Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

 

On 11/8/2020 at 7:56 AM, marianna1986 said:

Οι περισσότερες έτσι ζούμε πριν κάνουμε παιδί νομίζουμε όλα εύκολα αλλά αν το πάρεις αλλιώς εύκολο είναι (υπάρχουν κ δύσκολες μέρες αλλά κ ευκολες) και γενικά συμφωνώ με @Renez

Δε ξέρω κορίτσια μου για εσάς, πάντως εγώ το περίμενα πιο δύσκολο. Όχι ότι το να μεγαλώνεις ένα μωρό/παιδί είναι εύκολο, αλλά είχα στο μυαλό μου τις δυσκολότερες περιπτώσεις που έχω δει από φίλους, συγγενείς και γνωστούς, οπότε ήμουν εδώ και χρόνια προετοιμασμένη ψυχολογικά για τα χειρότερα και τελικά δεν είναι και τόσο τρελά τα πράγματα. Πλέον πιστεύω ότι, αν φυσικά δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας (χτύπα ξύλο) και αν οι γονείς είναι οργανωμένοι, αγαπημένοι και καλά στη ψυχολογία τους, όλα γίνονται πιο εύκολα, με κάποιες καλές μέρες και κάποιες όχι τόσο καλές ενδιάμεσα!:P Πραγματικά, στην υγεία μας να είμαστε όλοι καλά και όλα τα άλλα παλεύονται.

 

23 hours ago, Marti said:

Καλησπέρα κορίτσια μ! 

Και γω απο δευτερα ξεκινώ τη δουλειά αλλα απο το σπιτι. Πέρασαν 15μερες και είπα σιγά σιγά να ξεκινήσω να δω πως βγαινει.. Η αλήθεια είναι ότι δε θελω άλλο καράντινα αλλά τι να κάνουμε... 

Χθες ειχα και γω ενα 37, 2 απο κούραση η από covid 19 ηωλ το πιο πιθανο από το στήθος μ το ένα καθώς έγινε τουμπανο κ με πονάει.. Πηρα αλγκοφρεν, προσπαθώ να το αδειασω για  μην παθω μαστίτιδα.. Γενικά εγώ θηλαζω με ψευδοθηλες συν αντλω αρα εχω και αποστειρωση και άντληση κ θήλασμο και δε σας κρύβω οτι εχω κουραστεί λίγο.. 

Καμία μας να μη νιώθει τύψεις πέρι θηλασμου, ξένου κλπ! Αυτό π προέχει ειναι η καλη ψυχολογία! 

 

Έχω διαβάσει ότι όταν θηλάζεις, ειδικά στην αρχή πριν εδραιωθεί ο θηλασμός, η θερμοκρασία του σώματος συνήθως είναι μισό βαθμό παραπάνω, οπότε τα δέκατα που έχεις είναι φυσιολογικά σ'αυτήν τη φάση. Με τον καιρό θα επανέλθει κι αυτό όπως και όλα τα άλλα.

 

21 hours ago, Renez said:

@Vivi8 κορίτσι μου μην αγχώνεσαι όλα καλα θα πάνε κ το μωράκι σου θα βγει αλώβητο κ υγιές! Θα γεμίσει κ αντισώματα η ψυχούλα..νόμιζα πως το ντεπον επιτρέπεται από τον 3ο μηνα κ μετά ,όχι? Ο παιδίατρος τι σου είπε?

Εγώ κορίτσια μου τα αποστειρωνω κ τα βάζω όσα έχουν προλάβει να στεγνώσουν σε ένα ντουλάπι που έχω του μπέμπη μόνο μπιμπερο κτλ. Ξέρω έτσι ουσιαστικά είναι σαν να φεύγει περίπου η αποστείρωση αλλά φεύγει κ μόνο που τα αγγίζουμε για να φτιάξουμε το γάλα οπότε...δεν είμαι τόσο μη μου άπτου με αυτό το θέμα εγώ..

Επίσης να σας πω οτιιιι ΣΤΟΛΊΣΑΜΕΕΕ και είμαι πολύ πολύ χαρούμενη!! Γενικά πάντα ομολογώ στολίζω νωρίς γτ τα Χριστούγεννα είναι η λατρεμένη μου εποχή κ φέτος ειδικά είχα ανάγκη να αλλάξει λιγάκι το σπίτι κ οι παραστάσεις μου..νιώθω ότι ζεσταίνει κ τον χωρο:x

 

Αχ, τα Χριστούγεννα είναι τόσο όμορφα!!! Εμένα με χαλάει κάπως που δε θα μπορέσω φέτος να έρθω Ελλάδα να τα περάσω με την οικογένειά μου, αλλά θα είναι τα πρώτα Χριστούγεννα που θα περάσουμε με τον μπέμπη μας, σαν οικογένεια οι τρεις μας και στο καινούργιο μας σπίτι, οπότε κρατάω αυτό και χαίρομαι από τώρα!:) Σκέφτομαι να στολίσουμε το επόμενο σαβ/ακο... ήθελα πρώτα να συμμαζέψω κάτι τελευταία πράγματα (επιτέλους τελείωσα με την ντουλάπα μου χθες) και να κρεμάσω μερικές κορνίζες κτλ. να φύγουν από τη μέση. Παρήγγειλα και μια κάλτσα με το όνομα του μπέμπη για να κρεμάσουμε στο τζάκι μαζί με τις δικές μας!:wink: Πάντως και μένα μου αρέσουν όλα τα χρώματα στα στολίδια... τα περισσότερα που έχουμε είναι κλασικά χρυσά-μπρονζέ, ασημί-λευκά, γυάλινα-διάφανα, κάποια σε διάφορα χρώματα και κάποια ξύλινα. Το δέντρο μας είναι και αυτό υπερπαραγωγή, έχει ενσωματωμένα λαμπάκια, χιονισμένες άκρες και κουκουνάρια κ cranberries πάνω στα κλαδιά! Κάτω από το δέντρο, στη φούστα, συνήθως στήνω Χριστουγεννιάτικο χωριό με μικρά κτίρια και ανθρωπάκια που έχω μαζέψει τα τελευταία χρόνια... έχουμε και ένα τρενάκι με σιδηρόδρομο που σίγουρα θα αρέσει και στον μπέμπη και θα έχει να παίζει όταν μεγαλώσει λιγάκι! Ανυπομονώ να στολίσουμε!!!

