Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες! Αααχ ζεστό φαγητό? Εγώ τρωω όρθια με το πιάτο στο χέρι ή κάνω άντληση ταυτόχρονα! Αχαχα ...Θα περάσουν σύντομα όλα αυτα κ πάλι μωράκια ,αγκαλιές κ θηλασμους θα νοσταλγούμε!

Πήγα κι εγώ να πάθω μαστιτιδα απόψε! Δν ξέρω πώς τα κατάφερα...έβαζα το μωρό στο στήθος αλλά είχα αντλήσει κιόλας κ δεν το άφηνα πολύ ώρα...μάλλον γι αυτό! Είχα φοβερή ημικρανία κ ήθελα να κοιμηθώ, δν θυμάμαι κ πολλά πράγματα...Τωρα το στήθος τρέχει κι ας έχει θηλάσει το μωρό κ κάνω θήλαστρο...ρε σεις ξεχνάω δεν ξέρω τι κάνω!

@Marti περαστικά! Ας μην είναι κάποιος άλλος κι να το περάσει ήπια. @Vivi8 πως είστε εσείς?

@Jasmine@ @Hope89 ότι και να λέτε, ήρωες φίλες! Καλή δύναμη! Σε λίγο καιρό θα απολαμβάνουμε τα παιδάκια μας σχετικά ξεκουραστες κ θα είναι μαγεία!

  • Μου αρέσει 3

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

1 ώρα πρίν, Eva137 είπε:

Γεια σας και από μένα κορίτσια μου. Σήμερα πήγαμε την πρώτη μας βόλτα με το μωρό στο Austin. Θέλαμε να πάμε στο ικεα να επιστρέψουμε κάτι πράγματα και σε ένα μεγάλο σουπερμάρκετ εκεί για να ψωνίσουμε και ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε τόσο μακριά οι τρεις μας! Ήταν λίγο ταλαιπωρία βέβαια γιατί έπρεπε να θηλάσω και να αλλάξω τον μικρό 2-3 φορές στο αυτοκίνητο και μέσα στα μαγαζιά έπρεπε να βιαστούμε γιατί μετά από λίγη ώρα στο καρότσι άρχιζε να κλαίει, αλλά κατά τα άλλα ήταν πολύ ωραία που βγήκαμε επιτέλους κάπου όλοι μαζί. Επίσης, χθες το απόγευμα που κοιμόταν ο μικρός έλουσα/έβαψα τα μαλλιά μου με χρωμοσαμπουάν, έκοψα τις άκρες, έβγαλα τα φρύδια μου και έκανα μάσκα προσώπου... δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που περιποιήθηκα τον εαυτό μου και βγήκα έξω από το σπίτι!:wink: Σήμερα το απόγευμα που γυρίσαμε σπίτι συναρμολογούσα ένα καρεκλάκι-ριλάξ που παρήγγειλα για τον μπέμπη (επειδή εκεί θα είναι καθιστός και όχι ξαπλωτός, ελπίζω να τον βοηθήσει λίγο με την παλινδρόμηση) και τον άκουγα από δίπλα που τον είχε πιάσει λογοδιάρροια... έλεγε αγκού γ μπ ακμπ αμπα @&#^$%@&*... κανείς δε ξέρει τί πραγματικά, αλλά μιλούσε κάνα 5λεπτο μόνος του... είχα πεθάνει στα γέλια! Και έχει και μια γλυκιά φωνούλα, δε παίζεται!:wub:

 

