Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoσε ευχαριστω για την απάντηση σου. Έχω πάει στην γνωστή αιματολόγο έχω την μετάλλαξη Leiden αλλά δεν σχετίζεται με αποβολές, παρόλα αυτά έπαιρνα αντιπηπτικη αγωγή και κορτιζόνη για καταστολή αν κ δεν βρέθηκε αυτοάνοσο. Έχω θυρεοειδέκτομη όποτε παίρνω καθημερινά t4 και με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος χρονια. Όλες οι κυήσεις ήταν αυτόματη αποβολη, σε καμία δεν ειχα αιμορραγία. Όσον αφορά το σπερμα επέμενα παρά πολυ να το ελέγξουμε πριν την γονιμοποίηση αλλά ο γιατρός και οι εμβρυολογοι επέμεναν ότι είναι πολυ καλό διοτι γονιμοποιουσε σχεδόν όλα τα ωάρια που έγιναν βλαστοκυστες άριστες. Ο σύζυγος 33 ετών.  Για να καταλάβεις από τα 12 ωάρια της δότριας τα 9 ήταν ώριμα και τα 7 έγιναν βλαστοκυστες. Όπως κ να έχει δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι όσον αφορά το σπερμα γιατί έχω έμβρυα στην κατάψυξη. Έκανα απόξεση την προηγούμενη εβδομάδα κ το στείλαμε για έλεγχο για να έχουμε μια απάντηση. Έχω κάνει υστεροσκοπηση και ήταν καθαρή.
      Ο γιατρος μου δεν πιστεύει στο μικρωβιωμα της μήτρας θεωρεί πως είναι σε ερευνητικό στάδιο και δεν το προτείνει , θεωρει πεταμένα λεφτά και χάσιμο χρόνου. 
      Εννοειτε πως δεν με κάλυψαν οι απαντήσεις του και δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο γεγονός. Όταν μια κατάσταση επαναλαμβάνεται υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
       

      Όταν λες αυτόματη αποβολή;; Σταματούσαν οι καρδούλες τους; Αν είναι έτσι τότε συνήθως είναι στο έμβρυο..

      Γνωστή αιματολογο;; Της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης;! Γιατί εμένα "λάθος" βγάλανε δύο διαφορετικοί γιατροί την γνωστή αιματολογο της Αθήνας, το χειρότερο είναι ότι τη ξέρουν προσωπικά και οι ίδιες οι γιατροί που πήγα και απορούσαν πως της "ξέφυγε"! Προσωπικά έχασα την εμπιστοσύνη μου και επειδή μου έδωσε οδηγίες ανάλογες δεν πήρα ούτε τη κορτιζόνη ούτε το salospir τότε που μου έδινε ο εξωσωματικος(όχι ότι θα με κάλυπταν αλλά έστω αυτό..!).. εγώ πλέον δεν πάω πουθενά χωρίς δεύτερη γνώμη και ας είναι 50-60€ πχ πεταμένα λεφτά.. παρεπιπτόντως αν υπάρχει αυτοάνοσο (όπως στη περίπτωση μου) η κορτιζόνη που δίνουν στην εξωσωματική δεν αρκεί πχ..! Τα φάρμακα που δίνουν στην εξωσωματική μπορεί να καλύπτουν ως ένα βαθμό αλλά αν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα πρέπει να υπάρχει ανάλογη τροποποίηση του πρωτοκόλλου με εξατομικευμένη αγωγή με βάση τις ανάγκες του οργανισμού για να μπορέσει να στηρίξει μια κύηση! 

      Το ότι έχετε έτοιμες βλαστοκυστες είναι καλό και έχεις δίκιο σε αυτή τη φάση δώρον αδωρον να ελέγξετε το σπέρμα.. αυτά βέβαια τα ελέγχουμε εξαρχής!! Εννοείτε κλασικά δεν δίνουν καμία σημασία και ευθύνη στο σπέρμα και στον άντρα αλλά το ότι είναι 33 δεν μου λέει απολύτως τίποτα!! Το οξειδωτικό στρες, ο κατακερματισμός, τα μικρόβια κτλ επηρεάζουν είτε είσαι 23 είτε 63!! Φυσικά όσο μεγαλώνει ο άντρας φθίνει και η γονιμότητα του όπως ακριβώς και στη γυναίκα αλλά αυτά που σου αναφέρω σχετίζονται με το τρόπο ζωής, τη διατροφή τις συνθήκες εργασίας και τόσα τόσα ακόμα!! Πχ ο υψηλός κατακερματισμός κατηγορείται για αποβολές..! Όταν λοιπόν φεύγει από τη μέση ο παράγοντας "ποιότητα" ωαρίων όλα τα υπόλοιπα πρέπει να ξεψαχνιζονται!! Πόσο μάλλον όταν αυτή η προσπάθεια κοστίζει 5.000 πάνω κάτω..!! Δεν ευθυνεστε εσείς φυσικά πουθενά σε αυτό.. όπως και όλα τα ζευγάρια που προχωρούν σε εξωσωματική με δωρεά ή χωρίς, εμπιστεύονται τους γιατρούς να τους κατευθύνουν ανάλογα.. δυστυχώς δύσκολα βλέπουμε να συμβαίνει αυτό..

      Καταλαβαίνω ότι έχεις συγκεκριμένη ενδοκρινολόγο που εμπιστεύεσαι λόγο του θυρεοειδή αλλά χρειαζόμαστε ενδοκρινολόγο αναπαραγωγής που να έχει εξειδίκευση στις ορμόνες αυτές.. δεν γνωρίζω τη γιατρό σου ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις της επί του θέματος, απλά να το ψάξεις για να είσαι σίγουρη... Κυρίως το ζάχαρο κατηγορείται για αποβολές οπότε εκεί θα εστιαζα και στις βιταμίνες, αν είναι καλυμμένος ο οργανισμός σου όπως βιταμίνη D, B12, φολικό κτλ κτλ..

