Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

@Christinα καταρχάς μην ακούω χαζά τύπου "με ξεφτιλισε" επειδή φώναξε κτλ 1.περναει φάση 2.εισαι σπίτι τι να κάνουμε τώρα? Κ στις ειδήσεις μιλάνε πολιτικοί κτλ από το σπίτι κ πετάγονται παιδιά κ γάτες!! 3. Κ τα παιδιά που μιλάς καλύτερα ήταν στην ηλικία του???:mrgreen:

Έπειτα ειδες κ εσύ πως όλες οι δευτερομανουλες παίρνατε παρόμοια φάση κ είναι λογικό να παλινδρομούν τα πρωτακια σας γτ όσο κ να αγαπούν τα αδερφάκια τους θέλουν ξανά τη προσοχή σας όπως ήταν,αποκλειστικά επάνω τους ! Το να μάθουν να το διαχειρίζονται κ να σας μοιράζονται θέλει χρόνο κ υπομονή κ από εσάς αλλά κ από εκείνα κ σε λίγο θα είστε όλοι μαζί ήρεμοι κ ευτυχισμένοι!!

Λίγη υπομονή ακόμη μανούλα!!

Έτσι είναι αλλά κανε εικονα! Πρώτη φορά διαδικτυακά τάξη junior με τις μαμάδες δίπλα φυσικά όχι πολύ θερμές με την όλη φάση του διαδικτιακου! Ήμουν τόσο αγχωμένη για το πώς θα λειτουργήσει με τα μικρά κ ήθελα να είμαι αφοσιωμένη εκεί να τους εξηγήσω κ μπουκάρει μέσα αφηνιασμενο, το παίρνω αγκαλιά με μύξες κλ πάνω μ ,να κλαίει στο αυτί μ κ να έχω κ τεχνικά προβληματα! Κ οι μαμάδες να με κοιτάνε...τι να πω? Ένιωσα χάλια γτ λέω θα σκέφτονται ότι πληρώνουν για αυτή τη κατάσταση κ έτσι θα είναι κάθε φορά! Ήταν αμήχανο! Αν ήταν άλλο τμήμα δν θα είχα θέμα! 

  • Χαχα 2

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Christinα είπε:

Έτσι είναι αλλά κανε εικονα! Πρώτη φορά διαδικτυακά τάξη junior με τις μαμάδες δίπλα φυσικά όχι πολύ θερμές με την όλη φάση του διαδικτιακου! Ήμουν τόσο αγχωμένη για το πώς θα λειτουργήσει με τα μικρά κ ήθελα να είμαι αφοσιωμένη εκεί να τους εξηγήσω κ μπουκάρει μέσα αφηνιασμενο, το παίρνω αγκαλιά με μύξες κλ πάνω μ ,να κλαίει στο αυτί μ κ να έχω κ τεχνικά προβληματα! Κ οι μαμάδες να με κοιτάνε...τι να πω? Ένιωσα χάλια γτ λέω θα σκέφτονται ότι πληρώνουν για αυτή τη κατάσταση κ έτσι θα είναι κάθε φορά! Ήταν αμήχανο! Αν ήταν άλλο τμήμα δν θα είχα θέμα! 

Ναι κατάλαβα όντως δύσκολη κατάσταση αλλά πέρασε Χριστινάκι μου,την επόμενη όλα θα κυλήσουν πιο ομαλά,θα το δεις..

Κ αυτό θα είναι η εξαίρεση του κανόνα κ όχι ο κανόνας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, marianna1986 said:

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Eva137 μπράβο σου που βρίσκεις εύκολη βτην άλλη φάση! Είσαι ήρεμη και για αυτό κ το μωράκι σου είναι κ αυτό ηρεμο! Και είσαι κ χωρίς βοήθεια! Μπήκες στα βαθιά κατ ευθείαν κ προσαρμόστηκες με τη μία!

@Annou κ εμένα μου κάνει γουλιες όπως κ η christina επειδή πολλές φορές πρέπει να ασχοληθώ με την μεγάλη τον αφήνω βιαστικά στο ριλαξ του φαγωμενο και μερικές φορές βγάζει γαλατάκι. Νομίζω είναι φυσιολογικό σε όλα τα μωράκια! Τις ρουκέτες να φοβάσαι! Κ στην αλλαγή πανας μπορεί να μου κάνει γουλια... 

@Christinακ εγώ τα ίδια με anastasia με την πάνα. Όταν τρώει συνήθως κάνει κακα οπότε αλλάζω και συνεχίζει το γάλα του! Τη νύχτα συνήθως δεν κάνει πια κακά κ αν είναι τίγκα γεμάτη τσισα τον αλλάζω γρήγορα και με απαλές κινήσεις για να μην ξυπνήσει. 

Ο δικός μου έχει αρχίσει και ζωηρευει τη μέρα, δεν κοιμάται όπως πριν και κάνει κ κάτι αααα οοοοο και με κοιτάει στα ματια:wub:. Ειδικά από το απόγευμα και μετά πιάνει παρακρουση αλλά τη νύχτα εδώ και μερικές μέρες δεν έχει ξυπνήσει μέχρι  τις 3.30 που βάζω ξυπνητήρι για άρμεγμα οπότε αρμεγομαι, ταιζω κατά τις 4 κοιμισμενο και συνεχίζει τον ύπνο του. Μακάρι να συνεχίσει για να βρω λίγο χρόνο και για συζυγικά καθήκοντα:rolleyes:

Καλά, έχω κι εγώ τις στιγμές μου μη νομίζεις... όταν κλαίει τσιρίζοντας απαρηγόρητος και δε τον σταματάει τίποτα μέχρι που με πιάνει πονοκέφαλος, όταν παλεύω να τον κοιμήσω το βράδυ και δεν πιάνει τίποτα κι εγώ κουτουλάω, όταν ρουφάει τα χέρια του και κλαίει για να τον ταϊσω αλλά ταυτόχρονα βγάζει ακόμα γουλιές από το στόμα από το προηγούμενο γεύμα του που ήταν μόλις πριν μισή/μία ώρα και δε ξέρω τί να κάνω, όταν μόλις τον έχω ταίσει-ρέψει-αλλάξει κτλ. και μετά κατουριέται/χέζεται/λερώνεται και τον πλένω, αλλάζω ρούχα, αλλάζω και τα δικά μου ρούχα, σεντόνια, παπλώματα κτλ. και μέσα σε 5 λεπτά έχει ξαναλερωθεί και πρέπει να τα κάνω όλα από την αρχή (αυτό είναι η χειρότερή μου). Αλλά εκεί είναι που πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι, να παίρνουμε βαθιές ανάσες και να συνεχίζουμε! 