Και ο δικός μου ζορίζεται από την παλινδρόμηση ο καημένος... σε κάθε γεύμα πλέον βγάζει γουλίτσες. Ευτυχώς δεν έχει κάνει καθόλου εμετό μέχρι τώρα, έχει βάλει καλό βάρος και λερώνει πολλέεεες πάνες μέσα στη μέρα, οπότε τουλάχιστον ξέρω ότι τρέφεται καλά. Νομίζω κι εγώ έχω μεγάλη ροή γιατί και ο δικός μου πνίγεται που και που και πρέπει να τον σταματάω να κάνει διάλειμμα για λίγο, γιατί είναι λαίμαργος και πίνει μονορούφι... ίσως και αυτός είναι ένας από τους λόγους που βγάζει γουλίτσες μετά. Πού να του έδινα και μπουκάλι δηλαδή! Αν βγάλεις καμία άκρη με αυτήν την κατάσταση, πες μου και μένα να ξέρω! Πάντως για τη συχνότητα των γευμάτων που ρωτάς, λένε τα νεογέννητα να τα ταϊζουμε όσο συχνά ζητάνε. Κάποιες φορές δηλαδή μπορεί να τρώνε όλη μέρα, είναι οι λεγόμενοι μαραθώνιοι θηλασμοί!

 

Χαχα, έτσι είναι, αν θέλουν να κοιμηθούν είναι λες και τους πάτησες το κουμπάκι OFF. Και βόμβα να πέσει δε θα καταλάβουν τίποτα! Αν πάλι δε θέλουν να κοιμηθούν, ό,τι και να κάνεις δεν πιάνει. Ο δικός μου ώρες ώρες λες και το κάνει επίτηδες, μόλις κλείσω το μάτι μου να κοιμηθώ ή μόλις πιάσω πιρούνι να φάω ξυπνάει και αρχίζει να κλαίει. Πλέον δεν προλαβαίνω να φάω ένα ζεστό πιάτο φαγητό ή να πιω έναν ζεστό καφέ... μέχρι να τακτοποιήσω τον κύριο έχουν κρυώσει όλα!

 

Περαστικά στον μπαμπά σας... να πάνε όλα καλά και να γυρίσει σύντομα στο σπίτι σας.

 

Αχ βρε λαίδη μου, ταλαιπωρήθηκες πολύ με τον θηλασμό. Κουράγιο όμως, όλοι λένε ότι όλα γίνονται πιο εύκολα με τον καιρό. 

Εμένα ευτυχώς μου ήρθε σχετικά έυκολα ο θηλασμός και δεν είχα σοβαρά προβλήματα. Αλλά ρε κορίτσια πολύ γάλα τρέχει κατά τη διάρκεια της μέρας και όλο γεμίζουν τα κοχύλια μου. Σήμερα που έσκυψα πάνω από τον μικρό να του αλλάξω πάνα στο αυτοκίνητο όταν είμασταν έξω από το ικεα έτρεξε τόσο πολύ γάλα από το ένα κοχύλι που έγινε μούσκεμα η μισή μπλούζα μου, άφησε λεκέ και μετά έπρεπε να κυκλοφορώ έτσι έξω στα ψώνια γιατί δεν είχα μαζί μου ρούχα να αλλάξω. Ευτυχώς το μπλουζάκι ήταν εμπριμέ και δεν έκανε μπαμ! Πότε σταματάει άραγε να τρέχει τόσο γάλα από το στήθος? 

Τα κοχύλια δεν βοηθάνε.. γιατί τα φοράς? Εμένα μου προκαλούσαν υπερπαραγωγή κ γινομουν κι εγώ χαλία. Τώρα φοράω επιθέματα.

Αυτό που μιλάνε με τρελαίνεινκι εμένα! Πεθαίνω ν ακούω αγκου!!:wub:

1 ώρα πρίν, Elinita είπε:

Κοιμάται ο δικός σου Εύα μου;; εμενα το μεγάλο μ πρόβλημα αυτό είναι. Την κρατάω όρθια καμια ωρα μετα το φαι, με το που την αφήνω στο λίκνο αρχίζει μουγκρητα και να κουνάει χέρια-πόδια και τελικα ξυπνάει. Μονο 1 3ωρο με 4ωρο μ κάνει σερί μέσα στην μέρα. Εχω πεθάνει στην κούραση δεν ξερω τι να κανω.

