Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 51 λεπτά , Bluee19 είπε:

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

      περιμένουμε τον ανδρολογο να μας παρει αλλα είχε πει οτι σε μερικούς δεν ανεβαίνουν τα επίπεδα παρόλο που παίρνουν συμπληρώματα. έχω αγωνία.. έχουμε πολυ κακή μορφολογία.

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez said:

Λίγο επεισοδιακή η γέννα μου διότι ενώ ήθελα φυσιολογικο τοκετό αλλά με επισκληριδιο φυσικα δεν μπορούσαν λέει να βρουν σωστό μεσοσπονδύλιο χώρο να την κάνουν (παρά τα 14 απιρυχημτ τρυπήματα τους:evil:!!) Κ εν τέλη γέμισα τελείως φυσικά..βέβαια μετά την εμπειρία μου,παρά τον πόνο που όντως είναι πολύ δυνατός,θα το έκανα ξανά έτσι!

Ναιιι ο πρώτος μου..έρωτας είναι τα άτιμα ε???

Εσύ κοριτσάκι εχεις απ'.οτι κατάλαβα οπότε ένας άλλος λόγος που κόλλας στην ομάδα μας γτ είναι κοριτσοομαδα ως επί το πλείστον! Έπρεπε να την μετανομασω σε "Ροζ Οκτώβρη" τελικα:mrgreen:

Όσο για τον ύπνο εμένα το βράδυ ξυπνάει στο φορές στις 3 ώρες περίπου κ μετά τα χαράματα από τις 6 μου κάνει κάτι 1.5 ώρα ως τις 9 περίπου που σηκωνόμαστε..φυσικά κ αυτά που σου λέω με εξαιρεσεις αναλόγως τα κέφια του!!

Αθήνα μένεις? Που γεννησες?.σε ρωτάω να σε γνωρίσουμε..θα σου ανεβάσω κ το πινακακι μας να δεις κ εσύ για εμάς..

Καλέ πως δεν έχεις να πεις πολλά λοιπόν???

Τώρα είναι που πρέπει να μας τα πεις όλα να τα βγάζεις από μέσα σου γτ θα δεις πως δεν είσαι ούτε η μόνη ούτε μόνη σε όλα αυτά!!

Ειδικά με τον δεύτερο εγκλεισμό πιστεύω έπεσε κ άλλο πολλών η ψυχολογία..εγώ πχ που είχα μάθει κ έβγαινα συχνά με το μωρό κ μας έκανε πολύ καλό τώρα ξενέρωσα..βέβαια κ πάλι θα βγαίνουμε απλά πιο ησυχα:mrgreen:

Θύμισε μου ποτέ γεννησες? Ρωτάω γτ σε ταλαιπωρεί τόσο η τομή..

Οχι δυστυχώς! Καβαλα μένω και γεννησα εδω στην κλινική Λητώ. Πω πωωω, ζορι αυτο με την επισκληριδιο. Εγω έκανα και να σου πω την αλήθεια θεωρώ όσες δεν κάνουν ηρωίδες! Οχι ότι γλιτωσα τους πόνους της γέννας αλλα τουλάχιστον μέχρι να φτάσω διαστολή 10 ένιωσα πολύ λίγα πράγματα και ήμουν χαλαρη. 

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Anastasia05 είπε:

Αχ αυτή η δουλειά!! Ακόμη κ η παιδιατρος που της είπα θα πάω δουλειά στους 2,5 μήνες μου είπε 'να πάτε να πάτε .' τόσο πολύ θέλω να δουλέψω που ακόμη κι εκείνη τι έχει καταλάβει από διαφορςς συζητήσεις,2 χρόνια τωρα!

Τα παιδακια μου θα είναι σε καλά χερια όσο δουλεύω,οπότε δεν ανησυχώ γι αυτο... Για άλλα ανησυχώ εγώ..