      Τέλος εγώ θα έκανα ένα ακόμα ραντεβού με έναν δεύτερο εξωσωματικο ίσα για να πάρω μια δεύτερη γνώμη ως προς το τρόπο προσέγγισης και τι θα είχε να προτείνει από εξετάσεις κτλ.. άσχετα με το αν θα προχωρούσα με τον γιατρό που ήδη έχω ή όχι.. απλά για να δω τι άλλο μπορεί να ακούσω..

      Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Renez είπε:

Αχ κορίτσια μου φτου φτου με τους 6ωρους υπνους!! Τα ακούω κ παίρνω κουράγιο:P

Σίγουρα έχει να κάνει με το παιδί φίλη!

Εμένα κοιμόταν 2 3ωρα κ μετά ξυπνούσε ανά 1.5 ώρα..

Τώρα εδώ κ κάτι μέρες κοιμάται ένα ,4 ωρο στην αρχή μετά 3ωρο κ μετά ανά 1.5 ώρα.. έστω αυτή η 1 ώρα που ανέβασε είναι ελπιδοφόρα γ εμένα:D

Καλημέρααα!!

Κ εμένα τα ίδια. Ο πρώτος ύπνος είναι 4-5 ώρες κ μετά 3. Μέσα στη μέρα θα κοιμηθεί άλλες 2-3 φορές από μια ώρα και πάνω. Θα έρθουν κ καλύτερα βραδιά και ζηλεύω την @Anastasia05 ήδη!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, marianna1986 είπε:

Κ εμένα τα ίδια. Ο πρώτος ύπνος είναι 4-5 ώρες κ μετά 3. Μέσα στη μέρα θα κοιμηθεί άλλες 2-3 φορές από μια ώρα και πάνω. Θα έρθουν κ καλύτερα βραδιά και ζηλεύω την @Anastasia05 ήδη!

Έλα πολύ καλά είσαστε,γιατί ζηλεύεις?? Πιο πολυ κοιμάται το νινι σου,συνολικά!:D


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Hope89 είπε:

Σε ευχαριστω Αναστασία μου, να τα χαιρόμαστε τα καμάρια μας! Για κάνε μας update πως πάει όταν δίνεις μπουκάλι... Γτ κ εγω τα ίδια τραβάω κ με τις δύο.. τρώμε κ αν μείνουν πάνω μου θα κοιμηθούν, αν τις αφήσω κάτω ξυπνάνε.. το βράδυ επίσης βρε κορίτσια ξυπνάνε συνεχώς.. τι κάνω λάθος;;; Κ με τον γιο μου τα ίδια είχα κ έλεγα είναι στο παιδί ή φταιει ο θηλασμός.. αλλά κ τα τρία μου παιδιά τα ίδια;; Τι στο καλό;; Κ διαβάζω κ καποιες από εσάς που θηλάζετε ότι τη νύχτα κοιμούνται κάποιες ώρες σερί..

Κ εγώ παρηγοριεμαι που διαβάζω ότι όλες λιγο πολύ τα ίδια περνάμε με τα μεγάλα μας! Τι τραβάνε κ αυτές οι ψυχουλες μωρέ.. αλλά κ εκεί οι μανουλες μαζί , να τα λέμε και αυτά!

Κ εσύ γλυκιά μανούλα, χαρά στο κουράγιο σου που παλεύεις με τη δουλειά λίγες μέρες μετά τη γέννα κ με καραντίνα με βρέφος κ νήπιο!!! Τελικά κρύβουμε πολύ μεγαλύτερη δύναμη από όσο νομίζουμε!!

Αχ κορίτσια μου, κανένας ήρωας! Η καθεμία καλείται να αντιμετωπίσει αυτό που της δίνεται κ θέλει δεν θέλει κολυμπάει! Λίγα τράβηξες κ εσύ που ξεσπιτωνοσουν μόνη με το μωρό για να πας αναπληρώτρια; Αλήθεια τώρα τι θα κάνεις; Επίσης, τη μεγαλη τη στέλνεις σχολείο κανονικά; Κ τώρα με τον κορονοιο; Σου έχει κουβαλήσει καμία ίωση; Στενοχωριέμαι τόσο πολύ που τον κρατάω σπίτι.. αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν τολμώ να το σκεφτώ..

 Αχ βρε Εύα μου... Ποσο ταυτίζομαι με όλα αυτά που περιγράφεις!! Κουράγιο μάνα, θα έρθουν κ λιγότερο δύσκολες μέρες! Αυτό σκέφτομαι για να παίρνω κουράγιο.. όσο για την πιπίλα, κ εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πια να δώσω γτ αυτό το ατελείωτο πιπιπισμα  μέρα νύχτα από τα δύο μικρά πιράνχας μου δεν παλεύεται! Το στήθος κ οι θηλές μου φωνάζουν βοήθεια!!

Καλή μου PLL, πάντα με την καλή την κουβέντα! Κανένας υπεράνθρωπος φυσικά, όλες μας δίνουμε τον δικό μας αγώνα! Να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας!

Για πείτε μου βρε κορίτσια κ το άλλο.. παθαίνει καμία σας μαστιτιδες; Έχω πάθει ήδη 4 φορές κ άλλη μια κοντεψα.. μιλάμε για τρελό πόνο στο στήθος, σε όλο το σώμα, κόκκαλα, μύες, πυρετο, πονοκέφαλο κ γενικά σαν να έχω βαριά γρίπη. Το είχα πάθει κ στον γιο μου κ γενικά το έχω ευκολο το πέτρωμα. Μάλλον τώρα που θηλάζω δύο είναι πιο δύσκολο να έρθει σε ισορροπία η προσφορά με τη ζήτηση..