 

13 hours ago, Anastasia05 said:

12 σαραντιζουμε(νομιζω:D)

Έχω ελάχιστα υγρά ακόμη. Δεν ξέρω πότε θα πάω γυναικολόγο.. είναι Αθήνα κι εγώ Χαλκίδα οπότε είναι λίγο θέμα. Μέσα στο μήνα πρέπει να πάω κανονικά αλλά μάλλον θα το κάνουμε Δεκέμβριο

Σε όσα κορίτσια θηλαζουν: Πιπίλα δίνετε κ μέσα στη μέρα? Ή μόνο νύχτα?

Δεν έχω τόση υπομονή να μου πιπιλαει το &υζι όλη την ώρα κ έχω κ τον μεγάλο μου που θέλει κι αυτός προσοχή κ χρόνο..

Εγώ δεν έχω δώσει καθόλου πιπίλα ακομα, ήθελα να το αποφύγω για να μην πάθει σύγχυση θηλών. Τώρα που πέρασε όμως ο πρώτος μήνας και πιστεύω ότι έχει εδραιωθεί πια ο θηλασμός το σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω να του δώσω. Είναι αυτό που λες, χρειάζεται πολύς χρόνος και υπομονή να τον έχω όλη την ώρα να πιπιλάει το στήθος και εκτός των άλλων αν πονάει κιόλας παλεύει και μου το τραβάει-σπρώχνει κτλ. και είναι πολύ κουραστικό και οδυνηρό και για μένα όλο αυτό. 

 

10 hours ago, Vivi8 said:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Ελπίζω να είστε όλες καλά!

Εμεις είμαστε ακόμα στο παίδων αλλά από εχτές το βράδυ τολμώ να πω (και πραγματικά ελπίζω να μη διαψευσθώ) ότι πανε καλύτερα τα πράγματα. Εχτές όλη μέρα το παιδί μου κοιμόταν.. δεν είχε πολλή επαφή με το περιβάλλον. Όπως όταν είναι νεογέννητα στο μαιευτήριο που κοιμούνται όλη μέρα και με μεγάλη ευκολία.
Από το βράδυ και μετά ζωντάνεψε το μπουμπούκι μου και έμενε πιο πολύ ξύπνια, γκρίνιαζε, έτρωγε με μεγαλύτερη ευκολία. Είμαστε ακόμα μέσα γιατί απ όταν μπήκαμε στο νοσοκομείο έκανε τρεις φορές 38 πυρετό. Οι γιατροί μου είπαν ότι πρέπει να μείνει 48 ώρες απυρετη για να φύγουμε και αυτή τη στιγμή είμαστε στις 14!  Έχουμε μέλλον αλλά τουλάχιστον μου έχει φύγει ένα μέρος του άγχους.

Να σας πω τι έπαθα χτες το βράδυ.. Ήμουν τόσο τραγικά κουρασμενη και άυπνη που ξύπνησα στις 02.00 να την ταΐσω και θυμαμαι μόνο ότι της έβαλα θερμόμετρο και μέρα την έβαλα στο στήθος. Δε θυμαμαι τιποτα άλλο!!! Ούτε αν και ποσο έφαγε, ούτε αν την άλλαξα (μάλλον οχι), ούτε πως την ξαναεβαλα για υπνο. Το σκεφτομαι τώρα και τρομάζω.

Αναστασία μου δοκίμασε την πιπίλα. Ίσως σου λύσει τα χέρια (η και τα β...ζια). Εξάλλου μπορεί να μην τη θέλει. Εγώ που δε νιώθω τέτοιες ενοχές της έδωσα από την δεύτερη εβδομάδα αλλά δεν την θέλει. Σπανίως δεν την πετάει! Επίσης έχω παρατηρήσει πως από τις 4-5 που έχω της αρέσουν πιο πολύ οι δυο οποτε κάνε δοκιμές.

Άντε, μακάρι να περάσουν και οι υπόλοιπες ώρες χωρίς πυρετό ή άλλα άσχημα συμπτώματα και να γυρίσετε σύντομα στο σπιτάκι σας!

Το να έχεις κενά μνήμης είναι πράγματι τρομακτικό... εγώ βέβαια μόνο από μεθύσι το έχω πάθει μέχρι στιγμής!:P

 

4 hours ago, Hope89 said:

Γεια σας κ από εμένα κορίτσια μου!! Έχω πολύ καιρό γράψω κ όπως καταλαβαίνετε τρέχω κ δεν φτάνω όλο το 24ωρο!! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας κ καλό κουραγιοε τα ξενυχτια!!

Εμείς λοιπόν αύριο σαραντιζουμε! Η καθημερινότητα είναι πολυυυυ απαιτητική... Θηλάζουμε αποκλειστικά κ έχω δύο μωρά όλη μέρα κ νύχτα στο στήθος! Μπήκα κ στη διαδικασία της άντλησης γτ η μία μου μικρούλα κουραζόταν πολύ εύκολα, είχε χάσει κ αρκετό βάρος κ άργησε να το ανακτήσει. Ευτυχώς τώρα το κόψαμε γτ με είχε κουράσει πολύ μέσα σε όλα να αντλώ κ να πλένω/αποστειρωνω.. Έχω κ τον γιο μου, ο οποίος αν κ τις αγαπαει πολύ(τις φιλάει κ τις αγκαλιάζει συνεχώς) κ χάρηκε που τις έχουμε σπίτι, έχει ζοριστει κ μου έκανε πολλά ξεσπάσματα.. παλινδρομησε επίσης, θέλει να τον ταιζω, να τον ντύνω, να τον βοηθάω σε όλα... κ αυτός ο καημένος έχει κλειστεί πολύ, δε τον στέλνω κ σχολείο κ πόσο να αντέξει.. Όπως διαβάζω κ πιο πάνω δευτερομανουλες όλες τα ίδια περνάμε.. χάνω πολύ συχνά την υπομονή μου, φωνάζω κ στο τέλος της ημέρας νιώθω η χειρότερη μαμα.του κόσμου.. είμαι μόνη με τρία παιδιά μέχρι να γυρίσει ο αντρας μου από τη δουλειά κ φυσικά δεν υπάρχει άλλη βοήθεια. Πέρα από την πρώτη εβδομάδα που έρχονταν λίγο οι παππούδες, μετά λόγω covid δεν έρχεται κανείς..

