θηλάζετε δινετε καθολου ξένο το βράδυ για να κοιμηθεί πιο πολύ το μωρό;

 

Με το λίκνο έχει κ εμένα θέμα,όχι τόσο όσο το δικό σου, απλά στο λίκνο πρέπει να την βάλω κοιμισμενη  αν την βάλω ξύπνια θα κάνει γκρίνια ..έχεις καλαθουνα;;μήπως να την κοιμιζες εκεί μέχρι να μεγαλώσει λίγο;;


C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Μου έφεραν δώρο!! Δεν μπορεί ακόμη βέβαια να είναι διαδραστικός με τα παιχνιδάκια κ τις υφές του αλλά τον βάζω κ τα κοιτάει καλά καλά :x ε και αλλάζει κ λίγο παραστάσεις γτ τον έχω κ στο ριλαξ πολύ! 

Φίλη θα σου έλεγα να μην την έχεις κ πολύ κ το μεσημέρι πάνω σου γτ το μαθαίνει..αν κ ξέρω πόσο τέλεια είναι κ για τις δύο σας αυτή η αγκαλιά..:x

Εγώ τον κοιμιζω δίπλα μου όταν ο άντρας μου κοιμάται στον καναπέ χεχεχεχε

Στο ριλαξ τον έχεις σε τελείως ξαπλωτη θέση ή σε ανάκληση;

Ποιο γυμναστήριο σας φέρανε;εγώ δε ξέρω ποιο να διαλέξω!

Λες να καλομαθαινουν από τώρα τα πονηρουτσικα;εγώ θεώρησα πως είναι ίσως λίγο νωρίς για να καλομαθαινει και πως οι αγκαλίτσες μπορούν να είναι απεριόριστες...αν καλομαθει να κοιμάται αγκαλιά μου την έκατσα!:P


Ttx1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Εμάς ήρθε το καρότσι κ βγήκαμε τις πρώτες μας βολτούλες. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο ανάγκη το είχα μέχρι να το κάνουμε. Άλλος άνθρωπος είμαι από τότε. Και η δική μου πνίγεται πάρα πολύ. Πλέον το έχω συνηθίσει την σηκώνω ηρεμεί κ ξανά από την αρχή. Αφήστε που πνίγεται ακόμα κ με τα σάλια της (μόνο το δικό μου παιδί αυτά :rolleyes:). Τα βράδια κάποιες μέρες κοιμάται πολύ καλά 4-5 ώρες σερί ενώ άλλες φορές ξυπνάει ανά μία ώρα -- ζοριζεται με το εντεράκι της. Οποτε μέχρι να μπορέσει να ρίξει κλανιτσες ή να κάνει την δουλειά της στο παμπερς κλαίει και πονάει. Μόλις γίνεται ηρεμεί κάπως. Σε αυτές τις φάσεις θέλει κ φουλ αγκαλίτσες όλοι την μέρα. Αναπόφευκτα οι μέρες αυτές είναι οι πιο δύσκολες -- νιώθω στην κυριολεξία σαν ζόμπι από την αϋπνία. Αλλά για την ώρα την παλεύω ακόμα.

Κάθεται στο ριλάξ @Renez ? Εμένα μόνο όταν το βάζω σαν κούνια να κουνιέται, όταν το εχω απλό ούτε να το φτύσει :D

Ναι κάθεται κ τώρα εκεί είναι κ κοιμάται καλή ώρα..ίσως φταίει ότι τον έβαλα κατευθείαν από όταν ήρθαμε από το μαιευτήριο..δε ξέρω..είναι κ στο παιδί..αλλά λέει το λατρεύουν άλλα όπως είπες ούτε να το φτύσουν:P

Έλα φίλη κ 5 ώρα?? Φτου φτου!!

Just now, Hliolousti είπε:

Στο ριλαξ τον έχεις σε τελείως ξαπλωτη θέση ή σε ανάκληση;

Ποιο γυμναστήριο σας φέρανε;εγώ δε ξέρω ποιο να διαλέξω!

Λες να καλομαθαινουν από τώρα τα πονηρουτσικα;εγώ θεώρησα πως είναι ίσως λίγο νωρίς για να καλομαθαινει και πως οι αγκαλίτσες μπορούν να είναι απεριόριστες...αν καλομαθει να κοιμάται αγκαλιά μου την έκατσα!:P

Καλέ οι αγκαλιές να είναι απεριόριστες ΈΝΝΟΕΙΤΑΙ το λέω μήπως της γίνει συνήθεια κ θέλει αγκαλίτσα για ύπνο!!..ξέρω γω?! Άτιμα είναι :P

 

ΤΗς fisher price έχει κ μια Μάινα μωβ πάνω κ λέει τραγουδάκια όταν κουνιέται το μωρό κ αν κοιμηθεί σταματάει..