 

10 hours ago, Vivi8 said:

Καλημέρα κορίτσια! Ο πυρετός της Μπέμπας τελικά επιμένει και έχει υπνηλία και νωχελικότητα. Κάναμε εισαγωγή στο παίδων. Είμαστε μόνες μας  σε ένα μεγάλο δωματιο και οι γιατροί μπαίνουν με στολή εδώ μέσα. Της έκαναν εξετάσεις και περιμένουμε τα αποτελέσματα. 
Προσπαθώ πάρα πολύ να είμαι δυνατή για το μωρό μου αλλά φοβάμαι υπερβολικά. Στο αυτοκίνητο όταν ερχόμασταν δεν μπορούσα να την ξυπνήσω! Την κούναγα, της μιλούσα, της έριχνα φως στο πρόσωπο και αυτή τιποτα. Απαίσιο συναίσθημα να είσαι αβοήθητος!! Εύχομαι τα μωρακια σας να είναι πάντα γερά και ας σας ξυπνάνε το βράδυ και γκρινιάζουν!! Επίσης αν σας ξαναπούν ότι δεν υπάρχει κορονοιος ρίχτε τους ένα φάσκελο και από μένα!

Αχ βρε Βιβή μου, νομίζω όλες μας στεναχωρηθήκαμε με αυτό που περνάς. Το κοριτσάκι σου κι εσύ ταλαιπωρηθήκατε ήδη αρκετά, και φαντάζομαι πόσο θα ανησυχείς, αλλά εύχομαι και πιστεύω όλο αυτό να περάσει γρήγορα και να το θυμάσαι μόνο σαν ένα κακό όνειρο. Καλή ανάρρωση και ο Θεός μαζί σας!

  • Μου αρέσει 4
  • Λυπημένη/-ος 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva137 είπε:

 

Δε ξέρω κορίτσια μου για εσάς, πάντως εγώ το περίμενα πιο δύσκολο. Όχι ότι το να μεγαλώνεις ένα μωρό/παιδί είναι εύκολο, αλλά είχα στο μυαλό μου τις δυσκολότερες περιπτώσεις που έχω δει από φίλους, συγγενείς και γνωστούς, οπότε ήμουν εδώ και χρόνια προετοιμασμένη ψυχολογικά για τα χειρότερα και τελικά δεν είναι και τόσο τρελά τα πράγματα. Πλέον πιστεύω ότι, αν φυσικά δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας (χτύπα ξύλο) και αν οι γονείς είναι οργανωμένοι, αγαπημένοι και καλά στη ψυχολογία τους, όλα γίνονται πιο εύκολα, με κάποιες καλές μέρες και κάποιες όχι τόσο καλές ενδιάμεσα!:P Πραγματικά, στην υγεία μας να είμαστε όλοι καλά και όλα τα άλλα παλεύονται.

 

Έχω διαβάσει ότι όταν θηλάζεις, ειδικά στην αρχή πριν εδραιωθεί ο θηλασμός, η θερμοκρασία του σώματος συνήθως είναι μισό βαθμό παραπάνω, οπότε τα δέκατα που έχεις είναι φυσιολογικά σ'αυτήν τη φάση. Με τον καιρό θα επανέλθει κι αυτό όπως και όλα τα άλλα.

 

Αχ, τα Χριστούγεννα είναι τόσο όμορφα!!! Εμένα με χαλάει κάπως που δε θα μπορέσω φέτος να έρθω Ελλάδα να τα περάσω με την οικογένειά μου, αλλά θα είναι τα πρώτα Χριστούγεννα που θα περάσουμε με τον μπέμπη μας, σαν οικογένεια οι τρεις μας και στο καινούργιο μας σπίτι, οπότε κρατάω αυτό και χαίρομαι από τώρα!:) Σκέφτομαι να στολίσουμε το επόμενο σαβ/ακο... ήθελα πρώτα να συμμαζέψω κάτι τελευταία πράγματα (επιτέλους τελείωσα με την ντουλάπα μου χθες) και να κρεμάσω μερικές κορνίζες κτλ. να φύγουν από τη μέση. Παρήγγειλα και μια κάλτσα με το όνομα του μπέμπη για να κρεμάσουμε στο τζάκι μαζί με τις δικές μας!:wink: Πάντως και μένα μου αρέσουν όλα τα χρώματα στα στολίδια... τα περισσότερα που έχουμε είναι κλασικά χρυσά-μπρονζέ, ασημί-λευκά, γυάλινα-διάφανα, κάποια σε διάφορα χρώματα και κάποια ξύλινα. Το δέντρο μας είναι και αυτό υπερπαραγωγή, έχει ενσωματωμένα λαμπάκια, χιονισμένες άκρες και κουκουνάρια κ cranberries πάνω στα κλαδιά! Κάτω από το δέντρο, στη φούστα, συνήθως στήνω Χριστουγεννιάτικο χωριό με μικρά κτίρια και ανθρωπάκια που έχω μαζέψει τα τελευταία χρόνια... έχουμε και ένα τρενάκι με σιδηρόδρομο που σίγουρα θα αρέσει και στον μπέμπη και θα έχει να παίζει όταν μεγαλώσει λιγάκι! Ανυπομονώ να στολίσουμε!!!