Το βράδυ τα κορίτσια μου ξυπνάνε πολύ συχνά. Κάποιο θηλασμοι είναι ταυτόχρονοι, αλλα οι περισσότεροι όχι οπότε μέχρι να κοιμηθεί η μία ξυπνάει η άλλη κ που χρόνος για ύπνο! Αλλάζουμε κ καμία δεκαριά πάνες μόνο το βράδυ! Επίσης, ξυπνάει κ ο γιος μου από τα κλάματα, έρχεται κ αυτός στο κρεβάτι κ κάνει καμιά ώρα να κοιμηθεί! 

Γενικά, ζοριζομαι πολύ αλλά ταυτόχρονα νιώθω μεγάλη χαρά που εχει μεγαλώσει η οικογένεια μας! Τις κοιτάζω έτσι που είναι σαν κουκλιτσες, αλλά κ το παλικάρι μου που ξαφνικά μεγάλωσε τόσο κ νιώθω τόσο ευλογημένη για τα δωράκια μου!!!

Γεια σου κορίτσι μου, σε σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να ξέρεις. Αναρωτιόμουν πραγματικά πώς τα καταφέρνεις, εγώ με ένα μωρό και δυσκολεύομαι, όπως όλες μας, εσύ με τα δίδυμα και μεγαλύτερο παιδάκι δε ξέρω πραγματικά πώς τα προλαβαίνεις όλα! Λογικό είναι βέβαια που δεν πολυμπαίνεις πια να μας γράψεις. Μπράβο σου που είσαι έτσι αισιόδοξη και ευγνώμων, και κοιτάς τα παιδάκια σου και παίρνεις κουράγιο!

  • Μου αρέσει 4

vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Renez είπε:

Ναι κατάλαβα όντως δύσκολη κατάσταση αλλά πέρασε Χριστινάκι μου,την επόμενη όλα θα κυλήσουν πιο ομαλά,θα το δεις..

Κ αυτό θα είναι η εξαίρεση του κανόνα κ όχι ο κανόνας!

Σαν αστείο βιντεάκι στο utube ήμασταν! Σήμερα τα σκέφτομαι κ γελάω μα χθες είχα φρικάρει!

Για πείτε μ τα κορίτσια που θηλάζουν! Τα κακά τους είναι ακόμα νερουλα ή έχουν σφίξει λιγο? 


IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Σαν αστείο βιντεάκι στο utube ήμασταν! Σήμερα τα σκέφτομαι κ γελάω μα χθες είχα φρικάρει!

Για πείτε μ τα κορίτσια που θηλάζουν! Τα κακά τους είναι ακόμα νερουλα ή έχουν σφίξει λιγο? 

Νερουλά ακόμη! Ίσως ελάχιστα πιο σφιχτά! Σίγουρα όμως έχει αυξηθεί η ποσότητα!

 

Λογικό να φρικαρεις! Τι να κάνεις όμως η μάνα?!!!:wub: Δεν έγινε κ τίποτα στη τελική! Καποτε θα τα συζητάς με τα παιδιά κ θα γελάτε!!

 

Έδωσα μπουκάλι σήμερα! Όχι εγώ βεβαια,η μαμα μου που είναι φροντιστής του παιδιου. Ήπιε 100ml κ κοιμήθηκε! Έχει να κοιμηθεί καλά (μέσα στη μέρα) από την πρώτη εβδομάδα! Χωρίς υπερβολές! Κοιμόταν λίγο πάνω μου κ με το που τον άφηνα ξυπνουσε! Κοιμάται μια ώρα ,ήδη! Δεν το πιστεύω!!!

  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anastasia05 είπε:

Νερουλά ακόμη! Ίσως ελάχιστα πιο σφιχτά! Σίγουρα όμως έχει αυξηθεί η ποσότητα!

 

Λογικό να φρικαρεις! Τι να κάνεις όμως η μάνα?!!!:wub: Δεν έγινε κ τίποτα στη τελική! Καποτε θα τα συζητάς με τα παιδιά κ θα γελάτε!!

 

Έδωσα μπουκάλι σήμερα! Όχι εγώ βεβαια,η μαμα μου που είναι φροντιστής του παιδιου. Ήπιε 100ml κ κοιμήθηκε! Έχει να κοιμηθεί καλά (μέσα στη μέρα) από την πρώτη εβδομάδα! Χωρίς υπερβολές! Κοιμόταν λίγο πάνω μου κ με το που τον άφηνα ξυπνουσε! Κοιμάται μια ώρα ,ήδη! Δεν το πιστεύω!!!

Σε ευχαριστώ γιατί είχα ανησυχία Μήπως είναι ευκοιλια! Αύριο έχουμε κι εμείς παιδίατρο κ θα τα συζητήσουμε κι αυτά. 

Καλά έκανες να ξεκουραστείς κι εσύ λίγο! Αν είναι τα περισσότερα γεύματα με δικό σου δν πειράζει να πιεί κ λίγο φόρμουλα. Εμένα κοιμάται κ με τα 2 η χοντρουκα μου! Αλλά πάνω μ θέλει να κοιμάται η γλυκούλα κ πως να την αφήσω κάτω? Θέλει αγκαλίτσα κ λίγο χουχουλιασμα στο σεντονακι κ λίγο κούνημα μερικές φορές!

Σήμερα έχω δώσει στον εαυτό μ ρεπό, πήγα το πρωί για δουλειές στο φροντιστήριο κ από τώρα μόνο τα παιδάκια μου! Ελπίζω να κοιμηθώ κ λιγάκι γτ απόψε δν έκλεισα μάτι από τη στεναχώρια.

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Σαν αστείο βιντεάκι στο utube ήμασταν! Σήμερα τα σκέφτομαι κ γελάω μα χθες είχα φρικάρει!

Για πείτε μ τα κορίτσια που θηλάζουν! Τα κακά τους είναι ακόμα νερουλα ή έχουν σφίξει λιγο? 