Συμφωνώ μαζί σου! 

Ναι την στέλνω κανονικά με σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου... Δεν μου έχει κουβαλήσει κάτι ακόμα αλλά προσέχουμε παρά πολύ, με το που έρχεται από το σχολείο κάνει μπάνιο κλπ, τα ρούχα κατευθείαν έξω και μετά πλύσιμο, προσπαθώ να μην πολυπλησιαζει το μωρό. Είχα πει θα την κρατούσα τουλάχιστον 40 μέρες αλλά είδα πως δεν βγαίνει, ήθελα λίγο το χρόνο μου με το μωρό και αυτή αναγκαστικά θα έπρεπε να περνάει την ώρα της βλεποντας βίντεο. Τώρα εσύ αναγκαστικά με το ολοκληρωτικό κλείσιμο στη Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να το στείλεις.

Just now, Anastasia05 είπε:

Έλα πολύ καλά είσαστε,γιατί ζηλεύεις?? Πιο πολυ κοιμάται το νινι σου,συνολικά!:D

Τι να το κάνω το συνολικά; Εγώ το βράδυ θελω:lol: Η κόρη μου ήταν σαν το δικό σου. Λόγω κολικων δεν κοιμόταν τη μέρα και το βράδυ ξερή σχεδόν όλη νύχτα. Αυτός εδώ δεν έχει ιδιαίτερα πονακια και φαινόταν από την κοιλιά ότι θα βγει ήσυχος και τεμπέλης.

  • Μου αρέσει 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Πήγαμε παιδίατρο κ έχουμε μεγαλώσει πολύ! 1 κιλό σε ένα μήνα πήρε αλλά δν τη λες κ χοντρούλα γτ ψήλωσε κ πολύ! Ρώτησα για τα ζουμερά κακα που σας έλεγα κ μ είπε να περιορίσω τα γαλακτοκομικά κ να παρακολουθήσουμε, αν και αφού παίρνει βάρος μια χαρά θα είναι. Για τις γουλιτσες μ είπε να μην με προβληματίζουν.

Κατά τ αλλά εμείς σταθερά κάθε 3 ώρες ξυπνάμε νύχτα μέρα για φαγητό.  Έχει ζωηρεψει κ κοιτάζει τα κουκλάκια στο ριλαξ. Γυμναστήριο δν έχω βάλει ακόμα γτ φοβάμαι με τον μεγάλο. Από κολικούς εν έχω παρατηρήσει κάτι αλλά κάνουμε πολύ ηχηρά πριτσ!

  • Μου αρέσει 6

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια μου! Δεν έχω προλάβει δύο μέρες τώρα να σας διαβάσω πολύ. 

Εμείς έχουμε μάλλον κολικούς κ κάνω πειράματα με το φαγητό για την ώρα έκοψα γαλακτοκομικά κ βλέπουμε. Ζοριζεται πλέον πάρα πολύ το πρωί. Κλαίει σπαραχτικά κ δεν κοιμάται καθόλου. Αυτό πάλι έχει ως αποτέλεσμα από εκεί που ξυπνούσε κ το βράδυ κάθε δυόμιση ώρες πλέον από τις 9:30 πέφτει τέζα μέχρι τις 4 μετά τρώει για καμία ώρα κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 8. Χθες κιόλας το πήγε εντελώς σερί κ την σήκωσα στις 6 εγώ γτ το στήθος θα ανατιναζόταν. Ελπίζω να το κρατήσουμε αυτό το ωράριο κ στην πορεία. Επίσης δύο μέρες είχε κάνει ελαφρώς πρασινοπα κακακια αλλά ξανά γυρίσαμε ευτυχώς στα μουσταρδί. 

Εμβόλιο έκανε καμία ή έχει τώρα κοντά; Εμας μας είπε τέλος του μήνα να πάμε να κάνουμε. 

Καλό κουράγιο δευτερομανούλες! Πραγματικά πολύ δύσκολο το έργο σας, αλλά η ταυτόχρονη αγάπη για τα ζουζουνάκια μας, μας δίνει άλλη δύναμη όλες. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Hope89 είπε:

Σε ευχαριστω Αναστασία μου, να τα χαιρόμαστε τα καμάρια μας! Για κάνε μας update πως πάει όταν δίνεις μπουκάλι... Γτ κ εγω τα ίδια τραβάω κ με τις δύο.. τρώμε κ αν μείνουν πάνω μου θα κοιμηθούν, αν τις αφήσω κάτω ξυπνάνε.. το βράδυ επίσης βρε κορίτσια ξυπνάνε συνεχώς.. τι κάνω λάθος;;; Κ με τον γιο μου τα ίδια είχα κ έλεγα είναι στο παιδί ή φταιει ο θηλασμός.. αλλά κ τα τρία μου παιδιά τα ίδια;; Τι στο καλό;; Κ διαβάζω κ καποιες από εσάς που θηλάζετε ότι τη νύχτα κοιμούνται κάποιες ώρες σερί..

Κ εγώ παρηγοριεμαι που διαβάζω ότι όλες λιγο πολύ τα ίδια περνάμε με τα μεγάλα μας! Τι τραβάνε κ αυτές οι ψυχουλες μωρέ.. αλλά κ εκεί οι μανουλες μαζί , να τα λέμε και αυτά!

Κ εσύ γλυκιά μανούλα, χαρά στο κουράγιο σου που παλεύεις με τη δουλειά λίγες μέρες μετά τη γέννα κ με καραντίνα με βρέφος κ νήπιο!!! Τελικά κρύβουμε πολύ μεγαλύτερη δύναμη από όσο νομίζουμε!!