 

Αχ βρε Βιβή μου, νομίζω όλες μας στεναχωρηθήκαμε με αυτό που περνάς. Το κοριτσάκι σου κι εσύ ταλαιπωρηθήκατε ήδη αρκετά, και φαντάζομαι πόσο θα ανησυχείς, αλλά εύχομαι και πιστεύω όλο αυτό να περάσει γρήγορα και να το θυμάσαι μόνο σαν ένα κακό όνειρο. Καλή ανάρρωση και ο Θεός μαζί σας!

Ουαουυυ!! Θέλω κ εγώ χριστουγεννιάτικο χωριοοοο!!!!

Άντε κοριτσαρες μου όλα να μας πάνε καλέ κ να έχουμε τα καλύτερα Χριστούγεννα με τα παιδάκια κ τις οικογένειες μας!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia mou!!Elpizw ooooles na mou eiste kala!!Exw na bw polles meres i alitheia einai alla apolamvanw to zouzouni mou kai xehniemai entelws!!!!Ax re koritsia ti erwtas einai autos???!!!Milame liwnw!!!!Wstoso tha ithela na kanw kapoies erwtiseis opoia borei na me voithisei!!

Me tis goulitses ti fasi??Sigoura tha to exete xanasuzitisei alla pragmatika wtf?

Thilazw,kanei kaka,paw tin allazw,goulitsa,klama,xana vuzi gia na iremisei,repsimo,xupnisame!Aaaante pali vuzi!E exantloumai ligo i mana!!!

kai to vrady?thilazw,koimatai,paw na tin valw sto likno xupnisame k anteee pali klaaaama!!Ekei ti kanw pali?giati lew an einai na mou xupnaei k na min koimamai as tin koimizw mazi mou sto krevati kai edw k 4 meres kanoume sugkoimisi.Wraia den lew alla den sas kruvw oti thelw ligo ton xwro mou k na kouniemai.Xupnaw kathe mera piasmeni giati fovamai na kounithw min mou xupnisei!!:DAxxx auta ta nea mou!!Kata ta alla liwnw gia tin party tis sas lew!!:P

Just now, Eva137 είπε:

 

Δε ξέρω κορίτσια μου για εσάς, πάντως εγώ το περίμενα πιο δύσκολο. Όχι ότι το να μεγαλώνεις ένα μωρό/παιδί είναι εύκολο, αλλά είχα στο μυαλό μου τις δυσκολότερες περιπτώσεις που έχω δει από φίλους, συγγενείς και γνωστούς, οπότε ήμουν εδώ και χρόνια προετοιμασμένη ψυχολογικά για τα χειρότερα και τελικά δεν είναι και τόσο τρελά τα πράγματα. Πλέον πιστεύω ότι, αν φυσικά δεν υπάρχουν προβλήματα υγείας (χτύπα ξύλο) και αν οι γονείς είναι οργανωμένοι, αγαπημένοι και καλά στη ψυχολογία τους, όλα γίνονται πιο εύκολα, με κάποιες καλές μέρες και κάποιες όχι τόσο καλές ενδιάμεσα!:P Πραγματικά, στην υγεία μας να είμαστε όλοι καλά και όλα τα άλλα παλεύονται.

 

Έχω διαβάσει ότι όταν θηλάζεις, ειδικά στην αρχή πριν εδραιωθεί ο θηλασμός, η θερμοκρασία του σώματος συνήθως είναι μισό βαθμό παραπάνω, οπότε τα δέκατα που έχεις είναι φυσιολογικά σ'αυτήν τη φάση. Με τον καιρό θα επανέλθει κι αυτό όπως και όλα τα άλλα.

 

Αχ, τα Χριστούγεννα είναι τόσο όμορφα!!! Εμένα με χαλάει κάπως που δε θα μπορέσω φέτος να έρθω Ελλάδα να τα περάσω με την οικογένειά μου, αλλά θα είναι τα πρώτα Χριστούγεννα που θα περάσουμε με τον μπέμπη μας, σαν οικογένεια οι τρεις μας και στο καινούργιο μας σπίτι, οπότε κρατάω αυτό και χαίρομαι από τώρα!:) Σκέφτομαι να στολίσουμε το επόμενο σαβ/ακο... ήθελα πρώτα να συμμαζέψω κάτι τελευταία πράγματα (επιτέλους τελείωσα με την ντουλάπα μου χθες) και να κρεμάσω μερικές κορνίζες κτλ. να φύγουν από τη μέση. Παρήγγειλα και μια κάλτσα με το όνομα του μπέμπη για να κρεμάσουμε στο τζάκι μαζί με τις δικές μας!:wink: Πάντως και μένα μου αρέσουν όλα τα χρώματα στα στολίδια... τα περισσότερα που έχουμε είναι κλασικά χρυσά-μπρονζέ, ασημί-λευκά, γυάλινα-διάφανα, κάποια σε διάφορα χρώματα και κάποια ξύλινα. Το δέντρο μας είναι και αυτό υπερπαραγωγή, έχει ενσωματωμένα λαμπάκια, χιονισμένες άκρες και κουκουνάρια κ cranberries πάνω στα κλαδιά! Κάτω από το δέντρο, στη φούστα, συνήθως στήνω Χριστουγεννιάτικο χωριό με μικρά κτίρια και ανθρωπάκια που έχω μαζέψει τα τελευταία χρόνια... έχουμε και ένα τρενάκι με σιδηρόδρομο που σίγουρα θα αρέσει και στον μπέμπη και θα έχει να παίζει όταν μεγαλώσει λιγάκι! Ανυπομονώ να στολίσουμε!!!