Το ριλαξ του έχει μια θέση δεν είναι τελείως ίσιο όμως έχει κουρμπιτσα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, EugenJen είπε:

Με το λίκνο έχει κ εμένα θέμα,όχι τόσο όσο το δικό σου, απλά στο λίκνο πρέπει να την βάλω κοιμισμενη  αν την βάλω ξύπνια θα κάνει γκρίνια ..έχεις καλαθουνα;;μήπως να την κοιμιζες εκεί μέχρι να μεγαλώσει λίγο;;

Να την αφήσω κάτω σε οποιοδήποτε σημείο ξύπνια δεν το διανοούμαι καν! Νομίζω δε θα κοιμηθεί ποτε! Μόνο θα κλαίει! Πάντα στα χέρια την κοιμιζουμε! Και δεν είμαι και από αυτές που μπορούν να αφήνουν το παιδί να κλαίει..

Εχω δοκιμάσει και λευκούς ήχους και μια δικη κου μπλούζα στο λίκνο και όλα! Και με την καλαθουνα που την έχω στο σαλόνι τα ίδια κάνει αν και κάθεται λιιιιγο παραπάνω! Ελπίζω να μεγαλώσει και να αλλάξει..


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ μωρε κορίτσια.... όλα αυτά που περιγράφετε υπολογίστε τα επι 2! Γκρίνιες κ σφίξιμο κ αέρια πολλά. Ο παιδίατρος τα βρίσκει φυσιολογικά.. το θέλω μισή ώρα για να ταΐσω την κάθε μια κ μετά άλλο ένα μισάωρο για να αντλησω με το θήλαστρο κ να πλύνω- αποστειρώσω. Αυτές ξυπνάνε ανα 3 ώρες είτε δώσω ξένο είτε δικό μου( έχω αρχίσει να πιστεύω πως έχουν καταπιεί ξυπνητήρι) όποτε ο χρόνος για ύπνο είναι ελάχιστος αν φυσικά κοιμηθούν κατευθείαν...οταν έχουν αέρια κ σφίγγονται δεν ηρεμούν με τίποτα οι μικρούλες μου κ ποναω κ εγώ μαζί τους....

Ορο βάζω στο πλάι με σύριγγα κ φτερνιζεται κ βήχει κ πετάγονται όλα, αν δω έχει κ αλλά βάζω εκείνο το ρουφηχτηρι. Μου είπε ο παιδίατρος ότι με τις αμπούλες όπως το σπάμε μπορεί να μείνει πλαστικό κ να τραυματιστεί η μυτουλα.

  • Μου αρέσει 2

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Renez Τι καλά! Μακάρι να αρχίσει να κάθεται κ η δική μου όσο μεγαλώνει λίγο πάρα πάνω. Γτ είναι βοηθητικό να κάνεις κ καμιά δουλειά έτσι. 

@Vivi8 Πάντως εμένα στον ύπνο με έχει σώσει κ το μαξιλάρι θηλασμού. Έχω από αυτά που δεν είναι εντελώς σκληρά/στητα . Το ενώνω γίνεται σαν φωλίτσα και την βάζω πάνω και χουχουλιάζει φουλ. Στις αρχές κ εμένα δεν ηθελε με τίποτα το κρεβάτι κ έβαζα αυτό έτσι μέσα κ κοιμόταν. 

@ada32 Ναι την τάισα καλά, την άλλαξα και ευτυχώς μέχρι να γυρίσουμε σπίτι ήταν φουλ ήσυχη. Της φόρεσα την μια φορά μπλουζάκι μακρυμάνικο κολάν από κάτω κ ένα τέλειο ζακετάκι πλεκτό που μας έχουν φτιαξει κ την άλλη ένα βελούδινο φορμάκι κ φυσικά την τύλιξα με μια κουβερτούλα. Ευτυχώς ακόμα έχει ήλιο όποτε δεν χρειάζονται πολλά (Τουλάχιστον στην Αθήνα). 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Vivi8 είπε:

Να την αφήσω κάτω σε οποιοδήποτε σημείο ξύπνια δεν το διανοούμαι καν! Νομίζω δε θα κοιμηθεί ποτε! Μόνο θα κλαίει! Πάντα στα χέρια την κοιμιζουμε! Και δεν είμαι και από αυτές που μπορούν να αφήνουν το παιδί να κλαίει..