Καλημέρα! Σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να πάρω μέρος σε συζήτηση! Από την ώρα που θα ξυπνήσουν μέχρι να κοιμηθούν,τρέχω λιγάκι! Όταν κοιμηθούν το βράδυ,ασχολούμαι κι εγώ με κάτι που με ευχαριστεί!:)

Από ύπνο πάμε πολύ καλά! Χθες κοιμήθηκε ένα 6 ωρο,μουρμουρισε λίγο,τον άλλαξα κ τον τάισα κ μετά κοιμήθηκε αμέσως άλλες 3,5 ώρες! Μου ξυπνάει όμως κ τον μεγάλο κ μετά κυνηγάω κι εκείνον να κοιμηθεί λίγο ακόμη! Δεν τα καταφέρνω πάντα:lol:

 

Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς! Πάλι καλά ο μεγάλος μ δν ξυπνάει από το μωρό αλλά επειδή με θέλει δίπλα του.(ευτυχώς όχι κάθε μέρα τον τελευταίο καιρο). Παίζω κοιμηθώ τη μικρή, πάω να κατηγορήσω τον μεγάλο περνάει η ώρα κατατρώει η μικρή κ ύπνος 0! 

Με τη δουλειά εμένα μου κόπηκε η χαρά, πήγα 2 μέρες κ τέλος! Αφ ενός με βολεύει να είναι στο σπίτι γτ νοιώθω ασφαλής αφ ετέρου προκύπτουν πολλά προβλήματα που κανου ν πιο δύσκολη τη καθημερινότητα μ!

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Στέλνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς! Πάλι καλά ο μεγάλος μ δν ξυπνάει από το μωρό αλλά επειδή με θέλει δίπλα του.(ευτυχώς όχι κάθε μέρα τον τελευταίο καιρο). Παίζω κοιμηθώ τη μικρή, πάω να κατηγορήσω τον μεγάλο περνάει η ώρα κατατρώει η μικρή κ ύπνος 0! 

Με τη δουλειά εμένα μου κόπηκε η χαρά, πήγα 2 μέρες κ τέλος! Αφ ενός με βολεύει να είναι στο σπίτι γτ νοιώθω ασφαλής αφ ετέρου προκύπτουν πολλά προβλήματα που κανου ν πιο δύσκολη τη καθημερινότητα μ!

Μακάρι να μπορούσα κι εγώ από το σπίτι! Από την άλλη και σπίτι και δύο παιδιά,είναι διπλή η δυσκολία! 

Πολύ σημαντικό που είσαι ασφαλής με ένα νεογέννητο! Εμένα αυτή είναι η ανησυχία που,το που θα πάω κ το τι θα κουβαλάω από εκεί σπίτι μου 

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Αχ αυτή η δουλειά!! Ακόμη κ η παιδιατρος που της είπα θα πάω δουλειά στους 2,5 μήνες μου είπε 'να πάτε να πάτε .' τόσο πολύ θέλω να δουλέψω που ακόμη κι εκείνη τι έχει καταλάβει από διαφορςς συζητήσεις,2 χρόνια τωρα!

Τα παιδακια μου θα είναι σε καλά χερια όσο δουλεύω,οπότε δεν ανησυχώ γι αυτο... Για άλλα ανησυχώ εγώ..

Καλημέρα! Σας διαβάζω αλλά δεν προλαβαίνω να πάρω μέρος σε συζήτηση! Από την ώρα που θα ξυπνήσουν μέχρι να κοιμηθούν,τρέχω λιγάκι! Όταν κοιμηθούν το βράδυ,ασχολούμαι κι εγώ με κάτι που με ευχαριστεί!:)

Από ύπνο πάμε πολύ καλά! Χθες κοιμήθηκε ένα 6 ωρο,μουρμουρισε λίγο,τον άλλαξα κ τον τάισα κ μετά κοιμήθηκε αμέσως άλλες 3,5 ώρες! Μου ξυπνάει όμως κ τον μεγάλο κ μετά κυνηγάω κι εκείνον να κοιμηθεί λίγο ακόμη! Δεν τα καταφέρνω πάντα:lol:

 

Τι σε ανησυχεί εσένα? 