Εγώ τον βάζω λίγο στο πλάι(το μεσημέρι) ή τον κουκουλωνω απαλά σαν ντολμαδάκι(τη νύχτα)

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κορίτσια,

εμεις εχτές το μεσημέρι βγήκαμε από το παίδων. Μπήκα στο σπιτάκι μου και ήρθε η ψυχή μου στη θέση της. Να προσέχετε παρα πολύ σας παρακαλώ!!


Και αφού ειπώθηκε αυτό να πω πως η μπεμπα είναι ένα αγρίμι 2 μέρες τώρα από τότε που συνήλθε πλήρως. Τη βάζω στο στήθος, στην αρχή τρώει για λίγο και μετά δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει.. κάτι έχει αλλάξει εδώ και μια εβδομάδα μάλλον επειδή αδιαθέτησα. Από τότε γκρινιάζει ασταμάτητα και είναι στο στήθος συνέχεια. Νομίζω δεν χορταίνει! Όποτε της δίνω και ξένο για να δω αν είναι χορτάτη, το πίνει όλο! Μάλλον το χαιρετάω σιγά σιγά το μητρικό γάλα! Δε μπορώ να ζω με το άγχος αν τρώει η αν δεν τρώει..

  • Μου αρέσει 4

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

εμεις εχτές το μεσημέρι βγήκαμε από το παίδων. Μπήκα στο σπιτάκι μου και ήρθε η ψυχή μου στη θέση της. Να προσέχετε παρα πολύ σας παρακαλώ!!


Και αφού ειπώθηκε αυτό να πω πως η μπεμπα είναι ένα αγρίμι 2 μέρες τώρα από τότε που συνήλθε πλήρως. Τη βάζω στο στήθος, στην αρχή τρώει για λίγο και μετά δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει.. κάτι έχει αλλάξει εδώ και μια εβδομάδα μάλλον επειδή αδιαθέτησα. Από τότε γκρινιάζει ασταμάτητα και είναι στο στήθος συνέχεια. Νομίζω δεν χορταίνει! Όποτε της δίνω και ξένο για να δω αν είναι χορτάτη, το πίνει όλο! Μάλλον το χαιρετάω σιγά σιγά το μητρικό γάλα! Δε μπορώ να ζω με το άγχος αν τρώει η αν δεν τρώει..

Τι ωραία νεα! Πολύ χαιρόμαστε που γυρίσατε σπιτι!!! 

Και γω ετσι νομίζω οτι δε χορταίνει! Θα περιμένω τον γιατρό να δούμε βάρος στο μηνα και αναλόγως θα πράξουμε! Ανα μια. Ωρα είναι πανω μ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marti είπε:

Τι ωραία νεα! Πολύ χαιρόμαστε που γυρίσατε σπιτι!!! 

Και γω ετσι νομίζω οτι δε χορταίνει! Θα περιμένω τον γιατρό να δούμε βάρος στο μηνα και αναλόγως θα πράξουμε! Ανα μια. Ωρα είναι πανω μ! 

Μωρέ αν χόρταινε ας ήταν και ανά μισή ώρα πάνω μου. Τα δεδομένα όμως δείχνουν ότι δεν τρώει καλά... μιλάμε για γκρίνια και κλάμα χωρίς σταματημό. Αφού νομίζω θα μου μείνει στα χέρια από το κλάμα κάποιες φορές..


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vivi8 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

εμεις εχτές το μεσημέρι βγήκαμε από το παίδων. Μπήκα στο σπιτάκι μου και ήρθε η ψυχή μου στη θέση της. Να προσέχετε παρα πολύ σας παρακαλώ!!