Αχ κορίτσια μου, κανένας ήρωας! Η καθεμία καλείται να αντιμετωπίσει αυτό που της δίνεται κ θέλει δεν θέλει κολυμπάει! Λίγα τράβηξες κ εσύ που ξεσπιτωνοσουν μόνη με το μωρό για να πας αναπληρώτρια; Αλήθεια τώρα τι θα κάνεις; Επίσης, τη μεγαλη τη στέλνεις σχολείο κανονικά; Κ τώρα με τον κορονοιο; Σου έχει κουβαλήσει καμία ίωση; Στενοχωριέμαι τόσο πολύ που τον κρατάω σπίτι.. αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα ειδικά εδώ στην Θεσσαλονίκη δεν τολμώ να το σκεφτώ..

 Αχ βρε Εύα μου... Ποσο ταυτίζομαι με όλα αυτά που περιγράφεις!! Κουράγιο μάνα, θα έρθουν κ λιγότερο δύσκολες μέρες! Αυτό σκέφτομαι για να παίρνω κουράγιο.. όσο για την πιπίλα, κ εγώ το σκέφτομαι σοβαρά πια να δώσω γτ αυτό το ατελείωτο πιπιπισμα  μέρα νύχτα από τα δύο μικρά πιράνχας μου δεν παλεύεται! Το στήθος κ οι θηλές μου φωνάζουν βοήθεια!!

Καλή μου PLL, πάντα με την καλή την κουβέντα! Κανένας υπεράνθρωπος φυσικά, όλες μας δίνουμε τον δικό μας αγώνα! Να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας!

Για πείτε μου βρε κορίτσια κ το άλλο.. παθαίνει καμία σας μαστιτιδες; Έχω πάθει ήδη 4 φορές κ άλλη μια κοντεψα.. μιλάμε για τρελό πόνο στο στήθος, σε όλο το σώμα, κόκκαλα, μύες, πυρετο, πονοκέφαλο κ γενικά σαν να έχω βαριά γρίπη. Το είχα πάθει κ στον γιο μου κ γενικά το έχω ευκολο το πέτρωμα. Μάλλον τώρα που θηλάζω δύο είναι πιο δύσκολο να έρθει σε ισορροπία η προσφορά με τη ζήτηση..

Ρε συ θα με τρελάνεις! Πόσους εαυτούς έχεις;;; Πως γίνεται να έχεις γίνει χίλια κομμάτια και για τα τρία παιδιά και συγχρονως να έχεις μαστίτιδα πυρετό κτλ! Προσπαθησε να απλοποιήσεις λιγο τα πράγματα με πιπίλες βοηθεια από όπου μπορείς και κανενα μπιμπερό τουλάχιστον τη νύχτα γιατί στο τέλος θα καταρρεύσεις! Το σώμα δεν ξεχνά!

Οποτε σε διαβάζω παντως λέω τελικά εγώ είμαι άχρηστη! Χαχαχα Όχι εντάξει τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Θέλω πολλά παιδιά αλλά εν έτη 2020 θέλω να μη χάσω και την καλοπέραση μου.  Στην κόρη μου είχα τυψεις. Τώρα όχι. Το λέω και δεν ντρέπομαι! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenioz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Δεν έχω προλάβει δύο μέρες τώρα να σας διαβάσω πολύ. 

Εμείς έχουμε μάλλον κολικούς κ κάνω πειράματα με το φαγητό για την ώρα έκοψα γαλακτοκομικά κ βλέπουμε. Ζοριζεται πλέον πάρα πολύ το πρωί. Κλαίει σπαραχτικά κ δεν κοιμάται καθόλου. Αυτό πάλι έχει ως αποτέλεσμα από εκεί που ξυπνούσε κ το βράδυ κάθε δυόμιση ώρες πλέον από τις 9:30 πέφτει τέζα μέχρι τις 4 μετά τρώει για καμία ώρα κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 8. Χθες κιόλας το πήγε εντελώς σερί κ την σήκωσα στις 6 εγώ γτ το στήθος θα ανατιναζόταν. Ελπίζω να το κρατήσουμε αυτό το ωράριο κ στην πορεία. Επίσης δύο μέρες είχε κάνει ελαφρώς πρασινοπα κακακια αλλά ξανά γυρίσαμε ευτυχώς στα μουσταρδί. 

Εμβόλιο έκανε καμία ή έχει τώρα κοντά; Εμας μας είπε τέλος του μήνα να πάμε να κάνουμε. 

Καλό κουράγιο δευτερομανούλες! Πραγματικά πολύ δύσκολο το έργο σας, αλλά η ταυτόχρονη αγάπη για τα ζουζουνάκια μας, μας δίνει άλλη δύναμη όλες. 

Να αυτα διαβάζω και μου φαίνεται θα τον κρατάω όλη μέρα ξύπνιο να κάνει κάνα καλό σερί το βράδυ! Αλλά είναι τεμπέλης, το μάτι του άμα κλείσει τελείωσε... Δεν μπορώ να του το ανοίξω με τπτ.

  • Χαχα 1

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Ρε συ θα με τρελάνεις! Πόσους εαυτούς έχεις;;; Πως γίνεται να έχεις γίνει χίλια κομμάτια και για τα τρία παιδιά και συγχρονως να έχεις μαστίτιδα πυρετό κτλ! Προσπαθησε να απλοποιήσεις λιγο τα πράγματα με πιπίλες βοηθεια από όπου μπορείς και κανενα μπιμπερό τουλάχιστον τη νύχτα γιατί στο τέλος θα καταρρεύσεις! Το σώμα δεν ξεχνά!