Εχω δοκιμάσει και λευκούς ήχους και μια δικη κου μπλούζα στο λίκνο και όλα! Και με την καλαθουνα που την έχω στο σαλόνι τα ίδια κάνει αν και κάθεται λιιιιγο παραπάνω! Ελπίζω να μεγαλώσει και να αλλάξει..

Όταν έχει φάει κ είναι καθαρή κτλ δε κάθεται κάπου μόνη? Πχ στον καναπέ/ριλαξ/καλαθουνα κάπου?

Just now, elenioz είπε:

@Renez Τι καλά! Μακάρι να αρχίσει να κάθεται κ η δική μου όσο μεγαλώνει λίγο πάρα πάνω. Γτ είναι βοηθητικό να κάνεις κ καμιά δουλειά έτσι. 

@Vivi8 Ναι την τάισα καλά, την άλλαξα και ευτυχώς μέχρι να γυρίσουμε σπίτι ήταν φουλ ήσυχη. Της φόρεσα την μια φορά μπλουζάκι μακρυμάνικο κολάν από κάτω κ ένα τέλειο ζακετάκι πλεκτό που μας έχουν φτιαξει κ την άλλη ένα βελούδινο φορμάκι κ φυσικά την τύλιξα με μια κουβερτούλα. Ευτυχώς ακόμα έχει ήλιο όποτε δεν χρειάζονται πολλά (Τουλάχιστον στην Αθήνα). 

Πάντως εμένα στον ύπνο με έχει σώσει κ το μαξιλάρι θηλασμού. Έχω από αυτά που δεν είναι εντελώς σκληρά/στητα . Το ενώνω γίνεται σαν φωλίτσα και την βάζω πάνω και χουχουλιάζει φουλ. Στις αρχές κ εμένα δεν ηθελε με τίποτα το κρεβάτι κ έβαζα αυτό έτσι μέσα κ κοιμόταν. 

Κ εμένα στη βόλτα κοιμάται σαν πουλάκι!!

Τον βγάζω από όταν έκλεισε 1 εβδομαδα κάθε Κυριακή που είναι κ ο άντρας μου..βγήκαμε κ εχθές βέβαια πρώτη φορά με μάρσιπο μια γύρα στη γειτονιά κ παλι ξεράθηκε :D

Βέβαια σπίτι ξυπνάει ο κύριος αλλά νταξ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Όταν έχει φάει κ είναι καθαρή κτλ δε κάθεται κάπου μόνη? Πχ στον καναπέ/ριλαξ/καλαθουνα κάπου?

Κ εμένα στη βόλτα κοιμάται σαν πουλάκι!!

Τον βγάζω από όταν έκλεισε 1 εβδομαδα κάθε Κυριακή που είναι κ ο άντρας μου..βγήκαμε κ εχθές βέβαια πρώτη φορά με μάρσιπο μια γύρα στη γειτονιά κ παλι ξεράθηκε :D

Βέβαια σπίτι ξυπνάει ο κύριος αλλά νταξ....

Κάποιες φορές κάθεται και μας επεξεργάζεται όσο της μιλαμε! Στην καλαθουνα, στον καναπέ, στο κρεβατι.. Απλά δεν κρατάει πολύ αυτό! Σε λίγο αρχίζει η γκρίνια!!


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hliolousti είπε:

Εγώ παρατήρησα πως στο πλάι βγαίνουν πιο εύκολα οι μυξουλες σε αντίθεση με το ανάσκελα!

Δοκίμασε το!!!και το πλάι και το δάχτυλο του άντρα σου στο λαίμαργο νινι!εγγύηση αχχαχαα

Από ύπνο μέχρι πριν 3 βράδια ήμαστε τέλεια!!!ξυπνούσε στο 3ωρο!

Τώρα εδώ κ 3 βράδια έχει μια μόνιμη γκρίνια με διάφορα άλλα ηχητικά δυσφορίας, βογγυτου και μουγκρισματος!

Αλλά αν και έχω μπει στον πειρασμό πολλεςςς φορές να την κοιμησω πάνω μου γτ μόνο εκεί ηρεμεί,τη βάζω πάντα στο λίκνο μετά από κάθε θηλασμό και ας σηκώνομαι κάθε 20-30' μόλις ξανακλαψει!με φοβίζει πολύ η συγκοιμηση!

Μόνο τα μεσημέρια που βλέπω τιβι,την αφήνω πάνω μου να αράζει και το ευχαριστείται!

Πλέον και μέσα στη μέρα δεν πολύ κοιμάται!θέλει να μένει ξύπνια και να έχει ερεθίσματα!!!με τα ματάκια της ορθανοιχτα σκαναρει τα πάντα!!!!

Γυμναστήριο πήρατε;εγώ λέω να πάρω σιγά σιγά να το δοκιμάσουμε!