Και αφού ειπώθηκε αυτό να πω πως η μπεμπα είναι ένα αγρίμι 2 μέρες τώρα από τότε που συνήλθε πλήρως. Τη βάζω στο στήθος, στην αρχή τρώει για λίγο και μετά δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει.. κάτι έχει αλλάξει εδώ και μια εβδομάδα μάλλον επειδή αδιαθέτησα. Από τότε γκρινιάζει ασταμάτητα και είναι στο στήθος συνέχεια. Νομίζω δεν χορταίνει! Όποτε της δίνω και ξένο για να δω αν είναι χορτάτη, το πίνει όλο! Μάλλον το χαιρετάω σιγά σιγά το μητρικό γάλα! Δε μπορώ να ζω με το άγχος αν τρώει η αν δεν τρώει..

Μπράβο κορίτσι μου, ευχάριστα νεα! Με το καλό να ξανά βρείτε τους ρυθμούς σας στο σπιτάκι σας. 

Και να μην αγχώνεσαι με τον θηλασμό, ότι βγαίνει καλύτερα κ για τις δύο σας αυτό θα επιλέξεις να κάνεις! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε ολες σας για τις ευχές! Πιασαν τόπο! Και η μαμα μου τη γλιτωσε!! Και χε@@@ε και όλα καλά.. Πεινάει λίγο παραπάνω ανα μια ωρα.. Αλλα θα το παλέψουμε!!! 

Κοχυλια και γω τα πήρα αλλά δε τα χρησιμοποιήσα καθόλου βάζω τα επιθέματα μόνο! 

Ολο και μένει ξύπνιος περισσότερα!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vivi8 είπε:

Μωρέ αν χόρταινε ας ήταν και ανά μισή ώρα πάνω μου. Τα δεδομένα όμως δείχνουν ότι δεν τρώει καλά... μιλάμε για γκρίνια και κλάμα χωρίς σταματημό. Αφού νομίζω θα μου μείνει στα χέρια από το κλάμα κάποιες φορές..

Είναι κ το άλμα στις 40 μέρες. Εμείς το περασαμε. Με πολύ κλάμα,θηλασμό κ γουλιες

Αν είναι να αγχώνεσαι τόσο για το φαγητό,καλύτερα να δώσεις φόρμουλα! Να μιλήσετε κ με παιδιατρο κ βλέποντας κ κάνοντας. Με ότι νιώθεις εσύ καλύτερα. 

  • Μου αρέσει 2

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vivi8 επιτέλους σπίτι σας! Εύχομαι να χαλαρώσετε τώρα... πόσο συμπληρωμα δίνεις; Και πόσα γεύματα κάνει την ημέρα; Κι εγώ δεν ξέρω αν χορταινει με το θηλασμό κ πάντα δίνω συμπλήρωμα μετά...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κουκλες 

Είστε όλες καλά απ ότι διαβάζω

Πολυ χαίρομαι... 

Κι εμείς είμαστε καλα και όταν έχω χρόνο, σας διαβάζω... Δεν έχω να πω πολλα , καθώς δεν θηλαζω και δεν μπορώ να συμμετέχω στην συζήτηση. Καλο αγώνα κορίτσια και υπομονή. 

Ένα εχω να πω.. Πόσο γρήγορα περνα ο καιρός.... Είναι τρομερό... 

Να μαστε καλα και να τα χαιρόμαστε τα καμαρια μας

Σας φιλώ ολες

 

Just now, Vivi8 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

εμεις εχτές το μεσημέρι βγήκαμε από το παίδων. Μπήκα στο σπιτάκι μου και ήρθε η ψυχή μου στη θέση της. Να προσέχετε παρα πολύ σας παρακαλώ!!


Και αφού ειπώθηκε αυτό να πω πως η μπεμπα είναι ένα αγρίμι 2 μέρες τώρα από τότε που συνήλθε πλήρως. Τη βάζω στο στήθος, στην αρχή τρώει για λίγο και μετά δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει.. κάτι έχει αλλάξει εδώ και μια εβδομάδα μάλλον επειδή αδιαθέτησα. Από τότε γκρινιάζει ασταμάτητα και είναι στο στήθος συνέχεια. Νομίζω δεν χορταίνει! Όποτε της δίνω και ξένο για να δω αν είναι χορτάτη, το πίνει όλο! Μάλλον το χαιρετάω σιγά σιγά το μητρικό γάλα! Δε μπορώ να ζω με το άγχος αν τρώει η αν δεν τρώει..