Μωρέ κ εμένα δε με ανησυχεί η φύλαξη του αλλαααα ποιος θα είναι καλύτερος από τη μανούλα??? Τι θα σκέφτεται τις πρώτες μέρες που θα με ψάχνει??? Τι θα νιώθει?? Αχχχχχ....

Just now, Anastasia05 είπε:

Μακάρι να μπορούσα κι εγώ από το σπίτι! Από την άλλη και σπίτι και δύο παιδιά,είναι διπλή η δυσκολία! 

Πολύ σημαντικό που είσαι ασφαλής με ένα νεογέννητο! Εμένα αυτή είναι η ανησυχία που,το που θα πάω κ το τι θα κουβαλάω από εκεί σπίτι μου 

Χμμμ τώρα είδα την απάντηση σου αυτη..

Είναι δύσκολο κομμάτι αυτό φίλη αλλά σκέψου τι έλεγες τις προάλλες!! Εκεί ίσως νιώθεις πιο ασφαλής γτ θα προσέχεις συνεχώς με όλα τα απαραίτητα (στολή/μάσκα/κτλ. ) Φυσικά θα αλλάζεις πριν φύγεις από το νοσοκομείο κ μόλις γυρνάς σπίτι..όλα θα πάνε καλά!!

Αλλά ρε συ σκέφτομαι κ την Βιβή πχ τη κοπέλα..θέλω να πω πως κ αυτό όπως όλα ,αν είναι να μας τύχουν.....  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Τι σε ανησυχεί εσένα? 

Μωρέ κ εμένα δε με ανησυχεί η φύλαξη του αλλαααα ποιος θα είναι καλύτερος από τη μανούλα??? Τι θα σκέφτεται τις πρώτες μέρες που θα με ψάχνει??? Τι θα νιώθει?? Αχχχχχ....

Χμμμ τώρα είδα την απάντηση σου αυτη..

Είναι δύσκολο κομμάτι αυτό φίλη αλλά σκέψου τι έλεγες τις προάλλες!! Εκεί ίσως νιώθεις πιο ασφαλής γτ θα προσέχεις συνεχώς με όλα τα απαραίτητα (στολή/μάσκα/κτλ. ) Φυσικά θα αλλάζεις πριν φύγεις από το νοσοκομείο κ μόλις γυρνάς σπίτι..όλα θα πάνε καλά!!

Αλλά ρε συ σκέφτομαι κ την Βιβή πχ τη κοπέλα..θέλω να πω πως κ αυτό όπως όλα ,αν είναι να μας τύχουν.....  

Κι εγώ το πιστεύω πως αν είναι να τύχει,θα τύχει παντού!

Εννοείται πως προσέχω παρά πολυ με τα ρούχα/παπούτσια κλπ

Στο πρώτο μου παιδί δεν μπορούσα να διανοηθω πως θα μπορούσα να το αφήσω, αν χρειαζόταν! Ειδικά σε αυτή την ηλικία που θα αφήσω τον δεύτερο! Τώρα αισθάνομαι διαφορετικά, χρειάζομαι να πάω για δουλειά,να κανω και κάτι άλλο (αυτό που συζητούσαμε πάλι πριν λίγο καιρό)

Εννοείται πως τη μαμά δεν μπορεί να την αντικαταστήσει κάνεις!:wub: Κ η μαμά όμως έχει ανάγκες κ πρέπει να αναγνωρίζονται

  • Μου αρέσει 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Renez @Anastasia05 σας καταλαβαινω απόλυτα! Στο 1ο έφυγα στις 20 μέρες...βασανιζομουν! Τα μωράκια θα είναι μια χαρά σε καλά χέρια!  Εμείς το βιώνουμε πιο συναισθηματικά! Να πάτε στη δουλειά να ξεφύγετε κ λίγο, με πολύ προσοχή όμως! Πέσαμε στη περίπτωση κι εμείς... Κι έχει έναν ωραίο ήλιο έξω κ θέλω να βολταρω με τον μεγάλο!!! Θα βγαίνουμε λίγο εδώ πίσω από το σπίτι που έχει μια αλάνα ερημιά κ μπαλκόνι όσο κρατει ο καιρός!