Δεν θηλάζω αλλά δίνω μητρικό με μπουκαλι. Είναι μουσταρδι, μερικές φορές πιο νερουλά και έχουν κ σπορακια! Δεν έχουν βλενες ή πρασινιλες ευτυχώς γιατί αυτό θα σήμαινε αλλεργίες. Είναι κ πολύ κυριος γιατί δεν με έχει κατουρήσει ακόμα ούτε εκσφενδονίζει διάφορα όταν του αλλάζω πάνα! Θυμάμαι στην κόρη γινόταν χαμός σε κάθε αλλαγή πανας! Λέρωνε τα πάντα!

Just now, Anastasia05 είπε:

Νερουλά ακόμη! Ίσως ελάχιστα πιο σφιχτά! Σίγουρα όμως έχει αυξηθεί η ποσότητα!

 

Λογικό να φρικαρεις! Τι να κάνεις όμως η μάνα?!!!:wub: Δεν έγινε κ τίποτα στη τελική! Καποτε θα τα συζητάς με τα παιδιά κ θα γελάτε!!

 

Έδωσα μπουκάλι σήμερα! Όχι εγώ βεβαια,η μαμα μου που είναι φροντιστής του παιδιου. Ήπιε 100ml κ κοιμήθηκε! Έχει να κοιμηθεί καλά (μέσα στη μέρα) από την πρώτη εβδομάδα! Χωρίς υπερβολές! Κοιμόταν λίγο πάνω μου κ με το που τον άφηνα ξυπνουσε! Κοιμάται μια ώρα ,ήδη! Δεν το πιστεύω!!!

Κοιμούνται στο μεμε, νανουριζονται και δεν πίνουν μερικές φορές και μετά τα αφήνεις κάτω και σε 10 λεπτά θυμούνται ότι πεινανε και κλαίνε... Αν δεν θες να δίνεις ξένο μπορείς να αντλείς μερικά γεύματα... Μήπως έτυχε όμως;

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Σε ευχαριστώ γιατί είχα ανησυχία Μήπως είναι ευκοιλια! Αύριο έχουμε κι εμείς παιδίατρο κ θα τα συζητήσουμε κι αυτά. 

Καλά έκανες να ξεκουραστείς κι εσύ λίγο! Αν είναι τα περισσότερα γεύματα με δικό σου δν πειράζει να πιεί κ λίγο φόρμουλα. Εμένα κοιμάται κ με τα 2 η χοντρουκα μου! Αλλά πάνω μ θέλει να κοιμάται η γλυκούλα κ πως να την αφήσω κάτω? Θέλει αγκαλίτσα κ λίγο χουχουλιασμα στο σεντονακι κ λίγο κούνημα μερικές φορές!

Σήμερα έχω δώσει στον εαυτό μ ρεπό, πήγα το πρωί για δουλειές στο φροντιστήριο κ από τώρα μόνο τα παιδάκια μου! Ελπίζω να κοιμηθώ κ λιγάκι γτ απόψε δν έκλεισα μάτι από τη στεναχώρια.

Δικό μου αντλημενο έδωσα!:wub:

Καλά έκανες κ πήρες ρεπό! Κι εγώ θα πάρω κάποια στιγμή! Μας είναι απαραίτητο !!

Just now, marianna1986 είπε:

Δεν θηλάζω αλλά δίνω μητρικό με μπουκαλι. Είναι μουσταρδι, μερικές φορές πιο νερουλά και έχουν κ σπορακια! Δεν έχουν βλενες ή πρασινιλες ευτυχώς γιατί αυτό θα σήμαινε αλλεργίες. Είναι κ πολύ κυριος γιατί δεν με έχει κατουρήσει ακόμα ούτε εκσφενδονίζει διάφορα όταν του αλλάζω πάνα! Θυμάμαι στην κόρη γινόταν χαμός σε κάθε αλλαγή πανας! Λέρωνε τα πάντα!

Κοιμούνται στο μεμε, νανουριζονται και δεν πίνουν μερικές φορές και μετά τα αφήνεις κάτω και σε 10 λεπτά θυμούνται ότι πεινανε και κλαίνε... Αν δεν θες να δίνεις ξένο μπορείς να αντλείς μερικά γεύματα... Μήπως έτυχε όμως;

Ο ύπνος αν έτυχε??? Μη μου λες τέτοια!!! Ελπίζω να κοιμάται όταν πίνει αντλημενο όπως σήμερα! Μακάρι να το κρατήσει γιατί κουράζεται ο γλυκουλης μου με κολικούς όλη μέρα... Σήμερα γενικά όμως είναι καλύτερα από θέμα πόνου κ ίσως έπαιξε κι αυτό κάποιο ρόλο!

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Hope89 είπε:

Γεια σας κ από εμένα κορίτσια μου!! Έχω πολύ καιρό γράψω κ όπως καταλαβαίνετε τρέχω κ δεν φτάνω όλο το 24ωρο!! Να σας ζήσουν τα μωράκια σας κ καλό κουραγιοε τα ξενυχτια!!

Εμείς λοιπόν αύριο σαραντιζουμε! Η καθημερινότητα είναι πολυυυυ απαιτητική... Θηλάζουμε αποκλειστικά κ έχω δύο μωρά όλη μέρα κ νύχτα στο στήθος! Μπήκα κ στη διαδικασία της άντλησης γτ η μία μου μικρούλα κουραζόταν πολύ εύκολα, είχε χάσει κ αρκετό βάρος κ άργησε να το ανακτήσει. Ευτυχώς τώρα το κόψαμε γτ με είχε κουράσει πολύ μέσα σε όλα να αντλώ κ να πλένω/αποστειρωνω.. Έχω κ τον γιο μου, ο οποίος αν κ τις αγαπαει πολύ(τις φιλάει κ τις αγκαλιάζει συνεχώς) κ χάρηκε που τις έχουμε σπίτι, έχει ζοριστει κ μου έκανε πολλά ξεσπάσματα.. παλινδρομησε επίσης, θέλει να τον ταιζω, να τον ντύνω, να τον βοηθάω σε όλα... κ αυτός ο καημένος έχει κλειστεί πολύ, δε τον στέλνω κ σχολείο κ πόσο να αντέξει.. Όπως διαβάζω κ πιο πάνω δευτερομανουλες όλες τα ίδια περνάμε.. χάνω πολύ συχνά την υπομονή μου, φωνάζω κ στο τέλος της ημέρας νιώθω η χειρότερη μαμα.του κόσμου.. είμαι μόνη με τρία παιδιά μέχρι να γυρίσει ο αντρας μου από τη δουλειά κ φυσικά δεν υπάρχει άλλη βοήθεια. Πέρα από την πρώτη εβδομάδα που έρχονταν λίγο οι παππούδες, μετά λόγω covid δεν έρχεται κανείς..