Πολυ χάρηκα με τα νέα σας.. 

Να προσεχουμε όλες. Δεν είναι αστεία η κατάσταση... 

Υπομονή και καλα κανεις και δίνεις συμπλήρωμα.. Το παιδι προφανως και πειναει... Γιατρός δεν είμαι αλλά... Κανεις αυτό που θεωρείς καλυτερο για το μωρό σου 

Και μπράβο σου

Just now, Marti είπε:

Σας ευχαριστούμε ολες σας για τις ευχές! Πιασαν τόπο! Και η μαμα μου τη γλιτωσε!! Και χε@@@ε και όλα καλά.. Πεινάει λίγο παραπάνω ανα μια ωρα.. Αλλα θα το παλέψουμε!!! 

Κοχυλια και γω τα πήρα αλλά δε τα χρησιμοποιήσα καθόλου βάζω τα επιθέματα μόνο! 

Ολο και μένει ξύπνιος περισσότερα!!! 

Περαστικα και προσοχηηη

Φιλιαα

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Aurora S είπε:

@Vivi8 επιτέλους σπίτι σας! Εύχομαι να χαλαρώσετε τώρα... πόσο συμπληρωμα δίνεις; Και πόσα γεύματα κάνει την ημέρα; Κι εγώ δεν ξέρω αν χορταινει με το θηλασμό κ πάντα δίνω συμπλήρωμα μετά...

Δίνω 2-3 φορές τη μέρα συμπλήρωμα. Τώρα για το μητρικό μην τα ρωτάς! Κάθε μια ώρα την έχω στο στήθος! Το βράδυ μόνο κοιμάται ένα 4ωρο και ένα 3ωρο.


OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Vivi8 όλα μια χαρά να σας πάνε από δω και πέρα και όλη αυτή η περιπέτεια να είναι μια κακη ανάμνηση! 

Εμένα κοριτσια με έχει πάει τρενο σήμερα! Μετά τις 40 έγινε μωράκι από νιανιαρο και όλο θέλει να είναι ξύπνιο και να με κοιτάει! Εκεί που τον έχω στον ώμο κοιμησμενο ξαφνικά οεταγεται, σηκώνει κ το κεφάλι σαν την κόμπρα και με κοιτάει στα ματια:lol:

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 6

l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

@Vivi8 όλα μια χαρά να σας πάνε από δω και πέρα και όλη αυτή η περιπέτεια να είναι μια κακη ανάμνηση! 

Εμένα κοριτσια με έχει πάει τρενο σήμερα! Μετά τις 40 έγινε μωράκι από νιανιαρο και όλο θέλει να είναι ξύπνιο και να με κοιτάει! Εκεί που τον έχω στον ώμο κοιμησμενο ξαφνικά οεταγεται, σηκώνει κ το κεφάλι σαν την κόμπρα και με κοιτάει στα ματια:lol:

Αχαχα ελααααα κι εμένα το ίδιο κάνει κ κάνει κι έναν ήχο σαν φιδάκι αχαχα κάπως κχιχ αχαχα πολύ γέλιο! Προσπαθούν να μας υπνοτησουν νομίζω! Άσε που όταν είναι στον ώμο μου γυρνάει κ με κοιτάει, τη κοιτάζω κι εγώ κ ρευεται μέσα στη μούρη μου! Αχαχα! Και το κορυφαίο? Απόψε μου κουτσουλησε τη παντόφλα όταν την έβγαλα από τη μπανιέρα...ύπουλο χαζοφατσακι!

  • Χαχα 7

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Elinita said:

Κοιμάται ο δικός σου Εύα μου;; εμενα το μεγάλο μ πρόβλημα αυτό είναι. Την κρατάω όρθια καμια ωρα μετα το φαι, με το που την αφήνω στο λίκνο αρχίζει μουγκρητα και να κουνάει χέρια-πόδια και τελικα ξυπνάει. Μονο 1 3ωρο με 4ωρο μ κάνει σερί μέσα στην μέρα. Εχω πεθάνει στην κούραση δεν ξερω τι να κανω.