@Vivi8πως είσαι σήμερα? Πως τα πάτε? Στείλε update.

  • Μου αρέσει 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Εμείς ήρθαμε στο χωριό του άντρα μου και βγήκε από το πρόγραμμα του ο μικρός και είχε γκρίνια αλλά..... το βράδυ ξερός για ώρες! Τον ξυπνούσε ο άντρας μου κ με το ζόρι έπινε το γάλα του (του τον είχα δώσει) ακόμα κοιμάται να φανταστείτε. Θα τον σαραντισουμε σημερα (κανονικά σαραντιζω Τετάρτη αλλά επιτρέπεται)

@Vivi8 πολύ στεναχωρήθηκα με το κοβιντ αλλά όπως σου είπαν τα κορίτσια μην σε αγχωνει ο θηλασμός θα προσφέρει αντισώματα στο μωρό σου και θα πάνε όλα καλά! Απλά λίγη προσοχή! 

@Elinita καλώς ήρθες στην παρέα μας!

@Renezηταν ωραία η περίοδος της πρώτης καραντίνας! Ξεκουραστηκαμε και ήταν ο,τι επρεπε για εκείνη την περίοδο! Τώρα η δεύτερη καραντινα μας βρισκει σε εντελώς άλλη φάση, όμορφη κ αυτή!

Κ μην σκέφτεστε για τη δουλειά, επιστρέψτε χωρίς τύψεις! Τα μωρά μας μια χαρά προσαρμόζονται κ με άλλους! Φαίνεται βουνό αλλά δεν είναι! Θα νιώσετε κ πολύ καλύτερα!

 

 

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Λίγο επεισοδιακή η γέννα μου διότι ενώ ήθελα φυσιολογικο τοκετό αλλά με επισκληριδιο φυσικα δεν μπορούσαν λέει να βρουν σωστό μεσοσπονδύλιο χώρο να την κάνουν (παρά τα 14 απιρυχημτ τρυπήματα τους:evil:!!) Κ εν τέλη γέμισα τελείως φυσικά..βέβαια μετά την εμπειρία μου,παρά τον πόνο που όντως είναι πολύ δυνατός,θα το έκανα ξανά έτσι!

Ναιιι ο πρώτος μου..έρωτας είναι τα άτιμα ε???

Εσύ κοριτσάκι εχεις απ'.οτι κατάλαβα οπότε ένας άλλος λόγος που κόλλας στην ομάδα μας γτ είναι κοριτσοομαδα ως επί το πλείστον! Έπρεπε να την μετανομασω σε "Ροζ Οκτώβρη" τελικα:mrgreen:

Όσο για τον ύπνο εμένα το βράδυ ξυπνάει στο φορές στις 3 ώρες περίπου κ μετά τα χαράματα από τις 6 μου κάνει κάτι 1.5 ώρα ως τις 9 περίπου που σηκωνόμαστε..φυσικά κ αυτά που σου λέω με εξαιρεσεις αναλόγως τα κέφια του!!

Αθήνα μένεις? Που γεννησες?.σε ρωτάω να σε γνωρίσουμε..θα σου ανεβάσω κ το πινακακι μας να δεις κ εσύ για εμάς..

Καλέ πως δεν έχεις να πεις πολλά λοιπόν???

Τώρα είναι που πρέπει να μας τα πεις όλα να τα βγάζεις από μέσα σου γτ θα δεις πως δεν είσαι ούτε η μόνη ούτε μόνη σε όλα αυτά!!

Ειδικά με τον δεύτερο εγκλεισμό πιστεύω έπεσε κ άλλο πολλών η ψυχολογία..εγώ πχ που είχα μάθει κ έβγαινα συχνά με το μωρό κ μας έκανε πολύ καλό τώρα ξενέρωσα..βέβαια κ πάλι θα βγαίνουμε απλά πιο ησυχα:mrgreen:

Θύμισε μου ποτέ γεννησες? Ρωτάω γτ σε ταλαιπωρεί τόσο η τομή..