Οποτε σε διαβάζω παντως λέω τελικά εγώ είμαι άχρηστη! Χαχαχα Όχι εντάξει τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Θέλω πολλά παιδιά αλλά εν έτη 2020 θέλω να μη χάσω και την καλοπέραση μου.  Στην κόρη μου είχα τυψεις. Τώρα όχι. Το λέω και δεν ντρέπομαι! 

Σε καταλαβαίνω απολυτα κ συμφωνω! Χωρίς φόβο κ πάθος!:lol:

  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , marianna1986 είπε:

Να αυτα διαβάζω και μου φαίνεται θα τον κρατάω όλη μέρα ξύπνιο να κάνει κάνα καλό σερί το βράδυ! Αλλά είναι τεμπέλης, το μάτι του άμα κλείσει τελείωσε... Δεν μπορώ να του το ανοίξω με τπτ.

Ρε τι τραβάμε εμείς με τα αντράκια μας???? 

Μάλλον μας αγαπάνε πολύ κ θέλουν να μας βλέπουν πιο συχνά:mrgreen:

πρίν από 37 λεπτά , elenioz είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Δεν έχω προλάβει δύο μέρες τώρα να σας διαβάσω πολύ. 

Εμείς έχουμε μάλλον κολικούς κ κάνω πειράματα με το φαγητό για την ώρα έκοψα γαλακτοκομικά κ βλέπουμε. Ζοριζεται πλέον πάρα πολύ το πρωί. Κλαίει σπαραχτικά κ δεν κοιμάται καθόλου. Αυτό πάλι έχει ως αποτέλεσμα από εκεί που ξυπνούσε κ το βράδυ κάθε δυόμιση ώρες πλέον από τις 9:30 πέφτει τέζα μέχρι τις 4 μετά τρώει για καμία ώρα κ ξανά κοιμάται μέχρι τις 8. Χθες κιόλας το πήγε εντελώς σερί κ την σήκωσα στις 6 εγώ γτ το στήθος θα ανατιναζόταν. Ελπίζω να το κρατήσουμε αυτό το ωράριο κ στην πορεία. Επίσης δύο μέρες είχε κάνει ελαφρώς πρασινοπα κακακια αλλά ξανά γυρίσαμε ευτυχώς στα μουσταρδί. 

Εμβόλιο έκανε καμία ή έχει τώρα κοντά; Εμας μας είπε τέλος του μήνα να πάμε να κάνουμε. 

Καλό κουράγιο δευτερομανούλες! Πραγματικά πολύ δύσκολο το έργο σας, αλλά η ταυτόχρονη αγάπη για τα ζουζουνάκια μας, μας δίνει άλλη δύναμη όλες. 

Εμείς 27 του μηνός κλείνουμε με το καλό 2 μήνες κ μου είπε να τον πάρω μια εβδομάδα πριν δλδ 20 ώστε να κανονίσουμε για το εμβόλιο..

Έχει κάνει όμως η @EugenJen στο κοριτσάκι μας κ πήγε πολύ καλά! Είχε μόνο υπνηλία λίγο εκείνη τη μέρα..

Υγ: Μην ξανά ακούσω παρακαλώ για 6βρα σερί ύπνο γτ θα πηδηχτω από το παράθυρο, ευχαριστώ!!

πρίν από 12 λεπτά , P.L.L. είπε:

Ρε συ θα με τρελάνεις! Πόσους εαυτούς έχεις;;; Πως γίνεται να έχεις γίνει χίλια κομμάτια και για τα τρία παιδιά και συγχρονως να έχεις μαστίτιδα πυρετό κτλ! Προσπαθησε να απλοποιήσεις λιγο τα πράγματα με πιπίλες βοηθεια από όπου μπορείς και κανένα μπιμπερό τουλάχιστον τη νύχτα γιατί στο τέλος θα καταρρεύσεις! Το σώμα δεν ξεχνά!

Οποτε σε διαβάζω παντως λέω τελικά εγώ είμαι άχρηστη! Χαχαχα Όχι εντάξει τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Θέλω πολλά παιδιά αλλά εν έτη 2020 θέλω να μη χάσω και την καλοπέραση μου.  Στην κόρη μου είχα τυψεις. Τώρα όχι. Το λέω και δεν ντρέπομαι! 

Άσε μας καλέ που θα ντραπεις κιόλας!! Ντροπή είναι να καταπιεζομαστε κ να μην το παραδεχόμαστε κιόλας!! Κ είναι ντροπή για τον εαυτό μας όχι κανέναν άλλο..

Όλες θέλουμε κ πρέπει να θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά αλλά κ τον εαυτό μας κ το καλύτερο το ξέρουμε ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ!! 

Όσο για την άποψη σου για τη @Hope89 συμφωνώ απολύτως να δώσει μπουκάλι..δεν το έχεις σκεφτεί ρε κορίτσι? Όχι με ξένο αν δε θες εννοείται,αλλά με δικό σου,ώστε να πίνουν κ παραπάνω να κοιμούνται κ εκείνες περισσότερο κ πιο ήρεμες να ξεκουράζεσαι κ εσύ..

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!. 

@Hope89 μπράβο σου!!! Χαρά στα κουράγια σου!!!

@christina σε καταλαβαίνω για το online μάθημα.. Και γω νιώθω αμηχανία αν και τωρα που ξεκίνησα έιναι και η μαμά μ να τον κρατάει προς το παρόν για να δουμε πως πάει..