 

Αχ βρε Βιβή μου, νομίζω όλες μας στεναχωρηθήκαμε με αυτό που περνάς. Το κοριτσάκι σου κι εσύ ταλαιπωρηθήκατε ήδη αρκετά, και φαντάζομαι πόσο θα ανησυχείς, αλλά εύχομαι και πιστεύω όλο αυτό να περάσει γρήγορα και να το θυμάσαι μόνο σαν ένα κακό όνειρο. Καλή ανάρρωση και ο Θεός μαζί σας!

Axx Vivi mou glukia!Molis diavasa auta pou les parapanw k den sou kruvw oti me epiasan ta klamata!Den exw diavasei tpt toso kairo k eisai akrivws sto parapanw mnm.Euxomai ola ta kala k na anarwsete grigora!!Skepsou thetika koritsi mou k na exeis dunami kai kouragio!Sou stelnw oli mou tin thetiki energeia!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annou είπε:

Kalispera koritsia mou!!Elpizw ooooles na mou eiste kala!!Exw na bw polles meres i alitheia einai alla apolamvanw to zouzouni mou kai xehniemai entelws!!!!Ax re koritsia ti erwtas einai autos???!!!Milame liwnw!!!!Wstoso tha ithela na kanw kapoies erwtiseis opoia borei na me voithisei!!

Me tis goulitses ti fasi??Sigoura tha to exete xanasuzitisei alla pragmatika wtf?

Thilazw,kanei kaka,paw tin allazw,goulitsa,klama,xana vuzi gia na iremisei,repsimo,xupnisame!Aaaante pali vuzi!E exantloumai ligo i mana!!!

kai to vrady?thilazw,koimatai,paw na tin valw sto likno xupnisame k anteee pali klaaaama!!Ekei ti kanw pali?giati lew an einai na mou xupnaei k na min koimamai as tin koimizw mazi mou sto krevati kai edw k 4 meres kanoume sugkoimisi.Wraia den lew alla den sas kruvw oti thelw ligo ton xwro mou k na kouniemai.Xupnaw kathe mera piasmeni giati fovamai na kounithw min mou xupnisei!!:DAxxx auta ta nea mou!!Kata ta alla liwnw gia tin party tis sas lew!!:P

Πόσο χαίρομαι για εσάς φίλη!!

Έρωτας δε λες τίποτα!!!!

Λοιποοον ,να ρωτήσω,το λίκνο σας δεν ενώνει με το κρεβάτι? Εμένα με έναν λευκό ήχο κ το χέρι μου πάνω του μέχρι να ηρεμήσει κ να αποκοιμηθεί ξεχνιέται κ κοιμάται! Βέβαια κ εγώ οπότε ο άντρας μου αποκοιμιεται στο σαλόνι τον Λοτσάρη στο κρεβάτι μου κάπου τα χαράματα που ξυπνάει κ θηλάζω ξαπλωμένη μιας κ είμαι κ εγώ κομμάτια..αλλά έτσι χωρίς τον άντρα μου έχουμε χώρο..

Γουλιτσες μου έχει βγάλει δύο φορές εμένα,αλλά γενικά είναι συχνό φαινόμενο δυστυχως:wacko: την ρευεις καλά? Μήπως για αυτό βγάζει...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Renez είπε:

Πόσο χαίρομαι για εσάς φίλη!!

Έρωτας δε λες τίποτα!!!!

Λοιποοον ,να ρωτήσω,το λίκνο σας δεν ενώνει με το κρεβάτι? Εμένα με έναν λευκό ήχο κ το χέρι μου πάνω του μέχρι να ηρεμήσει κ να αποκοιμηθεί ξεχνιέται κ κοιμάται! Βέβαια κ εγώ οπότε ο άντρας μου αποκοιμιεται στο σαλόνι τον Λοτσάρη στο κρεβάτι μου κάπου τα χαράματα που ξυπνάει κ θηλάζω ξαπλωμένη μιας κ είμαι κ εγώ κομμάτια..αλλά έτσι χωρίς τον άντρα μου έχουμε χώρο..

Γουλιτσες μου έχει βγάλει δύο φορές εμένα,αλλά γενικά είναι συχνό φαινόμενο δυστυχως:wacko: την ρευεις καλά? Μήπως για αυτό βγάζει...