Το βράδυ τα κορίτσια μου ξυπνάνε πολύ συχνά. Κάποιο θηλασμοι είναι ταυτόχρονοι, αλλα οι περισσότεροι όχι οπότε μέχρι να κοιμηθεί η μία ξυπνάει η άλλη κ που χρόνος για ύπνο! Αλλάζουμε κ καμία δεκαριά πάνες μόνο το βράδυ! Επίσης, ξυπνάει κ ο γιος μου από τα κλάματα, έρχεται κ αυτός στο κρεβάτι κ κάνει καμιά ώρα να κοιμηθεί! 

Γενικά, ζοριζομαι πολύ αλλά ταυτόχρονα νιώθω μεγάλη χαρά που εχει μεγαλώσει η οικογένεια μας! Τις κοιτάζω έτσι που είναι σαν κουκλιτσες, αλλά κ το παλικάρι μου που ξαφνικά μεγάλωσε τόσο κ νιώθω τόσο ευλογημένη για τα δωράκια μου!!!

Δε μπορώ να το πιστέψω ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν τα δικά σου κουραγια και τη δικη σου αφοσίωση! Για εμενα είσαι υπεράνθρωπος! Συγχαρητηρια πολλά και καλή δύναμη! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! 

Just now, Anastasia05 είπε:

Νερουλά ακόμη! Ίσως ελάχιστα πιο σφιχτά! Σίγουρα όμως έχει αυξηθεί η ποσότητα!

 

Λογικό να φρικαρεις! Τι να κάνεις όμως η μάνα?!!!:wub: Δεν έγινε κ τίποτα στη τελική! Καποτε θα τα συζητάς με τα παιδιά κ θα γελάτε!!

 

Έδωσα μπουκάλι σήμερα! Όχι εγώ βεβαια,η μαμα μου που είναι φροντιστής του παιδιου. Ήπιε 100ml κ κοιμήθηκε! Έχει να κοιμηθεί καλά (μέσα στη μέρα) από την πρώτη εβδομάδα! Χωρίς υπερβολές! Κοιμόταν λίγο πάνω μου κ με το που τον άφηνα ξυπνουσε! Κοιμάται μια ώρα ,ήδη! Δεν το πιστεύω!!!

Σαν την κόρη μου. Αυτό το παιδί είχε τον αχόρταγο. Μόνο αν της εδινα ένα γερό συμπλήρωμα χόρταινε και κοιμόταν 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Σαν αστείο βιντεάκι στο utube ήμασταν! Σήμερα τα σκέφτομαι κ γελάω μα χθες είχα φρικάρει!

Για πείτε μ τα κορίτσια που θηλάζουν! Τα κακά τους είναι ακόμα νερουλα ή έχουν σφίξει λιγο? 

Εμένα έχουν σφίξει από τη 3 εβδομαδα..βέβαια δίνω 2 γεύματα συμπλήρωμα δε ξέρω αν παίζει ρόλο..

Υγ: σφίξει εννοώ είναι σαν μους τώρα..

Just now, Anastasia05 είπε:

Νερουλά ακόμη! Ίσως ελάχιστα πιο σφιχτά! Σίγουρα όμως έχει αυξηθεί η ποσότητα!

 

Λογικό να φρικαρεις! Τι να κάνεις όμως η μάνα?!!!:wub: Δεν έγινε κ τίποτα στη τελική! Καποτε θα τα συζητάς με τα παιδιά κ θα γελάτε!!

 

Έδωσα μπουκάλι σήμερα! Όχι εγώ βεβαια,η μαμα μου που είναι φροντιστής του παιδιου. Ήπιε 100ml κ κοιμήθηκε! Έχει να κοιμηθεί καλά (μέσα στη μέρα) από την πρώτη εβδομάδα! Χωρίς υπερβολές! Κοιμόταν λίγο πάνω μου κ με το που τον άφηνα ξυπνουσε! Κοιμάται μια ώρα ,ήδη! Δεν το πιστεύω!!!

Ααα τώρα το είδα Αναστασία μου!! Άντε μπράβο το μαναρακι σου!!

Κ όχι δε νομίζω να είναι τυχαίο γτ κ εγώ όταν δίνω μπουκάλι ακόμη κ δικό μου,ξερενεται!! Απλά πίνουν πιο εύκολα κ γρήγορα μεγαλύτερη ποσότητα κ μετά χρειάζονται ύπνο για να χωνέψουν κ να ξεκουραστούν:x

Εσύ κ καλά δε θες να δώσεις γτ λένε ότι μπορεί να μπερδευτεί αν εσύ που τον θηλάζεις δίνεις κ το μπιμπερο?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Renez είπε:

Εμένα έχουν σφίξει από τη 3 εβδομαδα..βέβαια δίνω 2 γεύματα συμπλήρωμα δε ξέρω αν παίζει ρόλο..

Υγ: σφίξει εννοώ είναι σαν μους τώρα..

Ααα τώρα το είδα Αναστασία μου!! Άντε μπράβο το μαναρακι σου!!

Κ όχι δε νομίζω να είναι τυχαίο γτ κ εγώ όταν δίνω μπουκάλι ακόμη κ δικό μου,ξερενεται!! Απλά πίνουν πιο εύκολα κ γρήγορα μεγαλύτερη ποσότητα κ μετά χρειάζονται ύπνο για να χωνέψουν κ να ξεκουραστούν:x

Εσύ κ καλά δε θες να δώσεις γτ λένε ότι μπορεί να μπερδευτεί αν εσύ που τον θηλάζεις δίνεις κ το μπιμπερο?

Δε με νοιάζει να του δώσω εγώ προς το παρόν. Ίσως  όμως το κάνω κι εγώ κάποια στιγμη.