Γέννησα 17/10! Δεν είναι η τομή το πρόβλημα.. είναι ότι δεν έχω καλή αισθητικότητα στην περιοχή κ νιώθω περίεργα, σα να έχω βάρος χαμηλά στην κοιλια.. Είναι και ότι πήρε καιρό στην αρχή με αντιβιοτικά, γάζες κλπ ενώ δεν είχα υπολογίσει τίποτα από όλα αυτά.. Βασικά κακή ψυχολογία είναι το πρόβλημα μου :-(

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Γέννησα 17/10! Δεν είναι η τομή το πρόβλημα.. είναι ότι δεν έχω καλή αισθητικότητα στην περιοχή κ νιώθω περίεργα, σα να έχω βάρος χαμηλά στην κοιλια.. Είναι και ότι πήρε καιρό στην αρχή με αντιβιοτικά, γάζες κλπ ενώ δεν είχα υπολογίσει τίποτα από όλα αυτά.. Βασικά κακή ψυχολογία είναι το πρόβλημα μου :-(

Γιατί έχεις κακή ψυχολογία; Επειδή δίνεις κ ξένο; Υπομονη κορίτσι μου οι πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι. Οι πρώτες 40 μέρες για αρχή, μετά το πρώτο τρίμηνο λίγο καλύτερα και μετά τους 6 μήνες πολύ καλύτερα.


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elinita είπε:

Λέγεται διάβαση οισοφάγου στομάχου αν θυμάμαι καλά, και κοιτάει η γιατρός σε ένα διάστημα πχ 20 λεπτά ποσες φορές παλινδρομει το γαλα. Εμας σε 25 λεπτά ειδε 4-5 παλινδρομησεις που είναι στα όρια ήπιας με μεσαίου βαθμου. Αλλα από όσο ξέρω δεν θεωρείται και πολυ αξιόπιστη μέθοδος.... εμένα δεν με απασχολούν τόσο οι γουλιτσες όσο το ότι την βλέπω να ζορίζεται πολυ μετα το φαι, όταν την σηκώνω να ρευτει. Ελπίζω όπως λες να περάσει σύντομα.

Να χαίρεσαι τον μπεμπούλη σ Εύα!!

Καλημέρα κορίτσια μου!

@ElinitaΚάπως έτσι είναι και σε μένα η μικρή μου.. εκτός του ότι δε ρευεται εύκολα και πολλές φορές δε ρευεται καθολου, αφού την ξαπλώσω μετά από κάποια ώρα δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί, κάνει ήχους, μουγκρητά και σαν να ξεροκαταπινει, υποφέρει η καημένη.. και μάλιστα δεν το κάνει μόνο μετά από γεύματα αλλά γενικά μέσα στη μέρα.. ο γιατρός σου είπε πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις; Σου είπε τπτ για αλλεργία κ να κάνεις αποχή; Πχ γαλακτοκομικά; Ξεκίνησα μια απόχη όπως Μ είπε ο γιατρος να δούμε πως θα παει..Επίσης όταν τη θηλάζεις δημιουργούνται προβλήματα ή όλα καλά; Γιατί σε μένα και στον θηλασμό τελευταία κλαίει μετά από λίγο (μπορεί λόγω παλινδρόμησης ή έντονης ροής ή και τα δυο αυτό δεν το έχω καταλάβει)  και δεν πιάνει μετά το στήθος, σαν να φοβάται ένα πράγμα..και μένει νηστική.. στο τέλος εκεί που τα πηγαίναμε τέλεια με βαρος, θα μου χάσει και φοβάμαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, marianna1986 said:

Γιατί έχεις κακή ψυχολογία; Επειδή δίνεις κ ξένο; Υπομονη κορίτσι μου οι πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι. Οι πρώτες 40 μέρες για αρχή, μετά το πρώτο τρίμηνο λίγο καλύτερα και μετά τους 6 μήνες πολύ καλύτερα.