 

 

 

Den enwnei emena to likno me to krevati alla pernaei i alitheia einai to xeri mou apo ta xulina plaina pou exei..Tha to dokimasw.Goulitses kanei 2-3 tin imera emena..Kathomai 15’ na tin kanw na reutei alla kai pali..Episis apo ilio ti kanete?Den tin exw vgalei katholou!Na tin vgalw ligo stin veranta les?Kanei?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annou said:

Kalispera koritsia mou!!Elpizw ooooles na mou eiste kala!!Exw na bw polles meres i alitheia einai alla apolamvanw to zouzouni mou kai xehniemai entelws!!!!Ax re koritsia ti erwtas einai autos???!!!Milame liwnw!!!!Wstoso tha ithela na kanw kapoies erwtiseis opoia borei na me voithisei!!

Me tis goulitses ti fasi??Sigoura tha to exete xanasuzitisei alla pragmatika wtf?

Thilazw,kanei kaka,paw tin allazw,goulitsa,klama,xana vuzi gia na iremisei,repsimo,xupnisame!Aaaante pali vuzi!E exantloumai ligo i mana!!!

kai to vrady?thilazw,koimatai,paw na tin valw sto likno xupnisame k anteee pali klaaaama!!Ekei ti kanw pali?giati lew an einai na mou xupnaei k na min koimamai as tin koimizw mazi mou sto krevati kai edw k 4 meres kanoume sugkoimisi.Wraia den lew alla den sas kruvw oti thelw ligo ton xwro mou k na kouniemai.Xupnaw kathe mera piasmeni giati fovamai na kounithw min mou xupnisei!!:DAxxx auta ta nea mou!!Kata ta alla liwnw gia tin party tis sas lew!!:P

Axx Vivi mou glukia!Molis diavasa auta pou les parapanw k den sou kruvw oti me epiasan ta klamata!Den exw diavasei tpt toso kairo k eisai akrivws sto parapanw mnm.Euxomai ola ta kala k na anarwsete grigora!!Skepsou thetika koritsi mou k na exeis dunami kai kouragio!Sou stelnw oli mou tin thetiki energeia!!

Για τις γουλίτσες, πράγματι το έχουμε ξανασυζητήσει, και ο δικός μου παιδεύεται ο καημενούλης. Για να βοηθήσεις να περιοριστεί όσο γίνεται κράτα το κρεβατάκι της σε ελαφριά ανάκλιση (ή βάλε το ειδικό μαξιλαράκι-wedge), κράτα την όρθια να ρευτεί για τουλάχιστον 20 λεπτά μετά από κάθε γεύμα, και φυσικά ο θηλασμός βοηθάει γιατί με το μπουκάλι τρώνε πιο γρήγορα και καταπίνουν περισσότερο αέρα οπότε δυσκολεύουν κι άλλο τα πράγματα.

Για το βράδυ που λες, εμάς μέχρι στιγμής μας έχει βοηθήσει να τον κοιμίζουμε στην φωλίτσα του. Στο λίκνο, παρότι ενώνεται με το κρεβάτι και τον είχα ακριβώς δίπλα μου, δεν κοιμότανε καλά, ίσως επειδή είναι πολύ μεγάλο γι'αυτόν... δε ξέρω. Στην φωλίτσα-κρεβατάκι που τον έχουμε να κάθεται και κατά τη διάρκεια της ημέρας κοιμάται καλύτερα, οπότε τώρα την βάζουμε πάνω στο κρεβάτι ανάμεσά μας (ευτυχώς έχουμε πολύ μεγάλο κρεβάτι και χωράμε όλοι). Την ώρα του ύπνου του αλλάζουμε πάνα, τον θηλάζω, συνήθως τον παίρνει ο ύπνος στο στήθος, τον κρατάω αγκαλιά κάνα 20 για να ρευτεί (αν και δε ρεύεται πάντα) και μετά τον ξαπλώνω στην φωλίτσα του. Αν είναι λιγάκι ανήσυχος βάζω και λευκούς ήχους που τον ηρεμούν (έχουν χρονόμετρο και σταματάνε μετά από μισή ώρα) και κοιμόμαστε όλοι έτσι. Το ίδιο κάνω και μετά από 4 ώρες περίπου που ξυπνάει και ξανακοιμόμαστε μέχρι το πρωί. Βέβαια κάποιες μέρες που έχει πονάκια δε δουλεύει αυτό το πρόγραμμα και παιδευόμαστε όλοι. Το μόνο που πιάνει τότε είναι να τον βάλω να ξαπλώσει δίπλα μου στο πλάι και να θηλάζει-πιπιλάει το στήθος και να κοιμόμαστε έτσι μαζί αγκαλίτσα... σίγουρα δεν κάνω καλό ύπνο έτσι, αλλά καλύτερα από το τίποτα.

  • Μου αρέσει 1

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Annou είπε:

Den enwnei emena to likno me to krevati alla pernaei i alitheia einai to xeri mou apo ta xulina plaina pou exei..Tha to dokimasw.Goulitses kanei 2-3 tin imera emena..Kathomai 15’ na tin kanw na reutei alla kai pali..Episis apo ilio ti kanete?Den tin exw vgalei katholou!Na tin vgalw ligo stin veranta les?Kanei?

Εμείς είμαστε σε κάθε ευκαιρία έξω! Κοίτα να δεις αν δε την ενοχλεί(εμένα πχ γενικά δε μπορεί το πολύ φως στα ματάκια του ακόμη..) φυσικά κ να τη βγάλεις καλε,!!

Απλά μην την έχεις ώρα άμεσα στον ήλιο..επίσης πολύ καλό κάνει έμμεση εαπφη στη μπαλκονόπορτα μπροστά δλδ πχ..