Με νοιάζει να συνηθίσει την μαμά μου με το μπιμπερο κ να το βρούνε μεταξύ τους:)

Το ήπιε με μια παύση κ μετά κοιμήθηκε σαν πουλάκι. Άφησε κ 10 μλ:wub:

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Κορίτσι μου είσαι ήρωας!!! Να είσαι καλά κ να χαίρεσαι τα 3 μωρά σου!! 

Ακούγεται πολυυυυυ δύσκολο αλλά χαίρομαι που σε διαβάζω τόσο καλά,!!:)

Σε ευχαριστω Αναστασία μου, να τα χαιρόμαστε τα καμάρια μας! Για κάνε μας update πως πάει όταν δίνεις μπουκάλι... Γτ κ εγω τα ίδια τραβάω κ με τις δύο.. τρώμε κ αν μείνουν πάνω μου θα κοιμηθούν, αν τις αφήσω κάτω ξυπνάνε.. το βράδυ επίσης βρε κορίτσια ξυπνάνε συνεχώς.. τι κάνω λάθος;;; Κ με τον γιο μου τα ίδια είχα κ έλεγα είναι στο παιδί ή φταιει ο θηλασμός.. αλλά κ τα τρία μου παιδιά τα ίδια;; Τι στο καλό;; Κ διαβάζω κ καποιες από εσάς που θηλάζετε ότι τη νύχτα κοιμούνται κάποιες ώρες σερί..

19 ώρες πρίν, Christinα είπε:

Εντάξει κοπέλα μ εσύ είσαι ήρωας! Θηλαζεις δυδιμακια κ έχεις κ νήπιο μόνη σ? Τα σέβη μου!  Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σ και καλή δύναμη μανούλα, μπράβο σου!

Αχαχα κορίτσια τουλάχιστον παρηγοριεμαι ότι δεν στράβωσε  μόνο το παιδάκι μ,είναι προφανώς το σοκ της αρχής κ ελπίζω να περάσει σύντομα κι εμείς να είμαστε ψύχραιμες να το διαχειρηστουμε σωστα! 

Όσο για 3ο...χμμμ ναι σε 5 χρόνια ίσως το σκεφτώ! Θα έχω ξεχάσει τη ταλαιπωρία που με δέρνει κ ίσως να έχω διοριστεί κ να δικαιούμαι άδεια! Αν είχα σίγουρη βοήθεια ή οικονομική άνεση έκανα κι άλλα παιδιά, τα λατρεύω κ το έχω με τα παιδιά κ ντάξει κάνει κι ωραία παιδιά ο άντρας μου...Αχαχαχαχα

Όσο για τις ζουζουνιες κυρά @Renez  διάθεση υπάρχει, χρόνος δν υπάρχει...κι έχω κ λίγες σταγονιτσες ακόμα. Θα πάω ντοκ όταν σαραντησω για υπέρηχο κ μετά θα δω αν βρούμε κάνα 10λεπτο ...Αχαχαχαχ! Και αν θυμάμαι καλά υπάρχει μια στενοτις κ μια ξηροτις αλλά μετά από τόσο καιρό εγώ κυρίως είχα μια συγκίνηση στο άγγιγμα γενικα...κουλο? 

Πάντως τώρα που τη κοιτάζω τη μπέμπα μου Ναι το παραδέχομαι! έχω το πιο όμορφο μωρό στον κόσμο όλο...αχαχαχαχαχ!

Κι εγώ έτσι δν την έχω βγάλει κ κλείσαμε κ μήνα! Στο μπαλκόνι μόνο έχουμε βγει στο φως! Έχω κ τον άντρα ν κ τη μαμά μου που με αποτρέπουν! Έχει έναν ήλιο όμως το πρωί λαχταριστό που θα  τα βουτήξω μια μέρα και θα τα βγάλω χωρίς μνματα και θα με κυνηγάνε συγγενείς κ αστυνομία μαζί!

Κ εγώ παρηγοριεμαι που διαβάζω ότι όλες λιγο πολύ τα ίδια περνάμε με τα μεγάλα μας! Τι τραβάνε κ αυτές οι ψυχουλες μωρέ.. αλλά κ εκεί οι μανουλες μαζί , να τα λέμε και αυτά!

Κ εσύ γλυκιά μανούλα, χαρά στο κουράγιο σου που παλεύεις με τη δουλειά λίγες μέρες μετά τη γέννα κ με καραντίνα με βρέφος κ νήπιο!!! Τελικά κρύβουμε πολύ μεγαλύτερη δύναμη από όσο νομίζουμε!!

17 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Είσαι ήρωας! Εδώ εμείς με ένα και ζοριζομαστε κ εσύ με 2? Κ με ένα νήπιο στο σπίτι που δεν ξεσπάει πουθενά την ενέργεια του; Μπράβο σου!

Ε ναι οι άντρες πάνε στη δουλειά τους, ξεσκανε οπότε όταν έρχονται σπίτι βρίσκουν ένα μωρό φροντισμενο οπότε δεν τους νοιάζει κ πολύ! Αχαχα! Μπράβο στον δικό σου που παρόλη τη δουλειά έχει αναλάβει τα βράδια το μωρό να ξεκουράζεσαι! Οι πιο πολλοι λένε δουλεύω, κουράζομαι κλπ και μένουν αμέτοχοι...

Κ εγώ αυτόν το διορισμο περιμένω για το τρίτο! Ποτέ δλδ αχαχα

Αχ κορίτσια μου, κανένας ήρωας! Η καθεμία καλείται να αντιμετωπίσει αυτό που της δίνεται κ θέλει δεν θέλει κολυμπάει! Λίγα τράβηξες κ εσύ που ξεσπιτωνοσουν μόνη με το μωρό για να πας αναπληρώτρια; Αλήθεια τώρα τι θα κάνεις; Επίσης, τη μεγαλη τη στέλνεις σχολείο κανονικά; Κ τώρα με τον κορονοιο; Σου έχει κουβαλήσει καμία ίωση; Στενοχωριέμαι τόσο πολύ που τον κρατάω σπίτι.. αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν τολμώ να το σκεφτώ..