Η κακή ψυχολογία ξεκίνησε από το μαιευτήριο επειδή τελικά μπήκα για καισαρική μετά από 17 ώρες... Μετά δε μπορούσα να ξεκουραστώ στο θάλαμο επειδή ειχε φασαρία κ πήγα σπίτι κατάκοπη και μετά δε μπορούσα να θηλάσω... Ο άντρας μου και αυτός πελαγωμενος και ευτυχώς ήρθε η μητέρα μου για βοήθεια. Γενικά ήξερα ότι είναι δύσκολα μετά τη γέννα αλλά εγώ νοιώθω ότι έχασα τον έλεγχο... Τελοσπαντων, μιλάνε κ οι ορμόνες, θα περάσει αργά ή γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eirini_ka said:

Καλημέρα κορίτσια μου!

@ElinitaΚάπως έτσι είναι και σε μένα η μικρή μου.. εκτός του ότι δε ρευεται εύκολα και πολλές φορές δε ρευεται καθολου, αφού την ξαπλώσω μετά από κάποια ώρα δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί, κάνει ήχους, μουγκρητά και σαν να ξεροκαταπινει, υποφέρει η καημένη.. και μάλιστα δεν το κάνει μόνο μετά από γεύματα αλλά γενικά μέσα στη μέρα.. ο γιατρός σου είπε πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις; Σου είπε τπτ για αλλεργία κ να κάνεις αποχή; Πχ γαλακτοκομικά; Ξεκίνησα μια απόχη όπως Μ είπε ο γιατρος να δούμε πως θα παει..Επίσης όταν τη θηλάζεις δημιουργούνται προβλήματα ή όλα καλά; Γιατί σε μένα και στον θηλασμό τελευταία κλαίει μετά από λίγο (μπορεί λόγω παλινδρόμησης ή έντονης ροής ή και τα δυο αυτό δεν το έχω καταλάβει)  και δεν πιάνει μετά το στήθος, σαν να φοβάται ένα πράγμα..και μένει νηστική.. στο τέλος εκεί που τα πηγαίναμε τέλεια με βαρος, θα μου χάσει και φοβάμαι..

Ειρηνη μου καλημέρα :) εμενα κυρίως μετα το φαι υποφέρει, δηλαδή οχι απλα δεν ρευεται ευκολα (τώρα βασικά έχει αρχίσει να ρευεται και παρα πολυ) αλλά φαίνεται το μωρο μου να ζορίζεται παρά πολύ. Όσον αφορά τον θηλασμο και μένα τωρα τελευταία έχει αρχίσει και εκεί να τσιναει λιγο αλλα τρωει παραπάνω από το κανονικό... δηλαδή παρα ειναι λαιμαργη και σίγουρα αυτό επιδεινώνει και την παλινδρομηση. Ο γιατρός μου είναι πολύ κουλ, πράγμα που με εκνευρίζει αλλα τον εμπιστεύομαι παρα πολυ οποτε περιμενω να δω. Εγω έτσι κιαλλιως στους 1.5-2 μήνες (κλείνουμε τον πρώτο το Σάββατο) θα πάω να κάνω έναν ακόμα υπέρηχο καλου κακού γιατι λένε ότι η παλινδρομηση χειροτερεύει το πρώτο διάστημα μέχρι που σιγα σιγα διορθώνεται και δεν θέλω να το αφήσω. Παντως σε καταλαβαίνω απόλυτα, πολυ ζορι να βλέπουμε τα μικρά μας να υποφέρουν και να μην ξέρουμε τι να κάνουμε. Τα γαλακτομικα τα έκοψα από μόνη μου αλλα δεν είδα μεγάλη διαφορά να σου πω την αλήθεια.

Just now, Eirini_ka said:

Καλημέρα κορίτσια μου!