Ναι, εμένα κοιμάται ο δικός μου, δε μπορώ να πω. Αλλά τελευταία (την τελευταία εβδομάδα περίπου) δυσκολεύεται να τον πάρει ο ύπνος, ειδικά το βράδυ. Ενώ πριν τον θήλαζα και ηρεμούσε και τον έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, τώρα την ώρα που τον θηλάζω κουνιέται (χέρια, πόδια, το κεφάλι δεξιά-αριστερά), φτύνει το στήθος και μετά το ψάχνει σαν τρελός και κλαίει μέχρι να του το ξαναβάλω στο στόμα και ειδικά το βράδυ, αντί να τρώει για κάνα 20λεπτο και να τον παίρνει ο ύπνος, μπορεί να τρώει για μια ώρα ολόκληρη και μετά να συνεχίζει να κουνιέται και το μάτι γαρίδα. Όοοταν τον πάρει ο ύπνος όμως θα κοιμηθεί κάνα 4-5ωρο... το βράδυ βέβαια αυτό, μέσα στη μέρα κοιμάται πολύ λίγο πια. Μπορεί και ελπίζω να φταίει το άλμα που λένε ότι περνάνε τα μωρά την 5η εβδομάδα. Θα δείξει αν του περάσει σύντομα ή όχι. Εσένα δεν κοιμάται καθόλου το βράδυ?

 

3 hours ago, Christinα said:

Καλημέρα μανούλες! Αααχ ζεστό φαγητό? Εγώ τρωω όρθια με το πιάτο στο χέρι ή κάνω άντληση ταυτόχρονα! Αχαχα ...Θα περάσουν σύντομα όλα αυτα κ πάλι μωράκια ,αγκαλιές κ θηλασμους θα νοσταλγούμε!

Πήγα κι εγώ να πάθω μαστιτιδα απόψε! Δν ξέρω πώς τα κατάφερα...έβαζα το μωρό στο στήθος αλλά είχα αντλήσει κιόλας κ δεν το άφηνα πολύ ώρα...μάλλον γι αυτό! Είχα φοβερή ημικρανία κ ήθελα να κοιμηθώ, δν θυμάμαι κ πολλά πράγματα...Τωρα το στήθος τρέχει κι ας έχει θηλάσει το μωρό κ κάνω θήλαστρο...ρε σεις ξεχνάω δεν ξέρω τι κάνω!

@Marti περαστικά! Ας μην είναι κάποιος άλλος κι να το περάσει ήπια. @Vivi8 πως είστε εσείς?

@Jasmine@ @Hope89 ότι και να λέτε, ήρωες φίλες! Καλή δύναμη! Σε λίγο καιρό θα απολαμβάνουμε τα παιδάκια μας σχετικά ξεκουραστες κ θα είναι μαγεία!

Ναι, κι εγώ τρώω πολλές φορές θηλάζοντας τώρα! Απλά πρέπει κάθε φορά να προσπαθώ να βολευτώ κρατώντας το μωρό και να προσέχω να μην λερώνω.:P 

 

3 hours ago, Anastasia05 said:

Τα κοχύλια δεν βοηθάνε.. γιατί τα φοράς? Εμένα μου προκαλούσαν υπερπαραγωγή κ γινομουν κι εγώ χαλία. Τώρα φοράω επιθέματα.