13 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Καλά, έχω κι εγώ τις στιγμές μου μη νομίζεις... όταν κλαίει τσιρίζοντας απαρηγόρητος και δε τον σταματάει τίποτα μέχρι που με πιάνει πονοκέφαλος, όταν παλεύω να τον κοιμήσω το βράδυ και δεν πιάνει τίποτα κι εγώ κουτουλάω, όταν ρουφάει τα χέρια του και κλαίει για να τον ταϊσω αλλά ταυτόχρονα βγάζει ακόμα γουλιές από το στόμα από το προηγούμενο γεύμα του που ήταν μόλις πριν μισή/μία ώρα και δε ξέρω τί να κάνω, όταν μόλις τον έχω ταίσει-ρέψει-αλλάξει κτλ. και μετά κατουριέται/χέζεται/λερώνεται και τον πλένω, αλλάζω ρούχα, αλλάζω και τα δικά μου ρούχα, σεντόνια, παπλώματα κτλ. και μέσα σε 5 λεπτά έχει ξαναλερωθεί και πρέπει να τα κάνω όλα από την αρχή (αυτό είναι η χειρότερή μου). Αλλά εκεί είναι που πρέπει να είμαστε ψύχραιμοι, να παίρνουμε βαθιές ανάσες και να συνεχίζουμε! 

 

Εγώ δεν έχω δώσει καθόλου πιπίλα ακομα, ήθελα να το αποφύγω για να μην πάθει σύγχυση θηλών. Τώρα που πέρασε όμως ο πρώτος μήνας και πιστεύω ότι έχει εδραιωθεί πια ο θηλασμός το σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω να του δώσω. Είναι αυτό που λες, χρειάζεται πολύς χρόνος και υπομονή να τον έχω όλη την ώρα να πιπιλάει το στήθος και εκτός των άλλων αν πονάει κιόλας παλεύει και μου το τραβάει-σπρώχνει κτλ. και είναι πολύ κουραστικό και οδυνηρό και για μένα όλο αυτό. 

 

Άντε, μακάρι να περάσουν και οι υπόλοιπες ώρες χωρίς πυρετό ή άλλα άσχημα συμπτώματα και να γυρίσετε σύντομα στο σπιτάκι σας!

Το να έχεις κενά μνήμης είναι πράγματι τρομακτικό... εγώ βέβαια μόνο από μεθύσι το έχω πάθει μέχρι στιγμής!:P

 

Γεια σου κορίτσι μου, σε σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να ξέρεις. Αναρωτιόμουν πραγματικά πώς τα καταφέρνεις, εγώ με ένα μωρό και δυσκολεύομαι, όπως όλες μας, εσύ με τα δίδυμα και μεγαλύτερο παιδάκι δε ξέρω πραγματικά πώς τα προλαβαίνεις όλα! Λογικό είναι βέβαια που δεν πολυμπαίνεις πια να μας γράψεις. Μπράβο σου που είσαι έτσι αισιόδοξη και ευγνώμων, και κοιτάς τα παιδάκια σου και παίρνεις κουράγιο!

 Αχ βρε Εύα μου... Ποσο ταυτίζομαι με όλα αυτά που περιγράφεις!! Κουράγιο μάνα, θα έρθουν κ λιγότερο δύσκολες μέρες! Αυτό σκέφτομαι για να παίρνω κουράγιο.. όσο για την πιπίλα, κ εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πια να δώσω γτ αυτό το ατελείωτο πιπιπισμα  μέρα νύχτα από τα δύο μικρά πιράνχας μου δεν παλεύεται! Το στήθος κ οι θηλές μου φωνάζουν βοήθεια!!

6 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Δε μπορώ να το πιστέψω ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν τα δικά σου κουραγια και τη δικη σου αφοσίωση! Για εμενα είσαι υπεράνθρωπος! Συγχαρητηρια πολλά και καλή δύναμη! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! 

Σαν την κόρη μου. Αυτό το παιδί είχε τον αχόρταγο. Μόνο αν της εδινα ένα γερό συμπλήρωμα χόρταινε και κοιμόταν 

Καλή μου PLL, πάντα με την καλή την κουβέντα! Κανένας υπεράνθρωπος φυσικά, όλες μας δίνουμε τον δικό μας αγώνα! Να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας!

Για πείτε μου βρε κορίτσια κ το άλλο.. παθαίνει καμία σας μαστιτιδες; Έχω πάθει ήδη 4 φορές κ άλλη μια κοντεψα.. μιλάμε για τρελό πόνο στο στήθος, σε όλο το σώμα, κόκκαλα, μύες, πυρετο, πονοκέφαλο κ γενικά σαν να έχω βαριά γρίπη. Το είχα πάθει κ στον γιο μου κ γενικά το έχω ευκολο το πέτρωμα. Μάλλον τώρα που θηλάζω δύο είναι πιο δύσκολο να έρθει σε ισορροπία η προσφορά με τη ζήτηση..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Hope89 είπε:

Σε ευχαριστω Αναστασία μου, να τα χαιρόμαστε τα καμάρια μας! Για κάνε μας update πως πάει όταν δίνεις μπουκάλι... Γτ κ εγω τα ίδια τραβάω κ με τις δύο.. τρώμε κ αν μείνουν πάνω μου θα κοιμηθούν, αν τις αφήσω κάτω ξυπνάνε.. το βράδυ επίσης βρε κορίτσια ξυπνάνε συνεχώς.. τι κάνω λάθος;;; Κ με τον γιο μου τα ίδια είχα κ έλεγα είναι στο παιδί ή φταιει ο θηλασμός.. αλλά κ τα τρία μου παιδιά τα ίδια;; Τι στο καλό;; Κ διαβάζω κ καποιες από εσάς που θηλάζετε ότι τη νύχτα κοιμούνται κάποιες ώρες σερί..

Κ εγώ παρηγοριεμαι που διαβάζω ότι όλες λιγο πολύ τα ίδια περνάμε με τα μεγάλα μας! Τι τραβάνε κ αυτές οι ψυχουλες μωρέ.. αλλά κ εκεί οι μανουλες μαζί , να τα λέμε και αυτά!

Κ εσύ γλυκιά μανούλα, χαρά στο κουράγιο σου που παλεύεις με τη δουλειά λίγες μέρες μετά τη γέννα κ με καραντίνα με βρέφος κ νήπιο!!! Τελικά κρύβουμε πολύ μεγαλύτερη δύναμη από όσο νομίζουμε!!