Βολτουλες πάτε?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Vivi8 είπε:

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ για τις ευχές σας και τα καλά σας λόγια. Η Μπέμπα είναι θετική. Έχει ανεβάσει τρεις φορές 38 πυρετό και προς το παρόν δίνουμε αντιπυρετικά. Οι υπόλοιπες εξετάσεις είναι καλές. Ελπίζουμε μέχρι αύριο να κάνει τον κυκλο του και να γυρίσουμε σπίτι μας γιατί ταλαιπωρήθηκε παρα πολύ.

Πολύ αισιόδοξα μου ακούγονται τα νέα σας! Άντε να πάτε σπίτι, να ήταν μια σύντομη περιπέτεια!

πρίν από 22 λεπτά , Annou είπε:

Kalispera koritsia mou!!Elpizw ooooles na mou eiste kala!!Exw na bw polles meres i alitheia einai alla apolamvanw to zouzouni mou kai xehniemai entelws!!!!Ax re koritsia ti erwtas einai autos???!!!Milame liwnw!!!!Wstoso tha ithela na kanw kapoies erwtiseis opoia borei na me voithisei!!

Me tis goulitses ti fasi??Sigoura tha to exete xanasuzitisei alla pragmatika wtf?

Thilazw,kanei kaka,paw tin allazw,goulitsa,klama,xana vuzi gia na iremisei,repsimo,xupnisame!Aaaante pali vuzi!E exantloumai ligo i mana!!!

kai to vrady?thilazw,koimatai,paw na tin valw sto likno xupnisame k anteee pali klaaaama!!Ekei ti kanw pali?giati lew an einai na mou xupnaei k na min koimamai as tin koimizw mazi mou sto krevati kai edw k 4 meres kanoume sugkoimisi.Wraia den lew alla den sas kruvw oti thelw ligo ton xwro mou k na kouniemai.Xupnaw kathe mera piasmeni giati fovamai na kounithw min mou xupnisei!!:DAxxx auta ta nea mou!!Kata ta alla liwnw gia tin party tis sas lew!!:P

Axx Vivi mou glukia!Molis diavasa auta pou les parapanw k den sou kruvw oti me epiasan ta klamata!Den exw diavasei tpt toso kairo k eisai akrivws sto parapanw mnm.Euxomai ola ta kala k na anarwsete grigora!!Skepsou thetika koritsi mou k na exeis dunami kai kouragio!Sou stelnw oli mou tin thetiki energeia!!

Γουλιτσες η μπέμπα μ κάνει σχεδόν σε κάθε γεύμα. Πότε μια σταλιτσα κ πότε γαλατακι τρέχει σαν νεράκι. Μέχρι να προσαρμοστώ κ με τα 2 παιδιά τη ξαπλωνα γρήγορα κ έκανε η καημενουλα! Τωρα Τη ρευω 20 λεπτά με μισή ώρα κ τη κρατάω αγκαλίτσα. Το πολύ το κάνει όταν τη βάζω σύντομα κάτω. Τις τελευταίες μέρες έχω βάλει στη κούνια αυτό το μαξιλάρι για ανάκληση κ τη κρατάω αγκαλιά σε ορθια στάση όσο πιο πολύ αντέχω!

Βάλε στο κρεββάτι τη φωλίτσα κ κοιμηθείτε μαζί,έτσι θα νοιώθεις ασφάλεια. Εγώ μόνο έτσι ξαπλώνω μαζί της αλλά κοιμάται κ στη κούνια της στα περισσότερα υπνακια. 

Κορίτσια μ έχω ψιλοαγχωθει με την αλλαγή της πάνας! Στην αρχή την άλλαζα πριν κ μετά το γεύμα. Μετά την άλλαζα μετά αφού αγανάκτησα κι όλο λερωμένη ήταν είπα μια κ καλή μετά το φαΐ. Τώρα με τις γουλιτσες την αλλάζω μόνο πριν αλλά καταλήγουμε να κοιμάται λερωμένο πολλές φορές κ δεν μ αρέσει αυτό. Δεν έχει ερεθιστει αλλά μην φτάσουμε ως εκεί! Εσείς ποτέ τ αλλάζετε? Αν κοιμηθεί λερωμένο κ τ αλλάξω κοιμισμένο ξυπνάει πάντως!


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Πολύ αισιόδοξα μου ακούγονται τα νέα σας! Άντε να πάτε σπίτι, να ήταν μια σύντομη περιπέτεια!

Γουλιτσες η μπέμπα μ κάνει σχεδόν σε κάθε γεύμα. Πότε μια σταλιτσα κ πότε γαλατακι τρέχει σαν νεράκι. Μέχρι να προσαρμοστώ κ με τα 2 παιδιά τη ξαπλωνα γρήγορα κ έκανε η καημενουλα! Τωρα Τη ρευω 20 λεπτά με μισή ώρα κ τη κρατάω αγκαλίτσα. Το πολύ το κάνει όταν τη βάζω σύντομα κάτω. Τις τελευταίες μέρες έχω βάλει στη κούνια αυτό το μαξιλάρι για ανάκληση κ τη κρατάω αγκαλιά σε ορθια στάση όσο πιο πολύ αντέχω!

Βάλε στο κρεββάτι τη φωλίτσα κ κοιμηθείτε μαζί,έτσι θα νοιώθεις ασφάλεια. Εγώ μόνο έτσι ξαπλώνω μαζί της αλλά κοιμάται κ στη κούνια της στα περισσότερα υπνακια. 