Eμεις σήμερα είμαστε και μεις σε αναστάτωση.. Είναι θετικός ο μπαμπάς μας και ετσι μετακόμισα στο σπίτι της μαμάς μου.. Ο δικός μ μπαμπάς με το σκύλο εφυγαν στο εξοχικο και περιμένουμε τα δικα μας αποτέλεσματα.. Νιώθουμε καλα βέβαια όλοι αλλα ειμαστε με μάσκες κλπ.. Ας ελπίσουμε για αρνητικά αποτελέσματα! 

 

 

  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Marti είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!. 

@Hope89 μπράβο σου!!! Χαρά στα κουράγια σου!!!

@christina σε καταλαβαίνω για το online μάθημα.. Και γω νιώθω αμηχανία αν και τωρα που ξεκίνησα έιναι και η μαμά μ να τον κρατάει προς το παρόν για να δουμε πως πάει..

Eμεις σήμερα είμαστε και μεις σε αναστάτωση.. Είναι θετικός ο μπαμπάς μας και ετσι μετακόμισα στο σπίτι της μαμάς μου.. Ο δικός μ μπαμπάς με το σκύλο εφυγαν στο εξοχικο και περιμένουμε τα δικα μας αποτέλεσματα.. Νιώθουμε καλα βέβαια όλοι αλλα ειμαστε με μάσκες κλπ.. Ας ελπίσουμε για αρνητικά αποτελέσματα! 

 

 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα κ σύντομα να επανέλθετε στους ρυθμούς σας σπίτι σας!!

@Vivi8 πως είστε??

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Ρε τι τραβάμε εμείς με τα αντράκια μας???? 

Μάλλον μας αγαπάνε πολύ κ θέλουν να μας βλέπουν πιο συχνά:mrgreen:

Εμείς 27 του μηνός κλείνουμε με το καλό 2 μήνες κ μου είπε να τον πάρω μια εβδομάδα πριν δλδ 20 ώστε να κανονίσουμε για το εμβόλιο..

Έχει κάνει όμως η @EugenJen στο κοριτσάκι μας κ πήγε πολύ καλά! Είχε μόνο υπνηλία λίγο εκείνη τη μέρα..

Υγ: Μην ξανά ακούσω παρακαλώ για 6βρα σερί ύπνο γτ θα πηδηχτω από το παράθυρο, ευχαριστώ!!

Άσε μας καλέ που θα ντραπεις κιόλας!! Ντροπή είναι να καταπιεζομαστε κ να μην το παραδεχόμαστε κιόλας!! Κ είναι ντροπή για τον εαυτό μας όχι κανέναν άλλο..

Όλες θέλουμε κ πρέπει να θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά αλλά κ τον εαυτό μας κ το καλύτερο το ξέρουμε ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ!! 

Όσο για την άποψη σου για τη @Hope89 συμφωνώ απολύτως να δώσει μπουκάλι..δε τι έχεις σκεφτεί ρε κορίτσι? Όχι με ξένο αν δε θες εννοείται,αλλά με δικό σου,ώστε να πίνουν κ παραπάνω να κοιμούνται κ εκείνες περισσότερο κ πιο ήρεμες να ξεκουράζεσαι κ εσύ..

Μωρε δεν λέω τι πιστεύω πως πρέπει να κανει. Σίγουρα η ίδια ξέρει καλυτερα. Αλλά εγώ την θαυμάζω και συγχρονως ανησυχώ για εκείνη. Ειδικά με τον πυρετό και τον πόνο την φαντάζομαι να έχει όλη την κούραση και την αϋπνία και πραγματικά αναρωτιέμαι ποσα μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος! 

Σημερα μάλιστα ο μικρός είχε κολικούς κι εκλαιγε και η μικρή σε κάποια φάση ξέσπασε κι αυτή με ένα σπαραξικάρδιο κλαμα που δε μπορούσα να την κάνω καλά. Μάλλον ζήλεψε που όλο ασχολιόμουν με τον μικρό. Έκανα πολλη ώρα να την συνεφερω. Συγχρονως μαγειρευα. Αλλά ευτυχως είχα την νταντα να με βοηθήσει αλλιώς θα είχα βάλει κι εγώ τα κλάματα. Κι εκείνη την ώρα σκεφτομουν την @Hope89 και κου φαινόταν αδιανόητο να μην έχω βοήθεια και να έχω και αλλο ένα να κλαίει συγχρονως! Δεν ξέρω, πραγματικά δεν ξέρω τι δυνάμεις έχει αυτή η κοπέλα! 

Just now, Marti είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!. 

@Hope89 μπράβο σου!!! Χαρά στα κουράγια σου!!!

@christina σε καταλαβαίνω για το online μάθημα.. Και γω νιώθω αμηχανία αν και τωρα που ξεκίνησα έιναι και η μαμά μ να τον κρατάει προς το παρόν για να δουμε πως πάει..

Eμεις σήμερα είμαστε και μεις σε αναστάτωση.. Είναι θετικός ο μπαμπάς μας και ετσι μετακόμισα στο σπίτι της μαμάς μου.. Ο δικός μ μπαμπάς με το σκύλο εφυγαν στο εξοχικο και περιμένουμε τα δικα μας αποτέλεσματα.. Νιώθουμε καλα βέβαια όλοι αλλα ειμαστε με μάσκες κλπ.. Ας ελπίσουμε για αρνητικά αποτελέσματα! 

 

 

Ωωω κορίτσι μου! Περαστικά στον μπαμπα σας και ελπίζω να μην κολλήσει κανένας άλλος! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!. 

@Hope89 μπράβο σου!!! Χαρά στα κουράγια σου!!!

@christina σε καταλαβαίνω για το online μάθημα.. Και γω νιώθω αμηχανία αν και τωρα που ξεκίνησα έιναι και η μαμά μ να τον κρατάει προς το παρόν για να δουμε πως πάει..