@ElinitaΚάπως έτσι είναι και σε μένα η μικρή μου.. εκτός του ότι δε ρευεται εύκολα και πολλές φορές δε ρευεται καθολου, αφού την ξαπλώσω μετά από κάποια ώρα δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί, κάνει ήχους, μουγκρητά και σαν να ξεροκαταπινει, υποφέρει η καημένη.. και μάλιστα δεν το κάνει μόνο μετά από γεύματα αλλά γενικά μέσα στη μέρα.. ο γιατρός σου είπε πως μπορείς να το αντιμετωπίσεις; Σου είπε τπτ για αλλεργία κ να κάνεις αποχή; Πχ γαλακτοκομικά; Ξεκίνησα μια απόχη όπως Μ είπε ο γιατρος να δούμε πως θα παει..Επίσης όταν τη θηλάζεις δημιουργούνται προβλήματα ή όλα καλά; Γιατί σε μένα και στον θηλασμό τελευταία κλαίει μετά από λίγο (μπορεί λόγω παλινδρόμησης ή έντονης ροής ή και τα δυο αυτό δεν το έχω καταλάβει)  και δεν πιάνει μετά το στήθος, σαν να φοβάται ένα πράγμα..και μένει νηστική.. στο τέλος εκεί που τα πηγαίναμε τέλεια με βαρος, θα μου χάσει και φοβάμαι..

Btw Ειρηνη ξέχασα να σου πω ότι αυτά μέσα στον ύπνο, μουγκρητα κλπ μου ειπε ο γιατρος ότι είναι πολύ φυσιολογικα οποτε μην στεναχωριέσαι!

  • Μου αρέσει 1

Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Η κακή ψυχολογία ξεκίνησε από το μαιευτήριο επειδή τελικά μπήκα για καισαρική μετά από 17 ώρες... Μετά δε μπορούσα να ξεκουραστώ στο θάλαμο επειδή ειχε φασαρία κ πήγα σπίτι κατάκοπη και μετά δε μπορούσα να θηλάσω... Ο άντρας μου και αυτός πελαγωμενος και ευτυχώς ήρθε η μητέρα μου για βοήθεια. Γενικά ήξερα ότι είναι δύσκολα μετά τη γέννα αλλά εγώ νοιώθω ότι έχασα τον έλεγχο... Τελοσπαντων, μιλάνε κ οι ορμόνες, θα περάσει αργά ή γρήγορα...

Καλε τι είναι αυτά που λες?? Γιαααα πάρτο αλλιώς σιγά σιγά φίλη παρακαλώ!!

Ακόμη κ αν έχασες προς στιγμήν τον έλεγχο κάθε μέρα ,ακόμη κ κάθε ώρα είναι η τέλεια ευκαιρία να κάνεις ένα resrart να οργανώσεις το μυαλό κ τον χώρο σου κ να πεις "τώρα οργανώθηκα,είμαι έτοιμη κ ξεκινάω"!!

Μη σκέφτεσαι το πριν γιατί καλώς η κακώς ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ! ο,τι έγινε έγινε για κάποιο λόγο! Οκ έφαγες ταλαιπωρια 17 ώρες κ μετά καισαρική ε και? Ίσα ίσα ένιωσες κ τους πόνους της γέννας που για εμένα όσο κ να πονάνε είναι από τις πιο δυνατές εμπειριες Κ στη τελική το αποτέλεσμα είναι το ίδιο είτε με φτ είτε με κτ,το παιδάκι μας στην αγκαλιά μας!! Απλά τα πράγματα! 

Όσο για τον θηλασμό το παλεψες κ δε βγήκε θα σκάσουμε??? Κ εγώ αν δεν είχα πάρει το θηλαστρο που με έσωσε γτ γιατρεψε τις πληγές μου κ συνέχισα τον θηλασμό δε πρόκειται να είχα συνεχίσει..

Εσύ λες δεν έχεις πολύ γάλα,ίσως είναι έτσι ίσως δεν έχεις κ πραγματικά διάθεση να το φτιάξεις??? Ωραιοτατα είναι κ τα συμπληρώματα απλά όσο μπορείς δίνε κ λίγο δικό σου ίσα για ένα "booster" καθημερινών αντισωμάτων στο μπουμπούκι σου κ όλα μια χαρά!! 