Αυτό που μιλάνε με τρελαίνεινκι εμένα! Πεθαίνω ν ακούω αγκου!!:wub:

Εγώ τον βάζω λίγο στο πλάι(το μεσημέρι) ή τον κουκουλωνω απαλά σαν ντολμαδάκι(τη νύχτα)

Δεν το ήξερα ότι τα κοχύλια προκαλούν υπερπαραγωγή! Εγώ τα φοράω γιατί οι θηλές είναι ακόμα ερεθισμένες και ευαίσθητες και με τα κοχύλια τουλάχιστον στέκονται στητές στον αέρα και δεν ακουμπάνε πουθενά (αυτό βοηθάει να έχουν και καλό σχήμα για το θηλασμό και να μην είναι επίπεδες). Βέβαια τα φοράω και για να μαζεύουν το γάλα... σκέφτομαι να τις βγάζω τουλάχιστον κάποιες ώρες της ημέρας σιγά σιγά αλλά φοβάμαι ότι ό,τι επιθέματα και να βάλω θα μουσκεύουν και θα πλημμυρίζουν αμέσως!:unsure: Θα το δοκιμάσω όμως κάποια στιγμή, έτσι κι αλλιώς όλη μέρα στο σπίτι είμαι, και να λερωθώ θα αλλάξω.


vNpVm5.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Eva137 είπε:

Ναι, εμένα κοιμάται ο δικός μου, δε μπορώ να πω. Αλλά τελευταία (την τελευταία εβδομάδα περίπου) δυσκολεύεται να τον πάρει ο ύπνος, ειδικά το βράδυ. Ενώ πριν τον θήλαζα και ηρεμούσε και τον έπαιρνε ο ύπνος στο στήθος, τώρα την ώρα που τον θηλάζω κουνιέται (χέρια, πόδια, το κεφάλι δεξιά-αριστερά), φτύνει το στήθος και μετά το ψάχνει σαν τρελός και κλαίει μέχρι να του το ξαναβάλω στο στόμα και ειδικά το βράδυ, αντί να τρώει για κάνα 20λεπτο και να τον παίρνει ο ύπνος, μπορεί να τρώει για μια ώρα ολόκληρη και μετά να συνεχίζει να κουνιέται και το μάτι γαρίδα. Όοοταν τον πάρει ο ύπνος όμως θα κοιμηθεί κάνα 4-5ωρο... το βράδυ βέβαια αυτό, μέσα στη μέρα κοιμάται πολύ λίγο πια. Μπορεί και ελπίζω να φταίει το άλμα που λένε ότι περνάνε τα μωρά την 5η εβδομάδα. Θα δείξει αν του περάσει σύντομα ή όχι. Εσένα δεν κοιμάται καθόλου το βράδυ?

 

Ναι, κι εγώ τρώω πολλές φορές θηλάζοντας τώρα! Απλά πρέπει κάθε φορά να προσπαθώ να βολευτώ κρατώντας το μωρό και να προσέχω να μην λερώνω.:P 

 

Δεν το ήξερα ότι τα κοχύλια προκαλούν υπερπαραγωγή! Εγώ τα φοράω γιατί οι θηλές είναι ακόμα ερεθισμένες και ευαίσθητες και με τα κοχύλια τουλάχιστον στέκονται στητές στον αέρα και δεν ακουμπάνε πουθενά (αυτό βοηθάει να έχουν και καλό σχήμα για το θηλασμό και να μην είναι επίπεδες). Βέβαια τα φοράω και για να μαζεύουν το γάλα... σκέφτομαι να τις βγάζω τουλάχιστον κάποιες ώρες της ημέρας σιγά σιγά αλλά φοβάμαι ότι ό,τι επιθέματα και να βάλω θα μουσκεύουν και θα πλημμυρίζουν αμέσως!:unsure: Θα το δοκιμάσω όμως κάποια στιγμή, έτσι κι αλλιώς όλη μέρα στο σπίτι είμαι, και να λερωθώ θα αλλάξω.

Εγώ αυτο έπαθα! Επειδή τα εβαζα μέσα από το σουτιέν κ πίεζαν λίγο το στήθος, ξεκινούσε κ έτρεχε γάλα.

Μη τα φοβάσαι τα επιθέματα. Εγώ δεν έχω λερωθεί ποτέ!:)

  • Μου αρέσει 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...