Κορίτσια μ έχω ψιλοαγχωθει με την αλλαγή της πάνας! Στην αρχή την άλλαζα πριν κ μετά το γεύμα. Μετά την άλλαζα μετά αφού αγανάκτησα κι όλο λερωμένη ήταν είπα μια κ καλή μετά το φαΐ. Τώρα με τις γουλιτσες την αλλάζω μόνο πριν αλλά καταλήγουμε να κοιμάται λερωμένο πολλές φορές κ δεν μ αρέσει αυτό. Δεν έχει ερεθιστει αλλά μην φτάσουμε ως εκεί! Εσείς ποτέ τ αλλάζετε? Αν κοιμηθεί λερωμένο κ τ αλλάξω κοιμισμένο ξυπνάει πάντως!

Αν μου λερωθεί όταν πάει να κοιμηθεί τον αλλάζω, χωρίς πλύσιμο όμως, μόνο με μαντηλάκι. Γιατί τυχαίνει να λερωθεί κ κατά τη διάρκεια της νύχτας που κοιμόμαστε κ δεν το παίρνει κανείς μας χαμπάρι!!

Μέσα στην μέρα τον αλλάζω οπότε λερωθεί ! Περίπου 9-10 φορες

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!!!

@Eva137 μπράβο σου που βρίσκεις εύκολη βτην άλλη φάση! Είσαι ήρεμη και για αυτό κ το μωράκι σου είναι κ αυτό ηρεμο! Και είσαι κ χωρίς βοήθεια! Μπήκες στα βαθιά κατ ευθείαν κ προσαρμόστηκες με τη μία!

@Annou κ εμένα μου κάνει γουλιες όπως κ η christina επειδή πολλές φορές πρέπει να ασχοληθώ με την μεγάλη τον αφήνω βιαστικά στο ριλαξ του φαγωμενο και μερικές φορές βγάζει γαλατάκι. Νομίζω είναι φυσιολογικό σε όλα τα μωράκια! Τις ρουκέτες να φοβάσαι! Κ στην αλλαγή πανας μπορεί να μου κάνει γουλια... 

@Christinακ εγώ τα ίδια με anastasia με την πάνα. Όταν τρώει συνήθως κάνει κακα οπότε αλλάζω και συνεχίζει το γάλα του! Τη νύχτα συνήθως δεν κάνει πια κακά κ αν είναι τίγκα γεμάτη τσισα τον αλλάζω γρήγορα και με απαλές κινήσεις για να μην ξυπνήσει. 

Ο δικός μου έχει αρχίσει και ζωηρευει τη μέρα, δεν κοιμάται όπως πριν και κάνει κ κάτι αααα οοοοο και με κοιτάει στα ματια:wub:. Ειδικά από το απόγευμα και μετά πιάνει παρακρουση αλλά τη νύχτα εδώ και μερικές μέρες δεν έχει ξυπνήσει μέχρι  τις 3.30 που βάζω ξυπνητήρι για άρμεγμα οπότε αρμεγομαι, ταιζω κατά τις 4 κοιμισμενο και συνεχίζει τον ύπνο του. Μακάρι να συνεχίσει για να βρω λίγο χρόνο και για συζυγικά καθήκοντα:rolleyes:

  • Μου αρέσει 4

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσουδια μου!!

@Vivi8 αναμένουμε νέα σας!! Εύχομαι από το σπιτάκι σας!!

Ομολογώ κ εγώ κορίτσια μου δεν έχω πελαγωσει με τον μπέμπη μου..από τη πρώτη μέρα στο μαιευτήριο τα ένιωθα όλα τόσο φυσικά να τα κάνω σαν να είχα αλλά 5 παιδιά..η φύση..

Σπίτι είχα από τη πρώτη μέρα πρόγραμμα κ με βοήθησε πολύ! Φυσικά κ δεν πάμε ρολόι γτ νεογέννητο είναι κ με βασανίζει κάποιες μέρες με λιγότερο υπνο ή πονακια κτλ αλλά εγώ επιμένω να τηρώ τη ροή κάθε μέρα κ ξέρω πως μεγαλώνοντας θα προσαρμόζεται όλο κ περισσότερο όπως κ γίνεται..

Υπομονή κ αγάπη κ όλα γίνονται πιστεύω..

 

Just now, marianna1986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Eva137 μπράβο σου που βρίσκεις εύκολη βτην άλλη φάση! Είσαι ήρεμη και για αυτό κ το μωράκι σου είναι κ αυτό ηρεμο! Και είσαι κ χωρίς βοήθεια! Μπήκες στα βαθιά κατ ευθείαν κ προσαρμόστηκες με τη μία!

@Annou κ εμένα μου κάνει γουλιες όπως κ η christina επειδή πολλές φορές πρέπει να ασχοληθώ με την μεγάλη τον αφήνω βιαστικά στο ριλαξ του φαγωμενο και μερικές φορές βγάζει γαλατάκι. Νομίζω είναι φυσιολογικό σε όλα τα μωράκια! Τις ρουκέτες να φοβάσαι! Κ στην αλλαγή πανας μπορεί να μου κάνει γουλια... 

@Christinακ εγώ τα ίδια με anastasia με την πάνα. Όταν τρώει συνήθως κάνει κακα οπότε αλλάζω και συνεχίζει το γάλα του! Τη νύχτα συνήθως δεν κάνει πια κακά κ αν είναι τίγκα γεμάτη τσισα τον αλλάζω γρήγορα και με απαλές κινήσεις για να μην ξυπνήσει. 