Χαμόγελα φίλη,σου αξίζει γιατί είσαι μανούλα!!:x

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez said:

Καλε τι είναι αυτά που λες?? Γιαααα πάρτο αλλιώς σιγά σιγά φίλη παρακαλώ!!

Ακόμη κ αν έχασες προς στιγμήν τον έλεγχο κάθε μέρα ,ακόμη κ κάθε ώρα είναι η τέλεια ευκαιρία να κάνεις ένα resrart να οργανώσεις το μυαλό κ τον χώρο σου κ να πεις "τώρα οργανώθηκα,είμαι έτοιμη κ ξεκινάω"!!

Μη σκέφτεσαι το πριν γιατί καλώς η κακώς ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ! ο,τι έγινε έγινε για κάποιο λόγο! Οκ έφαγες ταλαιπωρια 17 ώρες κ μετά καισαρική ε και? Ίσα ίσα ένιωσες κ τους πόνους της γέννας που για εμένα όσο κ να πονάνε είναι από τις πιο δυνατές εμπειριες Κ στη τελική το αποτέλεσμα είναι το ίδιο είτε με φτ είτε με κτ,το παιδάκι μας στην αγκαλιά μας!! Απλά τα πράγματα! 

Όσο για τον θηλασμό το παλεψες κ δε βγήκε θα σκάσουμε??? Κ εγώ αν δεν είχα πάρει το θηλαστρο που με έσωσε γτ γιατρεψε τις πληγές μου κ συνέχισα τον θηλασμό δε πρόκειται να είχα συνεχίσει..

Εσύ λες δεν έχεις πολύ γάλα,ίσως είναι έτσι ίσως δεν έχεις κ πραγματικά διάθεση να το φτιάξεις??? Ωραιοτατα είναι κ τα συμπληρώματα απλά όσο μπορείς δίνε κ λίγο δικό σου ίσα για ένα "booster" καθημερινών αντισωμάτων στο μπουμπούκι σου κ όλα μια χαρά!! 

Χαμόγελα φίλη,σου αξίζει γιατί είσαι μανούλα!!:x

Έχω γάλα για να θηλάζει το παιδί στην αρχή κάθε γεύματος... Το βάζω για μισή ώρα συνολικά στο στήθος αλλά μετά σχεδόν πάντα χρειάζεται συμπλήρωμα. Οπότε έχω και την ταλαιπωρίας της αποστείρωσης σε κάθε γεύμα κ μας παίρνει πολύ χρόνο για να γίνουν όλα αυτά. Αλλά θέλω να κρατήσω με νύχια κ δόντια το θηλασμό, για όσο πάει...

Εγώ μάλλον ζούσα σε ροζ συννεφάκι ότι θα γυρίσω από το μαιευτήριο με φουλ γάλα, άντε και με κανένα ράμμα από κάτω για λίγες μέρες. 

Τελοσπαντων, είπαμε! Ορμόνες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aurora S είπε:

Έχω γάλα για να θηλάζει το παιδί στην αρχή κάθε γεύματος... Το βάζω για μισή ώρα συνολικά στο στήθος αλλά μετά σχεδόν πάντα χρειάζεται συμπλήρωμα. Οπότε έχω και την ταλαιπωρίας της αποστείρωσης σε κάθε γεύμα κ μας παίρνει πολύ χρόνο για να γίνουν όλα αυτά. Αλλά θέλω να κρατήσω με νύχια κ δόντια το θηλασμό, για όσο πάει...

Εγώ μάλλον ζούσα σε ροζ συννεφάκι ότι θα γυρίσω από το μαιευτήριο με φουλ γάλα, άντε και με κανένα ράμμα από κάτω για λίγες μέρες. 

Τελοσπαντων, είπαμε! Ορμόνες!

Οι περισσότερες έτσι ζούμε πριν κάνουμε παιδί νομίζουμε όλα εύκολα αλλά αν το πάρεις αλλιώς εύκολο είναι (υπάρχουν κ δύσκολες μέρες αλλά κ ευκολες) και γενικά συμφωνώ με @Renez

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...