Eμεις σήμερα είμαστε και μεις σε αναστάτωση.. Είναι θετικός ο μπαμπάς μας και ετσι μετακόμισα στο σπίτι της μαμάς μου.. Ο δικός μ μπαμπάς με το σκύλο εφυγαν στο εξοχικο και περιμένουμε τα δικα μας αποτέλεσματα.. Νιώθουμε καλα βέβαια όλοι αλλα ειμαστε με μάσκες κλπ.. Ας ελπίσουμε για αρνητικά αποτελέσματα! 

 

 

Περαστικά να είναι κοριτσι μου!

  • Ευχαριστώ 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, P.L.L. είπε:

Μωρε δεν λέω τι πιστεύω πως πρέπει να κανει. Σίγουρα η ίδια ξέρει καλυτερα. Αλλά εγώ την θαυμάζω και συγχρονως ανησυχώ για εκείνη. Ειδικά με τον πυρετό και τον πόνο την φαντάζομαι να έχει όλη την κούραση και την αϋπνία και πραγματικά αναρωτιέμαι ποσα μπορεί να αντέξει ένας άνθρωπος! 

Σημερα μάλιστα ο μικρός είχε κολικούς κι εκλαιγε και η μικρή σε κάποια φάση ξέσπασε κι αυτή με ένα σπαραξικάρδιο κλαμα που δε μπορούσα να την κάνω καλά. Μάλλον ζήλεψε που όλο ασχολιόμουν με τον μικρό. Έκανα πολλη ώρα να την συνεφερω. Συγχρονως μαγειρευα. Αλλά ευτυχως είχα την νταντα να με βοηθήσει αλλιώς θα είχα βάλει κι εγώ τα κλάματα. Κι εκείνη την ώρα σκεφτομουν την @Hope89 και κου φαινόταν αδιανόητο να μην έχω βοήθεια και να έχω και αλλο ένα να κλαίει συγχρονως! Δεν ξέρω, πραγματικά δεν ξέρω τι δυνάμεις έχει αυτή η κοπέλα! 

Ωωω κορίτσι μου! Περαστικά στον μπαμπα σας και ελπίζω να μην κολλήσει κανένας άλλος! 

Καμία από εμάς δε πίστευε τις δυνάμεις που εν τέλη έχουμε για τα παιδιά μας! 

Έτσι σκέφτομαι κ εγώ για την Ισμήνη μου ( @Jasmine@ ) με τα διδυμακια της κ πόσο τη θαυμάζω γτ είναι κ εκείνη σκυλί κ δεν είναι πάντα εύκολες οι μικρές της αλλά ξέρω πως μπορεί γτ έτσι είναι η φύση μας κορίτσια! Είτε ένα,είτε δύο είτε 10 μια μάνα θα τα καταφέρει με λιγότερο ή περισσότερο κόπο απλά! Όπως καταφέραμε κ τους 9 μήνες εγκυμοσυνης,όπως καταφέραμε κ τον τοκετό κ όλα!

Για αυτό μας θαυμάζω όλες!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, marianna1986 είπε:

Συμφωνώ μαζί σου! 

Ναι την στέλνω κανονικά με σύμφωνη γνώμη του παιδιάτρου... Δεν μου έχει κουβαλήσει κάτι ακόμα αλλά προσέχουμε παρά πολύ, με το που έρχεται από το σχολείο κάνει μπάνιο κλπ, τα ρούχα κατευθείαν έξω και μετά πλύσιμο, προσπαθώ να μην πολυπλησιαζει το μωρό. Είχα πει θα την κρατούσα τουλάχιστον 40 μέρες αλλά είδα πως δεν βγαίνει, ήθελα λίγο το χρόνο μου με το μωρό και αυτή αναγκαστικά θα έπρεπε να περνάει την ώρα της βλεποντας βίντεο. Τώρα εσύ αναγκαστικά με το ολοκληρωτικό κλείσιμο στη Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να το στείλεις.

Τι να το κάνω το συνολικά; Εγώ το βράδυ θελω:lol: Η κόρη μου ήταν σαν το δικό σου. Λόγω κολικων δεν κοιμόταν τη μέρα και το βράδυ ξερή σχεδόν όλη νύχτα. Αυτός εδώ δεν έχει ιδιαίτερα πονακια και φαινόταν από την κοιλιά ότι θα βγει ήσυχος και τεμπέλης.

Εμένα η μία παιδίατρος έλεγε να τον στειλουμε ο ο άλλος όχι πριν να γίνουν δύο μηνών τα μωρά! Αφού μπορείτε να ελέγχετε τη μικρή είναι σημαντικό.. εμένα όλη την ώρα πάνω στα μωρά είναι τα τα πιάνει να τα φιλάει κ δεν ακούει κ το αντίθετο! Αν πήγαινε σχολείο δε την γλίτωναμε! Φέτος μια εβδομάδα πήγε κ.αρρωστησε αμέσως! Τώρα βέβαια δεν έχουμε καν την επιλογή!

2 ώρες πρίν, P.L.L. είπε:

Ρε συ θα με τρελάνεις! Πόσους εαυτούς έχεις;;; Πως γίνεται να έχεις γίνει χίλια κομμάτια και για τα τρία παιδιά και συγχρονως να έχεις μαστίτιδα πυρετό κτλ! Προσπαθησε να απλοποιήσεις λιγο τα πράγματα με πιπίλες βοηθεια από όπου μπορείς και κανενα μπιμπερό τουλάχιστον τη νύχτα γιατί στο τέλος θα καταρρεύσεις! Το σώμα δεν ξεχνά!