Ο δικός μου έχει αρχίσει και ζωηρευει τη μέρα, δεν κοιμάται όπως πριν και κάνει κ κάτι αααα οοοοο και με κοιτάει στα ματια:wub:. Ειδικά από το απόγευμα και μετά πιάνει παρακρουση αλλά τη νύχτα εδώ και μερικές μέρες δεν έχει ξυπνήσει μέχρι  τις 3.30 που βάζω ξυπνητήρι για άρμεγμα οπότε αρμεγομαι, ταιζω κατά τις 4 κοιμισμενο και συνεχίζει τον ύπνο του. Μακάρι να συνεχίσει για να βρω λίγο χρόνο και για συζυγικά καθήκοντα:rolleyes:

Χμμμ κ μιας κ λες συζυγικά καθήκοντα,υπάρχει κάποια με φυσιολογικο τοκετό που να έκανε αγαπούλες με τον άντρα της να μου πει εμπειρία? Είναι στεγνά όπως λένε? Πονάει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Καλημέρα κοριτσουδια μου!!

@Vivi8 αναμένουμε νέα σας!! Εύχομαι από το σπιτάκι σας!!

Ομολογώ κ εγώ κορίτσια μου δεν έχω πελαγωσει με τον μπέμπη μου..από τη πρώτη μέρα στο μαιευτήριο τα ένιωθα όλα τόσο φυσικά να τα κάνω σαν να είχα αλλά 5 παιδιά..η φύση..

Σπίτι είχα από τη πρώτη μέρα πρόγραμμα κ με βοήθησε πολύ! Φυσικά κ δεν πάμε ρολόι γτ νεογέννητο είναι κ με βασανίζει κάποιες μέρες με λιγότερο υπνο ή πονακια κτλ αλλά εγώ επιμένω να τηρώ τη ροή κάθε μέρα κ ξέρω πως μεγαλώνοντας θα προσαρμόζεται όλο κ περισσότερο όπως κ γίνεται..

Υπομονή κ αγάπη κ όλα γίνονται πιστεύω..

 

Χμμμ κ μιας κ λες συζυγικά καθήκοντα,υπάρχει κάποια με φυσιολογικο τοκετό που να έκανε αγαπούλες με τον άντρα της να μου πει εμπειρία? Είναι στεγνά όπως λένε? Πονάει?

Θα σου πω για την πρώτη φορά. Είναι λίγο στεγνά (εγώ ποτέ δεν είχα τέτοιο θέμα) κ τις πρώτες 2-3 φορές πονάει λιγακι.. εγώ ειχα σταματήσει σκέψου (που επίσης δεν έχει γίνει ποτέ:lol:). Μετά όμως παίρνει πάλι μπρος κ είσαι κομπλέ!:D

Πρέπει πρώτα όμως να σε δει ο γυναικολόγος από κάτω κ να δώσει το οκ!

  • Χαχα 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Renez είπε:

Καλημέρα κοριτσουδια μου!!

@Vivi8 αναμένουμε νέα σας!! Εύχομαι από το σπιτάκι σας!!

Ομολογώ κ εγώ κορίτσια μου δεν έχω πελαγωσει με τον μπέμπη μου..από τη πρώτη μέρα στο μαιευτήριο τα ένιωθα όλα τόσο φυσικά να τα κάνω σαν να είχα αλλά 5 παιδιά..η φύση..

Σπίτι είχα από τη πρώτη μέρα πρόγραμμα κ με βοήθησε πολύ! Φυσικά κ δεν πάμε ρολόι γτ νεογέννητο είναι κ με βασανίζει κάποιες μέρες με λιγότερο υπνο ή πονακια κτλ αλλά εγώ επιμένω να τηρώ τη ροή κάθε μέρα κ ξέρω πως μεγαλώνοντας θα προσαρμόζεται όλο κ περισσότερο όπως κ γίνεται..

Υπομονή κ αγάπη κ όλα γίνονται πιστεύω..

 

Χμμμ κ μιας κ λες συζυγικά καθήκοντα,υπάρχει κάποια με φυσιολογικο τοκετό που να έκανε αγαπούλες με τον άντρα της να μου πει εμπειρία? Είναι στεγνά όπως λένε? Πονάει?

Εμείς δεν έχουμε κάνει ακόμα αγαπουλες, έχω πολύ λίγα λοχεια ακόμα και θα πάω γιατρό πρωτα για το οκ! Εσύ έχεις λόχεια;

Στον πρώτο τοκετό είχα νιώσει άβολα τις πρώτες φορες μετά όμως οκ! Είναι λίγο στεγνά γενικά νομίζω λόγω θηλασμου και μέχρι να έρθει η πρώτη περιοδος, επικρατεί μια ξηρασία αλλά μπρος στο πάθος ξεπερνουνται αυτα:lol:

@Anastasia05 πηγες γυναικολόγο; Αύριο σαραντιζουμε να ξέρεις!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου τελείωσαν τα λοχεία κάπου την 25η ημέρα. Οπότε είμαι καθαρουλα από αυτά..

Είναι κ να βρω το timing να έχω όρεξη/αντοχές εγώ,να έχει ο άντρας μου κ να κοιμάται ο μπέμπης!!!:mrgreen: θα δούμε μήπως το καταφέρουμε για χριστουγεννιάτικο δώρο χαχαχαχα:D

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...