Εγώ τον βάζω εδω κ λίγες μέρες στο γυμναστήριο κ φαίνεται πως του αρέσει πολύ!

Just now, Vivi8 είπε:

Σε εμάς στον υπνο επικρατεί αναρχία!! Ξυπνάμε ανα 1.5 - 2 - 2.5 ωρες. Πάνω από 3.5 ώρες σπάνια κοιμόμαστε.. και εννοείται αν είναι να κοιμηθούμε πολλεσ ώρες το κάνουμε μόνο πάνω στη μαμά!!

Εχω βρει πολύ κακό μπελα! Με το που την ακουμπάω στο λίκνο ξυπνάει! Το μάξιμουμ που κάθεται εκεί είναι μισή ώρα. Πραγματικά ελπίζω να φτιαξει αυτό γιατί είμαι 24 ώρες το 24ωρο με ένα μωρό στα χέρια! Το απολαμβάνω από τη μια, από την άλλη έχω δουλειές να κάνω και δε μπορώ! Όταν ξυπνάει μέσα στο λίκνο εν τω μεταξύ έχει απίστευτη γκρίνια και την κάνω καλα μόνο με θηλασμο (ακόμα κι αν είχε φαει μισή ώρα πριν).

Σημερα κλείνουμε μήνα οποτε σιγά σιγά θα ξεκινήσω ριλαξ και γυμναστήριο!

Όσες θηλάζετε δινετε καθολου ξένο το βράδυ για να κοιμηθεί πιο πολύ το μωρό;

 

Υπομονή κορίτσια,είναι μικρακια ακόμη! Μην απελπιζεστε κάποια στιγμή θα κοιμηθούν!

Εγώ από τη μια κρατάω/θηλαζω τον μικρό κ από το ελεύθερο χέρι,ταιζω/παίζω με τον μεγαλο!! Κ οποτε χαλαρώσει ο μικρός, ασχολούμαι με τον μεγάλο! Γενικά δεν προλαβαίνω να κάνω κ πολλά μέσα στη μέρα κ απορώ (τώρα που έχω δύο παιδιά) πως δεν τα προλάβαινα ούτε με το 1!!

Δεν έχω δώσει ακόμη συμπλήρωμα. Συνεχίζουμε θηλασμό κ θα δουμε πως θα παει. Πάντως όπως λένε κι εδώ κάποια κορίτσια, δεν είναι σίγουρο ότι θα κοιμηθεί κ με το συμπλήρωμα!

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Vivi8 είπε:

Να την αφήσω κάτω σε οποιοδήποτε σημείο ξύπνια δεν το διανοούμαι καν! Νομίζω δε θα κοιμηθεί ποτε! Μόνο θα κλαίει! Πάντα στα χέρια την κοιμιζουμε! Και δεν είμαι και από αυτές που μπορούν να αφήνουν το παιδί να κλαίει..

Εχω δοκιμάσει και λευκούς ήχους και μια δικη κου μπλούζα στο λίκνο και όλα! Και με την καλαθουνα που την έχω στο σαλόνι τα ίδια κάνει αν και κάθεται λιιιιγο παραπάνω! Ελπίζω να μεγαλώσει και να αλλάξει..

Πολύ ωραία ιδέα είναι αυτό που σου λέει κ η @elenioz με το μαξιλάρι θηλασμού, θα αισθάνεται πιο πολύ  ασφάλεια η να φτιάξεις κάτι τέτοιο με μαξιλάρια, αλλά υπό την επίβλεψη σου...εμένα στην καλαθουνα που την έχω την ημέρα κοιμάται άνετα δεν έχει θέμα ,τι να πω κορίτσι μου;;σίγουρα μόλις μεγαλώσει λίγο θα ηρεμήσει, δοκίμασε λίγο να την αφήσεις να κλάψει, μήπως ηρεμήσει, εμένα πολλές φορές μέσα στην μέρα κάνει μια γκρινιτσα κ αμέσως σταματάει..δεν λέω να πλανταξει το παιδί απλά λίγο να δεις μηηηπως κ σταματήσει..

  • Μου αρέσει 1

C1JTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κορίτσια το ίδιο είναι κ με το ξένο! Δίνω κοιμούνται παραπάνω! Τρίωρο με το ρολόι! 

Κ εμένα δεν καθεται παραπάνω από 5 λεπτά όταν είναι ξυπνιος είτε ριλαξ, είτε ανάσκελα στον καναπέ! Εχουμε ακόμα καιρό μέχρι να αρχίσουν να κάθονται κάπως... Ευτυχώς όμως στην καλαθουνα κοιμάται δεν θέλει αγκαλιτσες.


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...