Αχ κορίτσια μου, κανένας ήρωας! Η καθεμία καλείται να αντιμετωπίσει αυτό που της δίνεται κ θέλει δεν θέλει κολυμπάει! Λίγα τράβηξες κ εσύ που ξεσπιτωνοσουν μόνη με το μωρό για να πας αναπληρώτρια; Αλήθεια τώρα τι θα κάνεις; Επίσης, τη μεγαλη τη στέλνεις σχολείο κανονικά; Κ τώρα με τον κορονοιο; Σου έχει κουβαλήσει καμία ίωση; Στενοχωριέμαι τόσο πολύ που τον κρατάω σπίτι.. αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν τολμώ να το σκεφτώ..

 Αχ βρε Εύα μου... Ποσο ταυτίζομαι με όλα αυτά που περιγράφεις!! Κουράγιο μάνα, θα έρθουν κ λιγότερο δύσκολες μέρες! Αυτό σκέφτομαι για να παίρνω κουράγιο.. όσο για την πιπίλα, κ εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πια να δώσω γτ αυτό το ατελείωτο πιπιπισμα  μέρα νύχτα από τα δύο μικρά πιράνχας μου δεν παλεύεται! Το στήθος κ οι θηλές μου φωνάζουν βοήθεια!!

Καλή μου PLL, πάντα με την καλή την κουβέντα! Κανένας υπεράνθρωπος φυσικά, όλες μας δίνουμε τον δικό μας αγώνα! Να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας!

Για πείτε μου βρε κορίτσια κ το άλλο.. παθαίνει καμία σας μαστιτιδες; Έχω πάθει ήδη 4 φορές κ άλλη μια κοντεψα.. μιλάμε για τρελό πόνο στο στήθος, σε όλο το σώμα, κόκκαλα, μύες, πυρετο, πονοκέφαλο κ γενικά σαν να έχω βαριά γρίπη. Το είχα πάθει κ στον γιο μου κ γενικά το έχω ευκολο το πέτρωμα. Μάλλον τώρα που θηλάζω δύο είναι πιο δύσκολο να έρθει σε ισορροπία η προσφορά με τη ζήτηση..

Καλημέρα!! Μετά το μπουκάλι που ήπιε χθες(100μλ αντλημενο) κοιμήθηκε 4(!) Ώρες. Γενικά μέσα στην ημέρα δεν μου κοιμάται καλά ,μόνο αν μείνει πάνω μου. Όταν τον βάλω στο κρεβάτι, ξυπνάει μετά απο πέντε λεπτά. Όπως καταλαβαίνεις ήταν μεγάλη η έκπληξη μου με αυτόν τον ,4ωρο ύπνο!! Μετά ήταν φρέσκος κι έδωσε πόνο στο γυμναστήριο:wub:

 

Γενικά όμως ήταν καλά εχθές από θέμα κολικών. Συνήθως πονάει αρκετά. Μακάρι να ηρεμήσει λίγο τωρα

Μέσα στη νύχτα μου κοιμάται ένα 6-7ωρο ξυπνάει,τρώει τουλάχιστον μία ωρα(μπορεί κ δύο,) κ κοιμάται άλλο ένα 3ωρο.

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το παιδί. Κ ο πρώτος μου γιος κάπως ετσι ήταν με τον ύπνο. Κ δεν είμαι κ τόσο αυστηρή με τις συνθήκες ύπνου πχ με την ησυχία,ειδικά τώρα, με ένα 2χρονο που έχει τα νευρακια του κ φωνάζει:P

Μαστίτιδα δεν έχω πάθει αλλά έχω φτάσει κοντά,! Δεν έχει εδραιωθεί ακόμη ο θηλασμός ε? Ίσως έχει να κάνει κ με αυτό που λες,ότι είναι δύο μωράκια! Μπράβο σου πάντως που θηλάζεις δύο νινακια! :)

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια μου φτου φτου με τους 6ωρους υπνους!! Τα ακούω κ παίρνω κουράγιο:P

Σίγουρα έχει να κάνει με το παιδί φίλη!

Εμένα κοιμόταν 2 3ωρα κ μετά ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..

Τώρα εδώ κ κάτι μέρες κοιμάται ένα ,4 ωρο στην αρχή μετά 3ωρο κ μετά ανά 1.5 ώρα.. έστω αυτή η 1 ώρα που ανέβασε είναι ελπιδοφόρα γ εμένα:D

Καλημέρααα!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι κοριτσια! Έχασα σε κάποιο σημείο την κουβέντα γιατί η μπουμπου μου ζοριζεται πολυ να κοιμηθεί αυτές τις μέρες οποτε εχω χάσει κ εγω τον ύπνο. Πιστεύω ότι είναι από την γοπ που έχει, μας έκανε και 2-3 εμετούς χτες και σήμερα (όχι ρουκέτες) οποτε κάτι την πειραζει σιγουρα. Ηθελα να ρωτήσω, τα μικρά και συχνά γεύματα που συστήνουν ποσο συχνα ενδείκνυται να ειναι; γιατι εμενα πολλές φορές ζητάει να φαει ανα 10λεπτο και μάλιστα τρωει πολυ. Αν την σταματήσω δε, γίνεται ο κακός χαμός. Οποτε δεν ξερω τι άλλο να κάνω να την βοηθήσω. Ζοριζεται πολυ και στο ρέψιμο το κοριτσάκι μου, δείχνει να υποφέρει :wacko: νομίζω θα κατάρρευσω αν συνεχιστεί αυτο γιατι μόνο πανω μου όρθια κοιμαται και εγω δεν μπορω να ξεκουραστώ. 

Να σημειώσω ότι τωρα τελευταία εχω παρατηρησει και έντονο αντανακλαστικο ροής. Τρεχει γαλα συντριβάνι αν τραβήξω την θηλη ενώ τρωει, κάτι που δεν είχα πριν. Αρχισε να πνίγεται σε κάποια φάση στον θηλασμό και τότε ειπα να τσεκάρω και αυτην την περίπτωση και όντως τρέχει πολυ γαλα. 

Στεναχωριεμαι γιατι δεν μπορω να χαρώ το μωρο μου έτσι που είναι η κατάσταση. Θα κόψω και τα γαλακτοκομικά τα φανερά μήπως και αλλάξει κάτι.


Ms0tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...