Οποτε σε διαβάζω παντως λέω τελικά εγώ είμαι άχρηστη! Χαχαχα Όχι εντάξει τα έχω βρει με τον εαυτό μου. Θέλω πολλά παιδιά αλλά εν έτη 2020 θέλω να μη χάσω και την καλοπέραση μου.  Στην κόρη μου είχα τυψεις. Τώρα όχι. Το λέω και δεν ντρέπομαι! 

Καλέ τι λες;;; Ούτε για αστείο!! Εγώ σε χαίρομαι κ μακάρι να μπορούσα να αποβαλω το ενοχικό σύνδρομο που με διακατέχει φουλ για να κάνω τη ζωη μου πιο εύκολη όπως λες εσύ,!! Πολύ καλά κάνεις αφού έχεις την επιλογή κ παίρνεις όση βοήθεια μπορείς!! Κ εγώ να σου πω, αν δεν ήταν ο κορονοιος τώρα θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα...

πρίν από 29 λεπτά , Renez είπε:

Ρε τι τραβάμε εμείς με τα αντράκια μας???? 

Μάλλον μας αγαπάνε πολύ κ θέλουν να μας βλέπουν πιο συχνά:mrgreen:

Εμείς 27 του μηνός κλείνουμε με το καλό 2 μήνες κ μου είπε να τον πάρω μια εβδομάδα πριν δλδ 20 ώστε να κανονίσουμε για το εμβόλιο..

Έχει κάνει όμως η @EugenJen στο κοριτσάκι μας κ πήγε πολύ καλά! Είχε μόνο υπνηλία λίγο εκείνη τη μέρα..

Υγ: Μην ξανά ακούσω παρακαλώ για 6βρα σερί ύπνο γτ θα πηδηχτω από το παράθυρο, ευχαριστώ!!

Άσε μας καλέ που θα ντραπεις κιόλας!! Ντροπή είναι να καταπιεζομαστε κ να μην το παραδεχόμαστε κιόλας!! Κ είναι ντροπή για τον εαυτό μας όχι κανέναν άλλο..

Όλες θέλουμε κ πρέπει να θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά αλλά κ τον εαυτό μας κ το καλύτερο το ξέρουμε ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ!! 

Όσο για την άποψη σου για τη @Hope89 συμφωνώ απολύτως να δώσει μπουκάλι..δεν το έχεις σκεφτεί ρε κορίτσι? Όχι με ξένο αν δε θες εννοείται,αλλά με δικό σου,ώστε να πίνουν κ παραπάνω να κοιμούνται κ εκείνες περισσότερο κ πιο ήρεμες να ξεκουράζεσαι κ εσύ..

Συμφωνώ μαζί σου.. εγώ σίγουρα καταπιεζομαι από τις ενοχές μου κ την τελειομανία μου, αλλά το παραδεχόμαι!! Χαχαχα.. αντλήσεις έκανα μέχρι πριν 10 μέρες κ έδινα συμπλήρωμα γτ η μία μικρούλα είχε οριακό ίκτερο, κουραζόταν εύκολα κ δεν έπαιρνε κιλά όπως έπρεπε. Αλλά τα ίδια είχα  με τον ύπνο( πέρα από την αρχή που μέσα στην ημέρα ήταν φουλ νωχελικη αλλά έπρεπε αν την ξυπνάω στο δίωρο) . Όσο για τα εξαωρα που διαβάζω, μαζί θα πηδήξουμε μου φαίνεται... Ο γιος μου μέχρι τα δύο που θήλαζε ξυπνούσε συνέχεια τη νύχτα. Κ φυσικά όχι από πεινα... Για να κοιμηθεί 6 ώρες πιάσαμε τά τρία! Ελπίζω να μην έχω τα ίδια κ τώρα!

Just now, Marti είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!. 

@Hope89 μπράβο σου!!! Χαρά στα κουράγια σου!!!

@christina σε καταλαβαίνω για το online μάθημα.. Και γω νιώθω αμηχανία αν και τωρα που ξεκίνησα έιναι και η μαμά μ να τον κρατάει προς το παρόν για να δουμε πως πάει..

Eμεις σήμερα είμαστε και μεις σε αναστάτωση.. Είναι θετικός ο μπαμπάς μας και ετσι μετακόμισα στο σπίτι της μαμάς μου.. Ο δικός μ μπαμπάς με το σκύλο εφυγαν στο εξοχικο και περιμένουμε τα δικα μας αποτέλεσματα.. Νιώθουμε καλα βέβαια όλοι αλλα ειμαστε με μάσκες κλπ.. Ας ελπίσουμε για αρνητικά αποτελέσματα! 

 

Just now, Renez είπε:

Καμία από εμάς δε πίστευε τις δυνάμεις που εν τέλη έχουμε για τα παιδιά μας! 

Έτσι σκέφτομαι κ εγώ για την Ισμήνη μου ( @Jasmine@ ) με τα διδυμακια της κ πόσο τη θαυμάζω γτ είναι κ εκείνη σκυλί κ δεν είναι πάντα εύκολες οι μικρές της αλλά ξέρω πως μπορεί γτ έτσι είναι η φύση μας κορίτσια! Είτε ένα,είτε δύο είτε 10 μια μάνα θα τα καταφέρει με λιγότερο ή περισσότερο κόπο απλά! Όπως καταφέραμε κ τους 9 μήνες εγκυμοσυνης,όπως καταφέραμε κ τον τοκετό κ όλα!

Για αυτό μας θαυμάζω όλες!!

@Martiτι να πω βρε κορίτσι μου.. φαντάζομαι τη στενοχώρια σας... Περαστικά να είναι εύχομαι κ να φύγει όσο πιο ανώδυνα γίνεται.. 

Έτσι είναι Αρετή μου! Συμφωνώ απόλυτα... Με την Ισμήνη παίρνουμε κουράγιο η μία από την άλλη!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...